Rinus Sanders een puzzel voor de NDR In Nederland geen plaats voor zwem topsport Rara, hoe zit dat? SLIMME ZAKENMAN ONTDUIKT REGLEMENTEN Zijn shirt is gelijk een puzzelboek. Rinus Sanders met zijn troef Majoor Rara. RIDDERKERK Shirtreclame en sponsor namen zijn In de draf en rensport verbo den. Ondanks het feit dat naamsverande ring van paarden in namen van firma's en produkten een aardig stuivertje in de kas van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport zou brengen en dan ook meer ln- komsten zou betekenen voor de mensen (pikeurs, jockey's en trainers) die werk zaam zijn in de paardesport. Maar toch is er één uitzondering. Rinus Sanders uit Rid derkerk is anderhalf jaar eigenaar van paar den. Zijn pikeurs Guus Knijnenburg en Jan van Dooyeweerd plegen wel degelijk shirt reclame als ze met één van zijn acht paar den in de baan komen. Zijn paarden heb ben allemaal de achternaam Rara, genoemd naar de Rara-puzzelboeken van de uitge verij van Rinus Sanders. De paarden lopen- bovendien onder de stalnaam Rara. Rinus Sanders (46 jaar) was de NDR te slim af. Nadat Rinus Sanders zijn buitenhuisje had verkocht wilde hij wel eens wat anders in. zijn vrije tijd. Paarden waren hem niet on bekend en een bezoek aan de één of ande re draversbaan was ook niet nieuw. Links en rechts kocht hij enkele dravers. Daarvoor vroeg hij bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport naamsverandering aan. Zoiets was toegestaan. Rinus Sanders paarden kre gen allemaal de naam Rara. Zo'n naamjver- gadering kost per viervoeter maar liefst dui zend gulden. Maar de zakenman uit Ridder kerk had dat er best voor over. Sterreclame Toen Rinus Sanders met sterreclame op de televisie kwam, gingen de ogen van de he ren van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport plotseling open. Rara was een sponsornaam. Begin januari 1979 kreeg San ders te horen dat naamsverandering van twee van zijn laatste nieuwe paarden niet meer was toegestaan. Sanders doet zijn ver haal: „De NDR stelde dat naamsveranderin gen in het algemeen voor wie dan ook niet meer mogelijk was. Het één en ander hield verband met de computer. Daar moest ik natuurlijk om lachen. Maar het verbod kwam echter na mijn aanvraag. De NDR wil de toen toch niet zwichten. Ik wilde, niet om de reclame, maar gewoon om het prin cipe een kort geding tegen de NDR begin nen. Mijn advocaat is met de heren om de tafel gaan zitten en hij kreeg het er toch nog door dat de laatste twee paarden ook de achternaam van de stal en dus de han delsnaam konden krijgen. Maar nu is het af gelopen. Voor niemand is in de paarder- spori naamsverandering van paarden meer mogelijk. Daar ben ik de oorzaak van ge weest. Dat scheeld de NDR natuurlijk wel een hoop geld. Een naam veranderen van een paardje voor duizend gulden is toch goed betaald". Maar Rinus Sanders doet meer. En op de laatste plaats voor het gewin. Onder het motto een mens moet toch een hobby hebben is hij zelf ook artiest op de sulky. Achter zijn Norman Rara is hij al enkele keren in draverijen voor amateurrijders In actie geweest Met enige trots weet hij te vertellen dat hij onlangs met het paard In Hilversum derde Is geworden, hetgeen een prijs opleverde van duizend gulden. Sinds kort Is Rinus Sanders ook auteur. Hij schreef een boekwerkje van 32 pagina's onder de titel: Majoor Rara de draver. Daarin laat hij het beste paard van zijn stal vertellen over de paardesport, de regels van het spel. Een leuk boekje voor een ie der voor wie de drafsport onbekend is. „Het boekje kost twee gulden. Het is op de Nederlandse banen te koop. Daar is echt geen winst op te maken. Dat is ook de be doeling niet. Op het kantoor van de NDR heb ik honderd boekjes gebracht. Ik weet niet hoe ze het vinden. Een bedankbriefje heb ik nog niet ontvangen. Ik denk dat ik een groot raadsel voor die mensen ben". In het boekje van Rinus Sanders staat een voorwoord van Piet Borsboom, iemand van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport die werkzaam is op de afdeling Drafwezen van de NDR. Geen voorwoord dus van één van de topmensen van de machtige paar- desportorganisatie. De vraag is zelfs of de algemeen voorzitter van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport, Piet van Binsber- gen, het schrijven van het voorwoord door zijn medewerker Borsboom in dank heeft af genomen. Prijzengeld Rinus Sanders: „Die Borsboom is een erg sympatieke man. Ik weet geen betere. Van daar dat ik erg blij ben met zijn voorwoord. De rest heb ik niet zo hoog zitten. De men sen bedrijven op een ouderwetse manier za ken. Waarom worden er niet meer koersen gesponsord. Het prijzengeld moet voor eige naar, pikeur en trainer toch omhoog. Ik denk dat als ik met een voorstel zou komen om een koers flink te sponsoren ze er mis schien niet eens op ingaan". Naast een boekwerkje is er van de hand van Rinus Sanders ook nog een paarden lied verschenen. Verder komt er in het najaar een grammofoonplaat op de markt Rinus Sanders, die helemaal „gek" 1$ van zijn sport,: „Die plaat wordt helemaal te dol. Versteeg, van de oude beatband de Shoes, 13 druk In de weer met het schrl)- ven van de muziek. Voor mijn stem behoef je echt niet bang te zijn. Vroeger b«n Ik zanger geweest In een bandje. Op de A- kant staat het „Lied van de Draver" en op de B-kant „Op de sulky". Dat worden twee echte meezingers". Rinus Sanders op de koersbanen alleen maar bekend als meneer Rara gaat rustig door met zijn hobby. De reclame voor zijn bedrijf pakt hij mee. Zijn pikeurs zijn ge kleed in een prachtig mooi shirt van zwart en witte blokjes, net een puzzelboek. Rinus Sanders blijft voor de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport net een puzzel, waar men nog steeds geen oplossing voor kan vinden Sterker nog over enkele jaren is Sanders fokker van paarden. Hij heeft dan het recht om de veulens als achternaam de naam van zijn stal mee te geven. Misschien denkt de NDR tegen die tijd wel anders over sponso ring. ARTHUR VAN RIJSWIJK KEES VERVOORN WIJKT UIT NAAR AMERIKA VOOR OPTIMALE VOORBEREIDING OLYMPISCHE SPELEN weer op het oude peil zijn. Van daar uit kan ik door naar een sterkere conditie om die tegen de tijd van de Olympische Spelen te gebruiken als basis voor snelheid. Met Bob Steele heb ik afgesproken om de twee maanden die mij in Nederland nog resten te gebruiken om een groot deel van de achter stand op. conditioneel vlak goed te maken. Ik zwem nu al een jaar of tien en verlies in zo'n jaar slechts een relatief klein deel van de basis. Doordat ik toch nog vier keer in de week de training heb kunnen volgen is de schade beperkt gebleven. De Europa-Cup half augustus in Den Hommel in Utrecht is misschien een graadmeter, maar het zal beslist geen mijlpaal zijn. De Olympische Spelen in 1980, dat is het einddoel en daar moet het gebeuren" Kritiek Vervoorn, die langzamerhand geïdentifi ceerd mag worden met de nationale top, analyseert de zwemsport op kritische wijze. „Nederland wil zo graag professioneel doen, maar blijft in de topsport te veel af hankelijk van de recreatie. Voor echte zwemtopsport schijnt geen plaats te zijn In dit land als dezelfde uitgangspunten die In Amerika gebruikt worden, hier zouden wor den toegepast". In Amerika is dit wel mogelijk. De maat schappelijke aanpassing is optimaal gere geld, terwijl ook de hele mentaliteit anders is. Doordat topsport hoog gewaardeerd wordt, zijn de faciliteiten stukken beter. Overigens doet de Nederlandse Zwembond alles wat binnen haar bereik ligt. maar het blijft behelpen. De centrale trainingen heb ben veel goed gedaan. Men ziet het aan het huidige niveau van de herenploeg. Het nati onale herenzwemmen zit momenteel in de lift en de aanvoer van onderop is goed. Ne derland heeft altijd veel jeugdzwemmers ge had, maar op een bepaalde leeftijd gaven zij het harde zwemmersbestaan eraan. Talent genoeg binnen onze grenzen, maar waar het aan schort is de maatschappelijke aanpassing van faciliteiten aan topsport. De maatschapppelijke ondersteuning valt ge woon weg, terwijl deze in Amerika wel de gelijk onderdeel uitmaakt van de algehele begeleiding van topsporters." Het blijft behelpen in Nederland en het blijft ook een open vraag met hoeveel deelne mers de nationale zwemequipe volgend jaar in Moskou zal aantreden tijdens het groot ste spektakel op sportgebied: de Olym pische Spelen. FRANK VAN BAALEN DEN HAAG Kees Vervoorn, één van de grootste steunpilaren van het Nederlandse herenzwemmen, heeft deze week definitief gehoor gegeven aan de uitnodiging van de University of Southern Illinois om een jaar onder Amerikaanse vlag te zwemmen. De negentienjarige zwemmer van Zian is tot zijn besluit gekomen om een optimale voorbereiding op de Olympische Spelen in Moskou 1980 te kunnen realiseren. Vervoorn, die zijn toezegging pas kon geven' nadat hij eerder deze week >het eindexamen Atheneum B met positief gevolg had beëin digd, vertrekt half augustus naar Carbondale in Illinois. De Nederlandse zwemmer zal daar onder de hoede staan van één van de beroemdste coaches van de Verenigde Sta ten: Bob Steele. Samen met George Delga- do (Pan-American kampioen), Greg Porter (kortebaankampioen Vlinderslag) en Conrado Porta (één van de prominentste rugslagz- wemmers van het continent) zal Kees Vervoorn een jaar lang uur na uur aan de voorbereiding op Moskou bezig zijn. Zijn te rugkeer is gepland op half juni, enkele we ken voor de selectiewedstrijden in Rotter dam-West. De talentvolle' Hagenaar heeft zorgvuldig de voor- en nadelen van zijn Amerikaanse avonturen afgewogen, alvorens de naar Ne derlandse begrippen grote stap te zetten. „Tijdens de wereldkampioenschappen vorig jaar augustus in Berlijn ben ik benaderd door Bob Steele. Men had interesse voor mij. De University of Southern Illinois bood een optimale voorbereiding op Moskou. Dat betekent een jaar lang vier uur per dag. zwemtraining dat is de minimale tijds duur voor Steele en drie keer in de week krachttraining." Tegenprestatie Als tegenprestatie voor alle faciliteiten die Vervoorn in Amerika aangeboden krijgt, stelt de universiteit waar hij lichamelijke opvoeding gaat studeren dat Kees Vervoorn ook in wedstrijden voor Illinois moet uitkomen. Kees Vervoorn: „Sport staat hoog in het vaandel bij de Amerikaanse universiteiten. In feite investeert men daar in mij. Ik maak re clame voor de studie aan die betreffende universiteit. De punten die ik bijeen zwem op de Amerikaanse kortebaankampioen- schappen dragen bij tot het algeheel presti ge van de universiteit. De studie wordt daar gemeten naar het niveau van de sportieve prestaties." De voordelen van Amerika boven die van Nederland om het voorbereidend jaar van de Olympische Spelen door te brengen zijn legio. „Op de campus van de universiteit ligt het overdekte 50-meter bad. Het trai ningscentrum voor de kracht- en droogtrai- ningen ligt ernaast. Er kan op normale tij den worden gewerkt aan topsport en niet zoals hier om half zes 's morgens. Zoiets gaat opbreken op den duur, zeker als het zwembad op een afstand van tien kilometer ligt. In Nederland bood mijn huidige trainer maximaal drie uur zwemwater aan per dag. Bob Steele stelt daar minimaal vier uur te genover. met daarnaast de constante be schikbaarheid van het bad én de krachttrai ningen. Ik heb gekozen voor de Olympische Spelen, dus moet ik uitwijken. Ook bonds coach Bert Sitters en Zian-trainer Jan Schouten waren het met mij eens. Wil ik optimaal presteren, dan is dit het beste wat ik kan doen, zo zei men mij". Overrompeld Moskou 1980: het worden de tweede Olym pische Spelen voor Kees Vervoorn. „Mon treal overrompelde me, in Moskou weet ik wat me te wachten staat. De ervaring van de Europese- en wereldkampioenschappen is nog fris. Als zestienjarige kwam ik In Montreal op een vierentwintigste plaats". „Voor een finaleplaats in Moskou moet ik onder de 55,5 zwemmen op de 100 m. vlin derslag. De limiet staat op 55,90. Mijn per soonlijke recordtijd is 55,93". Het lijkt een eenvoudig rekensommetje, maar de realiteit van tienden van seconden ligt op dit niveau wel even anders. De limieten zijn erg scherp en de enkele kanshebber voor Mos kou moet dan ook worden gezocht onder zwemmers als Kees Vervoorn, Henk Elzer- man en Fred Eefting. Een eventuele vierde man kan de 4 maal 200 meter vrije estafette compleet maken. Halen we de tijd op de 100 meter vlinder slag van de interland NederlandEngeland erbij, dan ontstaat een gat van twee secon den. Vervoorn weet het en kan het ook ver klaren. „Door mijn eindexamen ben ik pas twee weken weer in volle training. De trai ningsachterstand betreft vooral mijn basis conditie. Deze moet binnen afzienbare tijd Zwemmer Kees Vervoorn gaat stu deren aan de universiteit van Zuid Illinois en als tegenprestatie voor de geboden trainingsfaciliteiten komt hij voor Illinois uit in wed strijden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23