Garantie tot 1992 Jjj, Meubelfabriek Oisterwijk a IB' T)pen Kerk:Overleg bisschoppen 0 "s „uitermate onbevredigend" =Roodenburg te snel tevreden in degradatieduel Morgen twee Duindigt klassiekers op rendag NKO: Geen leerkrachten in het schoolbestuur Fiks hand haaft zich ^PORT/GEWEST LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGINA 11 Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. 1 (Van onze sportredactie) i afloop van het treffen jssen Olympia en Rooden- |rg heeft de Leidse oefen- ^fcester Linkerhoff nog eens "jidelijk uitgelegd waarom )odenburg zo laag op de iglijst staat en waarom er het duel tegen de Goud- ploeg maar één punt werd 'gehouden. In zijn poging het toch weer wat ang- aandoende voetbal van ploeg goed te praten |ldde hij, dat Roodenburg ir Gouda gekomen was om punt te bemachtigen. En is nu juist wat er bij de lidenaars aan schort. Roo- 5. nburg verkeert op het enblik in een dusdanig jchte positie dat de Kooi weg alleen met de volle inst gebaat is. Het resultaat tegen het ook kritiek staande Olympia zal Linkerhoff dan wel tevreden stemmen maar met wat meer durf hadden er zeker twee winstpunten inge zeten voor de Leidenaars. Net als tegen Hermes DVS afgelopen zondag startte Roo denburg met maar twee spits- spelers te weten Ed Strijk en A-junior Ronald Gildemeester. Twee jonge knapen, Gilde meester verving de geschorste Richard Klein, die enorm hard werken maar fysiek nog net niet mee kunnen komen. Het gevolg was, dat beide aanvallers veel persoonlijke duels verloren en niet bij machte waren om de bal vast te houden voor eventueel op komende middenvelders. Het gevaar kwam dan ook meest al pas als er een middenvel der diep ging en de bal van achteren af ook de diepte in werd gestuurd. Vooral de schijnbaar onvermoeibare Pe ter van Houten was daardoor enkele malen dicht bij een treffer maar Olympia-doel- man Koos van Elleswijk hield van Houten tot driemaal toe van een treffer af. Ook vleu gelverdediger Wim Ligtvoet moest tweemaal zijn meerdere in Elleswijk erkennen, maar het was typerend voor het Roodenburg van voor de pau ze dat juist hij het was die twee goede kansen kreeg. Het middenveld was ook gistera vond net weer iets te statisch en verdedigers als Ligtvoet en Aad de Groot, hij passeerde wel van Elleswijk maar zijn inzet werd toch nog gekeerd door de op de lijn staande Vincent Govers, moesten voor de gevaarlijke acties zorgen. Na de thee werd die aanval lende taak weliswaar uitste kend ovérgenomen door van Houten maar zoals reeds ver meld kon ook hij zijn ploeg niet aan de verdiende zege helpen. Want verdiend had het in ieder geval wel geweest als Roodenburg haar oppo nent met lege handen had la ten staan. De Goudse ploeg bleek niet meer in huis te hebben dan een zeer balvaardige „Mini- voetballer" Arie Riedijk en een grote dosis hardheid. Moeilijke momenten zijn er dan ook nauwelijks geweest voor de weer doelmatig kee pende Nievaart en de gedach te dat Roodenburg een punt verloren heeft is reëler dan de gedachte dat er door het dubbelblanke gelijkspel een punt gewonnen zou zijn. HenkBraat Roodenburg-verdediger Jan Kromwijk (rechts) kan zijn tegenstander de bal niet meer ontnemen. (Van onze Sportredactie) SSENAAR Uit maar liefst negen inen bestaat het programma morgen middag op de Wassenaarse renbaan Duin- ~£t.De dravers komen op deze eerste ren- van het seizoen niet in actie. De ren- zit vol met hoogtepunten. Twee klas kers, de Merries en de hengstenproduk- de Grote Prijs van Den Haag igen de meeste aandacht van de mee-, ig die om 14.00 uur van start gaat. de Grote Prijs van Den Haag gaan lar liefst zestien paarden van start. Inzet »er. prijzengeld van bijna dertig mille, winnaar ontvangt ook een zilveren leg- ijnning van de Gemeente Den Haag. 1iental Prince, King's Eagle en de uit En- and afkomstige Boxberger Prins van de .li derlandse eigenaar Nuy zullen de strijd 1! arschijnlijk gaan beheersen. de Merries Produktenren zullen Boxber- Quin, Boxberger Bloem en Boxberger 1!n het moeilijk krijgen tegen Lady Rosa Royal Stream en Sir Sde Boxberger, de hengsten is Sir Wouter licht favoriet Sir Marcel, Maris, Sir Romeo en Otto kt kansrijk. Druk weekeinde l 1 i Drafsportliefhebbers die het uitstekende renprogramma op Duindigt niet willen be zoeken, kunnen richting Rotterdam. Op de Coolsingel zijn daar kortebaandraverijen, tijdens de feestelijke Binnenstadsdag. Meer dan dertig dravers worden er in het hartje van de stad voor het stadhuis aan de start verwacht. De kortebaanrace die voor het eerst in Rotterdam wordt gehouden begint om 13.00 uur. De toegang tot het gebeuren is gratis en zoals gebruikelijk bij korte baandraverijen is de totalisator ook aanwe zig. Ook zondagmiddag zijn er koersen op Duindigt. Het programma bestaat dan uit tien draverijen en twee rennen. Met een eerste start om 13.00 uur. Onze tips voor zaterdag: GONDOLAPRIJS 3: l.Gilsing, 2.Grandma Sampson, 3.Neptunian en outsider:Ge- orgeSAnd. MERRIS PRODUKTENREN: IBoxberger Zon. 2.Boxberger Bloem. 3. Lady Kosa en outsider:Royal Stream. GONDOLAPRIJS 1: l.Out of fate' 2; Head Guard, 3.Boxberger Sieg en outsi der Pfakzknabe. GROTE PRIJS VAN DEN HAAG 1.Oriental Prince, 2. King's Eag- DdL5?™Sr.ger Prins en outsider Chewalker. HENGSTEN PRODUKTENREN- lSirWouter, 2.Sir Marcel, 3.Sir Romeo en outsi- der Otto Rakt. DONCASTERPRIJS: 1.Sandy May, 2.Stelfox Queen, 3.Kalypson en outsider- Grace Helen. outsider: GONDOLAPRIJS (eerste afde ling): 1 Prince Pam, 2.The Fabu lous One, 3.King en outsider:Don't Let Go. GONDOLAPRIJS (tweede afde ling 11): l.Corkstone. 2.Balancoire, 3 Boxberger David en outsider: Danish Delight. HAWAIIPRIJS: 1 Maarschalk. 2.Magic Power, 3.Midsummer Nary t Prins Adri. ZONDAG AMSTELVEENPRIJS: l.Rajolie Dakota. 2.Romeo Hollandia, 3.Reprise en outsi der: Resli. HAARLEMPRIJS: 1.Rusty Rust- burcht. 2.Paddock du Bois, 3.Ricino du Bois en outsider Rio du Bois. ROTTERDAMPRIJS: 1 Ossian, 2.01ympic Marseille, 3.Marion en outsider: Ozo Hollandia. LEIDENPRIJS: 1.Prinses Alkestis, 2.Ricardo. 3.Rocky Marciano. DORDRECHTPRIJS: 1 Sef Haze laar, 2.Paasfee D, 3.Rix K en outsider:Puskas Mendel. ALPHENPRIJS: 1.Rainier Gallant, 2.0ra et Labora, 3.Norman Dakota en outsider- :NolivierBonni. TER AARPRIJS: 1 Nike Volann, 2.Orion Ponderosa, 3.Robert Belwin en outsider: Orion Laguna. AMERSFOORTPRIJS: 1.Speedy Volita, 2.Snegem Telstar, 3.Niels Zuidvelde en outsider: Grief. APELDOORNPRUS: 1 Robin Bui tenzorg, 2.Odette Ossewaard, 3.Peter Snell en outsider:Pijlsnel. ALKMAARPRIJS: l.Savaro, 2.Po- yer Regina, 3.Spencer Fortuna, outsider: Souve- LONGWAYPRIJS:(eerste afdeling) 1.Felicia, 2. Esther, 3.King's Lion en outsider: Re member. LONGWAYPRIJS:(tweede afde ling) 1.Lucky Amber 2.Fanthon, 3 Kiwan en outsider:Flying Dancer. SUPERTRIO De formulieren voor de supertrio van zondagmiddag 27 mei kunnen vanaf zondag worden in geleverd op de Nederlandse koersbanen. Inzet de Prijs van de Gemeente Alkmaar. Onze tips: l.Remi Star, 2.Romeo Supreme, 3.Petra Kid en outsider Olf Rozenhout. (Van onze korfbalmedewer ker) DEN HAAG Voor de der de achtereenvolgende maal heeft Fiks zich op het laatste moment weten te handhaven in de tweede klasse van de korfbalcompetitie. Gistera vond won de Oegstgeester ploeg met 410 van Phoenix, waardoor zij onbereikbaar werd voor Harga. Bij rust was de stand slechts 45. Alleen een overwinning in het laatste competitieduel zou Fiks afhelpen van alle degra- datiezorgen. Daarom werd van meet af aan alles gedaan om snel een ruime voor sprong te creeëren. Dit met het idee dat Phoenix, zelf al veilig, het verder dan wel zou geloven. De Haagse ploeg ver vulde echter haar sportieve plichten en bleef de gehele eerste helft dichtbij: 45. Pas na de hervatting slaagde Fiks erin weg te lopen. Door tref fers van Agda Nonhebei en tweemaal Aad Knetsch werd de stand 4—8 bereikt. Fiks- coach Frans Graatsma had toen zijn beide wissels, Ab Knetsch voor Dirk Jan Elzen- ga en Marieke van de Kraan voor Reinetta Anholts, al moeten inzetten. Phoenix zak te in het laatste kwartier erg ver weg. Door goed onder scheppend werk van het mid denvak werd de Haagse korf onder grote druk gehouden. Dit resulteerde nog in twee treffers van Herma Tobé, waardoor een 410 eindstand bereikt werd. De overige doel punten kwamen op naam van Rob Norihebel (3), Agda Non hebei en Aad Knetsch. pe werkgroep publiciteit van de landelijke iweging „Open Kerk" heeft in een brief an de zeven r.k. bisschoppen van Neder- ind hun overleg over de meningsverschil len binnen de bisschoppenconferentie uiter- late onbevredigend genoemd. In deze brief irklaart de werkgroep, dat het voor wat :treft de gelovigen en hun plaatselijke lei- :rs een overleg blijkt te zijn „voor u, over maar zonder u". Iet overleg is zó besloten, dat niemand kan iontroleren wat er besproken wordt en dat medeverantwoordelijkheid van alle ande leden van de geloofsgemeenschap niet jian bod komt. De werkgroep noemt de hele [ang van zaken erg paternalistisch en auto ritair. Men ziet daarin een voortzetting van bisschoppelijke blokvorming, die onder neer ook bleek tijdens de laatste zitting van iet Landelijk Pastoraal Overleg. De werkgroep vindt het juist en vanzelfspre kend, dat de bisschoppen de paus betrokken hebben bij hun overleg over hun menings verschillen en over de toestand in de Neder landse kerkprovincie. De paus is tenslotte de leider van de universele kerk en boven dien opvolger en naamdrager van een paus aldus de brief wiens benoemingenbe leid het nodige heeft bijgedragem tot het ontstaan van de spanningen. De werkgroep vraagt zich overigens wel af hoeveel zin het heeft te streven naar een verzoening der tegenstellingen. De verschil len zijn in opvattingen en karakter zo groot, dat nauwelijks te verwachten valt dat een verzoening iets zal voorstellen of het ver trouwen in het bisschoppelijk leiderschap zal herstellen. De werkgroep constateert, dat de bisschop pen individueel en als college langzamer hand in een isolement raken. Met deze ont wikkeling is niemand gelukkig. Van de bis schoppelijke taken van bevestiging, bemoe diging, coördinatie en kritiek komt weinig of niets terecht, wanneer de mensen hun bisschoppen niet meer kunnen herkennen en erkennen als „uit hun midden voortko mend", als iemand, die een boodschap voor hen heeft. De werkgroep meent, dat de mensen geen boodschap meer aan hun bisschop hebben, wanneer deze op hen overkomt als iemand, die vlucht in vaagheden, die zich te vlot aanpast aan wat van hogerhand gewenst wordt. „Rondom ons heen zien wij overal steeds sterker een stemming ontstaan van „dan maar zonder de bisschop". „Open Kerk" noemt dit een ongezonde ontwikke ling. De werkgroep constateert tenslotte dat aan de basis vormen van geloven en kerk- zijn ontstaan, die „door zoveel mensen erva- .ren worden als goede vruchten van een goe de boom, dat ze door geen paus of bisschop meer ongedaan kunnen worden gemaakt". Maar wel kunnen die ontwikkelingen via bisschoppen en pausen een breder draag vlak en grotere reikwijdte krijgen. Daar ligt een taak van de bisschop als bruggebouwer. De brief besluit met de opmerking: „Wij vinden een goede verstandhouding met de wereldkerk erg belangrijk, want dat schept de mogelijkheid dat wat er zich aan de ba sis aan evangeliebeleving ontwikkelt, uit straalt en ook elders vruchtbaar wordt. Maar het kultiveren van die goede verstand houding ten koste van het vertrouwen, dat de basis kan opbrengen, is een omkeren van de verhoudingen. Een bisschop die het kontakt met zijn eigen geloofsgemeenschap verliest, is er erger aan toe dan een bis schop, die van tijd tot tijd wat moeilijkhe den heeft met kollega's en met Rome." een persoonlijke brief an de aartsbisschop van 'raag, Frantisek Tomasek, leeft paus Johannes Paulus de vervolgde kerk in jechoslowakije moed en oop toegewenst. Aanleiding> oor de brief is het feit, dat landspatroon Johannes iepomuk 250 jaar geleden heiligverklaard. De paus ijft onder meer, dat Ne- tuk is gemarteld, omdat ij „de rechten en de vrij- van de kerk tegenover eigenmachtigheid van •ning Vaclav IV heeft ver- "igd". Het Tsjechische re- iringsblad „Rude Pravo" :ft Nepomuk inmiddels al .twijfelachtige heilige" genoemd, die „niet meer is dan een legende". Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van Polen, is in Rome in verband met het negende eeuwfeest van de marteldood van de Poolse heilige Stanislas. Kardinaal Wyszynski zal tot midden volgende week in Italië blij ven. Samen met enkele an dere Poolse bisschoppen is hij door de paus ontvangen. De gezamenlijke vergade ring van de hervormde en gereformeerde synode, die voorzien is op 8 en 9 okto ber, zal op vijf regionale bijeenkomsten worden voor bereid. Deze zullen worden gehouden op zaterdag 18 au- Korte metten gustus in Drachten, Amster dam, Schiedam, Deventer en Breda. De „combisynode", zal, onder het thema „Sa men kerk-zijn in de toe komst", zich bezig houden met de leer van de kerk, richtlijnen voor samenwer king en een werkverslag met beleidsvoorstellen. De gereformeerde synode heeft echter inmiddels een voor stel aangenomen om de ge zamenlijke vergadering uit te stellen. Meer dan de helft van de nieuwe synode van Delft bestaat uit nieuwelin gen en men meent, dat de leden elkaar beter moeten leren kennen, alvorens zij als gelijkwaardige gespreks^ partner kunnen spreken. De hervormde synode zal in 1980 een proef nemen met andere vergaderdagen. Daar mee komt, althans voorlopig, een einde aan een jarenlan ge traditie om de vergade ringen op de eerste drie werkdagen van de week te houden. Volgend jaar zal de synode daarom op donder dag, vrijdag en zaterdag bijeen komen. De nieuwe re- Met een toespraak van prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, wordt zondagavond te Zeist de synode van de Europese continentale kerkprovincie- van de Evangelische Broe dergemeente geopend. Prof. Berkhof zal spreken over „rekenschap van de hoop die in ons is", het thema, dat ook de rest van de sy node zal beheersen. De sy node vergadert van 21 tot en met 26 mei te Drieber gen. De kerkprovincie om vat de Duitse Bondsrepu bliek, Zwitserland, Zweden, Denemarken en Nederland. Gasten worden verwacht uit Tsjechoslowakije, de DDR en Groot-Brittannië. Op tweede Pinksterdag (4 juni) organiseert de stichting ATD-Vierde Wereld een nati onaal kinderfeest op haar vakantieboerderij 't Zwer- vel" in Wijhe (O). De stich ting is -de Nederlandse tak van de gelijknamige interna tionale beweging die zich in zet voor mensen, die maat schappelijk en financieel achterblijven bij de rest van de bevolking. Het feest is, geheel in overeenstemming met het streven van de stichting, door de gezinnen zelf voorbereid. DEN HAAG De Nederlandse Katholieke Oudervereni ging (NKO) geeft er de voorkeur aan dat leraren geen zit ting nemen in hun eigen schoolbestuur. Zij vindt wel dat dit onderwerp terdege moet worden onderzocht. Voor het zover is ziet de NKO leraren liever niet in het bestuur, omdat men rolconflicten vreest. Dat werd gisteren gezegd door drs. J. A. M. van Agt, voor zitter van de vereniging, op een persconferentie in Den Haag ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van de NKO. Dit bronzen jubileum wordt zaterdag gevierd met een feestelijke jaarvergadering in Utrecht Als voorbeeld van een rolconflict werd het voorbeeld van een leraar op een kleine school aangehaald. Volgens de NKO zou het voor een dergelijke leraar moeilijk zijn om te praten over de ontslagprocedure van een van zijn collega's met wie hij de dag erop weer voor het bord staat. Men kon zich echter wel voorstellen dat dit probleem minder speelt naarmate de school of de scholengemeenschap groter is. De NKO is een overkoepelende organisatie die de belangen bundelt en behartigt van ongeveer 350.000 leden: ouders van kinderen in het katholiek onderwijs, aangesloten bij 1600 katholieke ouderverenigingen. Volgens de NKO is het terecht dat het voorontwerp van wet op de medezeggenschap zeer summiere eisen stelt aan een medezeggenschapsregeling die er op elke school moet zijn. Het bijzonder onderwijs (in casu de Katholieke School raad) moet zelf voor een invulling van deze toekomstige wet zorgdragen, zo meent de NKO. Ook moet de school zelf be palen hoe de medezeggenschap wordt ingevuld. Drs. Van Agt was'van mening dat veel NKO-leden „margi naal lid" zijn. Hij hoopt op meer inzet om samen met het schoolbestuur het reilen en zeilen van de school te bepalen. De NKO streeft er naar dat ouders op elke school een plaats krijgen in het bestuur. In het kader van het jubileum en het Jaar van het Kind voert de NKO samen met de stichting Mensen in Nood een actie ten behoeve van een project in Jogjakarta in Indone sië. Met het geld dat wordt ingezameld (men hoopt op 25.000 gulden) zullen honderd van de allerarmste kinderen verzekerd zijn van onderwijs en medische verzorging.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11