Revolutionair streven in faseplan: studie aanpassen aan trainingen uropese lokstitel rengt Rudie Koopmans in roblemen Niet iedere tegenstander wordt geaccepteerd fillem Bos pördinator ï$ugd yielding nnisbond: Gl'ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 ME11979 PAGINA 13 LDOORN De tennissport in Ne- tnd heeft de laatste jaren een enor- I vlucht genomen. Zodanig zelfs, dat S 'tennis na voetballen de grootste y{ tbond heeft van ons land- Het is bekend feit, dat de belangstelling een tak van sport meestal snel toe- |it naarmate op internationaal ni- grote successen worden geboekt, •restaties van Tom Okker en, in wat iere mate, van Betty Stöve hebben ■twijfeld meegewerkt aan het steeds lairder worden van de tennissport, het blijft een opmerkelijk feit dat oei zich nog steeds voortzet, ter- iederland momenteel op internatio- i nog nauwelijks meetelt. 'ordt evenwel aan gewerkt om te iten de achterstand zoveel mogelijk lopen. Sinds zeven jaar kent de Ne- indse tennisbond het zogenaamde fa- in grote lijnen wel wat over- tomst vertoont met het jeugdplan Ne- tnd, dat door de voetbalbond op ini- de toenmalige bondscoach ■g Kessler werd opgezet. Willem Bos, ;coach van de tennisbond, die iaal is belast met de coördinatie teugdopleiding, kan er veel en IJgroot enthousiasme over vertellen. zo stelt hij, „een natuurlijke l^ikkeling, dat een jong individu zich met een ander. Die natuurlijke i iets te presteren, zich met idjes of vriendinnetjes te meten, kun 1 constateren als de school uitgaat wordt er naar hartelust gerend om eerste, voor alle anderen, de speel- r te steken en de uitgang te iken. Die natuurlijke drang om iets resteren is dan ook het uitgangspunt bij de opzet van het faseplan. rbij gaat het niet op de eerste plaats e die zo nodig kampioen moet aar veel eerder om een goede ning van het kind, en die kan alleen ien bereikt wanneer er wordt ge- een goede begeleiding. Daar door een hoger sportief niveau It bereikt is natuurlijk belangrijk". 'p Londen jaar geleden ging het initiatief tot de opzet van het zogenaamde fase plan uit van de toenmalige bonds- coaches Gerard de Smit en Rinus Buij- telaar, van wie vooral de eerste een aantal tennisleraren zo enthousiast maakte 'dat ze op eigen kosten, zonder enige financiële steun van de tennis bond, naar 'Londen reisden om er in alle rust te kunnen praten en discussiëren over een nieuwe opzet van de jeugdtrai- ning. Die zes, in tenniskringen later be kend als de „Groep Londen", hebben vier dagen gepraat om inhoud te geven aan het plan. Bij hen was ook Willem Bos. De filosofie bij de opstelling van het fa seplan was om te komen tot een georga niseerde jeugdtraining voor het gehele land. De taak van Willem Bos is, wat hij noemt, het niveau bewaken en de tenni sleraren informeren over nieuwe ontwik kelingen bij groepsgewijze zowel als indi viduele trainingen. De naam zegt het al, de training van de jeugd is verdeeld in diverse fasen. In de eerste fase komt de allerjongste jeugd aan bod en worden de trainingen verzorgd door de clubtrainers. De training in de fasen II, III en IV wordt verzorgd door de districtstrainers en die in de fasen V, VI en VII is een zaak voor de bondstrainers. De doorstro ming van de ene naar de andere fase is een kwestie van al of niet presteren. Duidelijk is dat het aantal deelnemers van laag naar hoog steeds minder wordt omdat steeds hogere eisen (moeten) wor den gesteld Resultaten Is er nu dankzij de fasetrainingen ook duidelijk verbetering van het spelpeil te constateren? Willem Bos: „Zonder enige twijfel. De resultaten beginnen nu merk baar te worden. Vooral in de breedte valt een duidelijke verbetering van het spelpeil te constateren. Om een voorbeeld te noemen: twee jaar geleden was de gemiddelde leeftijd van de deelnemers en deelneemsters aan de nationale B-kampioenschappen voor se nioren nog achtentwintig jaar, bij de laatste B-kampioenschappen achttien jaar! Een ander voorbeeld: bij de Euro pese bekertoernooien kwamen in de groep tot en met zestien jaar zowel de Nederlandse jongens als meisjes bij de laatste vier en in de groep tot en met achttien jaar kwamen de Nederlandse meisjes zelfs in de finale tegen Tsjech- slowakije. Toch zal er volgens Willem Bos een an dere opzet nodig zijn om de Nederlandse jongeren tot werkelijk toptennis te kun nen brengen. Het zijn er uiteraard maar heel weinig die het zo ver schoppen. „Het probleem waarmee we in ons land' kampen", aldus Willem Bos, „is dat bij ons juist op het moment waarop de doorbraak naar de top zich gaat aankon digen de studie de overhand krijgt. Een goed voorbeeld is de Limburger Mare Albert, die eindexamen moest doen en daardoor een belangrijke trip naar het buitenland moest laten schieten. We zul len ernaar moeten streven om verbete ring te brengen in de combinatie studie- sport. De stichting van een tennisinter- naat zou natuurlijk een mooie oplossing zijn, maar dat zit er voorlopig niet in. Met behulp van de ouders zou, evenals dat in bijvoorbeeld Amerika en Zweden het geval is, een mogelijkheid moeten worden gecreëerd om op het moment dat hun kind kans maakt de top te be reiken, de studie tijdelijk op het tweede plan te zetten. Het lijkt een puur idealis tische gedachte, maar de mogelijkheid moet toch bestaan. Maakt het nu zo veel uit of een of ander examen enkele jaren later wordt afgelegd? Met andere woor den, of tijdelijk de studietijd een wat minder belangrijke rol speelt en wordt aangepast aan de trainingen?" „Er lopen momenteel talrijke jongeren met diploma's rond, die niet eens een baan kunnen vinden. Geef dan degenen, die de capaciteiten hebben de kans te kiezen voor full-time tennis. Bovendien, de vrijetijdssector is momenteel de meest aantrekkelijke voor het verschaffen van werkgelegenheid. Bij een aantal ouders hebben we al begrip kunnen vinden voor onze opvattingen, maar we zullen er ook de medewerking van de overheid en de scholen bij nodig hebben. Als het aan ons ligt starten we binnenkort al met deze nieuwe opzet". aatde boer Willem Bos in actie met de allerjongsten. Rudie Koopmans verdedigt op maandag 28 mei zijn Europees bokskampioenschap tegen de Frans man Robert Amory. Rechts trainer Henry Davis, die de Fries onlangs in zijn titelgevecht tegen Aldo Traversaro succesvol begeleidde. [STERDAM Met het ver- iren van de Europese titel in halfzwaargewicht doemden Rudie Koopmans proble- op, die hij niet had voor- Een bokskampioen moet titel te gelde maken en dat tegvoor Koopmans en matchma- H Henk Rühling moeilijk. he| ihten op het aanwijzen 'van uitdager door de Europese Unie doet kostbare tijd loren gaan. Duels waarbij de li niet op het spel staat zijn ider aantrekkelijk en dan alleen nog het vrijwillig op jenl spel zetten van de Europese niton. Dat doet Rudie Koop- latns op maandag 28 mei in de rert) Edenhal te Amsterdam, ^°4ir hij de Fransman Robert !r lory, zevende op de Europese evflglijst, ontmoet. Koopmans moest „uitwijken" naar de Amsterdamse hal omdat de directie van Ahoy' geen interesse had. Daar huldigt men het standpunt dat in de zomer maanden, als het lang licht is, geen bokswedstrijden georganiseerd moeten worden. Een ietwat duister standpunt dat in elk geval de continuïteit in AJioy' doorbreekt. Mede een reden voor de de sinteresse was, dat voor Koopmans eind april een hoofdpartij in een programma was opgenomen die geen doorgang vond. De titel heeft voor Koopmans tot nu toe financieel nog niets opgeleverd en zolang de EBU nog geen uitdager heeft aange wezen, moet hij voorzichtigheid betrach ten. Daarom accepteert hij ook niet iede re tegenstander. Een mogelijke opponent was de Noor Skogh, maar deze bokser heeft een uitzonderlijke lengte voor zijn gewicht en Koopmans achtte het risico te groot. Avenamar Peralta is uit de per soonlijke gratie van Koopmans omdat hij zonder bericht verstek liet gaan als spar ring partner voor het gevecht tegen Aldo Traversaro, op wie de Leeuwardenaar, die zich overigens opperbest thuisvoelt in Amsterdam waar hij thans weer bivak keert. zijn titel veroverde. Koopmans: Aanspraken Maar indien Koopmans niet bokst en lijdzaam afwacht tot zijn uitdager be kend is, loopt hij een vlotte kans zijn aanspraken op een gevecht om de we reldtitel te verspelen, omdat hij dan van de wereldranglijst wordt afgevoerd „wegens het ontbreken van wedstrijdre sultaten". Het boksleven van Rudie Koopmans is nog ingewikkelder geworden omdat hij heeft gebroken met de Berlijnse mana ger Willy Zeiler, die een gezaghebbend persoon in vooral het Europese boksge- beuren is. Een gevolg daarvan is dat Ru die Koopmans meer beslissingen zelfstan dig moet nemen. Intussen moet er wel brood op de plank komen en zo is het vrijwillig op het spel zetten van zijn titel tegen Amory tot stand gekomen. De der tigjarige Fransman is twee jaar langer prof, namelijk sinds 1971, dan Rudie Koopmans, is enige malen Frans kam pioen geweest en bezit een palmares die wisselend succes toont. Het feit dat hij van de EBU toestemming heeft gekregen dit duel met Koopmans aan te gaan, duidt er evenwel op dat het hoogste bokscollege hem capabel genoeg acht. De voorbereidingen voor Rudie Koop mans zijn al in volle gang. Geldgebrek noopte hem af te zien van de diensten van de Amerikaanse trainer Henri Davis, die zo'n groot aandeel had in het ver overen van de titel. Koopmans heeft zich gewend tot de ex-prof Pedro Klijssen, die in Amsterdam een sportschool heeft. Logerend in het Eurocrest-hotel begeeft Koopmans zich dagelijks naar de sport school aan de Weesperzijde om daar met sparring partner Micky Morris, de En gelsman die eveneens op het programma van 28 mei staat - tegen de Spanjaard Ignacia Gorostidi; andere duels Huussen- Bob Mays (Eng.), Thoonen-Poncelet (Fr.), Blanchard-Lamie (Fr.) - zich zo optimaal mogelijk voor te bereiden. Wereldtitel Want het voornaamste doel blijft een duel om de wereldtitel en dan kan Koopmans zich tevoren geen misstap veroorloven. Aangezien er twee wereld- boksbonden zijn, de World Boxing Coun cil en de World Boxing Association, zijn er ook twee wereldkampioenen, de Ar gentijn Victor Galindez van de WBA en de Amerikaan Matthew Franklin. Met de Argentijn zijn reeds contacten. Zuid-Afrika is geïnteresseerd in het orga niseren van een gevecht om de wereldti tel, maar Henk Rühling denkt ook aan de organisatie en dan in de open lucht, in juli, in het Feyenoord-stadion of het Olympisch Stadion in Amsterdam. Dan kan het aanbod voor de Argentijn finan cieel aantrekkelijk worden gemaakt Mochten de onderhandelingen te langdu rig worden of afspringen - er zijn er meer in de wereld die Galindez zijn titel willen betwisten - dan heeft Rühling op zijn lijstje als tegenstanders voor Koop mans in de nabije toekomst Louis Per- gaud uit Kameroen - woonachtig in West Duitsland - die zowel op de lijst van de WBC als die van de WBA negende staat, en de Amerikaan Lesley Burnet, die op beide lijsten hoog genoteerd Dan blijft Koopmans, zolang er geen of ficieel titelgevecht door de EBU „ver plicht" is gesteld, in de running en kan hij, mits succesvol, zijn plaats bij de eer ste tien van de wereldranglijst - hij staat zevende bij de WBC en komt niet op de rangschikking van de WBA voor - verde digen. Voor zwaarwelterkampioen Adrie Huus- sen wordt de 28ste mei ook een belang rijke datum. Hij ontmoet de Engelsman Bob Mays, die op 8 maart in Koopmans' titelprogramma door knock out won van de Rotterdammer Stan van den Dries- sche, tegen wie Huussen in 1977 zijn Ne derlandse titel behaalde. Huussen staat op de nominatie voor een Europees titel gevecht tegen de Joegoslaaf Marian Be- nes, die evenwel eerst zijn kampioen schap op 6 juni in Bilbao moet verdedi gen tegen de Spanjaard Antonio Saez Amana. Wint Benes, dan ligt een duel met Huussen om zijn Europese titel in het verschiet. Nederland, dat heel lang heeft moeten wachten op een Euopese kampioen, heeft hierdoor met Huussen nog een ijzer iri het vuur. Het is wel eens slechter ge weest met de vaderlandse profbokssport. HERMAN VAN BERGEM enj

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13