Zwemwereld wikt en weegt Twijfels over Vlacil nemen toe >stt& 14" "fsififf \Jgue m* Begin de week vers bij AH! In de winkel vol winkeltjes van AH SPORTTRIBUNE NEDERLAND VERLIEST INTERLAND TEGEN QR00T- BRITTANNIE INGRID EN MONIQUE BOLLEBOOM ONTLOPEN BLESSURE* GOLF I Tweede plaats voor kunstzwemsters B-ploeg op tweede plaats 98 VanElteren nationaal turnkampioen LEIDSECOURANl MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 22 Ook de zweminterland tussen Nederland en Groot Brittannië had in Montfoort te lijden onder het bar slechte weer. Enith Brigitha en Kees Vervoorn gingen samen schuilen ondereen paraplu. Nationaal kampioene Ingrid' Bolleboom in actie op de balk. MONTFOORT - Het is de af gelopen maanden reeds diver se keren eerder geconsta teerd: van de Nederlandse zwemtop hoeft men voorlopig beslist geen al te opzienba rende prestaties te verwach ten. Dit pré-Olympische jaar leent zich immers in principe voor het ten uitvoer brengen van experimenten en het zo veel mogelijk perfectioneren van de trainingen, hetgeen lo gischerwijs de snelle tijden al lerminst ten goede komt. Ma tige tot zelfs ronduit slechte resultaten kunnen eigenlijk toch weinig 'kwaad omdat er dit seizoen nagenoeg geen belangrijke evenementen op de internationale kalender prij ken. Stilte voor de naderende storm daarom, waartegen de prestaties van het ogenblik echter wel heel summier af steken. Een bepaalde veront rusting, of noem het anders bezorgdheid, is dan oök zeker opzijn plaats. Bondscoach Bert Sitters heeft de mogelijkheid tot uitprobe ren inmiddels met beide han den aangegrepen. Tijdens de wedstrijden van de Speedo Meet in Amersfoort maakte hij begin februari zelfs gebruik van een medisch onderzoek. Zich verontschuldigen voor de matige resultaten tot nu toe hoeft hij onder deze voorwaar den eenvoudig amper.'Of deze opzet volgend jaar in Moskou echter ook daadwerkelijk de gewenste successen op zal gaan leveren, staat uiteraard nog helemaal te bezien. Moet men thans kiezen voor een be paalde continuïteit in de in het verleden helemaal niet zo min- PALMA DE MALLORCA Tij dens de open kampioenschap pen kunstzwemmen van Palma de Mallorca heeft het Neder landse team zaterdag de tweede plaats behaald bij het onderdeel synchroonzwem- men. Bij de solisten werd Marjan van den Broek derde. ne prestaties of moeten we kij ken naar het tegenovergestelde perspectief: weer aan de basis starten om voor 1980 nieuwe, jeugdige toppers te kunnen kweken Wat dit laatste betreft, ziet de toekomst er zeker niet al te hoopvol uit. Zowel de tijd als de middelen ontbreken. Dat bleek opnieuw afgelopen weekeinde tijdens de interland tegen Groot Brittannië (uitein delijk verloren met 332,5 tegen 315,5 punten) in het-feestelij ke, achthonderd jaar bestaan de Montfoort Het zwemtalent in ons land is duidelijk schaars. Met een handjevol waardevolle krachten als Fred Eefting en voorts nog Enith 'Brigitha en Annelies Maas - beide dames zijn echter al lan ge tijd bezig met de gedachte om te stoppen zodat de be staande top ook weinig uit zichten biedt - hebben we het in Nederland wel zo'n beetie gehad. De zo broodnodige aanvulling ontbreekt ten enen male. Supertalent Kees Vervoorn op weg naar zijn overwinning op de 100 meter vlinderslag heren. Bert Sitters: „Bij de jongens heb ik hier wel enige vooruit gang gezien, maar bij de meisjes is het me eerlijk ge zegd bitter tegengevallen. Het gat tussen Enith Brigitha en de overige zwemsters is dui delijk te groot. Met haar raken we straks een supertalent kwijt. Zulke mensen zijn na tuurlijk moeilijk weer te vin den". Enith Brigitha zelf, die ondanks andere geruchten overigens steevast blijft vol houden er na het toernooi om de Europa Cup in augustus te Utrecht inderdaad mee op te houden: „Ik zie het ook som ber in, een opvolgster kan ik voorlopig nog evenmin aanwij zen". Niemand schijnt zich trouwens al te druk te maken over de kwalijke prestaties. Onder het motto ..onze tijd komt nog wel" wordt er weliswaar achter de schermen ongetwijfeld vlij tig a^n allerlei trainingssche ma's gewerkt, maar zolang dit geen tastbare resultaten af werpt, sorteert het voor de buitenwereld - en juist daar moet de onmisbare mentale steun vandaan komen - weinig effect Langzaam maar zeker worden de tijden van bijvoor beeld een meisje als Daphne Demuth weliswaar beter, maar ze blijken vooralsnog duidelijk onvoldoende progressie in te houden. De tijden, op de klok ken gebracht in Montfoort waai de discussies over het nut van een dergelijke in feite ongunstig geplande wedstrijd onbeslist eindigden, waren dit maal geen van allen om over naar huis te schrijven Zeker niet wat de Nederlandse kant van de zaak betreft, waar in feite geen enkele uitschieter te noteren viel. Ook in Groot Brittannië zit men kennelijk in hetzelfde moeilijke schuitje. Alleen June Croft, een pril talent dat plot seling dit seizoen aardig van zich doet spreken, stak boven de bijzonder grauwe middel maat uit. Zaterdag vestigde zij op de 800 meter vrije slag da mes een Brits record in 8.58.17 en gisteren ging het Britse juniorenrecord op de 400 meter vrij dames er defini tief aan: 4.20.10. Op beide af standen was June Crofts voor naamste concurrente Annelies Maas, die na haar eindexamen echter sinds kort weer volop in training was, duidelijk te snel af. Waarmee wel werd be wezen dat Groot Brittannië al verder op de weg naar Mos kou is dan Nederland, waar komend jaar nog heel wat ge sleuteld zal moeten worden. DICK KIERS SERAING De Nederlandse B-zwemploeg is in het vierlan- dentoernooi in het Belgische Seraing als tweede geëindigd, België A won met 373 punten voor Nederland B met 308, Zwitserland met 250 en Portu gal met 224 punten. Neder land won wel het schoon- springen met 56 punten voor Zwitserland met 49 en België met 17. Eerste plaatsen voor Nederland op de eerste dag waren er voor Henrike Wynia op de 100 vrij in 1 00.56, Ria Willemse op de 200 school in 2 44.42 en de Nederlandse dames-estafette ploeg op de 4x100 meter wis selslag in 4.31.41 Bij het schoonspringen won Daphne Jongejan bij de dames op de 1-meter plank. Brenda van Thuijl werd vierde Bij de heren eindigde Edwin Jonge jan op de derde plaats. Ruud Tolk werd vierde. Op de twee de dag zorgde Erna Wessink voor een Nederlandse overwin ning op de 100 school in 1.16.87. Op de 200 meter rug zegevierde Jan van Beek in 2.13,91. De derde overwinning ging naar de damesestafette ploeg (4x100 meter vrije slag) in 4.01.65. DOORN De twijfels over de werkwijze van Jan Vlacil ne men toe. De Nederlandse top- turnsters verbazen zich steeds meer over het ontbreken van enige lijn en opbouw in de trainingsmethoden van de nieuwe bondscoach. Inmiddels is het zelfs zo ver dat er iets van een motie van wantrou wen tegen hem is ingediend. Via de indirecte (bestuurlijke) weg die de turnsters moeten volgen, hebben zij openlijk la ten weten niet tevreden te zijn met de huidige situatie. Een regelrechte aanklacht dus tegen een man, die met zijn beminnelijkheid een gebrek aan vooral internationale erva ring niet kan goedmaken. „Er is eigenlijk nog helemaal niets gebeurd in de anderhalve maand dat hij hier is. De ene keer moeten we twee vrije oefeningen achter elkaar doen, dan weer een beetje rommelen en de volgende dag ineens een onderlinge wedstrijd. We weten niet waar we aart toe zijn", verwoordde Ingrid Bolleboom de gevoe lens van de selectie, kort na dat ze in Doorn nationaal kampioene (15 jaar en ouder) was geworden. Een prestatie, die volgde op een periode waarin ze hoofdzakelijk op ei gen kracht haar peil handhaaf de. In haar kritiek werd ze ge- steund door haar zus Monique (de kampioene van vorig jaar), die gemotiveerd enkele goede oefeningen draaide (alleen de brug viel tegen) en daarmee wilde laten zien. dat ze nog niet heeft afgedaan. ..Zoals het nu gaat. zullen we ons ook niet kwalificeren voor de Olym pische Spelen van Moskou zei de Zoetermeerse ondanks, de innige tevredenheid over haar tweede plaats. De presta ties van de zusjes Bolleboom waren dus deels eigen verdien ste, maar zeker ook een ge volg van de afwezigheid van de andere topturnsters. Vooral een blessuregolf maakte van de strijd in Doorn een familie aangelegenheid, want Debbie Amson, de enige andere fitte turnster uit de a-selectie, viel al meteen van de brug. Voor Ingrid Bolleboom betekende de geringe concurrentie een sti mulans. „Je kunt dan juist erg opvallen en dat is leuk, want bij een groot internationaal evenement zien ze je niet. Bo vendien turn je met minder ze nuwen en daarom beter". Marja Huyting had de hele week ziek op bed gelegen. Marleen Houter voelde zich nog niet in staat om te turnen na haar veel studie eisende examens voor de HAVO Inge Wulz (been) en Annelies Nij- dam (gescheurde enkelbanden) zijn al een tijd geblesseerd. Marijke Aarnoutse (bij de EK en de interland tegen Tsjecho- Slowakije beter dan Ingrid Bol leboom) verging bij het intru- nen van de pijn in haar kuit en trok zich terug. Bibi Vos (het grote talent, dat nog bij de 11- en 12-jarigen uitkomt) heeft een pijnlijke knie en ver scheen pok niet. Die feiten maakten het Nederlands kam pioenschap een bijna oninte ressant gebeuren en bewezen weer eens dat het topturnen heel goed een ongezonde be zigheid genoemd kan worden. En dat de medische begelei ding tekort schiet, is zo lang zamerhand een gegeven. Bedenkingen ADVERTENTIE r»:/u/_ \r7 t Di/ Wo Versvoordeel: vatte weden fM222 Er bestaan ook andere beden kingen tegen het ontbreken van zo veel sterke turnsters. Louis Pereboom, trainer van Pro Patria: „Ik heb het idee, dat er wel erg snel wordt be sloten maar geen risico te ne men. Dit is niet de eerste keer. Het is vaak een kwestie van instelling. Ingrid Bolle boom heeft al een tijd last van haar enkel. Vooral bij het neerkomen en de paardsprong is dat erg pijnlijk. Monique, die nauwelijks blessuregevoe- lig is, had wat pijn in haar hiel. Het vreemde vind ik, dat die twee er altijd bij zijn. Het maakt voor hen niet uit wat voor wedstrijd het is. Ze wil len altijd en zijn altijd even fel. Zo'n Nederlands kam pioenschap, daar train je toch ook een heel seizoen voor. En om daar dan zo snel van af te zien, vind ik dubieus". Een van de weinige werkelijk tevreden mensen was Hans van Zetten. Als mede-verant woordelijke voor de uitwerking van het vijfjarenplan, bemerkte hij tot zijn verrassing, dat er al resultaten te zien waren bij de jongeren. Bij de 13- en 14-jari- gen sprongen dertien meisjes een Tsukuhara op het paard, waren er salto's op de balk, leverde de handstand op de brug niet veel moeilijkheden op en was het krachtsverschil bij de eerste tien minimaal. Carla Duplesis voerde een groep aan. die toonde dat er voortaan aan de basis niet meer wordt „gerommeld", maar systematisch wordt gewerkt aan een opbouw. En tot nu toe met succes. Als de doorstroming binnen vijf jaar volledig op gang is. ligt het verder aan de bondscoach of die toppers kan maken van de hem aangeleverde talenten Het ziet er niet naar uit, dat die taak voor Vlacil is wegge legd. DI.CK HOFLAND LOCHEM Frans van El- teren van Pro Patria is gis- teen in Lochem Nederlands turnkampioen geworden. Hij kwam tot een totaal van 50.75 punten. Tweede werd Ton Hoencamp met 49.35 en derde Jos Strijbosch met 45.60 punten. De titel bij de jeugd ging naar Ron Lamboo. Die ver zamelde 48.85 punten, twee de werd Rob van der Dus- sen (47.60) en derde Cock Brandhorst 45.10 punten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22