:r Verklaring Europese kerkleiders verkiezing Europees parlement Kinderen kijken u aan dank zij Amsterdamse antiquairs en kunsthandelaren UNIEKE EXPOSITIE DOOR DIENAREN EN KONINGEN Verraderlijke halzen kerk wereld Rechtspositie van districtskatecheet dient versterkt 15 ME "BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 MEM 979 PAGINA 11 over de verwachte geboorte sprak men niet In het Vlaams had men het over „kindeken in de spindeken". In de zeventiende eeuw ge bruikte men prachtig gedre ven zilveren drinkschalen op een voet. In het midden van zo'n schaal was een hal frond reservoir met daarin een manneke. Als de schaal met vloeistof werd gevuld, rees „hansje" vanuit een o- pening aan de bovenkant omhoog, waardoor iedereen begreep dat er bij die be paalde familie een baby werd verwacht Daarna bracht men zijn heildronk op het kind uit, wat bij de geboorte werd herhaald. Hiervoor gebruikte men spe ciale glazen, die vader aan het voltallige gezelschap aanreikte. (Brandewijnkom men voor vrienden en bu ren, speciaal bekend in Gro ningen, Friesland en Dren te). Men kan op deze expositie het kind geheel volgen in zijn spel. Er zijn houten poppen te zien in originele onderkleren (ca. 1725), uit- knipfiguren en ganzeborden (1900); een vroeg 19de eeuws letterkwartet, een handges- neden leesplankje (1910), dat vroeger misschien maar een paar centen kostte, poppen huizen met antieke meubile ring, alsmede een 16de eeuws kersenstalletje met dak en lege, piepkleine lu kraak neergezette rieten ker senmandjes op schappen. SintNicolaas Uit Mainz komt een beschil derd toneeltje van hout en gips (1880), waarop tegen een prachtig decor kennelijk een stuk van Shakespeare wordt opgevoerd door vijf gekostumeerde figuren. Uit Mechelen een 16de eeuwse ovalen ton (30 bij 15 cm) met drie kinderen erin, die naar een oude legende wa ren ingepekeld en door St- Nicolaas weer tot leven wer den gewekt Aan dit verhaal zou de heilige van de vijfde december zijn naam als kin dervriend te danken heb ben- Het kindzijn van vroeger was een hinderlijke levensfa se („Kinderen zijn hinde ren", zei vader Cats). Dit blijkt duidelijk uit oude schilderijen waarop peuters met ouwelijke gezichtjes als rijpe mannetjes en vrouwt jes aan moeders rokken hangen. Er zijn nogal wat „kinderen in de kunst" van deze aard op de tentoonstel ling te zien, maar gelukkig ook prachtige allegorische charitasfiguren, die behalve allesomvattende liefde en barmhartigheid, de moeder liefde moeten uitbeelden met een paar vrolijke kinderen om zich heen. Pas heel laat is het kind „ontdekt" in ons land. Hie- ronymus van Alphen heeft met zijn „Jantje zag eens pruimen hangen" hiertoe een aanzet gegeven, maar de werkelijke autonomie van het kind komt pas aan de orde in het boek „Jaapje" van Jacobus van Looy, ter wijl de Franse schrijver Jean Jacques Rousseau met zijn „Emile"- het kind een ei gen identiteit toekende. Zijn zienswijze veroorzaakte heel wat opschudding. Door het kijken naar die oude voor werpen en kennis te nemen van hun betekenis krijgen „ouders van nu" een beter inzicht in de „kinderen van toen". Door de V-hals-mode en zeker niet minder door de stra pless jurken komen de halzen meer dan ooit in het vi zier. Voormalige cols onttrokken ze grotendeels aan het oog, zodat men zelfs vergat dat er nog zoiets als halsver zorging bestaat. De verschillende halscrèmes, die al lang in het cosmetica-assortiment zijn opgenomen, maar min of meer als stiefkind werden beschouwd, krijgen nu meer aandacht. Elisabeth Arden, die al jaren geleden de kreet: „Het gezicht begint bij de hals" lanceerde, krijgt nu helemaal gelijk! Lancaster komt met bijzondere hals verzorgingen in de Ligne Juvenile. Ze bevatten substan ties, die niet lichaamsvreemd zijn, maar ook in het na tuurlijke huidvet zitten. Lancaster noemt ze „squalen". Speciale crèmepakkingen ondersteunen de dagelijkse halsverzorging, evenals massage. Bepaalde halscrème van Lancaster wordt maskerdik opgebracht, waarna hals met crème in een stuk aluminiumfolie worden verpakt! Het geheel omwikkelen met een warme handdoek en na vijf tien minuten de overtollige crème met een tissue verwij deren. De oliën en vochtherstellende glucomaat in de crè me zijn dan „ingesluisd". Dat tenminste hoopt Lancaster. Bij een lange dunne hals (boven) is een rolkraag niet te versma den. De stevige hals (onder) lijkt door een opstaand modern kraagje, met eventueel een strikje, optisch smaller. Voor een te korte hals (boven) is dé oplossing een V-hals met lange smalle revers. Een gedrapeerd shawltje, erg in trek, en een ronde kraag camoufleren halsrimpeltjes en een niet meer zo jeugdige huid (onder). Nieuw volksmissaal van Vereniging voor Latijnse Liturgie van de internationale ge meenschap te ontwikkelen en het gesprek willen herop enen over de verhouding tussen kerken en staat, als zij nauwere oecumenische relaties tot stand willen brengen tussen de kerken in overwegend protestante, rooms-katholieke en ortho dox-christelijke landen en in hun landen experimenten in zake nieuwe levensstijl wil len bevorderen, die minder op economische groei zijn georiënteerd. Haag In haar jaarvergadering te Utrecht heeft de Vereniging voor Latijnse Liturgie de uitgave aangekondigd van een nieuw Romeins zondags missaal voor de kerkgan gers. Het is gebaseerd op het Ne derlandse altaarmissaal, dat sinds 28 februari 1979 voor gebruik door de priesters bij de eucharistievieringen in de Nederlandse kerkprovincie is voorgeschreven. Het nieuwe volksmissaal bevat zowel de Nederlandse als de Latijnse teksten van de liturgie. Het missaal, dat wordt uitgege ven in overleg met de Natio nale Raad voor Liturgie, zal in de tijd voor Kerstmis be schikbaar zijn. Kardihaal Willebrands hield tijdens de vergadering een inleiding over de Latijnse Liturgie en de eenheid der kerken. Hij constateerde daarin een anti-Latijncom plex. In verband hiermee zei hij, dat men anti-Latijns kan zijn, omdat men het mono polie van het Latijn in de kerk afwijst, maar ook om dat men de onvervangbare plaats van het Latijn in de kerk niet begrij pt Op die laatste manier ver armt men de kerk, aldus Willebrands. die het de ver dienste van de Vereniging voor Latijnse Liturgie noem de, dat deze de kennis en de liefde voor het Latijn be waart, onder meer door de viering van de liturgie in het Latijn. Vicaris Geukers van het bisdom Haarlem heeft een dringend beroep op de ka tholieke onderwijsvereni- ging gedaan mee te werken aan een snelle oplossing voor de zwakke rechtsposi tie van de ongeveer twee honderd districtskatecheten in ons land. Districtskatecheten begelei den schoolteams van het pri mair onderwijs in de uitoe fening van hun katecheti- sche taken. De viscariS, die bisschop Zwartkruis verving, sprak te Amsterdam op de jaarvergadering van de sek- tie onderwijsverzorging van het KOV. Over de rechtspositie van de districtskatecheten is reeds in mei 1977 een rapport uit gebracht, dat werd samenge steld in opdracht van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie, de Nationale Raad voor Katechese en de Neder landse katholieke School raad. Daarin wordt de dis trictskatecheet gezien als een schoolbegeleider met een specifieke opdracht. De bisschoppen hebben in januari 1979 voorgesteld dat deze regeling pas in werking kan treden als de lokale bis schop zijn toestemming hier aan geeft. Verder kiezen zij voor de status van pastoraal werker, een lager gesala rieerde funktie dan school begeleider. Bovendien moet de werkgever uitsluitend ka tholiek zijn. Bij de districtskatecheten is hierdoor grote onrust ont staan. De voorzitters van de sectie onderwijsverzorging, A. van Kints, noemde het onaanvaardbaar dat er geen uniforme regeling voor de gehele Nederlandse kerkpro vincie tot stand komt. Ruim dertig leidinggevende kerkelijke functionarissen in de leden-landen en toekom stige leden-landen van de Europese Gemeenschap heb ben ter gelegenheid van de komende verkiezingen voor het Europese parlement een verklaring uitgegeven. Onder de ondertekenaars bevinden zich prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land, dr. A. H. van den Heu vel, secretaris-generaal van de Nederlands hervormde kerk, de Groningse hoogle raar dr. A.Geense, dr. W. A. Visser 't Hooft, ere-president van de Wereldraad van Ker ken en dr. Lukas Vischer, hoofd van de commissie Ge loof en Kerkorde van de we reldraad. In de verklaring wordt het bestaan van de Europese Gemeenschap toegejuicht, maar ook op de zwakte daarvan gewezen. De kerken voelen zich mee verantwoor delijk voor de toekomst van de gemeenschap en spreken als hun overtuiging uit, dat de Europese Gemeenschap zich in de eerste plaats moet bezig houden met de proble men van Europa en niet te zeer partijpolitiek bezig moet zijn. Hoofdpunten van discussie voor de gemeenschap moe ten zijn, aldus de verklaring, de noodzaak om de belang rijkheid van de nationale staat te relativeren en min derheidsgroepen medeverant woordelijkheid te geven in een pluriforme samenleving. De noodzaak democratische instellingen te versterken, het vraagstuk van de econo mische groei kritisch te be naderen, zich bewust te zijn van de neiging de Europese Gemeenschap vooral te zien als een tegenmacht voor de socialistische Oosteuropese landen, de bereidheid in zijn beleid open te staan voorde economisch zwakkere Euro pese landen en de noodzaak van een beleid jegens de derde-wereldlanden, dat in houdt, dat deze landen in staat worden gesteld zichzelf te helpen. Gepleit wordt ver der vooreen beleving van de gemeenschap, die boven de nationale ambities van de le den-landen uitstijgt De kerken, aldus onderteke naars, hebben in het verle den einig belangstelling ge had voor de Europese zaak. De kerken kunnen alleen over Europa meepraten als ze bereid zijn zichzelf in te zetten en op hun terrein mee te bouwen aan de Eu ropese samenleving, als zij mee willen helpen de be wustwording ten Uit 1925 dit prachtige ijzeren kinderfornuisje, compleet met koperbeslag. Nog voor het eerste schip van de Oost Indische Com pagnie in 1602 terugkwam, beladen met porselein (nu „kraakporselein" genoemd) waren er in Amsterdam al kooplieden die erfgoederen verkochten. Zij concentreer den zich in het Trappenhuis aan de Zandstraat (bij de Zuiderkerk), een buurt die nu helemaal in het vergeet boek is geraakt. Destijds was het er een komen en gaan! Toen echter in 1885 het Rijksmuseum (temidden van landerijen) werd opge richt was de enige toegangs weg daarheen de Spiegel straat. Deze straat nu werd de trekpleister voor een groeiend aantal antiquairs. Zij wilden het liefst zo dicht mogelijk bij het mek- ka van hun dromen zitten en klonterden samen op een oppervlakte van 300 bij 200 meter, bij elkaar zo'n dikke honderd in de loop der ja ren. Een zeer ongewoon ver schijnsel: een concentratie van toen nog kleine vreemdsoortige winkeltjes, die soms met een beginkapi taaltje van 450 gulden al aardig boerden. De kunsthandelaren daaren tegen vestigden zich op de grachten, uitkomend op de Spiegelstraat. Kunsthandela ren woonden op een „gracht", antiquairs in een „straat". Dat was een onge schreven wet. Het kwartier tussen de Leid- sestraat en de Vijzelstraat, ingeklemd in de Gouden Bocht naar de Herengracht, maakte een ongekende bloei periode door. De antiquairs en kunsthandelaren verkoch ten, maar verkopen er nu nog steeds zeer gevarieerd en naar specialisatie. De echte fijnproever kan nog volop genieten in het Spie- gelkwartier, een eigen onver vangbaar wereldje, opge bouwd in meer dan een eeuw. Het is vandaag de dag on mogelijk een all-round anti quair te zijn. Deze taak is overgenomen door veilingen en beurzen, waar werkelijk van alles te koop is: oude serviezen, Zaanse klokken, opastoelen (meer ouderwets dan antiek), spiegels, chif fonnières, brons, Perzische kleden en porselein. Stijlzuiver In het Spiegelkwartier heeft men het in de diepte ge zocht Men vindt er zowel Een achttiende eeuwse houten pop. Het gezichtje is geschilderd. De kleding is authentiek. instrumenten als nautica. Art Deco en Jugendstil-voor werpen, maar alles stijlzui ver, want men is in de an tiekwereld afgestapt van het voormalig axioma: „antiek moet tenminste 100 jaar oud zijn". Tegenwoordig geldt: als een object stijlzuiver is, mag het het predicaat „an tiek" voeren. Jugendstil, nog geen 100 jaar oud, neemt dan ook zijn plaats tussen de waardevolle antieke ob jecten in. Geen verzamelaar hoeft er zich voor te scha men. Deze allergrootste en oudste concentratie in Nederland van antiquairs en kunsthan delaren, in de buurt van het Rijksmuseum, hartje Am sterdam, heeft thans beslo ten een Vereniging te stich ten: „Spiegelkwartier Am sterdam, centrum voor kunst en antiek". De 96 deelne mers noemen zich volgens de voorzitter, de heer Frides Lameris, dienaar en koning tegelijk. Zowel dienaar van de topcollectioneur, die een sluitstuk voor zijn verzame ling zoekt als van de fan van bric-a-brac als porselei nen herderinnetjes uit groot moeders tijd. En natuurlijk koning op eigen, delicaat terrein, van hoog tot laag! Expositie Modepopjes uit Frankrijk in een tijd, toen er nog geen echte kinderkleding bestónd- geaccepteerd. Het gaat hier om objecten, waarbij men is uitgegaan van de geboorte van het kind, zijn doop, zijn opvoeding en zijn spel en van het kind als inspiratie bron voor kunstenaars. Zo is er een topstuk te zien: een beeldengroep van Anna, Maria en het Christuskind uit 1500. Hierbij wordt het Kind als een gewoon mensje voorgesteld, dat met zijn le pel in een bord pap slaat. Een prachtige catalogus 15,-), samengesteld door de heer J. van Trigt heeft als omslag de afbeelding van een groot schilderij uit de tweede helft van de 17de eeuw (1668). Hierop staan twee generaalskinderen, Everhard en Engelbrecht Cockman (drie en vijf jaar oud), die in moeders ver kleedkist zijn gedoken voor hun bepluimde hoeden... Everhard rijdt op een „stokpaard", een speelgoedje dat overigens ook op een prachtige blauw-witte Ming- vaas voorkomt uit de Chine se Mingdynastie (1369-1644), gekenmerkt door liefde voor kleur en beweging. In 1602 kwam dit keramiek naar Holland, waar het direct als „kraakporselein" enorm in de smaak viel. In de kelder Op de tentoonstelling kan men het kind vanaf zijn ge boorte door de eeuwen heen volgen. Over zwangerschap pen deed men in de 17de eeuw heel moeilijk, waar schijnlijk omdat door de ge brekkige medische kennis zovele zwangerschappen voortijdig afbraken. Om zijn beste vrienden te laten we ten dat er gezinsuitbreiding op komst was, serveerde men bij „vermoedens" een bepaald glas met inhoud, waarop een moeder in blijde verwachting met een baby „in de kelder" (de moeder schoot) die zich een glaasje wijn tapt! „Hansje in de kelder" was een stille wenk. Openlijk De jonge vereniging is be gonnen met een unaniem ge apprecieerde manifestatie, de expositie „Kinderen kij ken u aan" in de Veiling zaal, Nieuwe Spiegelstraat 38 te Amsterdam, die zal duren tot 20 mei. Een open beurs voor kijkers en kopers binnen het kader van het Jaar van het Kind. De tentoongestelde voorwer pen, alle met als thema „het kind door de eeuwen heen", komen uit musea, particulie re collecties en van de leden der vereniging zelf. De expo sitie wordt begeleid door eer. boek met circa 200 pagi na's, waarvan 40 bladzijden een inleiding bevatten over het kinderleven uit voorbije tijden en 140 pagina's be staan uit foto's, voorzien van begeleidende tekst. Het batig saldo van de opbrengst van dit standaardwerk zal wor den gestort op de rekening van de Stichting Nationale Commissie Internationaal Jaar van het Kind 1979. Oud-minister mr. Th. G. Bot heeft het erevoorzitterschap van het comité Spiegelkwar tier „Kinderen kijken u aan"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11