nieuw plaveisel voor Bergamolaan Na ^4, iflflr NarerkooPaaa Arti-majorettes in het nieuw Ongekende energiebesparing in Bollenbad Noord wijk Koudekerkers bouwen vijf jaar lang aan luxe plezierjacht helpt u kiezen: keukens/bad _L 1 CL jc j olcxjl gemeente Voorhout Tienjarig Dormibella vierde feest Succesvolle parochieveiling in Voorhout ei Alphenaar verbeterde record zweefvliegen COMPLEET MET OFFICIËLE TEWATERLATING Volop geraniums in Voorschoten en Leidschendam STAD/IREGIO I.EIDSE COURANT MAANDAG 21 ME11979 PAGlNj VOORHOUT Met één knip van een forse heggeschaar deelde zaterdagavond de 84-jari- ge C. Jelierse het lint in tweeën dat over de nieuw geasfalteerde Bergamolaan was ge spannen. Het moest hem, ondanks het spreekverbod van zijn 81-jarige echtgenote, toch tevoren even van het hart: „Vier en vijftig jaar heb ik op de laan heen en weer gelopen door de bagger. Wat ben ik nu blij dat ik de gelegen-* heid krijg om het lint door te knippen". De heer Jelierse verrichtte deze eervolle taak als de oudste bewoner van de Bergamolaan, tot voor enkele weken in de winter een pad vol bagger en stenen en in de zomermaanden een stofpad waarover rijen grote vrachtwa gens zich naar'een bloembollenbedrijf achter in de laan begaven. Blikvanger was zaterdagavond het spandoek met daarop „De laan sjiek wij een piek". In die ene zin lag de hele geschiedenis rond deze gebeurtenis opgesloten. De laan was oor spronkelijk eigendom van de bewoners. Zij waren echter niet in staat om de hoogst nood zakelijke maar dure onderhoudswerkzaamhe den te laten verrichten. Na een lange voorgeschiedenis werd de laan voor een gulden aan de gemeente verkocht, die wel in staat bleek het onderhoud aan te vatten. De vreugde werd geïllustreerd door het versie ren van de laan en de huizen van de bewo ners. Muziekvereniging Sint Cecilia deed ook nog een feestelijke duit in het zakje waarna, men naar de grote tent trok, die voor de gele genheid was opgebouwd achter de woning van de familie Swaak. Daarin was het dat burgemeester M. Th. van de Wouw, die met zijn beide wethouders enke le raadsleden en ambtenaren van openbare werken de gemeente royaal vertegenwoordig de, het woord voerde. Die „piek" sprak hem wel aan. „We hebben nog nooit zo'n voordelige grondtransactie ge daan. Met die veertigduizend gulden die de raad beschikbaar stelde is de laan nu geasfal teerd. Nu heeft u voor verschrikkelijk weinig geld een grote verantwoordelijkheid bij de ge meente op tafel gelegd! Toch zal ook de Be rgamolaan op z'n tijd nu de noodzakelijke on derhoudsbeurten krijgen. Er is nu toch wel een eind gemaakt aan vier en vijftig jaar baggeren". De 84-jarige heer Jelierse opende de nieuw geasfalteerde Bergamolaan LEIDSCHENDAM D|pU gerensociëteit „Dormi S heeft zaterdag met een breid programma binn oei buiten het splintern rk- clubgebouw op feest rluM wijze het tienjarig bi l®'( herdacht. Namens hep 0 meentebestuur kwam r W- uur wethouder J. M. Ki burg de felicitaties ove gen waarna vele vriend bekenden, bestuurslede] zusterverenigingen, een drukbezochte re zijn voorbeeld volgden 2 tot 3 uur hield E zoals de soos in Leidf?*e dam bekend is, open met buiten voor de kiaj^® goochelen en poppenkast. Daarna ging de jeugd binnen voor een filmvoi ling terwijl de ouderen buiten tegoed deden resultaten van een 1 die muzikaal werd opi terd door de band Laz nes. Voor de circa 150 tellende jongerensoos sj 's avonds eerst de DSDH waarna de festivi om ongeveer 11 uur w afgerond met „Het Best Dormi's Playback". DorilQ' la heeft nog net voor he jarig bestaan de beschi gekregen over een dee het voormalige PTT-g( aan de Rijnlandstraat LANGERAAR In een volle zaal van het Langeraarse Pa rochiehuis heeft de plaatselij ke muziekvereniging „Arti et Religioni" de nieuwe unifor mering van het majoretten- korps gepresenteerd. Dat ge beurde in het bijzijn van alle dames ongeveer tachtig die in de afgelopen tien jaar dat het majorettenkorps nu bestaat, daarvan deel hebben uitgemaakt. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Ter Aar, de heer P.J. Verhoef, alsmede de twee wethouders, de heren Uytte- waal en Van Harten. Ook ere-leden van de vereniging alsmede collega-verenigingen waren van de partij. Mede hierdoor was het voor het bestuur van „Arti" onmoge lijk om alle donateurs uit te nodigen voor deze avond: het Parochiehuis was daarvoor te klein. Voorzitter G. van Lammeren opende de avond. Hierna was het de beurt aan de majoret tes die nog één keer in de oude uniformering optraden. Daarna kwamen ze in de nieuwe kostuums in de kleuren wit en blauw, een soort zwarte cowboyhoed en witte laarzen een meer op Amerikaanse leest geschoeide show opvoeren. In de loop der jaren is er wel iets veranderd in het wereldje van de majorettes. Nog tot voor enkele jaren deed een dergelijk optreden militaris tisch, strak en een beetje stijf aan. De opvattingen zijn ech ter veranderd en tegenwoor dig „swingt" het allemaal wat Arti et Religioni heeft de nu twintig nieuw aangeschafte uniformen geheel zelf betaald. Het bestuur is verheugd dat men hiervoor geen beroep op subsidie behoefde te doen. Er was een kleine tienduizend gulden mee gemoeid, zodat één $et op ongeveer vierhon derdvijftig gulden kwam te OPBRENGST BIJNA 65 MILLE VOORHOUT De brengst van de dit weekein de gehouden Parochie Vei ling Voorhout bracht met slechts een heel klein ver schil hetzelfde bedrag op als vorig jaar. Nadat vei lingmeester Han Balk, die dit jaar voor het eerst werd geassisteerd door de heer Jan Bader, voor de laatste maal de hamer liet vallen, bedroegen de inkomsten een kleine 65 duizend gulden. Aan het begin van de avond was het bepaald niet druk, maar later, toen de zaal ge- 'heel gevuld raakte, moest het scorebord op het toneel van het Parochiehuis steeds vaker van nieuwe getallen worden voorzien. De meest opmerkelijke koopjes vorm den de bladmozaïeken van Monseigneur Jansen, fraaie wanddecoraties, die rond de honderd gulden per stuk op brachten. De schapen deden het dit jaar ook weer goed. Voor 500,- verwisselden zij van eigenaar. Een diner voor twee bij de pastoor was de parochianen nog meer waard. Vijfhonder denvijftig gulden werd daar voor geboden. De levende have was bepaald goed ver tegenwoordigd. Een berggeit met twee kleintjes en een pony bleken aantrekkelijke koopjes, die het tegen het antiek best op konden ne- laa men. De dubbele Apeldoorn, tulpebol bracht 90,- oj«»de de Mexicaanse verl werd rond de 150,- g den voor tuinbeelden, toor J. W. M. Nijman sj zijn grote blijdschap dankbaarheid uit voor prachtige opbrengst vanppd veiling waarvan de brengst is bestemd vooi les wat te doen is „in en»i de Kerk". ■klo its ALPHEN AAN DEN RIJ N/EINDHOVEN De 29-jari- ge George Schuit uit Alphen aan den Rijn heeft zaterdag het Nederlands binnenlands zweefrecord voor snelheid over 100 km driehoek verbe terd tot 111 km per uur. Schuit vloog met de „Nim bus" in een uur en 25 minu ten van de vliegbasis Eindho ven via Venlo en Malden tew- rug naar Eindhoven. Deze af stand van 158 km is geldig voor het 100 km record. Het oude record stond sinds 1974 op 101 km per uur. Schuit, verkeersvlieger van beroep, vliegt bij de Eindhovense Aero Club. J lf LEIDSCHENDAM Loco burgemeester H. L. van Don gen van Leidschendam heeft zaterdagavond om 8 uur in de kantine van het sportcen trum „de Fluit" de eremedail le verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver uitgereikt aan de Leidschen- damse bakker en broodbezor ger M. Alberts. De heer Al berts was op 1 mei j.l. veertig jaar in dienst van de Brood- en Banketbakkerij Ten Hoo- pen. Een wel zeer verdiende onderscheiding, aldus de heer van Dongen gezien de staat van dienst van de heer Al berts die in de oorlog onder meer, en ondanks de daaraan verbonden gevaren, de bloem- voorziening van het bedrijf op gang wist te houden. Mede dank zij zijn geweldige inzet kon het bedrijf ook na de be zetting weer töt bloei komen. Bijzondere vermelding ver dient verder dat hij, tijdens de ziekte van de eigenaar, de heer Jaap Ten Hoopen, het bedrijf in de zestiger jaren draaiende wist te houden en daarna de zeer jeugdige eige naar met raad en daad terzij de stond. De heer Alberts wordt op 15 augustus 65 jaar. WARMOND De Warmond- se Volleybal Club houdt mor gen voor de vierde maal een autopuzzelrit Startplaats is de Gemeentehaven tussen elf en twaalf uur. Inschrijfgeld: .12,50 gulden. OEGSTGEEST Drie jeugd- teams van de badmintonvere-. niging VEGLO zijn gistera vond in de gymzaal van het Rijnlands Lyceum overtui gend in de bloemetjes en de diploma's gezet. Spelers en speelsters van het derde, vier de en zesde jeugdteam ontvin gen uit handen van bondsge- delegeerde Van de Waal de aan de behaalde kampioen schappen verbonden diplo- De Karicha, de elf meter lange trots van de Koudekerkse broers De Lange wordt, na een plechtige doop met heuze champagne, uit de touwen gehesen NOORDWIJK Het Noordwijkse Bollenbad blijkt een koploper zijn op het gebied van besparing van energie. Reeds in 1976 werd door het bestuur van het zwembad besloten de grootste energieverslinders aan te pakken. Zo werd er opdracht gegeven in de luchtver- warmingsinstallatie van het binnenbad een zogenaamde warmteterugwinningsinstallatie (WTW) aan te brengen. De daarmede verkre gen besparingen aan aardgas waren reeds in het eerste jaar spectaculair. In 1978 werd dank zij dit systeem ruim 120.000 m3 aardgas minder gebruikt dan in 1977. Ook tijdens de eerste maanden van dit jaar heeft de WTW- installatie haar nut bewezen. Met een ver bruik van 112.000 m3 aardgas in de maanden j januari tot en met april, werd 10.000 m3 min- 1 der verstookt dan in dezelfde periode van het I voorgaande jaar, en dat terwijl dit jaar de gemiddelde buitentemperatuur beduidend la- ger was dan in 1978. Een andere forse energieverbruiker is het bui tenland. Voor de verwarming van het 50 me ter buitenbad van het Bollenbad is per sei zoen ongeveer 84.000 m3 aardgas nodig, het geen neerkomt op gemiddeld 80 m3 aardgas per vierkante meter wateroppervlakte, de „opwarmperiode", wanneer de temp 's nachts en ook overdag veel warmte verloren. In het men er iets op gevonden om juist in warmperiode dat verlies wel door het buitenland met te dekken. Hierdoor werd per vierkante wateroppervlakte ongeveer 8 m3 spaard, wat neerkomt op een totaal m3. Wegens het betrekkelijk koude weer jaar wat later dan gewoonlijk tot van het buitenland overgegaan. In de week dat het buitenbad weer in is dan ook door de directie een lagere ratuur aangehouden. Het was een bijkomstigheid dat door het ringe temperatuurverschil tussen zwe en de luchttemperatuur nogmaals aardgas werd bespaard. In totaal deze manier een besparing van 12.000 kegen oftewel 14,5% van het gehele verbruik. Energiebesparing is Het Bollenbad heeft in ieder geval voorbeeld gegeven. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Zaterdagochtend elf uur werd in Koudekerk aan den Rijn de kroon gezet op vijf jaar noeste arbeid. Vijf jaar lang stopten de broers Teun en Dirk de Lange ge middeld twintig uur per week aan vrije tijd in de bouw van een elf meter jacht, bij de tewaterlating eergistermorgen in de haven van Spanbeton aan de Oude Rijn ogend als een Maduro- dam-kopie van de kapitale jachten zoals die doorgaans bij Van Lent op Kaageiland de helling afrollen. De broe derlijke coöperatie bleek aan veel Koudekerkers niet onop gemerkt voorbij te zijn ge gaan. Velen, waaronder het college van burgemeester en wethouders, hadden gehoor gegeven aan de schriftelijke uitnodigingen van de broers De Lange, om de tewaterla ting mee te vieren. Met de bouw van het reu sachtig luxe uitgevoerde jacht was aan materialen een be drag van rond de 40 duizend gulden gemoeid. Vandaar ook dat de bouw werd uitge smeerd over vijf jaar. Maar zo mogelijk nog opzienbaren der is het aantal arbeidsuren dat door Teun en Dirk in het lassen, lakken en timmeren werd gestoken: ruim 10 dui zend uur. Voorliefde De voorliefde voor het toater hebben de beide broers niet van een vreemde. Vader De Lange was zijn leven lang schipper op een sleepboot. De gigantische bedragen, die moesten worden neergeteld voor een kant-en-klaar-boot deden Teun en Dirk besluiten er dan maar zelf een te bou wen. Een besluit, waar ze al thans naar eigen zeggen, nooit spijt van hebben gehad. En zo kon het gebeuren dat vijf jaar geleden een partij roestige staalplaten werd be zorgd, die door de De Langes deels naar eigen idee werd samengesmeed tot een heus casco. Hoewel toen al reeds de lijn van het toekomstige begerenswaardige bezit ruim schoots te herkennen was, restte er nog een waanzinnige hoeveelheid werk, waar ieder vrij uurtje aan gespendeerd diende te worden. En zo be gon de roestbak langzaam maar zeker te ogen als een luxe pleziervaartuig. De mo tor werd geplaatst, de ramen erin gezet en het aftimmeren ter hand genomen. Maar met dat al waren Teun en Dirk zeker niet tevreden. Het moest beter en comfortabeler worden dan welk ander elf meter-schip dan ook. Dus gin gen ze gestaag verder. Koud en warm stromend water bleek niet langer voorbehou den aan woningen alleen. Ook de boot van de familie De Lange werd ermee uitgerust. Er werd ook energiebespa rend te werk gegaan. Naast de overal aangebrachte isola tie, werd een warmwatersys teem uitgedacht dat zijn hitte nu onttrekt aan de warme uitlaatgassen. „Goude kranen werden wat te duur, anders hadden we dat ook nog wel gedaan", aldus beide broers. Rusten Na gedane arbeid is het goed rusten. Dat geldt zeker voor Teun en Dirk de Lange. Na het feestelijk hoogtepunt van zaterdag, waar behalve de of ficiële tewaterlating ook nog maar een receptie tegenaan werd gegooid ("Dat maakt op de totale kosten ook niets meer uit") is er nu eindelijk tijd om de vruchten van het kapitale drijvende onderko men (verzekerde waarde ruim 100 duizend gulden) te pluk ken. Vrouwen en kinderen krijgen eindelijk weer eens echtgenoot en vader wat lan ger te zien dat alleen tijdens de maaltijd. Maar dat tijdelij ke gemis zal zonder twijfel de komende jaren ruimschoots worden vergoed op het reuze- jacht waar menig oliesjeik ja loers op zou zijn. b.v. Gebr. Rollf's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Voor de vijfde maal werd afgelopen de Voorstraat in Voorschoten een geraniummarkt gehouden. De markt werd georganiseerd door het bestuur van de afdeling Leiden van de Nederland se maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Een keuringscommissie beoordeelde iedere zen ding zodat de kopers van een goede kwaliteit verzekerd waren. Dankzij het goede weer werd de markt druk bezocht. Datzelfde gold voor de geraniummarkt die, even eens zaterdag, in Leidschendam werd gehouden. Deze eerste enige echte Leidschendamse ummarkt werd zaterdagmorgen officieel g door loco-burgemeester Van Dongen, die werd geassisteerd door de Leidschenhaagsi menkoningiry Maria Krom. Ter gelegenhei deze eerst gehouden markt ontving Zandbergen van verpleeghuis Prinsenhof u den van de loco-burgemeester een plant Het ligt in de bedoeling van de Leidschen geraniummarkt een jaarlijks terugkerend g< te maken. ma van ben tact We i :oms gen", zeg dig! de jsorg Inem Israi I® keim

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4