Grote verschillen bij begin overleg over Palestijnen B £cidóc0outcmt Speculaties over plannen van Strauss r INNEN LAND/BUITENLAND Spenkelink geëxecuteerd Rechtvaardige verdeling van werk en inkomen AFRIKA: ERKEN MUZOREWA NIET Philips doorbreekt wapenembargo Paus en kardinaal spraken procedure af Bonden tegen uitkleden van Postbankplannen r-4% 3% LENING 1979 PER 1995/1994 LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 ME11979 PAGINA 7 Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De verrassende mededeling van CSU-voorzitter Franz Jozef Strauss, dat hij bereid is kandidaat te zijn voor de functie van Bondskanselier bij de verkiezingen van 1980 („als men hem nodig heeft", heeft gis teren in Bonn tot een vloedgolf van specu laties geleid over de ware motieven van de Beierse minister-president en over de ma nier, waarover de grote zusterpartij CDU op dit aanbod zal reageren. Bij alle onze kerheid staat eigenlijk maar één ding vast, namelijk dat Helmut Kohl, fractie- en par tijvoorzitter van de CDU, zo „versleten" is door de partijpolitieke wrijyingen en scherpslijperijen van de afgelopen jaren, en daardoor zoveel aan autoriteit heeft verlo ren, dat hij zich niet nog eens als lijsttrek ker van CDU en CSU beschikbaar zal stel len. Steeds duidelijker wordt dat. dat de CDU- leiding nu het liefst minister-president Al- brecht van de deelstaat Neder-Saksen, in ternationaal bekend geworden door zijn be slissing over Gorleben, als mogelijke Bondskanselier van de Unie-partijen naar voren wil schuiven. Velen zien in de plotselinge stap van Strauss vooral een poging om zich niet nog eens, zoals vier jaar geleden, toen de CDU zonder zijn weten Kohl als kandidaat aan wees. voor het blok te laten zetten. Door zich vroegtijdig aan te bieden, kan de CDU niet meer om hem heen en heeft hij bij alle komende besprekingen een voet tussen de deur: zonder zijn inspraak geen gemeen schappelijke Unie-kandidaat. In deze versie is Strauss' kandidatuur dus niet ernstig ge meend. Volgens anderen is Strauss, mede op aan drang van een groot aantal CDU'ers, die het met de leiding van hun partij oneens zijn, wel degelijk van plan serieus een gooi te doen naar de functie van Bondskanselier. Strauss weet natuurlijk zelf heel goed, dat Mj door zijn polariserend gedrag ook minder dan Kohl in 1976 in staat zal zijn om de absolute meerderheid van de stem- men voor CDU en CSU te behalen. Zijn taktiek zou dan ook zijn: een confrontatie politiek met de SPD voeren, de nieuwe be lastingpartij van Fredersdorf ondersteunen en daardoor te bereiken dat de FDP niet de vereiste vijf procent van de stemmen be haalt. Dan blijven alleen CDU, CSU en SPD in het parlement over en te verwach ten is, dat in deze constellatie de Unie-par tijen wel de meerderheid van de beschikba re zetels zullen krijgen en daarmee de macht kunnen overnemen. Er doet in Bonn ook nog een boosaardige theorie de ronde. Volgens deze zou een aan zienlijk deel van de CDU tot de overtuiging zijn gekomen, dat het met geen van de hui dige partijleiders ook met Albrecht njét mogelijk zal zijn om de verkiezingen te winnen. Door Strauss, die ongetwijfeld de grootste persoonlijkheid en uitstralings kracht bezit, als lijsttrekker naar voren te duwen, heeft de CDU een tweesnijdend zwaard in handen. Zou Strauss er onver wacht in slagen om Helmut Schmidt te overwinnen en de Unie-partijen de tien jaar geleden verloren gegane macht terug te ge ven, dan verdient hij het ook ten volste om de nieuwe Bondskanselier te zijn. Zou daar entegen Strauss de openlijke slag met zijn sociaal-democratische rivaal verliezen, dan raakt de CDU eindelijk voorgoed de lastige criticus en intrigant uit München kwijt. ÏADAT VANDAAG IN EL ARISH (EERSHEBA Met volledig van jlkaar verschillende verklaringen fijn Israël en Egypte gisteren in Be- rsheba in de Israëlische Negev- roestijn begonnen met hun onder- landelingen over zelfbestuur van de [alestijnen op de Westelijke Jor- aanoever en in de strook van Egyptische minister van fensie Kamel Hassan Ali, op het laatste moment de aats had ingenomen van emier Moestafa Khalil, ver aarde dat de Palestijnen van God verkregen recht zelfbeschikking hebben.- eiste volledige terugtrek- l van Israël uit het bezette ebied, met inbegrip van 'ost-Jeruzalem. hij wees op verschillen die Israël en ;ypte scheidden inzake het >rt autonomie dat aan de iestijnen moet worden ver- Gaza. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance riep de partijen op alle vijandelijke uit ingen na te laten, maar hij kon niet bewerken dat er enige hoop ont stond op een binnen afzienbare te bereiken overeenstemming. leend en hij eiste volledige overdracht van het Israëlische militair gezag aan de voorge stelde Palestijnse autoriteit. Hij zei dat de Israëlische ne derzettingen in veroverd ge bied niet rechtsgeldig waren. De Israëlische minister van binnenlandse zaken Burg zei dat zijn land vastbesloten is niet de vestiging van een Pa lestijnse staat op de Jordaan- oever toe te laten, daar dit een zeker recept voor geweld en oorlog zou zijn. „Autono mie houdt eeen souvereiniteit Pinguin geboren oogleraar: veel te eel specialisten In het Noorder Dierenpark te Em- men is deze week een pinguin gebo ren, een diertje van 80 gram, en niet meer dan 10 centimeter groot. Het bijzondere is dat Shocking Pink, zoals het diertje wordt genoemd, is uitgebroed in een machine. Een wijnglas is groot genoeg voor een eerste zwemles. el". Minister Vance, ,die de volgen de besprekingsronde op 6 juni in Alexandrië in Egypte niet zal bijwonen, onder streepte „de legitieme rechten van de Palestijnen", onder wie ook de Palestijnen buiten de Gazastrook en de bezette Jordaanoever: „Wij geloven dat het Palestijnse volk het recht voor zichzelf en zijn kinderen moet hebben met waardigheid en vrijheid en mogelijkheden voor economi sche vervulling en politieke expressie te leven". Vandaag reist president Sadat van Egypte naar El Arish in de Sinaï, dat gisteren door Is rael na twaalf jaar bezetting aan Egypte is overgedragen. Het overige deel van de Sinaï zal in etappes aan Egypte worden teruggegeven. Zondag worden premier Begin en mi nister Vance in El Arish ver wacht voor gezamenlijke be sprekingen. die later op de dag in Beersheba zullen wor den gevolgd door een ge- meenschapelijke verklaring. Vervolgens zullen Begin en Sadat naar Tel Aviv vliegen ter opening van de luchtlijn tussen Tel Aviv en Cairo. Na een landing in Beersheba zal Sadat naar El Arish terugke ren en vandaar met zijn jacht naar Port Said varen. Darlene Downs barst in tranen uit als ze het nieuws over de executie van John Spenkelink hoort. Ze demonstreerde bij de staatsgevangenis van Florida samen met familieleden van de ter- doodveroordeelde, omdat een vriend van haar het zelfde lot wacht als Spen kelink. Ze zoekt hier troost bij een kennis, die een truitje draagt met de tekst „Vermoord Spenke link niet". Spenkelink is gistermid dag ter dood gebracht op de electrische stoel, nadat het Amerikaanse Hoogge rechtshof een laatste be roep tegen de doodstraf had verworpen. De Ame rikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties vergeleek de terechtstel ling van Spenkelink met de executies door de isla mitische regering van Iran. „Ik zie niet veel verschil tussen een eer lijk proces in Florida en een eerlijk proces van Khomeini". Spenkelink was de eerste die tegen zijn wil in de Verenigde Staten werd geëxecuteerd hi twaalf jaar. In deze tijd van grote werkloosheid en ontslagdreiging is er in brede kring weer discussie ontstaan over een eventueel verschil tussen het recht van mannen en vrouwen op werk. In de dagelijkse praktijk (met name in het onderwijs) blijkt dat als er gekozen moet worden tussen ontslag van een kostwinner en een niet-kostwin- ner, er veelal voor het ontslag van de niet-kostwinner wordt gekozen. Omdat de niet-kostwinners voor het me rendeel vrouwen zijn, ligt de consequentie voor de hand dat het hanteren van het niet-kostwinnerschap wordt uitgelegd als een aantasting van het recht van vrouwen op arbeid. Die uitleg is terecht. Het is wel op het eerste gezicht voor de hand liggend, dat er bij een ontslagkeuze ge zocht wordt naar gevallen waarin financieel het minste pijn geleden wordt. Dat zijn bijvoorbeeld de gevallen van gehuwde werkende vrouwen, die voor een dubbel gezinsinkomen zorgen. Maar het is tegelijkertijd een volstrekt oneigenlijk middel om tot een zo pijnloos mo gelijke keuze te komen. DAARMEE wordt voorbijgegaan aan het feit dat er een groot verschil is tussen het recht op werk, en het recht op een inkomen. Fundamenteel dient te, zijn dat men recht heeft op werk, ongeacht de vraag of men een vrouw of een man is. In het buitenshuis werken van gehuwde vrouwen zit vaak een stuk levensgeluk, dat even zwaar dient te wegen als dat van een werken de kostwinner. Discrimineren op sekse is daarom een volledig onterecht uitgangspunt DAARNAAST is duidelijk dat er in het inkomenspa- troon onrechtmatigheden zitten door de dubbele gezin sinkomens. Om die dubbele inkomens aan te pakken moet niet naar het middel van ontslag gegrepen wor den (daarvoor moeten andere crititeria worden gehan teerd), maar dient in het kader van een allesomvatten de inkomenspolitiek veel recht getrokken te worden. Al leen langs die gescheiden wegen valt een rechtvaardiger verdeling van zowel werk als inkomen te verkrijgen. NAIROBI De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft aangekondigd de Rhodesische regering van bisschop Abel Mu- zorewa niet te zullen erkennen. Ook werden de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië opgeroepen het nieuwe bewind1 niet te steunen. In een door het Keniaanse ministerie van buitenland se zaken uitgegeven verklaring hebben de aangesloten landen hun bezorgdheid uitgesproken over de verslapte Brits-Ameri kaanse houding inzake het bewind van Muzorewa en de nu al meer dan tien jaar van kracht zijnde economische sancties te gen Rhodesië. AABN EIST UITVOERSTOP DEN HAAG De Anti-Apartheids Be weging Nederland (AABN) heeft giste ren in een petitie aan het ministerie van Buitenlandse Zaken geëist dat de uitvoer van alle goederen, die voorko men op de lijst van strategische goede ren, naar Zuid-Afrika verboden wordt. In vele landen zijn nationale wetgevin gen gemaakt om het VN-embargo tegen Zuid-Afrika uit te voeren. In Nederland bestaat slechts een „gentlemans agree ment", waarbij bedrijven beloofd heb ben zich aan dit embargo te zullen hou den. In een gisteren verschenen rapport toont de AABN echter aan dat Philips dit wapenembargo doorbreekt en, even als andere Nederlandse bedrijven, Zuid- Afrika en Rhodesië helpt zich te bewa penen. Volgens het rapport vult Philips zelfs het gat dat is ontstaan omdat de voornaam ste leveranciers van communicatie-mate riaal, het Amerikaanse electronica-con- cern Motorola, zijn leveranties aan de politie van Zuid-Afrika moest staken. De AABN zegt dat ondermeer radio's zijn geleverd aan het Rhodesische leger, voorts ontstekingen voor zg „clusterbom- men", radio-hoogtemeters en camera's voor luchtfotografie in Zuidafrikaanse en Rhodesische Mirage-vliegtuigen, mobiele radio's aan de Zuidafrikaanse politie en electronica voor de kerncentrale in Koe berg. Voor de export door Philips is goedkeu ring door de Nederlandse regering nodig, zodat de AABN concludeert dat Philips ofwel de Nederlandse wet heeft ontdo ken door deze produkten zonden vergun ning te exporteren, ofwel dat de Neder landse regering een vergunning voor de export heeft verstrekt en daardoor het VN-wapenembargo heeft geschonden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de AABN kennelijk een andere op vatting heeft over de omvang van het wapenembargo dan de Nederlandse rege ring. Volgens hem zal het ministerie het rapport bestuderen. Aan de AABN is meegedeeld dat de regering zich altijd scrupuleus gehouden heeft aan het'wape- nembargo van de VN en dat ook in de toekomst zal doen. SCHIPHOL Paus Johannes Paulus heeft samen met kardi naal Willebrands een procedure vastgesteld voor besprekingen tussen de Nederlandse bisschoppen over de huidige proble men binnen de Nederlandse kerkprovincie. Dit heeft kardi naal Willebrands gisteravond na zijn aankomst uit Rome op Schiphol meegedeeld. De kardinaal was woensdag door de paus ontvangen. De procedure voor de besprekingen berust op het beginsel van de collegialiteit: „de bisschoppen niet zonder de paus en de paus niet zonder de bisschoppen", aldus de kardinaal. Over de concrete beschrijving van de procedure wilde kardinaal Wille brands niet spreken voordat eerst de bisschoppen hierover zijn geïnformeerd. Op 5 juni komen de bisschoppen bijeen op hun eerstvolgende maandelijkse conferentie. De kardinaal zei niet te verwachten dat de bisschoppen op korte termijn opnieuw naar Rome zullen gaan voor overleg met de paus. „Eerst zul len we de problemen van gemeenschappelijk beleid bespreken, en als wij daarover een standpunt hebben bepaald, al dan niet eenstemmig, dan zal dat later met de paus worden bespro ken", aldus kardinaal Willebrands. OTTERDAM Het aantal edische specialisten in Ne- irland dient te worden be- rkt en hun prijzen moeten ntraal aan banden worden legd. Dit zegt de decaan n de medische faculteit van Erasmusuniversiteit in Rot- ■dam, prof. dr. S. A. de inge, in een interview met t Rotterdamse universiteits- ld Quod Novum. cijfers van onder andere t ministerie van volksge- ndheid maken volgens De mge duidelijk dat er de ko- ende jaren een onver ant- iord groot aantal specialis te verwachten is. Het ge- ar bestaat dat specialisten I weinig patiënten krijgen, lardoor hun vaardigheid in raar kan komen. Bovendien eest de professor dat de ijzen „op een onwaarschijn- ke wijze uit de pan zullen iegen," als er geen strikte ijscontrole komt. UTRECHT Bestuurder H. Engelberts van de ambtenarenbonden ABVA en KABO heeft grote bezwaren tegen de plannen van dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, met het wetsontwerp Postbank. De plannen komen er volgens hem op neer dat het wets ontwerp van oud-minister Duisenberg wordt uitgekleed ten gunste van de particuliere banken. In een uitgelekte brief aan staatssecreta ris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat, waar onder PTT-zaken) en minister Andriessen (Fi nanciën) heeft Zijlstra enkele adviezen met betrekking tot het wetsontwerp gegeven. Als de bewindslieden die adviezen opvolgen, is het overleg over mogelijke wijzigingen in het wetsontwerp volkomen zinloos: „Of de Duisen- berg-Postbank, of helemaal geen Postbank. Aan afgekloven botten hebben we niets", al dus Engelsberts. Volgens hem brengt dr. Zijlstra met zijn plan nen de werkgelegenheid van 10.000 werkne mers bij de PTT-gelddiensten in gevaar. Bij de girodienst en de Rijkspostspaarbank te Leeuwarden is al een aantal mensen overcom pleet ten gevolge van de kredietbeperkende maatregelen. Engelberts zegt ook geen goed woord over te hebben voor Zijlstra's plannen om te komen tot een nationaal betalingscircuit dat enkele honderden werknemers bij de PCGD en de rijkspostspaarbank hun baan gaat kosten. En gelberts: „Dan is de tijd van een concurreren de postgiro voorgoed voorbij en is de PCGD omgevormd tot een service-instituut voor de particuliere banken". Mt Beeld van de demonstratie tegen de uitvoer van strategische goederen naar Zuid- Afrika voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. STAAT DER NEDERLANDEN open bed:ag de koers wordt na de inschrijving op 29 mei 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juli aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1985 af vervroegde aflossing is vanaf 1 juli 1989 mogelijk tegen de koers van 103% inschrijving 29 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 2 juli 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Enquête: vind je postzegels mooi? AMSTERDAM Volgen de maand houdt het on derzoekbureau Intomart een enquete naar de waardering van mensen voor postzegels. Duizend postzegelverzamelaars en duizend anderen zal in opdracht van de PTT worden gevraagd of zij bepaalde zegels al of niet mooi vinden, en waarom. Dit zei staatssecretaris mevrouw N. Smit-Kroes gisteren in het Amster damse RA I-congrescen trum, waar zij de nationa le postzegeltentoonstelling, „Amsterphila" opende. De expositie duurt tot en met zondag. Anti-Amerikaanse betogingen Iran TEHERAN Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn gisteren in Iran emotionale massabetogingen gehouden ter ondersteuning van de re volutionaire rechtbanken en de doodvonnissen in het land. Volgens de staatradio waren er miljoenen mensen op de been. Met name president Carter en de Amerikaanse Senaat werden verantwoorde lijk gesteld voor de Ameri kaanse bemoeienissen met de Iraanse binnenlandse politiek. Beeltenissen van president Carter werden verbrand. De protesten zijn het gevolg van een vorige week door de Se naat aangenomen resolutie, waarin het Iraanse rechtssys teem werd veroordeeld. Voor de Amerikaanse ambassade kwam het evenwel tot gevech ten met andere betogers. Wapendiefstal uit depot van NAVO OSLO De Noorse politie heeft vier Westduitsers aange houden die ervan worden ver dacht een flinke hoeveelheid wapens te hebben gestolen uit een militaire opslagplaats van de NAVO. Het viertal zou sy- mathiseren met de Duitse stadsguerrilla's en zou hon derden kilo's explosief materi aal, 20.000 patronen en een flink aantal geweren en gra naten gestolen hebben. De vier werden gearresteerd op een vissersboot Het is niet bekend of de gestolen wapens z»jn teruggevonden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7