i Libanon verwerpt uitnodiging flsraël tot vredesgesprelc UNCTAD 5zoekt oplossing voor schuldenvraagstuk Bevrijdingsleger Oeganda begint op verzet te stuiten SITHOLE BOYCOT NIEUWE PARLEMENT Deserteur hield zich 28 jaar verborgen in een kamer Politieke gevangenen in China verkeren in slechte omstandigheden IUITENLAND LEIDSE COURANT, DINSDAG 8 MEI1979 PAGINA 7 ,LAAT UNIFIL GEWELD GEBRUIKEN" (Bin- juist ;n, zo ERUZALEM/BEIROET (Rtr) Liba- heeft met kracht een uitnodiging Israël tot het voeren van vredesbe- prekingen verworpen, die premier Be- n si in gisteren in een toespraak voor de bur Inesseth, het Israëlische parlement tot na -ibanon had gericht. Premier Selim Al- van Libanon beschuldigde Israël kringfran barbaarse agressie jegens zijn ^dgebied ook gisteren voerde Isra- luchtaan vallen uit op Palestijnse i-meekamPcn in Liabnon en zei dat er urge- een sprake van is dat „geweld en inti- sroep nidatie Libanon zullen dwingen zijn bui. tanden met de gemeenschappelijke Ara- ische zaak te verbreken". mij n be- rolgens premier Begin kan binnen enke- dagen vrede gesloten worden tussen Israël en Libanon, maar hij zei dat Isra ël de Palestijnen op Libanees grondge bied zonder onderbreking zal blijven be stoken „totdat die moordenaarsbende niet meer in staat is ons schade te be rokkenen". Hij verklaarde zich bereid president Sarkis van Libanon te ontmoe ten. Volgens Begin hebben de Arabische landen voldoende geld en grond beschik baar om de Palesijnse vluchtelingen te huisvesten. Syrië doet er het beste aan zijn troepen uit Libanon terug te trek ken, aldus Begin. Oppositieleider Simon Peres kenschetste de uitnodiging van Be gin aan Sarkis als niet serieus. Egypte heeft gisteren de Verenigde Sta ten gevraagd krachtig in te grijpen tegen de Israëlische aanvallen op Libanon, die de vredespogingen in gevaar brengen, al dus Egypte. De Veiligheidsraad komt vandaag achter gesloten dueren bijeen om het voorstel van Libanon te bespre ken om Unifil te machtigen geweld te gebruiken tegen degenen die haar in de uitvoering van haar taak belemmeren. Volgens Libanon vormt de Israëlische steun aan de christelijke militie in Zuid- Li banon een bedreiging voor de veilig heid van de troepen die in dienst staan van de Verenigde Naties. Libanon wil dat de troepen de bevoegdheid krijgen „vrede af te dwingen". In de christelijke wijk van Beiroet zijn christelijke milities gisteren slaags ge raakt met Armeniërs. Het was voor het eerst in de burgeroorlog van Libanon dat Armeniërs betrokken raakten bij een gevecht. lanadese rSkespen voor hina OTTAWA (Reuter) Canada leeft de Chinese Volksrepu bliek een zending wespen ge stuurd om wonnen te helpen verdelgen die de kool- en bloemkooloogst aanvreten. Dr. eher, een deskundige van het Canadese ministerie rfüVan lan bouw, zei dat de henking zou kunnen leiden ^t insektenuitwisseling op dï grote schaal. China heeft nogal wat insek- die van dienst zouden kunnen zijn bij de bestrijding n*-.van plagen waarmee wij te kampen hebben", zei hij. hten 21 executies in Iran de TEHERAN In Teheran zijn vanmorgen 21 functionarissen van het bewind van de sjah ^geëxecuteerd. De radiozender „de stem van de Islamitische republiek" meldde dat onder de terechtgestelden onder an dere de voormalige voorzitter van het parlement, Jaavad Da'Eed, de voormalige minis ter van voorlichting, Gholam fteza Kianpour, en de voor malige minister van onder- Amali Teherani, waren. Gisteren werd een ge neraal geëxecuteerd, ftlgens de radio waren de ((executeerden schuldig be- irJ ronden aan „oorlog tegen God en corruptie op aarde", een standaard-beschuldiging tegen functionarissen van de sjah. Voorts waren zij veroor deeld wegens martelen en het deelnemen aan slachtingen. Ambtenaren in Israël staken TEL AVIV (UPI) Een sta king van drie dagen van bij na 40.000 ambtenaren heeft een verlammende uitwerking gehad op de gezondheidszorg, de spoorwegen en de postbe stelling, en dreigt over te slaan naar andere sectoren van de Israëlische economie. De staking is een onderdeel van algemene arbeidsonrust als gevolg van de sterk geste gen inflatie in Israël. De staking, die zondag begon en tot vandaag duurt, is een nieuwe aanval van de arbei ders op de economische poli tiek van de regering-Begin in de voortdurende strijd van de vakbeweging, de HistraduL Diefstal van lijkwade verijdeld TURIJN (AP) Twee jonge lui zijn tijdens het afgelopen weekeinde gearresteerd toen aj probeerden de heilige lijk wade, het kleed waarin het li chaam van Christus na zijn dood gewikkeld zou zijn ge weest, uit de kathedraal van Turijn te stelen. Het is de vijfde keer in zeven jaar dat een dergelijke poging werd ondernomen. Het kleed heeft er tot nu toe geen nade lige gevolgen van ondervon den. De gegijzelde ambassadeur in San Salvador pakt samen met medegijzelaars tasjes met voedsel aan. Ambassadeur Costa Rica vrijgelaten SAN SALVADOR (AFP) De ambassadeur van Costa Rica in San Salvador, Julio Esquivel, die sinds vrijdag middag door leden van het revolutionaire volksblok in zijn ambassade werd gegij zeld, is gisteravond vrijgela ten. Ook de overige «vijf mensen die in de ambassade werden vastgehouden, zijn vrijgelaten, zo is uit San Salvador vemo- SALISBURY Maandag wa ren de zwarte vertegenwoor digers voor het eerst in de meerderheid in het nieuwe Rhodesische parlement. Maar de bijeenkomst werd geboy cot door twaalf leden van de partij van dominee Sithole, die tweede werd bij de re cente verkiezingen na de par tij van de andere zwarte na tionalistische leider en aan komend premier Muzorewa, BERLIJN (Upi) Een Ame rikaanse militair die de dienst was ontvlucht en die zich de laatste 28 jaar ver borgen heeft gehouden in de woning van zijn vriendin in Berlijn, heeft gezegd dat hij zich weer bij zijn onderdeel heeft gemeld omdat hij geen bron van inkomsten heeft sinds de vrouw aan kanker is overleden. Petree vertelde dat hij de po litie zelf had willen bellen, maar dat hij niet had gewe ten wat met een muntauto- maat aan te moeten. Ten ein de raad had hij een vrouw die langsliep gevraagd het nummervan de politie te draaien. De politie luisterde naar Pe- tree's verhaal en bracht hem vervolgens naar een zieken huis om behandeld te worden wegens hernia. In het ziekenhuis geïnter viewd vertelde Petree dat hij op 15 mei 1951 van zijn 6e in- fanterieregiment was weggelo pen, „omdat ik moeilijkheden in het leger had en ik ver liefd was op een Duits meis je". -Tot 1961 woonden hij en het meisje in bij haar moeder, een weduwe. Later huurde het meisje een twee-kamerflat en smokkelde haar vriend er in de duisternis naar toe. Petree heeft zich al die tijd niet bij de ramen, laat staan op het balkon vertoond en' steeds gewoond in één kamer. Pleidooi voor meer veiligheid in de lucht LUXEMBURG (ANP) Het Europees parlement heeft gis teren in Luxemburg bij de regeringen van de negen lan den van de Europese Ge meenschap gepleit voor een reorganisatie van de Westeu- ropese luchtverkeersleiding. Het huidige systeem, zo meen de het parlement, vertoont ge breken die leiden tot kostbare vertragingen, en de bestaande controle-netwerken en de pilo ten zwaar belasten. die 51 van de 72 zwarte ze tels in het parlement kreeg. Volgens Sithole doordat er werd geknoeid. Hij heeft een onderzoek geëist. Bulderend lachen weerklonk in het par lement, toen de naam van de afwezige Sithole werd afge roepen. In de zitting fungeer de het parlement als kiescol lege voor acht blanken uit een lijst van zestien. Deze acht moeten de twintig direct gekozen blanke afgevaardig den komen versterken en de partij Rhodesisch Front van premier Smith, die tijdens de hele zitting naast zijn opvol ger Muzorewa zat. Met de zwarten in de meer derheid werden acht meest nieuwe gezichten uit de zes tien gekozen en wel mensen van wie bekend is, dat zij be trekkelijk gematigd zijn in rassenkwesties. Voormalige KLM- accountant verhoord NEW YORK (ANP) De Amerikaanse beurscommissie, SEC (Security and Exchange Commission), heeft gisteren een begin gemaakt met het ondervragen van de ontsla gen assistent-accountant van de KLM, Jos de Wit, in het kader van een officieel on derzoek naar het al of niet correct functioneren van de KLM. In een besloten zitting, geleid door de advocaat Charles M. Hom en de accountant Bur ton W. Wiand, werd de ex- KLM-employee ruim vijf uur onder ede verhoord. Een aan tal van de KLM-documenten die De Wit in zijn bezit heeft werden geregistreerd en mor gen en donderdag zal de heer De Wit ODnieuw worden ver hoord. MANILLA Se cretaris-genera al Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft giste ren in Manilla de vijfde Conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling geopend. Waldheim drong er bij de rij ke landen op aan om niet te wachten op een herstel van de wereldeconomie alvorens over te gaan tot een herin richting van de economische be trekkingen met de on twikkelingslan- den. De rijke lan den moeten de ont wikkelingslanden in staat stellen meer te importeren terwijl hervedeling van de beschikbare arbeid eveneens ge boden is. De arme landen worden steeds meer gefrus treerd door de traagheid waarmee de doeleinden wor den verwezenlijkt In Manilla werd van officiële zijde vernomen dat pre mier Ohira van Ja pan donderdag be kend zal maken dat zijn land IJS tot 1,5 miljard gul den aan bet grond- stoffenfonds ter be schikking zal stel len, dat bedoeld is om de grondstof- fenprijzen te stabi liseren. Verder zal Japan zijn ontwik kelingshulp ver dubbelen tot 2,8 miljard dollar in 1980 en de invoer- belasting op im portgoederen uit de armste landen opheffen. (Van onze correspondent) MANILLA Twee problemen zullen de vijfde VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD 5) in de Fi lippijnse hoofdstad Manilla beheersen. Het ene is het groeiend gevaar van protectionisme in het Westen tegen de import van producten van lage kost prijs uit de Derde Wereld. Het tweede probleem is het feit dat van elke drie dollar die de meeste landen in de Der de Wereld verdienen er een bestemd is voor het afbetalen van schulden aan regeringen, banken of andere instellin gen in het Westen. Deze problemen tezamen zullen UNC TAD 5 beheersen, zoals de grondstof- fenproblematiek UNCTAD 4, drie jaar geleden in Nairobi, heeft beheerst. Toch vormen de grondstoffen nog steeds een vitaal probleem. Hoewel zij zijn onder gebracht bij afzonderlijke besprekingen, zullen de schermutselingen over het grondstoffenplan in Manilla plaats vin den, omdat er meer dan een miljard gulden op tafel moet komen. Toch valt te betwijfelen of dit probleem de confe rentie in Manilla kan doen mislukken. Wel kan dit het probleem van schulden en hulp. Het secretariaat van UNCTAD heeft een frontale aanval voorbereid op de manier waarop over de schulden van de Derde Wereld wordt onderhan deld. Het debat over protectionisme draagt het gevaar in zich dat er ver deeldheid ontstaat tussen de nieuw ge ïndustrialiseerde landen in Azië en La- tijns-Amerika enerzijds en de minst ontwikkelde landen in Afrika ander zijds. Maar door de schulden zijn die landen meer vereend dan ooit. Het probleem van alle hulpverlening is niet alleen dat er te weinig gegeven wordt, maar ook dat de hulp in ver keerde vorm komt. Veel westelijke hulp wordt gegeven in de vorm vain leningen en onder de conditie dat de hulp wordt besteed aan goederen en diensten uit het land dat de hulp verleent Ook in progressieve Westerse landen wordt deze vorm van hulpverlening vaak toe gepast om haar te behoeden voor de besnoeiingen die de publieke uitgaven treffen. De gevolgen worden duidelijk met het volgende voorbeeld: Groot-Brit- tannié besteedde in 1977 voor 589 mil joen pond sterling aan ontwikkelings hulp gemiddeld 49 miljoen pond per maand. Maar in maart van dit jaar ont ving het 60 miljoen pond aan orders vanuit die ontwikkelingshulp. OPEC-hulp Een andere teleurstelling voor de onde rontwikkelde landen betreft de hulp door de OPEC-landen. In 1976 gaven de tien voornaamste OPEC-leden een geza menlijke hulp van bijna negen miljard dollar d.w.z. 3,7 procent van hun bruto nationaal produkt en ze waren daarmee heel wat vrijgeviger dan de meeste Westerse donorlanden. Maar de hulp was voornamelijk gericht op de Arabische regio en de moslimlanden, in plaats van dat de vervelende gevolgen van de olieprijsverhoging voor de arm ste landen werden bestreden. Bovendien werd bijnade hele OPEC-hulp in de vorm van leningen gegeven, niet in die van giften. De leiders van de Derde Wereld voelen er weinig voor de OPEC hierop aan te vallen, en ze betogen dat de olieprodu centen hen hebben geleerd hoe ze moe ten onderhandelen met de multinatio nals. Maar voor de armste landen die steeds verder wegzakken in het econo misch moeras, is dit argument al flink uitgesleten. De minst ontwikkelde landen gaan zwaar gebukt onder de schuldenlast. UNCTAD 4 in Nairobi riep de westelij ke landen op de schulden van de minst ontwikkelde landen te schrappen en de voorwaarden van de schulden van de 45 landen die het meest te lijden had den van de gevolgen van de recessie in de jaren 1974-'75 te verzachten ofwel door de termijn van terugbetaling te verlengen ofwel door de rente te verla gen. Het eerste verzoek werd grommend in gewilligd. Tegen het eind van vorig jaar hadden elf belangrijke donorlanden in totaal 6,2 miljard dollar aan schulden van leningen omgezet in giften, en daarmee de minst ontwikkelde landen voor de komende twintig jaar 300 mil joen dollar aan afbetalingen bespaard. Alleen de Verenigde Staten en Frank rijk lieten een dergelijke maatregel ach terwege. Toch loste deze maatregel maar een veeertigste deel van het gehele schul denprobleem op. Het doel van UNC TAD is nu richtlijnen te ontwerpen voor onderhandelingen over deze pro blematiek. Momenteel wordt de verlich ting van schuld behandeld in een reeks clubs van schuldeisers, die de gezamen lijke schuld van afzonderlijke landen onder ogen nemen. De voornaamste schulden zijn die van India, Bangladesj, Pakistan en Indonesië. Vernederend Functionarissen van UNCTAD hebben ervoor gewaarschuwd dat dit systeem vernederend kan zijn en ook politiek beladen. Pakistan werd zwaar gesteund door de Verenigde Staten toen het om verlichting van schulden vroeg in het begin van de jaren '70. Nu heeft het land zijn rol van brug naar China ver loren, terwijl de Verenigde Staten ver stoord zijn door de nucleaire plannen van Pakistan. Het gevolg was dat een aanvraag aan de gezamenlijke donor landen tot verlichting van de schuld vo rig jaar werd afgewezen. Nog belangrijker is dat de clubs van crediteuren, volgens de functionarissen van UNCTAD, bij het behandelen van de schulden niet de gehele ontwikkeling van het land, en dan vooral de toestand van de exportindustrie, in hun beschou wing betrekken, en evenmin ermee re kening houden dat het terugbetalen van schulden zó de groei kan belemmeren, dat een land niet meer tot terugbetaling in staat is. Typisch voorbeeld van een dergelijke situatie is de zware schuld van de ko perproducenten. Het meest dramatisch is de toestand van Zaïre, dat al jaren lang in uiterst riskante relatie staat tot zijn crediteuren. Vorig jaar, na de twee de invasie in de zuidelijke mijnprovin- cie Shaba, vormden de schuldeisers met het IMF een groep om de hulp en de schulden van het land te behandelen en de gammele staatshuishouding van pre sident Moboetoe te hervormen. Een andere Afrikaans land, Zambia, heeft net als andere koperproducenten de wereldprijzen zien dalen tot beneden de produktiekosten. Een hele serie van tijdelijke hulpoperaties is aaneenge- hecht, maar zonder werkelijk succes. De donorlanden zijn nu afkerig van nog meer hulpverlening. UNCTAD stelt nu een nieuwe schulden commissie voor om de schulden van de Derde Wereld te bekijken in de contaxt van de economische resultaten en de verbruikersprijzen. Tot dusver is dit voorstel door het Westen verworpen, omdat het elk schuldgeval op zichzelf wil beoordelen, ook al hebben de credi teuren de noodzaak van meer coördina tie tussen de hulpverleners (IMF, rege ringen en Wereldbank) ingezien. Banken Het schuldenprobleem is verder gecom pliceerd door de rol van de particuliere banken, wier aandeel in de leningen aan de Derde Wereld is gestegen van 4 procent in 1970 tot naar schatting 28 procent in 1977. Deze banken zijn con troversieel en niet controleerbaar, zij werken met het oogmerk van winst in plaats van ontwikkeling, ongeveer ver gelijkbaar met de rol van de multinati onals. Zij voorzien in kredieten, een eerzame weg naar rijkdom voor een Westeree zakenman, maar zij lenen zel den aan de landen die het geld het hardst nodig hebben, omdat zij niet kredietwaardig worden beschouwd en niet in staat tot terugbetaling van schulden. Terugbetaling aan banken moet boven dien geschieden in buitenlandse valuta, hetgeen betekent dat de leningen veelal worden geleverd aan exportindustrieën, maar niet aan sociale programma's, scholen en ziekenhuizen. Hiermee wor den de traditionele Noord-Zuid-handel- spatronen voortgezet. UNCTAD 5 zal spreken over een voor stel om internationale garanties te ver lenen voor leningen door banken. De banken zullen dan geen bemoeienis meer hebben met de kredietwaardig heid van een bepaald land. Er ligt bo vendien een voorstel om de rentebeta ling door de armste landen te subsidië ren. (Copyright The Guardian) HONGKONG (AP) Politie ke gevangenen in China zit ten opgesloten in een oude gevangenis in Peking, waar zij blootstaan aan martelin gen, slecht voedsel krijgen en zonder medische verzorging komen te overlijden. Dit staat in een artikel in het tijdschrift Tan Suo (onder zoek), dat door politieke acti visten in Peking wordt uitge geven. In een gisteren in Hongkong verkregen exemplaar van Tan Suo worden de namen van verschillende Chinese politie ke gevangenen genoemd. Geen van hen kan echter tot de politieke vooraanstaanden worden gerekend. Tan Suo wordt beschouwd als het radikaalste van een aantal tijdschriften, dat door politieke activisten is uitgege ven sedert de regering eind vorig jaar enige liberalisering toestond, aan welk proces in middels een halt is toegeroe pen. Een van de voornaamste redacteuren van Tan Suo, Wei Jingshen, is in maart ge arresteerd, dezelfde maand waarin het blad het artikel over de gevangenissen gepu bliceerd heeft. Van Wei is sinds zijn aanhouding niets meer vernomen. De auteur van het gevangeni sartikel, Liang Yao, verklaart verscheidene mensen te heb ben ondervraagd die „per soonlijke ervaringen" hebben gehad met het gevangenisle ven. Zij zeiden „vernederd en gefolterd" te zijn. „Wanneer men de aankomsthal van het gevangenisstation betreedt, wordt men geheel uitgekleed en onderzocht. Als men zich niet uiterst nederig gedraagt, wordt men in minder ernstige gevallen beledigd en in ernsti ge gevallen mishandeld", al dus Tan Suo. Mannen en vrouwen, gevolgd door hun eventuele kinderen, worden in de overvolle aan komsthal samengeperst Het totale aantal gevangenen is moeilijk te schatten, omdat de gedetineerden in ver uiteen liggende vleugels worden op gesloten. De cellen zijn koud en klein en hebben lage pla fonds. De gevangenen worden dicht opeen gepakt en zijn ge dwongen te eten, slapen en hun behoefte te doen, zonder dat zij uit hun cellen mogen, aldus het artikel. TANZANIAANSE TROEPEN AMINS STAMGEBIED DICHT GENA DERD (Van onze correspondent Tony Avirgan) MASINDI Hoge Tanzaniaanse en Oe- gandese militairen hebben gisteren in de buurt van Kampala besprekingen ge voerd over de laatste fase in de bevrij dingsoorlog, namelijk het innemen van de laatste drie steden die zij nog niet in banden hebben. Woordvoerders van het Tanzaniaanse leger hebben gezegd dat een mare op de steden Geloe, lira en Aroea ophanden was. Deze drie laatste Steden zouden waarschijnlijk nog moei lijkheden opleveren daar zij in een ge bied liggen dat sterk gekant is tegen de afzetting van Amin. Volgens ooggetuigen zouden naar schatting 10.000 soldaten zich in de buurt van Aroea, de stad waar Amin uit afkomstig is, opmaken voor een harde strijd. Een verslaggever van The Guardian m Oeganda meldt uit Masindi dat bij de in name van de stad drie soldaten werden vergiftigd door het eten van een appel die zij van inwoners gekregen hadden. De Tanzaniaanse soldaten hadden geen reden om achterdochtig te zijn. Tot nu toe werden zij tijdens hun lange mare door Oeganda overal juichend ontvangen en kregen vaak allerlei geschenken van de bevolking. Masindi ligt echter niet ver van het westelijke Nijlgebied, waar Amin vandaan komt en waar de bevolking waarschijnlijk minder blij is met het nieuwe bewind. De materiële steun, de waardevolle in lichtingen en de vele aanmoedigingen die de soldaten overal in Oeganda van de bevolking ontvingen, zullen zij ten noor den van Masindi niet vinden. Het bevrij dingsleger trekt nu over de Albert-Nijl het westelijke Nijlgebied in, op naar Aroea, Amins geboortestad. De Tanzaniaanse soldaten zouden ver moord zijn door stamleden van Soedan- negers of Niloten die die droge vlakten van het westelijke Nijlgebied bewonen. Onder die stammen bevinden zich ook Amins eigen Kakwa's, een 50.000 leden tellend oorlogszuchtig en gevreesd volk. Na het verlies van Amins leger elders in Oeganda vluchtten, naar wordt aangeno men, meer dan 10.000 zwaar bewapende soldaten uit het noorden van Oeganda naar het westelijke Nijlgebied. Een deel van de soldaten zou naar Soedan zijn gevlucht, maar vele anderen zouden vast besloten zijn hun thuisgebied te verdedi gen. De Tanzanianen vertrouwen erop dat zij ook het resterende verzet de kop in zul len kunnen drukken. Maar zij maken zich wel zorgen om de burgerbevolking. Wanneer de Tanzaniaanse troepen over de Nijl trekken, zullen zij voor het eerst een vijandige bevolking tegenkomen. An dere Oegandezen hebben de soldaten ge waarschuwd dat zij grote kans lopen het doelwit te worden van een regen van pij len en speren van de primitieve oorlugs- zuchtige stammen. Een hoge officier die direct aan de ope ratie deelneemt vertelde wat de moeilijk heden waren: „Om vijandelijke soldaten maak ik mij geen zorgen; die doden wij gewoon als ze tegenstand bieden. Maar de burgers vormen een probleem. Er hoeven maar een paar van mijn jongens gedood te worden door speren en we zullen met geen mogelijkheid onze troe pen in de hand kunnen houden. Ze zul len dan alles neerschieten wat beweegt".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7