Felle discussie over aankoop dokterswoning Kindermishandeling beslaat Hoe lang nog. Klachten over fietsen op Hoornesplein houden aan Eerste paal voor Flora de grond in Schaap (PvdA) op de bres voor invalide kunstenaar INNOORDWIJKSE RAAD SIRE 5ublicatie aangeboden door dit blad ui Protest tegen huur verhoging in Voorhof II REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 ME11979 PAGIIO NOORD WIJK De gemeenteraad heeft gisteravond besloten de vroegere woning van dokter Kruyt te huren om daarin de twee en twintig ambtenaren van wel zijnszorg onder te brengen. De PPR en de PvdA spraken zich tegen dit voorstel uit. Aan het besluit ging een felle discussie vooraf. waarbij PPR-woordvoerder Schelvis fors uithaalde naar het CDA. Hij verweet het college de raad te heb ben overrompeld met het voorstel, dat naar zijn mening ten onrechte niet in de commissie van openbare werken was be handeld. Bezwaar maakte Schelvis tegen de huur - 3000.— per maand - van het pand, dat hij vervallen en uitgewoond noemde. Bij een vierjarig gebruik zou dit de gemeente, inclusief de huurverhogin gen, op ruim vier ton komen, rekende het PPR-raadslid voor. Naar zijn mening had men er beter aan gedaan de zolder van het raadhuis te verbouwen dan deze zaak er door te drukken. Schelvis drong er bij het college op aan het doktershuis aan te kopen. Dit zou volgens hem een voordeligeroplossing zijn dan de bouw van een raadhuis, waarmede zo'n twintig miljoen gemoeid zou zijn. In zijn thea traal betoog richtte Schelvis een persoon lijke aanval op het CDA-raadslid De Geus, die hij een „belangenbehartiger" van de huidige eigenaar van het dokters huis noemde. Voor Alkemade (CDA) was toen de maat vol. „Ik teken hiertegen verzet aan, voor zitter!", interrumpeerde hij. Later kwam Alkemade in de discussie op de uitlatin gen van Schelvis terug. „Ik spreek mijn diepe teleurstelling uit over diens insinu aties. Dit past een behoorlijk raadslid niet". Ook Schaap (PvdA) had bezwaar tegen de huur van het pand aan de Voorstraat Hij voerde een pleidooi voor de verbou wing van de raadhuiszolder en somde daarvan een aantal voordelen op. Het huren van het doktershuis zou volgens Schaap iets minder dan drie ton gaan kosten en dat was bijna net zo duur als de verbouwing van de zolder. Schaap at tendeerde verder op de kans dat het dokterspand als woning verloren zou gaan en in de toekomst kantoor zou blij ven. Overigens was Schaap wel overtuigd van de noodzaak van de uitbreiding van de kantoorruimte op het raadhuis. „De wet houders dragen als het ware hun bure au's onder de arm", aldus de fractievoor zitter van de PvdA, en dit achtte hij een onvoorstelbare situatie. Ook vond hij het van belang bezoekers op een behoorlijke manier te kunnen ontvangen, zodat zij niet meer op de trap behoeven te wach ten. Niettemin meende Schaap zijn be zwaren tegen de huur te moeten handha ven en bepleitte hij met de verbouwing van de raadhuiszolder te beginnen. Rubingh (VVD/Gem.bel.) zei niet te wil len terugkomen op het in de vorige ver gadering afgewezen voorstel. Aan het college is toen verzocht met alternatieven te komen en de huur van het dokters huis is er één van. „Wij staan in het raadhuis met de rug tegen de muur". Rubingh betoogde voorts, dat de gemeen te in het pand van de dokter meer vier kante meters kantoorruimte beschikbaar krijgt dan op de raadhuiszolder. CDA-fractievoorzitter Alkemade wees eveneens op de „afgrijselijke" ruimte nood in het raadhuis. Ook in Sartorius is de situatie onhoudbaar. De wethouder moet daar tegen een boardwandje leunen als hij een gesprek voert met z'n ambte naren. „Op korte termijn dient een op lossing te worden gevonden", zei de woordvoerder van het CDA. Burgemeester mr. Bonnike legde uit waarom het voorstel niet meer in de commissie behandeld had kunnen wor den. Eerst op 10 mei jl. kreeg het college gelegenheid om het pand te bezichtigen en daarna was er geen tijd meer om het in de commissie te brengen. Koop van het pand, als gesuggereerd door Schelvis en Schaap, bleek niet mo gelijk. „Het is namelijk niet te koop", al dus mr. Bonnike. Deze ontkende met klem, dat de bouw van een nieuw raad huis twintig miljoen gulden zou gaan kosten. „Voor het er staat is het vijf en twintig miljoen", sneerde Schelvis, die eerder in het debat de kosten van de raadhuisbouw ter sprake had gebracht. Burgemeester mr. Bonnike bleef er bij, dat deze getallen volkomen uit de lucht gegrepen waren. De raad had in de vori ge vergadering de verbouwing van de raadhuiszolder afgewezen, omdat zij eerst een uitspraak wilde doen over de bouw van het raadhuis. Bedacht diende te worden dat bij de zolder geen enkele reserve aan ruimte is. „Laten we in 's hemelsnaam voor drie a vier jaar ruimte maken en hopen dat het zolang niet duurt", aldus Noordwijks eerste bur ger. Schaap bleek nog niet overtuigd. „Wij komen toch binnen afzienbare tijd voor hoge onderhoudskosten aan het raadhuis, zoals die voor het dak, de zolder en de isolatie". Wijnands (.CDA) benaderde de zaak van uit een ander gezichtspunt. Voor hem was het zeer de vraag of men bij het in richten van de zolder tot kantoorruimte niet in conflict zou komen met de brand- „Wij zijn met de huur van het pan de Voorstraat persé niet duurder u met de verbouwing van de zolder toogde De Geus, die overigens ont dat hij het alternatief had aangedift „Het idee om het doktershuis te kwam niet van mij af". De Geus z< der dat het voor de fracties vs VVD/Gem. belang en het CDA hel niet vast stond, dat men bij de van een nieuw raadhuis de zolde V< het huidige pand ooit nodig zou hejPi De financiële expert van het CDA i de voor dat bij huur van het dokte vergelijking tot de kosten van d bouwing van de raadhuiszolder, c meente geen schade leed. Naar zij ia ning was de zolder niet voor kar ruimte geschikt. „Ik zou me doodschamen als weUe onze mensen gingen huisvesten", De geus. Wat de kosten van de verbouwin het te huren pand betreft, meenc Geus, dat de verhuurder zou ki lij meebetalen aan voorzieningen, di 'j, pand verbeteren. L( Kindermishandeling,daar Draten we liever niet ^^Aan het nrnhleem van kinHprmkhanHplincr kan nip kunt n asnuraapn hii samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein27 in Den Haag,telefoon: 070-631923. Gouden jubileum pastoor Slijkerman WARMOND Pastoor Slij kerman viert vrijdag 25 mei zijn vijftigjarig priesterfeest. Hoewel Pastoor Slijkerman Warmond al zeven jaar gele den als woonplaats heeft ver wisseld voor Heemstede is de band met zijn vroegere paro chie nog zo sterk dat zijn priesterfeest ook in Warmond van harte gevierd zal worden en wel zondag 27 mei. Om tien uur wordt er een plechtige hoogmis opgedragen in de. parochiekerk van St. Matthias. Zondagmiddag van drie uur tot half vijf is er in de recreatiezaal van Huize St. Liduina gelegenheid pastoor Slijkerman geluk te wensen met zijn gouden feest LEIDERDORP De moge lijkheid die de Algemene Wo ningbouwvereniging „Leider dorp" (AWL) geboden heeft om de woningen in de wijk Voorhof van dubbele begla zing te voorzien is niet bij alle huurders in even goede aarde gevallen. De woning bouwvereniging heeft de huurders laten weten, dat om de isolatie te kunnen finan cieren door de AWL een le ning zal worden afgesloten, in verband waarmee de kale huur met ongeveer 11.10 zal worden verhoogd. Eén der bewoners, de heer A. H. J. Martin, Sleutelbloem- zoom 8, vindt dat er meer sprake is van een verkapte huurverhoging dan van een bijdrage in de lening van de woningbouwvereniging. In een brief aan zijn medebewoners rekent hij hen voor, dat on danks de besparing aan gas van 40.72, de jaarlijkse ex tra kosten 91.48 bedragen. Hij heeft inmiddels met zijn buurman de heer F. Banda officieel protest .aangetekend bij de AWL. De heer Martin is verder van mening, dat de huurverhoging moet komen te vervallen op het moment dat de lening is afgelost. Met de huidige prijzen voor dubbel glas vindt hij, dat dat in on geveer zes jaar het geval moet kunnen zijn. Een be zwaar vindt hij ook, dat de jaarlijkse huurverhogingen over het extra te betalen be drag van toepassing zullen zijn. In een snelle reactie heeft, de AWL de protesteren de huurders medegedeeld, dat de huurverhoging alleen geldt gedurende de looptijd van de lening van 20 jaar; een infor-' matie waarvan de huurders die tot vandaag hadden kun nen reageren onkundig zijn geweest. De actievoerders hebben van het bestuur van de AWL de toezegging gekre gen, dat een gesprek op gang zal komen waarin het bedrag waarvoor de dubbele begla zing kan worden aangebracht en de voorlichting aan de huurders centraal zullen staan. KATWIJK Het fiet sen in het winkelcen trum aan het Hoornes plein neemt hand over hand toe. Vooral op za terdagavonden komen er veel klachten binnen bij de politie van om wonenden. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor bestuurs- en juri dische zaken stelde de heer Roelevink dat juist op deze avonden meer zaken in de gemeente extra aandacht van de politie vragen, terwijl het korps op minimale sterkte is. Met het in willigen van verzoeken om tot verscherpte con trole op het illegale fiet sen op het plein over te gaan, wil de politie nog even wachten totdat er uitgebreider gelegenheid tot stallen van fietsen en bromfietsen wordt gecreëerd. Tevens moe ten er volgens de politie meer borden worden geplaatst waaruit blijkt dat fietsen niet is toege staan. Het CDA-raadslid J. Vink vroeg is af of het niet beter is juist de borden weg te halen omdat controle toch niet mogelijk is. Burge meester Bos vond dit nonsens. Hij had er wel begrip voor dat de mensen wat nonchalan ter worden wanneer er Vooral de jeugd maakt zich schuldig aan het overtreden van het fietsverbod op het Hoornesplein. geen voortdurende con trole is, maar het zon der meer laten verval len van bepalingen om dat je het overtreden niet kan bestrijden, leek hem toch te ver gaan. Korpschef De Jong deelde mee dat het af gelopen jaar achtmaal een klacht tegen het op treden van de politie is ingediend, waarvan er twee gegrond zijn ver klaard. De Jong bena drukte bovendien dat hij binnen zijn 64 man tellende korps de na druk op de arbeidsmoti vatie probeert te leggen. Tuinfeest in Schakenbosch LEIDSCHENDAM De be woners van het psychiatrisch centrum „Schakenbosch" heb ben gistermiddag met een groots opgezet tuinfeest het dertigjarig bestaan van de .gebouwen aan de Veurses- traatweg in Leidschendam gevierd. Een groot aantal stands bood gelegenheid voor kegelen, bal gooien, buksschieten, Kop van Jut en sjoelbakken terwijl in andere kraampjes poffertjes, ijs en vruchtendranken en produkten uit de aktiviteiten- sector van de patiënten zelf werden verkocht. In een bis tro of een bruin café kon men wat uitrusten van deel name aan het mede aanwezi ge ganzenbordspel of van het volksdansen terwijl men luis terde naar de klanken van een heus draaiorgel. In de ochtenduren hadden zich on geveer 300 reünisten, oud-per soneelsleden, gemeld die voor zij zich in het gewoel van het tuinfeest slorten van een drie tal inleiders informatie had den verkregen over de be langrijke veranderingen die zich de laatste jaren, ten gun ste van de patiënten, in „Schakenbosch" hebben voor gedaan. Burgemeesf op de fiets NOORDWIJK Burg«Pf ter mr. Bonnike was gi vond op de fiets naa raadhuis gekomen om gadering van de raad tej( voorzitten. Dat was vo<ipi eerst in zijn twaalfenee v° jarige carrière in de plaats. Ter gelegenheid van dit leum kreeg hij onlangM^ rijwiel van de vroede va cadeau met de wens, d£e) daarvan veel gebruik zo)^ ken. „Ik heb de fiets voo raadhuis neergezet", veriVi. de de burgervader O{0p nieuwsgierige vraag va der raadsleden. „Zeker met de bedoelii fc j a. v* A Het slaan van de eerste paal. RIJNSBURG De voorzitter-directeur van de Bloe menveilingen Nederland, drs G. Hogewoning, heeft gis termiddag de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van veiling Flora in de Kamphuizerpolder. De bouw van de nieuwe veiling neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. Na afloop van de officiële daad werd er in de oude veiling een sobere bijeenkomst gehouden. Voorzitter Jac.Vianen voer de als eerste het woord. Hij dankte onder meer het Rijnsburg- se gemeentebestuur voor de inzet zonder welke de nieuwbouw niet tot stand had kunnen worden gebracht. Als stoffelijke blijk van zijn. dankbaarheid bood hij drs. Hogewoning, een oud-Rijnsburger, een aquarel aan van de molen „Hoop doet Leven", die op het terrein waar in de toekomst de nieuwe vei ling zal verrijzen, staat. De heer Hogewoning ging in zijn toespraak in op het nut van de veiling Flora. In het westen van ons land is volgens hem plaats voor vier grote veilingen. De vraag naar snijbloemen wordt in Nederland steeds groter, terwijl er voor Flora ook duidelijk een markt ligt in Frankrijk en Engeland. „De nieuw bouw van Flora is niet alleen verantwoord, maar ook een noodzaak", aldus de heer Hogewoning. Burgemeester W. de Roos wenste het bestuur van de veiling namens het gemeentebestuur geluk. Tevens beklemtoonde ook hij het belang van de op handen zijnde nieuwbouw. „Het zou toch onverteerbaar zijn geweest, wanneer Flora naast een ver- ffabriek terecht zou zijn gekomen of weggestopt zou zijn op een of ander industrieterrein", aldus de burgemeester. „Je kunt het hart niet uit een dorp halen. En helemaal niet het economsich hart". Bouwcoördinator C. Noort haalde nog wat herinneringen op. De bouwcommissie is op papier al tweeëneenhalf jaar bezig. Nadat de toestemming om te gaan bouwen was afgekomen, werd een groot aantal bezwaarschriften ingediend. Hij bood het Florabestuur een ingelijste kadastrale indeling aan. Hierop heeft de bouwcommissie in de loop van twee jaar telkens de percelen aangekruist die na moeizame procedures konden wor den aangekocht STOMPWIJK - Het gezelschap „Uit de wind1" zon" geeft morgen ii c Dorpshuis in Stompwij voorstelling met de titel gramma nederland 3". I zeischap zal in het stu typisch nederlandse fi neerzetten, die een iedi! aanspreken. De cabare,! stelling begint om nege -- en de toegangsprijs bei" 3.50 gulden. RIJNSBURG - Het g schap „Oud Rijnsburg" gisteravond de heer S. tot voorzitter gekozen heer J. van der Meij is na de jaarvergaderinj noemd tot wethouder w het CDA hem verzoch voorzitterschap van he nootschap neer te lt Deze zomer nog wil ht nootschap een oudheidl inrichten. Aangezien da; veel werk moet wordei richt, werd het bestuur breid met een lid. Voo functie werd de heer H Haan gekozen. NOORDWIJK De gen Noord wijk heeft o vereer ming bereikt met de hef Verloop over de aankoo ongeveer 1530 m2 grond gen aan de Maarten straat en de Abrahan Royenstraat met de staande smederij, schui>, dubbele garage. Met de sactie, waarmee f 40C gemoeid was, is Noor een stapje dichter bij narinn '4 "7. 1,1 WARMOND - In veje met de Europese verkie wordt door het CDJ mond vrijdag 25 mei e spreksavond gehouden, vrouw J. May geeft een ding, waarna gelegenb tot discussie. De bijeenl. hairint die om acht uur begint het Trefpunt. NOORDWIJK In de gisteravond gehou den raadsvergadering maakte Schaap (PvdA) gewag van de aktie van een Quar- ies-bewoner tot behoud van het openbaar groen in het Duinpark. Op zichzelf zou dit een goede zaak kunnen zijn, maar niette min bleek aan deze zaak een bedenkelijke kant te zitten. De aktie betrof namelijk een gemeentelijk groenstrookje, waar de gemeente een werkruimte wil bouwefc voor de invalide kunstenaar Ab Steen voorden. „Van deze aktie krijgen we een nare bijsmaak in de mond", aldus het raadslid, omdat hier willens en wetens ge probeerd wordt iemand voorzieningen te onthouden, waarop hij recht heeft". „De man zit verschrikkelijk omboog", zei Schaap nog. Het wachten is op de verkla ring van geen bezwaar en omdat de be slissing steeds wordt uitgesteld, verzocht Wethouder Van Duyn was het met Schaap eens. De aktie onder het mom van behoud van openbaar groen is een misleidende zaak. Het college bleek te hebben verwacht dat de verklaring snel zou afkomen. Van daar dat er nog geen alternatieven waren overwogen. Arno Bos (PvdA) had klachten over hon den op de trimbaan. Volgens hem zou de politie strandbezoekers met hun honden naar de baan verwijzen en dat was nu eenmaal niet de bedoeling. Burgemeester mr. Bonnike stond verbaasd bij dit ver haal. „Het lijkt met onzinnig want op dit moment geldt geen verbod om met honden op het strand te komen. Dit geldt alleen voor het seizoen". Voor alle zekerheid zal de burgemeester bij de politie informer! Rubingh (WD) vestigde de aandac klachten van neringdoenden en omv den van het Vuurtorenplein over da pleegd wangedrag. Men is wel tei over de snelle komst van politie als beid wordt, maar het raadslid zou extra-surveillance zien om de overl voorkomen. Rc Inb

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4