1 Doden na schietpartij bij bezette kathedraal in San Salvador Modeïïp mode Duitsers willen Roergebied met 5 miljard oppeppen EEN UITSTRIJKJE. HOE GAATZOIETS? 'rincipe-akkoord ver SALT-2 gemeld „Proces van de eeuw" tegen Thorpe in Old Bailey begonnen 4 Zuid-Afrika: omkeer in benadering rassenvraagstuk Van Aardenne: zorg om financiering van arme landen M3INA UITENLAND LEIDSECOURAN~ WOENSDAG9ME11979 PAGINA9 N SALVADOR (Reuter) - de kathedraal in het ïtrum \an San Salvador, bezet wordt gehouden or leden ran het revolutio- ire volksblok (BPR) is het termiddag tot een schiet- rtij gekomen, Volgens oog- 'uigen brak het schieten uit n de bezetters van de ka- draal naar buiten kwamen een demonstratie te hou- n en regeringstroepen ingre- plaatselijke radio meldde dat min- twee mensen zijn omgekomen, len van het BPR meldden telefo- h aan het Rode Kruis dat acht tot ;ien mensen zijn omgekomen en er dertig gewond zijn. De meeste ïhtoffers zijn de kathedraal binnen nacht, aldus het BPR, waarin de Iters zich weer hebben terugge- cken. Salvadoriaanse soldaten zoeken dekking achter een geparkeerde auto tijdens het vuurgevecht in de omgeving van de kathedraal van El Salvador. Een woordvoerder van de politie deel de mee dat onder de soldaten dertien gewonden zijn gevallen. Leden van het BPR houden de kathe draal sinds vrijdag bezet. Zij eisen de vrijlating van vijf van hun leiders. In de Franse ambassade in San Salvador worden eveneens sinds vrijdag de Franse ambassadeur en vijf andere mensen vastgehouden door leden van het BPR. Leden van dezelfde groepe ring houden ook de ambassade van Costa Rica bezet. Ambassadeur Esqui- vel van Costa Rica en vier van zijn stafleden die aanvankelijk werden vastgehouden wisten maandagavond laat uit de ambassade te ontsnappen. Aanvankelijk was gemeld dat zij door de drie bezetters waren vrijgelaten. Militaire functionarissen verklaarden echter dinsdag dat zij konden ontko men terwijl de bezetters zaten te eten. Ongeveer vijfhonderd studenten heb ben gisteren de kathedraal van Tunja in Columbia bezet uit protest tegen de arrestatie van een van hun kamera den, zo is uit deze stad vernomen. SHINGTON - De Vere de Staten en de Sovjet ie hebben gisteren een Dcipe-akkoord over hun uwe zogenaamde salt-ak- rd ter wederzijdse afrem- ig van hun strategische wapening bereikt, zo heeft Franse persbureau AFP betrouwbare bron gemeld, laatste grote hinderpaal het salt-2-akkoord in de stond werd volgens deze n uit de weg geruimd tij- is het 24ste onderhoud in ihington tussen minister buitenlandse zaken Cyrus de Russische am- ladeur in de VS, Dobry- Dit gesprek van 45 minu- werd door Vance na af- „zeer goed" genoemd, xna sprak Vance op het ite Huis met President Car- en vervolgens opnieuw elf minuten met Dobry- aan wie hij het nieuws ïrbracht, dat Carter had in- md met het 's ochtends ikte compromis, [st waarschijnlijk zal de ikaanse minster van bui- idse zaken, Vance, van- bassadeur wilde erbod VARA- ocumentaire 'N HAAG De Bulgaarse ibassadeur in Nederland, ilev, heeft bij minister Van r Klaauw van Buitenlandse ken geprotesteerd tegen de evisiedocumentaire over de raplu-moord die de VARA jrgenavond uitzendt televisiefilm gaat over de ar het westen gevluchte dgaarse schrijver Georgi irkov die in september erleed. Uit een onderzoek ek in zijn rug een kogeltje zitten ter grootte van een ïldeknop waarin vier gaat- de mogelijkheid boden om vergif in op te bergen, ogenomen wordt dat dit geitje vanuit de punt paraplu op Markov werd F gevuurd. n der Klaauw heeft het ■zoek van de ambassadeur t ingewilligd omdat de re- ing in Nederland geen in- •ed kan uitoefenen op de loud van uitzendingen. Het merlid Gualtherie van Wee- heeft over de stap van de gaarse ambassadeur vra- gesteld aan Van der aauw. Hij vindt het de ambassadeur in strijd ouwfc' ^e akkoorden van Heisin- Het bezoek dat een Bul- wee irse parlementaire delegatie imenteel aan ons land engt zal ondanks deze affai- geen wijzigingen onder- sf eefn jen. altijl iiiinm middag in het Witte Huis aan kondigen dat er een principe- akkoord over salt-2 is bereikt. Dit hebben Amerikaanse functionarissen meegedeeld. Dinsdagavond had Vance nog een zeer kort onderhoud met de Sowjetrussische ambassa deur Dobrynin. Het enige commentaar van Vance op deze bijeenkomst van zeven minuten op het ministerie van buitenlandse zaken, was dat het een „uitstekend onder houd" was geweest. Volgens functionarissen bespraken zij de tijd en plaats voor de on dertekening van het verdrag. Uit wat er al over de inhoud van het nieuwe verdrag is uit gelekt valt op te maken dat het in drie delen uiteenvalt: Het eigenlijke verdrag dat tot 1985 zou moeten gelden en dat de inperking van het stra tegische kernarsenaal van de twee grote mogendheden tot in details regelt, een tot eind 1981 geldend protocol, waarin de beperkingen worden aan gegeven voor het beproeven en operationeel maken van wapensystemen zoals de kruisraket en mobiele inter continentale raketten en ten slotte een_ intentieverklaring, die het kader aangeeft voor de onderhandelingen over een derde salt-akkoord ter terug dringing van kernwapens. De VS en de Sowjet-Unie on derhandelen al bijna tien jaar over de beperking van strate gische wapens. Deze onder handelingen worden in het Engels „strategie arms limita tion talks", kortweg SALT ge noemd. Zij begonnen op 17 november 1969 en leidden op 26 mei 1972 tot het eerste in Moskou door de toenmalige Amerikaanse president Nixon en Brezjnjev ondertekende verdrag Zuinige bussen in Duitsland STUTTGART (Reuter) De eerste exemplaren van een nieuwe generatie autobussen, speciaal ontworpen voor een zuiniger brandstofverbruik, zijn gisteren op twee plaat sen in West-Duitsland ingezet bij het openbaar vervoer. De bussen betrekken binnen de bebouwde kom energie uit accu's, maar schakelen over op. dieselolie zodra buiten de bebouwde kom wordt gere den. Dertiëïf bussen van dit nieuwe model zijn ingezet in Stuttgart; zeven andere exem plaren hebben hun intrede ge daan in Wezel, dicht bij de Nederlandse grens. ADVERTENTIE Baarmoederhalskanker kan worden genezen als het in een vroeg stadium wordt ontdekt. Daarom is het ver standig om elk(!) jaar een uitstrijkje te laten maken door uw dokter. Libelle van deze week vertelt hoe zo'n uitstrijkje wordt gemaakt en wat er verder mee gebeurt. Wist u trouwens dat het hele onderzoek maar een paar minuten duurt en dat de meeste vrouwen er niets van voelen? Libelle is overal te koop. f 1,60 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een jury bestaande uit negen mannen en drie vrouwen zal over een tiental weken oordelen of Jeremy Thorpe (50) gewezen leider van de Britse liberale partij, en drie andere beklaagden zich inderdaad schuldig gemaakt hebben aan een moordcomplot. Thorpe zou boven dien een van de overige drie ertoe aangespoord hebben om Norman Scott, die nu paarden africht, maar vroeger Thorpe's homofiele vriendje was, te laten doodschieten. De zaak-Thorpe, die de internationale bijnaam „het proces van de eeuw" draagt, wordt be handeld in de Londense Old Bailey. De Old Bailey is rijk aan geschiedenis. In het verle den stonden daar beruchte moordenaars en moordenaressen, onder wie dr.Crippen, Ti mothy Evans en Ruth Ellis terecht. Ruth Ellis was de laatste vrouw, die na de tweede we reldoorlog in Engeland opgeknoopt werd. Ook de sensationele spionagezaak Blake werd behandeld in de Old Bailey. Blake was een gewezen Britse diplomaat, met een Engelse vader en een Nederlandse moeder. Hij had gespioneerd voor de Russen en liep een zware straf op. Nadien ontsnapte Blake echter uit zijn Londense gevangenis en vluchtte hij naar Rusland, waar hij momenteel nog steeds ver blijft. Alle juryleden in de zaak-Thorpe hebben van rechter Cantl^y opdracht gekregen geen enkel boek of krantenartikel meer te lezen over die affaire. De rechter heeft ook alle 69 journalis ten, die dit ophefmakende proces volgen, er voor gewaarschuwd geen enkele poging te doen om leden van de jury te interviewen, wie dit toch probeert, zal streng gestraft wor den. Bovendien zal het proces dan weer hele maal opnieuw moeten beginnen, met een vol ledig nieuwe jury. Thorpe kwam met zijn advocaat uit de Rolls Royce naar de Old Beiley. Zijn vrouw en zijn moeder wonen iedere zitting bij. De kroonge tuige Peter Bessell, een gewezen liberale afge vaardigde die nu in Californië woont, is op kosten van de Britse staat overgekomen uit Amerika. In de komende weken zal hij op nieuw zijn voor Thorpe bezwarende verhaal doen over de samenzwering om Norman Scott om het leven te brengen. Ook Bessell's hotel kosten worden betaald door de Britse natie. nwen i cty l lc Japon met driekwart mouw en modieuze schouder aksenten. In polyester/ fafonné. Kleuren kobalt en rood. *7Q Maten 36 t/m 44. Japon met noppen. Let op extra details als schouder- plooien en schoudervulling. Kleuren fuchsia, turquoise, wit en lila. iMaten 36 t/m 46. iode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. KAAPSTAD (AP/Rtr) - De Zuidafrikaanse regering heeft een rapport uitgebracht, waar in wetswijzigingen worden voorgesteld die betrekking hebben op de rassenscheiding in het land. Met name bepleit het rapport, sa mengesteld door de commissie-Riekert, rege ringssubsidies voor het huisvesten van zwar te werknemers en een betere accommodatie voor zwarte werknemers in de steden. Het rapport komt een week nadat de commissie- Wiehahn de aanbeveling deed zwarte vakbon den te erkennen en geschoold werk binnen het bereik van niet-blanken te brengen. De commissie-Riekert roept in feite op tot om buiging van het gehate beleid met betrekking tot slechts voor blanken gereserveerde gebie den. De mogelijkheid voor niet-blanken om zich buiten de hun toegewezen gebieden te vestigen, blijft evenwel gekoppeld aan werk en woongelegenheid. De commissie is tot de conclusie gekomen dat de zwarte stedelijke woongebieden meer moe ten zijn dan alleen slaapsteden, ten behoeve van de blanke industriële centra. Zij zouden meer moeten voorzien in de gebruikelijke dienstverlening en bovendien winkelcentra en markten moeten hebben. Bovendien wordt gesteld dat Zuid-Afrika het aantal zwarte werknemers uit naburige landen moet beperken en dat er betere wetten moe ten komen om blanken ervan te weerhouden illegale zwarte buitenlandse werknemers in dienst te nemen. Ook de positie van de vrouw moet beter worden beschermd. MANILLA (ANP) Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft gisteren op de UNCTAD-bijeenkomst in Manilla op de Filippijnen verklaard dat de Nederlandse regering zich ernstige zorgen maakt over de ontwikkeling sfinanciering van de arme landen. Daarbij zijn twee Massale moordpartij in Oeganda SOROTI (AP/UPI) Solda ten van de afgezette dictator van Oeganda, Idi Amin Dada, hebben in een wraak actie enkele weken geleden in de buurt van Soroti een trein met duizend passagiers doen stoppen, 50 mensen heb ben gedwongen uit te stap pen en dezen naast de spoor lijn hebben doodgeschoten. In Lira, in het noorden van Oeganda is de Italiaanse mis sionaris Giuseppe Santi door soldaten van Amin doodge schoten. Kort tevoren was een andere Italiaanse missionaris het slachtoffer van Amins troepen geworden. Van de 500 missionarissen en zusters die in het noordwes ten van Oeganda werken, heeft men al enige tijd geen bericht gehad. Het zijn in het algemeen Italianen. Burgers, die het gebied zijn ontvlucht schatten dat onge veer 10.000 soldaten van Amin op dse vlucht zijn. Dat is een veel groter aantal dan men aanvankelijk had ver wacht met elkaar strijdige ontwik kelingen gaande: het stagne ren van de hulpstroom uit de rijke landen en de steeds ho gere kosten van de invoerbe- hoeften. De toenemende kloof tussen beide elementen wordt voornamelijk opgevuld door particulier kapitaal. Daar door wordt de schuldenlast van de Derde Wereld echter steeds zwaarder, aldus minis ter Van Aardenne. Nederland meent dat er een evenwicht moet zijn tussen aanpassing aan de werkelijk heid enerzijds en aanpassing aan de rechtvaardigheid door de ontwikkelingslanden ander zijds. Dit betekent een goed gedefinieerde en goed volge houden inspanning op het ge bied van ontwikkelingshulp. De vijfde UNCTAD-conferen- tie moet zich niet alleen be zighouden met de kwesties uit de jaren zeventig die nog niet zijn opgelost. Ook moet de conferentie antwoord geven op vragen over de energie voorziening, werkgelegenheid en arbeidsverdeling. Volgens de minister zijn er ernstige tekorten op het ge bied van de financiering van de hulp, en UNCTAD zal moeten nagaan of nieuwe fa ciliteiten mogelijk zijn voor kredietverlening op middellan ge termijn. Secretaris-generaal Corea drong er gisteren bij de ver gadering op aan vooruitgang te boeken op de weg naar stabilisering van de grondstof- fenprijzen. De Westelijke lan den stellen zich echter op het standpunt dat dit onderwerp thuishoort bij de specialisten die zich in Genève met deze zaak hebben beziggehouden. j Complot ontdekt tegen Carter LOS ANGELES (UPI) - In Los Angeles is zaterdag de 35-jarige Raymond Lee Har vey aangehouden, die deel zou hebben uitgemaakt van een complot om president Carter te vermoorden. De aanhouding had plaats op een terrein bij het stadhuis van Los Angeles, waar de president een festiviteit zou bijwonen. Harvey was in het bezit van een startpistool met patronen. Hij zou daarmee een schot hebben moeten los sen om de aandacht af te lei den, zodat de andere samenz weerders hun slag hadden kunnen slaan. Dat zouden Mexicanen zijn geweest in de leeftijd van 19 tot 23 jaar. Astrid Proll geen Britse LONDEN (DPA) - De van terrorisme beschuldigde West- duitse Astrid Proll (32) is er dinsdag voor een rechtbank in Londen niet in geslaagd het Britse staatsburgerschap, door erkenning van haar hu welijk met een Brit, af te dwingen. De president van de recht bank, sir George Baker, aan vaardde weliswaar dat de hu welijkssluiting van Astrid Proll met de Britse loodgieter Robin Puttik in januari 1975 volgens de wet rechtsgeldig is. Hij weigerde evenwel een schriftelijke bevestiging van de rechtmatigheid van haar huwelijk te verstrekken. Zich beroepend op een beslis sing uit de zestiende eeuw volgens welke niemand ui zijn begane misdrijf voordee mag trekken, zei sir George: „Deze rechtbank kan en mag haar misdadige handelingen niet ondersteunen en het haar mogelijk maken het beoogde doel te bereiken". Van onze correspondent Ami van Vree) )NN Maar liefst vijf miljard mark I de regering van Noordrhein-Westfa- de komende vijf jaar uitgeven om miserabele sociaal-economische struc- ur van het Roergebied te verbeteren, veer een vijfde hiervan neemt voor zijn rekening. Dit heeft mi- r-president Rau van de deelstaat ren gezegd bij de opening van het eedaagse Roergebiedcongres in Kas- Jp-Rauxel waaraan 150 vertegenwoor- rrs uit alle geledingen van politiek industrie deelnemen. Het geld zal Vden gebruikt om een actieprogram- a mogelijk te maken dat voorziet in t behoud en het scheppen van ar- idsplaatsen waardoor de hoge werke- OP?0sheid vooral onder vrouwen en jeug- gastarbeiders kan worden wegge- «kt, voor het aantrekken van hoog- f lardige technologieën, voor stadsver- euwing en woningverbetering, voor ilieubescherming en voor een verster- og van het investeringsvermogen. Het is niet de bedoeling om de traditionele industrietak: kolen en staal te verdrij ven, maar om deze een bredere onder grond te geven. Minister Riemer van Economische Zaken zei gisteren dat prioriteit gegeven zal worden aan de bouw van milieuvriende lijke kolengestookte centrales voor de stroomvoorziening. In dit verband is met Bonn overeengekomen om de bouw van een 1400 MW-kolencentrale in Voerden op zo kort mogelijke termijn te realise ren. Het Roergebied, eens de motor van de Duitse economie, is de laatste jaren in een steeds ongunstiger daglicht komen te staan. Als gevolg van de malaise in ko len en staal is de werkeloosheid er op dit ogenblik ongeveer 50 procent hoger dan gemiddeld in de Bondsrepubliek en bereikt in enkele steden zelfs bijna acht procent van de beroepsbevolking. Het onaantrekkelijke woon- en werkklimaat heeft duizenden mensen uit het gebied verdreven; wat achterbleef waren de zwakkere bevolkingslagen en buitenland se werknemers. Marshallplan Een „Marshallplan" voor het Roergebied is de miljardensteun al genoemd die de regering in Düsseldorf voor structuurver betering van de grootste Europese indu strie-opeenhoping komende vijf jaar wil uitgeven. Zonder deze steun bestaat het gevaar dat het Roergebied, vanouds de belangrijkste motor van de (West)duitse economie die dertig jaar geleden werd gedemonteerd maar al even snel weer zijn belangrijke positie heroverde, ver paupert en tot een sociale afvalplaats de gradeert. De problematiek van het Roergebied is vergelijkbaar met die van Zuid-Limburg, alleen zijn de dimensies er vele malen groter. Met de kolencrisis in de zestiger jaren zette een economische achteruit gang in, waarbij voor het eerst bleek hoe schadelijk een „mono-cultuur", het drijven op slechts enkele bedrijfstakken, is. Door de malaise in de zogenaamde kolen- en staalindustrie gingen honderd duizenden arbeidsplaatsen verloren, zon der dat er nieuwe voor in de plaats kwa men. Op dit ogenblik is het werkeloos heidspercentage in het Roergebied onge veer de helft zo groot als in de rest van de Bondsrepubliek. Het bedraagt daar gemiddeld 6,2 procent van de beroepsbe volking en in steden als Duisburg en Ge- lsenkirchen bijna 8 procent Daarbij heeft nog altijd ongeveer 40 procent van de werkende bevolking een baan in de kolen en staal. In een dergelijke eenzijdi ge structuur is het voor werkelozen moeilijk om aan werk te komen, temeer omdat er onder hen zoveel ouderen, on geschoolden, vrouwen en jeugdige bui tenlanders zijn. Een tweede ontwikkeling, de migratie, versterkt deze negatieve tendens. Het Roergebied met zijn vermenging van woongebieden en industriecomplexen is zoals bekend niet een van de aan genaamste gebieden om te verblijven. De combinatie van milieuvervuiling en eco nomische teruggang heeft veel mensen ertoe doen besluiten ergens anders te gaan wonen. Deze groep bestaat echter vooral uit geschoolde vakmensen met ho gere inkomens; achterblijvende mensen met lagere inkomens, grote gezinnen, on geschoolden, gastarbeiders. Steden en ge meenten innen daardoor minder belastin gen waardoor ze steeds minder aan een verbetering van het woonklimaat kunnen doen en het gebied nóg onaantrekkelij ker wordt Een vicieuze cirkel. Om die te doorbreken riep de regering van de deelstaat Nordrhein-Westfalen een massaal Roergebied-congres bijeen waar alles bijeen was wat maar macht en in vloed heeft om een actie-programma op te stellen waarin alle tegenstrijdige be langen zouden kunnen worden onderge bracht Want met geld alleen is de „ko- lenpot", zoals het Roergebied wordt ge noemd, niet te helpen: alle partijen moe ten bereid zijn hun steentje aan de ge wenste opbloei van het gebied bij te dra gen. Hoe moeilijk dit is moge uit het volgen de blijken. Om de nodige arbeidsplaat sen te scheppen en de eenzijdige struc tuur te verbreden, moeten nieuwe bedrij ven worden aangetrokken. Het meest daarvoor in aanmerking komen chemi sche bedrijven en kapitaalgoederenindus- trie. Maar deze zullen ongetwijfeld het toch al zwaarbelaste milieu verslechte ren. Tegelijkertijd is het echter dringend nodig om het milieu te verbeteren, wil het Roergebied in de toekomst een leef baar woonklimaat behouden. Bedrijven en gemeentebesturen zullen daarom de nodige investeringen moeten doen om dil te bereiken. Een typisch voorbeeld van de botsing tussen twee belangen: hel scheppen van arbeidsplaatsen en milieu behoud een probleem dat zich pas de laatste tijd, en in het Roergebied in volle omvang manifesteert

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9