In toekomst weer kans op terugkeer van oude appel- en peresoorten Nederlandse bloem verliest terrein in West-Duitsland WAGENINGS ONDERZOEK VAN GROOT BELANG VOOR FRUITTEELT w GRivEIMTE FFIJpHT EMEIM B#LLEIM VEEL VERANDERINGEN IN DE MARKT BLOEMENSTROOM VERWERKT TEGEN REDELIJKE PRUS ONZEKERHEID OVER TULPENOOGST NEEMT TOE SIN/ KMHMtna -.AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 28 ME11979 PAGINA 11 WAGENINGEN Wie te genwoordig een groentewin kel binnenstapt om appels of peren te kopen loopt de kans, dat er maar twee of drie soorten zijn. Wat de ap pels betreft is daar altijd Golden Delicious bij. Soms is alleen deze soort voorra dig. Dat was vroeger toch anders. Waar is bijvoorbeeld de Sterappel gebleven of de Notarisappel en de Kruide nierspeer? Er was toen veel meer keus en het fruit was smakelijk, zo zullen velen zich herinneren. Wat is er met ons goede Nederlandse fruit gebeurd? Waarom is het assortiment zo klein ge worden? Hoe ziet de toe komst van ons fruit eruit? Het antwoord op zulke vra gen is te vinden bij de afde ling fruitteelt van de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen. Dr. ir. H. Jonkers en zijn medewerkers zijn daar bezig met verschillende on derzoeken die van groot be lang zijn voor de fruitteelt in Nederland, maar ook daar buiten. Op de nostalgische vraag: „Kunnen nu die ou derwetse appelsoorten niet terug komen?" heeft dr. Jon kers een hoopvol antwoord: „Als de proeven lukken, ma ken een aantal van die oude appelrassen, maar ook enkele pererassen weer een kans". Waarom zijn zij eigenlijk ver dwenen? Voor de fruitteler spreekt het antwoord vanzelf: omdat die oude rassen „be urtjaren" kenden. Dat bete kent, dat ze het ene jaar wel vruchten droegen, maar het volgend jaar niet. En omdat de fruitteler een redelijk in komen wil hebben, moesten deze bomen gerooid worden, om plaats te maken voor ras sen die elk jaar vrucht dra gen. Enkele van die beurtjaarras- sen, zoals Laxton's Superbe en Benoni, zijn er nog wel, maar ze worden slechts op zeer kleine schaal door lief hebbers geteeld. Dat maakt niet ongedaan, dat de meeste oude rassen van de markt verdreven zijn door rassen, die elk jaar vrucht dragen, zoals Cox's Orange Pippin, Golden Delicious, James Grieve, Schone van Boskoop (beter bekend als Goudrei- net) en Jonathan. In feite zijn dit ook al tamelijk oude appelsoorten (ze zijn zo rond de eeuwwisseling of soms al eerder ingevoerd), maar in de afgelopen tientallen jaren kregen ze pas hun kans. Zo is het toch merkwaardig, dat Golden Delicious al in 1916 in de Verenigde Staten uit een kruising ontstaan is, terwijl deze appel pas de laatste jaren algemene be kendheid geniet. De Cox's Orange Pippin is nog ouder. Deze is al in 1850 door ene Cox in Engeland op de markt gebracht. Fruitteelt is blijkbaar een zaak van lange adem. Als een nieuwe krui sing gelukt is, duurt het nog 25 a 30 jaar voor het nieuwe appel- of pereras bij de fruit telers is ingevoerd. De Schone van Boskoop, net. Smaakonderzoek Behalve met beurtjaren had de fruitteler bij de oude ras sen nog met een aantal ande re problemen te maken, zoals gevoeligheid voor virusziek ten, meligheid (bij peren) of de zogenaamde „buikziekte". En met de befaamde Rode Sterappel was de speciale moeilijkheid, dat die eenJ paar koude nachten op dek zeilen in de boomgaard moest liggen om echt rood te wordén. Dat gaf veel extra werk. Bovendien, zo is bewe zen door smaakonderzoek, vinden we nu die Sterappel niet (meer) zo geweldig lek ker. Op het proefstation voor de fruiteelt in Wilhelminadorp wordt dergelijk smaakonder zoek regelmatig gedaan. Hieraan werkt een „panel" van twaalf proevers, mee die partjes geschilde appels voorgezet krijgen zonder de hele appel te zien. De lek kerste appel, die uit dit on derzoek .onlangs te voor schijn kwam, was een nieuw ras, „Karmijn de Sonnavil- le", zoals de naam al zegt, een karmijnkleurige vrucht- .Toch maakt dit nieuwe ras geen kans, omdat de vruch ten in de regel aan de boom openscheuren. Dat is jam mer, want deze appel beter bekend als Goudrei- smaakt volgens de „proe vers" beter dan bekende ap pels als Cox's Orange en Golden Delicious. Zo zijn er wel meer proble men in de fruitteelt, maar het hoofdprobleem is dat van de beurtjaren gebleven. De onderzoekers zijn er inmid dels achter dat die beurt ja ren veroorzaakt worden door de hormomenhuishouding van de fruitboom, waardoor de vruchtbaarheidsperiode van de boom wordt bepaald. Net als mensen en dieren zijn bomen niet doorlopend ontvankelijk voor bevruch ting. En bij de beurt jaren komt die vruchtbare periode dus maar een keer in de twee jaar voor. Dwingi ;en Dr. Jonkers zegt er- over:„Toen dat bekend was, zijn we gaan uitzoeken of het mogelijk is die beurjaarbo- men te dwingen elk jaar in bloei te komen en vrucht te dragen. Als dat zou lukken, dan zou een aantal van die oude appel- en pererassen weer een kans maken. We zijn de bomen beurtelings gaan behandelen met stimu lerende en remmende hormo- men. In het jaar voordat te weinig bloei wordt verwacht, worden de bomen met het stimulerende hormoon Al ar bespoten. Dat moet al zo vroeg omdat de bloemknop pen in aanleg gevormd wor den in de zomer van het jaar voordat de boom gaat bloeien. Een jaar later, als er dus veel bloemaanleg te verwach ten is, werken we met het remmende hormoon Hyvar-X. Op deze manier hopen we het vruchtdragen van de bo men door de jaren heen in evenwicht te brengen". In 1977 zijn deze proeven bij de Landbouwhogeschool begon- Peren Bij peren is deze hormoonbe handeling minder goed uit te voeren. Dat komt vooral om dat de peren in het algemeen minder goed aan ons klimaat zijn aangepast. Oorspronke lijk zijn de perebomen bijna helemaal afkomstig uit. Frankrijk. Ze zijn vooral in de jaren 1840-1860 naar Ne derland gebracht Ze bloeien voor ons klimaat eigenlijk iets te vroeg - tien dagen eer der dan appels - en lopen daardoor veel meer kans door getroffen te worden. Er zijn enkele soorten, zoals de Conference, die beter aan ons klimaat zijn aangepast en dus meer opbrengen. Dr. Jonkers:„Behalve door het beurjaarverschijnsel zijn veel oude pererassen ver dwenen, omdat ze snel „buikziek" werden. Dat wil zeggen, dat ze van binnenuit gingen rotten. Voorbeelden daarvan zijn de Maagdepeer en de Claps. Andere pereras sen verdwenen omdat er te veel steencellen in voorkwa men. Bij het eten knarsen die steencellen akelig tussen de tanden". Dr. Jonkers zoekt al vijftien jaar naar peresoorten en veredelingen die al deze kwalen niet ver tonen: „Uit tientallen krui singen hield ik uiteindelijk vier veelbelovende rassen over. Dit jaar bleek, dat een van deze vier niet bijzonder goed smaakt, die zal dus wel afvallen. Ik hoop, dat er van de drie overblijvende rassen tenminste één, hopelijk twee overblijven". De heer Jonkers probeert met zijn onderzoek bij te dragen tot een verbreding van het assortiment in de Nederlandse groentewinkels. Dat is wel nodig ook, want wij als consumenten raken uitgekeken op alsmaar die Golden Delicious. Dat blijkt uit marktonderzoek. Daarmee is een groeiende belangstel ling aangetoond voor Cox's Orange Pippin, Lombart's Calville, Winston en Granny Smith. Voorspelling Appelen in de koelcel. Voorspeld wordt, dat de pro- duktie van Lombart's Calville de komende jaren zelfs met veertig procent zal toenemen. In zo'n ontwikkeling schuilt dan weer een groei naar nieuwe eenzijdigheid. DEN HAAG Nederland verliest met verschillende bloemsoorten terrein in West-Duitsland, gevolg van de zware concurrentie die van Israël wordt on dervonden. Overbodig te zeggen dat de Duitse kwekers het er ook moeilijk door krijgen en het afgelopen jaar de teelt van bloemen er terugliep. Het zijn vooral de anjers die terrein moeten afstaan aan Israël, zoals dat trouwens ook in Nederland het geval is. Wesel is er reeds eerder toe overgegaan om een speciale veiling in te richten voor snijbloemen uit Israël, waar de bloemen zelfs onder eigen naam van de kweker uit Israël worden geveild. Zover is het in ons land nog niet gekomen, hoewel ook aan onze veilingen een spe ciale vertegenwoordiging aanwezig is om de belangen van de Israëlische kwe kers te behartigen. De Duitse impor teurs verhandelen de bloemen zelfstan dig en zonder inschakeling van de Isra ëlische exportorganisatie. Het aantal bloemisterijbedrijven in West-Duitsland is blijkens de jongste telling in drie jaar met 6 procent verminderd en be stond eind 1978 nog uit 161714 bedrij ven. Hiertegenover staat dat de beteelde glasoppervlakte met 233 ha toënam ha. De teelt van chrysanten beslaat met 427 ha de grootste oppervlakte, dan volgt de rozenteelt met 250 ha, die iets terug liep. De anjerteelt nam sterk af met 50 ha en kwam op 160 ha. De narcissen en orchideeënteelt is de kleinste. De West-Duitse kwekers zullen het er niet gemakkelijker op krijgen, want er zijn reeds enkele veilingen die hebben aan gekondigd het voorbeeld van Wessel te zullen volgen en zelfstandig de bloemen uit Israël te gaan verkopen, met uit schakeling dus van Agrexco. Merkwaardig is dat een deel van de voor West-Duitsland bestemde bloemen uit Israël op de veiling in Aalsmeer werden verkocht. In het algemeen loopt de teelt van snij bloemen in West-Duitsland terug. De vanouds bekende teelt van droogbloe men ging er op vooruit en bedroeg be gin van dit jaar 169 ha. Overigens blij ken de Nederlandse kwekers en hun produkten een goede reputatie te bezit ten in West-Duitsland. Uit een onder zoek ingesteld door de Holland Promo tion Club is gebleken, dat bloemen en bloembollen de meest bekende agrari sche produkten uit Nederland zijn. Bij 94 procent van het aantal onder vraagden was Nederland bekend als „bloemenland". Van het aantal vrouwen had 63 procent weieens en van de man nen 44 procent aleens bloembollen uit Nederland gekocht Het percentage bleek hoger te liggen bij oudere men sen en met ruimer inkomen. Bij 84 pro cent werden de bloembollen gekocht voor de tuin. Volgens 64 procent van het aantal kopers had men er goede en 24 procent zelfs zéér goede ervaringen mee. Maar evenals in Nederland, blij ken de West-Duitse kwekers steeds meer over te schakelen op de teelt van potplanten waarbij het opvallend wordt genoemd, dat veelal planten worden ge kweekt die noch in Denemarken noch in Nederland worden gewkeekt Veel van de potplanten worden direct aan de handel, dus buiten de veiling om verkocht, waarbij de kweker veel aandacht aan de kwaliteit besteedt. Er is ook vastgesteld dat de aangevoerde bloemen uit Israël uiterst efficiënt plaats vindt Op de luchthaven in Keu len zijn daar speciale maatregelen voor getroffen. Rond Hemelvaartsdag bekroop Neder land een soort koortsachtig gevoel, waar bij er enorm veel mensen in beweging kwamen. Er werd volop met caravans gesleept, menige tent werd ondanks het wisselvallige weer uit de mottenballen gehaald. Tot slot was een groot deel van de bevolking in aktie door voetbalwed strijden en toernooien. De handel lag stil en gedurende deze dagen werd het nor male eetpatroon doorbroken. Al deze on rust heeft ertoe bijgedragen dat er nogal wat prijsverschuivingen ontstonden vlak voor Hemelvaartsdag. Tomaten Vlak voor Hemelvaartsdag viel de hele tomategmarkt in elkaar. Dit is niet zo'n opmerffelijke situatie, want dit is een jaarlijks terugkerend feit. De export ver loopt thans stroever dan vorig jaar. Toch exporteert Marokko minder dan ver wacht werd. Dit wordt veroorzaakt door de betere prijzen, die er op de Franse markt betaald worden. Op woensdag 23 mei werd er voor de A-I-tomaten 1,68 per kilo betaald. In vergelijking met de week ervoor, toen er nog 2,63 per kilo betaald werd betekende dit een flinke af knapper. Er wordt voor de komende week de rust is weergekeerd op enig prijsherstel gerekend. Komkommers De aanvoer van komkommers nam in beperkte mate toe. Het totale aanbod vond vrij vlot zijn weg via de afzetkana len. De export naar West-Duitsland ver liep normaal. Frankrijk importeert de laatste weken meer Hollandse komkom mers. Toch daalde de prijs met enkele centen per stuk. De 61-ers brachten 56 cent per stuk op, de 51-ers en 41-ers res pectievelijk 48 en 47 cent per stuk. Het totale komkommeraanbod blijft groeien, er wordt op gelijkblijvende of iets lagere prijzen gerekend. Sla De sla-markt onderging vorige week een komplete omwenteling. Vrij plotseling zat er flink de klad in de markt. De prijs zakte naar gemiddeld 17 cent per krop. Dit betekende een prijsverval van maar liefst 20 cent per krop in vergelijking met de eraan voorafgaande week. De aanvoer zal kleiner worden, maar door Het bespuiten van paprika tegen spint. een toenemende concurrentie van natuur- sla uit Duitsland en Italië lijkt er weinig ruimte voor prijsherstel. Overige gewassen In tegenstelling tot veel andere gewassen, klaarde de situatie voor de paprika- markt op. De prijs voor de groene papri ka's trok aan naar gemiddeld 3,50 per kilo. De rode paprika's deelden ook mee in dit prijsherstel want voor een kilo rood werd er gemiddeld 4,62 betaald. Door een groeiend aanbod komt de prijs onder een toenemende druk en het ziet ernaar uit dat deze opleving slechts een kort leven beschoren zal zijn. De aan voer van aubergines neemt de laatste weken m een steeds grotere mate toe. De prijs daalde vorige week vrij sterk, nl. naar 2,15 per kilo. Een verdere prijsdaling lijkt met waarschijnlijk. Het voor de tijd van het seizoen vrij grote aanbod van rettich werd tegen een prijs van 39 cent per stuk verkocht. De aan voer lijkt kleiner te worden, zo ontstaat er een grotere kans op enig prijsherstel. De aanvoer van asperges groeide in een week van 48 ton naar 627 ton en bereik te hiermee een grotere omvang dan de aanvoer van vorig seizoen in dezelfde week. De prijs daalde van 15,60 naar 7,70 per kilo. Voor de komende week wordt er met de Pinksteren in het voor uitzicht op vaste prijzen gerekend. Chi nese kool bracht vorige week 1,45 per kilo op. Binnenkort komt de aanvoer van de volle grond op gang, de prijzen zullen dan sterk dalen. Bospeen bracht 2,25 per bos op. De aanvoer wordt groter en de prijs zal geleidelijk dalen. Voorlopig zal de prijs echter gunstig af blijven steken bij die van vorig seizoen. De prijsvorming bij ijsbergsla is al enke le weken teleurstellend. Ook in de afge lopen week viel de prijs tegen. nl. 42 cent per krop. 'Het is wel zo dat het aan bod veel groter is dan vorig seizoen, toen werd er 71 cent per krop betaald. Bloemkool werd iets beter betaald, de prijs liep op naar 3,15 voor de „zes sen". Bij wat hogere temperaturen kan de aanvoer snel groter worden, de prijs zal het dan gaan ontgelden. Andijvie wordt in flinke hoeveelheden aange voerd, de prijs lag op 60 cent per kilo. Er worden voor de komende week lagere prijzen verwacht. Spinazie bracht 54 cent per kilo op. De aanvoer kan een nog grotere omvang krijgen waarbij de prij zen verder zullen dalen. Voor radijs was er vorige week duidelijk sprake van een dieptepunt in de markt. Gemiddeld bracht de radijs 37 cent per bosje op. De aanvoer lijkt kleiner te worden, nog lagere prijzen lijken zeer onwaarschijn lijk. Gezien de tijd van het jaar en de weinig zomerse weersomstandigheden, had de CCWS afgelopen week een forse aan voer van bloemen en planten met totaal hoger omzetbedrag dan in dezelfde week van het vorig jaar. Min of meer in tegenstelling hiermee was de matige ani mo van de handel tot kopen, kennelijk mede een gevolg van het weinig aan trekkelijke en gure weer, dat het meene men van het gebruikelijke bloemetje af remde. Zo kwam het dat verschillende soorten, zoals snijgroen, de jaarrond chrysanten, freesia, irissen en lelietak- ken het slecht deden. Met de trosanjers en anjers zat het beter. Het totale om zetcijfer lag afgelopen week rond een miljoen hoger dan dezelfde week van het vorig jaar, namelijk 14.986.719,64 tegen vorig jaar 13.529.621,17. Maar de aanvoer gaf ook aanzienlijke verschillen, namelijk bijna 48 miljoen bos of stuks tegen nog geen 40 miljoen vorig jaar. Vooral de snijbloemen speelden hierbij een rol met ruim 45 miljoen bos of stuks en vorig jaar ruim 37 miljoen. De potplanten nemen nog steeds een leiden de plaats in met een aanvoer van 961.675 stuks en opbrengst van 1.841.596,68 tegen zelfde week van het vorig jaar 766.303 en een opbrengst van 1.178.214,21. Snijgroen kwam in forse hoeveelheden maar liet als gevolg daar van de prijs niet onberoerd die knap te rugliep. Eenzelfde beeld vertoonde de jaarrond troschrysanten met rond de twee miljoen méér maar een prijsver schil gemiddeld van 50 cent nu en vorig jaar 61 cent Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Ameri kaanse anjers 31 (31), trosanjers 40 (41), anthurium 1,39 (93), snijgroen 14 (20), jaarrond geplozen chrysanten 64 (61), freesia met een aanvoer van 11.909.240 13 en vorig jaar 9.722.680 (16), gerbera 28 (32), gladiolen 39 (38), irissen 12 (18), leliekelken 20 (33), lelietak 44 (52), cym- bidium groot 84 (86), idem klein 50 (27), rozen 35 (34), idem klein 24 (23), sonia 31 (31), belinda 24 (21), red gamette 19 (19). Wat de importbloemen betreft, hier is momenteel wel de rem wat op gezet na de proefperiode. Er waren nogal wat ge ïmporteerde tulpen met opbrengst van 6 tot 14 cent, trosanjers voor rond de twee kwartjes. Er kan voor deze week een stevige aan voer van bloemen worden verwacht maar de gang van zaken zal mede sterk afhankelijk zijn van de weersomstandig heden. Er is een sterk gevarieerd aan bod van bloemen, in het algemeen van goede kwaliteit De reclame welke regel matig wordt gemaakt voor het bloemen- pakket blijkt toch wel resultaten te ge ven gezien het feit, dat het met de door draai best meevalt. De publieke belang stelling laat zich regelmatig gelden en behalve de exporteurs speelt ook de straathandel een belangrijke rol in de afzet. Zo bericht de werkgroep „Groen op ni veau" dat de expositie in het Amstelpak in Amsterdam, gezien de grote belang stelling verlengd is tot 4 juni. Er zijn thans reeds meer dan 20.000 bezoekers geweest Ook de regelmatige rondgang in de ge bouwen van de CCWS zijn vooral in deze tijd van het jaar veelal volgeboekt. Ondanks alles kan men zich iedere dag verwonderen over het feit dat de nog steeds uitbreidende bloemenstroom verwerkt kan worden en niet eens tegen al te slechte prijzen! De onzekerheid over de oogst, die men straks gaat rooien, neemt van dag tot dag toe. Want terwijl alle bolgewassen nu voor de groei duidelijk behoefte heb ben aan warmer weer, stonden de tul pen, de narcissen en de hyacinten de af gelopen week af en toe te blauwbekken van de kou. Toch moeten de kwekers in de derde week van juni de bollen van Apeldoorn voor bloei rond Kerstmis gaan rooien, want de vijf-graden-behan deling laat niet veel varianten toe. De hyacinten, die voor de bloei voor Kerst mis geprepareerd moeten worden, zullen zelfs nog vroeger uit de grond moeten. In normale jaren pleegt men daar om streeks half juni mee te beginnen. Het is de vraag, of dat ook dit jaar zal kunnen, wil men niet al te veel schade rooien. Maar de broeiers zullen het met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid toch wel met een maatje kleiner moeten „Branders" Nu is het niet zo, dat de bollenkwekers vandaag naar een bescheiden hittegolf je zitten te verlangen. Want bij temperatu ren, die fors boven de 20 graden uit gaan, kunnen ze het '„helemaal wel schudden", zoals dat sierlijk heet Iedere bollenkweker heeft een ingeboren angst voor de zgn. „branders" (ook al weer zo'n typische uitdrukking uit het bloem bollen-jargon). Op die hete dagen heeft men het helemaal niet begrepen en het is opmerkelijk, dat het bollen vak daar juist rond de Pinksterdagen meerdere malen op is getracteerd. Bij extreem hoge temperaturen voor de tijd van het jaar kan het blad gewoon verschrompe len door de hitte. En de kweker, die dat treft, kan de hoop op een goed gewas, e'ht laten varen. U ziet: er kunnen de bollenkweker nog vele onheilen boven het hoofd hangen. En voor de rooimachines straks aan de slag gaan, zullen de bollen nog wel drie maal slecht en tweemaal goed geweest zijn. Niettemin is de onzekerheid nu bepaald veel groter dan normaal. De hyacinten hebben een veel magerder en korter stand dan wenselijk is, maar de narcis sen hebben een deel van de achterstand weer wat ingelopen en zijn aardig „bijge trokken" Gezond Waar geen waterschade is, vertonen de tulpen, althans in de oude bollenstreek, over het algemeen een goede stand. Het gewas ziet er, over het geheel genomen, gezond uit De prijzen op de groene vei lingen, die nu weer links en rechts wor den gehouden, zijn voor bepaalde culti- var tot grote hoogte gegaan. Dat is op merkelijk, vooral in een jaar als dit, waarin de onzekerheid groter is dan ooit tevoren. Want wie bollen op het veld koopt, neemt bewust ook het oogstrisico op zijn schouders. Met andere woorden: wie nu tulpen voor veel geld groen op het veld koopt kan straks toch een mie zerige oogst rooien. En dan worden de bollen dubbel duur. Wonderlijke wereld Toch hoge prijzen, terwijl de exporteurs met hun inkopen allesbehalve haast ma ken. Rare wereld, die bloembollenkweke rij en -handel. Je kunt er geen touw aan vast knopen. Want ieder jaar worden weer onaantastbaar lijkende theorieën omver gekegeld. Toch kan men vandaag stellen, dat men dit jaar met een norma le oogst dik tevreden zal kunnen zijn. Voor de hyacinten zal er vermoedelijk van een normaal gewas geen sprake kunnen zijn en wat de irissen betreft moet er ook veel gebeuren als de kwe kers straks veel tienen van Ideal en Prof. Blaauw uit de roe kunnen rapen. „In de rem" Over irissen gesproken: de exporteurs klagen steen en been over de rooischade in de bollen, die ze nu maanden lang hebben geprepareerd. Een en ander is een gevolg van te ver doorgevoerde me chanisatie bij het rooien en verwerken van de bollen. Want bij die behandelin gen worden de grenzen van het toelaat bare af en toe ver overschreden. De af god die „opvoering produktiviteit" heet, vraagt offers, die tot nu toe alleen door de exporteurs op het altaar gelegd mo gen worden. Zij krijgen in augustus bol len in huis, die ogenschijnlijk zo gezond zijn, als het spreekwoordelijke hoender park. Want de onderhuidse beschadiging is in dat stadium niet te zien. Die blijkt pas als de bollen van de irissen „in de rem" gaan. Dat wil zeggen: als ze bij dertig graden C komen te liggen. Maar als het zo ver is gekomen, dan is de re clametermijn allang verstreken. De aap komt pas uit de mouw, als de kwekers hun duiten al lang binnen hebben. De handel in narcissen is op het moment uiterst lui. Men kan alleen wat Golden Harvest en. Carlton verkopen, maar met de rest verloopt het uiterst moeizaam, al moet voor de kleine tuinnarcissen een uitzondering worden gemaakt. Heel graag blijft de handel in crocussen. En waar dat nu weer een gevolg van is, mag de ongetwijfeld ook U bekende heer Joost weten!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11