Verscherping controle „vergeling*' komkommers BLOEMENVEILINGEN HALEN ACHTERSTAND WINTER IN GRwOWE FRfpIT BL UEMEIM B#LLEIM BIJ KWALITEITS CONTROLE BUREAU ~w GROEIENDE AANVOER DOOR BETER WEER LELIEPRACHT IN KEUKENHOF-KASSEN 3INA land en tuinbouw LEIDSE COURANT/ MAANDAG 14 ME11979 PAGINA 9 Op gewicht sorteren. De andere gele paprika. Den Haag Het Kwaliteits Controle Bureau (KCB) heeft in zijn maandrapport over april een aantal waar devolle kanttekeningen per produkt geplaatst. De sla bleef kwalitatief overwe gend goed. De groeiende to- matenaanvoer stelde kwali tatief evenmin teleur. In de eerste weken van april luid de de kwaliteit van de kom kommers zeer bevredigend. Het tweede gedeelte van de maand leverde echter een ander kwaliteitsbeeld op. Het stukstal per bosje radijs leidt steeds weer tot proble men. Hetzelfde geldt voor de maat\ erschillen tussen de knolletjes in de bos. Op de groene paprika viel weinig aan te merken. Bij de rode vruchten leverden krimp- scheurtjes en stip soms pro blemen op. De gewichtssor tering bij aubergine vereiste extra aandacht. En tenslotte: ijsbergsla. Het blijft een moeilijke zaal een goede krop te telen. Sla Met name in het eerste ge deelte van april werd de sla nog vrij licht aangevoerd. De prijsvorming was goed. Controle op het gewicht bleef daarom de nodige aan dacht vragen. De massa kon worden ingedeeld in de A- combinatie van klasse I. In de B-combinatie van klasse I stonden enkele wat rijpere partijen en tevens partijen met zeer lichte kwaliteitsge breken. hoofdzakelijk we gens „minder-goed-ge- vormd". Verscheidene telers moesten ook gewaarschuwd worden hun partijen wat zorgvuldiger veilingklaar te maken daar men te veel geel moerblad aan de krop liet. Dit moerblad kon aan leiding geven tot smet. De C-combinatie van klasse I bleef zeer beperkt in om vang. Wel vielen er in deze combinatie nogal wat afkeu ringen wegens het niet halen van het vereiste minimumge wicht voor klasse I van 120 gram. Na de paasdagen steeg het gemiddeld gewicht van de aangevoerde partijen bedui dend. Mede door de lagere prijzen werd de sla rijper geoogst. Het gemiddeld ge wicht bedroeg veelal meer dan 20 kg per 100 stuks. Kwalitatief bleef de sla echter overwegend goed, zij het dat er wat meer afkeu ringen voor klasse I plaats vonden wegens rand. Van de zijde van de binnen landse handel zag men graag wat meer uniformiteit in de verpakking van zware het verleden. De kwaliteit bleef nog wel redelijk, niet temin moest er meer in de combinatie B van klasse I worden ingedeeld. Met name bij de handel bleek de kleur dermate snel terug te lopen dat klachten over geelverk- leuring niet uitbleven. Het KCB zal in samenwerking met de veilingen een scherp toezicht uitoefenen op dit kwaliteitsgebrek, onder meer door het doen van bewaar- proeven. Radijs Kropvorming valt niet mee sla. Met name als men koopt op kleinere veilingen ontvangt men bakken van 16, 18, 20 of 24 kroppen. Het is zeker de moeite waard aan dit probleem aandacht te besteden. Tumaten De aanvoer van tomaten nam in de maand april dui delijk toe. Kwalitatief bleef het een goed produkt. Wel nam het percentage afkeu ringen voor klasse I na de paasdagen toe door een toe name van de verschijnselen kantig en hol. Partijen die in lichte mate last hadden van deze gebreken werden ingedeeld in de B-combinatie van klasse I. De kleur van de vruchten bleef goed, hoe wel men snel te licht van kleur aanvoerde door de lage buitentemperaturen. Na de paasdagen schakelde men over van de aanvoer in dozen op de aanvoer in het normale eenmalige tomaten- bakje. Dit leidde tot diverse gewichtscorrecties. Onder wichten van 50 gram tot 250 gram werden op meer plaatsen gesignaleerd. Ook de maatsortering bleef de nodige aandacht vereisen. Met name ging het om C in de A en om CC in de C. Bij het ras Dombo, dat een hoog soortelijk gewicht heeft, bleek de betrekkelijk nieuwe honingraat verpak king niet geheel te voldoen. Vooral bij de BBB-sortering was de kist slechts ten dele gevuld. Indien midden tus sen de honingraten gaten vallen, blijft er slechts een zeer matige presentatie over. Derhalve is het gewenst om zondanig te verpakken dat de open gaten in de hoeken ontstaan. De vlezige tomaten werden (nog) niet in twee kleuren bij de veilingaan- voer ingedeeld. Hiertoe is wel alle aanleiding. De bui tenlandse afnemers prefere ren veelal, en zeker in het voorjaar, een goed doorge- kleurde vlezige tomaat. Komkommer De eerste weken van april was de kwaliteit van de komkommers zeer bevredi gend. Wel werden in de sor tering 26-31 kg diverse par tijen aangetroffen die te jong waren geoogst. Het tweede gedeelte van de maand leverde echter een kwaliteitsbeeld op dat een geleidelijke teruggang liet zien. Met uitzondering van de nieuwe aanvoer behoorde het mooie, heldere beeld van de jonge komkommers tot Het verdient aanbeveling de radijs tegen uitdroging te beschermen door gebruik te maken van een plastic af- dekvel. Onder de sortering- seisen wordt vermeld dat er een minimum aantal knollet jes van een bepaalde mini- mummaat in de bos moet zitten. Het komt echter voor dat de telers niet zo precies kijken naar het stukstal, zo dat er bosjes radijs aan de veiling komen waarin te veel radijzen zitten. Dit heeft soms tot gevolg dat de een malige bak te vol wordt. Bij stapeling leidt dit tot be schadigingen. Paprika Vooral op de groene paprika viel kwalitatief weinig aan te merken. De rode paprika zag er eveneens kwalitatief goed uit. Hierbij traden ech ter twee problemen naar vo ren: krimpscheurtjes en stip. Het aantal afkeuringen voor klasse I zal niettemin be perkt blijven. Van de gele paprika was de kwaliteit tot nu toe veel beter dan die in het vorige seizoen. Scheuren nabij de steel komen weinig of niet voor. Ook de kleur van deze paprika is goed. Naast de stompe gele papri ka wordt er onder andere op de veiling „Westland- Noord" spitse geelwitte pa prika aangevoerd. In eenma lige tomatenbakjes voorzien van een roodbruin interieur. Ijsbergsla in het begin van de maand was er nog sprake van een redelijke kropvorming. Bij het stijgen van de tempera tuur bleek de kropvorming echter tegen te vallen. Meer dere partijen die werden aangeboden leken dan ook meer op andijvie dan op ijs bergsla. Voor dit produkt is er momenteel een concept kwaliteitsnorm. Het blijft de vraag of de eisen, die in deze conceptnorm worden gesteld, haalbaar zullen blij ken. Speciaal ten aanzien van het aantal ombladeren en de kropvorming. DEN HAAG Er kan wor den aangenomen dat de Ne derlandse bloemenveilingen de achterstand die de eerste maanden van dit jaar ont stond als gevolg van het winterse weer, hebben inge haald. De eerste vier maan den van dit jaar liepen deze veilingen een achterstand' op van tussen de dertig en veertig miljoen gulden. Er waren uiteraard nogal verschillen in omzetcijfers, mede afhankelijk van de ge veilde bloemsoorten. Zo ble ken de potplanten zich vrij goed te handhaven, ook al ontstond hier een achter stand in omzet. Maar sinds enkele weken zijn de meeste bloemenveilingen bezig die achterstand in te halen, ook al is dat nog niet overal ge lukt en had afgelopen week de bloemenveiling te Rijns- burg nog een nadelig ver schil van rond een miljoen gulden vergeleken bij de eerste maanden van het vo rig jaar. Voorsprong De maand april heeft voor de Nederlandse bloemenvei lingen een gunstige ontwik keling gegeven waardoor veelal de achterstand zich wijzigde in een voorsprong. Zo kreeg de veilingvereni ging te Aalsmeer afgelopen maand een voorsprong van 6 miljoen gulden vergeleken bij april vorig jaar doordat het omzetbedrag 17 miljoen hoger lag. De CCWS zette 11 miljoen gulden meer om en kreeg daardoor een totale voorsprong van 3 miljoen, terwijl Flora in Rijnsburg weliswaar 5 miljoen meer omzette dan vorig jaar april maar desondanks nog rond een miljoen achterblijft. Bij deze gang van zaken kan worden gesteld dat de totale achterstand van de Neder- lande bloemenveilingen be gin mei op hetzelfde peil stond als dat van vorig jaar. Overigens wordt verwacht dat het omzetcijfer van de Nederlandse bloemenveilin gen in 1982 zal zijn gestegen van 1,6 miljard gulden nu tot 2,3 miljard volgens bere keningen van de Vereniging Bloemisterij Nederland (VBNj. Sterke groei Dat zal dan voornamelijk te danken zijn aan de sterke groei van de potplantenteelt, waarvan ten opzichte van het afgelopen jaar in 1982 een verdubbeling in omzet zal hebben plaats gevonden. In de afgelopen tien jaar is de omzet van de Nederland se bloemenveilingen vertien voudigd. Van het omzetcijfer in het afgelopen jaar van to taal 1,6 miljard gulden, is het uitvoerbedrag 1,4 mil jard gulden. In de afgelopen week deed de lente merkbaar zijn intrede. De zon liet zich meer zien en de temperturen liepen op. Als gevolg hiervan nam het groenteaan bod van onder glas toe. De aanvoer van de vollegrondsgroente moet nog goed op gang komen. Door deze situatie konden een aantal gewassen van onder glas dui delijk profiteren, met als gevolg dat er aantrekkelijke prijzen tot stand kwamen. Tomaten Door het zonnige weer van de afgelopen week rijpten de tomaten sneller af. De aanvoer die al weken achter blijft bij die van vorige jaar, nam in de afgelopen week weer toe, maar bleef kleiner als die van vorig jaar in dezelfde verslag- week. De Hollandse tomaat ondervindt op de West-Duitse markt duidelijk meer concurrentie dan vorig jaar. De uitbrei ding van de export van Marokkaanse to maten is dit seizoen al goed merkbaar. In de maand april exporteerde Marokko 1100 ton meer naar West-Duitsland dan in de maand april in 1978. Daarbij komt nog dat Marokko naar een verdere uit breiding van de export streeft. Door het toegenomen aanbod moest de prijs het de afgelopen week letterlijk ontgelden. De prijs voor de A-I-tomaten daalde van gemiddeld 3,31 naar 2,64 per kilo. Bij aanhoudend zonnig weer zal de aanvoer in een snel tempo groter worden en zal de prijs onder een sterkere druk komen te staan. Ook het aanbod van vleestoma ten groeide in de afgelopen week, het bleef een groter aanbod als vorig sei zoen. De gemiddelde prijs moest het voor deze tomaten ook ontgelden, want er werd 3,02 per kilo betaald. De prijs daling voor gewone tomaten en vleesto maten was identiek of wel gelijk, name lijk 67 cent per kilo. Van de vleestoma ten wordt er ook een groter aanbod ver wacht, ook hier zal de prijs lager komen te liggen. Komkommers verder toeneemt Dit zal ertoe leiden dat de prijsdruk groter wordt, maar aan de andere kant wordt er bij beter weer ook een grote vraag verwacht Het prijsver- val zal waarschijnlijk als gevolg hiervan binnen de perken blijven. Paprika's Na een terugval in de aanvoer van pa prika's nam het aanbod vorige week weer behoorlijk toe. Toch groeide het aanbod niet boven de aanvoer van vorig jaar uit. De prijzen kwamen de afgelo pen week op een aanmerkelijk lager ni veau. Voor de groene paprika's werd er op donderdag 10 mei gemiddeld 2,47 per kilo betaald. De rode paprika's kre gen de grootste klap te incasseren, de gemiddelde prijs daalde naar 5,05 per kilo. Dit betekende een prijsverschil van maar liefst 3,75 per kilo in vergelijking met de er aan voorafgaande veilingweek. Er wordt op een groter wordend aanbod gerekend, naar verwacht zal de prijs de komende week niet veel verder dalen. Overige gewassen Bloemkool - hier gehakt in de kas - bleet stevig aan de prijs. voer groeide de afgelopen week dan ook aanmerkelijk. De totale export valt wat tegen als er een vergelijking met vorig seizoen gemaakt wordt. Zo'n vergelijking is niet helemaal reëel omdat er toen veel meer komkommers aangevoerd werden tegen een lagere gemiddelde prijs. De concurrentie- positie ligt dan ook duide lijk anders. De gemiddelde prijs daalde de afgelopen week. De 61-ers daalden in prijs van 96 naar 78 cent, de 51-ers van 81 naar 67 cent en de 41-ers van 72 naar 57 cent Met beter weer in het vooruit zicht zal de groei van de gewassen zich verder herstellen waardoor de produktie Aubergines bleven in de afgelopen week goed aan de prijs. De gemiddelde prijs trok zelfs nog iets aan. Voor de komen de week wordt er op een sterke opleving van het aanbod gerekend, de prijs zal als gevolg hiervan gaan dalen. De vraag naar Chinese kool wist zich goed te handhaven, ze werd vlot voor 1,80 per kilo verhandeld. De aanvoer zal wat af nemen, toch lijkt de prijs zich niet te kunnen handhaven. Bloemkool bleef ook. de afgelopen week stevig aan de prijs, er werd gemiddeld 4,25 per stuk betaald. Het ziet er er nog niet naar uit dat bloemkool de komende week sterk in prijs zal dalen. Voor andijvie werd er gemiddeld 1,50 per kilo betaald, door een groeiend aanbod lijkt deze prijs zich de komende week niet te handhaven. Door een vertraging in de aanvoer van spinazie liep de prijs voor dit gewas in de afgelopen week op. Door het op gang komen van de aanvoer van vollegronds- spinazie zal de prijs geleidelijk dalen. MOEDERDAG DEED HET GOED MET DE BLOEMEN Met Moederdag in het vooruitzicht begon de afgelopen week niet slecht voor de bloemenhandel. Niet dat er goud viel te verdienen zoals sommige berichten willen doen geloven, de prijzen waren in het al gemeen ook niet uitzonderlijk hoog. Of het nu Moederdag of Allerzielen is, de dan sterk toegenomen vraag naar bloe men heeft altijd invloed gehad op de aanvoer en prijzen en zal die ook wel houden. Ditmaal kwam er bij dat de langdurige en koude winter nu niet di rect in het voordeel van de bloemenkwe- kers is geweest integendeel, er viel en valt nog heel wat in te halen. En met de grote omzet vorige week van rond de vier miljoen gulden aan de CCWS is dat nog niet gebeurd. Goed dan, het liep vooral in het laatst van de week wel aardig in de bloemen handel. Zoals te verwachten werd het aanbod groter in de hoop dat de prijzen er uit zouden komen. Dat is voor sommi ge soorten ook het geval geweest. Noe men we bijvoorbeeld de chrysanten die het goed deden. Met de standaardanjers is het nog matig gesteld, van trosanjers was een behoorlijk aanbod. De eerste dagen van de week was er een bloemenstroom te verwerken en bijzon der op maandag was de aanvoer bijzon der groot. Desondanks verschilt het tota le aanvoercijfer maar weinig met dat van dezelfde week in het vorig jaar, ruim 45 miljoen bos of stuks hetgeen zo'n 400.000 meer is. Maar wel lag het omzetcijfer hoger, namelijk 24.260.303,42 tegen 19.753.449,77 in dezelfde week van het vorig jaar, het geen dus wijst op een hoger gemiddelde prijs, hetgeen voor sommige produkten wel klopt. Wel moet rekening worden ge houden met een aanzienlijk groter aantal potplanten, 1.1411.320 met opbrengst van 2.369.951,87 tegen vorig jaar 898.443 stuks en opbrengst van 1.660.653,17 in dezelfde week vorig jaar. Met de Amerikaanse anjers liep het ma tig, aanvoer 1.627.360 en opbrengst van gemiddeld 46 cent tegen 2.119.580 vorig jaar en opbrengst van 47 cent. Gunstiger lag het bij de anthuriums met ruim twee miljoen aanvoer en gemiddelde prijs van 2,10 tegen vorig jaar gelijk aanbod voor 1,97. Snijgroen daarentegen lag weer achter met de bijna 3 miljoen bos tegen gemiddeld 21 cent en vorig jaar gelijk aanbod voor 27 cent als gemiddelde prijs. De freesia deed het goed, nu ge middeld 29 cent en vorig jaar 19 cent. Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: trosan jers 52(46) anthuriums 2,10(1,97) jaarrond troschrysanten 67(67) idem geplozen 88(79) gerbera 65(64) gladiolen 83(63) iris sen 30(16) leliekelk 56(50) lelietak 65(48) rozen groot 61(60) idem klein 44(39) sonia 53(52) belinda 44(37). Al met al dus beslist geen slechte week, de vier miljoen stijging in omzet was weer een pleister op de geslagen wonden en er waren minder sombere gezichten in het veilinggebouw. De grootste ver koopstijging viel te noteren bij het be middelingsbureau voor de potplanten maar ook voor de klok werd heel wat aangeboden. In het algemeen doen de bloeiende planten het beter dan alleen Voor deze wordt een daling verwacht in de aanvoer waarbij ook moet worden ge rekend op een daling van prijzen. De maand mei zorgt altijd voor een ruime variatie in bloemenaanvoer, dus wie weet valt het ook deze week nog wel mee. Laat U raden!Wie deze week een brok weergaloze leliepracht wil zien, moet beslist koers zetten naar Lisse. Want in de 2000 m2 grote kassen van Keukenhof wordt nu de Liliade gehou den. Een lelietentoonstelling van interna tionale allure, waar alle coryfeeën uit de vaderlandse leliesector de crème de la crème zullen exposeren. Een lelieshow waar men ook hoogst interessante nieu we lelies zal kunnen bewonderen. Niet in het minst op het gebied van de Midcen- turyhybriden. De laatste jaren bleven de twee grootste veredelaars op de Liliade weg. Dit jaar zijn ze er wel bij, omdat het nu wel aan trekkelijk is om aan de start te verschij nen. Immers: nu is men zeker van de grote belangstelling van een internatio naal publiek. Die garantie had men voor heen niet. Om te beginnen werd de Jalia- de in Akersloot in een- tent gehouden in de maand juni. Risico: bij mooi weer is het in een tent niet om te harden van de hitte. Het grote publiek laat de Liliade rustig de.... Liliade en gaat naar het strand. Dat is in de zeventiger jaren meerdere malen gebeurd en het gevolg was dat de reserves in ijltempo opgesou peerd werden. Trekpleister Nu is de expositie dus veel vroeger in het seizoen en bovendien op een plaats die in deze maand zonder overdrijving trekpleister nummero één voor de bloe menliefhebber is. Voor de Keukenhof zelf is daar de prettige bijkomstigheid dat een dergelijke show een extra con tingent bezoekers naar Lisse zal trekken. De Liliade is begonnen als kleine plaat selijke show in het raadhuis van Aker sloot. Destijds was dat een leliecentrum bij uitstek. Ook nu is Akersloot nog wel van belang voor de leliecultures, maar de betekenis van deze gemeente is de laatste jaren snel minder geworden toen bleek dat de lelies ook in het kustgebied tussen Petten en Callantsoog uitstekend wilden groeien. Daar was nog ruimte om uit te breiden, terwijl de oppervlakte cul tuurgrond in Akersloot niet van die om vang is om grote gespecialiseerde leliebe- drijven te kunnen opvangen. ben o.m. een nieuwe witte Midcenturyhy- bride gewonnen die men de naam Mont Blanc gaf en die tot de meest opvallende lelies van de Liliade behoort. Naar een goede witte Midcentury is jaren gezocht en nu lijkt die er dan te zijn. Trompeten Regionaal Maar om op de Liliade terug te komen: deze tentoonstelling groeide van lokale Lelieveredelaars zitten niet stil. De Liliade in de kassen van Keu kenhof dit jaar! levert het be wijs. expositie al snel uit naar een show met regionale betekenis en toen was de stap naar nationale expositie snel gezet. De laatste jaren verminderde de animo wat, mede als gevolg dat twee van de meest vooraanstaande lelieveredelaars De Jong Lelies BV uit Andijk en Gebrs. Laan uit Bovenkarspel het voor ge zien hielden. Zoals gezegd zijn ze er dit jaar wel bij en men zal er verdér een flinke stand kunnen zien van Gebrs. Vletter Den Haan uit Rijnsburg. Het aantal nieuwigheden dat op de Liliade te zien is, blijkt dan ook veel groter dan voorheen. De Rijnsburgse kwekers heb- Aan fraaie trompetten ontbreekt het niet, maar de belangstelling van de zijde van de bloemkwekers is voor dit type niet zo groot, omdat deze lelies niet geschikt zijn voor een jaar-rond-cultuur. Van de trom petten is dat alleen mogelijk met de wit te Longiflorum, maar de bollen daarvan kunnen alleen met succes in Japan wor den geteeld. Tot nu toe tenminste. Er wordt wel geknutseld aan nieuwe krui singen die het mogelijk moeten maken om voor Longiflorums in ons land te te len, maar ir. J.M. van Tuyl die bij het Instituut voor de Veredeling van tuin- bouwgewassen in Wageningen de lelieve- redeling onder zijn hoede heeft, liet we ten dat nog lang niet alle problemen aan een oplossing zijn geholpen. Om te be ginnen schiet de groeikracht van een warmteminnende lelie als Longiflorum in ons klimaat tekort. Daarnaast geeft de zgn. doorwas van de bol in het najaar grote problemen bij het rooien en boven dien valt het rooiUjdstip van in Neder land geteelde bollen veel later dan bij de Japanse. Dat laatste betekent weer dat men de in Holland geteelde bollen niet voor de Kerstbroei kan gebruiken. Tijgerlelies Op het terrein van de Longiflorums geen aanwinsten uit Holland die de sierteelt- wereld schokken, maarop dat van de Midcenturyhybriden zo veel te meer. Want naast witte zaailingen zijn er ook fraaie gele nieuwigheden, toont Gebrs. Vletter een zaailing die Pirate (erg ge voelig voor bladverbranding) in kleur ver overtreft en niet vatbaar is voor genoem de aantasting. Bij dat alles zijn er nieu we rose, nieuwe oranje en nieuwe rode lelies te zien. Voor de rest zorgen de telers van Lilium speciosum rubrum met de vele sports er voor dat de liefhebbers van dit sierlijke type volop aan hun trekken komen. Kortom: wie op leliegebied up to date geïnformeerd wil zijn, kan zeker dit jaar niet om de Liliade heen. U kunt er nog tot en met zondag terecht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9