Nadia Comaneci krijgt haar zin Libre- titel is vacant Leuk voor sponsors Jonker leidt beker finale Boeiend voetbal in RV C-j eugdtoemooi IJshockey - vereniging Houtmst houdt er mee op Alleen hitte bedreigt Zoetemelk SPORT Nederland niet succesvol bij EK-turnen Wereldkampioen Argentinië is gereed voor Europese toernee Noteer bij de radio LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 ME11979 PAGINA 11 KOPENHAGEN Nadia Comaneci zou fr weinig problemen mee hebben, als er een stukje uit haar geheugen werd ver wijderd. De Roemeense heeft in nauwe lijks een half jaar zelf al pogingen daar toe ondernomen door de gekste dingen uit te halen om de periode te vergeten, dat ze het topturnen letterlijk dreigde te ontgroeien. Bij de wereldkampioen schappen in Straatsburg (oktober '78) voorkwam Cen uiterlijk onherkenbare Comaneci nog maar net een afgang voor zichzelf. Nadat ze de titel had verspeeld aan de Russin Elena Moechina, verlang de ze alleen nog maar terug naar de tij den van de Olympische Spelen in Mon treal. Met trainer Karoly als hoofdop zichter leefde ze volgens een streng dieet, en terwijl ze afviel, oefende ze zich drie slagen in de rondte om veel nieuwe onderdelen aan te leren. Als be wijs voor haar onvermogen de groei naar volwassenheid te verwerken, ver anderde ze het moderne kapsel in het vertrouwde paardestaartje. Als achttien jarige kleuter kreeg ze gisteren in Ko penhagen haar zin: al na twee onderde len kon de Europese titel haar niet meer ontgaan. Comaneci turnde alsof er niets was ge beurd. Tot op het bot gemotiveerd om te bewijzen dat de tijd voor haar heeft stil gestaan sinds de Olympische titel, impo- neerde ze ook de jury. Haar beloning voor gedurfd en energiek turnen lag in drie keer 9.90 en éénmaal 9.75. Twee dubbele schroeven op de mat, een tsuku- hara met hele draai op het paard, de salto-flick-flack-salto-combinatie op de balk en het flitsende overpakken van de hoge naar de lage legger op de brug, al les lukte perfect. Als vanouds denderde ze iedereen voorbij, ook Moechina, die weliswaar balletachtiger maar inhoude lijk armer turnde. De wereldkampioene was zo géimpo- neerd in wat Comaneci als een directe oorlog leek te beschouwen, dat ze nota bene buiten de medailles viel. Zij stond daarmee model voor de enorme klap die Rusland in Kopenhagen kreeg toege diend. Eentje, die in de turngeschiedenis niet gemakkelijk is terug te vinden. De andere Roemeense. Emilia Eberlé was namelijk dermate constant, dat ze haar groeiproces voorlopig afsloot met een tweede plaats. En omdat Melita Ruhn de derde Roemeense bij de eerste vijf werd. moet Rusland weer gaan -kijken of de successen wel goed zijn geprefabriceerd. Nederland viel natuurlijk overal buiten. Marijke Aarnoutse werd met een dertig ste positie de beste Nederlandse, maar voor haar eindigden acht meisjes uit an dere Westeuropese landen. Met de pres taties van Ingrid en Monique Bolleboom daarnaast (34ste en 44ste), is plaatsing voor de Olympische Spelen van Moskou erg twijfelachtig ge worden. Vlacil Toch heeft Nederlands nieuwe bonds coach Vlacil (Tsj) er in de korte periode- dat hij op Papendal werkt, behoorlijk aan getrokken. Hij liet de turnsters rus tig drie oefeningen achter elkaar af draaien, in plaats van één. Die aanpak heeft juist Marijke Aarnout se nodig gehad. Een val van de balk kostte haar echter een halve punt, en dus werd een 9.35 een 8.85. Daardoor verprutste ze een verder wel degelijk overtuigend optreden. Ingrid Bolleboom. met een nog steeds stevig ingepakte en kel. kreeg de problemen ook pas tegen het eind van de wedstrijd. Ze liet de lage legger los. kreeg 8.75 en zakte be hoorlijk. Vlacil, die steeds optimistischer werd over de toekomst, zal in Kopenha gen toch wel geschrokken zijn. Ook al wist hij dat er niet teveel verwacht mocht worden. De Denen maken zich er niet druk om De verrassend weinige kijkers komen zich vandaag weer vergapen aan Coma neci, die misschien wel op alle vier de toestellen nog eens goud gaat halen. De Nederlandse meisjes zijn daarbij toe schouwer, want toestelfinales, waaraan de beste acht van de keuzestof mogen deelnemen, zijn voor hen nu eenmaal niet weggelegd. DICK HOFLAND De 18-jarige Nadia Comaneci (Roe) bracht met haar overwinning op de eerste dag van het Europees kampioenschap, turnland Rusland een enorme klap toe. De uitslag van de turnvierkamp. achtereenvol gens paardsprong, brug ongeüjk, balk. vrije oefening en totaal: 1. Nadia Comaneci (Roe) 9.90 9.90 9.90 9.75 39.45. 2. Emilia Eberle (Roe) 9.80 9.75 9.80 9.50 38.85. 3. Natalia Sjaposnikova (Rus) 9.65 9.60 9.95 9.55 38.75. 4. Elena Moesjkina (Rus) 9.75 9.85 9.45 9.65 38.70. 5. Melita Ruhn (Roe) 9.65 9.55 9.60 9.35 38.15. 30. Marijke Aarnoutse (Ned) 9.20 9.20 8.85 9.00 36.25. 34. Ingrid Bolleboom (Ned) 9.05 8.75 9.15 9.05 36.00. 44. Monique Bolleboom (Ned) 4.40 9.00 8.65 8.9535.00^ OSS De nationale libreti- tel wisselt van eigenaar. Ha- vermans gaat ongeslagen aan de leiding na de vierde ronde van dit biljarttoernooi, dat in Oss wordt gespeeld en titel verdediger Piet Vet uit Be rkhout leed zijn vierde ach tereenvolgende nederlaag en is nu kansloos voor het kam pioenschap. Nu moest Vet ca pituleren tegen Havermans en Bongers. Uitslagen derde ronde: Van de Kruisweg 0—Amouts 500 (1); Velthuis 500—Van der Smissen 2 (1); Vet 180Bongers 500 (5). Havermans 500—Van Ham 264 (2>. Uitslagen vierde ronde: Van Ham 25—Amouts 500 (7): V.d. Kruisweg 27—V.d. Smissen 500 (4); Vet 0— Havermans 500 (1); Velthuis 33—Bongers 500 (1). Stand na vier ronden: 1. Havermans 8 500 222,22 2. Bongers 3. Arnouts 4. V.d. Smissen 5. Velthuis 6. Vet 7. Van Ham 8. V.d. Kruisweg 500 133.21 486 125.16 500 106.63 4.70 Ergingen 95 renners van start in de Ronde van de Jan Luykenlaan, maar slechts 21 haalden de eind- s?ep. Uiteraard was er voor hen een extra premie. linnaar "Ronde Jan Luykenlaan": 99 DEN HAAG Mooier kon het gisteravond niet voor het Haagse sponsorsduo Frans Vro lijk en Piet de Wit in de Haagse Jan Luyken laan. Voor de deur van zijn sponsors zorgde de negentienjarige Hagenaar Hans van Ros sem voor de eerste overwinning in dit sei zoen voor de ploeg De Wit/Vrolijk. Het was tevens de eerste zege voor Hans van Rossem, de eerstejaars-amateur die wellicht in de In ternationale Avondzesdaagse, die maandag van start gaat, nog veel van zich zal laten horen. Slechts 21 renners van de 95 reden de Ronde van de Jan Luykenlaan uit. De weersomstan digheden waren enorm slecht en mede door veel materiaalpech stapten vele renners, waar onder favoriet Gerrit Pronk, al in het begin van de koers af. Harry de Boer uit Hilver sum. die per seizoen toch altijd goed is voor tien of meer overwinningen, was al vrij snel samen met Hans van Rossem weg uit het pe loton. Halverwege de koers (veertig kilometer) had dit tweetal al een voorsprong opgebouwd van een halve minuut. oorsprong werd steeds groter. Maar bijna Jiiemand van de toeschouwers had gedacht dat Hans van Rossem in staat zou zijn om Harry de Boer te kloppen. Maar in de laatste ronden reed de Hagenaar aan de achterkant van het parcours bij De Boer weg en won met behoorlijke voorsprong. De dolgelukkige Hans van Rossem: „Ik was net op tijd weg uit het peloton. Je rijdt natuurlijk in de natte en gevaarlijke bochten met ze tweeèn veel makkelijker dan met de groep. Harry de Boer zat in de laatste ronden helemaal kapot. Nee, ik had hier nooit gedacht te winnen. Erg fijn ook voor de sponsors. Die mensen doen zo veel voor de wielersport". Dat laatste konden de overgebleven renners in de Jan Luvkenlaan onderstrepen. De ronde onder uitstekende leiding van De Spartaan kreeg een erg leuke finale. Voor alle renners die niet voortijdig waren afgestapt, kwam een extra premie uit de bus. De uitslag: 1. Hans van Rossem (Den Haag): 2. Harry de Boer (Hilversum); 3. A.van Asten (Vlaardingen); 4. Nico Toussaint (Naaldwijk): 5. John van Herwerden (Voorburg); 6. Kees Zomer (Schermerhorn); 7. Wim Koene (Zand-, voort): 8. W.Passchier (Den Haag); 9. Harry Nov (Amsterdam) en 10. Bram Jouvenaar (Den Haag). ARTHUR VAN RIJSWIJK ZEIST De finalewedstrijd van het voetbaltoernooi om de KNVB-beker tussen Ajax en FC Twente, die dinsdagavond in het Feyenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, staat on der leiding van de Haagse arbiter G. Jonker. Het betekent tevens Jonkers afscheidswedstnjd als scheids rechter. Grensrechters zijn de heren N. v.d. Heijden uit Rotter dam en G. J. Wissing uit Breedenbroek. Het duel begint om 20.00 uur. Bekercompetitie De commissie zaterdagamateurvoetbal heeft gisteravond tij dens een vergadering in Zeist besloten dat de bekercompetitie 1978/1979 niet voortgezet zal worden. In het volgende seizoen (1979/80) wordt het bekertoernooi opnieuw gestart vanaf de eerste ronde. Tot nu toe waren er pas twee ronden afgewerkt en moesten nog zes ronden worden gespeeld. Boskov Vujadin Boskov, de oud-trainer van FC Den Haag en Feye- noord, die momenteel nog bij Zaragoza in dienst -is, gaat met ingang van het volgend seizoen Real Madrid trainen. Voordat Boskov naar Nederland kwam was hij ondermeer bondscoach van het Joegoslavische nationale elftal. Klacht Toine van Mierlo (21) van PSV, die deze week een contact had getekend bij het Belgische Beerschot, kreeg 24 uur later te ho ren, dat de raad van beheer van de Belgische dub het con tract geannuleerd wenste te zien. PSV zal over deze handelwij ze een klacht indienen bij de Belgische voetbalbond. Dochertv Tommy Docherty gaat Derby County verlaten. Met onmiddel lijke ingang is hij bij het Londense Queens Park Rangers, dat tegen degradatie vecht, in dienst getreden. Docherty die in 1968 bij Queens Park werd ontslagen volgt Steve Burtenshaw op. Zijn nieuwe club verloor gisteren opnieuw, en wel thuis met 4—0 van Ipswich Town. Engelse competitie In de Engelse competitie werden gisteren ook nog gespeeld: Aston Villa-West Bromwich Albion 0—1; Middlesbrough-Liver pool 0—1. Het Londense Crystal Palace is dankzij een overwinning (2—0) op Burnley gepromoveerd naar de Engelse eerste divisie. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Het sterk bezette RVC-jeugd- toemooi is gisteren succesvol van start ge gaan. De vele toeschouwers die de regen trot seerden, kregen in het sportpark Prinses Irene bijzonder veel waar voor hun geld, met name tijdens de openingswedstrijd tussen Chelsea en Eintracht Frankfurt. RVC verloor in een goede wedstrijd met 20 van titelver dediger Valencia. De mooiste wedstrijd van de avond was zon der meer het duel tussen de jeugdsterren van Chelsea en Eintracht Frankfurt, dat tot en met de laatste minuut boeide. Heles bezorgde de Engelse ploeg een voorsprong van 1-0. Bat tel hield de spanning erin door Eintracht na de rust op gelijke hoogte te brengen. Uiteinde lijk werd het toch nog een overwinning voor Chelsea dank zij een doelpunt van Gomman: 2—1. Ajax boekte een verrassende zege van 2—1 op Aberdeen. De Schotten kwamen via een doel punt van Robertson weliswaar voor te staan, maar nog voor de rust maakte de Ajacied Weggelaar gelijk. Ver in de tweede helit be paalde Uit den Boogaard de eindstand op 2— 1 voor de Amsterdammers. Gastheer RVC ging moedig ten onder tegen de winnaar van de vorige keer, Valencia. Sal vador en Madramary zorgden voor de Spaan se doelpunten. De Roda JC-jeugdspeler Raeven zorgde in de wedstrijd tegen Feyenoord voor het enige doelpunt, zodat de Limburgers nog vol in de race zijn. Tussen de genoemde wedstrijden door, zag het publiek ook nog hoe een duel tussen Oud- Den Haag en Oud-RVC in een gelijkspel van 1—1 eindigen. Riny Vols (RVC) en Hans Dor- jée waren voor deze eindstand verantwoorde lijk. Het toernooi wordt vandaag voortgezet en morgen vanaf 11.25 uur volgen de finales van de winnaars- en verliezersronde. Uitslagen: ChelseaEintracht Frankfurt 21. Ajax— Aberdeen 2-1; Valencia—RVC 2—0; Roda JC— Feyenoord l—O. Aad Mansveld zorgde gisteren voor de aftrap van de eerste wedstrijd van het RVC-jeuqdtoernooi. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - IJshockeyve- reniging Houtrust houdt op te bestaan nu er definitieve plannen zijn op Houtrust een ■jsbockeyschool te beginnen. Stadgenoot HYS is nu van plan om met de ex-spelers van Houtrust, aangevuld met spelers van HYS. als HYS 2 te schrijven voor de twee divisie. Dit team zal dan enst gaan doen als een rt farm-team voor bet eer- van HYS. is slechts een onderdeel de injectie die HYS zich toedient. Voorzitter Gerrit Na- oer van HYS: „De competitie begint dit jaar al op 7 sep tember en daarom hebben' we besloten ons trainingskamp in Canada op te slaan. Dit zou nog wel eens goedkoper uit kunnen vallen dan het sy steem van hier buitenlandse ploegen uitnodigen en verzor gen, en daarnaast zelf ook nog reizen". De naam van een nieuwe sponsor van HYS wüde Gerrit Naber nog niet prijsge ven voordat er een contract is getekend. Wel wilde de voor zitter kwijt, dat er vier nieu we Canadezen zijn benaderd. „Maar bijna de gehele vaste kern van HYS blijft, ook Phil McKenzie", aldus Gerrit Na ber, „alleen Baardmans en Reinders vertrekken". AVILA De Spanjaard Francisco AI- belda heeft gisteren de 17e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Albelda legde de 204 kilometer van Valladolid naar Avila af in 6 uur, 18 minuten en 49 seconden. De Belg Alphons de Wolf werd op 1,17 tweede, voor de Spanjaard Jose Suarez Cueva en de Belg Michel Pollentier. Joop Zoetemelk behield de leiding in het algemeen klassement. Joop Zoetemelk, die zeer vermoeid over de streep kwam en er bijna even geel uitzag als zijn trui, meende toch dat hij de Ronde van Spanje zou gaan winnen. „Het moet erg vreemd verlopen als ik deze ronde niet win. Ik voel me nog steeds fit al was dit, met die afschuwelij ke hitte, een lijdensweg". Het algemeen klassement na de 17e etappe: 1. Joop Zoetemeld (Ned). 85 uur. 31 minuten en 56 seconden; 2. Fransisco Galdos (Spa) op 2.43; 3. Michel Pollentier (Bel) op 3.21; 4. Ma nuel Esparza (Sp) op 5.51; 6. Lucien van Impe (Bel) op 6.30; 7. Pedro Torres (Sp) op 6.49; 8. Felipe Yanez (Sp) op 7.41: 9. Christian Seznec (Fr) op 8.08:10. Fons ae Wolf (Bel) op 9.51 Duinkerken De Nederlander Havik heeft gisteren de derde etappe van de Vijfdaagse van Duinkerken gewonnen. De rit ging over 198 kilometer van St. Quentin naar St- Amand les Eaux. De Belg Mare Demey- er behield de leiding in de algemene rangschikking. Jan Raas (Ned) staat vier de. Zijn achterstand bedraagt slechts acht secondn. Romandië De Noor Knut Knusden heeft gisteren de derde rit van de wielerronde van Ro mandië gewonnen. De Italiaan Giuseppe Saronni is eerste in de algemene rang schikking, Henk Lubberding (8e) en Jo- han van de Velde (12e) volgen op respec tievelijk 20 en 43 seconden. BUENOS AIRES - Met een sterk gewijzigde selectie zal technisch directeur Cesar Luis Menotti woensdag 16 mei naar Europa vertrekken voor een toernee van het Ar gentijnse elftal. Na de uit tocht van een groot aantal prominenten, zoals Kempes, Ardiles, Tarantini en Bertoni, die voor het Europese voet bal en geld hebben gekozen, heeft Menotti zijn selectie da nig verjongd met het oog op de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap 1982 in Spanje. Als doelman blijft Matildo Fillol de eerste keuze van Me- potti. Van de verdedigers werden Olguin en Passarella gehandhaafd. Nieuw zijn de jonge Simon en Garcia. Op het middenveld staan Gal lego, Barbas en Maradona. De routine overheerst sterk in de aanval, waar de gevaarlij ke Luque zich gesteund weel door Houseman en Ortiz. Het is echter lang niet uitgesloten dat Ortiz plaats zal moeten maken voor de talentvolle vleugelspeler van Boca Juni ors, Perotti. De stijl van de ploeg wijkt amper af van de formatie die Nederland in Buenos Aires van de wereldtitel afhield. Het speltype wordt geken merkt door fysieke kracht, snelheid en aanvallend voet bal. "land tegenstander in de ■«nche van de finale om de wereldtitel". Op 26 mei wordt in Rome tegen Italië gespeeld, drie dagen later in Dublin tegen Ierland en op 2 juni in Glasgow tegen Schot land. Daarna vliegt de Argen tijnse ploeg naar New York. Hier is Cosmos op 6 mei te- fenstander van de elf van lenotti. Ajax—sparta FC Den Haag—NEC AZ'67—MW HaarlemFC Utrecht Go Ahead Eagles-PEC Zwolle PSV—NAC FC WV-FC Twente Vitesse—Volendam Feyenoord—Roda JC Eerste divisie Heerenveen—Wageningen Heracles—Eindhoven Veendam—SC Cambuur Willem IIFC Den Bosch FC Dordrecht—FC Groningen Fortuna SC—FC Vlaardingen De Graafschap—Telstar SW—Helmond Sport SC Amersfoort-FC Amsterdam

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11