In een ziekenhuis mag pa een uurtje blijven, maar dan moet hij wel opkrassen „Een normale bevalling hoort thuis te gebeuren, temidden van het gezin" een kraamverzorgster heb en daar weet de vader tenminste waar alles staat wat ik nodig heb". Dus die veiligheid in het ziekenhuis Is onzin ,,'t !s een valse veiligheid, die verkocht wordt. Als ze tegen mij be ginnen, dat ze liever poliklinisch bevallen, vraag ik altijd naar hun argumenten. Ik geef ze mijn visie dan wel terug. Uiteindelijk moe ten ze het natuurlijk zelf beslissen, maar het helpt wel. Laatst had ik nog een kraamvrouw die aanvankelijk naar het ziekenhuis wilde. Ze is thuis bevallen en ze heeft me wel twintig keer gezegd, dat ze daar zo blij om was. „Ik nooit naar het ziekenhuis", zei ze toen. Weet je wat het is, in een ziekenhuis zijn ze uit hun eigen ver trouwde omgeving gerukt. Ze moeten zich vaak groter houden dan ze zijn. En dan al die apparatuur. Stel je voor dat er wat met me gebeurt. Dat roept weerstanden op. Dat voel je ogenblikkelijk als je met ze het ziekenhuis ingaat". En thuis? „Thuis is het veel meer ontspannen. Ze kunnen rond blijven lopen tot het laatste moment. In het ziekenhuis leggen ze je gelijk op je rug. de meest pijnlijke houding. Helemaal niet nodig. Bij mij zijn ze naar de gym geweest. Tenminste, ik stuur ze erheen. Of ze gaan weet ik niet. Ze hebben geleerd zich te ontspannen. Ze kun nen thuis ook tegen hun man uithuilen. In het ziekenhuis zit zo'n man op een stoel.. Hij wordt getolereerd, meer niet. Bovendien is het infectiegevaar in een ziekenhuis veel groter door de bacillen die resistent zijn geworden". Nog meer voordelen van het thuisgebeuren? „Oh ja, nog zat. Ik kan er wel een dag over praten. Ik doe heus wel poliklinische bevallingen hoor, maar thuis is de situatie veel natuurlijker. Thuis'zet ik het kind direct op de buik van de moeder. En 't mag van mij daar een uur lang op knoedelen en doedelen. Daarna stop ik het kind in een langdurig, ontspannen bad. Het komt dan helemaal op z'n gemak. En altijd onder het oog van de moeder. Ze heeft voortdurend ogencontact. Geen seconde verdwijnt het kind uit haar blikveld. Allemaal heel belangrijk. Vervolgens gaat het weer naar de moeder terug. Als het borstkinderen zijn, worden ze aangelegd en anders krijgen ze glucose. Pas na een uur of twee stop ik het kind in een bedje. Pa en moe kunnen er bij wan neer ze dat willen. Dat missen ze in een ziekenhuis ook. De ouders kunnen thuis met elkaar praten, als het moet de hele nacht. Ze hebben het soms nodig om hun ervaringen te verwerken. Laatst nog vertelde een kraamvrouw me van haar ervaringen in het zie kenhuis. „Ik lag daar maar, ik barstte van de gevoelens, maar ik kon ze niet kwijt. Ik bellen. Ja. met de centrale, kreeg ik te horen". Dat is het nou juist. Die eerste nacht is zo belangrijk. Ook zo'n man loopt rond met z'n gevoelens. Na de bevalling mag ie een uurtje blijven, maar dan moet ie wel opkrassen, 't Is een bedrijf, zo'n ziekenhuis". Maar waar maakt u zich nu zo druk om? 't Is toch maar een ge~ Zuster Flip Lugtenburg, vice-voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen: „Thuis bevallen knoeiwerk?! Hoe durft zo'n man!" ring percentage vrouwen dat zonder medische indicatie in het zie kenhuis bevalt? Flip Lugtenburg spuwt vuur: „Jawel, maar daar gaat het niet alleen om. De poliklinische bevalling is een regelrecht gevaar vobr de ver loskunde. Wij handelen als verloskundigen allemaal volgens ons ei gen geweten. Controle is er niet, hoogstens enige controle achteraf door de geneeskundige hoofdinspectie. Wil je je beroep goed uit oefenen. dan heb je een heel nauw beroepsgeweten nodig. Kijk, als een zwangere vrouw in het ziekenhuis ligt, is niets zo gevaarlijk als te zeggen: „Mevrouw, ik kom wel even langs als de vliezen zijn gebroken". Je bent ertoe in de verleiding, laten we elkaar niks wijsmaken. En op die manier wordt het verloskundig peil aange tast". „Normaal gesproken ga je elke twee, drie uur kijken tijdens de ba ring. Maar als zo'n vrouw in het ziekenhuis ligt, denk je, ach, als er wat aan de hand is roepen ze me wel. Je bent geneigd te den ken: er loopt daar toch een zuster. En dat is nou net het gevaar. Want een bevalling doe je niet zomaar even. De clou van een ge makkelijke bevalling is de vertrouwensband met zo'n vrouw, met het hele gezin. Dat moet je op z'n minst een beetje kennen als verloskundige. Ik hou zelf regelmatig spreekuur. Vaak met de man nen en kinderen erbij. Dat zie je tegenwoordig veel meer dan vroe ger. De kinderen raken vertrouwd met je. Heel belangrijk. Kijken ze tenminste niet vreemd op als hun vader na de bevalling op mijn schouders uithuilt, zoals ik ooit meemaakte". „Ik merk het aan m'n collega's. Ze worden gemakkelijker bij vrou- •wen die poliklinisch bevallen. Als je aan die zorg gaat tornen dan is dat een levensgroot gevaar voor de hele verloskundige stand. Dan ben je op een hellend vlak. Onze organisatie pleit er dan ook voor om bij elke poliklinische bevalling de huispraktijk na te boot sen. Zorg in elk geval dat de moeder psychisch opgevangen wordt. En verder: wat normaal is moet normaal thuis bevallen". Toch bevalt meer dan de helft van de vrouwen in Nederland in het ziekenhuis. Zijn die medisch allemaal abnormaal? „Ja, 56 procent gaat op medische indicatie naar het ziekenhuis. Maar zeker tien procent hoort er helemaal niet. En van de overigen kan zeker de helft door verloskundigen geholpen worden, zij het met een of twee consulten van de gynaecoloog. Het is dus sterk overdreven wat er nu gebeurt. Maar ja, de ziekenhuizen zitten met een lage bedbezetting. Die zetten druk op de gynaecologen, ook al omdat ze, anders dan vroeger, die vrouwen nodig hebben voor de opleiding van' verpleegkundigen. In Limburg bijvoorbeeld is het he lemaal te gek. Daar bevalt 95 procent in het ziekenhuis. Kijk, wij maken onderscheid tussen medium en groot risico. Nou, wij zeg gen, het medium risico kunnen de verloskundigen wel af. Het groot risico is dan voor de gynaecologen." Gelukkig staan de ziekenfondsen pal achter de vroedvrouwen. Dat heeft Je hoogste ziekenfondsbaas van Nederland haar onlangs nog toevertrouwd, vertelt ze. „Nee, niet vanwege het feit dat wij goedkoper zijn dan de huisarts. Maar omdat wij zufk goed werk leveren. Dat is de reden. In plaat sen waar verloskundigen zijn genieten wij de voorkeur. Wie dan eet) huisarts kiest krijgt geen vergoeding van het ziekenfonds. Het houdt natuurlijk op als er alleen maar een huisarts voorhanden is. De huisartsen willen de clausule graag geschrapt zien. Ze willen zogenaamd dat de patiënt de vrije keus krijgt. Maar dat is een drogreden, want een zwangere vrouw krijgt natuurlijk nooit een on partijdige voorlichting van een huisarts, die zegt: „Mevrouw als ik de bevalling doe. dan kan ik gelijk voor uw andere klachten zor gen". Ik noem maar wat, maar zo gaat het. Gelukkig zien veel huisartsen in dat ze te weinig ervaring hebben. Ze doen hoogstens tien vijftien bevallingen per jaar in hun praktijk. Bij ons ligt dit aantal veel hoger. Gemiddeld tussen de 100 en 125 per jaar. Zelf zit ik tegen de honderd aan, maar dat hangt samen met m'n werk in de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen, waarvan ik vice- voorzitter ben. Ik ben niet getrouwd en ikivind nu eenmaal, datje niet alleen voor jezelf leeft. Ik doe dat organisatiewerk. omdat ik niet helemaal voor niks geleefd wil hebben". Voor Flip Lugtenburg is een bevalling nog altijd geen routineklusje. „Nee hoor. 't is elke keer weer een wonder, 't Blijft prachtig, leder mens is anders, de reacties zijn anders, de gezinssfeer is anders. Alleen als een kind niet geaccepteerd wordt, dat vind ik vreselijk. Dat komt óók voor. Ja, een wonder blijft het. Als dan eindelijk dat koppie er door komt. Floep, daar is het. En je ziet dat hoofdje draaien. Ik kan nooit nalaten te roepen: Kijk het draaien! Kijk het draaien! En dan zeggen ze wel: doe niet zo gek, dat heb je toch al honderd keer gezien. Mens, zeg ik dan, ik heb het al duizend keer gezien, maar ik krijg er nooit genoeg van. Ik denk altijd: Lieve Heer, wie ben ik dat ik dit doen mag. Als'een uil naar een zieke koe, zo kijk ik er altijd naar. Neem de tijd. kijk naar zo'n kind, kijk naar die ouders, zeg ik ook altijd tegen de leerlingen op de oplei ding. Daar kun je van leren. Ons vak wordt ook steeds meer het psychisch begeleiden. Het is veel meer dan de techniek om het kind eruit te halen. Dat kan een taxichauffeur ook." Ze blijft de thuisbevalling bezingen en bejubelen. ,,'t Is toch zo iets prachtigs. Het hele gezin is erbij betrokken. Ook de andere kinderen. Dat wil zeggen, zodra het kind er is. roep ik ze binnen. De bevalling zelf maken ze niet mee. Dat heb ik liever niet. Ja, als de ouders het willen, doe ik er natuurlijk niets tegen. Ik ben gast in huis, ik heb in feite niks te vertellen, al deel ik dan de lakens uit. Ik heb het ook nooit meegemaakt, dat de andere kinderen erbij waren, 't Is traumatisch voor kinderen, als 2e zien dat hun moeder pijn heeft. Ook dat bloed en zo, dat is niks ge daan. Ja, je kunt gerust zeggen dat ik er sterk emotioneel bij be trokken ben, maar niet zo dat ik het hoofd verlies hoor". Is de natuurlijke bevalling nog altijd zo pijnlijk en gevaarlijk als grootmoeder ons wilde doen geloven? „Nee hoor, gillen en krijsen, dat hoor je praktisch niet meer. De angst is weg. En de voorbereiding is veel beter dan vroeger. Adem haling en gymnastiek zijn tegenwoordig belangrijk. Dat helpt ook echt. Hoogstens hoor je nog een schreeuw bij de laatste perswee, maar dat is ook een stuk opluchting. Kijk, je neemt natuurlijk van te voren je maatregelen. Lijdt het kind? Is er een goede hartslag? Kan moe het uithouden? Dat controleer je allemaal. Bij elke wee meet je dat. En als dat positief is doe je het gewoon thuis. Neem van mij aan. dat bij een vacuumverlossing het kind meer lijdt dan wanneer je nog even wacht tot de opening wijd genoeg is. En als het toch beter blijkt naar een ziekenhuis te gaan, dan liggen ze in een paar minuten in de ziekenauto. Dus dat is geen punt. Maar be grijp me goed, ik doe m'n vak met liefde hoor. Ik ben geen slager. Ik sta ze niet naar 't leven. Ik ga uit van een fijne bevalling thuis. Dat is een hoogtepunt in hun leven". Thuis een kind krijgen. Iets mooiers is er niet. Zeker niet in het denkraam van de 45- vice-voorzitter van de Organisatie van Verloskundigen, zuster Lugtenburg. Aan ziekenhuisbevallingen heeft ze een broertje dood. Ze moet er niks van hebben, behalve als ze medisch Izakelijk blijken. Hoewel, achter veel verwijzingen van de dokterzet ze een levensgroot vraagteken. Om maar niet te praten van de modieuze poliklinische 24- uurs-bevalling. „Baarlijke nonsens", vindt ze. „Bevallen is een natuurlijk gebeuren. En als er niks aan de hand is, moet je dat thuis doen. Temidden van het gezin". Een vader, wiens vrouw al twee keer is bevallen de eerste keer in het ziekenhuis op medisch voorschrift en de tweede keer thuis weet nu al zeker: als er een derde kind komt, ziet het thuis het levenslicht. „In een ziekenhuis doe je eigenlijk afstand van het gebeuren", is zijn mening. „Er was in ons geval wel enige soepelheid hoor. Zo kregen re bijvoorbeeld beschuit met muisjes aangeboden, maar toch wordt je na een uurtje wel duidelijk gemaakt, dat je moet gaan. En dan loop je thuis met je ziel onder je arm. Je kunt de vreugde niet delen, je eigen kind en vrouw niet vertroetelen. De reacties die je per telefoon krijgt kun je ook niet samen bepraten". „In het ziekenhuis is het een medisch gebeuren. Je bent 3 in wezen een nummer, een van de zoveel. Altijd mensen stedq om je heen. En zij bepalen rtereg wanneer je je kind te zien carq krijgt en vast mag houden. 4 Vanwege het infectiegevaar mag je niet zomaar de kamer op, want er liggen vijftien kinderen. En als je vrouw gewassen wordt sturen ze je aan: weg. 't Is allemaal heel besi afstandelijk". »^an *^u's»da*was hee'wat anders. Het kost je lichamelijk wel veel energie, de hele voorbereiding, de visite en zo. Maar je hebt het gevoel dat je er zelf ook wat aan gedaan hebt Je kunt het kind laten zien aan de visite wanneer je maar wilt. De emotionele kanten komen thuis veel meer aan bod". „Ons tweede kind zou aanvankelijk op advies van de dokter ook poliklinisch geboren worden, maar daar was op het laatste moment geen tijd meer voor. Ik moet zeggen, dat m'n vrouw ook liever naar het ziekenhuis ging. Meer een gevoel van zekerheid. Er zou eens iets mis kunnen gaan. Maar het ging prachtig. Nee, de derde komt zonder meer thuis". zij je ds. wat C iet", )EN HAAG „Thuis bevallen? Knoeiwerk!", betoogde onlangs een iraëlische prof in de gynaecologie tegen een zaal vol vroedvrou- Ven op hun wereldcongres in Jeruzalem. De arme kerel heeft het 'ityeweten. Er stak een furie op onder de dames. Van alle kanten hij de volle laag. „Wat die man zei beviel ons helemaal vertelt de vice-voorzitter van de Nederlandse Organisatie van erloskundigen. vroedvrouw Flip Lugtenburg. „Meerdere collega's me toe. „Daar ga jij straks wel wat tegen- i brengen, hè?" vroegen ze. „Ja natuurlijk, wat dacht je?". Ik est nog spreken. Ik zou het hebben over de sociale status van verloskundige. Maar je begrijpt, dat ik die toespraak netjes om gebouwd heb. Ik heb even fljnk uitgehaald. Ik heb ze verteld van voordelen van thuis bevallen en van de gunstige ervaringen die rij ermee hebben". Nou weet ik hoe je een zaal toespreekt. Daar heb ik enige erva- 't Was doodstil. En na afloop een ovatie-van-heb-ik-jou- ,tlaar. Wat denkt zo'n man wel. Om wat wij hier in Nederland in hebben opgebouwd even af te doen met knoeiwerk. Nou iffeet ik ook wel, dat een goede thuisbevalling ook afhankelijk is an een goede prenatale zorg en die ontbreekt in veel landen, taar die is bij ons uitstekend geregeld". ■f 'och gek, die reactie van de vroedvrouwen. Want het gros van fe zwangere vrouwen in Europa en Amerika bevalt toch In het lekenhuis? Dat is waar. Bijvoorbeeld in Engeland, Duitsland en Scandinavië :ieb je voor honderd procent ziekenhuisopnamen. Maar er is een endens dat men er langzamerhand op terugkomt. Zeker onder de Verloskundigen. Er is grote belangstelling voor de manier waarop 'ij het hier doen. Zo komt een groep verloskundigen uit Scandina- de zomervakantie naar ons land om onze methoden te be- tuderen". 'och is de poliklinische 24-uurs-bevalllng „In", ook In Nederland. Ifeeds meer vrouwen gaan voor een dag naar het ziekenhuis en rijgen er hun kind, met of zonder verwijzing van de dokter. Wat serop tegen? t Is een modeverschijnsel, meer niet. Een bevalling is een nor aal gebeuren. Dat hoort thuis te geschieden. Je gaat voor een irkoudheid toch ook niet naar het ziekenhuis. Bovendien hebben ij zo'n goeie zorg vóór de geboorte dat iedereen die op medische ronden niet thuis hoort te bevallen, er al uitgevist is. Goed, op paar uitzonderingen na. maar die hou je altijd. Gebeurt er iets wat niet in de haak is, dan ben je ook zo in het zieken en |Ujs ge Er zijn vrouwen die zich In het ziekenhuis veiliger voelen. dbon usiaiDat is volkomen uit de lucht gegrepen. De gynaecoloog slaapt nder &h ook niet onder het bed van de patiënt. Bovendien heb je in e zoi|et ziekenhuis 's nachts en in het weekend een minimale bezet- tog. Alleen de hoognodige hulp. Ik heb zelf meegemaakt dat ik in onder enige hulp in het ziekenhuis de bevalling moest doen. Geen het amp. want ik red me wel, maar ik bedoel maar. Terwijl ik thuis VERLOSKUNDIGE FLIP LUGTENBURG: De spanning is gebroken. Zuster Flip toont pa en ma de nieuwe wereldburger. Pa hoeft niet bang te zijn, dat hij na een uurtje wordt weggestuurd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21