Westduitse winkeliers staken hun groene" licht op in Westland Landbouwschap bestaat 25 jaar I „Landbouwschap moet blijven", zeggen boeren GROENTE FRfHT ÉEMEIM B#LLEIM GROTE AANVOEREN DOOR ZOMERS WEER KOUDE WEER REMT DE BLOEMENAANVOER Opmerkelijke doorbraak lelieveredeling lnp en tuinbouw LEIDSE COURANT MAANDAG 21 MEI1979 PAGINA 9 V.'i J' pol" kiEN HAAG Een stig winkeliers van Westduitse levens- jïiddelenorganisatie deka bracht recente- in z jk een tweedaags be- t iek aan bloemen- en roententelend Neder- nd. Als gastheer fun- j :erde het Bleiswijkse deka-Fruchtkantor, et centrale Edeka-in- oopkantoor voor roenten, fruit en i'c n loemen. Het geheel lond in het teken van et halfjaarlijkse tref- lee i m der Edeka-Han- tlsgesellschaften. ^eet eerste agendapunt op it omvangrijke programma ttrof de Keukenhof. Daar- i bezocht men de CCWS in onselersdijk. Het veilingsy- 'n ?em geeft met zijn wisse- Jende prijzen vaak aanlei- tot kritiek in de kring grootwinkelbedrijven, jne reclame-akties on- 'rsteund met tv-reklame, H. I- jn bijzonder moeilijk te annen. Op de CCWS kre- in de Westduitse gasten het ilingsysteem echter in de yaktijk onder ogen. Men nu wel onder de indruk de snelheid en strakke ganisatie die het mogelijk udeljaken een gigantische pro- ïktie in korte tijd aan de lopman te brengen. 3 de veiling „Delft-Wester- mochten de heren zelf de kopersbanken plaats- drijf A- van Geest BV j ïlde het feestelijke „pro- ïktenpakket" samen. Hier men op een plezierige de ukwedstrijd, proeven hoe it klokmechanisme werkt, it viel niet mee op het iste moment te drukken, aast de afzetzijde kreeg de produktiekant de indacht van het grote estduitse gezelschap. Men ïzocht een modern West- '^ijfnds bloemenbedrijf. -n [olland-centraal bliji het Scheveningse Kur- bogen de buitenlandse ïsla^sten zich over het interna- inale aanbod van groenten, bloemen. Het Hol- idse produkt kreeg daar- gezien het reisdoel, uit- lard de meeste aandacht, heer F. J. Franken (Cen- Bureau Tuinbouwvei- jen) zette als een der le- het forum de taak werkwijze uiteen van het Met name roerde hij de aktiviteiten omtrent De Edekamensen in de veilingbanken de eenmalige verpakking, kredietcontrole, residu-bewa king en sortimentsuitbrei ding. De heer Dirk A. Schuitema (Bloemenbureau Holland) gaf een boeiende beschouwing weg over de kansen voor de bloemenaf- zet in West-Duitsland. Met kwaliteit inhaken op de im pulsverkoop, dat fis de kunst. De heer W. Baljeu, plaats vervangend hoofd van de Bleiswijkse Edeka-vestiging, belichtte in zijn inleiding de snelle ontwikkeling van dit in 1961 gestarte Fruchtkan- tor. De tomatenexport lag in 1978 op 4,3 miljoen bakjes en bij komkommers bereikte men 18,5 miljoen kg. In to taal gaat het om een export van 100 miljoen kg groenten en fruit, inclusief re-export. Vervolgens besteedde de heer Baljeu aandacht aan de belangrijkste Holland-pro- dukten. „Voor de Holland-tomaat gaat Edeka extra reklame maken dit seizoen. De kwali teit, in het bijzonder van de Sonatine, is zeer goed. Denk ook eens aan de vleestoma ten. De Hollandse paprika is wellicht duurder dan die uit andere produktiegebieden, maar voor zo'n klasse pro dukt kan dat geen bezwaar zijn. Dat geldt eveneens voor de aubergine. Radijs: een mooi produkt dat bijna het gehele jaar verkrijgbaar is. Let bij koolrabi op twee punten: de mooie kartonnen- verpakking en de uniforme maatsortering. Rabarber: eveneens goede resultaten met de eenmalige verpak king. Chinese kool: goede kwaliteit." Tot zover enkele opmerkin gen die de heer Baljeu plaatste bij de Hollandse kasprodukten. In de verga dering kwamen voorts diver se andere, buitenlandse pro duktiegebieden ter sprake. Niettemin stond „Holland" voortdurend in de belang stelling van de Edeka-zaken- mensen. Deze klanten van de Hollandse tuinbouw ne men ongetwijfeld een goede indruk van de organisatie èn het produkt mee „nach Hau- WOENSDAG HERDENKING IN FLEVOHOF .EN HAAG Op woensdag 23 mei jordt in de Flevohof het 25-jarig be- ian van het landbouwschap herdacht, Nederlandse Christelijke Boeren- en lindersbond, de katholieke Neder- ld?e Boeren" en Tuindersbond, het oninklijk Nederlands Landbouw-Co- ité en de voedingsbonden van NVV, 'V en CNV blikken dan terug op samenwerking die op 16 februari bedrijfsorganisatie bij ^oninklijk besluit werd ingesteld. ide olgens een mededeling van het Land- op mwschap is de functie en doelstelling ekin het schap in die 25 jaar nogal ver-' iderd. In de beginjaren stond vooral verordenende bevoegdheid van het P' '54 landbouwschap sterk op de voorgrond. Aan de uitwerking en uitvoering van regels van de oer.trale overheid (mede bewind) moest inhoud worden gegeven. Een aantal bevoegdheden werd overge heveld naar dat Landbouwschap. In hoofdafdelingen, afdelingen en commis sies (de organen van het Landbouw schap) praatten en beslisten boeren, tuinders en werknemers over zaken van sociale, economische en technische aard. Onder toezicht van de sociaal-economi sche raad (SER) ging het Landbouw schap langzamerhand steeds onafhankè- lijker en zelfstandiger opereren. In 1967 maakte de vorming en groei van de Eu ropese gemeenschap het voor het Land bouwschap noodzakelijk zich te bezin nen op taak en werkwijze. Er ver scheen toen een rapport „taak en orga nisatie Landbouwschap" afkomstig van het bestuur. Het accent in de doelstel ling kwam te liggen op samenwerking en algemene belangenbehartiging, ter wijl de verordenende bevoegdheid wat meer op de achtergrond kwam te staan. Ondanks moeilijkheden waarmee het Landbouwschap zeker te kampen heeft gehad, zoals de demonstratie in 1974 van 20.000 boeren in Utrecht, is die sa menwerking tussen werkgèvers en werknemers binnen het Landbouwschap tot op heden in tact gebleven, aldus de mededeling van het Landbouwschap. HAAG Het landbouwschap oet blijven. Dat is, volgens de uit krasten van een opinie-onderzoek, de ning van de meerderheid van de Ne- 'landse boeren en tuinders. Ï-t opinie-onderzoek, het eerste over 1 onderwerp in het 25-jarig bestaan het landbouwschap, is uitgevoerd -2 lor de NWH Nederlandse Stichting 'or Statistieken, in opdracht van het Jekblad „Boerderij" en enkele andere 'or Misset in Doetinchem uitgegeven rarische bladen. Hoewel 98 procent mi n de ondervraagden van het bestaan llll|n het landbouwschap afwist, ao deelt de uitgeversmaatschappij mee, komt uit het onderzoek een gebrekkige kennis van organisatie en functie van het land bouwschap naar voren. Zo wist 42 pro cent van de ondervraagden niet uit wel ke organisatie het schap is samenge steld. Het slechtst geïnformeerd, aldus Misset, blijken de agrariërs die niet bij een van de standorganisaties aangesloten zijn. Deze beoordelen over 't algemeen het landbouwschap ook negatiever dan zij die wel lid zijn van zo'n organisatie. Een kleine zestig procent van de onder vraagden maakte geen bezwaar tegen de hoogte van de heffingen, die, het landbouwschap aan alle agrariërs in Nederland oplegt. Eveneens zestig pro cent vindt dat de standorganisatie waarvan men zelf lid is haar stem vol doende in het landbouwschap laat weerklinken. De invloed van het landbouwschap zelf op het landbouwbeleid is onvoldoende, zo meent 63 procent van de onder vraagden. Daartegenover meent 34 pro cent dat het schap hun belangen juist wel goed behartigd. De uitkomsten van het onzerzoek staat deze week in de Misset-bladen „Boerderij", „Pluimvee houderij" en tuinderij". Het zomerse weer van afgelopen week heeft ervoor gezorgd, dat de aanvoer van de meeste gewassen fors toenam. Glas groenten werden in een versneld tempo geoogst Veel bedrijven hebben het de afgelopen week ook enorm druk gehad met het oogsten. De" natuur buiten is ook flink in beweging gekomen. De volle gronds-groenten gaan vanaf nu weer een belangrijker rol spelen in het aanvoerpa- troon. Tomaten i tomaten nam sterk toe, het gevolg hiervan was, dat de prijzen daalden naar f 2,25 per kilo voor A-l to maten. Tegen het einde van de week trok de prijs weer wat aan en kwam op f 2.63 per kilo. Bulgarije en Marokko zijn de grootste concurrenten op de Westduitse markt. Marokko zal in de maand mei wekelijks zo'n 800 1000 ton vleestomaten naar Westduitsland exporte ren. Het Hollandse aanbod van vleesto maten nam in de afgelopen week ook toe. De gemiddelde prijs daalde naar f 2,64 per kilo. Ook voor deze tomaten klaarde de marktsituatie tegen het eind van de week op. De prijs liep op naar f 3.08 per kilo. De totale tomatenaanvoer zal de komende week verder toenemen. Het valt te hopen, dat dit niet te explo sief gebeurt, want dat werkt erg mark- tbedervend. Uit statistische gegevens van het PGF blijkt dat de gemiddelde prijs over de periode van 1 januari tot 12 mei op f 3,25 per kilo uitkomt. Dit is een kwartje hoger dan 1978. Het verschil ten opzichte van 1979 is nog groter, namelijk f 0,92 per kilo. Hieruit kan voorzichtig worden afgeleid, dat het seizoen tot nu toe redelijk verlopen is. Bij prijsvergelij kingen met voorgaande jaren zal er wel steeds rekening gehouden dienen te wor den met de jaarlijkse kostenstijgingen. Men hoeft in dit opzicht alleen maar aan de gasrekeningen te denken van de eer ste maanden van het jaar. Komkommers De komkommers konden we de afgelo pen weken zien groeien. Er zijn dan ook grote partijen aangevoerd. Aan een prijs daling viel niet te ontkomen. De sorte ring 51-61 daalde naar verhouding het sterkst in prijs. Voor deze sortering daal de de prijs naar f 0,53 per stuk. De sor tering 41 - 51 bracht hetzelfde op. De sortering 61 - 76 zakte naar f 0,69 per stuk. Deze gemiddelde prijzen steken nog steeds gunstig af bij die van vorig sei zoen. Dit is in overeenstemming met de gegevens van DGF. Uit de statistische gegevens komt het over de periode van 1 januari tot 12 mei een veilingprijs van f 0,66 uit de bus. Deze prijs ligt een dub beltje hoger dan de prijs in 1978 en 1977. Bulgarije en Roemenië zijn de grootste concurrenten op de Westduitse markt. De aanvoer zal verder toenemen. De prijzen blijven onder druk. Het zo merse weer zal een gunstige invloed op de prijzenontwikkeling hebben, maar aan de andere kant kan Hemelvaartsdag weer markt verstorend werken. Sla Het aanbod van glassla wordt geleidelijk kleiner, de prijs wist zich goed te hand haven, die bedroeg gemiddeld f 0,37 per krop. Westduitsland neemt het leeuwen deel af. De export naar Engeland en Zweden is nog slechts van geringe bete kenis. Voor de gelichte sla, dit is sla die onder plat glas geteeld is en waar men de ramen afgehaald heeft, worden er nog hogere prijzen betaald. Deze zware sla bracht gemiddeld f 0,53 per krop op. Ook voor sla steekt de seizoenrpijs gun stig af bij het vorig seizoen. Het PGF komt aan een gemiddelde seizoenprijs van f 0,41 per krop. Vorig seizoen lag deze prijs op f 0,30. De aanvoer neemt Overige gewassen Radijs daalde de afgelopen week wat in prijs, er werd op donderdag 17 mei ge- mideld f 0,77 voor een groot bosje be taald. De aanvoer lijkt de komende week wat kleiner te worden. Een vaste prij sontwikkeling ligt dan voor de hand. Prer daalde in prijs, namelijk naar f 1,85 per kilo. De aanvoer van goede prei lijkt kleiner te worden en het is waarschijn lijk dat de prijzen weer op zullen lopen. Rettich daalde in prijs. Er werd f 0,42 per stuk betaald. Door kleinere aanvoe ren lijkt de prijs niet verder te dalen. Als gevolg van het warme weer, daalden de bloemkool prijzen fors. De „zéssen" daalden van f 4,23 naar f 2,90 per stuk Bij aanhoudend warm weer zal de prijs verder dalen. Er wordt thans in toene mende mate spinazie van de volle grond aangevoerd. Dit komt ook duidelijk in de veilingprijs tot uitdrukking. Deze daalde van f 1,56 naar f 0,48 per kilo. Er wordt nog veel spinazie verwacht. De prijs kan de komende week nog verder dalen Voor bospeen trok de prijs iets aan. Deze liep op naar f 1,67 per bos. De aanvoer zal de komende week groter worden, waardoor er op lagere prijzen gerekend wordt Asperges zijn aanmerke lijk duurder dan vorig jaar. Dit komt door het zeer beperkte aanbod. Voor de beste sortering werd f 15,- per kilo be taald. Door het warmere weer is de grondtemperatuur flink opgelopen en mag daarom op een snelle groei van het aanbod worden gerekend. De prijs zal als gevolg hierval snel dalen. De aanvoer van meloenen wordt voorzichtig groter. Voor de sortering „zessen" van de sui kermeloenen werd f 9.30 per stuk be taald. Het is een vorstelijke prijs, het is echter ook een vorstelijke meloen. Het is afgelopen week beslist niet slecht gëfean in de bloemenhandel, het omzet- bearag aan de CCWS lag precies drie miljoen gulden hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Waarbij dan wel vermelding verdient, dat de totale aanvoer bijna 44 miljoen bos of stuks bedroeg tegen goed 37 miljoen vorig jaar, zodat het lang niet allemaal goud is wat er blinkt, ook al zijn de gemiddelde prijzen in de meeste gevallen wel iets hoger dan vorig jaar. Het koude weer werkte evenwel nog remmend op de aanvoer, mogelijk dat anders het prijspeil meer zou zijn gezakt en andere cijfers uit de bus gekomen! Opvallend was de ruime aanvoer van troschrysanten, namelijk ruim zes mil joen hetgeen bijna twee miljoen meer is dan vorig jaar. Daartegenover staat dat er minder geplozen- en standaard anjers waren. Met ruim tien miljoen waren ook de freesia's stevig aan de markt, een miljoen meer dan vorig jaar. Snijgroen was slecht in prijs, mogelijk als gevolg van ruimer aanvoer. In het algemeen wisten de prijzen zich wel te handhaven. De aanvoer van snijbloemen beliep to taal 41.099.093 bos of stuks, ruim zes miljoen meer dan vorig jaar. Ook de potplanten mochten er zijn bij een aan voer van bijna tien miljoen stuks, bijna vier miljoen meer dan dezelfde week van het vorig jaar. Perkplanten waren er maar matig en hadden ook niet zoveel belangstelling. Het totale omzetcijfer van de CCWS be droeg afgelopen week 17.580.862,19 te- gej\f 14.673.755,82 vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: anjers 43 (38), trosanjers 47 (44), anthurium 1,63 (1,44), snijgroen 18 (24), jaarrond trosanjers 61 (68), idem geplozen 92 (69), freesia 22 (19), gerbera 39 (47), gladiolen 47 (49), irissen 24 (18), leüekelken 34 (42). lelie- takken 47 (58), grote rozen 50 (55), idem klein 34 (36). soma 43 (49). belinda 31 (33) red garnette 27 (33), tulpen 11 (15). Er kwamen ook flink wat importbloemen aan de veiling, totaal 138.890 bos of stuks die een omzetbedrag gaven van 86.672,55 tegenover de 43.077 bos of stuks en omzet van 32.784,06 vorig jaar. De prijzen van importbloemen wa ren voor de anjers (25.000 stuks) van 27 tot 1,01, de trosanjers van 62 tot 72, im port rozen klein 43 tot 54 en de statice van 60 tot 1,01. Hiervan beliep de aan voer bij de CCWS ruim 43.000. Als geheel dus nog steeds een toename van de aanvoer en het is dan ook geen wonder, dat de uitbreidingsplannen van de veiling gehandhaafd blijven. Dat wordt dan nu dus 46.000 vierkante meter waarvan als eerste fase 30.000 m2. Vol gens berekeningen zal die eerste fase on geveer dertig miljoen gulden gaan kos ten. De veiling komt dus niet in een te nauw jasje te zitten! Er kan trouwens worden verwacht dat de aanvoer ook dit jaar nog aanzienlijk groter zal worden dan berekend. Een en ander heeft wel tot ge volg gekregen, dat de kantoorruimte ge deeltelijk is verplaatst gedurende de ver bouwingen die moeten plaats vinden. Verwacht wordt dat teger het einde van dit jaar de nieuwe kantoorruimte be schikbaar zal zijn. Intussen gaan de aan voeren rustig door en worden verwerkt Voor deze week _al vermoedelijk weinig verandering in het totale patroon zijn, gezien en gevoeld de nog steeds koele weersomstandigheden. Misschien is dat voor de bloemenhandel nog wel het beste. En mogeüjk zorgt Hemelvaartsdag deze week nog voor wat problemen. Jawel.... er is volop reden om nog even na te kaarten over de internationale le lietentoonstelling Liliade. Want als één ding duidelijk werd, dan is het dit: er is sprake van een verrassende zo niet revo lutionaire doorbraak op het gebied van de lelieveredeling in Nederland. Voor vernieuwing van het assortiment was men tot nu toe vrijwel uitsluitend aange wezen op zaaiingen uit Amerika. Met name door het baanbrekende werk van oud-landgenoot,de heer Jan de Graaf f (wiens wieg in Leiden stond) lag men de afgelopen decennia in de USA enige straatlengten voor op de Hollandse kwe kers die op het gebied van de lelievere deling het ABC nog moesten leren. Minder feestelijk Nu is het niet zo dat alles wat men de laatste jaren aan nieuwe lelies uit Ameri ka haalde, ook botertje tot de boom was. Naast enkele goede, waren er ook heel wat bij die, op zijn zachtst gezegd, voor de bloemkwekerij onder glas aan de ma tige kant waren. Vooral als de praktijk zich op wat grote schaal met een nieuweling ging bezig houden. Zo bleek de op het oog zeer fraaie gele Connecticut King in de prak tijk enige minder feestelijke gebreken te vertonen en de periode dat kwekers haast kirrend van geestdrift handenvol geld neertelden om toch maar plantgoed van deze lelie te kunnen kopen, is nu wel voorbij. Als we de aparte bruinrode Pirate ne men.... de bloemkwekers die ze in hun kassen plantten, hebben het geweten. Aan bladverbranding geen gebrek! En zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Voorzichtiger De kwekers zijn de laatste jaren dan ook duidelijk voorzichtiger geworden met het kopen op-de-gok van nieuwe lelies uit het buitenland. Het is op de Liliade trouwens duidelijk geworden dat de Ne derlandse veredelaars in een groot deel van de behoeften kunnen gaan voorzien. In ieder geval is het niet meer nodig dat men voor iedere nieuwe lelie een retour tje Schiphol-Oregon moet kopen. De ach terstand die de veredelaars in Nederland hadden, is voor een groot deel nu ingelo pen en op bepaalde punten lijkt men de buitenlandse concurrentie al voorbij ge streefd. stralende witte Bianca. Man, macht en geestdrift Zo is men in het buitenland al jaren lang driftig doende geweest om het man, macht en geestdrift een nieuwe witte le lie te winnen met opstaande kelken en geschikt om een belangrijk deel van het jaar in bloei te worden getrokken. Op dit punt is men hier kennelijk verder dan in Amerika. Op de Liliade kon men twee nieuwelingen van Nederlandse kom af zien die beduidend beter waren dan de Amerikaanse. Om te beginnen de sneeuwwitte Bianca van De Jong Lelies BV in Andijk, die onmiddellijk wordt ge- •volgd door Mont Blanc van Gebrs. Vlet ter Den Haan uit Rijnsburg. Twee le lies die qua type nogal verschillen. De eerste zwierig en speels van bouw en de tweede maakt meer een stoere indruk. Er stonden trouwens nog meer witte le lies met opstaande kelken en bij andere veredelaars zag men aanwinsten met crè me en lichtcitroengele bloemen, een aan wijzing dat men op de goede lijn zit Welke zaaiingen het gaan winnen, valt in dit stadium nog niet te voorspellen. Het zal de harde praktijk zijn die uitmaakt welke aanwinsten hoog op de ranglijst zullen komen en welke niet. De bloemk wekers in het Westland, Rijnsburg, Aals meer en de Veenstreek zullen gauw we ten welke nieuwe lelies uitstekende ei genschappen hebben voor de teelt onder glas en vervolgens maakt de handel snel duidelijk welke variëteiten men graag kan verkopen en welke men maar beter kan vergeten. In dit opzicht is de prak tijk een meedogenloze killer. Gele lelies bij de vleet Jarenlang heeft men geroepen om een goede gele lelie met opstaande bloemen. Connecticut King leek het antwoord te zijn, maar daar lijkt nu een streep door gehaald. De praktijk ontdekte gebreken die de vermeerderaars tot dan toe niet hadden kunnen zien, omdat ze kennelijk verzuimd hadden deze lelie te testen al vorens op grote schaal te gaan vermeer deren. Enfin: al doende leert men maar de praktijk is wel een dure leermees ter.... Nu zijn de gele lelies met opstaande bloemen uit voorraad leverbaar. Ook hier geldt: wie het raadt, die wéét het In het rode genre zijn eveneens diverse mooie lelies gewonnen en in het rose zijn ook enkele heel mooie op komst Royaal assortiment Het staat dus wel vast, dat de bloemk wekers in binnen- en buitenland in het begin van de tachtiger jaren de beschik king zullen krijgen over een royaal as sortiment nieuwe lelies in diverse kleu ren. Het is goed er op te wijzen dat met name de in Holland gevestigde verede laars steeds zoeken naar typen met een korte trekduur en die komen tot nu toe in hoofdzaak voor in het Midcentury- type. De zeer fraaie Imperial-typen, die het resultaat zijn van kruisingen tussen Lilium speciosum en Lilium auratum, staan in het huidige stadium minder in de belangstelling, omdat deze bollen ette lijke maanden in de kas moeten staan alvorens tot bloei te komen. Niettemin sleutelt men ook aan nieuwe Imperials, die de zwier en de elegance van het bestaande type behouden, maar die in de kas toch veel sneller in bloei komen. U ziet: men kan de komende jaren op leliegebied nog zeer veel verwachten! Dat is, in een tijd van steeds stijgende energiekosten, nauwelijks een haalbare kaart meer.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9