Bom ontploft in café in Madrid Egypte en Israël openen 'symbolisch' hun grenzen Rusland verruimt Joodse emigratie Paus benoemt veertien nieuwe kardinalen Executie Spenkelink beïnvloedt nauwelijks publieke opinie in VS Boekverbrandingen in Iraanse stad Waltner: Amin bereidt offensief met huurlingen voor Benzinetekort in Groot-Brittanniè BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 7 LijkDoraBloch in Oeganda gevonden LONDEN (AP) De poli tie heeft in Oeganda het lijk gevonden van de Brit se mevrouw Dora Bloch die drie jaar geleden was vermoord door militairen van de thans afgezette pre sident en dictator Idi Amin meldt de Daily Mail vanmorgen. Het lijk was aangetroffen in een ongeveer 60 cm. diep graf in een suiker plantage bij het dorp Na- kapinyi, 30 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kampala. De 73-jarige vrouw was aan boord geweest van een vliegtuig dat ongeveer 100 Israëlische passagiers ver voerde en dat door Pales tijnse verzetsstrijders was gekaapt en in juli 1976 naar de Oegandese lucht haven Entebbe gevlogen. President Sadat, gestoken in een admiraalskos tuum, knielt In gebed neer bij zijn aankomst op de luchthaven van El-Arisj. NA 31 JAAR STRUD El-ARISJ Egypte en Israël hebben zondag voor het eerst sinds 31 jaar hun grens geo pend, al zal dat voorshands nog beperkt blij ven tot bepaalde categorieën, zoals politici, wetenschapsmensen en zakenlieden. Premier Menachem Begin maakte de opening van de grens bekend in het Sinaï-woestijn stadje El-Arisj dat twee dagen tevoren door Israël aan Egypte was overgedragen. Daar voor had hij een korte bespreking gevoerd met president Sadat die als een held werd toegejuicht. Medewerkers van de Israëlische eerste-minister zeiden echter dat de grens voorlopig alleen maar „in beginsel" open zal zijn. Begin deelde voorts me dat hij ermee had ingestemd eni ge mensen die in de bezette Strook van Gaza gevangen zitten, vrij te laten. Ook zei hij dat hij in de eerste week van juli op uitnodiging van Sadat een dag met hem over leg zal komen plegen in Alexandrië. Intussen zal minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan besprekingen voe ren met premier Moestafa Chalil die tevens de portefeuil le van buitenlandse zaken beheert, en met de staatssecre taris van dit departement, Boutros Ghali. Begin was zondag per helicopter naar El-Arisj gekomen waar alle tekenen die zouden kunnen herinneren aan de twaalf jaar bezetting, waren verdwenen. Ter gelegenheid van zijn bezoek was ook een ontmoeting geregeld tussen 50 Israëlische en 50 Egyptische gewonde oorlogsvetera nen. Het hoofd van de Israëlische bond van oudstrijders, Sjlome Lador, zei dat hij gewonde Egyptenaren zou uit nodigen om in Israël van gedachten te wisselen over re- validatieprolemen. Later op de dag vlogen Begin en Sa dat per helicopter naar Beersjeba waar de stemming har telijker was dan in El-Arisj. De twee leiders we reden ont vangen in de plaatselijke universiteit Aan het eind van de dag maakten zij een vlucht over de vliegvelden van Tel-Aviv en Cairo als een symbolische opening van de luchtcorridor tussen de twee landen. MOSKOU (Reuter—URI) Met voorzichtig optimisme hebben Joodse activisten zaterdag in Moskou gereageerd op het besluit dat de leiders in het Kremlin hebben genomen aan de vooravond van de Weense topconferentie tussen de president Breznjev en Carter meer joden vrij te laten en het emigreren te verge makkelijken. Zo zou ook de dissident Sjtja- ranski vrijkomen. Van Joodse zijde is meegedeeld dat Robert Hawke, voorzitter van de Australische raad van vakbonden (ACTU) bij zijn bezoek aan Moskou als bemiddelaar in deze kwestie is op getreden. De wiskundigen Alexander Lerner en Viktor Brylowsky en de ingenieur Wladi- mir Prestin, drie vooraanstaande Joodse acti visten die diverse malen te horen kregen dat zij niet naar Israël mogen emigreren, gaven na gesprekken met Hawke een verklaring uit waarin zij ondermeer zeggen dat vrijlating van gevangenen en een minder stringente emi- gratiepolitiek een „grondige verbetering" zou den betekenen waarop „door de hele wereld positief gereageerd moet worden". De mogelijkheden tot emigratie uit de Sovjet- Unie van Joden zijn onlangs aanzienlijk ver beterd. De vorige maanden kwamen 5.000 jo den uit de Sovjet-Unie te Wenen aan op weg naar het Westen. Nooit eerder was een derge lijk groot aantal in Wenen geariveerd. In de afgelopen jaren zijn de beperkingen op de emigratie van Joodse Russen een belangrijk punt van wrijving tussen Moskou en Washing ton geweest. In 1974 sprak de Amerikaanse senaat zijn veto uit over een aantal bepalin gen dat moest leiden tot een verbetering in de handelsbetrekkingen tussen V. S. en de Sov jet-Unie. De Senaat liet toen weten dat er pas verandering in de situatie zal komen als er zich een wijziging heeft voorgedaan in de Russische Emigratiepolitiek. Bloedig weekeinde in Rhodesïé SALISBURY (UPI) De le gerleiding van Rhodesië heeft gisteren bekendgemaakt dat de afgelopen 24 uur in Rho desië 36 mensen zijn gedood. Zaterdagavond, aldus de le gerleiding, hebben een aantal guerrillastrijders van het Pa triottisch Front in een dorp in het noorden van Rhodesië negn zwarte burgers ver moord. Negen mensen raak ten gewond. Bij een treffen tussen eenhe den van het leger en guerril lastrijders zijn 21 guerillastrij- ders gedood, aldus de leger leiding. Snyman overleeft 50 dagen verblijf in gifslangenkooi JOHANNESBURG (UPI-DPA) De 24-jarige Zuidafrikaan- se meubelmaker Peter Sny man heeft gisteren na 50 da gen en zes uur zijn vrijwillig verblijf in een glazen kooi met 24 gifslagen in een slan genpark in Johannesburg be ëindigd. Hij overtrof daarmee het vo rige wereldrecord op dit ge bied met 14 dagen. Snyman gaf als zijn mening dat zijn record zeker niet zal worden gebroken. Zijn gezelschap in de afgelopen 50 dagen waren zes mamba's, zes cobra's, zes pofadders en zes boomslagen, zij het dat regelmatig nieuwe slangen in de kooi moesten worden gebracht ter vervan ging van soortgenoten die door agressieve collega's wa ren opgegeten. Premier Mauretamè bij vliegramp omgeko men DAKAR (AP) De eerste minister van Mauretanië luite nant- kolonel Achmed Ould Bouceif, is gisteren, bij een vliegtuigongeluk voor de kust van de Westafrikaanse staat Senegal om het leven geko men, aldus de Mauretanische radio. Bouceif is 45 jaar ge worden. -Paus Johannes Paulus heeft in het afgelopen weekeinde niet alleen veertien kardinalen benoemd, maar ook drie nieuwe aartsbisschoppen en drieëntwintig pas benoemde bisschoppen gewijd. Zij kwamen uit alle delen van de wereld. De foto toont in voaelvlucht een overzicht van de wijding in de St.-Pieter en wel van het moment, waarop de nieuw gewijden zich plat ter aarde uitstrekken. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag veertien nieuwe kardinalen benoemd. Hij houdt de benoeming van een vijftiende nog „in pectore". Dit betekent, dat diens naam pas later zal worden bekendge maakt Verwacht wordt, dat dit de Litouwse aartsbisschop van Wilna, mgr. Julijonas Ste- panovicius zal zijn. Het consistorie, waarop aan de veertien de rode hoed zal worden uit gereikt, zal op 30 juni worden gehouden. De meest vooraanstaande nieuwe kardinaal is mgr. Agostino Casaroli, die optreedt als Vati caans staatssecretaris. De anderen zijn: mgr. Franciszek Macharski, de opvolger van de paus als aartsbisschop van Krakau, mgr. Giu seppe Caprio, Vaticaans onder-staatssecretaris, mgr. Marco Ce, patriarch van Venetië, mgr. Egano Righi Lambertini, nuntius in Frankrijk, mgr. Joseph-Marie Trinh Van Can, aartsbis schop van Hanoi, mgr. Ernesto Civardi, secre taris van de congregatie voor de bisschoppen, mgr. Ernesto Corripio Ahumada, aartsbis schop van Mexico-Stad, mgr. Joseph Satowa- ki, aartsbisschop van Nagasaki in Japan, mgr. Roger Etchegaray, aartsbisschop van Marseil le, mgr. Anastasio Ballestrero, aartsbisschop van Turijn, mgr. Tomas O'Fiaich, primaat van Ierland, mgr. Gerald Emmet Carter uit Cana da en mgr. Wladislaw Rubin uit Polen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De execu tie van John A. Spenkelink op de electrische stoel heeft Weduwe Bhoetto partijvoorzitster ISLAMABAD Het centrale comité van de Partij van het Pakistaanse Volk heeft een parig de vrouw van de te rechtgestelde Zulfikar Ali Bhoetto, Begum Mus rat Bhoetto tot voorzitster van de partij gekozen. Het centrale comité van de de voormalige Pakistaanse meer derheidscomité heeft voorts besloten dat in geval de Paki staanse militaire autoriteiten Begum Musrat Bhoetto zou den verhinderen haar taak als voorzitster te vervullen, haar 26-jarige dochter Benezir Bhoetto deze taak zal overne- Qatar verhoogt olieprijs DOHA, (AP) De Perzische- Golfstaat Qatar heeft zijn olieprijs per 17 mei met 18 dollarcent per barrel ver hoogd, aldus de olieminister van Qatar, Abdoel Aziz bin Khalifa. Boven de door de OPEC vastgestelde prijs van 14.50 dollar per barrel wordt door Qatar nu 2,60 dollar ex tra geheven. TEHERAN Islamitische militanten hebben in de stad Khorramabad in het westen van Iran linkse boekwinkels ge plunderd en de boeken daarna verbrand, zo hebben ooggetuigen daarna gemeld. Onder de leuze 'de Islam heeft overwon nen, het communisme is bedwongen', be dwongen zaterdag ongeveer vijfhonderd mensen minstens vijf boekhandels in de stad. De boeken werden in stapels op straat gegooid en in brand gestoken. De eigenaars van de winkels kwamen niet tussen beide, aldus de ooggetuigen. De actie in Khorramabad volgde op een redevoering van Khomeini verleden week waarin hij zijn aanhangers opriep feller tegen hun wereldse tegenstanders te strijden dan tegen de sjah. Aan de vooravond van het weekeinde werd een aanslag gepleegd op de ayatol-, lah Hasjem Rafsanjani, een naaste mede werker van Khomeini. Daarbij werd de man ernstig gewond. Rafsanjani werd voor zijn woning door twee kogels ge troffen. De twee mannen die de aanslag hebben gepleegd wisten in een auto te ontkomen. Rafsanjani die deel zou uit maken van de Iraanse revolutionaire raad waarvan de samenstelling geheim wortdt gehouden, was de eerste Iraanse leider die linkse groeperingen verant woordelijk stelde voor de moord op de voorzitter van deze raad, de ayatollah Morteza Motaheri. In de Iraanse hoofdstad Teheran hebben gisterochtend vroeg drie mannen de dood door de kogel gekregen. Twee hun ner waren veroordeeld wegens homosek suele relaties, zo meldde het onafhanke lijke Teheraanse dagblad^ Ayendegan. Wegens seksule vergrijpen "zijn in Iran na de revolutie in februari zeker negen tien mensen gexecuteerd. in de Verenigde Staten woe dende en verbitterde reacties teweeg gebracht bij tegen standers van de doodstraf. De indruk bestaat echter, dat de eerste executie sinds janu ari 1977 en de eerste „onvrij willige" executie in 12 jaar, geen opvallende wijzigingen in de publieke opinie heeft gebracht. Amerikaanse kranten die on middellijk na Sprenkelinks te rechtstelling op de electrische stoel in Florida bliksem-enqu- etes hielden, kwamen zonder uitzondering tot de conclusie dat een beduidende meerder heid van de Amerikaanse be volking voorstander blijft van de doodstraf. Daarom zullen de akties van tegenstanders de komende weken en maan den ongetwijfeld verhevigen. In de Amerikaanse gevange nissen, grotendeels in het zui den, wachten nog 531 veroor deelden op ten uitvoerlegging van de doodstraf. Meer dan de helft daarvan bevindt zich in gevangenissen in Florida, Texas en Georgië". De lange strijd van Spenke link tegen zijn executie hij werd al in 1973 veroordeeld en ging in totaal 19 keer in beroep roept herinneringen op aan de vergeefse en ge ruchtmakende strijd, die Caryl Chessman in de jaren zestig ook in Florida tegen zijn executie heeft gevoerd. Tegenstanders van de dood straf vrezen dat de executie van Spenkelink een golf van terechtstellingen teweeg zal brengen. Zij vinden ook, dat de Amerikaanse rechtspraak zich steeds meer schuldig maakt aan ernstige vormen van willekeur. Terwijl Spen kelink voor de moord op een mede-zwerver, die hem meer malen zou hebben bedreigd en bestolen, ter dood werd gebracht, werd vorige week een voormalige stadsambte naar in San Francisco tot vijf jaar veroordeeld voor de koelbloedige moord op de burgemeester van San Fran cisco en een naaste medewer ker. NAIROBI (AP) De verdre ven Oegandese president Idi Amin zou met de hulp van duizenden Arabische „huur lingen" een groot tegenoffen sief in het Noordwesten van Oeganda voorbereiden, om de opmars van het Tanzaniaanse leger en troepen van de nieu we voorlopige regering tot staan te brengen. Dit is gisteren in Nairobi ver klaard door Daniel Pierre Waltner, een Amerikaanse huurlingencommandant die door een vooraanstaande Isra ëlische politicus wordt betaald om Amin te vangen. Waltner zei dat uit inlichtin gen die zijn manschappen hebben verzameld blijkt, dat het offensief binnen tien da gen zou kunnen beginnen. „Honderden en mogelijk dui zenden soldaten uit Arabische landen zullen Amin helpen," zei Waltner. Dagelijks worden grote aantallen manschappen en wapens in Oeganda ge bracht om de troepen van Amin te versterken. Anderhalve dag geleden ont dekten wij honderden en mo gelijk duizenden huurlingen uit Arabische landen. Zij be reiden zich voor op een zeer groot offensief tegen de strijdkrachten van het vrije Oegandese volk," zei hij op een persconferentie. „Zij be schikken nu over meer perso neel en elke dag komt in Arua en andere plaatsen in het noordwesten van Oeganda zeer zwaar oorlogsmaterieel aan. TIEN DODEN; VELE GEWONDEN MADRID Bij een bomaanslag in een druk bezocht café in het centrum van de Spaanse hoofdstad zijn zaterdag zeker tien mensen ge dood. Er vielen tientallen gewonden. Het café, „California 47" is een trefcentrum van leden van de ultrarechtse partij" fuerza nueva", die haar hoofdkantoor dichtbij het café heeft. Vóór dé bom, die in een toilet in het souterrain was geplaatst, ontplofte, was een telefonische waarschuwing ontvangen. Maar een kelner vertelde dat geen acht was geslagen op de waarschuwing omdat de afge lopen dag herhaaldelijk telefonisch voor aan slagen was gewaarschuwd zonder dat er iets gebeurde. Explosieven-experts maakten later nog een tweede bom onschadelijk. De politie heeft de straten rondom het café afgezet, het reddingswerk verliep moeizaam omdat het gebouw dreigde in te storten. Op het tijdstip van de explosie waren er ongeveer 100 bezoekers in het café. Madrid - de militaire vleugel van de Baski- sche afscheidingsbeweing Eta heeft zich ver-, antwoordelijk gesteld voor de aanslag. Een man en een vrouw, beiden vermoedelijke leden van de Maoïstische stadsguerrillaorgani- satie Grapo, zijn zaterdag in een vuurgevecht met de guardia civil bij het stadje Ricon de Ademuz, 50 kilometer van Teruel in het oos ten van Spanje, doodgeschoten. Twee andere vermoedelijke leden van de Grapo, ook een man en een vro^w, zijn aangehouden. Het café waar de explosie plaats vond. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sinds vrijdag staan in Groot Brittannie talrijke tankstations droog. Tij dens het weekeinde is het gebrek aan benzine nog acuter geworden omdat miljoenen Brit ten gebruik wilden maken van hun drie vrije dagen. Het land neemt met Pinksteren geen extra dag vakantie. De drie belangrijkste oorzaken van het benzi negebrek zijn de internationale schaarste aan alle olieproducten, het feit dat de multinatio nale maatschappijen een actie begonnen zijn om de Britse benzineprijzen zo sn.el mogelijk op het continentale niveau te brengen en de inspanningen die deze firma's zich momenteel moeten getroosten om hun voorraden op het door de Britse regering voorgeschreven peil te brengen. In Groot Brittannië moet altijd minstens even- I veel olie voorradig zijn als wat er in 70 dagen verbruikt wordt Ten gevolge van de langduri ge harde winter en de revolutie in Iran zijn de olievoorraden snel geslonken. Normaal zou het verbruik nu moeten dalen, maar voorlopig is dit nog niet het geval. De oliemaatschap pijen ondervinden dan ook ernstige moeilijk heden om hun voorraden snel aan te vullen. Bovendien proberen de internationale oliereu zen nu ook woekerwinsten te maken. Ze ma ken gebruik van het feit, dat de Britse benzi ne prijzen altijd veel lager geweest zijn dan die van andere Westeuropese landen. Sinds enkele dagen gaan in Groot Brittannie de be nzineprijzen evenwel sneller omhoog dan el ders. De oliemaatschappijen zeggen zelf, dat die hausse zal voortduren in juni. Tijdens het weekeinde betaalde de Brit gemid deld 1 pond voor een gallon (4,5 liter) benzine, als hij tenminste een tankstation kon vinden dat die brandstof te koop had. Alles laat voorzien, dat het nu niet lang meer zal duren eer men voor de benzine ongeveer dezelfde prijs zal móeten betalen als de automobilisten van andere Westeuropese landen. Veel Britten zullen gedwongen worden hun auto op stal te laten, wat precies het doel is dat de regering Thatcher beoogt. Britse auto's In de rij bij een benzine pomp waar ze voor een gallon (4,5 liter) een pond (ruim vier gulden) moeten betalen, een ongekende stijging.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7