TOP is voor mij 'n weloverwogen experimen isi NIEUWE TRAINER RUUD VAN DER HORST: leidse courant-bal RCL11 opgenomen in rij der kampioenen Strijd om plaats in finale Europacup-3 SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 ME11979 PAGINA (Van onze korfbalmedewerker) ROELOFARENDSVEEN TOP-voorzitter Rob Meijer pro beerde drie jaar geleden al eens Ruud van der Horst als trainer aan te trekken. Van der Horst was weliswaar zeer geïnteres seerd in de snelgroeiende Sas- senheimse vereniging met het ambitieuze vijfjarenplan, maar koos toch voor hoofdklasser Die Haghe. Een vastbesloten af wachtende Rob Meijer krijgt nu toch zijn zin. Vanaf augustus zal Ruud van der Horst de trai ning gaan verzorgen als opvol ger van Ab van Bruggen. „TOP is voor mij een weloverwogen ex periment. Ik ben van mening, dat als een vereniging een kwalitatief brede ba sis heeft, zij vanzelf boven komt drij ven". Ruud van der Horst's introductie lijkt op de uitspraak van een theoreticus, die nu de praktijk wel eens wil voelen. Het is echter niet op hem van toepas sing, want in de afgelopen jaren heeft Ruud van der Horst zijn sporen ruim verdiend. „Ik ben nog met iedere ploeg kampioen geworden" mag dan weer wat te overdreven klinken, ook in de Leidse regio liggen de bewijzen voor zijn uit spraak voor het oprapen. Verenigingen als Zuiderkwartier en Fides Pacta heb ben veel aan hem te danken. Toch is juist bij hem de korfbal theorie niet vreemd. Tenslotte was hij een van de in itiatiefnemers van de Nederlandse Korf bal Trainers Vereniging, de trainersvak bond. Zonder een spoor van overdrijving spreekt Ruud van der Horst uiterst lo vend over TOP. Zijn eigen visie od een goed draaiende vereniging sluit dan ook nauw aan bij het beleid, dat het bestuur van TOP de afgelopen jaren heeft ge voerd. Want het inmiddels befaamde vijf jarenplan uit 1974 omvatte meer dan al leen promotie van TOP 1 naar de lande lijke competitie. Er werd de aanzet gege ven voor de opbouw van een sterke jeugdafdeling, met daarnaast een verbre ding van de seniorentop. Van der Horst: „Ik krijg nu de opdracht TOP 1 omhoog te brengen. Maar niet het brengen, maar het blijven is belang rijk. Dan moet er wat achter dat eerste zitten, er moet een druk van onder blij ven. Dat vereist dat de opbouw goed ge organiseerd is. In de afgelopen jaren is die opbouw al opgezet en nu zijn de ver wachtingen hoog gespannen. Het is al leen de vraag, wanneer en door wie?" Om zijn eigen vraag te beantwoorden gaat Van, der Horst wat dieper in op zijn eigen opvatting over topkorfbal. Hij schetst een aantal voorwaarden waaraan een vereniging moet voldoen om hogerop te komen. Naast de al genoemde pyrami- dale opbouw waar Van der Horst op blijft hameren dient er een constant be stuur te zijn en een vereniging, die er vertrouwen in heeft Ook als er verloren wordt, moet het pu bliek langs de lijn blijven aanmoedigen. Op speltechnisch gebied vraagt hij de gebruikelijk maximale trainingsopkomst. „Verder heb je drie vakleiders nodig. Drie persoonlijkheden, waar een vak om heen gebouwd moet worden. Dat hoeven dan niet direkt de spelers te zijn, waar het gevaar vandaan komt. Ze moeten de aanwijzingen van de coach doorgeven, want die kan niet iedereen in een vak bereiken. Als het nodig is moet er ge zegd kunnen worden „Nu houden we die bal vast, want de verdediging staat te veel onder druk". Continu moeten ze het hoofd erbij houden en het vak kunnen sturen". Maar naast die vakleiders ziet Van der Horst ook andere onmisbare types spe lers. Werkers, die negentig minuten lang gaan, en daardoor gevaar scheppen. Van der Horst: „Neem bijvoorbeeld Wilma Kuhn. Toen ik haar voor het eerst bij Pernix-TOP zag dacht ik: ze is eigenlijk veel te langzaam. Maar later kwam ik tot de ontdekking dat ze door de manier, waarop ze speelt juist erg gevaarlijk is en onverwacht veel scoort". „Je hebt ook een grappenmaker nodig, die de stemming kan maken. Als het slecht gaat kan hij de ploeg over de drempel heen helpen. Door juist op dat moment een van zijn zeldzame treffers van het seizoen te maken". „Het is een misverstand om te menen dat dames en heren een gelijke rol zou den moeten spelen", antwoordt Ruud van der Horst* als gevraagd wordt naar de door hem gewenste mate van emanci patie in het korfbal. „Maar dat betekent niet dat de dames een ondergeschikte rol zouden moeten spelen. Er moet niet zoals bij de heren continu op ze gespeeld worden om ze van afstand te laten schie ten. Dames hebben gewoon andere kan sen, ander aanvalstechnieken. Het verras singseffect speelt een grotere rol. Korte bewegingen, zoals ineens wegtrekken van de korf en omdraaiballen onder de korf. Als trainer moet je ze vertellen, wat het voordeligst voor hen is". Het Sassenheimse dameszestal zal na Van der Horst's uitspra ken verlicht adem kunnen halen. Het zestal, nu al bekend als ge vaarlijke aanvalsters, zal dit sei zoen dan ook ongetwijfeld nog aan kracht winnen. Het feit dat, Fides Pacta en Zui derkwartier de ploegen waar Van der Horst trainer was, nog steeds over gevaarlijke aanval sters beschikken zal een veront rustend perspectief zijn voor de tegenstanders. Bram van Gent. Ruud van der Horst krijgt bij TOP de taak om het eerste team omhoog te brengen. LEIDEN Het elfde van RCL sluit zich aan bij de rij van kampioenen die de laatste weken de zaterdagse sportpagina van de Leidse Courant be volken. RCL 11 is de eerste kampioen van de Lei- derdorpse vereniging en ontvangt daarom de Leidse Courant Bal, beschikbaar gesteld door het Sporthuis Wout Bergers. Zittend, van links naar rechts: Ruud Blokhuizen, Gerard L'Amie, Paul Hansen en Johan Joosten. Staand: Joop Oudhoorn, Hans Blokhuizen, Fred Laterveer, Leo Kiehl, Hans Kapsenberg, Gerard van Giessen, Leo Roos, Gerard Stevens, Eric Klin kenberg en voorzitter Dick van Gameren. TOPPER IN HAZERSWOUDE: HAZERSWOUDE „Ik geloof dat we alleen te gen Kleve, met Hen- driksen en Kneip, een kans hebben de finale te halen". Een uit spraak, die Bettine Vriesekoop, topspeel- ster van Avanti, deed, nadat haar team in de kwartfinale van het ta- feltennistoemooi om de Jaarbeurssteden-Beker Spartak Praag in de hoofdstad van Tsjecho- slowakije met 52 had verslagen. Welnu, de lo ting, die begin deze maand in West-Duits- land plaats vond, ver liep voor Bettine gun stig. Want inderdaad staat Weiss Rott Weiss Kleve in de halve eind stand van het Europa Cup 3-gebeuren tegen over de Hazerswoudse formatie. Vanavond om acht uur, begint de wedstrijd in het spor thuis van de door Ge rard Bakker getrainde en .gecoachte brigade aan de Sportparklaan te Hazerswoude-dorp. Avanti in de halve finale van een Europa Cup-toernooi. Nie mand had daar aan het begin van dit seizoen ook maar aan gedacht. Zeker niet, toen in de eerste wedstrijd van deze bekereditie moest worden aangetreden tegen Kronsha- gen uit Kiel. Immers, een van Europa's sterkste speelsters, de Britse Jill Hammersley, zou met haar collega's korte metten maken met Vriese koop en haar maten. Het zat Avanti mee: Jill, inderdaad in het Hazerswoudse gearri veerd, werd getroffen door een darminfectie en kreeg van de medici een speelver bod opgelegd. Kronshagen, to taal gedesillusioneerd, moest de Hazerswoudsen een 51 winst toestaan. Eenzelfde uit slag behaalden zij, rond Sin terklaas, tegen SWR Lyon, dat meer aandacht opbracht voor de goedheiligman dan tafeltennis op Europees ni veau te demonstreerde. Avanti in de kwartfinale. Ie dere tafeltennisminnaar in ons land vond dit al een pres tatie van niveau. Kenners en journalisten profeteerden: „Tegen Spartak Praag, daar in Tsjechoslowakije, is het af gelopen". Welnu, een zeer geconcentreerde formatie uit het Zuid-Hollandse dorp zorg de voor een surprise van de eerste orde: een 5—2 zege. Voor deze ontmoeting was er enorm geruzied tussen Avanti en de wedstrijd/competitielei der van de NTTB, over de vraag of de Hazerswoudse he- renploeg, mét Bettine Vriese koop, op dezelfde datum wel dan niet moest aantreden te gen het toen al kampioen zijnde Tempo Team. Voor Avanti een belangrijke mat ook, te meer omdat de pl in de ereklasse (die overige verloren ging) op het sj j stond. Uiteindelijk kwan de welles-nietes-zeggers een vergelijk: Avanti's hei met Bettine en Tempo Te kwamen op een eerdere <i turn achter de tafel. En k de damesformatie van de I zerswoudse club, die het ka pioenschap van de hoofdkl se behaalde in de nation: competitie en terugkeer naar de ereklasse, naar Pra afreizen, met Vriesekoop, drie van de vijf winstpunt scoorde, naar later bleek. Bettine Vriesekoop, de nat nale kampioene en tijdens laatste wereldtitelstrijd ein gend bij de laatste zesti: Brigitte Kooter, ook al op I WK in Noord-Korea (zij 1 minder succesvol, maar heeft veel ervaring opgeda: en Monique Kooter: vanavoi tegen Weiss-Rot-Weiss uit K ve (zeg maar Kleef). Het drietal weet, dat Bondsrepublikeinen naar hl woonplaats komen met vi speelsters. De veelvoudige ternational Wiebke Hendr sen verschijnt zeker aan tafel. Hetzelfde geldt vo Monika Kneip-Stumpe, die i rige maand net als Bettine Brigitte heeft meegedaan a de wereldkampioenschapp in Noord-Korea. Tenslotte z er de hier onbekende Ros' tha Schmitz en Sabine B cher, uit wie een keus maakt zal worden om I cupgebeuren voor de We duitsen tot een succes te n ken. Verwacht mag overigens w den, dat Schmitz zeil word ingezet, omdat zij kan bog op de ervaring die ze in voorgaande wedstrijden v dit toernooi opdeed. Dat 1 ren er trouwens maar tw 1 Het Duitse team kwam in „Pokal"-strijd uit tegen 0 vag uit Wenen en zegeviei met 50. Het Bulgaarse Vitkovice werd met 53 a de zegekar gebonden. de eerste ronde lootten Kleef sen vrij. Avanti zaterdagavond voor derde maal in dit seizo „thuis" in een cupwedstn Het bestuur van de d( Aart jan van de Poel gelei vereniging heeft een roy gebaar gemaakt naar de fa de entree tot de match is g tis. Zoveel mogelijk publ uit Hazerswoude zal als fri moeten dienen voor het dl tal, dat gaat proberen een naleplaats te behalen. De alleszins gemo veerde Bettine Vries koop, Brigitte Koot jT en Monique Kooter zi» len de steun nodig he ben. „Alleen tegen KI ve hebben we een ka om de finale te halen stelde Vriesekoop d« tijds. Een eindstrijd d is vastgesteld voor vr dag 15 juni. In Bareel na. Onbegrip Nu begrijp ik Noordwijk he lemaal niet meer. Heeft dat team eindelijk eens de kans mij op m'n woorden te wij zen, de mogelijkheid een aan tal gemaakte opmerkingen over bet kansloos zijn voor een kampioenschap naar het rijk der fabelen te verwijzen, en dan verliest die ploeg bij Bennekom. Juist op bet mo ment dat DOVO en DOS Kampen ook al geen punt ba len, dat streekgenoot Quick Boys de helpende band toe steekt Maar goed, bet is nu - zeker na dat verlies tegen IJsselmeervogels - in ieder geval duidelijk dat Noord- wijk dit seizoen geen kam pioen zal worden. Wat dat betreft klopte betgeen in deze rubriek werd geschreven gelukkig wel. Zal Noordwijk inderdaad minstens twee punten tekort gaan komen.... ASC Ook dit jaar heeft ASC het weer gered. Dit keer zelfs zonder beslissingsduel. Tegen Valkeniers werd weer een sei zoen vierde klasse-voetbal vei lig gesteld. Nu zal de rechtgeaarde ASC- er aan dat gegeven ook niet hebben getwijfeld. De roodz warte Leidse, in Oegstgeest vertoevende vereniging, heeft zich de afgelopen jaren nu eenmaal een reputatie verwor ven dat het „altijd wel weer goed gaat". De enige degrada tie die de club wel moest on dergaan, voerde ASC enkele jaren terug van de derde naar de vierde klasse - maar ja, daar vraag je om als je het na twintig jaar eens ho gerop probeert. Enige minpunt dit seizoen was en is echter wel dat ASC zich zo eenvoudig heeft ge handhaafd, dat die beslissing swedstrijd inderdaad niet noodzakelijk was. Kan je toch merken dat de vereniging aan het verjongen is. Dat die jongens die nu in het eerste spelen nog niet he lemaal weten hoe het moet. Eens zien hoe het volgend jaar gaat. Of dit seizoen in derdaad een „leerjaar" is ge weest. Leiden Leiden ook volgend jaar nog hoofdklasser - LMHC-doel- man Martijn Drijver stelde bet afgelopen week nog zo vol vertrouwen. Middels broodbockey zouden de pun ten tegen MEP en Oranje Zwart worden veroverd, Lei den zou bem daarmee een fijn verjaarscadeau bezorgen. Het liep allemaal wat anders. Na de nederlaag tegen MEP en bet gelijkspel tegen Oran je Zwart, ziet: de toekomst er voor Leiden somber uit. Hoewel: na die zege op Til burg: bet kan nog altijd. En, waarom ook niet. Het ge beurt wel vaker dat geschen ken ter gelegenheid van een verjaardag later worden be zorgd. Parkeren Bernardus bouwt, het mag als bekend worden verondersteld. De vereniging van de Hazers woudse Rijndijk was al jaren toe aan een nieuwe accommo datie en die gaat er nu dan ook eindelijk komen. In dat kader nu, kwam het Bernardus uitstekend uit dat SJC afgelopen weekeinde juist in Hazerswoude het kampioenschap van de vierde klasse A binnenhaalde. Het bordje „Parkeren SJC" wees al in die richting, duizend toe schouwers trekt de club aan de Rijndijk ook niet weke lijks. Er zal dan ook wel een dezer dagen een bedankbriefje rich ting competitieleider gaan. Lijkt me het minste wat de veeniging van Leo Borst te rug kan doen. Herhaling Even de herhaling: vrijdaga vond 8 juni, 19.30 uur: Leidse Sportpers—Leidse voetbaltrai ners. Op het ASC-terrein. Eerdere uitslagen: 0—0, 0—7, 3-3. Het wordt tijd dat de pers eens een keer wint. Kampioen Donderdag 10 mei: ZLC wint met 2—1. Zondag 13 mei: Cabauw wint met 1—0. Donderdag 17 mei: vrij. Zondag 20 mei: Schoonhoven wint met 10. SJZ is kampioen en wil het weten ook. De champagne en de bloemen zijn binnen - volgend jaar uit gerust de KNVB in. De boog kan dan ook. niet al tijd gespannen staan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12