r 850 langhaarkatten bevolken volgende week Leidse Ijshal ,De mensen lopen te gemakkelijk met allerlei kwaaltjes naar de dokter Heros gaat geen zee te hoog hond zoekt; huis m Directeur Hartgerink van gouden instituut voor praeventieve gezondheidszorg: \GINi !IDI DEN „Ik kw i er naar willen stre- ïn iets hogere drem- opbrengen om medische hulp in te epen. Ze gaan met kleine klachten ar de huisarts en deze kan daaraan alt weinig doen. Een mens zal met n aantal kleine klachten moeten Ieren yen". Dit stelt dr. IY1.J. Hartgerink, di- cteur van het Nederlands Instituut or Praevantieve Gezondheidszorg, dat week zijn vijftig-jarig bestaan ert. Ter gelegenheid van dit gouden [jileum heeft de stichting bio-weten- liappen en maatschappij haar bulletin n het onderwerp praeventieve genees- inde gewijd. Hartgerink is van mening dat men- i minder gauw naar een arts lopen ze beter geïnformeerd zijn over wat als kleine klachten kunnen verwach- i. „Geen geforceerde drempelverho- ng, maar een beter oordeel van de Bns zelf over wat hem in het kader m zijn gezondheid te wachten staat, je iemand aanpraat dat hij voor ie- probleempje hetzij de huisarts, het- een andere deskundige nodig heeft, ontneem je hem zijn zelfstandigheid ook een beetje het gevoel van eigen aarde. Ik denk dat je hem dan, ook al de bedoelingen nog zo goed, leed Irokkent. iTAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 MEI1979 PAGINA 5 oorlichling of die harde preventie alleen wel vol doende is. Het is al van ouds bekend dat sociale en psychologische factoren ziekten kunnen beïnvloeden en zelfs ver oorzaken, maar de laatste twintig jaar wordt hieraan opnieuw veel aandacht besteed". Het NIPG, een TNO-instituut dat aan de Leidse Wassenaarseweg is gevestigd, doet momenteel juist op dat laatste ter rein veel van zijn onderzoek. De G in de naam van het instituut staat sinds 1978 niet meer voor 'geneeskunde', maar voor 'gezondheidszorg'. Daarmee werd de ontwikkeling van de laatste vijftien jaren uitgedrukt: de preventieve zorg voor de gezondheid houdt meer in dan enkel preventieve geneeskunde. Men doet op het NIPG ook onderzoek naar de organisatie van de gezondheidszorg: hoe kan de medische verzorging het best worden geleverd? Hinderpalen goede gezondheidsvoorlichting en - ïvoeding zal er volgens dr. Hartgerink ^zienlijk toe bijdragen dat de mensen i problemen, want vaak zijn kwaalt- terug te voeren op psychische oorza- j, leren te accepteren, waardoor ze lukkiger zouden worden. Vooral aan voorlichting en opvoeding moet dgens de directeur van het NIPG veel eer worden gedaan. „We moeten er hter wel op letten dat deze voorlich- en opvoeding leiden tot een gevoel onafhankelijkheid en zelfvertrouwen niet tot het aanpraten van allerlei igsten." eventief gezien kan een goed leefpa- veel narigheid voorkomen. Op dit >ment staat in z'n algemeentheid wel st dat meer bewegen, minder eten en inken en geen schadelijke dampen (onder meer sigarettenrook) inhaleren, onder dit goede leefpatroon vallen. Dr. Hartgerink is echter wel van mening dat het niet te gek moet worden door elke keer als men weer eens wat nieuws vindt, men de mensen een nieuwe leef stijl probeert op te dringen. Leefomstandigheden Het medisch-technisch kunnen heeft de laatste eeuw een enorme vlucht geno men. Pas in de 19e eeuw ontdekte men dat besmettelijke ziekten vorden veroor zaakt door bacteriën en virussen. Toen de oorzaken bekend werden, was het mogelijk om preventieve maatregelen te treffen: hygiëne steriliteit bij de behan deling van wonden en inentingen. In de strijd tegen de besmettelijke ziekten heeft de preventieve geneeskunde haar grootste succes geboekt. Toch moet de rol van het medisch kun nen niet worden overschat. Bij nadere beschouwing blijken de sterftecijfers van veel besmettelijke zieten al te zijn gaan dalen voordat antibiotica, vaccins en 'bevolkingsonderzoek-wagens' be schikbaar waren. Die teruggang is te danken aan de verbetering van de leef omstandigheden: betere huisvesting, be tere voeding, hygiëne en rust. In Am sterdam heerste in de zestiger jaren van de vorige eeuw nog een cholera-epide- mie. Na 1870, omstreeks dat jaar kwa men waterleiding en riolering gereed, niet meer. Laatste plaats Dr. Hartgerink wijst op een Engels on derzoek dat al eerder heeft aangegeven, dat voor de verbetering van de gezond heidstoestand in Engeland en Wales de oorzaken in volgorde van belangrijkheid waren: beperking van gezinsgrootte, ver betering van voeding, gezondere leefom geving, specifieke preventief geneeskun dige maatregelen en geneeskundige be handeling. Dr. Hartgerink: „De artsen zouden het zich moeten aantrekken dat de behandelende geneeskunde in dat rij tje op de laatste plaats staat". „Ik weet nog een leuk voorbeeld", aldus dr. Hartgerink. „Waarom komen voe dingsstoornissen bij zuigelingen nauwe lijks meer voor? Omdat de artsen een beter inzicht hebben gekregen in de condities waaraan de voeding moet vol doen. Een verworvenheid dus. Maar ook omdat in de vijftiger jaren de koelkast een algemeen deel van het huishouden is geworden. We hebben geen halfbedor- ven melk en etensresten meer. Ik heb weieens gezegd dat zo bekeken de koel kast-fabrikanten de grootste bijdrage hebben geleverd aan de voedingshygië- Harde preventie Dr. Hartgerink: „De wat ik noem 'harde preventie', zoals de vaccinaties, de con sultatiebureaus voor zuigelingen, de hy giëne, voedingscontrole, daaraan wordt in Nederland voldoende gedaan. Er zijn verschillende instituten zoals het Rijksin stituut voor Volksgezondheid, de Keu ringsdiensten van Waren, die zich daar mee bezighouden. Na de oorlog is men zich echter steeds meer gaan afvragen Als grote hinderpalen in de preventieve gezondheidszorg ziet het NIPG het hoge arbeidstempo, concurrentie ten opzichte van elkaar, het ervaren van onderdruk king en luchtvervuiling. Deze zaken in het maatschappelijk leven worden op een of andere manier aan de mensen opgedrongen. Er lijkt nauwelijk aan te ontkomen. Kanker, stress en psycho-so- ciale klachten kunnen daar het gevolg van zijn. Dr. Hartgerink vindt dat het niet op zijn weg ligt om de bestaande maatschap pijstructuren te veranderen. Op de vraag of preventieve geneeskunde zal leiden tot de 'ideale maatschappij' ant woordt Hartgerink: „Nee, ik denk hoog stens tot wat gelukkigere mensen. Ik denk dat mensen die gezonder en geluk kiger zijn ook beter zullen gaan functio neren in de samenleving. In concrete ar- beids- en levenssituaties kunnen hinder palen zijn. Als deze worden weggeno men, dan draag je bij tot iemands per soonlijk levensgeluk. Gezondheidszorg is altijd individueel gericht en of dat dan indirect invloed zal hebben op het sy steem van een samenleving betwijfel ik- De samenleving is wat mensen er samen van maken". iEIDEN Een jaar geleden organi- ieerde de Nederlandse Langhaarkatten 'ëreniging tijdens het Leidse Beesten spul in de Groenoordhallen een aparte positie geheel gewijd aan deze pluizi ge kattensoort. Dit jaar hebben de lang- haarkatten het rijk alleen. In het week einde van 26 en 27 mei zal de vereni ging de Tweede Internationale Katten tentoonstelling organiseren in de ont dooide Ton Menken Ijshal aan de Leid- Vondellaan41. De Langhaarkattenexpositie, die de toe passelijke naam „Langhaarkat in Leiden !79" heeft meegekregen is met een deel nemersveld van ongeveer 850 langhari- gen de grootste in haar soort in Europa. De katten zijn voornamelijk afkomstig uit Nederland, België, Duitsland en En geland. Qua omvang en opzet is deze tweede langhaarkattenexpo aanzienlijk groter dan de eerste. Nagenoeg alle ras- variëteiten zijn vertegenwoordigd, 'aaronder ook nieuw gefokte die nog niet eerder in Nederland te zien waren. De Turkse Angora's bijvoorbeeld, waar van de voorouders geïmporteerd zijn uit de dierentuinen van Ankara. Andere „nieuwelingen" zijn de Goldens uit de Verenigde Stalen, goudkleurig met blau we ogen, de Harlekijnen, de effen Cho coladebruinen en de eveneens effen Lil- lac's. - Mogelijk zullen de zeer recent nieuwgefokte Balinezen ook aanwezig maar dat. is nog. niet zeker. Meer nog dan vorig jaar zullen er zeer jeugdige katten aanwezig zijn, over het algemeen zijn die vanwege hun beweeglijkheid nog wat aardiger om te zien voor de ge middelde bezoeker. Het gaat om 60 nes ten met in totaal 240 stuks jong langha rig gebroed. Tien keurmeesters staan voor de zware taak om het geheel binnen anderhalve dag maar even op zijn juiste waarde te schatten en in te delen. De katten zijn verdeeld in de Ereklasse (dat zijn vooral de wat oudere katten) en de Best in Show-klasse. Voor de winnaar van de Ereklasse heeft Burgemeester Vis ook dit jaar weer een zilveren medaille be schikbaar gesteld. Voor de Best in Show zijn er talloze bekers, beschikbaar ge steld door de nu anderhalf jaar oude Langhaarkatten Vereniging maar ook door sommige van de deelnemers zelf. Diverse stands, die vanzelfsprekend ip het teken staan van de eigenzinnige langharige viervoeter zullen het geheel afwisselen. Bij de informatiestand zijn deskundigen van de vereniging aanwezig voor een verantwoorde toelichting. Spe ciaal voor de jeugd houdt de vereniging een kleurwedstrijd. De Walt Disneyachti- ge kleurplaat van de organisatie is de afgelopen tijd verspreid over diverse kleuter- en lagere scholen in de regio en is ook nog op de expo bij de informa tiestand verkrijgbaar. De inkleurers, on derverdeeld in klassen van vier tot tien jaar krijgen zondag om twee uur uit sluitsel, want dan vindt de prijsuitrei king plaats en kunnen de winnaars za ken als een fiets, radio's en nog meer fraais tegemoet zien. Ton Menken zelf zal ook nog even in actie zijn. De kun- stijskoning opent de show zaterdag om half twaalf. De langhaarkattenexpo is op beide dagen van tien tot vier uur ge opend. De toegangsprijs is vier gulden, kinderen tot 13 jaar, CJPers en 65plus- sers betalen twee gulden vijftig. Voor inlichtingen kan men terecht bij de Ne derlandse Langhaarkatten Vereniging, de heer G.A.M. Cools, Van Faukenber- gestraat 52 in Voorburg, telefoon 070- 470026. LEIDEN De Hollandse herder Heros liep een paar maanden terug wat te trim men in de landelijke omge ving van Alkemade toen hij werd opgemerkt door een paar heren van de Rijkspoli tie van Alkemade. De twee politiemannen wilden van Heros weten wat hij daar zo in zijn eentje deed en toen Heros het antwoord op deze vraag schuldig moest blijven werd hij zonder pardon in de harige kraag gevat en meege nomen. Een eigenaar viel niet te achterhalen en dat le verde Heros een enkele reis Leids Dierenasiel op, waar hij in zijn kooi niet bijster gelukkig ligt te wachten op betere tijden. Het is niet bekend of de vori ge eigenaar van Heros hem „te vondeling heeft gelegd" of dat deze herder is weggelo pen, zeker is dat er nooit ie mand voor de goed verzorgde Heros is komen opdagen. Heros is een reu van vijf jaar oud met een schofthoogte van 60 centimeter, derhalve een royaal geproportioneerde hond. Heros is geen raszuive re Hollandse Herder. De stamboomdragers van het ras zijn „gestroomd", dat wil zeg gen ze zijn zwart met strepen. Heros heeft een niet gestreep te tekening waarin de kleuren lichtbruin en bruin overheer sen. Een ander verschil is de beharing. Heros is ruwharig, zijn vacht golft een beetje in r tegenstelling tot de vacht van de „zuivere" Hollandse herder die meer gestroomlijnd is. Het voordeel is dat Heros beter is aan te pakken. Ondanks de dubieuze afkomst ziet Heros er als een patente herder uit waar niemand zich voor hoeft te schamen. Het is niet be kend of Heros (Grieks voor held) zijn naam ook eer aan doet, zeker is dat hij een zeer waakse herder is. Zijn waaks heid is er waarschijnlijk ook de oorzaak van dat hij nog steeds in het asiel zit. Als po tentiële hondenbezitters het asiel bezoeken en langs het hok van Heros lopen gaat hij, geïrriteerd door zijn tralies, woest zitten blaffen en op springen zodat asiel-beheerder Wil Tiele dan vaak de zinsne- des „Nou, die woesteling hoef Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak .begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond. zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. noeg, mijnheer de beheer der?" te horen krijgt. Zodra Heros echter uit zin kooi wordt gelaten verandert hij van een grommend ondier in een zachtaardige err beminne lijke herder die zijn baas per fect gehoorzaamt en dan blijkt ook dat hij in feite erg rustig is. Heros is lief voor kinderen (waarschijnlijk zal hij die gaan beschermen) en kan ook goed met zijn soort genoten opschieten. Een beet je ruimte heeft hij gezien zijn grootte wel nodig en een flat lijkt daarom toch wel minder geschikt. Gegadigden dienen er wel rekening mee te hou den dat Heros geen allemans vriend is en altijd met een scherpe blaf de komst van vreemden zal aankondigen, ook al doet hij ze niets want valsheid komt in zijn karak ter niet voor. Heros is tenslot te zeer gehoorzaam, bijna een afgerichte hond die aange lijnd niet of nauwelijks trekt. Spotty Aan de zelfverslinderjj Dalmatiër Spotty is week een abrupt einde geko men door de komst van een paar nieuwe eigenaren uit Leiderdorp, waarbij Spotty zich vermoedelijk niet meer zal vervelen. Voor Spotty be stond meer belangstelling en dat was een geluk voor een andere eenzame wit met brui ne Dalmatiër in het asiel, die in plaats van de reeds aan de man gebrachte Spotty werd meegenomen. Goed nieuws ook voor de fans van Astor, de inmiddels grenzeloos populair geworden cycloop/herder van een paar weken terug voor wie Wil Tiele dagelijks enorme stapels post (in ontvangst moest ne men. Astor werd afgehaald door een dame uit Katwijk aan de Rijn die in een royaal huis met een groot erf woont. Zij stoorde zich totaal niet aan Astors eenzijdige oogop slag en kon het gelijk goed met hem vinden. Voor wat betreft het asiel als geheel kan nog worden opge merkt dat de hoeveelheid in gekwartierde grote katten vrij hoog ligt (ongeveer 65) en dat komt omdat momenteel de jonge katjes erg in trek zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5