Toonkunst viert 150-jarig bestaan met veel nieuwe koormuziek Hoogtepunten uit het goede nieuws van Vroom Dreesmann Charmante slipjes in alle stijlen 4? 27. a- 32? 10.- 12?5 3.75 VROOM^DREESMANN BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 9 ms wat plechtig ouderwets, soms t jeugdig elan, maar steeds geani- >erd heeft de Maatschappij Toon- nst dit weekend in het Amsterdamse ocertgebouw zijn anderhalve eeuw- •st gevierd. Een derde gedenkboek tuigde van vroegere en recente acti- teiten, vooral op muziekpedagogisch ■rein; er waren veel toespraken en oernen, feestmalen en ontvangsten en was Fons Jansen voor wat muzikale rstrooiing. Er was echter vooral heel el koormuziek. Het mag zijn dat tonkunst zich niet alleen daar mee zighoudt, de nadruk valt toch op de kale amateuristische muziekbeoefe- ng en de daarmee gepaard gaande orscholing. Het resultaat kon onver- eld bewonderen in Diepenbrocks Te Deum door de Rotterdamse afdeling en de grote Venetiaanse meesters van rond 1600 door de Hagenaars. Natuurlijk waren er veel nieuwe com posities, speciaal voor het feest geschre ven. Het minst pretentieus maar zeker niet het minst aantrekkelijk was het „verjarings-lied" op een 150 jaar oude tekst, ontleend aan een album met kin derlieden, bij welke tekst Jan Eelkema zowaar in grafische partituur een actue le muziek schreef die op het feest werd ingestudeerd. De klus was des te aardi ger omdat het album met de kinderlied jes het eerste deel was in de nu zo uit gebreide Toonkunst-bibliotheek. De officiële jubileumcompositie, onder Eelkema uitgevoerd door het uitsteken de Amsterdamse Toonkunstkoor, was een Psalmen-trilogie van Jurriaan An- driessen. De componist koos uit de nieuwste vertaling van Gabriël Smit vier oud-Testamentische gezangen over vijandelijke tyrannie, de terugkeer van gevangeenn en de vreugde over de her wonnen vrijheid. De expressie van de klankentaai is niet zo dwingend en markant als in Strawinski's fameuze psalmensymfonie maar al is het idioom niet zo origineel en de zeggingskracht in zekere zin beperkt, het is goed ge maakte, bevattelijke en aansprekende muziek. Het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, dat ook in Diepenbrock voor zijn taak berekend was, zette zijn beste beentje voor. Met de afdeling Utrecht en hetzelfde orkest bracht Jaap Hillen de verlate première van het Gloria dat Marius Monnikendam voor de inwijding van de gerestaureerde Nieuwe Kerk op het Haagse Spui had gemaakt en dat hij daér nog graag had willen horen. Nu het na zijn dood voor het eerst voor een ander doel werd gebruikt, leek de inleidende instumentale sinfonia een wat kinderlijke opmaat voor de jube lende extase van het eigenlijke koor werk, dat overigens expansief genoeg was. Ook vijf Toonkunst-dirigenten hadden voor het feest nieuwe werken gemaakt. Bijna alle vijf hielden rekening met de amateurs die de stukken moesten uit voeren. Zij zouden trouwens ook afge zien daarvan, een nogal convertioneel idioom hebben gehanteerd. De zetting van Gert Hubers van het bekende ge dicht van Jan Prins „En Holland is de bruid" was voor sopraansolo, gemengd koor en orkest wat te groot van opzet en te uitvoerig van uitwerking. Traditio neel meer krachtig en sterk was de zet ting van de 125ste psalm van Piet Post Eveneens a capella was „Kwartet" van Jacques Reuland op vier gedichten van Bloem. Deze cyclus had zeker kwalitei ten, wat ook gezegd kan worden van een geestelijk werkje van Piet Kingma en een dichterlijk stuk van Jan Felder- hof, beide voor koor met orkest. Zaterdag werd in vier zalen van het Concertgebouw tegelijk gemusiceerd. Het is onmogelijk alle verdienstelijke bijdragen te vermelden, het deed in elk geval bijzonder veel deugd dat ook jon gerenkoren zich zo goed weerden. De jeugd werkt kennelijk het liefst in klei ne groepen en voelt zich aangetrokken tot wat buiten het geijkte repertoire valt Heel opmerkelijk was bijvoorbeeld de keus van het Brabants Kamerkoor dat onder Reinier Wakelkamp drie filo sofische werkjes aankondigde van de reeds lang vergeten Haagse romanticus Leo Michielsen. Met zijn Utrechts Ka merkoor bracht Wakelkamp een reeks voorbeelden van musica antiqua en mu- sica nova. En zo waren er nog heel wat meer grote en kleine koren die met boeiend werk voor de dag kwamen. Toonkunst kan met een gerust hart aan de volgende 150 jaar beginnen. J. KASAMDER De tanga-lijn Tanga van polyamide in diverse modellen en kleuren. Maten S en M Tanga van 100% katoen in Tanga van polyamide in echte disco-look. diverse mooie unikleuren. Maten 38 t/m 44 Maten S. M en L 5 De -liin Bikini van 100% katoen met modieuze kant- verwerkirtg in het voor pand In pink, skin ol zwart. Maten 38 t/m 44 I50 Bikini van 100% katoen, bedrukt met een fijn bloemdessin in pink, bleu. skin of zwart Maten S. M en L Bikini van 100% katoen met leuk streepdessin in diverse kleurstellingen. Maten 36/38 en 40/42 4* I75 Royale bad en strandlakens: kwaliteit onder de zon! Allemaal van 100% katoen, allemaal heerlijk rul. 90x150 cm. met totem paaldessin in beige/ zwart OQ75 90x160 cm. met wind- surfingdessin in blauw 90x170 cm, met marine-motieven in blauw/rood T7/5 Topjes voor vrouwtjes in de dop Aktueel longshirt Het superlange T-shirt dat in alle zonne-oorden zon furore maakt Van 100% katoen. Eén maat Zonnetopje Van 100% katoen, in diverse kleuren, met kontrast boord. Maten 128 t/m 164 Hottopje Van 100% katoen. In de modekleuren rood. kobalt, fuchsia, wit of zwart. Eén maat. geschikt voor Juist in de zomer zijn pasvorm en draagkomfort zo belangrijk! Beha met naadloze goed draagbaar voor meerdere figuurtypen door elastisch materiaal Maten B 75 t/m 90. C 75 t/m 85 In wit of huidkleur. Van 12.95 nu voor Comfortabele vakantiebeha (35% katoen) Maten B 75 t/m 85. C 75 t/m 85. In wit of huidkleur 1^95 Het betere voetenwerk voor tuin, strand, camping en aan de waterkant Modieuze laars Met afsluitbare kap. De kontrasterende kleur van kap én zool (geel) geeft een leuk accent met de rest van de laars (blauw) Maten 36 t/m 42 17.95 Maten 31 t/m 35 Stevige kuitlaars Ideaal voor mensen die graag buiten bezig zijn. In natuur- groen. Maten 41 t/m 46 Slip van 100% katoen, met mooi geborduurd batist voorpand In diverse aktuele kleuren Maten 40 t/m 46 De heupslip-lijn Slip van 100% katoen in diverse dessins en kleur stellingen Maten S. M en L 2r Slip van 100% katoen in 5 mooie unikleuren Maten 40 t/m 46 PVC kinder, kaplaarzen Met afsluitbare kontrasterende kap met opdruk, in een leuke kleur rood Maten 27 t/m 28 11.95 Maten 22 t/m 26 Speelse pakjes voor strandrakkertjes Speelpakje Van bedrukt badstof of tricot (80/20 katoen/ polyamide) Maten 50 t/m 92 Q_ Hespakje Van tricot (100% katoen). Met polosluiting. Maten 68 t/m 92 De kleintjes mogen mee! Weekender met verstelbare rug. in diverse leuke dessins Buggy zonder verharde rug. met vering. Ideaal mee te nemen in auto en afd. baby-meubelen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9