Geringe aantal toeschouwers enige dissonant in Zuiderpark FC Den Haag en NEC zorgen voor boeiende wedstrijd Feyenoords moeizame zege met dank aan Jan Beek MAANDAG 14 ME11979 'v:-s- J i van Vliet heeft koppend gescoord en zijn team op 2—1 gezet s -~.w js HAAG Aan alle voor- om er voor het pu- een leuke wedstrijd van iken was voldaan: twee ïf ingestelde ploegen, een tiend scoreverloop, een zonnetje en uiteindelijk overwinning voor de thuis- De enige dissonant bij FC Haag - NEC (uitslag 3-2) Je het geringe aantal toe- rers. Slechts iets meer 3500 kijkers hadden zich het Zuiderpark begeven, ditmaal de wegblijvers ongelijk aan hun zijde had- ini zoals gezegd, het duel *YfjP het de laatste weken op- Hd succesvolle team van Piet de Visser en de pis in degradatiezorgen rende ploeg van diens col- .een Looyen is een uiter- onderhoudend gebeuren rden. Weliswaar lag er aan aantal enerverende momen een fout ten grondslag, dat deed niets af aan de ementswaarde van de wed strijd. Waarbij een pluim dient te worden gegeven aan NEC. dat ondanks de zorgelijke posi tie op de ranglijst toch een be wonderenswaardige instelling demonstreerde. Die aanvankelijk nog redelijk succesvol was ook. Want de Nijmeegse ploeg, die Pleun Strik door een schorsing miste.- slaagde er in enige on rust in het Zuiderpark te bren gen door al na negen minuten door Hogendoorn een voor sprong te nemen. Nu is een achterstand voor FC Den Haag in eigen huis niets bijzonders, dat is al veel vaker voorgeko men. Maar doorgaans had een dergelijke spelontwikkeling wel tot gevolg dat aan de ene kant de tegenstander zich aanzienlijk behoudender opstelde en ander zijds dat FC Den Haag zelf de onzekerheid in eigen gelederen voelde stromen. Iets anders Gisteren gebeurde er echter iets anders. NEC bleef zich ook na de voorsprong positief op stellen en FC Den Haag leek niets van zijn geldingsdrang te hebben verloren. „Het Is ons al vaker overkomen dat we na een voorsprong voorzichtiger gingen spelen", vertelde Leen Looyen na afloop. „Maar dan kregen we toch de doelpunten om onze oren. Daarom zijn we nu normaal blijven voetballen". Tot genoegen van FC Den Haag. dat ondanks de afwezig heid van de inmiddels op huur- basis naar het in de Amerikaan se competitie uitkomende Ed monton Drillers vertrokken Lex Schoenmaker en de geblesseer den Wickel, Tempelaar en Van Leeuwen, een opmerkelijk frisse en agressieve indruk maakte. Piet de Visser had op het laat ste moment nog een wijziging in zijn formatie moeten aanbren gen, doordat Rob Ouwehand zich met een rugblessure af meldde. Daardoor kon Bert Blijie zijn opwachting maken, als centrumspits. Een opgave die de wat in de versukkeling geraakt aanvaller niet onverdien stelijk voor zijn rekening nam. Niet gering Waarbij het voor hem een niet geringe mentale ruggesteun be tekende dat juist hij degene was die FC Den Haag In het goede spoor zette door de ach terstand na ruim een kwartier teniet te doen. BlIJIe ontdeed zich handig van een Nijmeegse verdediger na een passje van Jan Verheyen en ontweek ook doelman Jan Formannoy behen dig: l-l. Vanaf dat moment ontwikkelde zich een spelverloop dat alles zins de moeite van het aan schouwen waard was. Er deden zich aan beide kanten aardige spelsituaties voor de doelen voor, waarbij twee dingen in het oog sprongen. Dat was het wat onzorgvuldig omspringen met kansen aan Haagse zijde (on danks het feit dat Van Vliet vol komen ongehinderd koppend voor 2-1 kon zorgen) en de wij ze waarop doelman Hans Galjé de Nijmegenaren van scoren af hield. De door Ajax begeerde goalie zorgde er persoonlijk voor dat NEC de aansluiting miste door achtereenvolgens Janssen(tweemaal) en Hogen doorn van repliek te dienen. ..Dat was ons grote probleem meende Leen Looyen later. „Als we één van die mogelijkheden hadden benut zou het toch voor de rust 2-2zijn geworden. En dat is een plezierige basis om de tweede helft mee te begin nen". Steentje bij Overigens droeg scheidsrechter Gans ook een steentje bij. De fluitist ging uiterst chaotisch te werk, waarbij hij in het nemen van verkeerde beslissingen nog werd overtroffen door zijn as sistenten langs de lijn. Gans dupeerde NEC wel heel erg door drie minuten na de her vatting een treffer van Janssen op wel zeer dubieuze gronden af te keuren. Hoewel er ditmaal van een lijnrechter geen enkel Bert Blijie vierde zijn rentree met een treffer, een belangrijke, want het was de gelijkmaker. Sije Visser en doelman Formannoy kunnen alleen nog maar toekijken. signaal kwam vond de treffer in zijn ogen geen genade. FC Den Haag incasseerde deze geste met graagte en leek het duel zelfs een beslissende wen ding te geven toen zeven minu ten later Verheyen voor 3-1 zorgde. Hoewel FC Den Haag gaandeweg wat gas terugnam bleef de ontmoeting redelijk boeien. NEC kon wat meer aan dringen en Sije Visser kon zo waar nog tegenscoren. De ge lijkmaker hing toen zelfs nog even in de lucht, maar zo ver kwam het toch niet meer. Het geen overeenkomstig het wed strijdverloop was. Scheidsrechter Gans haalde zich nog de gram van beide ploegen op de hals door volslagen on nodig drie gele kaarten(Ronald Hendriks. Albertsen en Korevaar) uit te delen. Waarmee hij voor één van de weinige wanklanken zorgde. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 9 Hogendoorn 0-1; 16. Blijie 1-1: 27 Van Vliet 2-1; 55. Ver heyen 3-192. Sije Visser 3-2 FC DEN HAAG: Galjé: Kila. Mans veld. Van Vliet. Korevaar. Albertsen. Hoekema. Jonker; Verheyen. Blijie- (Lorié), Goemans. NEC. Formannoy. S Visser.Hiddink- .D Visser.Ophof. Marijnissen.J.Hen- driks(Willemse). Koenen. R.Hendriks- .Hogendoorn(Helsper). Janssen dat bij Feyenoord—Roda. Wie een zoekvan Deinsen de man die niet bal en TE te 00 'n de Kuip- kans had werd onderuit gehaald, van beide zijden. Hier al achter de lijn worden gestopt. Het ging er nogal fors ud iar ERDAM Vaclav Jezek, de coach ind «yenoord, blijft erop hameren dat zijn nog niet rijp Is. Maar intussen ste- Ijn formatie wel aardig In de richting meu Europees voetbal, zeker na de over- ng op Roda JC, dat alle illusies kan 'gen. Jezek grondt zijn bewering op lok gisteren weer gebeurde: bijna gaf 'oord, zoals dat tegen AZ'67 en Ajax irde, de zege weg. „Als ze voor ko- kunnen ze zo'n 1—0 niet vasthouden, worden ze onrustig, wordt onnodig EMEl rlles geleden, zijn ze bang om naar wij te gaan", zei Jezek, niet eens ten oiretchte. Maar Feyenoord wint wel Je- ~°90 „Met moeite" hoewel de ploeg bedoor tegen R0Cja de welwillende mede- ng van scheidsrechter Jan Beek nodig die blijkbaar geheel in Moederdagsfeer en een cadeautje weggaf in de vorm m strafschop, waarover belde trai- uiteraard zou men bijna zeggen anders oordeelden. GE» LEE el wees erop dat Beek ook een straf- had kunnen geven toen Petursson in harde wedstrijd tegen de grond werd Hen en pal daarop Pfeiffer hands maar het toen niet deed. Bert Ja de trainer van Roda. velde een harder „Als je aan zo'n scheidsrechter vraagt hoe hij heeft gefloten, kan hij alleen maar zeggen; slecht". En dat was juist. Beek floot onder de maat. Hij strafte waar dat niet per se nodig was. liet grove over tredingen lopen, vergiste zich enige malen bij hoekschoppen die het niet waren of om gekeerd: kortom, hij floot zeer onevenwich tig. Jacobs: „Bij zo'n wedstrijd, waar grote belangen op het spel staan geen van beide partijen mocht verliezen gaat het wat harder toe, waartoe de spanning mee draagt want het was onze laatste kans. We zijn geen ploeg van schoppers maar ik moet toegeven dat het ditmaal wel hard was. Daar staat een scheidsrechter voor. Als die de ene keer niets doet en de andere maal wel. weten de spelers het ook niet meer en wekt dat nog meer irritatie". Taai De scheidsrechter ditmaal dus, helaas, een negatieve rol in een duel dat het best met „taai" kan worden omschreven. Belde ploe gen schuwden het risico, de angst om te verliezen overheerste en er werd net zo „drukkend" gespeeld als het weer In de Kuip was. Feyenoord leek sneller vermoeid dan an ders, het frisse van het spel kwam er niet uit en Roda ging pas tot de aanval over toen het hoogstnoodzakelijk was. De Lim burgers traden op oorlogssterkte aan en eindelijk had Jacobs zijn aanval Koster-Nan- ninga-Vermeulen kunnen opstellen. Hoewel het. volgens Jacobs, medisch verantwoord was de lang geblesseerde Koster op te stel len. kon de vleugelspits geen sprint maken zodat hij op het middenveld werd gepos teerd met de bedoeling vanaf die plaats in de aanval te worden betrokken. Dat kwam er niet uit. „En ik heb geen aanvallers meer tot mijn beschikking", stelde Jacobs zonder er een excuus van te willen maken. Roda opereerde zo voorzichtig dat Feye noord een natuurlijk veldoverwicht kreeg. In de eerste helft kwam Theo de Jong slechts eenmaal op en leverde hij een schot af. Ook hij bleef angstvallig zijn defensie bij staan, zodat er voor de aanval weinig bruik baars werd geproduceerd. Overigens viel Nanninga alleen op door overtredingen in het prille begin ook daartegen deed Beek niets en leverde hij in de gehele wedstrijd één kopbal op doel af. Het bleef in hoofdzaak bij vruchteloze po gingen van Feyenoord om tot scoren te ko men. Mogelijkheden waren er wel maar de aanval heeft tegen een geroutineerde defen sie als die van Roda, met Steen Ziegler als sterkste, te veel kansen nodig. Petursson en Jan Peters kregen er, maar misten, al raakte de IJslander tegen het eind de paal. maar wel in een positie die geëigend was om te scoren. Hulp Met de hulp van Beek de aan zijn enkel geblesseerde v.d. Lem was toen al vervan gen door Budding kon Feyenoord de leiding nemen. Van Deinsen liet zich op zichtig vallen bij een duel met Koster en Beek trakteerde op een strafschop die Pe tursson omzette In 1—0. De voorsprong was niet onterecht, in aan merking genomen dat Feyenoord inderdaad beter had gespeeld maar het was wel een domper voor Roda, dat ten eerste de reeks nederlagen wilde stoppen en ten tweede voor de laatste kans stond op Europees voetbal. „Als je constant met blessures suk kelt, kom je daar moeilijk aan toe", aldus Jacobs die niets wilde afdingen op de zege van Feyenoord maar dit gegeven wel als de enige oorzaak van de terugval aanstipte. Hij had zelfs tijdens de wedstrijd nog ge probeerd een aanval te formeren door Broeks te wisselen voor Chris Riemens, die consequent op de rechtervleugel bleef. Na de rust haalde hij ook de conditioneel nog te zwakke Koster eruit voor Terry Lees. Het zette weinig zoden aan de dijk. En toch kwam Roda op 11. De ver opgerukte Wijnstekers lag geblesseerd in het straf schopgebied van Roda toen iedereen vergat zijn plaats over te nemen en Vermeulen daardoor de „man" van Wijnstekers geheel vrij kwam en moeiteloos scoorde. Jacobs: „Na die gelijkmaker had De Jong niet naar achteren moeten spelen maar naar voren. Er zat toen nog een kans in". Roda greep hem niet. trok angstig terug om dat ene punt te behouden. Jan Jongbloed conti nueerde zijn irriterend tijdrekken met uit trappen van spelbederf had Beek blijk baar nog nooit gehoord wat er nog eens op wees dat Roda tevreden was met niet weerverlies. Doodsteek Feyenoord nam het risico wel. Wlm Jan sen, ook al delend In de algehele malaise van zijn ploeg die maar niet los kon ko men, ging naar het middenveld, stuwde de aanval en werd neergelegd. Het was de doodsteek voor Roda. Uit de vrije trap schoof Jansen de bal naar Van Deinsen die laag en hard uithaalde. Jongbloed dook vergeefs: 2—1. Dat daarop niemand in de halfgevulde Kuip meer had gerekend, bewees het bijna hyste risch gejuich en het losbarsten in gezang dat een uitlaatklep was voor de zenuwen waarin het legioen had verkeerd. Want dat was het duel wel voor supporters van beide zijden: zenuwslopend, maar verre van. groots. Roda werd door Jacobs nog wel naar voren gejaagd maar er was geen tijd meer. Beck, die aan de eerste helft wel eni ge minuten toevoegde, blies precies op tijd af. „Een moeizame overwinning. De ploeg moet creaties kunnen voortbrengen maar dat kan met sommige spelers nog jaren du ren", aldus Jezek. En Jacobs? „Feyenoord was beter, zeker in de eerste helft maar ik wil wel eens weten wat voor spelregelboekje die scheidsrechter heeft. Maar we gaan door. Zondag krijgen we Ajax. Als we niet alles geven, moeten we de toegangsprijzen halveren want dan wordt het publiek geno men". Ajax kan dus op een warme ont vangst rekenen maar het zal Roda niet meer verder brengen op de weg naar Euro pees voetbal. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 36. Petursson 10 (strafschop). 74. Vermeulen 1—1. 87. Van Deinsen 2—1. Scheids rechter: Beek. Toeschouwers: 34.361. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers. Jansen. Van de Korput. Brard; Notteq (Troost). Stafleu. Van Dein sen; Van der Lem (Budding). Peters. Petursson Roda JC: Jongbloed; De Wit. Ziegler. Pfeiffer. De- Qens; Koster (Lees). De Jong. Ehlen; Broeks (Rie mens). Nanninga, Vermeulen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11