Ambulancebedrijven uit Leidse regio boos over regeling nieuwe meldkamer SCHEVENINGEN LEEFT. „Fietspad-aanbod voor Leidsevaartweg geen kapitalische chantage" De Leerhoeve wint verkeerstest Zomerkampen jeugd Oegstgeest Pro Ecclesia mevr. Bakker REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 ME11979 PAGINA 5 f WARMOND Gisteravond reikte burgemeester de Vreeze aan ruim zeventig kinderen het zgn. verkeer^di- ploma uit. Dit „diploma" is een bewijs dat de leerlingen de onlangs gehouden verkeerstest met goed gevolg heb* ben doorstaan. De verkeerstest bestaat uit een theoretisch en praktisch gedeelte waaraan leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere school kunnen deelnqmen. In veel gemeen ten is het door de toegenomen verkeersdrukte onmogelijk het praktische deel van de test uit te voeren. In War mond wordt nog steeds het volledige programma af gewerkt. Veilig Verkeer Nederland verzorgt de test waar voor de kinderen op school werden voci bereid. De diplo ma-uitreiking werd gevolgd door een vragenspel waaraan leerlingen en ouders deel konden nemen. Ondanks de drukkende warmte in het Trefpunt werd er enthousiast gespeeld onder leiding van de heer Van der Wee van Veilig Verkeer Nederland. Het spel werd met enkele pun ten verschil gewonnen door het team van De Leerhove. De School met de Bijbel moest dus genoegen nemen met de tweede plaats. Beide scholen ontvingen een toepasse lijk wandbord. s Historische optocht hoogtepunt van feest Leiderdorp 1200jaar LEIDERDORP „Het belooft een heerlijk feest te wor den". Zo verwelkomde voorzitter Willem (van Oranje) v.d. Wijngaard van de Oranjevereniging Leiderdorp de gisteravond in het Dorpshuis verzamelde vertegenwoor digers van het Leiderdorpse verenigingsleven. Het was de derde van een serie bijeenkomsten ter voorbereiding van de viering van het 1200-jarig bestaan van Leider dorp. De Oranjevereniging heeft de organisatie ter hand geno men, nadat een eerdere poging van een commissie uit de burgerij onder andere wegens gebrek aan financiën schipbreuk had geleden. Gisteravond werd, in aanwezig heid van ere-voorzitter burgemeester M.A. van der Have, het definitieve programma vastgesteld. Van 7 tot en met 22 september bruist het van de activiteiten in Leiderdorp. Aan de historische optocht, waarvan de organisatie in handen is van de Carnavalsvereniging „De Rijnschui mers" en de Toneelvereniging „Toverlei" neemt een groot aantal verenigingen deel. Het sluitstuk vormt de 20e eeuw met het nieuwe raad huis, dat overigens op 21 september door de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland mr. M. Vrolijk wordt geopend. Een kermis, een braderie in de Hoofdstraat en een gon delvaart op de Oude Rijn met André (Dik-voor-me-kaar) Van Duyn omlijsten het feestelijke gebeuren. Secretaris M.J. Blauw wist nog te melden, dat de schaker Kortsnoi naar Leiderdorp komt voor het spelen van een simul- taan-seance in de LOI op 14 september. A OEGSTGEEST Voor de jeugd van 8 tot en met 17 jaar bestaat er weer de kans om deel te nemen aan de zomerkampen die de Stichting jeugd-en Jongerenwerk Oegstgeest organiseert tussen 30 juni en 11 augustus. Voor de jeugd van 8 en 9 jaar is er van 16 tot en met 24 juli een Boerderijkamp in Drunen. De kosten hiervoor bedragen 75 gulden.Voor de jeugd van 8 tot 10 jaar wordt ook een boerderijkamp in Drunen gehouden van 20 tot en met 24 juli. Een tentenkamp in Huybergen wordt voor de jeugd van 13 tot 15 jaar gehouden van 14 tot en met 21 juli en de kosten hiervoor bedragen 115 gulden. Van 21 tot en met 28 juli is daar ook voor de jeugd van 10 topt 12 jaar een tentenkamp. De kosten hiervoor zijn 110 gulden. Voor de jeugd van 15 tot 17 jaar is er een tentenkamp in Saint Vith in België. De kosten hiervoor bedragen 180 gulden. Alle kampen zijn inclusief reiskosten. Folders met in schrijfformulieren en verder gegevens zijn verkrijgbaar bij Tabema aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest, tijdens het kampspreekuur dat iedere woensdagavond gehouden wordt van 19.30 tot 20.30 uur. Agendabureau Noord wijkse verenigingen NOORDWIJK Het college van burgemeester en wethou ders van Noordwijk is van plan een agendabureau voor de verenigingen in Noordwijk op te richten. Zij houdt daar toe een enquete bij alle vere nigingen in Noordwijk. De gemeente wil dit doen omdat bij een inventarisatie van het sociaal-culturele leven van Noordwijk duidelijk de be hoefte aan een agendabureau naar voren kwam. Tot op heden is het zo dat ie dere vereniging haar aktivitei- ten organiseert, zonder op de hoogte te zijn van de plannen van andere verenigingen. Zo komt het voor dat op een avond twee voorstellingen plaatsvinden van verschillen de verenigingen. Een deel van het pubhek had graag gezien dat zoiets werd verspreid over verschillende avonden. Om dergelijke doublures te voorkomen is het wenselijk dat een agendabureau wordt opgericht. De gemeente denkt daarbij aan opgave van akti- viteiten bij het bureau sport, jeugd en culturele zaken op de gemeentesecretarie. Tevens zou men daar ook op de hoogte gesteld kunnen wor den van de geplande aktivitei- ten van andere verenigingen- De desbetreffende ambtenaar .kan dan nagaan of er een ge schikte datum voor een be paalde aktiviteit gevonden kan worden. OEGSTGEESTER RAADSLID KOHLBECK NOEMT MENTEN THANS „ZAKENMAN" LEIDEN De ambulance vervoerders uit Leiden en omgeving zijn kwaad op de besturen van 16 gemeenten in deze regio over de vorm waarin de door de regering per 1 juli verplicht gestelde centrale meldkamer moet gaan functioneren. De ver voerders vinden, dat ze te weinig stem hebben in het bestuur van die meldkamer, dat voornamelijk uit gemeen teambtenaren bestaat, en daarmee te weinig invloed hebben op het verkrijgen van opdrachten. De ondernemers verzorgen thans tachtig pro cent van het ambulancever voer in de regio. Indien er niet snel verbetering komt in hun positie ten aanzien van de meldkamer, dan dreigen zij geen medewerking te ge ven aan de nieuwe organisa tie. De vervoerders hebben advo caat mr. M. Teekens jr. in de arm genomen om deze kwes tie bij de verschillende instan ties aan de kaak te stellen. In een gistermiddag gehouden persconferentie bij Holiday- Inn zei Teekens over de nieu we maatregel. „Er is door de overheden op een lichtvaardi ge manier over de plannen heengelopen. Het gaat hier om een vrij moeilijke materie. De Wet Ambulancevervoer is er al een tijdje. Hij is al ge deeltelijk van kracht. De ver voerders zijn namelijk vol gens deze wet verplicht om met een vergunning te rijden. Als de centrale post er komt, dan dienen de vervoerders eveneens een opdracht van deze meldkamer op zak te hebben, want anders mogen ze vertrekken. Als de chauf feurs een dergelijke opdracht niet is verstrekt en ze rijden toch uit dan kunnen zij hun vergunning verspelen of een boete krijgen. Een en ander houdt in dat de vervoerders afhankelijk worden van de beslissingen van de centrale- post. Zij worden gedwongen een stuk vrij ondernemer schap in te leveren. Terwijl de bedrijven bij elkaar 80 procent van het particulier sen niet op te moeten draaien voor de laksheid van de over heid, deelde advocaat Teekens daarover mee. Hoog zit het de bedrijven eveneens, dat het algemeen bestuur van de centralepost wordt gevormd door ongeveer 30 raadsleden en andere ver tegenwoordigers, terwijl de zeven ondernemers van de ambulancebedrijven in totaal slechts met één man in het bestuur plaats mogen nemfen. Mr. Teekens vond een derge lijke bestuurders-ambitie ronduit belachelijk. „De ge meenten moeten in dat op zicht gewoon doen: vanuit elke gemeente een raadslid afvaardigen (een stad als Lei den zou zes raadsleden in het bestuur mogen afvaardigen (een stad als Leiden zou zes raadsleden in het bestuur mo gen afvaardigen -red.). De vervoerders zouden per be drijf ook een eigen man moe ten kunnen vertegenwoordi gen. Daar hebben ze recht op". Inmiddels hebben de vijf regi onale ziekenfondsen hun ad hesie betuigd aan de vervoer ders. De ziekenfondsen vin den de conceptregeling van het rijk onaanvaardbaar. Ook ten aanzien van de financiële consequenties die het inrich ten van de centralepost voor de vervoerders zullen hebben, hebben de ziekenfondsen geen goed woord over. Het rijk gaat er namelijk vanuit, dat de centralepost en alle kosten die ermee in verband staan door de vervoerders betaald moeten worden. Een redene ring waar de ondernemers in clusief hun advocaat niets van begrijpen. Advocaat Tee kens deelde tijdens de pers conferentie mee, dat hij een verzoek aan Den Haag zal nchten, waarin hij voor op schorting van de werking van de wet zal pleiten. „De over heid moet open spel met de vervoerders spelen en niet kleine brokjes van de wet beetje bij beetje presenteren. Dan begrijpt niemand er iets meer van", aldus de advocaat. WARMOND/OEGSTGEEST De Warmonder H. Menten, die in Oegstgeester dreven onder r bekendheid geniet vanwege de ontgron ding van de Voorhof polder, heeft enige tijd geleden een aanbod gedaan om de gevaarlijke verkeerssituatie langs de Leidse Vaart mee te helpen oplossen. Dit door een fietspad toe staan over zijn grondgebied. Door onvoldoen de informatie, gegeven tijdens de bijeenkomst van de Oegstgeester commissie voor Verkeer en Vervoer, waaraan ook fractievoorzitters van Warmond deelhamen, kregen de commis sieleden de indruk dat het een soort van „ge koppeld voorstel" was: een fietspad in ruil voor een stuk grond van 7 ha waarop dan 50 bungalows gebouwd zouden kunnen worden. Het CDA commissielid Kakebeeke sprak van „koehandel" en de socialist Kohlbeck was mening dat hier sprake was van „kapita listische chantage". Dat kon de Warmonder Menten maar moeilijk verkroppen. Gistera vond gaf hij een personferentie waarbij het voltallige college van B en W. aanwezig was alsmede de heer Kohlbeck. Twee jaar geleden, zo bleek, had het college Oegstgeest zich tot de heer Menten ge wend met het verzoek zijn gedachten te laten gaan over de recreatieve mogelijkheden van de Voorhofpolder. Daaruit is bij de heer Men ten het plan geboren om het gebied, zijnde 70 voor de symbolische prijs van één gulden i de Provincie aan te bieden. Het is bijzon der geschikt voor water- en oeverrecreatie. Het omringende land beslaat zo'n veertig ha, venVeel als het meer zelf. Het land wordt door de heer Menten bouwrijp opgeleverd aan de Provincie. Verder wenst de Warmonder in het gebied van de Voorhofpolder een stukje land van 7 ha te behouden dat geschikt kan zijn voor de bouw van een 50-tal luxe wonin gen. Dit stukje land is Oegstgeester grondge bied en de bouw sluit uitstekend aan op Haaswijk, het vormt een tegemoetkoming in die woonsector waar de gemeente „een veer" moest laten ten behoeve van méér sociale wo ningbouw. Het zal ook de „infrastrukturele" kosten van Haaswijk gunstig beïnvloeden. Tot zover dus dit plan dat gratis overdracht van het plasgebied en economische compensatie inhoudt. Een gedachtengang, die lós van van het .dergenoemde, bij het heer Menten pas véél la ter postvatte was. in afwachting van onder handelingen betreffende de overname door de provincie, de grond langs de Haarlemmertrek vaart vast beschikbaar te stellen voor de aan leg van een noodfietspad. „Ik verwacht echter wel een indicatie dat de Provincie welwillend tegenover de plannen staat" aldus de heer Menten waarop de socialist Kphlbeck hem vroeg of hij genegen was de grond af te staan voor een fietspad ook als hij die indicatie niet kreeg. De heer Menten vroeg zich hierover te mogen beraden maar sloot het niet bij voor baat uit: „Ik kan mij er moreel toe verplicht voelen". Wethouder Van Belle (financiën) wees er der op dat het zogenaamde „meer van Men ten" te grootschalig is om door Oegstgeest recreatiegebied te exploiteren. „Daar is geen geld voor in de gemeentekas". Ook aan het fietspad, zo dit doorgaat zit een kostensaspect. De heer Menten deelde verder mee te v wachten dat de zandwinnig uit de „put" lai de Leidse Vaart met ingang van 1 janauri 1980 zal worden gestaakt. Voorts werkt hij aan een samenkomst met de Provincie en be langhebbenden op ambtelijke bestuurlijk nivo. Uiteindelijk trok Kohlbeck zijn uitlating „kapi talistische chantage" in: „U bent alleen nog maar een zakenman voor mij". LEIDSCHENDAM Me vrouw M. Bakker-van Thiel heeft gisteravond voor haar meer dan 25 jaar sociaal werk in Leidschendatn de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia" gekregen. Pastoor Th. te Meij van de Gedachteniskerk Paus Johan nes XXIII zei hierbij dat me vrouw Bakker de eigen ver antwoordelijkheid als leek in de kerk heeft verstaan om •net het Katholiek Vrouwen gilde, waarvan zij 12 1/2 jaar voorzitter is geweest, de weg te gaan van de evangelische inspiratie en kontakten heeft gelegd met andere Leidschen- damse vrouwenverenigingen, met name de afdeling van de Nederlandse Christen Vrou wenbond. De onderscheiding werd mevrouw Bakker opge speld door haar echtgenoot, de heer H. J. J. B. Bakker. Het Katholiek Vrouwengilde -was bijeen in het dienstge bouw aan de Regthuysstraat waar mevrouw Bakker, via een Gilderevue met medewer king van zangkoor, toneel, le den en bestuur, een afscheids feest werd aangeboden. De nieuwe voorzitter, mevrouw J. v.d. Errelen-Wauters, zei in een toespraak dat mevrouw Bakker bij de leden begrip, heeft gekweekt voor samen werking en duurzame kontak ten met andere vrouwenvere nigingen. vervoer op hun schouder ne- Ander punt is dat de centra lepost wordt ondergebracht bij de GG en GD in Leiden. De vervoerders achten het on gewenst dat de directeur van de GG en GD, mevrouw Zwart, eveneens het hoofd wordt van de meldkamer: De vervoerders vrezen in dit op zicht dat de chauffeurs van .deze instelling meer werk krijgen toebedeeld. Advocaat Teekens zei hierover dat het veel meer gewenst is dat er een onafhankelijke medicus voor deze baan wordt aange steld. In een brief aan het college van b en w in Leiden spreekt Teekens van een fu neste machtsverdeling. „Het zou betekenen dat de centra lepost in feite een Leidse ge meentelijke instantie wordt, hetgeen in ieder geval niet de bedoeling van de Wet Ambu lancevervoer is. De vervoer ders kunnen met deze mach tsconstructie niet instemmen". De volgende klacht van de vervoerders betreft de zoge naamde verspreidings- en pa raatheidsplannen die door Ge deputeerde Staten aan alle bedrijven m het land worden voorgelegd. Het inwerkingtre den van een verspreidings- en paraatheidsplannen die door Gedeputeerde Staten van alle bedrijven in het land worden voorgelegd. Het inwerkingtre den van een verspreidings plan kan inhouden dat be paalde ambulances van een ondernemer vanwege een ge constateerd overschot uit de roulatie moeten worden geno men. Er zal dus, als de ver schillende instanties het plan doorzetten met verdeelsleutels gewerkt moeten worden, die regelen welk bedrijf wel en welk bedrijf niet voor een op dracht in aanmerking komt. Overigens is er tot nog toe geen letter over de opzet van de plannen of over de plan nen zelf door G.S. geschre ven. Het zijn volgens de ver voerders allemaal uiterst vage ideeën, die door de ambtena ren zijn uitgedacht. Met geen woord wordt er gerept over de eventuele schaderegelingen die zullen voortvloeien uit het afstoten van taken en ambu lances. De vervoerders wen- Zonnebloemen in de boot De eerste van een serie afvaarten van de 'Alex van Waayenburg' met leden van de Zonnebloem vond gisteren plaats. De aangeslotenen uit Oegst geest kwamen als eersten aan bod, in de komende dagen zullen Warmondse zieken en gehandicapten de tocht ma ken. Omgeven door de best mogelijke zorgen voeren de schepelingen tot groot genoegen over het Plassenge- bied, zodat eenieder vandaag alweer vooruitblikt naar volgend jaar. De woordvoerders van de zeven getroffen ambulancebedrijven rond de brancard waarop manager van Holiday-Inn Martin Spaargaren demonstratief plaats heeft genomen V.l.n.r. de firmanten van Prins en v. Delft (Oegstgeest). St. Verpleging (Katwijk), Eigenbrood en Zn. (Lisse), Meeuwenoord en Zn. (Noordwijkerhout), Nijssen (Noordwijk en De Jong (Leiden). - Vliegerdemonstraties. Vliegerwedstrijden. Vrij vliegeren voor jong en oud. Vechtvliegeren en nog veel meer vliegerstunts. Scheveningen organiseert op 1e en 2e Pinksterdag een grandioos "internationaal vliegerfeest. Enkele hoogtepunten: Zondag om 10 uur opening met demonstraties van Engelse vliegeraars. 's Middags om 2 uur vliegerwedstrijden ten zuiden van de Pier. Maandag om 11 uur vrij vliegeren voor jong en oud ten noorden van de Pier. Om 11.30 uur het oplaten van 60 vliegers in één keer. En om 5 uur het specta- l culaire vechtvliegeren. Vlieg er met Pinksteren 's uit. Naar Scheveningen Scheveningen leeft. Scheveningen En leg het vast op Kodak-film. Bad

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5