Gerulaitis pas vijf uur langs Vilas Jack Middelburg weer grote vorm Vijfkampster Sylvia Barlag haalt Olympische limiet na ruim Motorcrosszeges Mikkola/Carquist Geen successen voorjudoka's SPORTTRIBUNE Matig programnma op Duindigt OOSTDUITSE ATLETEN OP DREEF Sportwereld Brits jacht wint Noordzeerace Samenwerking tussen Punch en DAS LEIDSE COURANT MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 17 it dat estaar intern nateui ROME Na een onderbreking van een jaar heeft Vitas Gerulaities zich weer mees ter gemaakt van de open Italiaanse tennls- titel. In een buitengewoon spannende eind strijd versloeg de als tweede geplaatste New-Yorker de als eerste geplaatste Argem tijn Guillermo Vilas in vijf sets: 67 (47), 7—6 (7—0). 6—7 (5—7), 6—4, 6—2. Het recordaantal van 57 games nam in to taal met inbegrip van de pauze na de derde set vijf uur en negen minuten in beslag. Gerulaitis werd in die tijd 28.000 dollar rij- Vilas, wiens eerste toernooi-optreden het was sinds hij zijn amandelen liet verwij deren, moest zich vergenoegen met 13.000 dollar. De marathonmatch, waarin dertig tie-break- punten voorkwamen, brak het toernooi-re- cord van 51 games, dat dateerde van de fi nale van 1956 tussen Nicole Pietrangeli en de Apstralier Mervin Rose. Gedurende de eerste drie sets was er vrijwel geen „licht" tussen beide finalisten. Dat veranderde in de vierde set, toen de zichtbaar vermoeide Vilas het tempo niet meer kon volgen. „Ik bleef de hele wedstrijd aanvallen", jubelde Gerulaitis na zijn zege. „Hij (Vilas) scheen moe te worden, maar ik voelde me lang niet zo vermoeid als ik na bijna vijf en een half uur spelen had moeten zijn". In de fi nale van het dubbelspel zegevierde Peter Fleming (VST) en Tomas Smid TSJ.SL) met 46, 61, 7—5 over llie Nastase (Roe) en Jose Clerc (Arg). Vilas bereikte de finale dóór in de halve eindstrijd Gene Mayer uit te schakelen. De Amerikaan verloor de eerste set met 63 en gaf in de tweede bij een achterstand van 30 wegens een blessure'op. Gerulaitis ver sloeg Dibbs, die zaterdagmorgen de laatste vier bereikte door de afgebroken partij van vrijdagavond (wegens duisternis) tegen Brian Gottfried in winst om te zetten. De setstan den waren: 26, 63, 7—5 in het voordeel van Dibbs. Gerulaitis versloeg Dibbs met 0 6,6—1,7—5 en 6—3. De Spanjaard Manuel Orantes won in Mün- chen de finale herenenkelspel van het ten nistoernooi om de open kampioenschappen van Beieren. De linkshandige Orantes won in drie sets van de Pool Wojtek Fibak: 6 3, 6—2,6—4. Tom Okker en Wojtek Fibak zegevierden in de finale van het dubbelspel over de West duitser Fassbender en de Fransman Haillet. De setstanden waren 76,7—5. De 18-jarige Amerikaanse Caroline is in West-Berlijn internationaal Westduits tennis kampioene geworden. Zij versloeg in de fi nale van het enkelspel de Tsjechoslowaakse Regina Marsikova met 76, 60. Caroline Stoll, die slechts 39e staat op de wereld ranglijst en een week eerder ook de finale bereikte in Wenen (1—6, 16 tegen Chris Lloyd), mocht na 82 minuten tennis een prijs van 20.000 dollar incasseren. Voor Re gina Marsikova die eerder Evonne Goola- song uitschakelde, was de helft gereser- Vitas Gerulaitis greep voor de tweede keer in zijn carrière de tennistitel van Rome. FAENZA De Fin Heiki Mikkola, houder van de wereldtitel, heeft in Faenza met zijn Yamaha de Grote Prijs van Italië, tellend voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse, gewon nen. De tweede plaats was voor de Belg André Vromas met een Suzuki. De Britse Honda-rijder Graham Noyce behield de leiding in de competitie om het wereldkampioenschap door een derde plaats op te eisen. Noyce vergaarde in de strijd om de wereldtitel 77 punten. Wolsink werd slechts zesde en staat nu in het algemeen klasse ment vierde met 56 punten. Rond is daarin achtste met 31 punten. De Zweedse Husqvarna-rijder Hakan Carlquist heeft de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije motorcross in de 250 cc-klasse, meetellend voor het wereldkampioenschap, gewonnen. Hij zegevierde in Holicc in beide manches en heeft zijn leidende positie in het klassement om de wereldtitel versterkt. De Zweed vergaarde 148 punten. De Nederlander Van der Ven werd in de tweede manche met zijn Mai- co negende. De vier Nederlandse combinaties hebben in Reutlingen geen pun ten kunnen verzamelen in de strijd om de Europese titel motor cross in de zijspanklasse. Op het door de regen spiegelgladde circuit kampten de Nederlanders niet alleen met motorpech, het monteren van de zijspannen aan de rechterzijde bleek ook een nadeel. Ton van Heugten en Frits Kiggen bleven nu in de strijd om het Eu ropese kampioenschap op 18 punten staan. Zij bezetten de zevende positie. De Zwitsers Robert Grogg en Andreas Huesser,, de titelver dedigers, beheersten de wedstrijd. Zij wonnen beide manches met hun Norton Wasp. Desondanks behielden de Belgen Daniel van Be- llinghen en /laf d'Hollander de eerste plaats in het klassement na twee grote prijzen, met acht punten voorsprong op Grogg/Huesser. De Franse motorrenner Patrick Pons heeft op het circuit van Nogo- ro een wedstrijd voor de competitie om het wereldkampioenschap in de 750 cc-klasse gewonnen. De Venezolaan" Johnny Cecotto, die wegens een knieblessure op het Franse circuit niet van start ging, behoudt de leiding in het klassement om dè wereldtitel. Twee motorcoureurs verongelukt PORTRUSH De Schotse motorcoureurs Brian Hamilton en de Ier Tom Herron verongelukten in het afgelopen weekeinde bij ra ces in het Noordierse plaatsje Portrush. Hamilton vloog zaterdag uit de baan en de Ier raakte gisteren vlak voor de finish de macht over zijn stuur kwijt, kwam ten val en was op slag cJood Herron reed met zijn linkerhand in een gipsverband omdat hij tijdens de Grote Prijs van Spanje zijn had had gebroken. BRUSSEL Hans Hoogendijk en Jimmy Essink zijn zaterdag niet door de voorronden van de Europese judokampioenschappen In Brussel gekomen. In de categorie tot 65 kilo eindigde Hoogendijk als vijfde in zijn poule. Hij won alleen het gevecht tegen de Brit Buckanan. In zijn groep was de Westduitser Rohleder de beste. In de categorie tot 71 kilo werd Essink vierde in zijn groep. De Rus Tioerin werd Europees kampioen in de open categorie. Hij won in de eindstrijd van de Fransman Parisi. De Brit Radburn en de Belg van de Walle behaalden de bronzen medaille. De Nederlan der Sjef Weber eindigde in poule D als derde met twee 'overwinnin gen. Hij won van de Roemeen Pal en de Spanjaard Arruza en ver loor van Van de Walle en de Hongaar Ozsvar. In de categorie tot 65 kilo was het goud voor Solodoetsjine uit de Sovjet-Unie. In de finale won hij op Koka van de Westduitser Ro hleder. Bronzen medailles waren er voor de Roemeen Vlad en de Fransman Delvingt. In de categorie tot 71 kilo zegevierde de Brit Adams. Hij versloeg in de eindstrijd Enzo Gamba. De bronzen medailles waren voor de Oostduitser Krieger en Babanov (Sovjet-Unie). De Italiaan Felice Mariani werd kampioen in de klasse tot 60 kilo gram. Hij versloeg in de finale de Westduitser Grosbelin. Bronzen medailles waren er voor de Oostenrijker Reiter en de Rus Emij. Rob Hoogendijk eindigde in poule C als vierde en voorlaatste met een overwinning op de Noor Peter Lind. Hoogendijk verloor van de Joegoslaaf Frank Ocko, de Oostenrijker Reiter en de Hongaar San- dor Mexaros. (WASSENAAR Er waren afge lopen zaterdag geen hoogte punten op de Wassenaarse ren- jrjbaan Duindigt. De drie rennen *ien zeven draverijen waren tjmaar matig bezet. Pjln het internationaal hoofdnum- nmer met slechts zes paarden ze-' Ugevierde geheel volgens de ver- Swachting Wim van Buytene met JPyreus Berkenhof. Toch hield *|de aanhang van deze vijfjarige Jhengst even het hart vast. Na öjde start maakte Pyreus Berkeh- ihof een grote fout, maar hij vfheeft zoveel klasse dat hij bin- duizend meter weer bij de vjandere vijf paarden aansluiting had. Op de eindstreep had hij Jtoch maar een zeer gering voor- Ideel op Piet Smit met Opulent Pride, die na de start gelijk de leiding had genomen. De eerste ren van de middag werd gewonnen door Mario van Gisteren met Caruso. Hij bleef erg fraai High Wave en veteraan Domitor voor. Kampioensjockey Kevin Davies won nogal verras send met Sally Breen in de tweede afdeling van de Ascot- prijs. Favoriet Boxberger Sieg met Erik Bloem moest genoe gen nemen met een tweede plaats voor Danish Delight. Car- la Meltzer, de trainster en rijd ster, won in de derde ren met Neptunian met behoorlijke voor sprong. Prins Adri, die op de zware grond moeilijk uit de voe ten kon, pakte de tweede prijs voor Attila. Jack Middelburg had ma ling aan het natte, gladde circuit en won twee klas sen. OUDKARSPEL De derde wegrace voor het Nederlands kampioen schap op het circuit van Oudkarspel heeft een minimum aan zon en spanning en een maximum aan regen en pech gebracht. De enige man, die al die dingen gistermiddag op het Noordhollandse stratencircuit aan de laars lapte, heette Jack Middelburg. In de twee klassen, waarin de Naaldwijker uitkwam, verscheen hij even zovele malen op de hoogste trede van het ereschavot. Middel burg bleek met getuige die prestaties geen centje pijn meer te hebben van zijn val afgelopen donderdag op het circuit van Assen. Jack Middelburg klaagde voor de wedstrijd wel over een stijve nek, maar eenmaal op de machine zittend continueerde hij zijn grote vorm van de laatste weken en won. In de 500 cc kostte hem dat geen enkele moeite. Na een herstart (vijf coureurs waren in de eerste ronde over elkaar heen gegaan, waarna na een flinke periode van paniek en puin ruimen, toch weer de race hervat werd), ging hij eenzaam aan kop voor de ach tervolgende leider in het NK-klassement Willem Zoet. De Naaldwij ker hield het gat echter zeer groot en ging Zoet in het klassement voorbij. In de 350 cc diende Middelburg zich heel wat meer moeite te getroosten om plek nummer één te bemachtigen. Met Bert Struijk leverde hij een gevecht, dat als het enige spannende topge- vecht van de dag betiteld mag worden. De strijd dpurde tot op de eindstreep. Jack Middelburg buitte zijn grotere routine en stuurca- paciteiten uit en won voor de tweede maal. Daarmee had het door de regen en het ontbreken van absolute toppers als Hartog en Van Duimen massaal weggebleven publiek de enige waar voor het duur betaalde geld gehad. De rest van de regenmiddag stelde niet veel voor. In de 50 cc-klasse waren er te veel uitvallers om uiteindelijk winnaar Gerrit Strikker huizenhoog op te hemelen. Looyesteijn, Spaan en Van Dongen (diskwalificatie door losgeraakte uitlaat) waren mannen, die een overwinning meer waar dig waren geweest. Looyestein herstelde zich overigens uitstekend later op de middag, door met het reserveblok van Haagse Jan Hu berts regelrecht naar een zege in de 125 cc-klasse te rijden: de eerste in deze klasse voor de Breezander. In de 250 cc tenslotte liet Bertus Struijk nogmaals zien zich op het van een matig weg dek voorziene omloopje in Oudkarspel zeer gauw thuis te voelen. Nooteboom en andere concurrenten werden op zeer grote achter stand gereden. JOHN VOLKERS ROOSENDAAL Bijna twee maanden geleden publiceerde het Nederlandsch Olympisch Comité de limieten, die gelden voor uitzending naar de Olym pische atletiekwedstrijden in Moskou. De kleine Nederlandse top is van die eisen - overi gens vastgesteld in overleg met de KNAU - geschrokken. Sylvia Barlag kennelijk niet. De Amsterdamse atlete greep gis teren, tijdens de interlandwed strijd vijf- en tienkamp in Roo sendaal tussen Nederland, Groot-Brittanië en Denemarken, waarbij tevens de strijd om de nationale meerkamptitels werd verwerkt, de eerste de beste kans. Sylyia Barlag won het individue le klassement van de vijfkamp en werd uiteraard ook nationaal kampioene, met een totaal van 4507 punten. De atlete van ADA bleef met die score 37 punten boven de eis van het NOC. Het NOC heeft voor de vijfkamp twee limieten gesteld, een van 4400 punten met electronische tijdwaarneming en een van 4450 punten, wanneer de tijden met de hand worden geklokt. Omdat de électronische tijd waarneming in Roosendaal uit viel, werden alle tijden terugge bracht naar handwaarneming, die in de Brabantse stad naast de electronica functioneerde. Sylvia Barlag kwam ook ruirn boven haar nationale record van 4348 punten (electronische tij den) en boven haar handgeklok- te record van 4275 punten. Haar totaal van Roosendaal zal echter niet in de recordboeken komen, omdat de Amsterdamse bij het verspringen (6,47 meter), ge steund werd door een rugwind van 4,4 meter per seconde, die Sylvia Barlag greep de eerste de beste kans aan om de Olympische norm te realiseren. vier-tiende meter boven de voor een meerkamp toegestane limiet De heren eindigden in de lan- denwedstrijd als tweede achter de Engelsen met als beste Ne derlander Eltjo Schutter. De aankomende Nijmeegse arts, die na ruim anderhalf jaar weer eens op het all-round nummer uitkwam, scoorde 7217 punten, maar dat bracht hem toch niet verder dan de vierde plaats ach ter drie Engelsen. Toch mocht Schutter zich geen nationaal kampioen noemen, omdat in de andere groep tienkampers, die eveneens om de Nederlandse ti tel streden, Wim Roozen tot 7277 punten kwam. De Haarlem mer had zich afgemeld voor de landenwedstrijd. omdat hij voor zijn team met een geblesseerde hand geen risico wilde nemen. Henk Brouwer van Ciko '66 heeft in Nijmegen de 100 meter gewonnen in 10,3 seconden. Aanvankelijk werd die tijd ge zien als evenaring van het uit 1934 daterende nationale record van Chris Berger. Aangezien er in Nijmegen niet elektronisch werd geklokt, kon daar echter geen sprake van zijn. Piet Waaning van de Spartaan uit Lisse won in Zundert een wedstrijd over tien Engelse mijl. Hij maakte een tijd van 5 minu ten en 56 seconden. Tweede werd Harry Patist van Sprint met een achterstand van ~vijf se conden. Tijdens de tweedaagse club kampioenschappen van Oost- Duitsland in Karl-Marxstadt wer den in totaal vijf beste wereld- seizoenprestaties geleverd. Za terdag liep Anita Weiss de 800 meter in 1.59.5 en stootte llona Slupfanek de kogel 21.37 meter ver. Dë wedstrijden van gisteren be gonnen sensationeel. Marita Koch, die zaterdag wereldre cordhoudster Marlies Göhr op de 100 meter versloeg, liet op de 200 meter een tijd van 21.85 sec. afdrukken, ruim onder haar wereldrecord van 22.06. De tijd kan echter niet als wereldrecord worden erkend, omdat ze te veel voordeel in rugwind had: 2,6 meter per seconde. Twee meter is toegestaan. Hoogspringer Rolf Beilschrhidt vierde'zijn rentree na een knie blessure, sinds kampioenschappen 2.29 meter. Daarmee kwam hij direct op de eerste plaats van de seizoenranglijst. Beste seizoenprestaties waren er aan het einde van de middag voor discuswerpster Margitta Dróse met 67.88 en voor ver- springster Angela Voigt met 6.73 meter. Tijdens internationale wedstrij den in Bergen (Noorwegen) wer den twee wereldrecords snel wandelen gerealiseerd. Op de 50 kilometer verbeterde de Me xicaan Raul Gonzalez zijn eigen wereldrecord met maar liefst elf en een halve minuut tot 3.41.39. Domingo Colin kwam op de 20 kilometer uit op 1 uur, 20 min. 58,6 sec. Roger Quemener heeft gisteren de 33e editie van Straatsburg- Parijs (snelwandelen) gewonnen. De Fransman legde de 507 kilo meter af in 64 uur, 24 minuten en 53 seconden. Jan de Jonge van LAT eindigde als achtste met een achterstand van 4 uur en 10 minuten. Vijf en veertig uur na het startsein waren nog steeds twintig deel nemers onderweg. (Van onze sportredactie) DELFT Punch komt ook in het nieuwe basketseizoen uit in de eredivisie. Ondanks het feit dat de club van voorzitter Valstar nog steeds geen sponsor heeft gaat men het toch weer in de eredivi sie proberen. Het een en an der is mogelijk geworden dóór de samenwerking met de Delftse eerste klasser DAS. Een fusie tussen Punch en DAS gaat echter vooralsnog niet door. De algemene verga dering van de grote Delftse basketbalvereniging DAS stemde wel in met een hechte samenwerking met Punch. Er komt een commissie, die voor de komende jaren adviezen gaat geven aan beide vereni gingen. Wellicht in het seizoen 1980 - 1981 zal Punch enkele teams van DAS "overnemen" Voor het nieuwe seizoen spelen er al drie spelers van DAS- Harry van Leusden, Pe ter van Dijk en Ruud Geel hoed- voor Punch. Punch ziet Peter de Weijs vertrekken naar het Voorburgse Blitz. Tegen de overschrijving van Billy Taylor naar Rotterdam Zuid heeft Punch bezwaar ge maakt. Secretaris Rob Hilhorst van Punch: "Zeker is dat Jan Sik- king, Pieter van Tuyll en Toon van Helfteren bij Punch blijven. En daarnaast rekenen we ook op onze Amerikanen. Het zal weer moeilijk worden voor Punch. Het afgelopen seizoen hebben we echter af gesloten met een zeer gering verlies. De deur voor een sponsor blijft natuurlijk open staan. Maar door de samen werking met DAS is nu in ie der geval eredivisiebasketbal voor Delft behouden. VARNA De Rus David Rigert heeft tijdens de Europese kamp ioenschappen gewichtheffen drie wereldrecords in de categorie tot 100 kilo verbeterd: trekken 180 kilo, stoten 222,5 kilo en to taal 402,5 kilo. BRUSSEL Marleen de Bruijne is winnaar geworden in de nati onale klasse 1 van de speed bootwedstrijden om de internati onale grote prijzen van Brussel. Bij de catamarans was de eer ste plaats in de klasse OZ voor Hans Fenster en in de klasse SE voor Hans Hubel. ZOETERMEER Gijs Brinkhof uit Zoetermeer is Nederlands kampioen schieten op luchtge- weer geworden. De titel op het onderdeel corps heren werd veroverd door SV Zoetermeer. HAZERSWOUDE Het dames team van Avanti Hazerswoude is in het toernooi om de Europa Cup 2 tafeltennis uitgeschakeld door het Westduitse Weiss Rot Weiss uit Kleef: 5-4. PALMA DE MALLORCA Een Nederlandse kunstzwemploeg is bij de open Spaanse kampioen schappen als tweede geëindigd achter de Verenigde Staten. NIJMEGEN Mark Borghans uit Beek heeft tijdens de jeug- dinterland atletiek Nederland- Noordrijn Westfalen het natio naal jeugdrecord 2000 meter steeple chase verbeterd en ge bracht op 5.48,6. SCHEVENINGEN Het Britse jacht Oyster Catcher heeft de Noordzee-race tussen Harwich en Scheveningen gewonnen. SCHEVENINGEN Het Britse jacht Oyster Catcher heeft de Noordzeerace tussen Harwich en Scheveningen gewonnen. De Oyster Catcher, gevaren door Richard Matthews, legde de afstand van 2,5 zeemijlen af in 26 uur en 32 minuten. Ruim een uur later arriveerde hef Belgische schip Phantom, dat tweede werd. Het stormachtige weer heeft een belangrijke rol gespeeld. Tien van de 87 deelnemers keerden in -de loop van zaterdag terug naar Harwich. De „Reiver of Mersea" liep in de buurt van bergen vast aan de grond. De vijfkoppige bemanning bleef on gedeerd. Uitslag Noordzeerace is: 1. Oys ter Catcher (GBr) Richard Mat thews. 26.32, 2. Phantom (Bel) Albert Moorkens, 27.44; klasse 1: 1. Phantom; klasse 2: 1. Anna Mazurka (Ned) L. van de Zande, 27.46; klasse 3: 1. Oyster Catcher; klasse 4: 1. Drekkar (Ned), Rob Morelisse, 28.25 klasse 5: 1. Lamstraal van Kats (Ned), J. Hellemans, 28.22; ge combineerde klasse 7 8: 1. Flying Sheep (Fra) R. Laine, 27.42. Fre Nik uit Nieuwe Pekela en de gebroeders Brord en Servaas van Dusseldorp uit Haarlem zijn zeilkampioen geworden in res pectievelijk de Olympia Jollen klasse de Scow Tempoklasse. Eindstanden: Olympia Jollen: 1. Fre Nik 21 punten, 2. Friso Por 27,4, 3. Theo Möllers 38,4, 4. Walter Pranger (WDI) 39,4. Scow Tempo: 1. gebroeders Van Dusseldorp 8.7 lunten, 2. gebroeders Van der Sluis 11,7, 3. gebroeders Schoenmaker 28,4, 4. gebroeders Kaiser (WDI) 32,4. Er werden in elke klasse zes C wedstrijden gezeild. Eredivisie basketbal voor Delft behouden

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17