Subsidiebeleid voor woningbouw moet op de helling' Oud Wassenaer toont esultaten opgravingen •esten Huis ter Weer Leidschendam krijgt twee rolplankbanen VERBETERING WOONOMGEVING VAN OOSTDORP PER STRAAT Wijziging in dienst regeling NS. Provincie aan minister Beelaerts van Blokland: iEWEST LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MEI1979 PAGINA 5 to moet kasteel Huis ter Weer er in 1600 hebben uitgezien (Tekening van J. Stellingwerf). WDENS CULTURELE WEKEN 'ASSENAAR De archeo- ische werkgroep van de itorische Vereniging »ud Wassenaer" houdt, in et kader van de culturele 'eken, in het werklokaal tn de Bonifaciusschool aan kerkstraat 26 in Wasse- tar een expositie over de sultaten van de opgravin- jn naar de resten van kas- ^el „Huis ter Weer". Op de toonstelling zijn niet al- in vondsten, kaarten, dia's zien, maar ook de ver- ihillende technieken te be donderen, die sinds 1974, begin van de opgravin- i,zijn gebruikt. het terrein tussen Deyle- ,'ucgere tramremise worai Nids 1974 gegraven naar de i en,Tsten van een kasteel, dat et zeK^n naam <je po|der eu gemee^ nog bestaande boerderij tn de familie Bos heeft ge- ■Hieven: Huis ter Weer. ior de bestudering van al- lei acten en documenten teft men de levensloop van juis ter Weer vrij goed kun- >n reconstrueren. Een van p mensen, die dat gedaan ?eft, was de heer L.G. Oos- jrling in zijn boekje „Was- jnaar, oase in de Rand- |ad". Het kasteel stamt uit fc Middeleeuwen. Op oude jiarten van Rijnland staat 'it zeer duidelijk aangege- |n. In 1324 wordt voor de maal melding ge- jaakt van het bestaan van i behuizing. In de loop der (ren duikt de naam bij her- ïlmg in de boeken en ge- !h rif ten op. De bewoners jdden het zogenaamde waansrecht, zij mochten Js zwanen houden. voners bis ter Weer heeft verschil- nde belangrijke bewoners ihad. In 1530 was het kas- ,t él de verblijfplaats van |llem Goudl. Hij was rent-4 ïiusclupester-generaal en zeer e 43 ijk. In Den Haag kreeg hij vrijdaPral bekendheid door de zonda|uw van het Huis Noord- (tentoojide, waarvan hij bouwheer n exol eigenaar was. Dat huis rd wpnd op de plaats van het ppijnefidige paieis Noordeinde, bet, ld1 momenteel helemaal verkondt gerenoveerd om voor ondelhises Beatrix, wanneer zij tichtinjaingm wordt, als werkdo- i Ontgin te dienen. 'e netf3 verschillende families ok be^am het huis in 1691 op ilingslah openbare veiling terecht, ijn: vÉenaar werd toen Benja- 10 ti11 Fagel, secretaris van de 10 tPÜandse Rekenkamer en sedert 1674 raadsheer in het hof van Holland. Zeeland en West-Friesland. Fagel en zijn gezin bewoonde Huis ter Weer voornamelijk in de zo mermaanden. In de winter trokken zij naar een Haagse woning aan de zuidkant van de huidige Groenmarkt. De woning .had een eigen uit gang in de nieuwstraat en lag tussen de Nieuwstraat en de Schoolstraat. Afbraak In 1737 kwam Huis ter Weer in het bezit van J.H. graaf van Wassenaer, Baanderheer van en tot Wassenaer,enz. Omdat hij echter kasteel Zuytwijck in handen had en dat onderkomen zojuist had laten opknappen, had hij weinig behoefte meer aan het in enigzins v vervallen staat verkerende landhuis. In 1740 viel het doek defini tief voor Huis ter Weer. Het uit de Middeleeuwen stam mende kasteel werd afgebro- In zijn boek over Wassenaar maakte de heer Oosterling, in het hoofdstuk over Ter Weer, al melding van de machtige fundamenten van het vroegere kasteel, die nog in de grond verborgen moes ten zitten. Hij was ervan overtuigd, dat oudheidkun dig bodemonderzoek veel verrassingen zou opleveren. En hij heeft gelijk gekregen. In 1974 werd door enkel en thousiaste leden van de Wa- senaarse Historische Vereni ging Oud Wassenaer begon nen met de speurtocht naar Huis ter. Weer. De onderzoe kingen begonnen met het napluizen van allerhande ar chieven, al spoedig gevolgd door een rondgang met prik- staven over het terrein tus sen Deyleroord en de vroe ger tramremise, 'de plaats waar Huis ter Weer volgens oude kaarten zou hebben ge staan. Op aanwijzingen van de bewoner van de nabij ge legen boederij kon al snel de fundering van een brug- gehoofd en van een poortge bouw worden gelocaliseerd. In 'de loop der maanden werden steeds meer stukken van de vroegere fundering blootgelegd. Gouden ring Het bleef niet bij funderin gen. In een uit de Middel eeuwen stammende put werd een gouden ring ge vonden, die een waarde heeft van ongeveer 50.000 gulden.In een later stadium werden scherven aardewerk uit de Ijzertijd of van ver daarvoor gevonden. In totaal zijn er meer dan 50 van die scherven gevonden. In ande re delen van het opgraving sterrein troffen de onderzoe kers,overigens allemaal ama teurs, scherven van een zo genaamde wikkeldraadbeker, van een late klokbeker, van een potbeker en een schra per van vuursteen iaan. Op grond van deze vondsten, aangevuld met vier vuurste nen werktuigjes, heeft men kunnen constateren dat om streeks 1600 voor Christus al mensen in Wassenaar heb ben geleefd. Opvallend is echter, dat tot nu toe geen sporen zijn gevonden van bewoning in de Romeinse, dan wel in de Merovingische of Karolingische periode. Er wordt echter met de moge lijkheid rekening gehouden, dat die sporen onder de res ten van het Middeleeuwse Huis ter Weer zijn te vinden. Op enkele vragen hopen de onderzoekers nog antwoord te kunnen geven. Zo hoopt men onder meer te kunnen ontdekken of de plaats van het Huis ter Weer kan sa menhangen met de aanwe zigheid van vroegere neder zettingen uit de Ijzertijd en/of de Bronstijd- Steun In de afgelopen jaren heb ben de gravers de nodige steun van de gemeente Was senaar gehad. Zo mogen zij al zeven jaar graven op een stuk grond, dat eigenlijk voor woningbouw was be stemd. Er is gezorgd voor bemaling van het terrein, zo dat men geen last heeft van het opdringende grondwater en op het terrein is een keet neergezet, waarin het beno digde materiaal kan worden opgeborgen. Verder krijgt men sinds enige jaren een subsidie, waarvan de huur van de werkruimte kan wor den betaald. In die werk ruimte wordt de komende dagen de expositie gehou den. Leden van de werk groep zullen gedurende de openingsuren, tot en met vrijdag van half acht tot tien uur 's avonds en op za terdag 19 mei van tien uur in de ochtend tot vijf uur 's middags aanwezig zijn om tekst en uitleg bij de vond sten, kaarten.dia's, tekenin gen en technieken te geven. JOS TIMMERS Aktie Anita Mulder heeft succes LEIDSCHENDAM De aanhoudende druk die rolplankrij- j dertjes, en namens I hen vooral de kleine Anita Mulder, op het i Leidschendamse ge- I meentebestuur heb- 1 ben uitgeoefend zal op korte termijn worden beloond met de aanleg van twee baantjes, i in Prinsenhof en de an dere op het heuveltje van het speelterrein I bij de Tol in Leid- schendam-Zuid. B en W vroegen gistera- I vond de commissie j voor jeugd- en sport- zaken advies over de aanleg van vier ba nen waarvoor 36.000 gulden op de priori teitenlijst voor 1980 zou moeten worden geplaatst. Op voor stel van mevrouw J. A. van Nievelt-Vol- muller (VVD) werd geadviseerd, mede als proef, zo snel mogelijk twee baan tjes te maken, die door het daarvoor benodigde bedrag van 17.900 gulden geen plaats op de prioriteitenlijst be hoeven. De baan in Prinsen hof komt naast het geasfalteerde basket balveld achter de Juliana van Stolberg- laan. Het wordt een hellingbaantje naar een voorbeeld in de Haagse Hondius- straat. Voor de baan tjes is geen toezicht nodig maar wel wordt gebruik van valhelmen en kniebe schermers aangera den, terwijl een bord je zal vermelden dat het gebruik voor ei gen risico is. Als de proef gunstig uitvalt, zal nog een baantje worden aangelegd bij het basketbalveld achter de Burg. Vel- thuysenlaan en in de speeltuin van de Ro- zenlaan. Dit laatste baantje, waarvoor overleg met het be stuur van de speel tuinvereniging moet worden gepleegd, wordt de grootste, namelijk 15 1/2 meter lang en 2 meter breed, en biedt, in verband met het daar aanwezige toe zicht, meer mogelijk heden. Anita was weer eens in de raadszaal om bij het spreekrecht namens vriendjes en vriendin netjes alvast te be danken voor de snel le wijze waarop ze door de aanleg van de baantjes zijn be diend. Anita Mulder. ii Cranenburch- krijgt keerslichtcii SENAAR De gemeen- Id van Wassenaar gaat in tergadering van maandag ei beslissen over het plan bp drie kruispunten van 'an Cranenburchlaan ver- bürgtfichten aan te brengen, geweetiding hiertoe zijn de dster efcalde klachten over de gewoonlijke verkeerssituatie, gestejnee de bewoners in de de to4ving en de schoolgaande oorlopéren dagelijks worden ge- het zifonteerd. De lichtinstalla- zal blikomen op de kruispunten Duivenvoordelaan. Star- ürglaan en Prof. Mole- laan De kosten worden op 255.000 gulden. LEIDEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft een dringend beroep op de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gedaan het subsi diebeleid ten aanzien van enkele mid delgrote gemeenten in Zuid-Holland, waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn, drastisch te wijzigen. Thans is het zo dat het rijk aan gemeenten, die als groeikern zijn aangewezen onmetelijke bedragen beschikbaar stelt. De gemeen ten, die geen groeikern zijn, maar toch min of meer een centrumfunctie vervul len, komen er nogal bekaaid af. De provincie vindt het van groot belang voor een evenwichtig ruimtelijke orde ningsbeleid dat de rijksgelden beter wor den verdeeld. Zij stelt het ministerie dan ook voor het subsidiebeleid béter aan te passen aan de problematiek van de ge meenten. In dit verband merkt het pro vinciaal bestuur op dat de „verfijningsre geling snelle groei", waar tot nu toe al leen Alphen aan den Rijn van heeft kun nen profiteren, aangepast moet worden, zodat gemeenten met een sleutelfunctie eerder gebruik van deze regeling kunnen maken. Behalve de aangewezen groeikernen, waartoe waarschijnlijk ook Leidschen dam gaat behoren, is het voor het ruim telijk beleid van het grootste belang dat de uitvoering van de wóningbouwpro- gramma's in de oude steden, waaronder Leiden, en in de primaire centra, waar toe Alphen aan den Rijn behoort, wordt veilig gesteld. De uitvoering van deze programma's wordt evenwel door de fi nanciële problemen van deze gemeenten ernstig bemoeilijkt. Leiden is sinds enke le jaren een artikel 12-gemeente. In de praktijk blijkt dat deze gemeenten vaak voor belangrijke extra-kosten komen te staan om aan hun woningbouwtaak, die hun door de hogere overheid wordt op gedragen, te voldoen. Zo noemt de provincie: de omvang en fasering van de woningbouwtaakstelling; de bijzondere omstandigheden, waardoor bouwrijp maken en/of grondverwerving extra duur is; de te realiseren infrastruc tuur, zoals ontsluitingswegen, omleidin gen en kunstwerken; de extra-apparaat- kosten, waarmee Leiden onder meer zit met zijn belangrijke stadsvernieuwing- staak; de hoge kavelprijzen; de tot standbrenging van sociaal-culturele voor zieningen en in sommige gevallen de zorg voor de werkgelegenheid. Met name de andere taak, de stadsver nieuwing weegt zwaar bij onder meer de gemeente Leiden. De ambtelijke diensten zijn daardoor al zeer zwaar belast. Te vens noemt de provincie de meer of minder belangrijke regionale verzorgings- en werkgelegenheidsfunctie van „sleutel steden" zoals Leiden. De provincie wijst erop dat de extra-inspanniung die het kost om al deze taken naar behoren te vervullen geen zaak is voor de gemeente alleen. Maar al te vaak wordt een regio naal belang met deze functies gediend. Leiden heeft in het streekplan Zuid-Hol land West voor de Leidse agglomeratie een opvangfunctie gekregen. Zij zal tus sen 1980 en 1990 ongeveer zevenduizend woningen moeten bouwen op nieuw bouwterrein (waaronder 1.550 als gevolg van stadsvernieuwing). In het stadsuit- breidingsgebied Roomburg komt de ge meente voor excessieve uitgaven te staan namelijk de aanleg van een (of twee) be weegbare brug(gen) over het Rijn-Schie- kanaal, de aanleg van een boezemkeren- de kade en de aanleg van een ontslui- tingsweg langs de spoorlijn Leiden-Woer- den. Tegelijkertijd moet ook het stads vernieuwingsprogramma worden af gewerkt. In dezelfde periode zullen 12.800 woningen worden verbeterd. Wel heeft Leiden enkele keren kunnen profiteren van extra-financiële steun van het rijk voor woningbouw. In dit ver band kunnen de bijdragen voor de infra structuur worden genoemd. Aan lokatie- subsidie ontving de gemeente in 1978 f 6.102.771,-. Tevens kwam de gemeente in aanmerking voor bijdragen in het kader van het Bijzonder regionaal welzijnsbe leid (in 1978: f 1.933.334,-) en voor subsi die inzake voorbereidingskosten struc tuurplannen (voor 1975 tot en met 1977: f 1.026.813). Maar gezien de netelige fi nanciële positie van de gemeente zijn de bijdragen slechts een druppel op de gloeiende plaat. Voor een werkelijk even wichtig gemeentelijk beleid dat afge stemd is op de regio is meer subsidie nodig. De provincie verwijt het ministe rie dat zij op volkomen onduidelijke gronden nu weer een subsidie toezegt, dan weer een subsidie afwijst, waarmee het provinciaal beleid voortdurend wordt doorkruist. Ook Alphen aan den Rijn vervult als primaire woonkern een belangrijke op vangfunctie. Zij moet volgens het streek plan Zuid-Holland Oost tussen 1978 en 1986 ruim 4.500 woningen in het bestem mingsplan Ridderveld II en van 1986 tot 1990 nog eens 1.800 woningen in de pol der Kerk en Zanen bouwen. Bij de reali sering van Kerk en Zanen komt Alphen voor hoge ontsluitingskosten te staan. Er dient namelijk een tunnel te worden aan gelegd onder de spoorlijn Leiden-Gouda. Voorts moet de gemeente in die tijd ter bevordering van de werkgelegenheid vol gens het streekplan circa 30 ha bedrijf sterrein inrichten. Nog meer dan Leiden valt Alphen bijna buiten alle rijkspotjes. Wel kreeg zij een uitkering in het kader van de verfijning sregeling snelle groei (voor 1975 tot en met 1977: f 5.857.020,-) en subsidie voor de infrastructuur. Lokatiesubsidie werd alleen ontvangen voor de stadsvernieu wing (f 1.804.287,- in 1978), terwijl de ge meente juist bij het verwezenlijken van uitbreidingsplannen voor hoge kosten komt te staan. Ook de bijdrage voor de infrastructuur zijn in de toekomst niet voldoende. De gemeente zal in de toe komst veel geld kwijt zijn aan de oplos sing van de toenemende verkeersoverlast in het centrum van Alohen. WASSENAAR De verbetering van de woonomgeving in de wijk Oostdorp kan beter per straat of per groep straten worden doorgevoerd, dan door middel van een totaalplan. Het college van B en W in Wassenaar heeft zich daartoe tot de gemeenteraad gewend met het verzoek met dit voorstel in te stemmen. Over verbetering van de woonomgeving in deze woonwijk wordt al vele jaren ge sproken. Er is indertijd een plan ge maakt, waarvan de kosten rond een half miljoen gulden zouden bedragen. Maar met het oog op het gestegen kostenpeil is dit bedrag inmiddels verdubbeld. Het bestuur van de buurtvereniging Oostdorp en omgeving liet eind vorig jaar weten, dat het niet in de eerste plaats denkt aan een geforceerde toepassing van het woonerf-idee, maar aan reconstructie en het plaatsen van bomen, heesters en banken en lantaarnpalen. De ideeën van de buurtvereniging, zo constateren B en W, zijn veel minder in grijpend dan men aanvankelijk had ver ondersteld. Daardoor kan de huidige ver- keersstructuur grotendeels gehandhaafd blijven. Het „straat-voor-straat"-systeem heeft reeds gestalte gekregen in de vorm van gespreksavonden met bewoners van de Kasstraat en de Rozensteinstraat. Ge sprekken met de bewoners hebben ertoe geleid dat in deze straten enkele extra voorzieningen worden aangebracht, zoals verkeersdrempels aan beide einden van de Kasstraat en de aanleg van twee par- keerstroken voor elk drie auto's in deze straat en het wijzigen van het plantsoen tje in de Rozensteinstraat, de aanleg van een groenstrook en het verbreden van een trottoir. Wat de verdere verbeteringen in het buurtschap betreft, vragen burgemeester en wethouders de raad af te zien van het totaalplan, maar voort te gaan op de ingeslagen weg: het verbeteren per straat. VOORSCHOTEN Treinrei zigers van en naar Voorscho ten, Wassenaar, Den Haag- Mariahoeve en Laan van N.O.I., Rijswijk en Delft-Zuid krijgen tijdens de daguren, 's avonds en in het weekeinde minder reismogelijkheden. Tijdens de ochtend- en avondspits blijven de treinen gewoon rijden. Tijdens ge noemde stille uren kan ge bruik gemaakt worden van de overblijvende halfuurs- stopdienst Roterdam - Den Haag Centraal en Den Haag Centraal - Leiden, die in Den Haag op elkaar gaan aanslui ten. Dit is een aantal wijzigingen dat is aangebracht in de nieu we dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen die op 27 mei ingaat Verder zullen de sneltreinen Den Haag Cen traal - Leiden vica versa en de stoptreinen Rotterdam - Den Haag - Centraal - Leiden een kwartier worden opge schoven. Dit is gedaan om in 1981 de invoering van treinen van en naar Schiphol moge lijk te maken. Wegens te ge ringe belangstelling zullen de doorgaande stoptreinen Rot terdam - Den Haag HS - Lei den in het weekend en in de „stille uren" door de week niet meer rijden. Inbraak op motorjacht KATWIJK Goederen met een totale waarde van vijf honderd gulden zijn tussen zondagavond en dinsdagmor gen gestolen uit het jacht van een 28-jarige Katwijker. Aan de Oude Rijn vernielden de inbrekers de kajuitdeur van de boot en namen onder meer een cassette recorder met boxen en een werphengel mee. Balletexamens Nootdorp d9)°JD1?R1P ,BiJna aUe leerlingen van de Nootdorpse j It j ben deelgenomen aan de danstesten van de Nederlandse Balletvereniging tot bevordering amateur sexamens, gevestigd in Den Haag. De examens werden algenomen door Jaap Kamer uit Bussum. 98 leerlingen behaalden het diploma in de categorie Klassiek graad I II en Modern graad I II. De examens werden groepsgewijs afgenomen in aanwezigheid van een talrijk publiek. J Zijlstra spreekt voor academici LEIDSCHENDAM - De pre sident van de Nederlandsche Bank. prof. dr. J. Zijlstra, spreekt op woensdag 23 mei om kwart over acht in de Be stuurskamer van „Schaken- bosch" aan de Veursestraat- weg in Leidschendam voor de Kring van Christen Academi ci over het onderwerp „Enke le economische actualiteiten". Mede door het onderwerp en de persoon van de heer Zijl stra venvacht het bestuur een grote opkomst. Introductie is toegestaan. Gemeentekwekerij van Voorburg houdt open dag VOORBURG De Voorburg-, se gemeentekwekerij aan het Westeinde 28 is zaterdag 19 mei van tien uur tot drie uur voor het publiek geopend. Er staan zo'n 120.000 zomerperk- planten, waaronder 20.000 ge raniums, in de kassen te pronken. Direct na de open dag worden de planten in bloemborders en bloembak ken in Voorburg uitgezet. De medewerkers van de afde ling plantsoenen zijn op de open dag aanwezig om aan de bezoekers informatie te ge ven over perkplanten. Verder wordt een dia-serie vertoond over bloem-en balkonbakken. Tevens zal het opvullen van bloembakken met zomerperk- planten worden gedemon streerd. Voor de belangstel lenden, die hun eigen tuin of balkon willen opfleuren met bloemen en planten, ligt een gratis folder met de nodige informatie gereed. De toegang tot de kwekerij is gratis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5