Wil Hartog metéén arm naar een tweede plaats J halmel wint ledevalueerde ordeaux-Parijs Schuurman de sterkste in IWAZ WIM HUS WINT LAATSTE ETAPPE ZIJDELINGS PORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 ME11979 PAGINA 13 i de en twee ewondenbij hotorraces in tegelen IGELEN Bij de trai- nationale motor- i, die gisteren op het :uit „Holtmühle" in Te ilen zouden worden ge- 78°-puden, is zaterdag een jureur om het leven ge- zijn twee rij- irs gewond. tjjj de training voor de Qo cc-klasse kwam Jac- 'ies van der Steen uit iten In een flauwe bocht val. De 34-jarige cou- werd naar het St. Jo- ih-ziekenhuis In Venlo iergebracht, waar hij en- [le uren later aan zijn ^rwondingen overleed, j twee andere valpartijen akten Henk van Schijn- j| (22) uit Overloon en Palm uit Oene ge ïnd. Van Schijndel werd >t schedelletsel overge- i), 3.bcht naar het ziekenhuis 'ijl Palm voor een vrij jtige schouderblessure worden behandeld, de ernstige ongevallen •ft burgemeester mr. E. G. M. Rutten van Tege- besloten de wedstrijde de Nederlandse Motor- irt Bond (NMB) niet te in doorgaan. I er ard Rond jintopDe pmmelbergen "iNTERSWIJK - Gerard >nd heeft gisteren op ^t Winterswijkse circuit Rommelbergen, een ktlonale motorcross in s:- J halve-literklasse ge- rf jonnen. Rond eindigde de eerste manche als iieede achter Wolsink n won de tweede om- '"'■"top. lerkste in de zijspannen iren Henk Knuiman en ink Martens, die ook n keer eerste en een maal tweede werden. Verstegen zette giste- n in Geffen de nationa- motorcross-wedstrij- in, georganiseerd door -J NMB, naar zijn hand. e Yamaha-rijder won ^|ide manches in de ge- -imbineerde 250 en 500 a >:-klasse met overmacht. H 4feter Klomp eindigde in ^ide seances op de veede plaats. In de zijs- veroverde het n. to Van Gastel/Hurk- sns twee ritoverwinnin- Kenny Roberts, die na afloop van de 500 cc-rape grote waardering had voor de karaktervolle prestatie van Wil Hartog, op weg naar de zege JARAMA „Die tweede plek is het pijnlijkste resultaat uit mijn hele motorsportcarrière. De laatste tien ronden waren echt niet om uit te houden. Ik dacht in elk van die laatste tien „was het de laatste alvast maar". Dat was het com mentaar van motorcoureur Wil Hartog, met een grimas van pijn uitgesproken na de voor Hartog zonder meer succesvol verlopen 500cc-Grand Prix van Spanje op het circuit van Jarama. Hartog's tweede plaats was naar de omstandighe den een meer dan geweldige verrichting. Winnaar Kenny Roberts schatte dat op zijn juiste waarde. Hij gaf tijdens de huldiging „morele" winnaar Hartog dan ook zijn overwinningskrans. Die had die vermaledijde „hot dog" wel verdiend, sprak de Amerikaanse wonderboy. Inderdaad had Wil Hartog die ten volle verdiend. Wat de Abbekerker immers gistermiddag in Span je presteerde was een uitzonderlijk toonbeeld van klasse, maar vooral van karakter. Dat blijk' van karakter was dat hard nodig. De sinds zijn val op Zandvoort befaamde linkerarm van Hartog (die van de roestvrij stalen plaat en de acht parkers) liet het dit weekeinde op een( geweldige wijze afweten. Wil Hartog had er een aantal dagen zeer geheimzinnig over gedaan, maar gisteren na afloop van de race kwam het hoge woord eruit. „Maandag droeg ik de wieg van mijn zoon Wil lem omhoog naar de slaapkamer. Halverwege de trap hoorde ik iets knappen in mijn arm, maar het deed weinig pijn. Een verrekt spiertje of zo dacht ik. De volgende dag echter, toen ik wakker werd, kon ik helemaal niets meer met die arm. Naar het ziekenhuis weer dacht ik. Daar hebben ze foto's genomen en het ongelooflijke was ge beurd. De roestvrijstalen plaat was doormidden gebroken. Het bot was heel gebleven, maar door de werking van die twee stukken metaal en die parkerschroeven aan de uiteinden van de onde rarm, had ik last van een helse pijn. Slechts op eratief kon er op dat moment iets aan gedaan worden. Ik wilde de jongens in Jarama echter niet in de steek laten en ben met volle instem ming van mijn chirurg naar Spanje gegaan. Het deed wel erge pijn, maar echt kwaad kon het in de arm niet aanrichten". Een verantwoord, maar zeer pijnlijk risico derhal ve. Hartog: „Ik dacht echt elk punt, dat ik hier met zo'n arm meepak, is meegenomen. Dat was mijn uitgangspunt voor vandaag". Het werden er heel wat meer dan die ene. Twaalf om precies te zijn. Daar zag het zeker in het begin van de 500cc- race niet naar uit. De linkerarm weigerde bij de start meteen al elke dienst. Wil: „Ik durfde niet hard genoeg te duwen. Daarom ging ik pas in tweede instantie goed weg". De slechtste start van Hartog van dit seizoen resulteerde in een doorkomst als negende na de eerste ronde. Ro berts en Ferrari trokken op kop geweldig aan het veld. En er leek weinig perspectief te bestaan voorde „gekortwiekte" Hartog. Verbazing Tot verbazing van iedereen, maar vooral van zichzelf - „ik had al zo weinig zelfvertrouwen en na die slechte start was het helemaal tot nul ge reduceerd", sprak Wil Hartog - stuurde de Abbe kerker zijn snelle Suzuki langs het gehele veld om in de elfde van de 34 ronden zelfs leider Roberts te passeren. De Amerikaan stond werke lijk paf, maar wist zich een paar ronden later weer een beetje te herstellen en de aansluiting weer te realiseren. Hartog kwam toen net in een periode dat het minder met de beruchte arm ging. „Die eerste tien ronden kende ik weinig problemen, maar in de tweede tien begon de pijn al echt hinderlijk te worden". Onoverkomelijk was het in die periode blijkbaar echter nog niet, want Hartog en Roberts vochten op het scherp van de snede om de lei ding. Tien ronden voor het eind was het gedaan met de krachten in de arm van Wil Hartog „Ik dacht: laat die Roberts maar lopen. Ik rijd wel voor een tweede of derde plek. Ik wilde de fout van vorige week in Imola niet meer maken. Onder geen be ding. Eventueel had de jagende Baldwin mij best voorbij gemogen. Tot mijn grote vreugde zag ik echter, dat Baldwin niets dichterbij kwam en dat gaf me de moed om in die laatste vreselijk pijnlij ke ronden die tweede plek veilig te stellen", al dus Hartog na afloop. Hij had naar zijn oordeel genoeg zelf niet meei pijn verbeten. Morgen komt aan die pijnlijke periode weer een eind voor Hartog. Hij gaat dan onder het mes van chirurg Coosemans uit Haarlem en krijgt hoogstwaarschijnlijk een nieuwe plaat ingeplant. Gisteren was er overigens in het Nederlandse kamp volop winst. De ploegenwinst, mits die titel ooit bedacht wordt, was in de 500 cc-klasse dui delijk voor Nederland. Boet van Duimen hield het spul eindelijk heel en Jack Middelburg begint steeds meer wedstrijdconditie op te doen en dat betekende drie Nederlanders bij de eerste zeven. Wil Hartog, zoals gememoreerd tweede, Boet van Duimen zesde en Jack Middelburg-zevende. Een unieke prestatie van het trio Nederlanders, dat maakt dat Nederland zelfs in de wereldtop mee gaat tellen. Er zijn wel eens andere tijden ge weest. Looyestein Een i i die Angstvallig Zijn aandacht ging op dat moment overigens meer uit naar zijn arm. Angstvallig klemde hij het dienstweigerende ledemaat tegen de buik, bang voor de lichtste aanraking. Terry Roberts moest er zelfs aan te pas komen om zijn hand schoenen uit te trekken. De „witte reus" kon dat beetje terugviel uit die wereld top, was gisteren Peter Looyesteijn, tot voor die dag trotse leider in het w.k.-klassement in de 50 cc-klasse. De Breezander ging zeer voortvarend van start en kwam zelfs twee ronden als eerste door. Toen Looyestein echter na een zestal ron den in de achterblijvers verzeild geraakte, diende hij plotseling voor een dergelijke langzame man van de ideale lijn af te wijken en het volgende moment lag de Nederlandse kampioen vlak. Weg was zijn leiderspositie in het w.k.-klassement. Looyesteijn dient het nu te doen met een derde positie achter Blatter en de winnaar van gisteren JOHN VOLKERS Lazzarini. itl ienl de er I "Sm Herman van Springel maakt een moedeloze in druk nadat een val hem van zijn kansen op de zege in Bordeaux-Parijs had beroofd 'S$s - i de' jaar Toei tc 'kla André Chalmel heeft pas op zijn der jaar zijn eerste grote overwinning in zijn [loopbaan behaald, de 76e Bordeaux-Parijs, van de uit de oudheid overgebleven heeft nog de reputatie een gro- onps te zijn, maar met het deelnemersveldje Jit weekeinde, dertien renners met nauwe- of faam, is Bordeaux-Parijs gedegra- een wedstrijd, die nauwelijks nog de klassieker verdient Ottjnval van Chalmel werd gepareerd door Her- Van Springel, in het verleden vijf keer win- 3van de marathon. De Belg krabbelde meter meter dichterbij en leek, op basis van zijn ng kansen te hebben op zijn zesdë overwin- Het noodlot sloeg echter toe. Van Springel ite met zijn versnellingsapparaat. De me-, ook niet hoentjefris meer na ëen lange maakte bij een poging te repareren tijdens foutje. Hij raakte het wiel van Van e renner ging onderuit. Van Sprin- paar minuten op de weg liggen, ir op, maar de snee was er uit. De- imen met Van Springel jacht op el had gemaakt, zette alleen door, maar jgeen streep dichter bij zijn landgenoot, die 600 kilometer voltooide met het opmer- gemiddelde van ruim 47 kilometer per uur. èsco Moser heeft gisteren gedaan wat van Werd verwapht: In de tijdrit van Caserte Mapels nam hij afstand van zijn concurren- h kwam daardoor in het algemeen klasse- °log vaster op de eerste plaats. (Is in de proloog van deze Ronde van Italië de wereldkampioen van 1977 bena- De Noorse specialist in het tijdrijden, Knud kwam er het dichtste bij. Hij verloor U— slechts 24 seconden. Guiseppe Saronni, het 22-ja- rige Italiaanse talent, moest twee seconden meer prijsgeven, maar behield de tweede positie in de algemene rangschikking. De 19-jarige Hans Vonk uit Arnhem won zaterdag zeer verrassend de Ronde van Zuid-Friesland, een klassieker voor amateurs over 161 kilometer met start en finish in Heerenveen. Vonk versloeg in de eindsprint tien medevluch ters. Arie Hassink en Jos Lammertink, de beide favorieten, werden respectievelijk tweede en der de. De beslissende slag viel al na 14 kilometer. Elf vluchters scheidden zich en namen een forse voorsprong. Het peloton was kansloos en werd nog geteisterd door een reeks valpartijen. Henk van Dijk brak daarbij een sleutelbeen. Johan Kuiken won zaterdag de Ronde van de Haarlemmermeer. In de laatste van de zes omlo pen maakte Kuiken zich los uit een kopgroepje van drie man, dat zich eerder had afgescheiden uit een kwantitatief dubbel zo sterke kopgroep. Kuiken bleef buiten bereik van Peter Kuis en Bart Zoontjes. De Ronde van de Haarlemmermeer was niet al leen een individuele wedstrijd, maar ook een krachtmeting voor verenigingsteams. Uit die strijd kwam De Zwaluwen uit Vlijmen het best te voor schijn. De Bataaf werd tweede en Breda derde. Jac van Meer uit Wouw is winnaar geworden van de Omloop van de Kempen. Hij reed de 188 km in 4 uur, 19 minuten en 20 seconden. Na 123 kilometer koers ontsnapten tien coureurs aan de aandacht van het peloton. Eendrachtig bouwden ze aan hun voorsprong. Vlak voor de fi nish sprongen drie renners weg: Jac van Meer, Peter Damen en Wim van Dongen, van wie Van Meer zich het sterkst toonde in de eindsprint. SCHEVENINGEN Feestelijker kon het bijna niet zaterdaga vond In de Scheveningse Kei zerstraat bij het slot van de zestiende Internationale Wieier Avond Zesdaagse. Bij de huldi ging van de dagwinaar, de zes daagse winnaar en de winnen de ploeg sprongen de cham pagneflessen open of het cola was. Het kon niet op. Boven dien mocht de voorzitter van de Stichting Organisatie Sport evenementen in Zuid Holland, Jan in 't Veld, gelukwensen in ontvangst nemen voor de re vanche op vorig jaar toen de zesdaagse als driedaagse hele maal de mist in ging. Lof voor de renners, lof voor de organi satie. Zoals verwacht kreeg de IWAZ een sterke winnaar in 25-jarige ex-beroepsrenner Cor Schuur man uit Breukelen. "Ik had wat goed te maken voor ploegleider Henk Plat. In Zeeuws Vlaande ren had ik niet best gereden de week daarvoor. Er y/aren wat woorden geweest en voor het zelfde geld was ik uit de ploeg getrapt. In de Haagse regio voor De Markthof goed rijden zou al les weer doen vergeten". Dat doet Henk Plat zonder twijfel. De Haagse ploegleidfer is hele maal "gek" van wielersport maar is in het corps der Neder landse ploegleiders zeker geen hoogvlieger. Hij heeft de steun van oud-ren ner Ton van der Valk, die op de juiste momenten de renners goed weet op te vangen. Het is geen geheim dat er de laatste weken in de Haagse ploeg van De Markthof wat spanningen ar zoiets komt De vreugde kon niet op in de Scheveningse Keizer straat. Henk Plat (met bril) en zijn winnende ploeg, met in hun midden de winnaar van de IWAZ I979, Cor Schuurman en de winnaar van de laatste etappe, Wim Hus van De Wit/ Vrolijk. Natuurlijk ontbreekt rondemiss Carmen niet. bij tijd en wijle in de sterkste amateutploegen voor. Het is echter duidelijk dat het succes in de zesdaagse op tijd kwam. De Markthofploeg bestaande uit: Aad de Groot, Peter Noy, Nico Touissant Bram Jouvenaar en Cor Schuurman bracht ook het algemeen ploegenklassement op zijn naam voor Batavus en De Wit/ Vrolijk. Vooral de laatste ploeg herstelde zich in deze zesdaagse van een matige start en kwam in de vijfde en zesde etappe sterk terug. Het was dan ook Wim Hus die in de Keizer straat over de honderd kilome ter als eerste over de finish ging- Al na 25 kilometer was er een grote kopgroep die zich los maakte uit het peloton, met daarin de favorieten voor de eindzege Bram Jouvenaar Den Haag) en Cor Schuurman. Deze groep viel in drie stukken uit een. Drie renners namen na 74 kilometer een ronde voorsprong. Dat waren Wim Hus, Cor Schuurman en Bram Jouvenaar. Wim Hus sprong in de finale al leen weg en zegevierde met groot vertoon van macht. Voor de 22-jarige renner van De Wit/ Vrolijk was het zijn eerste sei zoenzege en zijn derde overwin ning als amateur. Gerrit Pronk, vrijdag nog winnaar in Leiden, pakte de tweede plaats voor Cor Schuurman. Met een totaal van 53 punten kwam Cor Schuurman op de eerste plaats voor Bram Jouve naar met 42 punten. Matthé Pronk, die zaterdag genoegen moest nemen met een vierde plaats, bleef in het algemeen klassement op de derde plaats staan met 35 punten voor Gerrit Pronk met 33 punten en Henk van Weers, vijfde in de laatste etappe, met 28 punten, net ach ter Martin Rietveld die in de daguitslag de zesde plaats in- Op de laatste dag kwam de En gelse ploeg niet meer aan de start,zodat de IWAZ het in de Keizerstraat met slechts een buitenlandse ploeg moest doen. Er is zes dagen uitstekende sport geboden ,maar toch was de consul van de KNWU, Ber- tus Ouwehand, niet helemaal tevreden. De Zesdaagse heeft bestaansrecht. Maar het vol gend jaar moet de SOS wel wat meer regels stellen. Ren ners, die een dag wegblijven, konden zo weer aan de start komen. Dat is natuurlijk waan zin. Rustdagen of even snel een andere ronde elders in het land rijden moeten natuurlijk ta boe zijn. Maar voor de rest was het een goed gebeuren, dat de wielersport in de Haag se regio niet mag missen". ARTHUR VAN RIJSWIJK Kwalijk De gezamenlijke sportwe reld. gevormd door de Ne derlandse Sport Federatie, heeft in de vergadering van vorige week een op zienbarend besluit geno men. Mr. Jacques Hogewo- ning zat namens de KNVB in het bestuur. Hij trad vo rig jaar af vanwege de be faamde kwestie-shirtrecla me maar zijn benoeming speriode in de NSF was nog niet afgelopen. Niette min stelde de KNVB zijn vice-voorzitter mr. Eric Vilè afgelopen week kandidaat voor de bestuursfunctie. Men had zich er gemakke lijk af kunnen maken met te wijzen op de benoe- mingsduur van Hogewo- ning maar vanuit de verga dering kwamen andere stemmen. Men achtte mr. Eric Vilé niet bekwaam ge noeg om zitting te nemen in het NSF-bestuur van ex perts. Een kwalijke zaak, die de KNVB, toch al ge confronteerd met zo veel gezichtsverlies, een nog groter verlies van prestige heeft toegebracht. Over de kwaliteiten van mr. Vilé kan in de korte periode van zijn bewind nog geen afgerond oordeel worden gevormd. Zijn eerste optre den is evenwel op een on verdeeld fiasco uitgelopen. Hij wenste per se de shirt reclame te zien doorge voerd. Die eerste neder laag van de nieuwe voor zitter betaald voetbal is in de sportwereld kennelijk zo hoog opgenomen dat hem voor het forum van bestuurders uit die gehele sportwereld onbekwaam heid is toegedicht. Zo lang kan doordrammen nadreu nen. Onzalig Wat een strenge winter kan veroorzaken, heeft vooral de voetbalwereld ondervonden. Het zorgvul dig opgestelde programma kon in de prullenmand worden gegooid en er ont stond een onstel lende chaos van door-de-weekse- wedstrijden, duels op aller lei feestdagen en nog is men er niet uit. Dat de competitieleider betaald voetbal. Jan Huijbregts, zich lange tijd terugtrekt om het schema in elkaar te zetten, heeft ook weinig zin gehad. Dat is dan jam mer maar de noodoplos singen, die hij heeft uitge dokterd, doen de sport geen goed. Feyenoord zal er niet rouwig om zijn dat enige dagen voor de (tweede) bekerfinale Twen te op bezoek komt dat het oog slechts gericht heeft op de beker. Dat allerlei spelers zich naar Amerika hebben begeven, trekt de competitie evenzeer scheef. De tijdnood is echter het grootste obstakel gewor den en dient een leer voor de volgende keer te zijn. Het voorstel dat de voor zitter van Sparta, drs. Cor van Rijn, op de laatst ge houden vergadering be taald voetbal deed om in het begin van de competi tie de wedstrijd op woens dag af te schaffen, moet zonder meer een onzalig denkbeeld worden ge noemd. Juist dan dient een fors stuk van de com petitie te worden verwerkt. In Engeland is men daar al lang achter. Als het voorstel van Van Rijn doorgang vindt en er mocht nog eens een lang durige winter komen, kan alleen nog maar aan een noodcompetitie worden ge dacht. Het is lachwekkend dat Van Rijn als reden op geeft: op woensdag komen er geen mensen. Sparta trekt er op zondag zo'n 3500. Kwalificatie volleybaldames voorEK Geensucces voorLuijendijk enBleekemolen ^(lEDE Het Nederlands volleybalteam heeft zich itst voor het Europees |)enschap, dat van 6 tot jtober in Frankrijk wordt :orvien. Dat resultaat stond n ast nadat zaterdag in bergen (15—4, 15—10, >gii van Israël was gewon- e zEerder al was eenzelfde )ek|(30) op Oostenrijk ge- zal Ook Bulgarije kwallfl- zich door twee overwin- op Oostenrijk en Israël. VA In de laatste wedstrijd moest Nederland zich gewonnen geven tegen de Bulgaarse dames. Met drie keer 1510 won Bulgarije met 30. In dat duel stond behalve de eer ook een gunstiger poule-in deling van het Europees kam pioenschap op het spel. Bonscoach Jaap Akkerhuis be kende na afloop dat dit negatie ve resultaat hem toch was te gengevallen. «Vooral aanvallend speelde Ne derland zwak, zodat de Bulgaar se verdediging geen moeite had om de bal op te vangen. De enige die wel aanvallend tot een redelijk niveau kwam was Martje de Vries van DVC. Zij was ook de enige die de volledige wed strijd mocht uitspelen. Eindstand kwalificatietoernooi: 1Bulgarije 3—6 (9—0) 2. Nederland 3—4 (6-3) 3. Oostenrijk 32 (36) 4. Israël 3-0 (9-9) DONINGTON PARK De Nieuwzeelander Bret Riley heeft gisteren in Donington Park de formule lll-race, mee tellend voor het Europese kam pioenschap, op zijn naam ge schreven. De Braziliaan Chico Serra werd tweede en de Fransman Prost derde. De Nederlandse deelnemers kwamen niet in het stuk voor. Arie Luyendijk raakte in de vijf de ronde van de tweede heat in een „spin" toen hij door de zon gehinderd in het gras belandde. Michael Bleekemolen probeerde in de Engelse stad een nieuwe March uit. Met weinig succes, hij werd in de kwalificatierit kansloos uitgeschakeld. Brian Henton heeft gisteren op het circuit van Mugello de zes de formulie ll-race, die meetelt voor het Europees kampioen schap, gewonnen in een Ralt- Hart. De combinatie Geuzebroek/Wij- ker heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag de drie provin- ciënrit, een wedstrijd meetellend voor het Nederlands kampioen schap betrouwbaarheidsritten, gewonnen. De Franse equipe Jean-Pierre Beltoise/Henry Pescarolo heeft gisteren in een BMW 530 de 24 uur van Le Castellet voor pro- duktietoerwagens gewonnen. Be- Itoise en Pescarolo legden 547 ronden van 5.8 kilometer af, vier meer dan de Engels/Belgische combinatie Gordon Spice/Jean- fdarie Martin. Dubbel verlies handbaldames OSLO De Nederlandse da mes handbalploeg is dit week einde in de dubbel-interland- wedstrijd tegen Noorwegen met lege handen gebleven. De Noorse dames wonnen beide keren met een doelpunt ver schil, zaterdag met 1312, gis teren met 15—14. In beide wedstrijden heeft Ne derland een voorsprong gekend, die een beter resultaat dan een nederlaag mogelijk maakte. De Nederlandse dames bleken ech ter in de ontmoetingen, zeker gisteren toen Nederland tien mi nuten voor het einde nog een voorsprong van vier doelpunten had niet bestand tegen het fy siek sterke handbal van de con ditioneel goede tegenstander. Zaterdag voor Nederland scoor den: Hannie de Kok (6), Marijke Barth (2), Els Boesten, Mieke Pottuyt, Miep van Beek en Mar- jo Smeets. Gisteren doelpunten: Hannie de Kok (4), Diana van Gelderen (3), Miep van Beek (3). Mieke Pottuyt (2), Marijke Barth en Coby van Muiken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13