voor kantoren schuttersveld 600 AZL-kaarten voor minister Pais 4n woningen Leidenaar in armen rijkswacht niet op instorten Tuinstadwijk staat ROMMELMARKT VOLKSHUIS LEVERT 1800 GULDEN OP j ikkenrollers tief op markt m aspar te hools rcas Fancy Fair De openbare lagere school „De Dukdalf' hield onlangs een Fancy Fair om een rekenmethode te kunnen bekos tigen. Direct nodig was een bedrag van drie duizend gulden. Dit streefbedrag werd ruim overtroffen, want er werd een besteedbaar bedrag van meer dan vierduizend gulden verzameld. Orgelconcert Marekerk Ben Fey, onlangs benoemd tot organist van de Leidse Marekerk zal op vrijdag 18 mei in samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit K O een orgelconcert in de Marekerk geven. Het concert begint om 20.15 uur. Op het programma staan werken van onder andere Sweelinck, Van Noordt, Bach, Mendelssohn, Van der Reijden en Re- ger. Toegangskaarten bij K O, Oude Vest 45, op de concertavond vanaf 19.30 uur aan de zaal. ,,Tot ieders genoegen" De thriller in zes taferelen „Plotseling thuis" van Francis Durbridge voert de toneelgroep „Tot ieders genoegen" maandag 14 mei op in de Leidse Schouwburg aan het Oude Vest. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig. (Voor CJP-houders drie gulden vijfenzeventig). Kaartverkoop vanaf maandag 7 mei van 17.00-19.00 uur en verder dagelijks van 9.00-15.00 uur. (Zaterdags van 9.00-12.00 uur, zondags geen kaartverkoop). Telefonisch bespreken van 9.00-12.00 uur op 141200 en 141141. Aan vang kwart over acht. Toonkunst tournee Als eerste amateurgezelschap is het Leidse Toonkunst orkest uitgenodigd om aan het beroemde Bath-festival in Engeland deel te nemen. Het orkest, onder leiding van Renée Verhoeff vertrekt 21 mei samen met het Haagse koor „Hagacantare" richting Bath. Een televisie optreden voor de BBC staat ook op het programma. Een deel van het in Engeland te brengen repertoire is op moederdag, zondag 13 mei om drie uur in de Hortus Bo tanicus ten gehore gebracht. The Lion and Lniconsort Het koor van de Leidse vakgroep Engels, bekend onder de naam The Lion and Uniconsort brengt op maandag 14 mei in het LAK-theater een concertversie van gedeel ten uit de komische opera Iolanthe. geschreven door Gil bert en Sullivan, een satire op het culturele en politieke leven in de Victoriaanse tijd. Aanvang 20.30 uur. Enige honderden majorettes zorg den zaterdag in de wijk De Kooi voor een uitbun dig spektakel. Georganiseerd door 'De Kooi- girls' werd een vrolijk concours gehouden. dat voor wat het aan tal deelnemers betreft in Leiden nog niet eerder had plaatsgevon den. De belang stelling van het publiek was groot, het redelij ke weer was daar wellicht mede de bet aan. LEIDEN „Er is geen spra ke van ernstige schade aan de huizen in de omgeving van de Leidse Koninginne- laan als gevolg van de reno- vatiewerkzaaruheden", tot die conclusie kwamen leden van de raadscommissie Volkshuis vesting afgelopen zaterdag na een bezoek aan het renovatie project van de woningbouw vereniging De Tuinstadwijk. De raadsleden en wethouder A. Verboom van Volkshuis vesting bezochten het project naar aanleiding van klachten van de bewoners van de gere noveerde huizen aan onder meer Seringenstraat, Acadias- traat en Meidoornstraat. De aannemers die verantwoorde lijk zijn voor de renovatie van de huizen in de Plannen 1 en 2, respectievelijk de fir ma's Dijkshoorn en Arbouw zouden volgens sommige be woners hun werk zo slecht hebben uitgevoerd dat er zware beschadigingen aan de huizen zijn ontstaan. die zich met name manifesteren in de vorm van grote scheuren. In een aantal huizen die door de raadsleden werden bezocht konden inderdaad scheuren worden waargenomen, waar van enkele hadden geleid tot lekkages in het desbetreffen- LEIDEN Het volwassenen- werk van het Leidse Volk shuis aan de Apothekersdijk 33 heeft wat meer ruimte voor ongesubsidiëerde acti viteiten gekregen dank zij de opbrengst van een rom melmarkt op zaterdag, die ongeveer 1800 gulden be droeg. De rommelmarkt kon zich verheugen in een dermate overweldigende belangstel ling dat enkele van de ne ven-activiteiten geen door gang konden vinden. De mensen voor de Modeshow en het Rad van Avontuur moesten bij voorbeeld als rommelverkopers worden benut. De optredens van de straatmuzikanten, de kinde rattracties en de geanimeer de verkoop van poffertjes kregen wel hun beslag. Op de rommelmarkt verwis selden de meest verrassende goederen van eigenaar. Van de hand gingen grote hoe veelheden kleding, kinder speelgoed, lampen, radio's en televisietoestellen, al dan niet compleet, meubels, ser viesgoed, wastafels, schaat sen en nog veel meer. Aan het einde van de dag bleek nagenoeg alles weg te zijn en restte alleen nog het tel len van het geld. Het geld zal worden gebruikt voor de verbetering van de uitrus ting van de volwassenen in het Volkshuis (bij voorbeeld betere apparatuur voor het drukken van de Volkshuis- krant) en voor het in ere herstellen van een hele oude Volkshuistraditie: het Pijpe- Allerhande goederen verwisselen op de rom melmarkt van eigenaar. kruidfeest. Dit feest zal na vele jaren afwezigheid op 25 mei terugkeren. Eén van de meest opvallende kenmerken van dit feest is het gebruik dat alle bezoekers Pijpe- kruid meenemen waarmee dan de Grote Zaal wordt versierd. de pand. De situatie werd echter nergens ernstig bevon den. „Ik heb geen grove te kortkomingen kunnen waar nemen", aldus het WD-raads- lid Langerak, „het gaat om een aantal kleine dingen die waarschijnlijk zijn ontstaan omdat de plannen anders te duur zouden zijn geworden". Het PPR-raadslid Beijen vond dat niet voldoende reden voor een niet geheel deugdelijke afwerking. „Er zal het één en ander zeker verholpen moeten worden. De renovatie hier verdient niettemin niet de slechte naam die het de afge lopen maanden gekregen heeft", aldus de heer Beijen. Het PSP-raadslid Passchier meende dat een scherpere controle op de kwa liteit van het gerenoveèrde J geen kwaad zou kunnen. „Be paalde zaken zijn ook nadat de bewoner aan de bel had getrokken niet verholpen. Het lijkt me geen gek idee als de Welzijnsraad na afloop van de renovatie de mensen af gaat om de klachten te note ren en ervoor zorgt dat er iets aan gebeurt". De voorzitter van de woning bouwvereniging, de heer Van Ginkel vond dat niet nodig. „We hebben een eigen onder houdsdienst en als er mensen komen met klachten worden die altijd verholpen. Het is natuurlijk wel mogelijk dat de klacht niet op het adres aankomt waar hij moet zijn. De mensen moeten wel op het speciale spreekuur komen. Daar komt nog bij dat som mige klachten al verholpen hadden kunnen zijn als de bewoners de aannemer had den binnengelaten. Ik weet niet wat ze ermee voorhadden om die man niet binnen te la ten. Ik kan me wel voorstel len dat ze tegen de rommel opzien die er ontstaat als er iets verholpen moet worden", aldus de heer Van Ginkel, die er op wees dat bij een huur bedrag van 200 gulden in de maand voor gerenoveerde wo ningen geen wonderen van perfectie zouden mogen wor den verwacht >AGI 'A D LEIDSE COURANT MAANDAG 14 MEM 979 PAGINA 3 M! DEN Zakkenrollers hebben zaterdag irse malen op de Leidse markt toeggesla- Drie dames kwamen in de loop van de dag aangifte doen bij de Leidse politie, itaal mistten de dames 307 gulden, geld was in alle gevallen gestolen met de emonnee uit de boodschappentas. De se politie sluit niet uit, dat het beter wor- le weer een activerende invloed op het ;enrollersgilde heeft uitgeoefend. Men •st dat in de komende weken opnieuw een van diefstallen van portemonnees van >lend publiek zal ontstaan, evenals in de >r van vorig jaar. Men waarschuwt het celend publiek de portemonnee veilig bij te dragen. .EIDEN - Een 22-jariee inwoner van Leiden de Leidenaar doorreed Bij het ongeluk erblijft momenteel in een cel in het Belgi- de voorruit van de personenauto verniel sche Turnhout. Dit omdat hij in de nacht bleef m stukken en brokken in Turnhout ach- van vrijdag op zaterdag om drie uur een on geval veroorzaakte. De Leidenaar reed door, maar liep in de loop van zaterdagmiddag de rijkswacht in de armen toen hij terug was gegaan naar de plaats van de aanrijding. ter. Met de voorruit het deel III van het ken tekenbewijs. Aan de hand van dit deel III alarmeerde de Belgische rijkswacht de Leidse politie. De automobilist kwam echter niet thuis. Zaterdagmiddag bleek hij naar Turn- De Leidse automobilist had 's' nachts een hout te teruggereden. De rijkswacht ar- voetganger aangereden. De voetganger bleef resteerde hem, toen hij langs de weg naar zwaar gewond op het wegdek liggen, terwijl zijn deel III liep te zoeken. Brutale kledingroof LEIDEN Twee onbekenden van ongeveer twintig jaar hebben zaterdagmiddag op bru tale wijze een kostuum gestolen uit de win- kei in herenmode 'De Saint' aan de Leidse I Haarlemmerstraat. Het tweetal stapte rond half vijf de winkel binnen. Een van hen paste een kostuum met een waarde van ruim 300 gulden. Het paste hem uitstekend en hij meldde de verkoper, dat hij het kostuum wel wilde hebben. De vriend werd naar de auto gestuurd om even het geld te halen. De kopende jongeman bleef in z'n nieuwe pak in de winkel rondkijken. Op een gegeven moment liep hij naar de voorzijde van de zaak, keek naar buiten en snelde de winkel uit. Zijn vriend kwam zojuist aanrijden per bromfiets en de jonge man stapte in zijn nieuwe pak achterop en verdween. De ontstelde kledingverkoper bleef met een oude broek achter. S INCLUSIE MARKTONDERZOEK: ,si (S wkei Ie 0| 5 Jou U.S' 16.20 terifjuEX De Leidse toneel- 40 Tiieker verkeert in de gun- omstandigheden binnen weken twee opvoerin- van een bijzonder toneel- te kunnen aanschouwen. Schoojerdagavond speelde het Open[eathater uit Gent in het „Kaspar" van de mo- e Duitse (Oostenrijkse) 1 efijver Peter Handke. Vrij de 25e is het de beurt Baal in de Schouwburg, ik moet zeggen, de voor- ing van afgelopen zater- doet me naar die van I verlangen. Arca-theater heeft keurig is de partituur van Hand- n beeld gebracht een ituur mag men „Kaspar" noemen, want niet alleen ekst heeft Handke uiterst :eung gecomponeerd. ook handelingen, licht spreker-geluiden heeft exact voorgeschreven, iets bijzonders heeft van „Kaspar" niet kt, zqdat het stuk in de lering van zaterdag r.ogal nmerig op mij overkwam, nadrukkelijkheden die 13-Spdke in 1967 nodig had om elijk te maken wat hij lelde, waren niet wegge- 'li ieerd, maar geaccentu- Het principe van de ng van een bepaalde imaticale structuur, dat Handke veelvuldig ge- eerd wordt een reeks ingen, een reeks beeld- n, die alle hetzelfde ten uitdrukken kreeg door iets schoolmeeste- 'ang ^8S- lool.fPar" gaat over de macht de taal in onze samenle- Enerzijds stellen woor- een mens in staat dingen «noemen, zijn angsten en lelens te beheersen door formuleren en zijn onze- |en v leid te overwinnen, ander- isode betekent taalgebruik in- Tollai ing, inkapseling en zich Jlformeren. Wie taal stelt een muur op tus- uür." ^.chzelf en de dingen, tus- zichzelf en zijn handelin- (S van Julien Schoena- als Kaspar kon me deze niet zo boeien. Het leukste was zater- 10' ivond nog het achterdoek de décor waar in door pianErs die °P moesten naar oo elust scheuren werden ge- kt, teneinde zich toegang et toneel te verschaffen. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het comité Nieuwbouw Academisch Ziekenhuis Leiden heeft er in de korte tijd dat het bestaat (het comité werd vorige week woensdag opgericht) voor gezorgd dat ongeveer 600 speciale briefkaar ten met daarop de bezwaren tegen de uitstel van de nieuwbouw van het AZL minister Pais van Onder wijs de komende tijd zullen berei ken. Zoals bekend werd het comité Nieuwbouw AZL opgericht meteen nadat bekend was ge worden dat minister Pais tot en met 1983 geen geld voor de nieuwbouw van het zieken huis wil uittrekken in het kader van de bezui nigingsplannen van Bestek '81. Volgens het comité moet de nieuwbouw van het AZL nu spoedig worden verwezenlijkt om een goede gezondheidszorg, een verbetering van de werk omstandigheden van het personeel, het me disch onderwijs en onderzoek en de werkgele genheid in de bouw te waarborgen. Het comi té zegt zich gesteund te voelen door duizenden mensen vanuit de bevolking en het personeel van het ziekenhuis, dezelfde in ieder geval als in 1976 toen ook als actie werd gevoerd voor de nieuwbouw van het AZL. De eerste actie j van het comité is de briefkaartenactie. De j briefkaarten worden voor postzegelprijs ver kocht aan mensen die bereid zijn ze te verstu- I ren aan Minister Pais. Op de briefkaart staat i een tekening die een karikaturaal beeld geeft I van de bewindsman die met mes en vork (Be stek '81) in het Academisch Ziekenhuis snijdt. Daarbij het motto: „Pais te Cru, Nieuwbouw Nu". Binnen het ziekenhuis werd een 250 tal kaarten aan de man gebracht, de rest kokn worden verspreid middels een actie op zater dag in de binnenstad. „Veel mensen voelen zich betrokken bij de ac tie, hetzij als personeelslid, hetzij als voorma lig patiënt waarbij ze de huidige huisvesting ssituatie ook aan den lijve hebben ondervon den. We hebben erg veel positieve reacties ge had. Met de briefkaartenactie gaan we in ie der geval door tot de 2000 kaarten die we hebben laten drukken op zijn. We denken ook na over andere acties, tijvoorbeeld op komen de woensdag als de minister naar Leiden komt voor de eerste spade voor het Witte Sin gel/Doelenterrein, het begin van de nieuw bouw van de universiteit", aldus actievoerder Dick Juffermans. uitbundig RAADSLEDEN CONSTATEREN NA BEZOEK: majorette- concours ^61ÏO VHtlCpTO J CCt Het Schuttersveld met op de voorgrond Rombout) vergelijkbare gemeenten. Het onderzoeksbure au doet de aanbeveling in de eerste fase van de ontwikkeling van het Schuttersveld onge veer 65 bedden en in de tweede fase eveneens ongeveer 65 bedden te realiseren. Dit aantal is evenwel alleen verantwoord wanneer internati onaal werkende bedrijven op het Schutters veld worden aangetrokken. De exploitatie van een congrescentrum op het Schuttersveld is alleen haalbaar wanneer elders in Leiden za len worden gesaneerd. Een dergelijk centrum zal evenwel wel bijdragen tot het rendabel maken van een eventueel hotel op het terrein. Bij een dubbel tot drie-voudig grondgebruik van het Schuttersveld zou een maximale par- de spoorbanen (L.C.-luchtfoto Freans keercapaciteit van ongeveer tweeduizend j plaatsen mogelijk zijn. De kantoren, woningen j etc. worden dan op de ondergronds of half onder het maaiveld gelegen parkeerruimte ge situeerd. Voor de toekomstige bewoners wil het bureau zevenhonderd a achthonderd par keerplaatsen reserveren. Voor het eventuele hotel en de sporthal moet rekening worden gehouden met honderd parkeerplaatsen. De te reserveren parkeerruimte voor respectievelijk de kantoren (zevenhonderd plaatsen) en de fo rensen, die hun auto bij het station zetten en de trein naar hun werk nemen (driehonderd plaatsen), kan op koopavond en in de wee keinden ter beschikking komen van bezoekers aan de Leidse binnenstad. ograr it ruimte bieden aan zowel kantoren als ngen. Ongeveer 70.000 m2 netto grondop- lak kan bestemd worden voor kantoor- «jgingen. Dan blijft er nog ongeveer 50 ®"fent netto-terrein over voor de bouw van nhonderd A achthonderd woningen voor twee- of driepersoonshuishoudens. Aldus aanbeveling van het bureau Woonanalyse dat een marktonderzoek met betrekking ït Schuttersveld heeft verricht. ,o «fcjn rapport noemt het bureau het een LJben Ier gewenste ontwikkeling indien het Joi itterveld geheel bestemd wordt voor kan- *lez»Rv,es(1gingen £)n njet jn <je iaatste plaats it het zeer de vraag is of de belangstel groot genoeg zal zijn om al die nieuwe wen te vullen. De toekomstige ontwikke- /an het Schuttersveld als kantorencen- hangt in hoge mate af van de ontwik- van de kantorenmarkt in Den Haag. B#s ^swaar is het Schuttersveld bijzonder guh- /oor bedrijven in de tertiaire en Dlabli taire sector, maar het welslagen van het i ;ct zal toch ook moeten worden bevor- door een duidelijke acquisitie vooral ge- op kleinere service-verlenende bedrijven 'en Haag of Amsterdam. De prijzen van breed gedifferentieerd assortiment kanto- ïienen ook concurrerend te zijn. •ander belangrijk aspect noemt het bureau ïanalyse een volledig gefaseerde aanpak eventueel toekomstige kantoorconcen tratie op het Schuttersveld. In Leiden is tus sen 1974 en 1977 sprake geweest van een overaanbod van kantoorruimte. Langdurige leegstand was het gevolg, hetgeen niet investe- rings-bevorderend werkt. Een voorwaarde die het Leids gemeentebe stuur heeft gesteld aan een eventuele kanto renconcentratie op het Schuttersveld is dat deze voor een groot deel ten goede moet ko men aan de Leidse woningzoekenden. Wat dat betreft ziet het onderzoeksbureau goede moge lijkheden. In dit verband kan gedacht worden aan de vestiging van een overheidsinstelling. Er dient een optimale verbinding met het o- penbaar vervoer op het Schuttersveld tot stand te worden gebracht. De eventuele kanto ren, zullen, in verband met de geluidshinder van de treinen langs de spoorlijn dienen te worden gerealiseerd. De nieuwe woningen zouden dan in een rustiger gebied kunen wor den gebouwd. Het vestigen van winkels op het Schutters veld, wordt door het bureau, mede op basis van het distributie-planologisch onderzoek, af gewezen, aangezien het punt van overbewinke- ling in de Leidse binnenstad bijna is bereikt. De centrale ligging van het Schutterveld maakt de bouw van een sporthal op een half ondergronds gelegen garage erg aantrekkelijk. Tevens zou er op het Schuttersveld ruimte kunnen worden gecreëerd voor een hotel. De hotelcapaciteit in Leiden blijft zowel in kwan titatief als in 'kwalitatief opzicht achter bij

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3