FC Twente bekijkt bedremmeld zegetocht van bekerwinnaar Aj ax Van der Kruijs wacht een roemloos einde Volendam biedt spelers te laat nieuw contract aan Regen spelbreker bij cricket Basketbalteam start WK tegen Rusland Prokofiev nieuw hordentalent •I SPORT WOENSDAG 30 ME11979 PAGINA 13 Ray Clarke schreeuwt zijn vreugde uit over zijn doelpunt, dat Ajax op 10 bracht en de aanzet was voor het ver overen van de KNVB-beker. ROTTERDAM Aan Twen- tes trainer Spitz Kohn de taak zijn spelers ervan te doordringen wat hij na af loop van de bekerfinale rond uit zei: „Ajax was veel ster ker. Het had meer loopver mogen en meer kracht." Maar éér hij dat zijn spelers heeft bijgebracht, want zij stonden I maar wat bedremmeld te kij ken toen Prins Claus de KNVB-beker aan Ajax-aan- voerder Ruud Krol overhan digde en de Amsterdammers I een ereronde maakten in de Kuip, die voor een groot deel j in beslag was genomen door zich thans keurig gedra gende roodwitte suppor- ters. De mannen van Kohn j dachten er nauwelijks aan dat zij alsnog Europees voet bal kunnen spelen als Ajax kampioen wordt. „En dat moeten we kunnen worden", zei trainer Cor Brom. Spelend als in de tweede fi nale de eerste was in 1—1 geëindigd lijkt er weinig op de woorden van Brom af te dingen. Twee weken gele den had Ajax de grootste moeite gehad met Twente Brom: „Ma§r toen kwamen we op achterstand en nu op voorsprong en dat scheelt nogal wat" gisteravond werden de Twentenaren gro telijks overspeeld. Het ver schil in klasse was duidelijk. Ajax trok als een gesloten formatie naar het doel van Van Gerven, gesteund door het sterke middenveld met spelers die een groot loopver mogen hebben, Twente speel de „voor het vaderland" weg, systeemloos en, op enkele knappe acties na, moeizaam combinerend. Kohn kon in de eerste eind strijd nog wijzen op het feit dat hij schaars in zijn aanval lers zit maar ditmaal kon hij, doordat Strijdveen weer als verdediger beschikbaar was, Ab Gritter met Thoresen en Bos de voorste linie laten vor men. Bos haalde evenwel zijn hoge peil van de eerste ont moeting niet en Thoresen liet enige kansen ongebruikt. Want er waren mogelijkheden voor Twente in de beginfase, nadat Tahamata al op de vuisten van Van Gerven had gericht en Arnesen een gewel dige kans om zeep had gehol pen. Ab Gritter was toen dicht bij een treffer met een kopbal die Schrijvers ternau wernood de baas kon worden. De bal, die hij losliet, bleef voor de doellijn liggen. Maar het was toen al duide lijk dat het geraffineerder, technisch betere en balvaardi- ger Ajax slechts een doelpunt nodig had om de zaak volle dig te kunnen klaren. Dat kwam dan ook. Tahamata gaf een leep passje, waardoor Lerby op links vrij kwam en uit zijn voorzet gleed de ra zendsnel gestarte Ray Clarke de bal in het doel: 10. Twente moest het van uitval len hebben en uit een daar van loste Gritter een knap schot dat Schrijvers tot hoek schop verwerkte. Kansloos Het tempo, dat Ajax de te genstander oplegde, was al tijd in Amsterdams voordeel. „Ajax was altijd een stap sneller", zei Kohn dan ook. Dat was ook het geval met Tahamata die pal na de rust van flinke afstand schitte rend in schoot. Van Gerven was even niet geconcentreerd en werd kansloos gepasseerd: 2-6. Kohn verheelde niet dat hij het had zien 'aankomen. „De fut was eruit Ik merkte het al in de rust en dan kim je praten wat je wilt maar het liep nu eenmaal niet bij ons." Dat werd nog erger toen hij Lindsted inzette voor Strijd veen, een aanvaller voor een verdediger. „Gooi de remmen maar los, maak ervan wat je kan", had Kohn zijn discipe len in de rust meegegeven. Dat betekende aanvallen, een minder sterk punt van TVen- te dat de hele competitie al gewend is op de counter te spelen. De gaten die er al wa rén, namen nog grotere vor men aan en Ajax kreeg kan sen om de score drastisch op te voeren. Tahamata evenwel werd door Van Gerven finaal onderuit geschopt, kreeg de bal toch nog te pakken en schoot in het zijnet. Scheids rechter Keizer had ditmaal, in tegenstelling tot andere keren, wel de voordeelregel toege past. Arnesen faalde wederom door, alleen voor Van Gerven, zich de bal nog te laten ont futselen en Schoenaker richt te, ook al in vrije positie, naast. Toch had hij toen zijn ploeg al op 3—0 gebracht met een prachtige actie. Arnesen had over de grond voorgezet en met een snoekduik kopte Schoenaker, langs het gras „zeilend", de bal in. Het was niet te verwonderen dat Ajax het welletjes vond en Twente daardoor sterker kon aanvallen. Thoresen kreeg daarbij een vrij veld, werd door Wijnberg finaal vastgegrepen en Keizer no teerde hen beiden omdat Thoresen een schoppende be weging maakte. De Volen- damse scheidsrechter was dus nogal clement. Zelfs een tegendoelpunt was voor Twente niet weggelegd want Thoresen, die in het oosten toch min of meer als een wonderman geldt, had geen balcontrole genoeg zodat hij na een fraaie pass van Overweg voorlangs schoot en even later was hij minder snel dan de attente Schrij vers. Erkens mocht nog even van de glorie proeven door Ling, die het erg moeilijk had tegen Zondervan, te vervangen. Kohn: „Ach, de bedoeling was om rustig te beginnen maar dat is niet gebeurd. We hebben de krachten niet ver deeld". Zo te horen is er nog veel te doen voor de trainer van Twente. En voor Coi Brom, de trainer die de beker al binnen heeft en waar schijnlijk ook kampioen wordt met zijn ploeg? „Wat er allemaal gezegd wordt, gaat langs me heen. Ik weet nergens van. Alles is ta melijk overdreven en iedereen heeft de reacties na afloop kunnen zien." Brom werd ge fêteerd door zijn manschap pen, van wie gezegd wordt dat zij hem niet meer moeten. Scoreverloop: 26. Clarke 10, 47. Tahamata 20, 65. Schoenaker 3—0. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers: 29.214. AJAX: Schrijvers: Meutstege, Krol, Wijnberg, Everse; Schoena ker, Lerby, Arnesen; Ling (Er kens), Clarke, Tahamata. FC TWENTE: Van Gerven; Strijd veen, Drost, Overweg, Zondervan; v.d. Vail, Otto, Pahlplatz; Bos, Gritter, Thoresen. HERMAN VAN BERGEM René vd. Kerkhof te duur voor FC Köln KEULEN De onderhande lingen tossen PSV en FC Köln over een mogelijke transfer van René van de Kerkhof naar de Westdoitse clob zijn voorlopig opge schort De vraagprijs van PSV, twee miljoen gulden, vormt voor FC Köln een onoverkomelijk struikelblok. De manager van FC Köln, Karl-Heinz Thielen, bood collega Van Gelder 1,5 miljoen mark, ongeveer 1,65 miljoen gulden. Winst Excelsior Vlaardingen Excelsior heeft gisteravond in Vlaar dingen een competitiewed strijd voor de eerste divisie met 41 van FC Vlaardingen gewonnen. Scoreverloop: FC Vlaardin genExcelsior 14 (0—3). Ie minuut Piasmans 0—1, 21. Van Tour 0—2, 41. Struis 0— 3, 75. Tijl 1-3, 89. Teyl 1-4. Scheidsrechter: Van Laar. Toeschouwers: 2.600. BIRMINGHAM - Vijf van de zes cricketwedstrijden, die voor vandaag op het pro gramma stonden in het toer nooi om de wereldbeker, zijn verschoven naar vandaag. Oorzaak daarvan is de conti nu neervallende regen. Tot de afgelaste wedstrijden behoort ook het duel tussen Neder land en de Verenigde Staten. Connors in vorm PARIJS Björn Borg moest gisteren in de eerste ronde herenenkelspel van het ten nistoernooi om de open Fran se titels in Parijs een set af geven tegen de Tsjechoslo- waak Tomas Smid (ft—1 5—7 6—4 6—4). Dat was de blonde Zweed een jaar geleden in het hele toernooi op Roland Garros niet overkomen. Dit keer speelde Borg echter voor het eerst, sinds hij twaalf dagen eerder in Ham burg tijdens het toernooi om de open Westduitse kampioen schappen een spierblessure opliep. Jimmy Connors, die voor het eerst op Roland Garros speel de, sinds hij in 1973 al in de eerste ronde verloor, liet te gen Terry Moor zien in uitste^ kende vorm te verkeren. Con nors speelde alsof zijn leven er vanaf hing en zegevierde met 6—1 6—2 6—3. Moor, die- voor het eerst tegenover zijn illustere landgenoot stond, had weinig meer in te bren gen dan zijn enthousiasme. En dat was natuurlijk bij lan ge na niet genoeg. PARIJS - Het Nederlands heren basketbalteam begint op 9 juni het toernooi om de Europese titel met de wed strijd tegen Rusland. Een dag later treedt de equi pe van coach Quinn aan te gen Spanje. De wedstrijdserie in de voorronde wordt afge sloten op 11 juni met het duel tegen Bulgarije. Alle ontmoe tingen worden gespeeld in de Italiaanse stad Siena. Uit de poule kwalificeren zich twee landen voor de finale- groep. Daarin wordt een hal ve competitie (in Turijn) af gewerkt om de Europese titel. SOCHI Bij nationale atle tiekwedstrijden in Sochi heeft zich een nieuw Rus sisch hordentalent aange diend. Het is de 20-jarige An drei Prokofiev, die op 110 meter een tijd van 13,3 se conden (handgeklokt) reali seerde. Daarmee leverde hij op dit nummer de beste Rus sische seizoentijd. Overigens betekende deze tijd ook een sterke verbetering van zijn persoonlijke presta ties. Handgeklokt liep hij eer der 13,9, elektronisch gemeten kwam hij ooit tot 13,77. Emiel Monsanto naar FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Emiel Monsanto van Alpheuse Boys heeft een contract bij FC Den Haag ge tekend. Monsanto is een negentienja rige spitsspeler. Ruud Krol toont de beker, die hij zojuist heeft ont vangen van prins Claus (rechts achter Krol), aan het publiek. MOGELIJK RAMPZALIGE GEVOLGEN VOOR EREDIVISIECLUB VOLENDAM - De leiding van Volendam heeft de spelersse lectie te laat een nieuwe contractaanbieding voor het komen de seizoen gedaan. De reglementen van de KNVB schrijven voor dat de leiding van een club vóór 15 mei aan de spelers een nieuw contract moet aanbieden, indien tenminste de oude verbintenis is afgelopen. Gebeurt dat niet, dan zijn de spelers volgens de letter van de voetbalwet transfer-vrij. Hun club kan dan slechts een vergoeding van 6000 gulden ontvangen. Dat laatste is bij enkele spelers van Volendam het geval. Se cretaris Klaas Mühren heeft pas in het weekeinde van 12 en 13 mei de nieuwe contract-aanbiedingen per aangetekende brief verzonden. Omdat de postbestelling op maandag in vrij wel het gehele land te wensen over laat, ontving een gedeelte van de selectie pas op dinsdag 15 en in enkele gevallen pas op woensdag 16 mei, het aanbod van Volendam. Inmiddels heeft reservedoelman Jaap Bloem de WCS (spe- jlersvakbond) ingeschakeld. Die heeft bij monde van secretaris Karei Jansen toegezegd te onderzoeken of de spelers die pas lop 15 mei, of zelfs nog later, een contractaanbieding hebben gekregen, al dan niet transfervrij zijn. Indien dat laatste het geval is, staat Volendam een regelrechte ramp te wachten. Al leen Kees Guyt, Keje Molenaar en Eddy Kraal zijn al tenmin ste één miljoen keiharde guldens waard. Het laat zich raden dat Volendam in een financiëel hopeloze situatie komt, indien dat drietal inderdaad transfervrij Volendam mag verlaten. Het beloven spannende dagen te worden voor Volendam. Niet alleen op het veld, waar komend weekeinde min of meer be slist wordt of Volendam nog eredivisie speelt volgend seizoen, maar ook buiten de lijnen. De affaire rond de nieuwe spelers is voor Volendam van levensbelang. Ciska Butter weer leidster in damstrijd Ciska Butter weer terug aan de leiding. Dat was het resultaat na de ze ronde van het dames- van Ne- lerland, dat tot en met zater- lag te Lent wordt gehouden. keer was het Lenie die vrij onverwacht verloor van Pietje Veenboer lit Waskemeer. De Lentse lad een stuk geofferd met de ledoeling om dit weer snel erug te krijgen. Maar door illerlei dreigingen die Veen- in de strijd vlocht, dit niet mogelijk en hield een schijf ach- erstand. Hetgeen tenslotte in partijverlies. zag de leiding weer over genomen door Ciska Butter, lie al vrij vroeg schijfwinst had geboekt tegen Marjan Foppen. Maar de speelster uit Harderwijk verdedigde zich zo geweldig dat Butter de grootste moeite had om de partij in haar voordeel te beslissen. Dit lukte op het laatste moment dank zij een foutje van Foppen. Uitslagen: Pietje Veenboer Lenie Geurts 20, Petra Polman Barbara Graas, uitgesteld door ziekte van Polman, Ciska Butter Marjan Foppen 20, Eefje Nieuwenhuy- zen Cato van Setten 2—0, Iepie Poepjes Joan Vermeer 2—0, Mieke Heitmeier Carolien van der Sande 20. Stand na zeven ronden 1. Butter 11 punten, 2. Geurts 10, 3. Poepjes 9, 4. Graas 8 (uit 6), 5/6. Nieuwenhuyzen en Veenbo.r 8, 7. Polman 7 (uit 6), 8/9. Fiit- meier en Van Setten 6, 10. van der Sande 4, 11. Foppen 3, 12. Vermeer 2. Maffia praktijken Ronde van Italië San Vincente De Belg Roger de Vlaeminck heeft gisteren de twaalfde etappe van de ronde van Italië ge wonnen. De rit ging over 198 kilometer van Alessan dria naar San Vincente. De Italianen Giuseppe Saronni en Francesco Moser eindig den als tweede en derde. Saronni behield de leiding in het algemeen klassement. Knut Knudsen, de Noorse Wielrenner, die tweede staat in het algemeen klassement verklaarde dat hij vijf kilome ter voor het einde van de twaalfde etappe opzettelijk ten val is gebracht. Het is de tweede keer dat Knudsen over „maffiapraktijken" sprak. Roger de Vlaeminck deed het ook in het begin van de Giro. De Vlaeminck zei: „De organisatoren, officials, renners en toeschouwers is het alles waard een Italiaan deze Giro te zien winnen". Henk Mutsaars (links) wint afgetekend de eindsprint in de bijfde etappe van Olympia's Ronde. Collega's gunnen scheidende renner geen ritzege DIEREN - In de amateurwielersport is het weggeven van cadeautjes een steeds minder voorkomende gebeurte nis. De vijfde étappe van Olympiad Ronde, van St. Willebrord naar Dieren en met zijn 190 kilometer de op één na langste koers, had twee redenen waar door in de finale de toprenners wat minder serieus om de belangrijkste prijzen zouden kunnen strijden, het geen niet gebeurde. Henk Mutsaars be haalde de étappewinst door de spurt van zeven vlak voor het peloton rij dende coureurs te winnen. Geen triomf dus voor een pupil van Ben van Erp of voor Piet van der Kruijs. Want die twee mogelijkheden als afloop van de rit naar Dieren lag nagenoeg op ieders lippen. In de finish- plaats staan de fabrieken van Gazelle, en dat zou de eerste reden kunnen zijn om een overwinning van een renner uit de formatie van Ben van Erp te be groeten. Piet van der Kruijs daarente gen had besloten na de 28e amateur- ronde van Nederland een punt te zetten achter zijn wielercarrière. Maar dat be sluit bleek voor de grote groep geen aanleiding de al jaren meekoersende Helmonder een ritzege te gunnen. Piet van der Kruijs heeft wel gepro beerd om zijn afscheid glorieuzer te doen verlopen dan was gepland. Direct na zijn beslissing na de 25e na-oorlogse Olympia's Tour te stoppen, besloot zijn sponsor hem een grote receptie aan te bieden. Dat gebeurde gisteravond. Te midden van vele belangstellenden kon Piet van der Kruijs niet als étappewin- naar of stralend middelpunt fungeren, maar als een naamloze die een onbete kenende klassering (58ste) in het grote peloton had behaald. En aangezien mag worden verwacht dat tot en met vrij dag, wanneer de slotétappe naar Am sterdam is, het koersverloop sterk zal worden gecontroleerd, wacht de Hel monder een roemloos einde als actief .wielrenner. Zoals gezegd, hij heeft wel geprobeerd om zijn afscheid luister bij te zetten. Dat gebeurde nadat er door een massa le valpartij opnieuw moest worden ge start. In Etten-Leur, na vijf kilometer, gingen veel renners tegen de vlakte. Piet Kuijs, in 1977 nog nationaal weg- kampioen, was er het slechtste aan toe. 'De coureur uit Vlijmen werd naar een ziekenhuis in Breda vervoerd, waar een gebroken onderarm werd geconstateerd. De strijd werd tien minuten geneutrali seerd en vrijwel direkt na de tweede start namen Piet van der Kruijs en Jans Vlot de benen. De vluchters kre gen gezelschap van Mathieu Dohmen, Hans Plugers, Geert Schipper, en Peer Maas. En het zestal zou uiteindelijk tachtig kilometer buiten de greep van de hoofdmacht blijven. Dit enerzijds- dank zij de voortreffelijke samenwer king voorin en anderzijds omdat de renners van Herman Krott niet in de kopploeg waren vertegenwoordigd, en als enigen het tempo van het peloton moesten bepalen. „Die afwezigheid was een regiefout", kon Jos Lammertink, nog steeds leider in het algemeen klas sement, na afloop melden. CO BUYSMAN Uitslag vijfde etappe: 1. Mutsaers (Dri) 4 uur, 6 min. 48 sec. (met tijdverg. 4.06.33), 2. De Rooy (Gaz) z.t (met tijdverg. 4.06.38), 3. Van der Poel (Erp) z.t (met tijdverg. 4.06.43), 4. Logvin (Sov) z.t., 5. Lammertink (Ams) z.t, 6. Koarsen (Bat) z.t., 7. Nieuwdorp (Dri) z.t., 8. Maas (Gaz) op 17 sec., 9. Van de Velden (Bos) z.t, 10. Van de Broek (Dri) z.t, 11 Gödde (Tra) z.t, 12. De Waai (Tra) z.t, 13. Koppert (Mil) z.t, 14. Jarkin (Sov.) z.t, 15. Vonk (Eks) z.t, 16. Van Dijk (Eks) z.t, 17. Steyn (Eks) z.t, 18. Huveneers (Bik) z.t., 19. Alber- sen (Reb) z.t, 20. Wekema (Bat) z.t Algemeen klassement: 1. Lam- martink (Ams) 19 7 uur, 6 sec., 2. Wijnands (Ams) op 23 sec., 3. Van der Poel (Erp) op 1 min. 46 sec., 4. De Rooy (GSZ) op 1 min. 56 sec., 5. Prinsen (Gaz) op 2 min. 18 sec., 6. Stamsnijder (Uit) op 2 min. 30 sec., 7. Bierings (Erp) op 3 min. 15 sec., 8. Mutsaars (Dri) op 3 min. 19 sec., 9 Van Meer (Gsz) z.t, 10. Von Loeffelholz (Wdl) op 3 min. 40 sec., 11. Da- men (Dri) op 3 min. 55 sec., 12. Hassink (Ams) op 4 mi. 31 sec., 13. Schuer (Eks) op 4 min. 35 sec., 14. Wekema (Bat) op 4 min. 43 sec., 15. Jonkers (Uni) op 4 min. 45 sec., 16. Broers (Erp) op 4 min. 51 sec., 17. Hogervorst (Bos) op 5 min. 22 sec., 18. Moons (Erp op 5 min. 25 sec., 19. Pee ters (Ams) op 5 min. 27 sec., 20. Koot (Dri) op 5 min. 40 sec. Puntenklassement: 1. Van der Poel (Erp) 78 punten, 21. Mam- mertink (Ams) 60, 3. De Rooy (Gaz) 57, 4. Maas (Gaz) 56, 5. De Waal (Tra) 43, 6. Mutsaars (Tra) 43. Dagploegenklassement: 1. Dri 12.20.41, 2. Gaz. 12.20.58 (49 pun ten, 3. Rusland z.t (55), 4. Erp z.t. (62), 5. Batavieren z.t (73), 13. West-Duitsland 12.21.15. Algemeen ploerenklassement: 1. Ams 55.04.25, 2. Gaz 55.05.11, 3. Dri 55.09.52, 4. E 55.10.57, 5. EKS 55.13.37.7. West-Duitsland 55.16.14.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13