Ontvoerders Johanna Berbers voor rechter Onuitroeibaar geloof van Polen maakt kerk tot onneembare veste CDU schuift Albrecht als kanselier-kandidaat naar voren Verbod nationaal- socialisme leidt tot terrorisme Waar bleven de 2.6 miljoen gulden losgeld? Ex-chirurg staat terecht wegens drievoudige moord - BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 ME11979 PAGINA 7 (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Voor het Hof van Assisen (jury rechtbank) in Brussel is gisteren het proces be gonnen tegen de ontvoerders van de thans 16-ja rige Joanna Berbers, dochter van de Nederland se textielhandelaar Pieter Berbers in de Brus selse gemeente St. Pieters Woluwe. Joanna Berbers werd op 30 november 1976 (toen, dus 13 jaar oud) vlakbij haar woning door drie' personen overmeesterd, met een prop watten ge drenkt in ether en een injectie met valium „rus-, tig" gemaakt overgebracht naar een chalet in het Salmonsart-bos in Zinnik (niet ver van de Belgi sche hoofdstad), vandaar wegens de kou weer te ruggebracht naar Brussel en ondergebracht in een appartement van één van de ontvoerders. Terecht staan David Hildesheim (30), zoon van eveneens een textielhandelaar in de Brusselse ge meente Schaarbeek en een goede bekende van de familie Berbers, Pietro Micchice, een 41-jarige Italiaan die zijn brood placht te verdienen met het opknappen van allerlei „klusjes" en zijn 27- jarige vriendin, Murielle Florent, mislukt schei- kundestudente die werkzaam was als laborante in een ziekenhuis in Brussel en wier kennis te pas kwam bij de bedwelming van het te ontvoe ren meisje. Het brein achter de ontvoering is David Hildes heim, die kans zag om naar Brazilië uit te wij ken. Daar werd hij ontdekt bij een vriendin, na dat de politie in Brussel er achter was gekomen dat mevrouw Hildesheim regelmatig in een bloe menwinkel ging telefoneren naar Copacabana, een voorstad van Rio de Janeiro. Op het adres van de bloemenwinkel ontving mevrouw Hildes heim bovendien post uit Brazilië... Toen kwam de politie er al gauw achter dat aan de andere kant van deze telefoonverbinding de gezochte David Hildesheim zat. Dat was in augustus 1977. Het zou nog tot 24 juni 1978 duren vooraleer Hildesheim aan België werd uitgeleverd. De maximumstraf voor een ontvoering en/of gij zeling is levenslang als het slachtoffer ongedeerd wordt teruggevonden en de doodstraf als het slachtoffer wordt gedood of verminkingen op loopt. Als de ontvoerders hun slachtoffer goed behandelen en vrijlaten binnen een periode van vijf dagen na de ontvoering zonder inning van het losgeld, is de maximumstraf vijftien jaar dwangarbeid. In de ontvoeringszaak Joanna Berbers is daar van geen sprake: vader Berbers betaalde 50 mil joen Belgische francs losgeld, ruim 3.3 miljoen gulden, om zijn dochter vrij te krijgen. Van dat bedrag is ongeveer 10 miljoen francs terecht, ter wijl de overige 40 miljoen, ruim 2.6 miljoen gul den, nog spoorloos zijn. De drie verdachten hou den er totaal verschillende verklaringen op na over de vraag waar dat geld is gebleven. Vaststaat dat mevr. Hildesheim 9.200.000 francs via een advocaat aan het parket in Brussel over handigde op 5 januari 1977. Ongeveer tezelfder tijd vond de politie bij een huiszoeking in Eigenbrakel, waar Hildesheim en zijn vrouw een winkel hebben en een woning, nog eens 300.000 francs, waarmee de 10 miljoen vol werd gemaakt. Murielle Florent beweert dat het geld in haar woning in Anderlecht werd verdeeld: 10 miljoen voor Hildesheim en 15 miljoen voor haarzelf en haar vriend. Het vreemde van deze ontvoerings zaak is wel, dat de politie Hildesheim al vrij snel op het spoor was en de man ook heeft onder vraagd maar hem vrijuit liet gaan. Toen echter was reeds bekend, dat Hildesheim aan de Itali aan Micchiche geld had geleend, dat hij bepaal de relaties onderhield met vader Berbers, di& hem trouwens aan werk had geholpen, en dat de Italiaan Micchiche rondgetoerd had op de plaats waar de chauffeur van Berbers de 50 miljoen losgeld had gedeponeerd. Intussen is de familie-Berbers wel financieel ge ruïneerd. Het proces zal zich dan ook met name toespitsen op de vraag waar de miljoenen van vader Berbers zijn gebleven. Zaterdagochtend landt paus Johannes Paulus II met een Specvkgh op het vliegveld van Warschau. Hij zal er worden verwelkomd door de president van de Poolse volksrepubliek Jablonski, eerste minister Jaroszewicz en partijleider Gierek. Het zal het eerste bezoek van een paus aan een communistisch geregeerd land zijn. Het is tevens het eerste bezoek van Karol Wojtyla aan zijn va derland sinds hij in oktober vorig jaar tot paus werd gekozen. Zondagavond 10 juni zal de paus met een speciaal vlieg tuig van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT de luchthaven van Krakau verlaten met bestemming Rome. Gedurende negen dagen zal de paus historische plekken, maar vooral bedevaartplaatsen in Polen bezoeken. Zijn bezoek zal een extra stempel drukken op de Poolse volksrepubliek als katholieke natie. Onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen zal het be zoek van de paus aan Polen meemaken. Morgen vertrekt hij naar de Poolse hoofdstad. Vandaag publiceren wij zijn eerste artikel over het Poolse katholicisme. Onze speciale ver slaggever in Polen, drs. Leo van Vlijmen (Door Leo van Vlijmen) Polen is een onbegrijpelijk land. Na bijna vijfendertig jaar communistisch, dus atheistisch regime is het nog steeds het meest ka tholieke land ter wereld. Anders dan in Italië en an dere Latijnse landen gaan in Polen ook de mannen naar de kerk. Ruim negen tig procent van de bevol king is overtuigd katholiek, nauwelijks zeven procent is lid van de communistische partij. En onder de com munisten zijn er heel wat die voor alle zekerheid toch maar hun kinderen la ten dopen en als het zo uitkomt heimelijk naar de kerk gaan. Rozenkrans, kerkboek, medaille en een prentje van Maria behoren tot de normale bagage van de doorsnee Poolse man de Poolse vrouw. Buitenlan ders noemen het Poolse katholicisme soms kritisch of folklore. De Poolse com munisten zeggen het hen na, maar zij weten, dat achter de zoete prentjes, de kleurrijke processies en de primitiviteit van de vele bedevaartsoorden een diepe en stoere vroomheid schuil gaat. Soms komt die stoere vroomheid heel strijdbaar te voorschijn. Zoals bijvor- beeld in Nowa Huta, het centrum van de zware in dustrie in Polen. Nowa Huta is eigenlijk pas na de oorlog ontstaan als parade paardje van de communis tische autoriteiten. Het moest een socialistische stad worden, een „stad zonder God". Er stond wel een gemeenschapshuis maar in een kerk was niet voorzien. Uit protest tegen het uit blijven van een kerkge bouw richtten de arbeiders een metershoog houten kruis op. De autoriteiten wilden het kruis laten weg halen,. De arbeiders gingen de straat op. De politie trok de gummiknuppel en wist de demonstranten met behulp van traangas uiteen te drijven. Er werden ar restaties verricht. Nu gin gen de arbeiders in staking en de autoriteiten moesten toegeven. In 1977 kon kardinaal Wo jtyla de grootste moderne kerk van Polen in Nowa Huta inwijden. Er worden nu elke zondag twaalf mis sen gelezen. Het kerkge bouw kan vijfduizend gelo vigen herbergen, maar tij dens vrijwel alle diensten moeten honderden gelovi gen genoegen nemen met een staanplaats op het kerkplein. Ook militairen en politieagenten gaan op het kerkplein op de knieën en dat is in een Oostblok land zeer ongewoon, alleen in Polen niet. Het merkwaardige van het Poolse katholicisme is, dat de kerk zich daar niet heeft vervreemd van de ar beiders en dat een toene mende welvaart niet ge paard gaat met een groeiende onkerkelijkheid. Het Poolse Roergebied Si- lezië, heeft de hoogste le vensstandaard van het land. De cijfers Van de kerkgang zijn uitgerekend in dit welvarende arbei- Het Jasna Gora-klooster in het Poolse Czestochowa, waar paus Johannes Paulus drie dagen zal vertoeven. In het klooster bevindt zich de afbeelding van de „Zwarte Madonna", die elk jaar mil joenen pelgrims trekt. Op de voorgrond rechts nog een ouderwetse straatfotograaf. dersgebied het hoogst. En alleen al in Silezië melden zich jaarlijks zestig pries terstudenten, ondanks een ander rekord dat in dit ge bied wordt geboekt: het aantal alcoholisten. De huidige partijleider Ed ward Gierek is uit Silezië afkomstig, maar hij moet het in macht en overtui gingskracht afleggen tegen de eveneens uit Silezië af komstige Zwarte Madonna van Czestochowa. Czestochowa telt rond veertig kloosters, maar het belangrijkste is het Jasna Gora-klooster, waar de ZwarteMadonna „resi deert". Op de muren van het klooster staat in reu zenletters geschreven: „Ko ningin van Polen, al zes eeuwen ben je ons tot steun bij de verdediging van ons volk". Dagelijks komen duizenden pelgrims hun „Koningin van Polen" vereren, ruim drie miljoen per jaar. De autoriteiten hebben er ken nelijk geen moeite mee. Nauwelijks vijfendertig jaar communistisch bestuur kan zich eigenlijk ook niet meten met zes eeuwen vor stelijke mildheid en gratie. De paus blijft dan ook slechts één dag in de hoofdstad van de Poolse volksrepubliek, maar brengt drie dagen door in het klooster Jasna Gobras „de residentie van de Ko ningin van Polen". Daar ook zal hij zijn trouwe zo nen en dochters uit Silezië ontvangen. Voor hen heeft hij een hele namiddag uit getrokken. De Poolse primaat, kardi naal Wyszynski, heeft tij dens een van de eerste zit tingen van het concilie oost en west verbaasd doen staan met zijn voorstel om Maria tot koningin van de aarde uit te roepen. Zijn voorstel werd niet aangeno men en dat verbaasde nu weer alle Polen. Want het karakteristieke van het Poolse katholicisme is juist de Maria-verering. De Pool se katholieken zoeken bij hun „Koningin" bescher ming en verzorging. De Koningin van Polen is het bindmiddel dat de Polen bijeen houdt. De verering is traditioneel en conservatief: veelkleuri ge prentjes steeds dezelfde liederen en gebeden, einde loos herhaald. De Polen zijn zeer gereserveerd waar het om het geestelijk leven gaat. Zij praten niet graag spontaan over heilige din gen, maar houden zich lie ver aan oude vertrouwde teksten. Via vormen die buitenstaanders als kitsch beschouwen beleven zijn hun geloof heel diep, heb ben er ook hun bestaan, hun leven voor over. Dat is ook wel de reden waarom het atheisme in Polen nog steeds geen wor tel heeft geschoten. De die pe, niet uit te roeien gelo vigheid van de Polen heeft de Poolse kerk tot een on neembare veste gemaakt Zo sterk als in Polen is de katholieke kerk in geen an der land ter wereld. Daar om kan de Poolse katholie ke kerk ook met succes stand houden tegen de communistische partij. Ondanks Stalinisme, bedek te of openlijke onderdruk king in het verleden, te nachterstelling in het he den, blijkt telkens weer, dat de Polen slechts voor één persoon werkelijk door de knieën gaan: de Konin gin van Polen. Geen won der dat een Poolse paus bij haar op bezoek gaat (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Met de benoeming van Ernst Albrecht tot kandidaat voor het kanselierschap van de CDU bij de Bondsdagverkiezingen van 1980 heeft het bestuur van de christen-democra ten gisteren na urenlang beraad een nieuwe, belangrijke zet gedaan in het politieke schaakspel tussen CDU en CSU, dat de Bondsrepubliek nu al da gen in zijn ban houdt en dat in we zen neerkomt op een machtsstrijd tus sen de beide Uniepartijen. Partij- en fractievoorzitter Helmut Kohl heeft van zijn aanspraak op de kandida tuur, zoals werd verwacht, afgezien. Het tweegevecht is, na de verrassende mededeling op Hemelvaartsdag van Franz Josef Strauss dat hij bereid is de kandidatuur voor het kanselier- schap op zich te nemen, op dit mo ment een strijd geworden tussen twee personen: de Beierse minister-presi dent Strauss contra zijn collega van Nedersaksen, Albrecht. De CDU heeft met de benoeming van Albrecht afgezien van een buitenge woon partijcongres om over de kandi datuur te beslissen. De CSU had zo'n congres in het weekeinde al dreigend als een „vijandelijke daad" bestem peld, omdat er {lan niets meer te on derhandelen zou zijn. Nu zullen CDU en SDU op korte termijn met elkaar in de clinch moeten gaan, wie van beide kandidaten de gemeenschappelij ke lijsttrekker zal worden, of eventu eel twee lijsttrekkers zullen worden aangewezen, of dat de CDU of CSU gescheiden zullen optrekken. In het laatste geval - wat een breuk zou be tekenen tussen de twee partijen - zal de CSU naar verwachting ook buiten Beieren stemmen proberen te Na alle geruchten, dat steeds meer lei dende christen-democraten bereid zou den zijn de kandidatuur van Straus te ondersteunen, was het verrassende van de CDU-beslissing gisteren, dat deze zo eenstemmig werd genomen. Slechts twee leden van het bestuur onthielden zich van stemming: Al brecht zelf en ex-premier Filbinger, die daarmee waarschijnlijk wraak heeft willen nemen op de partij, die hem als een baksteen heeft laten val len. In Bonn verwacht men dat de eeuwig glimlachende, maar keiharde politieke komeet Albrecht een confrontatiekoers tegenover Strauss zal volgen en daar bij eventueel een gescheiden optrek ken van de partijen zal willen riske ren. Op langere termijn is hij erop uit om als (liberaal) christen-democratisch kandidaat de FDP stemmen te ontne men, waardoor hij in staat zal zijn de SPD- en de FDP-meerderheid te on dermijnen. De Griekse pre mier Karamanlis heeft gisteren in Athene het toetre dingsverdrag van Griekenland tot de EEG getekend. Dit is gebeurd in het bijzijn van de EEG-regeringslei- ders. Aangeklaagde neo-nazi (Door onze correpondent Ami van Vree) Bückeburg „Als men mensen met een nationaal-socialisti- sche overtuiging verbiedt legaal naar buiten te treden, ont staat het gevaar dat jonge mensen naar alternatieven gaan zoeken en over gaan tot gewapende tegenstand. Onze strate gie is: ik, die hier terecht sta, jong, intelligent, in staat mijn politieke mening te formuleren, kan de bevolking ervan over tuigen dat het nationaal-socialisme niet slecht, niet afstotend is zoals de rechters in Neurenberg het hebben afgeschilderd". Zonder een spoortje berouw, integendeel, „trots" op zijn poli tieke inzicht verweerde de „geestelijk leider" van de groep van zes neo-nazi's die sinds gisteren in het Duitse Bückburg te recht staan op beschuldiging een terroristische vereniging te. hebben opgericht, zich met dergelijke woorden tegen de aan klacht van de procureur-generaal. Het is de eerste keer in de Bondsrepubliek dat deze nieuwe bepaling in het Wetboek van strafrecht, ingevoerd als gevolg van links-extremistische activiteiten, tegen een groep van neo nazi's wordt ingebracht. De aanklacht tegen de „criminele ver eniging" van de 23-jarige ex-luitenant Michael Kahnen en de zijnen is een lange, macabere opsomming van hakenkruis-klad- derijen, de verspreiding van fel anti-semitische, Hitler-bejube- lende publicaties, ordeverstoringen, het paraderen met nazi-sy mbolen, plannen om aanslagen te plegen op personenen en za ken en acties als bankovervallen, wapenroof en anderé ge welddadigheden waaronder een aanslag op een militair NAVO- bivak van het Nederlandse leger in februari vorig jaar in Hoh- Het begin van het proces dat gisteren werd gekenmerkt door zware politiebewaking en scherpe controle van journalisten en toehoorders (de advocaten konden in tegenstelling tot de re cente processen in Stuttgart-Stamheim ongehinderd doorlopen) werd (nog) niet zo getraineerd door de verdediging als bij RAF-processen langzamerhand gebruikelijk is geworden. Het voorlezen van de omvangrijke aanklacht kon al in de morgen uren geschieden. Wel vuurden de advocaten van de beklaagden hun eerste poli tieke pijlen af met de bewering, dat de geplande aanslagen op de Berlijnse Muur en het IJzeren Gordijn of de bevrijding van Rudolf Hess uit de gevangenis van Spandau nooit strafbare daden kunnen zijn volgens het geldende Duitse recht. „Hoe kan", aldus de advocaten, „het Westduitse openbaar ministerie bijvoorbeeld een Muur willen beschermen die wederrechtelijk door de DDR is opgebouwd". RIJNCONFERENTIE Chemische stoffen tasten visgroei aan BASEL Vissen die enige tijd aan Rijnwater werden blootgesteld hebben bij een onderzoek dusdanige afwij kingen vertoond dat het niet is uitgesloten dat schadelijke stoffen de consument via het drinkwater kunnen bereiken. De gebruikelijke zuivering van het Rijnwater is niet zo danig dat alle voor de volks gezondheid schadelijke stof fen volledig verwijderd wor den. Dit deelde dr. C. Poels, direc teur van het keuringsinstituut voor waterleidingsartikelen in Rijswijk mee op een confe rentie van rijnwaterleidingsbe drijven in Basel. Uit zijn on derzoek bleek dat regenboog- flórellen die enige tijd in Lek- water verbleven, ernstig ver grote levers vertoonden. Zij groeiden minder en het sterf tecijfer was hoger dan bij hun soortgenoten in normaal grondwater. Uit een onder zoek bij hondsvissen bleek dat chromosoom-afwijkingen mogelijk als gevolg van kan kerverwekkende stoffen in het Rijnwater, ook in de ge slachtsorganen optraden, het geen een schadelijk effect op het nagesclacht kan hebben. „Dit is een potentieel ernstig effect", aldus de heer Poels „temeer omdat het erfelijk materiaal van alle levende or ganismen, inclusief de mens, op structureel dezelfde wijze is gebouwd. Op de conferentie werd zout niet het ergste probleem ge noemd voor de bereiding van drinkwater. Veeleer zijn dat de talloze, meestal onbekende .chemische stoffen die jaar lijks op de Rijn worden ge loosd. (Van een onzer verslaggevers) MUNSTER Rembert P. (42 jaar), voormalig chirurg bij het Antonius Ziekenhuis te Gronau, heeft een ijzersterk geheugen. Dat kwam hem goed van pas toen hij zijn le vensgeschiedenis moest bloot leggen aan de leden van het Schwörgericht in Munster. Minitieus, tot in de kleinste details, liet hij zijn verleden de revue passeren. Slechts eenmaal liet zijn ge heugen hem in de steek. Uit gerekend over de gebeurtenis sen op de 19e juni vorig jaar zegt P. zich niets te herinne ren dan wat vage indrukken. En dat is jammer, met name voor de leden van de recht bank, die toch de hele dag hebben opgeofferd om de chi rurg aan te horen. Want zij zouden graag vernomen heb ben, waarom P. juist op die dag zijn vrouw Grabrielle (34), zoontje Karl-Stefan (4) en dochtertje Petra (nog geen jaar oud) om het leven heeft gebracht. Hij diende hen do delijke injecties toe en dat le verde hem een door Staatsan- walt Waltermann eenvoudig geformuleerde drievoudige moordaanklacht op. De ontdekking van de drie slachtoffers, de wijze waarop ze om het leven kwamen en het feit dat de chirurg dit op zijn geweten heeft, bracht Gronau, een stadje aan de Duitse grens nabij Enschede, in lichte paniek. De dader zou na het gebeuren ook zich zelf om het leven hebben wil len brengen. De overdosis slaapmiddelen en een uiterst bescheiden wond aan de pols van de verdachte wezen in die richting. Volgens de be trokkene zelf is hij echter als door een wonder voor deze zelfmoord behouden gebleven. De arts moet zich dus wel de gelijk verantwoorden voor zijn daden. De rechtbank in Münster heeft daar zes dagen voor uitgetrokken. Met name acht men dat nodig voor het verhoor van de deskundigen: een psychiater, een psycho loog en een toxicoloog. Deze laatste vooral op verzoek van het Openbaar Ministerie, om dat de chirurg (zoals het zich ook gisteren liet aanzien) zich erop beroept dat hij geestelijk en fysiek in een toestand van bewusteloosheid is geraakt door het gebruik van kalme rende middelen. Zijn raadslie den zien dat als enig steek houdend verweer tegen de aanklacht, die zou kunnen uitlopen op meer dan tien jaar gevangenisstraf. Naar j zijn zeggen werd hij miskend, door schuldeisers achtervolgd en door zijn chefs niet begre pen. Esther Gumede (57) omhelst haar man Josi- ah Zion Gume de, toen deze was gekozen als eerste zwar te president van Rhodesië. Hij zal bis schop Muzore- wa als premier benoemen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7