"Jeugd wordt met lage bierprijzen naar sporthal gelokt" Leimuiden wil woonboot Voldoende belangstelling voor montessori in Oegstgeest de tweespiortg Schiphol-directeur mag geen woning bouwen in Hazerswoude-Dorp VERONTRUSTE ALKEMADESE OUDERS: Hazerswoudseschool in minimusical Woningwetwoningen in Ter Waddingerhoek II Wassenaars sportfondsenbad doet het zuinig aan REGIOLEIDSE COURANT G.S. WEIGERT GEMEENTE VERKLARING VAN GEEN BEZWAAR WOENSDAG 16 ME11979 PAGI HAZERSWOUDE De huidige directeur van luchthaven Schiphol en oud-burge meester van Zoetermeer J.W. Wegstapel mag geen woning bouwen in Hazerswou- de. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft het gemeentebe stuur gisteren laten weten, dat er geen verklaring wordt gegeven waarin G.S. Iaat blijken geen bezwaar tegen de wo ningbouw te hebben. De heer Wegstapel had een huis willen bouwen ten oosten van de Gerelaan in Ha zerswoude-Dorp. Het gemeentebestuur en de meerderheid van de gemeenteraad ston den achter de bouwaanvraag van de voor malige burgemeester van de buurgemeente Zoetermeer. De progressieve fracties in de Hazerswoudse gemeenteraad keerden zich echter fel tegen de meerderheidsbeslissing. Zij meenden, dat indien het terrein voor woningbouw zou worden vrijgegeven er voorrang moest komen voor het onder brengen van Hazerswoudse woningzoeken den. Gedeputeerde Staten heeft de progres sieve fracties min of meer in het gelijk ge steld, want zij hebben ongeveer dezelfde argumenten gebruikt bij de weigeren van de verklaring van geen bezwaar. In de motivatie van de beslissing zegt G.S. onder meer, dat zowel de Kroon als G.S. al in 1974 bij de vaststelling van het be stemmingsplan Dorpskern-Oost hebben overwogen, dat woningbouw ten oosten van de Gerelaan alleen aanvaardbaar zou zijn indien deze bouw bestemd was voor de opvang van eigen woningzoekende inge zetenen. Indien de gemeente tot woning bouw zou overgaan, dan diende dit gefa seerd te gebeuren en dan wel in nauwe sa menhang met de behoefte van de autochto ne bevolking. Tevens merkt men op, dat in het streekplan Zuid-Holland Oost Hazers woude-Dorp is aangewezen als een zoge naamde 'quartaire kern'. Dit betekent, dat de provincie alleen woningbouw voor de eigen bevolking en sociaal en economisch gebondenen aanvaardbaar acht Het college van G.S. is van mening, dat de bouwaanvraag van de heer Wegstapel niet aan de criteria voldoet, omdat de Schiphol- directeur geen inwoner van Hazerswoude is en ook niet in aanmerking komt voor een begrip als 'sociaal of economisch ge- .bondene'. Kinderen spelen met vuur: Vader in ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN Een 32-jarige Alphenaar is gistermorgen in het Rijnoord- ziekenhuis opgenomen met brandwonden. Deze had hij opgelopen bij het blussen van een brand in zijn huis aan de Hofzichtstraat. De brand ontstond omstreeks half zeven, toen een van zijn kinderen met lucifers speelde. De kinderen waarschuwden hun vader, toen de brand uit brak De man slaagde er in om de brand onder controle te krijgen voor de brandweer arriveerde De totale schade wordt getaxeerd tussen de 10 en 15 mille. De man was te gen brand verzekerd. ROELOFARENDSVEEN - De jongerensocieteit Our Hou se in Roelofarendsveen heeft' voor komende vrijdag de dis co F.F.D.S. gecontracteerd. Entreeprijs voor niet leden bedraagt vier gulden, leden betalen de helft. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 19 mei wordt de füm 'The harder they come' vertoond met on der andere Jimmy Cliff. Aan sluitend vindt een swing- en reggaeavond plaats. Aanvang 21.00 uur. VOORSCHOTEN Ter Waddingerhoek II in de wijk Noord-Hofland biedt ruimte voor de bouw van 118 woningen, waarvan 30 bejaar denwoningen en het resterende aantal zal be staan uit woningwet- of premiewoningen. B. en W. willen de bouw zo spoedig mogelijk re aliseren omdat de woningwetwoningen be stemd zullen zijn voor politieambtenaren, on derwijzend personeel en ambtenaren van de gemeente-secretarie. De bouw zal niet gegund worden aan het bouwteam van Noord-Hofland (Reym-Rijn- land), maar aan de Humanistische bouwstich- ting Bejaardenhuizen. Die stichting zal dan als een projektontwikkelingsbureau gaan funge ren. In Ter Waddingerhoek staat het humanis tisch bejaardenoord „Hoflandthuys". De be jaardenwoningen kunnen voor de centrale voorzieningen gericht worden op het bestaan de bejaardentehuis, dat thans ook al diensten verleent aan zelfstandig wonende bejaarden in de wijk Noord-Hofland. Ter Waddingerhoek II is gelegen tegenover het woonerf „Ter Wadding" en het betreft het stuk grond tussen de Zeven Provinciën en de spoorlijn Leiden-Den Haag. De Trompweg zal doorgetrokken worden tot aan de spoorbaan," waar te zijner tijd de halteplaats „De Vink" gerealiseerd wordt. De minister van verkeer en waterstaat en ook de direktie van de spoorwegen hebben verklaard dat de bouw van deze voorstadhalte mogelijk is zodra de Stevenshofjespolder bebouwd zal worden. Het' gemeentebestuur van Voorschoten heeft geen enkele invloed op de snelheid van de bouw van die voorstadhalte. Het ministerie heeft Leiden aangewezen als de gemeente, die de onderhandelingen met de spoorwegen moet gaan voeren. Tijdens een bespreking in de commissie voor Algemene Zaken meende het raadslid Van Leeuwen (PvdA) dat de burg$ meester misplaatst optimistisch was geween met de gèdane toezeggingen door minister e| direktie NS. Volgens Van Leeuwen is ge wool herhaald datgene wat steeds als eis gestel^ werd: volledige bebouwing rondom de toe komstige voorstadhalte „De Vink". Voorlopl grazen daar nog zeer veel koeien en het zi^ er naar uit dat de eerste jaren nog zo zal blij; ALKEMADE Slechts acht maanden heeft de Alkemadese sporthal 'De Tweesprong' een kommerloos bestaan kunnen leiden. Acht maanden waarin alle verwachtingen door het jarenlang felbegeerde overkapte sportcomplex aan de Lucas van Leijdenlaan in Roelofa rendsveen leken te worden bewaarheid. Een luxe accommodatie door ieder zich zelf respecterend gemeentebestuur, en waarom dus ook niet dat van Alkema de, onontbeerlijk geacht voor het licha melijk en recreatief welzijn van de gan se burgerij. "De Tweesprong" werd de sportieve gebouwenhoek gedoopt, illus tratief voor de symbiose tussen het reeds bestaande Alkebad en de nieuw bouw sporthal, bowlingbaan en kantine. Een ideale combinatie zo lijkt het op het eerste gezicht in de strijd tegen verveling en vervetting Maar na tweederde jaar operationele slagvaardigheid echter groeien de weer standen tegen de eens zo felbegeerde sporthal met de dag. Verontruste ouders en verontwaardigde horeca-ondernemers lijken elkaar te vinden in de aversie te gen,de sporthalkantine. "De Alkemadese jeugd wordt met lage bierprijzen naar de sporthal gelokt", menen ouders ver ontwaardigd. "Concurrentie-vervalsing", morren veel Alkemadese horeca-exploi- tanten. Langzaam maar zeker sijpelt de klach- tenstroom ook door tot op het gemeen tehuis. "Het is toch een belachelijke zaak dat een glas bier in de kantine van de sporthal minder kost (90 cent - red.) dan een glas limonade (1,25 gulden - red.). Dan vraag je toch om moeilijkhe den", oordeelt een moeder, wier zoon al meermalen wankel te voet terugkeerde uit de kantine en om die reden dan ook liever anoniem wil blijven. "In Neder land worden per jaar gigantische bedra gen uitgegeven om de mensen te wijzen op de gevaren van alcohol en om ze, in dien nodig, er vanaf te helpen. Maar hier in Alkemade bouwen we met ge meenschapsgelden een sportcomplex, waar dan meteen maar de goedkoopste biertjes van Nederland worden ver kocht", aldus de verontruste ouder. Overdreven Gemeente-woordvoerder Van EIck ver onderstelt dat de situatie wat overtrok ken wordt. "We hebben op het gemeen tehuis natuurlijk inmiddels ook al dit soort klachten binnengekregen, maar gezien het aantal lijkt de voorstelling van zaken mij enigszins overdreven. Bovendien moet niet vergeten worden dat wij als gemeente niet zelf de kanti ne runnen, maar deze hebben verpacht. Aan een vrije ondernemer, die binnen de gestelde normen mag doen en laten wat hij wil". Binnen dat kader past dan natuurlijk ook het goedkope pilsje. "We kunnen de pachter voorshands na tuurlijk als gemeente geen verplichting opleggen zijn prijzen voor een glas bier op te trekken. Daarin is zo'n man na tuurlijk vrij. Dat een glas bier goedko per is dan een glas limonade is best mogelijk. Maar allereerst is het aan de ondernemer zelf om zijn winstmarges te bepalen. En ten tweede zijn het ook kleinere glazen bier, die in de sporthal worden geschonken, aanzienlijk kleiner dan de "gewone" pilsjes." Ook de klachten van de horeca zijn op het gemeentehuis bekend. Van Elc- k:"Maar voorzover ik dat kan overzien stoelen die klachten nergens op. De kan tine-pachter betaalt per jaar een flink bedrag aan huur en moet bovendien, net als zijn collega's elders in de ge meente, zich houden aan de gemeentelij ke verordeningen en de drank- en hore- cawet. Ondanks dat kan het best zijn dat hij het wat drukker heeft dan zijn collega's, maar dat komt dan omdat 'De Tweesprong' veel te bieden heeft. En daar komen natuurlijk ook weer veel mensen op af." Moeilijkheden Terug naar af, de basis en dus de ver ontruste ouders en de bekritiseerde kan tine-pachter Tuithof. Volgens laastge- noemde zouden veel ouders er beter aan doen de hand eens in eigen boezem te steken. "Het komt niet zelden voor dat ik me werkelijk afvraag hoe het bestaan kan dat sommige ouders het goedvinden dat hun kinderen hier tot middernacht blijven zitten. Als je dat als ouder toe staat vraag je vanzelfsprekend zelf om moeilijkheden." "Kijk,we mogen hier geen alcohol schen ken aan personen beneden de 16 jaar. Dat doen we natuurlijk ook niet. Maar als diezelfde jonge kinderen hun oudere vriendjes naar de bar sturen om bier te halen, kunnen we er natuurlijk niet ach teraan lopen om te kijken door wie ze worden opgedronken. Ergens houdt onze verantwoordelijkheid natuurlijk op te bestaan", aldus pachter Tuithof. Maar volgens Tuithof ligt verreweg het grootste probleem bij de groep "kinde ren boven de 16 jaar". "Want natuurlijk Leimuiden Een bedrag van 4 duizend gulden wil het Lei- muidense college van burgemeester en wethouders op tafel leggen voor de aankoop van een woonboot aan de Raadhui slaan. Zij stelt de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen in de raadsvergadering van morgen. De gemeente wil de woonboot kopen van de familie Meijer, die onlangs op grond van medische noodzaak een woning in de gemeente kreeg toegewezen. In het kader van het gevoerde beleid ten aanzien van woonboten in de gemeente, namelijk het terugdringen, wil het gemeentebestuur de in slechte staat verkerende woonboot kopen en-vervolgens slopen in het kader van de krotopruimingsregeling. Met het opruimen van deze woonboot wil het gemeentebestuur voor bootbewoning vrijge geven Drechtoever langs de Raadhuislaan verder indammen. Werd in 1973 al besloten de hiervoor beschikbare oever in lengte terug te brengen, in de komende raadsvergadering zal de raad opnieuw zijn fiat moeten geven aan een nog verder terugdringen van woonbootoevers. HAZERSWOUDE De Jo hannes Postschool uit Hazers- woude-dorp doet zaterdag 19 mei mee met een kindermani festatie in het kader van het Jaar van het Kind. De manifestatie wordt in de Efteling te Kaatsheuvel ge houden. Twintig leerlingen van de vijfde en zesde klas zijn op dit evenement aanwe zig en verzorgen daar een mi nimusical. De musical werd gemaakt door R. Lindhout (tekst) en R. van der Hoven (muziek). Zij hebben ook een lied gecomponeerd, dat door zo'n honderd leerlingen van de dertig deelnemenden scho len aan het eind van de ma nifestatie zal worden gezon gen. OEGSTGEEST Wellicht zal nog bij Zoals bekend werd in 1978 het lager met kans van slagen een nieuwe school de aanvang van het nieuwe schooljaar montessori-onderwijs in Oegstgeest ge- te stichten. Een vestigingsplaats is nog montessori-onderwijs in Oegstgeest gege- stopt. Onlangs bleek de behoefte aan niet bekend. Indien de gemeenteraad ven worden. De gemeenteraad zal bin- dergelijk onderwijs toch erg groot te haar fiat geeft, dan zal het nieuwe nenkort moeten beslissen over een aan- zijn. Een handtekeningenactie zou vol- schoolbestuur snel een schoolhoofd en vraag hiertoe. doende respons hebben opgeleverd om ^én leerkracht aantrekken. Erotische kunst In het St. AntoniuscluÊ aan de Lange Mare 43 iijl den wordt van vrijdaj' mei tot en met zond» mei een verkooptentoof ling gehouden van exoli kunst. Aangevoerd wP goederen uit Philippijne#1 rika, Thailand, Tibet, In!' sië en China. De verkop toonstelling staat ondefl spiciën van de Stichting Bervordering van Onttf ling in Azië. De net* brengst is dan ook bef voor de ontwikkelingsla) Openingstijden zijn: vÉ en zaterdag van 10 tl1 uur, zondag van 10 tP De directie van het Wassenaarse sportfondsenbad is erin geslaagd de energiekosten met ongeveer twintig procent te drukken. Voor vijftig procent is deze besparing te danken aan het 'toedekken' van het wateroppervlakte met een kunststof deken tijdens de periode, dat het bad op temperatuur werd gebracht. De tweede helft van de besparing is te danken aan enig simpel hersenwerk: het bad werd pas op temperatuur gebracht toen het werd opengesteld en niet een paar dagen eerder zoals men in Wassenaar gewoon was. Op de foto een van de personeelsleden met de kunststof-deken Jubileum Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap viert volgend jaar zijn zestigjarig bestaan. De raadscommissie voor al gemene bestuurlijke aangelegenheden ging gisteravond akkoord met het verlenen van een subsidie van driedui zend gulden om de Leidse politie in staat te stellen dit twaalfde lustrum luister bij te zetten. Maximaal twee duizend gulden wordt door het gemeentebestuur beschik baar gesteld voor het uitvoeren van een jubileumconcert op 2 februari in de Stadsgehoorzaal. In totaal duizend gulden is voor een receptie is besteed voor een receptie, die zal plaatshebben in de kantine van het hoofdbureau van politie. Sporthal De Tweesprong: bruin café of sportief onderkomen.. zijn dat nog kinderen. Zeker in de ogen van de ouders. Maar wij mogen ze in de kantine niet weigeren een biertje te schenken. Wel kunnen we op een gege ven ogenblik stoppen met schenken, om dat het uit de hand loopt. Dat heb ik één keer gedaan. Toen heb ik gelijk de hifilp van de politie moeten inroepen om orde op zaken te stellen. Dus dat was ook geen succes." Sporthalbeheerder Paasman stelt nog nooit van de klachten van de ouders te hebben gehoord. "Bovendien moet ik zeggen dat het mij na acht maanden draaien allemaal erg is meegevallen. Ik had erger verwacht. Dat heb ik ook ge zegd toen mij daar enige tijd geleden in de gemeentelijke commissie sportzaken naar gevraagd werd. Om maar wat te noemen: echte vernielingen en vandalis me hebben we hier nog niet gehad. Het zal best eens gebeuren dat er iemand met een glaasje meer op dan goed voor hem of haar is naar huis gaat Maar ik vraag me af of je daar een gemeente- beheerder of pachter verantwoordelijk voor mag stellen. Ergens hebben men sen natuurlijk ook eigen verantwoorde lijkheden." Ingrijpen Maar het "echte" ingrijpen is alleen de gemeente voorbehouden. En dan nog middels het onder druk zetten van de pachter via de pachtovereenkomst "Maar ik vraag me af of dat juist is. Deze man is een vrije ondernemer. Hij mag zelf zijn beleid uitstippelen. Wij als gemeente hebben niet veel meer met hem te maken dan dat wij hem <f ruimte verhuurd hebben", aldus gemeeL te-woordvoerder Van Elck. "Aan de ai, dere kant dient een gemeentebstuur nL tuurlijk te handelen in het belang v^ de burgers. Mocht dan ook blijken d(r een grote groep Alkemadenaren te 1L den heeft van de kantine-exploitatie, bi voorbeeld door geluidsoverlast, verrüeli(| gen, openbare dronkenschap enzovoort dan kan een gemeentebestuur vanzeL sprekend wel ingrijpen. Maar daarvo^ moet dan wel wat meer gewicht in hj. schaaltje worden gelegd dan een hanjJ vol klachten. Dan moet er een duideli^ verband worden aangetoond tussen h^ gebruik van de sporthalkantine en overlast Ik ben er evenwel niet zekt van dat dat het geval is", aldus gemee* te-woordvoerder Van Elck.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4