eeuwenoud ijnhuis an de Loire ordt ruivenat )mgeschoold ot nectar d De baron is wel degelijk thuis vandaag. Patrick de Ladoucete verwelkomt zijn eregast, Rudy Bausch van Amsterdam Hilton, in zijn sprookjeskasteel aan de Loire. plaat met gavottes van Mozart op de draaitafel gelegd en neemt nu bij het open haardvuur de beste wensen uit het verre Nederland in ont vangst. Huis van Oranje Als het eerste glas ge heven is „mmmm", ventileert ze goedkeu rend informeert ze naar de welstand van het Huis van Oranje. „Heeft uw koningin reeds besloten om troonsafstand te doen?". De goede heer Bausch verslikt zich spontaan in een mondje Fumé en schudt krachtig zijn hoofd. Vervolgens legt hij uit. dat zijn geliefde vorstin van zins is om nog enige tijd aan te blijven. „En prins Bernhard?", peilt de barones, „hij is een vaste afnemer van onze Baron de L. zoals u ongetwijfeld weet. Uw prins weet, wat kwaliteit is. Dat heeft hij herhaal delijk bewezen. En niet alleen op het gebied van de wijnen. Ohlala. c'est un charmeur, votre prince". Zij kijkt welwillend de kring rond en verzoekt haar zoon om een twee de fles open te trekken. „Oui maman", mompelt hij getroffen, maar aan de wijze waarop hij zich van zijn taak kwijt, kun je toch zien, dat hij het meer gedaan heeft. Nee. dat kun je rustig aan Patrick overlaten. Het moet hem trouwens worden nagegeven, dat hij zich op treffende wij ze kwijt van de taak. die op zijn smalle schouders is gelegd. Onder zijn lei ding beleeft het wijnhuis De Ladoucette nu al ja ren een ongehoorde bloeiperiode. De tachtig wijnboeren in de streek Pouilly Blanc Fumé. die samen zevenhonderd hectaren mollig heuvel land bewerken, hebben hem als peetvader gea dopteerd en vertrouwen hem hun druivenoogst graag toe. Ook de op brengst van het gebied aan de andere kant van de Loire, waar de fa meuze Cóte Lafond San- cerre in de milde zomer zon rijpt, stroom, voor bijna honderd procent naar zijn kelders en be reidt zich daar voor op een kortstondige opstan ding. Runderen op het droge En dan te bedenken, dat hij die plichtsgetrouwe opvatting beslist niet geërfd heeft van zijn va der, want die hield de familietraditie al gauw voor gezien en verkaste naar Argentinië, waar hij als grootschalige vee boer zijn runderen één AMSTERDAM Dat Amsterdam, die grote stad, ge bouwd is op palen, zal een waarheid zijn die bin nenkort niet helemaal meer opgaat, als de heren Jan Koster en Nico Klok tenminste hun zin krijgen. Zij willen het rijkelijk aanwezige element water als fundament gaan benutten voor de broodnodige uit breiding van het woningbestand. Leven op het IJ. Amsterdam kan er nog overtuigender door het Ve netië van het noorden worden dan de folders nu aanprijzen. Bijkomend voordeel: de armlastige Ne derlandse scheepsbouw zal een fikse injectie krij gen, mochten de plannen werkelijkheid worden. „En dat gebeurt volgens ons; wij zien geen enkele reden waarom het niet zou gebeuren". Jan Koster is bankdirecteur, Nico Klok is architect en directeur van een woningbouwvereniging. Samen hebben ze de Aqua City Maatschappij opgericht, bundeling van een groep deskundigen die weten wat er komt kijken voor de aanleg van een stadswijk op het water. Ze staan in de startblokken. „Wanneer het gemeentebestuur vandaag zegt: meer die pon tons maar af. kunnen we medio volgend jaar de eer ste vijftig huizen klaar hebben". In totaal hopen Koster en Klok tienduizend wonin gen te bouwen, gegrondvest op stalen eilanden die onderling met bruggen verbonden zijn en die alle voorwaarden in zich bergen waaraan een woonwijk dient te voldoen, met inbegrip van groenvoorziening en parkeerruimte, winkelcentrum en speelgelegen- hëid. De kosten worden geraamd op 2,5 miljard gul den. Ruwweg 30 percent daarvan zal de scheeps bouw ten goede komen die de pontons moet leve ren waarop de stad verrijst plus de staalconstructie voor de gebouwen. In concreto kan het project voor de Amsterdamse werf NDSM vijf jaar werkgelegen heid betekenen. Uiterst belangrijk, want op 1 okto ber wordt daar het laatste schip afgeleverd en is de orderportefeuille leeg. De gedachte is geboren in de vergaderkamer van het bankfiliaal dat Jan Koster leidt. De ramen bieden uitzicht op het terrein van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij. Staande voor dat venster zag Koster de zeeschepen liggen. Hij moest denken aan de vele tankers die tegenwoordig worden opgelegd. Zo'n tanker, overwoog hij. heeft al gauw een dekop- pervlak van 10.000 vierkante meter ofwel een hecta re. Alleen de opbouw al telt zeven verdiepingen. Dan moet je er ook met gemak een flat op kunnen zet- Bij nader inzien bleek het ombouwen van tankers tot drijvende woonwijken om allerlei redenen geen haalbare kaart. Maar het idee bleef leven. Toen Kos ter hoorde dat Braziliè midden in de Amazone op pontons een complete houtverwerkende industrie had neergezet en dat Japan speelde met de gedach HATEAU DU NOZET de baron is, in genstelling tot anders- idende berichten, wel igelijk thuis vandaag, eliswaar was hij enige huis, maar dit eld geen enkel ver- hem toe- edichte expeditie naar et Noordpoolijs. De ba- heeft daar namelijk iets te zoeken. Want de anderhalve ijs- die zijn voortreffe- Pouilly Baron de L te waarderen, rdt hij ook niet veel Ijzer. Als hij het daar- moest hebben, kon -^i beter gelijk op het ien dak van zijn Cha- du Nozet gaan zit- n daar met Zuster wachten op een luwe broodwinning. het per se wilt de baron is in zijn privé j teruggekeerd sn zakenbezoek enkele forse afne- van zijn hemelse ir. Daarna heeft hij ijn piloot opdracht i 3r° even om op het Rotter- lamse vliegveld Zestien- loven Amsterdam-Hilton- i oss Rudi Bausch iens Food- en Bevera- Pz. emanager Siem Jonker 6p te halen voor een ■>0'1 envoudige lunch te zij- enkastele. J'idens de vlucht stroomgebied van de e, die zich ook op jo lat' »"3 deze lentemorgen weer met hoofse revérences naar links en rechts door de wijngaarden slingert, wijst de piloot zijn passagiers terloops op de aanwezigheid van een ijskastje in de staarl van de tweemotorige Cessna: dit is tot aan het deksel gevuld met flessen Pouilly Fumé van diverse kostelijke jaar gangen. Zelf drinkt hij daarna si naasappelsap. want het toestel bevat een onge hoord aantal knoppen en als je die niet van tijd tot tijd indrukt, loop je vlot de kans om na enkele uren te landen in de Midden-Afrikaanse republiek Tsjaad. De heren Bausch en Jonker daarentegen heb ben op deze ochtend uitgerekend een intens verlangen om naar de knoppen te gaan en ontkurken royaal vóór Parijs reeds de tweede fles Pouilly Fumé. die een fluwelen afdronk paart aan een frisse, bij na overmoedige neus. Welk een geluk, dat dorst ook op een hoog te van zesduizend voet geen seizoenen kent. Patina De ochtendstond, die de reizigers tegen elven aantreffen bij het Chate au du Nozet, kleurt al even voortreffelijk bij het patina van de wijnen, die in de bijgebouwen vat hebben gekregen op hun ridderslag. Tiendui zenden liters volgen daar onder het wakend oog der keldermeesters een omscholingscursus van druivenat tot goden drank. Het is een pro ces, dat zich volgens de ijzeren wetten van de moderne alchemie vol trekt en waarvan het eindresultaat bij voor baat ademloos wordt af gewacht door gekende fijnproevers, die uit erva ring weten, dat de ba ron uitsluitend iets uit zonderlijks onder zijn kurken heeft. Als ze dan ook in een restaurant met enige Mi- chelinsterren de somme- lier verzoeken een Ba ron de L open te trek ken. geraken ze gelijk in opperste vervoering. En de bofkont, die daarna de wijn mag voorproe ven. doet dat met de hemelse blik van een gedegen minnaar, die door een verrukkelijke speling van het lot als nog Brigitte Bardot in de armen kan sluiten. Baron Patrick de Ladou cette staat erbij en kijkt er naar met de verbaas de blik van een zon dagskind. dat een dag te laat is geboren. Hij kan het ook niet helpen, dat zijn wieg met kanten ruches 27 jaar geleden uitgerekend stond in een slaapzaal op de eer ste verdieping van een kasteel, waarvoor zelfs Anton Pieck en Carel Briels geen extra toren tje zouden kunnen ver zinnen. De bouwdoos, waaruit dit burengebeu ren is opgetrokken, was namelijk al geheel com pleet met inbegrip van de huiskapel, de slot gracht en de ridderzaal, waar gedienstigen uit het dorp beneden tegen een uurvergoeding van 3,50 franc zojuist zijn begonnen met het rang schikken van het tafelzil ver. Straks zullen de massieve deuren van Sint-Pieter-formaat op enzwaaien en zullen de gasten de roemers hef fen en een toost uit brengen op de ranke verschijning van de zo veelste Pouilly, die zijn ziel bloot geeft. Rinkelende spo ren In zo'n entourage ver wacht je automatisch een ridder in bombazijn, die zich met rinkelende sporen aan zijn punt laarzen bonkend voort beweegt en na het toe tje zijn gasten uitnodigt om op het binnenplein met hem de degen te kruisen. Ook kijk je uit naar de komst van eni ge minstrelen en joffers in fluweel van een aard se kleur flessegroen, die Helaas, op dat punt stelt Patrick de Ladoucette zijn gasten hevig teleur. Hij blijkt slechts te be schikken over een gepij nigd hoofd, dat hij nu reeds te vaak gebroken heeft over problemen van winst en verlies. Zijn driedelig pak is daarmee geheel in over eenstemming en heeft de zorgelijke kleur van een verregende herfst. Het wordt hem groot moedig vergeven, want ga er als knaap van even in de twintig maar aan staan om een fami liebedrijf van 52 hecta ren in Gods eigen wijngaard te leiden. Dan mag je met het volste vertrouwen zó kijken. Zijn moeder is al even zeer incognito en ver raadt door haar uitmon stering geenszins, dat men oog in oog staat met een barones uit een geslacht, dat reeds sinds 1785 een verrukkelijk rollenspel opvoert in hel decor van Chateau du Nozet. Ze draagt een bekoorlijke deux-pièces van weerbestendige tweed en monstert het gezelschap door een bril van een soort, dat men ook wel aantreft bij cheffinnen in betere da mesmodezaken. Ze heeft zojuist een langspeel- Een deel van het oostelijk havengebied In Amsterdam. In de Insteekhaven links zou volgens de Aqua City Maatschappij woningbouw ®Ppontons kunnen worden gepleegd. voor één op het droge trok. De wijngaarden aan de Loire had hij te voren verpacht en het kasteel liet hij verloe derd achter. In het tele visiespel „Zo vader, zo zoon" lopen de De La- doucettes dan ook een vlotte kans. dat hun ver wantschap door het pa nel niet geraden wordt. Misschien zal Rien Poortvliet nog op een gegeven moment een zwakke gelijkenis ont dekken tussen de oude baron en Patrick. Maar aan het einde zal hij de zoon waarschijnlijk toch plakken aan een tus- senagent in brandverze keringen. Want eerlijk is eerlijk: daar lijkt Patrick nog het meest op. Ook grootvader De La doucette lijkt niet de aangewezen figuur om een kleinzoon te inspire ren tot grote daden. Van de wijncultuur boeide het proeven hem het meest en dat deed ie bij voorkeur in het gezel schap van smakelijk vrouwvolk, dat hij tij dens zijn zakenbezoeken aan Parijs interesseerde voor zichzelf: de groot ste druif van de familie. Op die manier teerde hij begrijpelijkerwijs snel in op het familiekapitaal. En om dat in één mees terlijke klap weer aan te zuiveren nam hij zijn toevlucht tot een klein bedrog. Hij nam een kunstschilder in de arm, die in één nacht een natuurgetrouwe copie maakte van het giganti sche familieportret dat in de ridderzaal hing. Deze werd. nog kletsnat, aan de muur gehangen en het oorspronkelijke werk verkocht hij daarna aan een collectionneur in New York. Toen deze een jaar later stierf en uit zijn testament bleek, dat hij het schilderij ver maakt had aan het Pa leis van Versailles, maakten de kranten daar op hun voorpagi na's uitgebreid melding van: „Genereuze Ameri kaan geeft kostbaar schilderij van de familie De Ladoucette terug aan Frankrijk". „Flauwekul", oordeelde de barones onmiddellijk, „dat schil derij hangt al jaren bij ons in de ridderzaal. En dat is nog voor geen miljoen te koop". De oude baron zat monke lend terzijde en volstond met een vliesdunne glimlach. Privé probleem Patrick geeft deze schel menstreek hoofdschud dend door en maakt zijn gasten ook nog deelge noot van een privé pro bleem. „Ik ben het met maman eens. dat het voor mij tijd wordt om te trouwen. Zevenentwin tig is een mooie leeftijd om een dergelijke stap te wagen. Maar de vrou wen, die ik ontmoet, worden pas goed ver liefd. als ze horen, dat ik een De Ladoucette ben. En dat vind ik geen basis voor duur zaam geluk. Zelfs als ik een avond in Parijs ano niem op stap ga, kom ik steevast toch weer moe der tegen, die trots ver telt. hoe goed haar zoon het doet in de zaken". Flessenpost De volgende dag is Pa trick de Ladoucette ere gast tijdens een maal tijd, die is gecompo neerd rondom de gou deerlijke flessenpost, die Patrick regelmatig via zijn handlanger Ton Bos van Fourcroy naar dorstige vrienden in Ne derland stuurt. Er is door gastheer Rudi Bausch ook wat vrouwe lijk schoon aan tafel ge nood: verdienstelijk ge ornamenteerd en met hun balboekje nog on beschreven. Maar ook zij kennen he laas de achtergronden van de gebogen figuur in de herfstige outfit aan het hoofd van de dis. Het valt te vrezen, dat voor Patrick de Ladou cette die druiven nog lange tijd zuur zullen blijven. LEO THURING K. en K. willen Amsterdam drijvende wijk geven in het IJ te aan een drijvende luchthaven, vond hij de oplos sing. Samen met architect Klok werkte hij zijn plan verder uit. De scheepsbouwindustrie zou grote staalcon structies moeten vervaardigen, bestaande uit pontons van minstens zestig bij twintig meter en karkassen van flatgebouwen of rijtjeshuizen. Wanneer deze ei landen op hun plaats gebracht en hecht verankerd waren, zouden de skeletten eenvoudig met geprefa briceerde elementen kunnen worden opgevuld. Kos ten: ongeveer dezelfde als bij normale bouw. Voor delen: geen schaarse bouwgrond of tijdrovende demping nodig, terwijl met de technieken uit de scheepsbouw voor de helft sneller kan worden gewerkt. Architect Klok: „Door aaneenschakeling van pontons van verschillende grootten en de toepassing van afwisselend laag- en hoogbouw kunnen geva rieerde woonwijken ontstaan die onmiddellijk aan het water grenzen, met alle recreatieve mogelijkhe den van dien. De functie die de parken hebben in de tuinsteden, wordt hier vervuld door het water". „Amsterdam heeft op het 'ogenblik behoefte aan 20.000 nieuwe woningen", aldus bankdirecteur Kos ter, „maar er is geen ruimte voor. Daarom grijpt men naar het noodmiddel van de overloop: Almere, Purmerend, de kop van Noord-Holland zelfs. Maar hieraan kleven grote bezwaren: energieverslindend woon-werkverkeer, verstopte wegen, verstoring van het landelijk milieu. Bovendien willen de mensen voor wie die 20.000 woningen er moeten komen, in Amsterdam wonen, niet ergens in de polder. Zo be zien biedt ons plan de ideale oplossing". De bedoeling is dat Aqua City, de stad op het wa ter, een project wordt van de Amsterdamse federatie van woningbouwverenigingen en dat ook de over heid erin deelneemt. Het accent ligt op sociale wo ningbouw en energiebesparende technieken (isolatie, zonnepanelen, warmtepompen) zullen ruime aan dacht krijgen. Koster en Klok schatten dat in hun drijvende wijk het energiegebruik met niet minder dan 75 procent kan worden teruggebracht. Ze noe men nog een ander pluspunt. De stedelijke indeling van Aqua City zal niet aan een vastliggend en on veranderlijk stratenpatroon gebonden zijn. Men kan de drijvende wijk aan nieuwe architectonische in zichten aanpassen door simpelweg de pontons an ders te rangschikken. Amsterdam is bij dit alles slechts een eerste aanzet. Koster: „Als we toestemming van de overheid heb ben gekregen en een stukje ervaring hebben opge daan. gaan we elders kijken of er mogelijkheden zijn. Overal waar voldoende water is. moet ons pro- dukt in principe te slijten zijn. Bouwgrond is een van de meest schaarse artikelen ter wereld. Nou: wanneer er op aarde tweemaal zoveel water voor komt als land, ligt het voor de hand die waterruimte te gebruiken voor de oplossing van het probleem". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19