hUESSiBL Zoetemelk tweede Nederlandse winnaar in Ronde van Spanje Haai mm Tumcircus mist warmte Gouden Zweep voor grote outsider Nicole H SPORTTRIBUNE NAOIACOMANECILAAT SPOORVAN VERWOESTING ACHTER Iderlar it bew sverze or uil ivendK penve N af| I term o [enaar schad' Naast de bestaande Toto komt er een splinternieuw spel: Toto-Gelijk. 1 Dat gaat zo: uit 32 wedstrijden voorspelt u 6 wedstrijden die in een gelijk spel zullen eindigen. Zo simpel is dat. Toto-Gelijk zal zeker in de smaak vallen bij de trouwe A Toto-spelers. Maar ook voor hen, 3 die nog met aan de Toto meedoen, '°j is Toto-Gelijk een spannend spel met een niet zo moeilijke kans om mee te dingen naar schitterende geldprijzen. Elke week. Hoe Toto-Gelijk precies in elkaar zit, staat duidelijk in een folder. Die ligt al voor u klaar bij de Toto-inleveradressen; samen met de formulieren TTx voor Toto-Gelijk. Doe mee. Haal snel folder en formulier bij club of winkelier. ft ft LEIDSE COURANT MAANDAG 14 MEI1979 PAGINA 20 Kees Verkerk, Prizefighter,Kameraad, Ova- tio, Nico Kld en zelfs Manza Buitenzorg. Oe meeste kansen bij de totalisatorspelers werden Kees Verkerk en Prizefighter toe gedacht. Bijna niemand hield rekening met de zevenjarige merrie Nicole H. Bij de start nam Okos de leiding voor Nuttert Norton, Meindert O, Ovatio en Jade. Met nog twaalfhonderd meters begon Kees Verkerk aan zijn bekende opmars. Maar plotseling was het gedaan met "Keessfe". Hij liet het compleet afweten. Manza Buitenzorg was bij de start al laat ste en behield deze plaats over de 2440 meter. Nicole H won met voorsprong, maar voor de tweede aankomende was ontwikkeling van de finishfoto nodig. Ka meraad werd tenslotte tweede. Dit paard had al twee keer eerder de Gouden Zweep gewonnen. De derde plaats was voor Meindert O. De wedstrijdleiding ging bij het bekend maken van de uitslag even in de fout. Nadat de paarden over de eindstreep waren gegaan werd be kend gemaakt dat Nicole H had gewon nen en Meindert O tweede was. BIJ de ontwikkeling van de foto bleek echter dat Kameraad tweede was. Het publiek had het moeilijk met deze,, menselijke fout Nicole H is het eigendom van de heer Houben uit Maasbracht. „Ik weet dat het een goede merrie is. Vandaag kwam het er helemaal uit bij Nicole H". Trainer pi keur Piet Zandt:,,Deze overwinning komt uitstekend van pas. Komende week ga ik met de paarden verhuizen naar Leystad. Dat gaat natuurlijk een hoop geld kosten om daar een geheel nieuw spul op te zet ten." De 35 jarige Piet Zandt, die het vak heeft geleerd bij Jan Wagenaar, was wel de mening toegedaan dat het winnen van een derby mooier is dan de Gouden Zweep in ontvangst nemen van prins Bernhard. Over het algemeen deden de favorieten tijdens de twaalf draverijen in Hilversum hun plicht. Nico,Ie H bracht als grote out sider echter 49,50 winnend,in koppel met Kameraad 306,40 voor elke gulden. De derde aankomende, Meindert O met Peter Koppejan, bracht 14,30 plaats. Niemand had het trio goed in de juiste volgorde. In willekeurige volgorde bracht het 4453.20 voor elke gulden. Duindigt De open dag (vrij entree) op Duindigt was zaterdag een groot succes met veel pu bliek. Het is duidelijk dat het publiek de toegangsprijzen van de Nederlandse koersbanen te hoog vindt. De Stichting Nederlandse Draf en Rensport gaat overi gens terecht steeds strenger optreden te gen het overdadig gebruik van de zweep door de pikeurs. Ook op Duindigt werden drie schorsingen van acht dagen opge legd aan de leerling pikeur J.H.M. v.d Pijl en de amateurrijders H.Gruppen en M.A.B. Brouwer. Ze kunnen de zweep- goud of zilver of van welk materiaal dan ook- in de kast laten staan. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOPENHAGEN Het tum circus van vandaag de dag straalt weinig warmte uit. Waar in de piste mensen van vlees en bloed voor hun boterham knokken, daar staan turnsters van elastiek na een maanden lang ingestudeerde combi natie van schroeven en salto's obligaat naar het publiek te zwaaien. De kunsten die Nadia Coma- neci, Elena Moechlna en Natalia Sjaposjnikova zater dag bijvoorbeeld uithaal den bij de toestelfinales van de Europese kampi oenschappen, staan te ver af van de werkelijkheid. Daarom is het voor velen juist interessant. James Bond trekt meer kijkers dan een reportage over Toni Boltini die zich geen raad meer weet. Het was in Kopenhagen dan ook aardig om te zien, hoe een Engelse televisiecom mentator zijn monitor hoofdzakelijk benutte voor het kijken naar de bekerfi nale op Wembley. Arsenal en Manchester United maakten bij hem meer emoties los dan de gekun stelde manier waarop Eu ropa's beste turnsters hun kilte dachten te camoufle ren. De TV-spelen uit het Verenigd Koninkrijk bewij zen het bijna wekelijks, Engelsen hebben een goe de neus voor iets dat écht is. Met name Nadia Comaneci slaagde er opnieuw in de be zoekers een schijnwerkelijkheid voor te toveren. Gelukkig was de fanatieke scherpte van vrij dag er een beetje af. Een half jaar had ze zich volledig ge concentreerd om Europees kampioene te worden. Toen dat was gelukt, kon ze zich bij de strijd per toestel wel enkele storingen permitteren. Temeer daar de resultaten van de eer ste dag meetelden. Aangezien ze daaraan drie keer 9.90 (en eenmaal 9.75) had overgehou- Huw Madrid Voor Joop Zoetemelk heeft eerlijk het langst ge duurd. In zijn tiende seizoen als beroepswielrenner behaalde hij zijn eerste overwinning In een grote nationale ronde. Hij deed het in 'de minst waarde volle, de Vuelta. Niettemin was het een voortreffelijke prestatie. Zoetemelk was de tweede Ne derlander die er na Jan Jans sen (Vuelta '67, Tour '68) in slaagde. Of Zoetemelk Jan Janssen in Frankrijk ooit ook nog zal na doen, blijft een vraag. Wel is hij al jaren de beste ronderenner van Nederland. Vier keer werd hij tweede in de Tour, die hij twee keer kon winnen. Met zijn overwinning in de Ronde van Spanje is bewezen, dat Zoete melk met zijn tweede posities in de hoogst genoteerde Tour niet echt faalde. Hij fietste op zijn natuurlijk vermogen en dat was telkens net niet toereikend. Joop Zoetemelk fietste naturel en legde zich met een gezond lichaam neer bij soms „voorge spoten" overwinningen. Zoetemelk koerste tien seizoen lang van begin tot einde, bleef gezond en vertoonde nog altijd in tegenstelling tot zijn leef tijd— en generatiegenoten geen sleet. Die openbaart zich altijd het eerst als het parocurs bergop leidt. Twee gereputeerde Belgische klimmers als Lucien van Impe en Michel Pollentier waren kansloos tegen de gezon de Zoetemelk, zowel in de tij dritten als in het gebergte. Pol lentier raakte drieëneenhalve mi nuut achter, Van Impe het dub bele. Nota bene tegen een Zoe temelk. die vanaf de allereerste koers in februari tot en met het einde van de ronde van Spanje in de frontlinies streed. In de etappewedstrijden (waarvan hij Parijs-Nice en het criterium nati onal won) als in de klassiekers. Zoetemelk was bereid het te torsen en hij bleek het te kun- Supervorm Al in Parijs-Nice hervond Zoete melk zijn supervorm van 1974. Vijf jaar geleden was hij de grote uitdager van Eddy Merckx. De Belgische heerser werd naar huis gefietst in Pa rijs-Nice en de Catelaanse Week. Zoetemelk bereikte dat jaar met zijn bekende regelma- De vreugde bij Joop Zoetemelk is groot. De Nederlander in uitstekende vorm naar zegevierde in de Ronde van Spanje. tigheid de absolute top. Maar het was snel afgelopen. Een afschuwelijke tuimeling in de Midi Libre in Valras kluister de I i het aan bed. Zijn organisme was zodanig verstoord, dat de be handelende geneesheren ver klaarden: „Het zal vijf jaar du ren voor hij fysiek weer hele maal de oude is". Ze kregen tot op dag afgemeten gelijk. Vanaf 1975 was Zoetemelk voortdurend weer één van de betere renners. Hij "klom nog steeds goed, was niet slecht in de tijdritten, maar zijn prestaties waren lang niet meer zo voor spelbaar als voorheen. De ene dag was het alles, de dag erna niets meer. Het einge voorspel bare was eigenlijk zijn tweede plaats in de Ronde van Frank rijk. Zoetemelk berustte erin. Hij verdiende goed zijn geld, pakte regelmatig een etappewedstrijd en ook nog twee klassiekers (Waalse Pijl '76 en Tours-Ver- sailles '78) mee. Hij verdiende in de tussentijd zoveel geld. dat als hij straks stopt met wielren nen, van zijn generatie degenen zal zijn die het meeste over hield. De fysieke wederopstandig van Zoetemelk ging gepaard met de wisseling van ploegleider. De domme Louis caput maakte plaats voor de slimme Jean- Pierre Danguillaume, vorig jaar zelf nog renner en bekend als de „grote regelaar" in het pelo- Zoetemelk ging dit seizoen met gedetailleerde strijdplannen de weg op. Het leverde de laat bloeier, die terugkeerde op het toppunt van zijn gezondheid, de beste resultaten in zijn loopbaan op. Zoetemelk presteerde al zo veel dat de vraag waar het ein de ligt voorlopig op zich laat wachten. Zoetemelk controleerde de Ronde van Spanje van begin tot einde. Hij deed slechts af stand van zijn gele trui voor een ploegmakker Christian Leva- vasseur. Op de cruciale momen ten reed hij weg van zijn tegen standers en hij gaf ten opzich ten van Galdos. Pollentier, Van Impe nimmer een seconde toe. Hij kende geen enkel zwak mo ment. zelfs niet toen darmstoo nissen hem overvielen. Eei duurde gewoon het langst vi Joop Zoetemelk. De Italiaan Giuseppe Saron won de Ronde van Romandi Hij behield zijn leidende posil in het tweede deel van de las ste etappe, een individuele drit over 20 kilometer. Deze tij rit leverde een overwinning voor de Noor Knut Knudsa Henk Lubbending legde in eindklassement beslag op derde plaats, op 1,08. De Belg Daniël Willems i naar geworden van de Vijfdaa j-jÈl se van Duinkerken. De laats 0( etappe werd gistermiddag g ,oner wonnen door zijn landgeno t Roger de Vlaeminck. Bert O terbosch werd in het eindklas ment tweede met 49 second achterstand, Leo van Vliet op 1.46 en Hennie Kuiperij ste op 1.55. Raas. Priem en* vik werden 11e, 16e e Henk Mutsaars uit Schijf heeft de tweedaagse van Zeeuws-Vlaanderen gew# den, moest de hal instorten, wilde hernieuwd succes uitblik- Een Tsukuhara met hele schroef en een salto voorover bij de paardsprong. hadden het begin moeten zijn van een tweede unieke prestatie na haar derde algemene Europese titel. De sprongen lukten uit stekend (9 95 en 9.80. waarvan het gemiddelde telde), zodat vier gouden medailles lonkten. Slechts de balk hield enige onzekerheid in vanwege de opzienbarende oefening die Sjaposjnikova daarop kan uit voeren. De verandere instelling van Comaneci wreekte zich echter al op de brug. Na het overspreiden over de bovenste legger raakte haar rechtervoet het hout. waardoor ze op de grond knalde. Moechina hield de legger na haar salto net met de vingertoppen vast. waardoor ze in het bezit bleef van de titel .op dat onderdeel. Het lichte herstel van de Rus sinnen (die 's ochtends om ze ven uur een straftraining had den ondergaan) zette zich ver der boor op de balk. Moechi na wist dat ze kansloos was en trok zich terug. Comaneci wankelde zelfs twee keer, maar Sjaposjnikova demon streerde haar onaantastbaar heid. Daarvoor gebruikte ze pure krachtonderdelen als een handstand op één hand Voor haar iets gewijzigde oefe ning kreeg ze 9.90. Vijfhon derdste minder dan een dag daarvoor omdat ze haar sensa tionele opsprong tot sprijd- stand had weggelaten. Dat kon ze doen omdat Comaneci voor haar had gefaald en onnodig risico vermeden kon worden. Toch een aansprekend succes voor de zeventiejarige Russin, die zondermeer verder ge vormd zal worden tot een toe komstig (Olympisch?) kampioe ne. In de vrije oefening springt ze al als een van de weinigen een drievoudige schroef. Maar het zou beter zijn als ze eerst eens naar een lachfilm ging. Haar gelaatsuitdrukking doet, evenals bij haar collega's op De misser van Nadia Comaneci op de brug in beeld. Op de bovenste foto laat ze de bovenste legger los nadat ze met haar voet het hout had ge raakt. Na de flinke val krabbelt ze weer overeind (foto onder). dit niveau, vermoeden dat het turnen geen geaccepteerd al ternatief is voor een fijne jeugd. Mens Comaneci was nog het meeste mens op de mo menten dat het slecht ging. Dat ook een super kampioene kan falen, is een geruststelling. Top- turnsters hebben daar evenwel geen boodschap aan, dus deed ze wat er van haar in deze kringen wordt verwacht. Ze kwam terug met een matoefening waarin achter elkaar een ènderhalve en een dubbe le schroef. De jury ging overstag en waardeerde met 9.85 ineens hoog, ter wijl over de hele linie juist dit onderdeel sterk werd gedrukt. De Roemeense kreeg daarmee wat ze wenste. Ook omdat Moechina eerder al vier slor digheidjes had laten zien. die in 9.55 resulteerden. Sjaposjni kova had daarna een matige prestatie van vrijdag niet goed kunnen maken. De twee Rus sinnen moesten daarom een platformpje delen naast Coma neci. De Roemeense luidde, onder ovaties, een titelstrijd uit zoals die haar grotendeels voor de geest heeft gestaan. Twee gouden medailles bij de toestelfinales en één. veel be langrijkere. algemene Europese titel. Al haar opofferingen zijn niet voor niets geweest. Denkt ze althans, en met haar de turnwereld. De Roemeense heeft, met hulp van haar landgenote Emilia Eberle (zilver bij vierkamp, brug en balk), in Kopenhagen zo n beetje een spoor van ver woesting achtergelaten. Oost- Duitsland, juist een zo op sport gerichte natie, overweegt geen werkelijke pogingen meer te wagen om bij. of zelfs vóór het duo Roemenië-Rusland te komen. Maxi Gnauck, het spichtige talent, werd nog wel tweede bij paardspringen en derde op de brug. van werke lijk aansluiting bij de top is geen sprake. Oostduitse offici als lieten dit weekeinde al doorschemeren het turnen wel serieus, maar minder intensief te zullen gaan behandelen. De Russische delegatie confe reerde een hele nacht en be sloot, na ruggespraak met en-, kele hogere autoriteiten, de trainingsintensiteit wél op te schroeven. Alle betere turn sters zullen voortaan niet zes, maar zeven dagen per week aan de slag moeten. De terug keer van Comaneci en de uit werking daarvan geven aan hoe ver de topsport de gren zen kan overschrijden. DICK HOFLAND Nicole H wil van geen huldiging weten. Prins Bernhard doet met de Gouden Zweep een stapje terug. HILVERSUM In 1968 zegevierde Rees van der Lubbe uit Voorburg met het paard Cherie Spencer van de Limburgse Stal Nooitgedacht in de draverij om de Gouden Zweep. Gistermiddag had hij de Zweep weer in handen, Ditmaal echter kwam hij als functionaris van de Stich ting Nederlandse Draf en Rensport na de draverij in het Hilversumse sportpark de kostbare zweep uit 1883 ophalen bij de winnende pikeur Plet Zandt uit Ede, die Nicole H als winnares over de eindstreep had gebracht. Rees van der Lubbe, de baancommisarls van de NDR: „Het is een van de mooiste dagen in het leven van een pikeur". Van der Lubbe bracht de begeerde trofee weer terug naar de brandkast en de rustige en niet zichtbaar verheugde Piet Zandt deed zijn verhaal over de 25ste editie van de Gouden Zweep. „Kansloos voor de koers was ik zeker niet. Ik'behoorde dan wel niet tot de fa vorieten, maar vergeet niet dat ik deze paarden met Nicole H stuk voor stuk al geklopt had. De merrie is wat wispelturig maar de overwinning was toch vrij sim pel. De laatste hoek uit was er een gaatje en kon ik er prachtig tussendoor. Komt dat gaatje er niet, dan kan je de Gouden Zweep wel vergeten. Maar dat is koers, een beetje geluk moet je natuurlijk heb ben Vijftien paarden gingen van start. Behalve Prins Bernhard waren er nog zo'n vijfdui zend toeschouwers in het Hilversumse sportpark. Favorieten waren er genoeg:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20