Commissie, Pluriformiteit' voornamelijk contactadres Koopmans slaat eerste aanval op Europese titel superieur af Huussen mag blij zijn met overwinning Achttien miljoen Polen op pad om paus te zien UEFA-team uitgeschakelt IN DERDE RONDE HAND GEKNEUSD Anderhalf jaar respijt voor de FC Dordrecht Krol en Neeskem in wereldelftal KORTE METTEN Moeiteloze zege van Arthur Ashe SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 ME11979 PAGIN AMSTERDAM Uitbundige vreugde na het prolongeren van zijn Europese titel in het half zwaargewicht viel niet af te lezen van het doorweekte gezicht van Rudie Koopmans. De Belgische scheidsrechter Desgain had in de tiende ronde geïnterve nieerd door.de Franse ex-kampioen en uit dager Robert Amory naar zijn hoek te zen den na een duel waarin Europees titelhou der Koopmans superieur was. De vreugde over het behouden van zijn titel werd bij Koopmans getemperd door de schamele pu blieke belangstelling, gisteravond in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Dat deed Ru- die Koopmans na afloop bitter opmerken: „Wat stelt in Nederland een Europese titel en een kampioen nu eigenlijk voor? Als ik vier weken lang geen gastvrijheid had ge noten in het Eurocrest hotel, zou ik van mijn gage niets hebben overgehouden. Die Amory is door het publiek tevoren al on derschat, maar hij heeft toch niet voor niets zo veel overwinningen door k.o. be haald". Het was aan de manier van boksen van Amory niet te zien. Als uitdager had men een aanvallend bokser mogen verwachten. maar van het begin af week de Fransman acheruit Koopmans, zeer geconcentreerd boksend, stootte vanuit alle posities. Met strakke rechtsen, en steeds eerder reagerend als Amory trachtte een treffer te plaatsen, bouwde Rudie Koopmans aan een royale voorsprong. Zelfs nog toen hij in de derde ronde zijn rechterhand kneusde. Koopmans: „Ik trof hem precies op zijn gezicht, tussen zijn ogen, en voelde iets knakken. Als ik die kneuzing niet had gehad, zou ik hem heb ben opgevreten". Amory, wiens sterke wapen de linkse hoek moest zijn, gebruikte die hand nauwelijks. Hij moest ook meer en meer afzien van het gebruik van zijn rechterhand, want toen Koopmans in de vijfde ronde drie stoten op de lever achter elkaar plaatste, moest Amory acht tellen rust nemen en in het ver volg zijn rechterarm zorgvuldig bij zijn le ver houden. Koopmans: „Toch trof ik hem regelmatig, maar hij beet zich er steeds door. Amory is een dappere bokser". De Europese kampioen wilde evenwel toch trachten - hij was dat aan zijn stand ver plicht - de partij vóór de limiet te beëindi gen. Vandaar dat hij de zesde ronde bijzon der fel bokste, iets te fel zelfs, want hij liep eensklaps op die linkse hoek van Amory en knipperde even met de ogen. Koopmans: „Ik had er geen last van. Maar wat wil je, in een gevecht loop je altijd wel een klap op". Overmacht De overmacht van Koopmans bleef en zijn, vooral, leverstoten misten hun uitwerking niet. De zwaar getekende Fransman sukkel de naar het einde van de achtste ronde, hoewel de precisie van Koopmans' leversto ten iets minder werd. In de tiende ronde kwam dan het einde. Na een stroom stoten kreeg Amory acht tellen rust Hij was weer loos en een felle aanval van Koopmans gaf de Belgische scheidsrechter Desgain terecht aanleiding de strijd te staken. Rudie Koop mans had de eerste verdediging van zijn ti tel, die hij vrijwillig op het spel had gezet glansrijk doorstaan. Amory, zijn rechteroog bettend met een spons: „Hij was te sterk voor mij". In de kleedkamer van de Fransman bevond zich ook zijn landgenoot Hocine Tafer, die als officieel uitdager is aangewezen. Hij zei: „Koopmans is conditioneel zeer sterk, maar nu ik hem gezien heb en zijn stotenarsenaal heb bekeken, meen ik een reële kans te hebben". Wanneer het gevecht plaatsvindt is nog niet bekend. Koopmans: „Hoe dan ook, ik boks op 22 juli in Monaco tegen Peralta en de winnaar van dat gevecht komt om de wereldtitel uit tegen de winnaar van Con- teh-Franklin. Ik heb de uitnodiging om in Zuid-Afrika tegen de Argentijn Galindez te boksen niet aangenomen, omdat het lucra tiever is in Monaco te boksen, waar alle groten uit de wereld aanwezig zijn. Overi gens maakt het me niets uit waar ik boks. Het liefst in het buitenland. Daar toont men tenminste belangstelling voor een Europese kampioen". HERMAN VAN BERGEM Eversteyn wordt prof ROTTERDAM Cor Eversteyn, sedert twee jaar kampioen van Nederland bij de amateurs in het lichtweltergewicht, wordt professional. Hij zal als profbokser in september zijn de buut maken in Rotterdam. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Acht maanden was mid dengewicht Adrie Huussen niet in de ring geweest Het waarom zal altijd wel duister blijven maar de Nederlandse titelhouder bleek uit de gratie. Toen hij gisteravond in de Jaap Edenhal in het bijprogramma van het Europees titelgevecht eindelijk weer tussen de touwen verscheen, werd hij na zijn partij tegen de schriele Brit Bob Mays uitgejouwd. Twee maanden geleden werd de Rotterdam mer Stan van de Driessche door de felle, hard stotende Mays snel naar het canvas gestuurd. Huussen had daaruit zijn les ge leerd maar ook hij kon niet verhinderen dat de Brit een puntenvoorsprong opbouwde, ook al omdat Huussen door zijn lange afwe zigheid maatgevoel miste. De laatste twee van de acht ronden zette de Utrechter een geweldig offensief in maar dat was niet vol doende om zijn achterstand goed te maken. De jury dacht er anders over en zo bleef Huussen ook in zijn twintigste profduel on- Toch was het de interessantste partij van de avond. Wat de Duitse middengewicht Rüdi- ger Bitterling liet zien tegen de Fransman Etienne Baydikila een vervangende partij omdat het duel tussen Koopmans sparring partner Micky Morris en de Spanjaard Go- rostidi uitviel was van schraal gehalte. De Fransman had van boksen evenwel nog minder kaas gegeten, werd in de tweede ronde al met een linkse hoek aangeslagen en in de vijfde ronde staande uitgeteld na een combinatie van stoten Mokerslagen Stoten yielen, en zware mokerslagen van de kant van zwaargewichtkampioen Hennie Thoonen, op het lichaam van de Franse ex- kampioen Christian Poncelet die technisch bekwamer was dan de Nederlander maar werd gesloopt door diens mokerslagen. Thoonen, 105 kg. tegen Poncelet 87,2 kg., nam als vanouds weer veel om te kunnen geven maar deed dat wel zo effectief dat de Fransman steeds meer met schrik oogjes rondliep, zich bezondigde aan afklemmen tweemaal een openbare waarschuwing en als hij maar even kon achter Thponens rug kroop om zodoende buiten schot te blijven. De puntenzege van Thoonen was zonneklaar al keek Poncelet er zowaar nog verbaasd van op. Geen enkel risico liep middengewicht Alex Blanchard die de Fransman Jean Lamie al in de tweede ronde k.o. sloeg met een recht se hoek. De tijd dat Blanchard „gebracht" moet worden, lijkt voorbij. Zijn manager moet maar eens naar tegenstanders van zwaarder kaliber uitkijken. (Van onze correspondent) DORDRECHT FC Dordrecht heeft van de KNVB het be richt ontvangen, dat de schuld van 130.000 gulden die de eer- ste-divisieclub in Zeist heeft, pas over anderhalf jaar zal hoe ven te worden afgelost. Met dit gebaar wil de KNVB meehelpen aan de sanering van de financiële problemen bij de Dordse club, die kort geleden door een aantal geldschieters van het bankroet werd gered. Het nieuwe bestuur van FC Dordrecht heeft ondertussen met Sparta en FC Utrecht een principe-akkoord bereikt over het uitlenen van spelers. Tevens is besloten tot de oprichting van een voetbalschool, dit in nauwe samenwerking met de ama teurclubs in de regio. Selectie voor Universiade DEN HAAG De Neder landse voetbalselectie voor de Universiade, die in augus tus in Mexico wordt gehou den, is gisteren samengesteld. Gekozen zijn: Sjoerd Boot, Gerard Tio (beiden Noord- wijk), Simon Coohen (AFC), Jan van Diermen (Spaken burg), Chris Drillenburg, Theo van Seggelen, Henk Zandbergen (allen UVS), Bert Graafland (Jodan Boys), Bert Hoyer (AVC), Sietse Óoster- haven (Forward), Kees de Leeuw (Phoenix), Marcel de Ree, Willem Lenglet (beiden RKAVIC), Ed Smeets, Ed Ur- lings (beiden Almania) en Pim Westgeest (VUC). p'm Westgeest (links). LINZ Het Nederlands jeugdelftal, samengesteld ujlt spelers van 16 tot 18 jaar, heeft zich niet kunnen plaat sen voor de halve finales van het UEFA-jeugdtoeraooi dat in Oostenrijk wordt gehou den. In de derde en laatste wedstrijd van Nederland voor groep A verloor het team van Ger Blok gistera vond in Linz met 2-1 van Frankrijk, dat overgaat naar de halve finales, die donder dag worden gespeeld. Nederland beheerste voor de rust lange tijd het spelbeeld. De openingstreffer van Roger Raeven (22e minuut) was dan ook volkomen verdiend. Frankrijk kwam juist voor de rust terug door een treffer van Plancque. Na de hervat ting waren de Fransen ster ker. Ze beslisten de wedstrijd door een doelpunt van Sto ra, een kwartier voor tijd. „We hebben een zeer goj eerste helft gespeeld", was|j' afloop het commentaar trainer Ger Blok. „Het de beste wedstrijd van om dit toernooi. Er bestaat g£ twijfel over: de Fransen terecht eerste in onze gr|n geworden". De beste Nederlandse spelj" waren doelman Jos Strijkt en Rick Talan. Raeven f' Jan van den Akker van Utrecht kregen een kaart Ongeveer 500 toesch£ wers woonden de wedstr bij. Eindstand groep A: 1. Frankrijk 3 2 1 0 5 8- 21" 2. België 3 1 2 0 4 7-4 3. Nederland3 1 0 2 2 4- 5|* 4. Zwitserland 3 0 12 1 2-1 FLORENCE Ruud Krol en Johan Neeskeus zijn opgenonL in de selectie van het *wereldelftal' dat op 25 juni in Bueij, Aires uitkomt tegen wereldkampioen Argentinië. De Argentijnse voetbalbond herdenkt op die datum de ove' winning in de finale van het wereldkampioenschap op Nedé land. Het wereldelftal wordt samengesteld door de Italiaan! bondscoach Bearzot Hij selecteerde de volgende achttien sp1 Iers: Doel: Zoff (Ita), Maier (Wdl) en Leao (Bra). Verdedigin Cabrini (Ita), Pezzey (Oos), Krol (Ned), Kaltz (Wdl), Bont (Wdl) en Neeskens (Ned). Middenveld en aanval: Causio Rossi (Ita), Prohaska en Krankl (Oos), Zico (Bra), Keeg? (Gbr), Simonsen (Den), Blochin (Rus) en Arocsik (Hon). Schotse beker naar Rangers GLASGOW Glasgow Rangers heeft de Schotse beker eintj( lijk veroverd. Na verlenging zegevierden de Rangers in I voor de tweede keer overgespeelde eindstrijd van het bekt toernooi met 3—2 over Hibernian. De eerste twee ontmoetingen tussen beide clubs in dit bek# toernooi eindigden zonder dat er werd gescoord. Vijfeneenh? uur heeft Glasgow Rangers er voor nodig gehad om Hiberni#* uit te schakelen. De Rangers, houder van de beker, hebben j' trofee nu 23 keer gewonnen. Het was een treffen met een dramatisch slot voor „underdop Hibernian. De ploeg ging met een stand van 2—2 de verkfc ging in. Na negentien minuten kopte Arthur Graham in ei doel, wat de beslissing betekende. Zes minuten tevoren doelman Jim Mc Arthur de held van de „Hibs" geweest do|" een strafschop te stoppen. De commissie „pluriformiteit en Ge meenschap" ziet het als belangrijk ste taak te functioneren als contac tadres voor de verschillende groepe ringen in de Nederlandse kerkpro vincie. De commissie zal niet zelf het initiatief nemen tot contact met groeperingen, maar zal hiertoe al leen overgaan als zij daartoe is ge vraagd door een bisschop of een groepering. Dit staat in de doelstelling van de commissie „pluriformiteit en gemeen- i schap" die door de Nederlandse bis-1 schoppen is goedgekeurd. Behalve' als contactadres zal de commissie zich ook gaan toeleggen op verdere Studie, waarbij het rapport van de commissie „Pluriformiteit" van 1975 als uitgangspunt geldt. Dit meldt de dienst pers en publiciteit van de rk kerkprovincie. Als contactadres ziet de commissie „Pluriformiteit en Gemeenschap" zichzelf functioneren tussen groepen en plaatselijke parochies of pastores, tussen groepen en bisschoppen en eventueel ook tussen groepen onder ling. Als de commissie in contact is met een groep, dan krijgt zij de tijd die ze denkt nodig te hebben en de bis schoppen zullen het werk van de commissie dan niet doorkruisen door buiten de commissie om zelf in ge sprek met de groep te gaan. De bis schoppen beschouwen de commissie als „compentente en beleidsadvise- rende instantie inzake problemen be treffende Pluriformiteit en gemeen schap". Wat betreft de studie die de commis sie gaat verrichten, zal de aandacht vooral uitgaan naar veranderingen en stromingen die leven in de gehele maatschappij. Wanneer duidelijk wordt dat wat in kleine groepen leeft, ook leeft in bredere lagen van de kerk en de maatschappij, kan de bijdrage van die kleine groepen ook beter binnen de kerk tot haar recht komen en gezien worden als een po sitieve bijdrage. De commissie „Pluriformiteit en Ge meenschap" bestaat uit: Dr. P. Vriens o.f.m. Cap, secretaris-generaal r.k. kerkprovincie (voorzitter), drs. Ph. Bar, vicaris-generaal bisdom Rot terdam, mgr. dr. H. Kuipers, vicaris- generaal bisdom Haarlem, dr. P. van Hoof en dr. A. Vermeulen, beiden studiesecretaris r.k. kerkprovincie. De commissie, die in april 1978 door de bisschoppen is ingesteld, is een voortzetting van de commissie „Pluri formiteit" die in 1973 in het leven werd geroepen. Deze werkte in twee groepen, één voor de kritische ge meenten en één voor de behoudende groepen en bracht van dit contact in 1975 rapport uit De nieuwe commis sie „Pluriformiteit en Gemeenschap" zal, naast voortzetting van de studie, veel meer aandacht kunnen hebben voor problemen die zich plaatselijk voordoen. Het secretariaat van de commissie is gevestigd te Utrecht, Biltstraat 121. Kardinaal' Stefan Wyszinski van Polen heeft de dertig miljoen katholieken in het land gemaand hun kalmte te bewaren tijdens het be zoek van paus .lohanium Paulus volgende week. In een brief vraagt de kardi naal de gelovigen elkaar te helpen met het vervoer. Ook spreekt hij de hoop uit, dat de Poolse overheid al het mogelijke zal doen om alle vervoermiddelen ter beschikking van de pel grims te stellen, zodat zij Warschau kunnen bereiken en andere plaatsen, die de paus zal bezoeken. Tot dus ver zijn er geen aanwijzin gen, .dat de autoriteiten daarvoor speciale voorzie ningen willen treffen. Studenten van de katholie ke universiteit van Lublin in Polen hebben besloten om van Kielce naar Czesto- chowa (150 km) te lopen als de paus een bezoek brengt aan het Mariaheiligdom in Czestochowa. Zij willen hiermee protesteren tegen de weigering van de Poolse regering om de studenten en de docenten van de uni versiteit toe te staan een speciale trein te huren naar de bedevaartsplaats. Een zoon (25) en een doch ter (18) van Kazimierz Swi- ton, de Poolse katholiek die voor onbepaalde tijd in hongerstaking is gegaan uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om paus Johannes Paulus een bezoek toe te staan aan het bekende heiligdom Piekary Slaskie in Silezië, zijn gear resteerd. Dit gebeurde toen zij hun vader, die in de ba siliek van de plaats zit, water, een kussen en een rozenkrans brachten. In middels is ook een redac- Op 24 september begint if Nijmegen voor de vijfdj maal de cursus „oecumc nisch pastoraat" voor priej ters, predikanten en pastorale werk(st), die theologische ambtsopleidinl aan de universiteit hebb voltooid. Docenten zijn Houtepen, H. van der Lii| de, W. R. van der Zee, Koot, H. Wegman, H Fi<| let, F. Nijssen en Edwif van Kol. Het gaat over oecumenische vragen, waal mee men te maken krijg! in nieuwbouwwijken, catT goriale zielzorg, raden val kerken en de gewone basif zielzorg. In Bombay is overleden pj ter Leonhard Jungblut (7Ï svd uit Vaals. Hij heeft I kendheid gekregen di zijn onderzoek onder Bhilstammen van centra^ India. Van Staveren naar FC Twente (Van onze correspondent) ROTTERDAM Trainer SPitz Kohn van FC Twente wil zijn elftal het volgend seizoen versterken met Spar ta's linksbuiten Arie van Sta veren. FC Twente heeft de Rotterdamse aanvaller een driejarig contract aangebo den. Vorig jaar al wilde Kohn Van btaveren naar Enschede ha- «en, maar toen ketste de transfer op het allerlaatste nippertje af. Feyenoords doel- man Eddie Treytel heeft gis teren bekendgemaakt, dat hij op 9 juni zal prijsgeven naar welke club hij aan het eind van dit seizoen zal vertrek ken. Dat zal overigens zo goed als zeker AZ'67 zijn. Volgens Poolse functionaris sen zullen achttien miljoen mensen te voet, met de trein, met de bus en met paard-en-wagen door Polen trekken om een glimp van paus Johannes Paulus II op te vangen, als hij van 2 tot 10 juni een bezoek brengt aan dat land. Toen de Russi sche partij- en regeringslei der Leonid Brezjnev in 1975 in Polen op bezoek kwam, kwamen tienduizenden men- Arie van Staveren verruilt Sparta voor FC Twente. sen hem begroeten. Toen president Carter in 1977 op visite kwam, werd hij ver welkomd door niet meer dan een paar duizend Polen. Uiteraard is een van de oor zaken van de grote belang stelling voor de paus, dat 96 procent van de Polen rooms- katholiek is. Bewoners van huizen langs de door de paus te rijden routes verhuren voor 2000 zloty's zitplaatsen achter hun ramen. Ze gaan grif van de hand,, hoewel het gemiddelde maandsalaris van een Pool niet meer dan 4500 zloty's bedraagt. Bloemenkooplui beleven gou den tijden. Zij zijn bij voor baat al „los" vanwege het grote aantal bestellingen. Ve len willen de routes van de paus bekleden met bloemen. De Warenhuizen melden dat kaarsen, fototoestellen, kleu renfilms en kleurentelevisies volledig zijn uitverkocht Kinderen van sommige scho len en arbeiders van sommi ge fabrieken zijn gewaar schuwd, dat de aanwezigheid van de paus in de stad geen geldig excuus is voor absen tie. Alle ziekmeldingen zullen nauwgezet gecontroleerd wor den. De overheid is begonnen met het opknappen van de ste den, omdat zij de paus niet PARIJS Alle geplaatste spelers, die op de opening sdag van het toernooi om de open Franse tenniskampioen schappen in Parijs in actie kwamen, hebben zich moeite loos geplaatst voor de tweede ronde. Zonder verlies van een set wonnen de Amerikanen Ar thur Ashe, negende op de plaatsingslijst, Brian Gottfried (tiende), Tim Gullikson (veer tiende) en Adriano Panatta (zestiende) in het Roland Gar ros stadion hun partij. als een kerkelijke gast maar als een gast van het hele land beschouwt. Voor Johan nes Paulus II en de meer dan duizend journalisten in zijn kielzog worden in Gniez- no, Krakau en Czestochowa de straten opnieuw geplaveid, hekken overgeverfd en de huizen opgeknapt. De overheid heeft gezorgd voor grotere voorraden vlees in de slagerijen om het ima ge van Polen, waar goed Louk Sanders heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van de open Franse tenniskampioenschap pen in Parijs. De Nederlasn- dse kampioen, die afgelopen zondag in de de competitie nog kansloos verloor van Paul van Min en daarmee zijn vormcrisis onderstrepend, bleek tegen de Australiër Pe ter McNamara ineens in staat volledig geconcentreerd te tennissen. Die instelling lever de de Leidenaar voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een winstpartij in de op eningsronde van een belang rijk toernooi op. Na ruim drieeneenhalf uur was de winst met 6-2,2-6,6-1,3-6 en 6-3 voor Sanders, die als 124e op de wereldranglijst nu uitkomt tegen de Rhodesier Andrew Pattison. Tom Okker heeft overigens voor het enkelspel in Parijs niet ingeschreven. Hij richt zich volledig op het dubbelspel met Wojtek Fibak. vlees schaars is, te verbete ren. „De regering wil niet dat televisiejournalisten voortdurend rijen voor sla gerswinkels gaan filmen", zei een diplomaat. Tienduizenden politiemannen en militairen worden speciaal opgeleid om de te verwach ten massa's in bedwang te houden. Vele politiemannen zullen zonder uniform de straat op gaan. teur van het illegale katho lieke blad „Spotkania" (Ontmoetingen) om dezelfde reden in hongerstaking ge gaan. De Spaanse generaal van de jezuieten, pater Pedro Arrupe, is herkozen als pre sident van de unie van ge- neraal-oversten. Hij is dat sinds 1967. Vice-president werd de overste van de do minicanen, pater Vincent de Dr. Emilio Castro, direc teur van de afdeling voo wereldzending en evangeli satie van de Wereldraa< van Kerken, is een van d sprekers op de bijeenkomst die op 18 oktober t Utrecht wordt gehouden bi gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Neder landse Zendingsraad. Ii f deze raad zijn de zending sorganen van de meest protestantse kerkei vertegenwoordigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12