Klein Zwitserland: wel gewenning, geen verzadiging na derde titel Derde zege Wassenaar Goeie bal Hamburg voor Higueras Al voor f i,75 elke week in de Lotto. CLAUSHUIS STOPT STRAFBAL TEGEN KAMPONG Boxbergers heeren meester Softbalsters Storks en Capak WK in mineur Estafette record dames Sparta Extra reservegetal. Voortaan ca 10X100 prijzen per week méér in de Lotto. SPORT LEIDSE COURANT MAANDAG 21 ME11979 PAGIkj DEN HAAG Klein Zwitserland ontkomt niet aan een zekere gewenning als het om succes gaat. De Haagse hockeyformatie beheerst het nationale gebeuren dermate, dat de derde achtereenvolgende landstitel niet als een verrassing is gekomen. Meer dan in voorgaande jaren vielen andere topploegen terug, terwijl Klein Zwitserland de kwaliteit handhaafde. De overdosis aan techniek en routine maakten van een hernieuwd kampioenschap niets anders dan een logische zaak. Die, misschien door het gebrek aan concurrentie wat kleurloze titel kwam er za terdag dan ook uit. Eén doelpunt tegen Kampong was voldoende. Tegen die achtergrond was er evenwel nau welijks sprake van verzadiging bij coach Joost Bellaart en zijn spelers. Geschreeuw, gehos, champagne, lachen, alle kenmerken van een feest waren aanwezig. Het enige dat toch ontbrak, was de echte uitgelaten sfeer, zoals Bellaart zich die nog herinnert van vorig seizoen. „Toen was ik ongelooflijk blij", vertelt hij. „Maar dat kwam hoofdzakelijk omdat we net de teleurstelling achter de rug hadden van het toernooi om de Europa Cup. Niette min vind ik ook nu zo'n titel het einde. Het is fijn om te Klein Zwitserland heeft inzinkingen gekend. Bellaart: „Dat is het gekke van deze competitie, als het een keertje niet ging, dan had dat geen enkele nadelige invloed op de prestatie. Tegen Tilburg en bij Kampong speelden we echt slecht, maar we wonnen. Vroeger zouden we die wedstrij den hebben verloren. Je kunt inderdaad stellen, dat dit onze gemakkelijkste titel is. Dat neemt niet weg, dat ik er erg veel plezier aan beleef. De beste zijn met zo'n gewel dige overmacht, dat geeft wel degelijk ook voldoening". De beslissende ontmoeting tegen Kampong was geen af spiegeling van de huidige krachtsverhoudingen in hockey- land. Kampong, zonder de geblesseerde Paul Litjens, pas te een straffe mandekking toe, waar de oude en nieuwe landskampioen veel moeite mee had. „Het enige dat je daar tegen kunt doen", legde Tim Steens uit, ,,is veel sprinten om te proberen los te komen. Omdat de tegen- stader dan blijft plakken, krijg je harde duels." De eerste helft was zelfs zo rauw, dat het er op lijkt, dat het hockey eenzelfde ontwikkeling doormaakt als het voetbal. Een pessimistische toekomstvisie, die werd onderstreept door de scheidsrechters Jonker en Riemersma. Zei het tweetal: „Zo heeft het geen enkele zin meer. Je wilt ze lekker la ten spelen, maar wat de heren ervan dachten te maken, heeft met hockey niets meer te maken. Schande gewoon". Ron Steens (rechts) ziet zijn inzet gekeerd door doelman RobToft van Kampong. Tussen een fors aantal overtredingen en blessures in, kwam Kampong, in de eerste helft, nog het meest aan kansen toe. In de eerste tien minuten moest doelman Joost Claushuis twee keer redden en Maarten van Hees- wijk met zijn stick de bal van de doellijn halen. Klein Zwitserland had. problemen met de balbehandeling (veel stopfouten), de combinatie, maar nog het meest met de strafcorner. Acht van die ideale mogelijkheden bleven on benut. Naarmate het duel vorderde en de hardheid afnam, kwam Klein Zwitserland beter in zijn spel. Belangrijkste factor daarvoor was de rust. die uitblinkende laatste man Edo Buma uitstraalde. Hij raakte, gesteund door inzicht en stickvastheid, nooit in paniek en gaf daarmee zijn ploeg het nodige vertrouwen. In de 59e minuut leidde dat tot de winnende treffer. Maarten van Heeswijk passte diagonaal op de inkomende Tjeerd Borstlap, die vrij voor de sterke doelman Rob Toft met een rollertje scoorde (1-0). Resultaathockey Bellaart zette Rik Visscher in voor Hans Kruize, waardoor Ron Steens kon terugvallen naar het middenveld. Van daaruit moest Klein Zwitserland de kostbare marge ver dedigen. Die voorzichtige vorm van resultaathockey leek nutteloos toen doelman Claushuls de doorgebroken spits Tom van 't Hek onderuit haalde. De Hagenaars dachten al hun kampioensfeest uit te moeten stellen toen Imbert Jebbink zich opmaakte voor de strafbal. Claushuis tikte de bal echter uit de rechter benedenhoek. Pikant detail daarbij is dat KZ de hele week had geoefend op strafbal- len met het oog op het komende EC-toernooi. Claushuis stopte er niet een. De 21-jarige doelman daarover: „In zo'n speciale training krijg je ongeveer vijfhonderd strafballen te verwerken. Het is onmogelijk je iedere keer weer volledig te concentreren. In deze wedstrijd kon ik dat wel". Claushuis kwam drie jaar geleden naar KZ en heeft met zijn ploeg alleen nog maar titels veroverd. Hij beleeft de meeste lol aan dit der de kampioenschap, want voor hem is het afgelopen sei zoen een topper. Sterker dan ooit werd hij weinig gepas seerd. „Innerlijk en daardoor ook uiterlijk ben ik rustiger geworden", is zijn verklaring. „Misschien wel omdat ik sinds oktober voor het eerst ben gaan werken. Maar het zal ook wel komen omdat ik meer routine heb gekregen, mede door een aantal wedstrijden met Jong Oranje. Te genwoordig schrik ik niet meer zo snel van iets, dus ook niet meer van een strafbal, op wat voor moment dan ook." Voor Claushuis liggen er waarschijnlijk nog meer titels in het verschiet, maar niet met dezelfde ploeggenoten. Coach Bellaart: „Er zullen zeker enkele veranderingen komen. Sikko Onnes stopt. Veel meer kan ik nog niet zeggen, want dat vind ik niet eerlijk tegenover de. ploeg. Maar het is geen geheim, dat er wel wat jongeren zullen doorstro men". Voor het zover is, bereidt Klein Zwitserland zich voor op het toernooi om de Europa Cup. De redelijk vroege titel geeft enige speling in de aanloopperiode naar dat evene ment op het eigen terrein, al kwam het kampioenschap door de lange winterstop later dan gepland. En wat voor een belangrijke rol die Europa Cup in de gedachten van de Haagse formatie speelt, bleek ook gisteren in en tegen Hattem. Klein Zwitserland won met 4-2. Die zege volgde op een avond en nacht waarin de meesten behoorlijk 'door het stek' zijn gegaan. Niet alleen een bewijs van de door Bellaart verwoorde suprematie, maar tevens van de instelling waarmee Klein Zwitserland toeleeft naar een mo gelijk nieuw hoogtepunt in de geschiedenis van de unieke club. DICK HOFLAND RENDAG GROOT SUCCES OP DUINDIGT WASSENAAR De speciale renmeeting zaterdagmiddag op de renbaan Duindigt is een groot succes geworden. Negen behoorlijk bezette rennen en een aardige ponyren voor kin deren van enkele maneges uit de regio deden het publiek even de drafsport vergeten. Twee klassiekers stonden op het programma. De driejarige mer ries en hengsten kwamen aan de start in hun produktenren- nen. Een soort generale voor de jaarlijkse derby,al gaat het hierin over 1800 meter en is de derby 700 meter langer. Evenals vorig jaar spelen ook nu weer in de klassiekers de paarden van kas- theelheer Nuy uit Wezepe een belangrijke rol. De paarden wor den in Engeland getraind door Murry Ryan. Bij de merries had Stal Nuy drie paarden in de strijd. De Nederlandse kampi- oensjöckey Kevin Davies bracht de grote troef van Nuy. Boxber ger Queen, als eerste over de Met grote voorsprong gaat Kevin Davies met Boxberger Prins over de eindstreep. eindstreep. Ook de tweede aan komende, Boxberger Bloem met de speciaal uit Engeland meege komen Dave Maitland, kon het eerste paard in Nederlandse- training. Lady Rosa met Rober Wetemans, voorblijven. Het succes voor jockey Davies en stal Nuy kon niet op. Box berger Prins won met Kevin Da vies de Grote Prijs van Den Haag. groot ruim zeventiendui zend gulden. King's Eagle moest achter Trouble Maker Erik Bloem) in handen van Allen Jones genoegen nemen met een derde plaats. Niet Kevin Davies. maar Erik Bloem was de mtest succesvolle jockey op de r3n- dag. Hij won in de hengs en produktenren met Maris en v.ar- der nog in de openingskoers met Annemieke en Bslancoire. Gistermiddag voegde hij er een overwinning aan toe met Feuer- star. Favoriet Ossian deed gisteren op de tweede Duindigtdag van het weekeinde zijn plicht in handen van Aad Harmsen en zegevierde in de supertrio dra verij over 2600 meter. Precies op tijd wist de trainer/pikeur zijn paard te lanceren en won voor de outsiders New Petulan ce en Nevil Fez, welke laatste bijna het gehele parcours aan de leiding ging en zich pas in de slotfase gewonnen moest ge ven. De liefhebbers van de rensport zochten zaterdag Duindigt op, de aanhang van de drafsport kon terecht op de Rotterdamse Coolsingel, waar in het hartje van de stad voor het eerst tij dens de Binnenstadsdag korte baandraverijen werden gehou den. Naar schatting I50.000 per sonen bezochten dit unieke ge beuren voor de Nederlandse drafsport, dat zeker voor herha ling vatbaar is omdat er van een dergelijk programma enorm veel reclame uitgaat voor de Nederlandse Drafsport. Vijfentwintig paarden kwamen op de rijbaan voor het Stadhuis aan de start. Trams en overig verkeer waren die dag taboe op de Coolsingel. Rond de klonk van half zes was, na een paar- denshow van viereneenhalf uur, de winnaar bekend. De eerste prijs was voor Reno Fez met pi- keur Giel van der Togt, die de vier mille mee naar huis kon nemen. Orly Norton met de kor- tebaankampioen van Nederland Aad Pools pakte de tweede plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze softbalmedewerker) DEN HAAG De berichten over zowel Storks als Capac WK blijven in mineur. Eerstgenoemde ploeg verloor al midweeks met 6—1 van HHC, terwijl het dit weekeinde nog eens twee neder lagen incasseerde tegen Vax Kinhelm (5—1) en EDO (9—2). Capac was eerst de mindere van Nikon HCAW (7—3) en zag vervolgens Pirates in de slotfase de winst grijpen (4—2). Storks verzuimde tegen Vax Kinheim in de eerste inning redelijke scoringskansen te verzilveren. In de vierde slagbeurt haalde echter. Marjolein de Graaf-Paul uit voor een driehonkslag. Zij kon de thuisplaat bereiken omdat de Haarlemse achter- vangster bij een derde slag de bal uit haar han den liet vallen. Kinheim. dat al in de tweede slagbeurt twee punten had gemaakt, liep in het zesde bedrijf uit naar 4—1. Joke van der Peest sloeg toen de bal zover in het linksveld, dat zo wel zij als Tineke Vianen (tweehonkslag) alle honken konden aflopen. Gisteren legde werpster Monique Cayaux lang de slagploeg van EDO aan banden. Na vijf innings had zij de keurige cijfers 002 achter haar naam. Storks leidde op dat moment dan ook met 2—1. Kirsten Foppen had in de vijfde inning de' bal weggeslagen voor drie honken. Monique Cayaux hielp haar het laatste stukje. Suzan de Bie zond vervolgens Monique Cayaux weer rich ting thuisplaat. EDO scoorde in de gelijkmakende beurt tegen. Desastreus voor Storks verliep de zesde Haarlemse slagbeurt. Met al twee uit blun derde het Haagse veld en ook viel er een aantal honkslagen op rij, met als gevolg acht runs voor EDO. Uitslag derhalve 92 voor EDO. Capac ging tegen Pirates op vrijwel identieke wijze „de boot in". Joke Mineur en Marlinda van der Werf hadden, met steun van Thea 'Smit en Anja Parlevliet, al in de eerste inning de stand naar 2—0 getild. Pirates gooide al zijn gram in de zevende slagbeurt. Werpster Anja Parlevliet van Capac kreeg vijf honkslagen tegen en ook de veldsters kenden een paar ongelukkige mo menten. Pirates scoorde vier keer: 4—2. Het Zoetermeerse Birds verloor met 6—5 van UW. In de tweede klasse vierde Wassenaar zijn derde zege:-14—12 tegen De Spartaan. Olga ADO smaakte voor de eerste keer het zoet der overwinning. In Heerhugowaard werd het tegen The Herons 17—7. Standen: Hoofdklasse: BMC EDO 7—12, Terrasvogels 5—8, HHC, Vax Kinheim 6-8, Nelissen DSS 7—8. Bloemendaal 7—4, SHELL 6—2, Storks 6—0: Eerste klasse: Nikon HCAW 7—14, Fiorina Pira tes 8—12, UW Landlubber 5—6, MF Birds 7—6, Pinquins, De Meteoor 6—4, Onze Gezellen 7—4, Capac WK 8—4; Tweede klasse A: Wassenaar, Sparta, Spaarn- woude 3—6, Pino's 4—6, Heilo 44, De Spartaan 3—2, EHS, Olga ADO 4—2, Neptunus, The Herons 3—0. DEN HAAG - Jose Higi Raul Ramirez, Victor Ama de heren en Martina Navi va bij de dames zijn wi geworden van de afge weekeinde geeindigde toernooien in resp. Han Florence en Kobe. De Spanjaard Higueras gre hoofdprijs van ongeveer 50 door in de eindstrijd van burg de Amerikaan Harold mon te verslaan. Dej voor de finale gekwalifi door de Westduitser Ulli r uit te schakelen. Higuer. kende af met Elliot Telt! .Tom Okker werd met V Fibak in de kwartfinales dl spel uitgeschakeld door de chen Kodes en Smid, se den 6-2,7-5. Uitslagen: halve finales ras-Teltscher 6-4,6-4,6-2; mon-Pinner 3-6,6-3,6-2,2-6,1 nale: Higueras-Solomon 1.6-4,6-1; Raul Ramirez was in Flo te sterk voor de Westd Karl Meiier, die eerder had rekend met de Fransman Caujolle. Ramirez behoeft gen de Fransman Portes s een game op de baan te doordat de Fransman zit blesseerd moest terugtrekke Uitslagen: Ramirez-Portes Portes trekt zich terug Caujolle 6-3,6-4.finale: Rai Meiier 6-4,1-6,3-6,7-5,6-0. Victor Amaya greep de ti het Japanse Kobe door halve finale zijn landg Brian Teacher met 6-7,7-6, verslaan en in de eindstrijt Stockton met 6-4,7-5 achte te laten. Stockton won van Pat Dupre met 7-5,6-4. Martina Navratilova maakt<( eind aan de opmars van Austin door de jeugdige kaanse met tweemaal 6-1 slaan. Tracy Austin had ronde eerder van Betty gewonnen met tweemaal terwijl Navratilova Kathy Te, bad geklopt met 6-4,6-3. In Wenen kwamen in de van een damestoernooi de rikaanse speelsters Chris en Caroline Stoll tegenov kaar te staan. Evert won halve finale van Regina M; va, terwijl Stoll achtereenvc van Ruzici en Fromholtz gewonnen. In de finale Evert met tweemaal 6-1 Stoll. INNSBRUCK Een viertaf tes van Sparta uit Den heeft zaterdag tijdens int<n onale wedstrijden in lnns| het Nederlands clubrecorij, 100 meter estafette dam 46,03 seconden gebrachj( ploeg bestond uit Tilly Ve Conny Vermazen, Lilian Ham en Masrtha Derby. Het oude record stond 1968 met 46,3 seconde naam van Sagitta uit A dam. Voorts won Tilly Verhoef meter individueel in 11,4 conden. De Oostenrijkse E Haest werd tweede in 11, conden en Martha Derby de als derde in 11,74 sec('r Tilly Verhoef liet op de 2C ter een tijd afdrukken van seconden, waarmee ze oofP ste werd. Voortaan vallen er elke zondagavond in de Lotto twee balletjes in het laatste kokertje. Want de Lotto trekt nu een tweede reservegetal. U hoeft niet meer inleg te betalen dan anders. Maar met dezelfde 6 kruisjes maakt u wel een veel gelukkige prijswinnaars in de Lotto. Voortaan zullen dat er ca. 30.000 zijn. Dat komt omdat door het trekken van het tweede reservegetal het aantal prijswinnaars van de 2e en 5e prijs praktisch verdubbelt. Goed nieuws dus. Voor u die al in de Lotto grotere kans op een prijs.Tot nu toe waren speelt. En ook voor u die nu een extra reden er per week gemiddeld zo'n 20.000 heeft om aan de Lotto mee te gaan doen. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelii

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20