longaar Szekeres ontembaar n marathon van Amsterdam unmeclte Meeste mensen zien belang van Europa beslist wel in Luchtige jurkfes, zomers gelijnd. Badkleding heefteen eigen mode. Demonstratie tegen fascisme in hoofdstad Iran raziliaanse minister vraagt om uitlevering J femilux "BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 ME11979 PAGINA 7 rAATSSECRETARIS AN DER MEI: N HAAG De staatssecretaris van tenlandse Zaken drs. Durk F. van Mei gelooft dat de meeste mensen betekenis van de Europese Gemeen-, ap best inzien. Hij is dan ook be id niet pessimistisch over de op- van de kiezers bij de eerste jtstreekse verkiezingen voor het Eu- ees Parlement, die in Nederland op 7 i gehouden worden. het oog op deze verkiezingen had- we een gesprek met deze bewinds- n, die op „BZ" in het bijzonder met ropese Zaken belast is. in 1924 in de Gelderse plaats Brum- geboren staatssecretaris behoort tot bewindslieden met de langste parle- ïtaire ervaring. Snel nadat hij aan de versiteit van Amsterdam zijn docto- nomie gehaald had, deed hij (in 6) zijn intrede in de Tweede Kamer, de kandidatenlijst van de Christelijk- torische Unie voor de Kamerver kie ken van 1956 was hij de door de CH- geren speciaal gepousseerde man. irdat hij economie ging studeren, was aantal jaren als militair in Indo- n drs. Van der Mei eind 1977 aange- it werd voor het staatssecretariaat Buitenlandse Zaken beschikte hij ruime „Europese" ervaring. Niet al- hield hij zich in de CHU-friictie in Naar een Europees Parlement Op 7 en 10 juni gaat het Verenigd Euro- van een nieuw Europees Parlement Voor het eerst in de geschiedenis zal de verkiezing rechtstreeks door de bevol king van de landen van de Europese Ge meenschappen worden gekozen tot nu toe gebeurde dit door de nationale parle menten). Van de 410 leden die straks in Straatsburg over het wel en wee van Westelijk Europa zal waken, wijzen de Nederlandse kiezers er 25 aan. Om een inzicht te geven in het ontstaan van het Verenigd Europa, zijn problema tiek en de verwachtingen rond de tot standkoming van het nieuwe Europese Parlement, gaan wij in een aantal afleve ringen de verschillende facetten hiervan Vandaag een interview met staatssecreta- de Kamer veel met de Europese integra tie (vooral de economische aspecten) be zig, ook was hij onder meer enige tijd medewerker voor internationale zaken van het CNV en lid van het Economisch en Sociaal Comité van de EEG. Verder ^?ad hij zitting in de raadgevende verga- Het was wel even wennen toen hij op „BZ" kwam. Niet alleen voor hemzelf - Kamerlid te zijn is nu eenmaal heel iets anders dan het bewindsmanschap - maar ook voor departement en parlement. Van der Mei is een volstrekt andere persoon lijkheid dan zijn voorganger mr. L.J. Brinkhorst, die graag op de voorgrond trad (en dat nu ook als Kamerlid doet). Van der Mei werkt liever in stilte en houdt niet van „image building". Toch vervult deze staatssecretaris een belang rijke functie in het kabinet, waarbij in het bijzonder gedacht kan worden aan het coördinatiewerk - veel departementen zijn bij het werk van de Europese Ge meenschappen betrokken. De staatssecre taris van Buitenlandse Zaken is de enige staatssecretaris die daarom alle vergade ringen van de ministerraad bijwoont. Van der Mei is blij dat het nu eindelijk zover is dat de leden van het Europees Parlement direct gekozen worden. „De vicieuze cirkel is doorbroken: jarenlang waren er mensen die zeiden: heeft zo'n directe verkiezing wel zin, het Europees Parlement heeft immers nog maar be perkte bevoegdheden? En er waren an deren die betoogden: dit parlement is niet rechtstreeks gekozen, moet het dan wel meer bevoegdheden krijgen? Het be sluit om deze verkiezingen te houden, heeft inderdaad wel erg lang op zich la ten wachten". Maar nu is het dan zover. Op 17 juli worden de 410 rechtstreeks gekozen Eu ropese parlementariërs geïnstalleerd. De staatssecretaris vindt bepaald niet dat dit parlement machteloos is. Hij wijst op de bestaande bevoegdheden, onder meer wat betreft de begroting van de EG en het vele advieswerk. Naar zijn mening worden de adviezen van het Europees Parlement ook door de Raad van Minis ters bepaald in beschouwing genomen. Ook is er rechtstreeks contact tussen parlement en Raad van Ministers via het „vragenuurtje". Bevoegdheden Van der Mei is niet optimistisch over de kans dat de formele bêvoegdheden van het Europees Parlement op korte termijn vergroot zullen worden. „Niet alleen en kele regeringen wijzen dat af, ook enige nationale parlementen zijn die mening toegedaan". Een mogelijk initiatief, van welke zijde dan ook, om spoedig tot ver dragswijziging op dit punt te komen, lijkt dan ook nauwelijks of geen kans van slagen te hebben. Wél zal, vindt Van der Mei, het parlement, zeker nu het rechtstreeks gekozen zal zijn, binnen de huidige verdragsmogelijkheden meer kunnen doen. Dat is, met de nodige vin dingrijkheid, zeker mogelijk. Een van de vele problemen Europees Parlement kampt, is zijn zetel. Het parlement vergadert meestal in Straatsburg, maar ook enkele malen per jaar in Luxemburg. Tal van vergaderin- het parlement worden in Brussel gehouden. Kan aan dat (energie-, tijd- en geldverslindende) rondtrekken wat worden gedaan? De staatssecretaris is ook op dit punt op zijn hoede. „Natuurlijk heeft één zetel de voorkeur, dat zou veel efficiënter zijn. Maar laat het parlement nu zelf eens aangeven wat het op dit punt wil". In het verleden is Nederland nogal eens als voortrekker opgetreden op het gebied van de Europese integratie, maar het vuur van weleer lijkt nu gedoofd te zijn. Wat vindt de staatssecretaris daarvan? „Van echt spectaculair voortrekken is geen sprake, maar zou dat nu moeten? Op bepaalde beleidsonderdelen voeren we een duidelijk eigen Europees beleid op basis van onze vaste overtuiging. Zoals onlangs, toen het om de begroting sbevoegdheden van het Europees Parle ment ging, daarvoor hebben we hard ge streden. En denk ook eens aan ons standpunt over hulp aan niet met de EG geassocieerde landen". Ook staatssecretaris Van der Mei kijkt met spanning uit naar de verkiezingen van juni. Hij hoopt dat de inwoners van de Gemeenschap het grote belang van de Europese integratie dan zullen onderstre pen. „We hebben met z'n allen erg veel aan die Europese Gemeenschap te dan ken". EVERT MATHIES JTERDAM Ferenc Szekeres, de 32-ja- Hongaarse boekhouder, heeft de vier- jftmsterdamse marathon, die in het hart de hoofdstad begin en einde kende, zijn naam gebracht. En hoe. De slanke igaar, die een frappant goede stijl bezit, de van het begin en legde aan alle lo- tzijn ontembare wil op. (tembaar", het enige woord dat op hem toepassing was. Tot vijf kilometer duld- hij nog een handvol lopers, bij wie ook Nederlandse Vriend, Kalf en Van Houten, zich, maar daarna voltrok de scheiding snel. Na tien kilometer waren nog hts drie man voorop overgebleven, Sze- js en de Amerikanen Durdun en Hatter- Op ongeveer 200 meter volgde toen hd met de Amerikaanse favoriet John ck. De laatste van de twee achtervol- I viel echter snel terug nadat hij te gul- jhad gedronken en in een poging weer Sluiting te vinden ten val kwam, waar- hij het ritme kwijt raakte. Uit de achterhoede kwam Danny McDaid uit Ierland, die een erkend traag vertrekker is, op stoom en hij begon zijn opmars naar de top, die hem tenslotte de derde plaats ople verde. De eerste afvaller van het aanvankelijk goed samenwerkende leidende trio was Chuck Hattersley. De 22-jarige student kreeg bij twintig kilometer te kampen met een enor me inzinking, die hij niet meer te boven is gekomen. Szekeres en Durdun gingen alleen door en het was duidelijk dat het Szekeres de minste moeite kostte. Op de Nesserdijk, na ongeveer 25 kilometer, viel de beslissing. Szekeres plaatste een tus- sepsprint, die Durdun niet meer kon beant woorden. Het was verbluffend hoe snel de Hongaar het gat met zijn enige concurrent vergrootte. Toegejuicht door de vele tiendui zenden langs de weg (naar schatting waren er 70.000 toeschouwers) werd het een ware triomftocht voor Szekeres. Lange tijd zag het er naar uit dat hij de re cord van de Amerikaan Bill Rodger (2.12.46,6 in 1977) zou verbeteren, maar in de laatste kilometers kon hij daarvoor de kracht toch niet meer opbrengen. Hij ge bruikte tenslotte bijna twee minuten meer dan de snelste man uit 1977. Durdun werd tweede op bijna twee en een halve minuut en McDaid greep de derde plaats. Hij ein digde slechts enkele meters voor Cor Vriend, die met 2.17.44 een uitstekende prestatie leverde. Jules Grimont, de Belg die vier weken gele den in Maassluis de Westland-marathon' won, is zaterdag ook de sterkste gebleken in de halve marathon van Rotterdam. Over de drie ronden van het marathonparkoers in het Kralingse bos nam Grimont een ruime voorsprong op Wim van der Zon, die meer dan twee minuten verloor. De Mexicaan Daniel Batista^ bracht zaterdag in Valencia het wereldrecord twintig kilome ter snelwandelen op 1 uur, 22 minuten en 15 seconden. Het oude record was met 1.22.19,4 in handen van de Fransman Ge rard Lelievre. DE JANEIRO (UPI) Braziliaanse minister van heeft het hoogge- ïtshof gevraagd Gustav. iz Wagner uit te leveren West-Duitsland om daar cht te staan op beschuldi- van oorlogsmisdaden, heeft gisteren het dag- Jornal do Brasil gemeld. Duitse bondsrepubliek, Is- Polen en Oostenrijk heb ben om uitlevering gevraagd van de 68-jarige Wagner. Deze wordt ervan beschuldigd tij dens de tweede wereldoorlog meegedaan te hebben aan massamoorden op honderd duizenden gevangenen, meest al joden, in de concentratie kampen in Sobibor en Tre- blinka in Polen. Hij week na de oo.rlog uit naar Brazilië, waar hij vorig jaar werd aan gehouden nadat Simon Wie- senthal de autoriteiten van zijn aanwezigheid op de hoog te had gesteld. Wagner zit momenteel opgesloten in een gevangenis in Brasilia. Volgens de Jornal do Brasil zal het Braziliaanse hoogge rechtshof binnen twee weken een besluit nemen over het lot van Wagner. De minister was, aldus het blad, tot de conclusie geko men dat de man aan West- Duitsland uitgeleverd diende te worden. Oostenrijk had geen „legitieme belangen", aangezien Wagner zijn Oos tenrijks staatsburgerschap heeft verloren, Polen had pas in 1944 een wet tegen oorlogs misdaden aangenomen en Is raël bestond niet als staat toen de beweerde oorlogsmis daden werden begaan. zonnige stranden en rand van het zwem bad. De modellen zijn leuker dan ooit Ook bikini's in C en D cupmaten. Prijzen vanaf f 59,- Getoond model f 99j75 Breestraat 126 - Leiden y 071 -130960 TEHERAN (Reuter) Iran heeft enkele belangrijke bui tenlandse kopers van zijn olie gevraagd vrijwillig beperkin gen in dè leveranties tot 15 procent te aanvaarden. Dit heeft een woordvoerder van de nationale Iraanse oliemaat schappij, NIOC, gezegd. TEHERAN (AFP/Rtr) In de Iraanse hoofdstad Teheran hebben het afgelopen week einde ongeveer 50.000 mensen gedemonstreerd tegen het op komend fascisme. De gema tigde religieuze leider Kazem Schariatmadari zei tegenover het Britse dagblad The Guar dian dat de rechten van het Iraanse volk onderdrukt wor den. Een medewerker van de voormalige premier Mossadeq trok een vergelijking met het Duitsland van 1933. De demonstratie van zaterdag was de tot nu toe duidelijkste uiting van kritiek aan het adres van de islamitische lei ders van het land. Maar aan hangers van de regering gin gen de demonstranten te lijf, waardoor verscheidene ge wonden vielen. De demon stranten hekelden met name het optreden van de revolutio naire rechtbanken. Zij vroe gen de regering-B azarg an haar zwijgen over de toestand te doorbreken. Aanleiding tot de demonstratie was het weg sturen van 22 journalisten van de krant Kayhan die door de drukkers van het blad als contra-revolutionai ren werden bestempeld. Ayatollah Khomeini heeft dit weekeinde fel uitgehaald naar de Amerikaanse senaat, die had laten weten ongerust te zijn over de talloze executies in het land. Iran heeft de Verenigde Staten laten weten dat het geen ambassadeur moet sturen voordat het poli tieke klimaat tussen beide landen is opgeklaard. Verder is gisteren in Teheran een proces ingesteld tegen de Amerikaanse senator Javits,- die is beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van Iran Air. 1. Vrolijk zonnejurkje. Met modieus gesmockt bovenlijfje en fleurige print. O.a. in aqua, lila en cyclaam. Maten 36 t/m 42. 2. Zomers jurkje in licht katoen. Het bovenpasje is afgewerkt met een modieus klein kraagje. Kleuren felrood en kobalt blauw. Maten 361/m 44. 3. Flaneetjurkje in polyester/katoen. Wit fond met diagonaal dessin i kontrasterende kleuren. Verkrijgbaar in diverse kleurstellingen. n Maten 40 t/m 48. 4. Zonnig jurkje. Van soepel vallend polyester/crèpe. Het bindceintuurtje en kleine dessin zorgen voor de mo dieuze aksenten. Diverse kleuren en MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestifkigen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7