Maar weinig tenten en caravans staan bij de boer op 't erf Opnieuw vrijspraak voor karate-expert Officieel landelijk verband voor Basisbeweging Nederland ^binnenland" Een koffiejuffrouw is meer dan de brengster van ,het bakkie99 Dode en vijf gewonden op Rijksweg 13 Ongeorganiseerden minder laten profiteren van vakbondswerk" ,Menten mag niet vrij komen' LEIDSE COURANT, MAANDAG 14 ME11979 PAGINA 5 teen officiële ontvangst PLO in Groningen «meent tn beeft de werkgroep Pa- I estina laten weten niet be- «id te zijn de officiële verte- enwoordiger van de PLO in n morgen te ontvangen. tl'De werkgroep belegt morgen |inet de PSP en een jongere- ■norganisatie een bijeenkomst |om informatie te verstrekken |ovcr het Palestijns standpunt |iji de Midden—Oosten—kwes- (je. In verband hiermee had- den deze groepen de gemeen- 1 te gevraagd de PLO—verte- jnwoordiger officieel te ont- Ambtenaren zieën lover kosten demonstraties /an een onzer verslaggevers) lEN HAAG De christelij ke centrale van overheids- en onderwijzend personeel (CCOOP) en het ambtenaren- centrum weigeren deel te ne men in de kosten van de de monstratieve mars naar het Binnenhof, in juni vorig jaar. Beide ambtenarenbonden zijn door de Abva, de grootste if^ïmbtenarenbond aangeschre- en om respectievelijk 135.000 en f 70.000 te beta- in in de kosten van gratis vervoer voor de demonstran tenmet de trein. 'olgens beide organisaties hebben hun leden geen ge- Gojbruik gemaakt van het gratis /oer. De organisaties dis- deerden zich van de de- istratie, omdat minister Wiegel de toezegging had ge- ban dat er open en reëel jverleg gevoerd zou worden tr de bezuinigingen van de imbtenaren. Voorzitter Roefs van het ambtenarencentrum «fijst erop, dat Wiegels toezeg- kwam voordat de Abva het contract voor gratis ver voer met de NS afsloot. „Wij achten ons daarom op geen enkele wijze gebonden op de 'n anmaning van de Abva in te laan". Als de Abva via een dvocaat het geld probeert te ^yorderen, zal dit de samen- ■rking tussen de centrales iet ten goede komen, zo zei le heer Roefs. terstarei rps nd( iten. venf >11 over lan schedel ingeslagen GRONINGEN - De 52-jarige beeldend kunstenaar CAL is listeravond in zijn woning un de Borgwal in Groningen pvonden met een ingeslagen schedel. De man is buiten be wustzijn in het acedemisch tiekenhuis opgenomen. De politie vermoedt dat het misdrijf gistermiddag reeds is gepleegd tijdens afwezigheid van de twee vrienden met wie het slachtoffer zijn woning deelt De twee vrienden had den de kermis in Groningen bezocht en troffen bij hun et i thuiskomst de man zwaar ge- deel »ond aan in de woning. Over de toedracht van het misdrijf 0® ast de politie nog in het e ea duister, bui! y Markering voor k vrachtwagens DEN HAAG Vrachtauto's "J1?? moeten niet, zoals oorspron- kelijk was vastgesteld, op I le'! juli aanstaande maar met in- K gang van 1 januari 1980'een °n, markering op de achterkant y.™ voeren. Enkele categorieën vrachtwagens zullen hierop compensatie kunnen krijgen. Met ingang van 1 juli moeten de zijkanten van motorvoer- "^Jtuigen langer dan zes meter (geen personenauto's), aanhan gers en opleggers voorzien zijn van reflectoren. Dit geldt derhalve ook voor caravans, vfli boottrailers e.d. Zoals bekend moet fietsen per 1 november 1 aanstaande aan de achterkant rode reflectoren dragen. Bernadette Devlin kandidate Europe- averkiezingen IELFAST (AP)-Bernadette 'evlin, de Noordierse katho- leke politieke aktiviste die ]enHto 1969 op 21-jarige leeftijd I He jongste vrouw was die ooit in het Britse Lagerhuis werd gekozen, heeft zich op laatste moment kandi- let >n gesteld voor de Europe- y verkiezingen in juni. "2e trok zich terug uit de ac- ueve politiek kort nadat ze in haar zetel verloor en lbl Jet de onderwijzer Michael McAliskey trouwde, g Bernadette Devlin maakte gis- boo leren beken(:I dat ze zich op tot de laatste dag van onl) kandidaatstelling, had la- e Di Inschrijven als „anti-re- Passie-kandidaat" voor een utot K zetels die Noord- nass ler'and in het Europese parle- nrent gaat bezetten. (Van een onzer verslaggevers) BOLS WARD De Nederlandse koffiejuffrouw is ontevreden over de behandeling die haar in veel bedrijven ten deel valt. Teveel medewerkers keuren haar geen blik waardig als ze het dagelijkse bakkie troost" rondbrengt Anderen kleden haar, bij wijze van spreken, met de ogen uit. Deze klachten zijn naar voren gekomen tijdens een onderzoek, dat het instituut voor Sociale Kommunikatie heeft gehouden voor de Verenigde Levensmiddelen!abrieken VLF in Bolsward. Met de resultaten van dit onderzoek in de hand is de VLF een actieJDankjewel gestart. Met posters, reclamefolders e ander voorlichtingsmateriaal heeft de VLF getracht, de status van de koffiejuffrouw op te vijzelen. De VLF kwam achter het probleem van de koffiejuffrouwen, door contacten die vertegenwoordigers met de brengsters van het verkwikkende kopje hadden. Het schenken van extra aandacht aan de koffiejuffrouw betekende ook, dat deze jdames werden uitgenodigd vooreen bezoek aan de VLF. Bovendien konden ze deelnemen aan een prijsvraag, die uiteindelijk gewonnen is door mejuffrouw M.A.P.Semmeling uit Amersfoort trAls kantinedame beteken je voor ieder van je klanten iets anders", schrijft zij. „Als je je werk goed doet, ben je tenminste de ikantinede koffie en de koffiepauze zelf. Doe je het nog beter, dan zul je voor een aantal zelfs vertrouwenspersoon worden. Eigenlijk is koffiedame een te simpele benaming. „Sociaal werkster" is sterk overdreven, maar toch... DEN HAAG (ANP) In Neder land stonden in 1977 op 1058 boerenerven in totaal 3156 cara vans en tenten. Op kampeer plaatsen met accommodatie voor twintig of meer personen, stonden er dat jaar volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) bijna 300.000. Het „kamperen bij de boer" komt dus naar verhouding erg weinig voor. In Zeeland wordt het meest bij de boer gekampeerd. Van alle „kampeermidde len" op agrarische bedrijven staat een derde in deze provincie. De rest vindt men over het hele land verspreid. In veel gemeenten gaat het echter slechts om een paar tenten of caravans. In zeventien procent van de gevallen wordt een caravan of tent op het erf ge zet zonder dat er een vergunning of ont heffing van gemeente of provincie is. Daar staat weer tegenover dat niet alle vergunningen of ontheffingen welke zijn Uit het onderzoek, dat verricht is onder auspiciëen van het ministerie van CRM, blijkt dat in 1977 meer dan drieduizend tenten of caravans ergens anders werden neergezet dan op boerenerven met ver gunning of op kampeerplaatsen. Van deze „elders" geplaatste kampeermidde len staat veertig procent in Noord-Bra bant, voornamelijk in het midden en westen van deze provincie. Ook staan er vrij veel rond de Hollandse en Utrechtse meren. Politioneel gif Bouwvakkers in Deventer, bezig met herstelwerkzaamheden in het politiebureau aldaar, vonden tot hun schrik in de kelder van het bureau een verroest vat vol met het zeer giftige, brandbare en ex plosieve pyridine. Lekkend en wel werd het vat omzichtig naar bui ten gebracht waar het door deskundigen onschadelijk werd ge maakt. Een volledig uitgerukte brandweer zette voor alle veiligheid de omgeving af. Toen pas besefte de Deventer politie in welke ge vaarlijke omgeving zij —wie weet hoe lang— geleefd had Vijfduizend demonstranten voor meer personeel in ziekenhuizen UTRECHT (ANP) Ruim vijfduizend demonstranten hebben zaterdag in Utrecht gedemonstreerd voor meer personeel in de psychiatrie, de zwakzinni- Senzorg, de verpleging en e algemene ziekenverzor ging. De demonstranten eisten dat dat nog dit jaar 10.000 men sen in de gezondheidszorg worden aangenomen. Er werd een resolutie aangenomen waarin de verpleegkundigen aankondigden dat de acties voor extra personeel onver minderd zouden voortgaan. Er worden acties voorbereid, aldus een woordvoerder van het comité „COZ, meer perso neel rondom het bed", waar van de patiënten echter niet de dupe zullen worden. De resolutie zal, vergezeld van duizenden handtekeningen, binnenkort worden aangebo den aan de vaste kamercom missie voor volksgezondheid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De repuatie van de 45-jarige karate-expert Jon Bluming, dat hij een meester is in het uit handen blijven van de justitie is op nieuw bevestigd. Het ge rechtshof heeft hem ditmaal in hoger beroep vrijgespro ken van uitlokking van een gewapende roofoverval en een poging daartoe, voor wel ke feiten de rechtbank hem tot twee jaar had veroor deeld. Hij heeft ongeveer vijf maanden gvangen gezeten. Volgens het hof is er onvol doende bewijs op tafel geko men voor de beschuldiging van drie Zuid Molukkers, die beweren dat de gewapende overval die zij op 21 januari 1978 pleegden op twee geldlo- pers van een kledingbedrijf, door Bluming op touw was gezet. De bron van deze in formatie was hun kameraad Johnny H, die min of meer als leider van het Molukse groepje fungeerde. Hij zou het drietal hebben verzekerd dat Bluming voor de overval zowel de tip als de wapens had geleverd. Johnny M. kan dit evenwel niet meer bevesti gen, omdat hij bij een overval in Breukelen door de politie werd doodgeschoten. Ook bij deze mislukte overval zou Bluming volgens de Moluk kers de man achter de scher men zijn geweest De officier van justitie noem de Bluming indertijd een „Godfatherfiguur, wiens naam steeds meer opduikt bij aller lei obscure zaken. Tot een veroordeling is het echter zel den gekomen: zijn strafblad is een aaneenschakeling van seponeringen en vrijspraken wegens onvoldoende bewijs", aldus de officier indertijd. -fe mL&s&Wsk aSB De brandweer bevrijdt de 28-jarige S. Basol uit het wrak van zijn auto. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij enkele uren later overleed. ROTTERDAM (ANP) - Bij een botsing tus sen drie auto's op Rijksweg 13 (Rotterdam- Delft) is gisternacht een man om het leven gekomen en raakten vijf mensen gewond. De politie vermoedt dat het ongeluk gebeurde door een verkeerde inhaalmanoeuvre, waarbij een auto door de vangrail op de andere rij baan terecht kwam en in brand vloog. Twee andere aut's reden in op de brandende wagen. De man die het ongeval niet overleefde was de 28-jarige Turk S. Basol, die in Rotterdam woonde. De politie in Culemborg heeft zaterdagmiddag in een diepe plas langs de rijksstraatweg tus sen Culemborg en Geldermalsen een auto ge vonden waarin een 11-jarig meisje en een 8-ja- rig jongetje zaten, die waren verdronken. Ook de moeder van de jongens (allen afkomstig uit Culemborg) zat in de auto. Zij is zwaarge wond naar het ziekenhuis gebracht Hoe de wagen te water is geraakt is niet helemaal duidelijk. NOORDWUKERHOUT (ANP) „Er moet iets gedaan wor den aan de onrechtvaardige situatie, dat werknemers die geen lid zijn van een vak bond wel volledig meeprofi teren van de resultaten van het vakbondswerk. Het is a- sociaal dat de georganiseer- den moeten opdraaien voor de kosten van die activitei ten, terwijl ze ook in het be lang zijn van ongeorganiseer den, ondernemingen en be drijfstakken". Dat zei Cees Schelling, voor zitter van de Voedingsbonden FNV vandaag op het congres van deze bonden in Noordwij- kerhout „Al jaren bestaat er binnen de voedingsbonden, e- venals bij de andere FNV- bonden, grote onvrede over werknemers die wel de vruch ten plukken van het vakbond swerk (loonsverhogingen, be- VOEDINGSBONDEN FNV tere werkomstandigheden en sociale voorzieningen), maar geen cent aan dat werk mee betalen". Aldus Schelling, die vond dat er een wetswijziging moet komen die het mogelijk maakt dat bij het afsluiten van cao's vakbondsleden be voordeeld worden boven on georganiseerden. Op het congres werd voorts besloten dat volgend jaar mei de uiteindelijke fusie van de voedingsbonden (nu nog een federatie van de Voeding sbond NW en de Voeding sbond NKV) tot één Voeding sbond FNV zal plaatsvinden. Deze bond behoort met dit fusiebesluit tot de koplopers wat betreft eenwording bin nen de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). Volgestouwd Amstelveense midden standers hebben ervoor gezorgd, dat de „Rain bow Morrier". het schip van de milieu—actie groep Greenpeace, volle dig geproviandeerd naar IJsland kan varen. Daar zullen de opvarenden hun actie voor onder meer het behoud van de walvis kunnen voortzet ten, zoals de popgroep Teachinn in de fraaie song „Greenpeace" al meermalen heeft laten horen. Meer mogelijkheden bepleit voor volwassenenonderwijs (Van onze parelementaire redactie) DEN HAAG Onderwijs, vorming en scholing voor volwas senen moet beter, aansluiten bij de ervaringen, behoeften en wensen van de volwassenen. Om tot vernieuwing en ontwik keling van volwasseneneducatie te komen moet een Landelij ke Ontwikkelingsorganisatie voor Volwasseneducatie (LOVE) worden opgericht. Tot die conclusies komt de Commissie Open School (COS) in haar negende advies aan de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen en CRM. Deze LOVE krijgt onder meer als taak om ondersteuning te bieden voorzieningen op regionaal en plaatselijk niveau. De or ganisatie zal samen met belangengroepen en vertegenwoordi gers van de overheden moeten komen tot vermindering van de scheiding tussen onderwijs, vorming en scholing en tevens tot een uitbreiding van de keuzemogelijkheden voor volwassenen. AMSTERDAM (ANP)' Pieter Menten moet onmiddellijk in hechtenis worden genomen wanneer de Hoge Raad op 22 mei aanstaande het vonnis van de Haag se rechtbank van 4 december vorig jaar, waarin de officier niet ontvankelijk werd verklaard, vernietigt. Dit hebben verschillende organisaties minister De Ruiter van justitie met kiem gevraagd. Als gevolg van haar conclusie stelde de Haagse rechtbank Menten vorig jaar de cember in vrijheid. De oudverzetsstrij ders, de vervolgingsslachtoffers en de werkgroep Recht en Openheid hebben minister De Ruiter van justitie de garan tie gevraagd, dat Menten na de eventuele vernietiging van het vonnis niet vrij blijft rondlopen. Zij willen tevens een ge sprek met de minister, nog vóórdat de Hoge Raad uitspraak doet AMSTERDAM „Vorig jaar is het kind geboren. Nu gaat het lopen". Aldus werd zaterdag in de overvol le Dominicuskerk in Amsterdam de gebeurtenis gekarakteriseerd, waar voor vele honderden uit het gehele land waren gekomen: de officiële oprichting van de landelijke ,3asis- beweging van kritische groepen en gemeenten Nederland", kortweg „Basisbeweging Nederland". Het was een vervolg op het congres van vorig jaar maart toen eenen veertig groepen besloten tot een voorlopig landelijk verband. Daarna is een „Eerste visie en program" ontworpen en werd gezocht naar een zo licht mogelijke structuur, die werd gevonden in een raad, waarin elke deelnemende groep één verte genwoordiger heeft en die fungeert als beleidsbepalend orgaan. Een jaarlijks landelijk congres kan de' raad adviseren. Als juridische vorm werd die van een vereniging (van groepen) gekozen, zijnde de meest verantwoorde, gezien het democra tisch karakter van de beweging. Aangezien rond dertig groepen zich al eerder zowel in de visie als in de structuur hadden kunnen vinden, was tijdens het congres van zater dag het aannemen van een en ander een formaliteit en ging dit tussen neus en lippen door. Des te meer aandacht kreeg het inhoudelijke werk van de basisbeweging op dit congres, dat gehouden werd onder de titel „Basis en Bevrijding" en dat minder officieel getypeerd werd als „Dominican um II". Daarbij bleek wel, dat „Eerste visie en program" inderdaad voor velen geen eindpunt is en dat nog veel ge praat zal worden over dit stuk, dat onder meer stelt, dat de basisbewe ging in de joods-christelijke (bevrij- dings)traditie wil staan, een groeien de verwantschap toont met de socia listische beweging en géén nieuw kerkinstituut wil zijn, maar een sa menwerkingsverband van groepen kerk- en maatschappijkritische chris tenen, dat in solidariteit met de ver nieuwingsgezinde krachten binnen de bestaande kerken hoopt op te kunnen trekken. De nieuwe landelij ke raad zal moeten uitmaken hoe op dit laatste ingespeeld zal moeten worden, bijvoorbeeld wat betreft deelneming ift.de Raad van Kerken. Een viertal groepen vertelden tijdens het congres, dat door een aantal buitenlandse medestanders werd bij gewoond, wat over zichzelf. In de discussies hierover kwamen knel punten aan de orde, zoals bijvoor beeld het overwegend middenklasse- karakter van de leden van de basis beweging, dat het moeilijk maakt zich echt radcaal op te stellen, voorts de vraag in hoeverre plurali teit behalve op het confessionele vlak ook op het politieke vlak moge lijk is en de noodzaak om meer de eigen positie te analyseren in plaats van altijd maar die van anderen. Twee nieuwe groepen sloten zich aan, namelijk de Calamagroep te Rotterdam en de groep Marienheu- vel te Heemstede. Het ziet er naar uit, dat het ook morgen een mooie dag wordt. Een krachtig hoge- drukgebied boven Duitsland neemt weliswaar in betekenis af en trekt wat naar het Zui den, maar de zuidwesten wind blijft vrij warme lucht aanvoeren. Hierbij blijft het aan zee koeler. Ook bestaat daar de mogelijkheid van bin- nendrijvende mistbanken. In het binnenland kunnen vannacht mistbanken ont staan, die na zonsopgang spoedig oplossen. Ten westen van Ierland en Schotland ligt een gebied met veel bewolking. Deze wolken zone trekt naar het oosten en zal waarschijnlijk woensdag Nederland bereiken. De re genkansen lijken vooralsnog klein. Vooruitzichten voor woens dag: Zonnige perioden, moge lijk wat regen en vooral in het binnenland later wat koe Ier. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 8 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent ont»*. i.bew. onbaw Lm Palmt* Balroat Tal Aviv Tunla

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5