'67 verdient niet beter 'eyenoord in één linuut binnen Incident aan basis van eerste uitzege en Doesburg FC Den Haag op Sparta doelverdedigers (Van onze sportredactie) EGEN De treffer van Eugène Marij- n vlak voor tijd sloeg als een bom AZ n. Niet alleen liep AZ '67 bij NEC de Ha e nederlaag (1—0) na de winterstop Sgflhaar het Europees voetbal is ook op HHocht gekomen. Overigens mag de H jdhollandse ploeg zich gelukkig prijzen m NEC aanvankelijk genoegen nam met M gelijkspel, want de Alkmaarse club IB ende een forse draai om de oren. in de Goffert ronduit slecht, ampt en steriel voetballend werden de minuten volgemaakt. NEC over- gedurende de gehele tweede helft, ad niets in te brengen. De grootste ising bij NEC was de jonge Edo Op- «lormaal speelt hij linksachter. Nu Peter 'iks door een blessure het grootste ge- van de wedstrijd op de bank naast r Looyen zat (diep in de tweede helft iij de teleurstellende Jan Hoogendoorn ngen) posteerde Looyen zijn jonge op de rechtervleugel. Dat bleek een in greep, want Hugo Hovenkamp werd keren door Ophof volkomen zoek Hovenkamp: „Hij liep iedere keer met zijn rug naar me toe. Dat is toch ook niks, een linksachter tegen een linksachter. Ik wist niet wat hij van plan was. Daardoor ben ik ook nauwelijks in staat geweest om naar voren te gaan. Juist tegen NEC mocht ik naar voren maar het kon gewoon niet. In de rust heb ik tegen Nygaard en Metgod gezegd dat ze wat meer op Ophof moesten letten. Als zij hem zouden stoppen, kon ik langs de vleugel wat aan aanvallen denken. Maar daar was geen sprake van". De andere stimulator bij NEC was Eugène Marijnissen. De kleine middenvelder was gistermiddag in zijn element. Hij kon vrijuit voetballen, wat hij aan het falen van Jan Peters te danken had. Peters was duidelijk onder de indruk van het gehoon van zijn vroegere aanhangers. En Kees Kist kon niet loskomen van zijn direkte bewaker, Dries Visser. In de eerste helft kon de Noordhollandse formatie nog wel een stempel drukken op het spel, maar die eerste periode was van een te lauw karakter. Na de rust sloeg de vlam in de pan, mede door de agressieve start van NEC. Slechts een keer kreeg AZ een uitgespeelde kans, maar Formannoy stopte Hovenkamp. NEC had al na vier minuten gescoord. Maar de zeer attent leidende Van Swieten had een „klimpartij" van Jan Hoogendoorn ont dekt op de rug van Spelbos. Toch werd het werken beloond. Terwijl Van Swieten zijn chronometer in de gaten hield, sloop Eugène Marijnissen door de verdedi ging van AZ. Zijn draaiend schot verdween via de handen van Gerrit Vooys in het doel. „Dat is het mooiste, hè", riep Leen Looyen verrukt uit. „Scoren op het moment dat de tegenstander niets meer terug kan doen. Ei genlijk had ik een gelijkspel verwacht, maar die treffer in de voorlaatste minuut is toch mooi meegenomen". NEC had het eredivisieschap weer met een jaar geprolongeerd. Scoréverloop: 89. Marijnissen 1—0. Scheidsrechter: '67: Vooys; Arntz, Van Dongen, Spelbos. Ho- venKamp; Peters, Nygaard. Metgod; Van Rijnsoever (Schouwenaar), Kist en Welzl (ToQ- Een redding van doelman Formannoy, belaagd door Schouwenaar (links) ien Arntz. toe deed Volendam wat het in groot aantal opgekomen publiek zo ||g wilde: gevaarlijk worden in de aanval. Eenmaal moest Eddy Treytel per zijn doel verlaten om Jan Plat van succes af te houden. II DAM Na het verlies van 2—0 tegen 3rd staan Volendam ,en Haarlem met jelijk aantal punten op de voorlaatste NEC en Vitesse zijn inmiddels vrijwel waardoor de strijd zich toespitst tussen Ti en Haarlem. Beide clubs hebben wedstrijden te spelen. En hoewel Vo- een veel beter doelsaldo heeft, waar pupillen van oefenmeester Jan Mak nog een punt voorstaan, is de kans ihoud van het eredivisieschap toch ge- t ïmdat het programma van Volendam veel is dan dat van Haarlem, jdams oefenmeester Jan Mak: „Het zal al- niet eenvoudig worden. Wij moeten nog ,|unten halen uit die laatste vier wedstrij- fl)an redden we het wel. Een lastige opga- anneer we ons verstand bewaren, zie ik logelijkheden, hoewel ik best toe wil ge- M at onze situatie verre van rooskleurig is". Feyenoord ging Volendam weer ge- v/onnodig en door eigen zwakheden de n. Op één enkele minuut na, waren Vo- en Feyenoord op alle fronten in ba- ide ploegen wogen volstrekt tegen el- >P. die ene minuut kort na het begin van ede helft buiten beschouwing gelaten, minuut, de zevende om precies te zijn, og Volendams mogelijkheid om één over te houden aan het duel. Eerst sd I Petur Petursson ongehinderd door de _cusie wandelen (0—1) en vervolgens jt Dick de Boer na een misverstand met Frans Hoek de bal in eigen doel (0— Jezek verheugd: „Ik ga nu ook in UEFA itbal geloven, we liggen' vier punten op AZ. Dat moet genoeg zijn, hoewel ik ichtig wil blijven. Je weet het met iu eenmaal nooit", lam rtte offensief, Feyenoord daarente- De formatie van Jezek loerde al het begin op de foutjes die Volendam Vooralsnog ging er echter niets i>ij Volendam. Integendeel zelfs: onder ering van de in de eerste helft verbluf- spelende Dick Bond werkte Volen- een langdurig offensief, dat echter ruchten afwierp. Treytel hield door twee redenen zijn doel De belangrijkste daarvan was (op- gebrek aan een afmaker bif Volendam. voldoende, maar Volendam en goed anticiperende spits, iren andermaal niet in staat n de aanval tot verrassende Kansjes waren er mist nu eenmaal i Kramer en Plat w om in de punt v« daden te komen. Gesmoord De tweede oorzaak van het overeind blijven van Feyenoord was het secure verdedigen van de mannen vóór Eddy Treytel. Jansen en Van de Korput in het hart van de defensie en Wijnstekers en Brard op de vleugels hielden het hoofd koel, waardoor de meeste aanval- sacties van Volendam ai voortijdig in de kiem gesmoord werden. Niet alleen Volendam, maar ook Feyenoord voetbalde in de eerste helft goed. De basis van dat goede spel werd gelegd op het midden veld, waar de hard werkende Stafleu, de goed schakelende Notten en de bij vlagen verras send creatieve Van Deinsen elkaar uitstekend aanvulden. De tegenstoten van Feyenoord wa ren dan ook niet van gevaar ontbloot. Temeer niet omdat de wisselwerking tussen Van Dein sen en Petursson op links vaak voortreffelijk was, waardoor Keje Molenaar op de rech tsbackplaats regelmatig voor problemen werd geplaatst. Rendement leverden die Rotterdamse tegensto ten echter niet op. Dat veranderde na de rust in de zevende minuut. Kort daarvoor had Vo lendam overigens moeten scoren, maar de kans die door toedoen van Helling en Plat ont stond, werd verprutst door Frank Kramer. Na de doelpunten van Petursson en De Boer werd het een onvriendelijk duel. Niet alleen binnen de lijnen, maar ook daarbuiten ont stond nogal wat irritatie. Binnen de lijnen be zondigde Dick de Boer zich nog al eens aan onbezonnen acties en buiten het veld misdroe gen de Rotterdamse supporters zich weer eens. Scheidsrechter Manuel moest zelfs een op het veld geworpen broodmes verwijderen. ROTTERDAM Het Incident bleek tenslotte toch beslissend voor de uitslag van de wed strijd Sparta - FC Den Haag(1- 2). In de 26e minuut van de eerste helft leek een verre trap in de richting van de achterlijn van de Rotterdammers uit te lopen op een achterbal. Gele- genheidsausputzer Frank Weer denburg, na een proefwedstrijd- je eerder in de week tegen een Zeeuws amateurelftal op die plaats geposteerd door trai ner Mircea Petescu, maakte de bekende draaiende bewegingen met het lichaam om de hem achtervolgende Bert Blijie te misleiden. Maar op het moment dat het leer op (of was het net achter?) de kalkstreep rolde maakte grensrechter De Jong een wat onduidelijke beweging met zijn vlag, waaruit Weerden burg afleidde dat zijn poging een achterbal te forceren was geslaagd. Hij bleef staan en keek toe hoe Blijie het speel tuig na wat aarzelingen een paar passen voor zich uit dreef en vervolgens ploeggenoot Ro ger Albertsen bediende. Deze maakte van de algehele verwar ring gebruik door Pim Does burg voor een voldongen feit plaatsen. Terwijl FC Den heugd toonde ov ontstak vooral de bare Doesburg laag zich ver- ;r deze treffer licht ontvlam- woede. Hij snelde op scheidsrechter Mulder af, maar deze was in eerste in stantie niet genegen zijn assis tent te raadplegen. Toen de aanvoerder van Sparta vervol gens de lijnrechter aanklampte mengde Mulder zich tóch in de discussie waaruit een voor FC Den Haag plezierige conclusie kwam: doelpunt. De omstreden treffer gaf overi gens een goede afspiegeling van het spelverloop tot dat mo ment. FC Den Haag. dat zonder Van Leeuwen en Wicket, maar met de licht geblesseerde Van Vliet en Korevaar aantrad, eta leerde een frisse spelopvatting door vanaf het beginsignaal nogal offensief te werk te gaan. Maar verder dan een kansje van aanvalsleider Bert Blijie in die openingsfase kwamen de Hage naars evenwel niet. Sparta, dat nogal wat wijzigin gen had aangebracht in de op- stelling(Weerdenburg laatste man, Balkestein linksachter, De Goey rechtervleugelspits en Hol- verda in het centrum van de aanval), maakte een wat mach teloze indruk. Dat werd geïllus treerd door de eerste aanval, die pas in de twaalfde minuut tot stand kwam. Voor- en na dien had de Haagse defensie, met Van Vliet in de lucht opper machtig aan de kleine Holverda, eenvoudig stand gehouden. Toch was de eerste échte mo gelijkheid voor de Rotterdam mers. In een fase van het duel, waarin het aantal foutieve pas ses het aantal goede overtrof, kon de beweeglijke Holverda ineens op de rand van buiten spel doorlopen in de richting van Hans Galjé. De Haagse doelman kon uit zijn doel ko mend de voet tegen de bal zet ten, zodat deze scoringskans van Sparta teloor ging. Gedenkwaardig Hoewel FC Den Kaag een over wicht had kwam de equipe van trainer Plet de Vlsser(dle zijn contract Inmiddels met drie jaar heeft verlengd) tot het gedenk waardige moment In de 26e ml- Jan Verheijen in duel met gelegen heids-Ausputzer Frank Weerdenburg die een hoofdrol speelde in het incident waardoor FC Den Flaag op 10 kwam. standschot van Hoekema. Maar de treffer van Albertsen, bij de nasleep waarvan Mulder Does burg op een gele kaart trak teerde wegens praten tegen de leiding, schonk FC Den Haag de rust en noodzaakte Sparta ietwat energieker te werk te gaan. Veel meer dan een op een schot lijkende voorzet van De Goey, waaruit Galjé de bal moeizaam tot hoekschop moest tikken, leverde dit de Rotter dammers evenwel niet op.' Met Van Zoest voor de De Goey drong Sparta na de hervatting nog wat meer aan, daarmee voor FC Den Haag een zee van ruimte creërend. Maar nadat scheidsrechter Mulder het spel een paar minuten had stil ge legd wegens vuurwerk in het zestienmetergebied van Does burg verzuimden de gasten van deze vrijheid passend gebruik te nuut niet verder dan een af- maken. Weliswaar zette Fred Goemans koppend uit een voor zet van de door Blijie wegges tuurde Verheyen FC Den Haag op 2-0, maar gebrek aan alert heid stond meer treffers in de weg. Sparta kreeg zelfs een paar betere mogelijkheden. Van Staveren richtte echter naast het doel na een mistaxatie van Gal jé op een hoge bal en een kop bal van Holverda werd door de Haagse doelman met moeite over de lat getikt. Intussen had Mulder ook Galjé het geel voor gehouden, na een gezamenlijk met Mansveld uitgevoerde char ge contra Holverda, zodat zich het opvallende feit voordeed dat in een wedstrijd twee doelverde digers een gele kaart kregen getoond. Agressie Inmiddels Het FC Den Haag zich niet verontrusten door de grotere agressie van Sparta, waarbij overigens Valke zich aanzienlijk minder onderscheid de dan de soms ook op knulli ge wijze in de fout gaande Van Gaal. De onzekerheid bij het team van De Visser ontstond pas nadat Van Staveren een door Van Vliet van richting ver anderde bal dwarrelend langs Galjé had gewerkt! 1-2. Door te vertragen trachtte FC Den Haag de schade beperkt te houden, maar daarmee kon toch niet worden voorkomen dat Sparta nog kansen op de gelijkmaker kreeg. Van Zoest kopte net over en Valke zag de bal uit een fraai genomen vrije trap door Galjé over de lat gewerkt. Met Wickel voor Goemans trachtte De Vis ser naderend onheil te voorko men, hetgeen uiteindelijk lukte. Hoewel FC Den Haag in de slot fase de eerste uitzege in de his torie op Sparta verre van over tuigend vasthield betekende de triomf wel het negende competi- tiepunt uit de laatste vijf wed strijden. Waarmee de ongecom pliceerde strijdwijze van Piet de Visser dan zo tegen het eind van het seizoen toch in resulta ten wordt uitgedrukt. FRANK WERKMAN Zoest), Holverda,Van Stave FC DEN HAAG: Galjè; Kila.Mansveld- ,Van Vliet, Korevaar; Albertsen. Hoe kema,Jonker; Verheyen,Blijie, Goe- Jit XJ -• VANJtf

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11