Jacht op harde RAF-kern na dood van terroriste Proces tegen Thorpe morgen voor Old Bailey Ontvoerde militairen vandaag weer op post binnenland/buitenland ONVERWACHT GROTE ZEGE KREISKY IN OOSTENRIJK >d Bombardement op kampen Palestij nen geE Man door politiekogel in bil getroffen Hotels in Gelderland en Overijssel goedkoper Vrouw bij brand in Amsterdam omgekomen Van Agt laakt PvdA- standpunt over NAVO LEIDSE COURANT MAANDAG 7 ME11979 PAGINA 5 hts 4 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na de aanhouding vrijdaga vond in Neurenberg van één van de meest gezochte terroristen, de 28-jarige Elisabeth von Dyck, die daarbij door politiekogels werd gedood, is dit week einde in heel de Bondsrepubliek een in tensieve speurtocht begonnen naar vijf personen die tot de „harde kern" van de RAF worden gerekend: Christian Klar, Adelheid Schulz, Rolf Heissler, Monika Helbing en Werner Lotze. Hun vingeraf drukken zijn gevonden in dezelfde wo ning waar Elisabeth von Dyck zich op hield. Uit aantekeningen die bij haar werden gevonden bleek dat een nieuwe terreuraanslag wordt gepland. Behalve een groot aantal tips heeft de jacht nog geen concrete resultaten opgeleverd. De schuilplaats van de RAF-leden is ont dekt in de loop van het onderzoek dat werd verricht n.a.v. twee recente banko vervallen in Neurenberg en Darmstadt, waarbij in totaal een kwart miljoen mark werd buitgemaakt. Volgens een re chercheur had de hele groep gearres teerd kunnen worden als men een dag eerder was geweest. Nu liep alleen Elisa beth von Dyck in de val die de politie vrijdagavond voor hen had opgesteld. Toen zij merkte dat zij bij de voordeur van haar woning werd opgewacht, trok zij volgens de politie onmiddellijk het pistool dat zij schietgereed bij zich droeg. De rechercheurs vuurden onmid dellijk terug waarbij twee kogels de ver dachte troffen. Ruim een uur later over leed zij aan haar verwondingen. Op haar lichaam werden magazijnen met talrijke dumdum kogels aangetroffen. Elisabeth ven Dyck wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer die daarbij werd gedood. Ook werd zij gezocht in verband met de moordaanslagen op procureur-ge neraal Buback en de bankier Ponto, als mede vanwege haar aandeel in de over val op de Duitse ambassade in Stock- (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Voor de derde achtereenvolgende keer is het de Oostenrijkse sociaal-democra ten, of beter gezegd hun voorzitter, de vader- - figuur en politieke veteraan bondskanselier d Bruno Kreisky (68) gelukt om bij de parle mentsverkiezingen gisteren de absolute meer- lerheid van de stemmen te krijgen. De SPOE wist zelfs het aantal zetels in de Nationaal Rath te vergroten van 93 tot 94 of 95. Dit ging vooral ten koste van de Volkspartij ïn vij(DEVP), die sterk terugging in de gunst van de kiezers en nu met 76 of 77 zetels (was 80) genoegen moet nemen. De kleine rechts-libera- le partij FPOE boekte lichte winst en krijgt nu 11 of 12 zetels (was 10). Behalve aan de enorme populariteit van Kreisky, een van de oudste regeringsleiders in Europa, is het succes van zijn partij vooral te danken aan het politieke pokerspel dat hij tactisch heel slim heeft gespeeld. De bonds kanselier heeft de kiezers namelijk van het :ijn in te afgelodi en be en aai >e da s siga le tiea kltuur a twe tijn n aa en za n eei D ioneen r gelfr begin af aan voor het blok gezet: als hij niet de absolute meerderheid zou krijgen, zou hij in geen geval een coalitie aangaan en zelfs mogelijkerwijs terugtreden. Dit heeft waar schijnlijk bij een aantal kiezers de laatste aar zelingen om op de SPOE te stemmen wegge nomen. Bovendien heeft de belangrijkste te genstander, de Volkspartij, weinig indruk kun nen maken door gebrek aan talentvol leider schap en aan belangrijke politieke strijdpun ten. De lijstaanvoerder van de DEVP, Josef Taus, is een kleurloos figuur en onder Kreisky heeft Oostenrijk sociaal-economisch gezien een grote vlucht genomen, hoewel de sociaal-democraten zeker geen progressief be leid voeren. Van belang voor de uitslag van de verkiezin gen was voorts het gedrag van de jongeren die voor het eerst hun stem uitbrachten. Deze groep bedroeg circa negen procent van de 5,2 miljoen kiezers. Voorts speelde de opkomst een rol, die gisteren meer dan 90 procent be droeg. Amerika stelt nazi- jager aan WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt dat de 58-jarige Walter Rock ier de leiding krijgt over een federaal kantoor dat onder zoek gaat verrichten naar nazi-misdadigers in de Vere nigde Staten. Tot nu toe behoorde het op sporen van nazi's tot het - werk van de immigratie- en "g naturalisatiedienst die echter 'ntrunj daarvoor sterk bekritiseerd gezj werd. lie d orgar BEIROET (AFP) De Israëlische luchtmacht heeft zondag ochtend Palestijnse kampen in Libanon gebombardeerd in de buurt van Tripoli aan de Middellandse Zeekust. Doel van de aanval waren opleidingskampen van Palestijnse guerrillastrij ders, die als basis dienden voor terroristische acties tegen Is raël. Volgens mededelingen uit Beiroet zijn bij het bombarde ment dertig mensen gedood of gewond. Het bombardement volgde op een treffen tussen Palestijnen en een leden van de rechtse militie bij de Israëlische grens bij Metullah. Volgens Palestijnse bron hebben Palestijnse com mando's zondag twee Israëlische soldaten gedood bij een aan slag op een station in Jeruzalem. Dreigende kabinetscrisis in Suriname PARAMARIBO (ANP- SNA) In Suriname is de kans op een kabinetscrisis toegenomen, door het plotse linge overlijden eergisteren van het Surinaamse parle mentslid Walter Zalmijn. De zittende coalitieregering van premier Arron kan niet langer rekenen op de steun van een meerderheid in het parlement, hoe gering (20 te gen 19) die ook was. Voor de toelating in het Surinaamse parlement van wijlèn Zal- mijns opvolger zijn minimaal twintig stemmen nodig. Amins troepen verder in het nauw MASINDI (UPI/AFP - Tan- zaniaanse en Oegandese be vrijdingstroepen hebben in het afgelopen weekeinde de stad Masindi in het noorden veroverd. De bevrijdingstroepen beheer sen nu het grootste deel van Oeganda en maken zich nu op tot de verovering van Idi Amins geboortestreek in het noordwesten. Volgens sommi ge berichten is Amin in het noordwesten, volgens andere berichten zou hij in Libië zijn. De betogende menigte voor het Capitool in Washington. Betoging tegen kerncentrales in Washington WASHINGTON (DPA/UPI) Naar schatting actrice Jane Fonda. Uit Harrisburg, waar on- 50.000 mensen hebben gisteren in Washington langs een ernstig ongeluk met een kerncentrale betoogd tegen het gebruik van kernenergie, is gebeurd, waren 5000 mensen gekomen om Het thema van deze betoging was „Geen nleu- aan de betoging deel te nemen, we Harrisburgs". In Brownsferry is, als gevolg van een lek in het koelsysteem van een kerncentrale, een geringe Tot de belangrijkste sprekers behoorden gou- hoeveelheid radio-actief materiaal in de rivier vemeur Edmund Brown van Californië en de de Tennessee gekomen. Bezetters in San Salvador blijven bij eis SAN SALVADOR (UPI) De guerrillastrijders die in de Middenamerikaanse staat El Salvador de ambassadeurs van Frankrijk en Costa Rica alsmede ambassadepersoneel in de onderscheidene ambas sades gegijzeld houden, heb ben laten weten, dat zij vast houden aan hun eisen, name lijk de vrijlating van vijf van hun leiders. Een aanbod voor vrije aftocht hebben zij afgewezen. Voedselvergiftiging na maaltijd „jaar voor het kind" NEW DELHI (AP) Onge- veer 600 kinderen, die giste ren ter gelegenheid van de viering van het internationa le jaar van het kind een ge zamenlijke maaltijd in een kerk hadden genuttigd, zijn in aller ijl naar ziekenhuizen in Madras overgebracht, na dat zij verschijnselen van voedselvergiftiging vertoon den. Naar schatting 250 van hen moesten in het ziekenhuis op genomen worden, terwijl de rest na behandeling naar huis kon gaan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De wereldpers zal ruim vertegenwoordigd zijn op het „proces van de eeuw" over de geruchtmakende zaak-Thorpe, dat morgen begint in de Old Bailey te Londen. Het kan tien tot twaalf weken duren. Ambtenaren van de Old Bailey venvachten, dat het nieuwsgierige publiek al 's morgens vroeg in de rij zal staan om een plaats je te kunnen veroveren, zodra de deuren van de rechtzaal geopend worden. Jeremy Thorpe (50), gewezen leider van de Britse liberale partij, wordt met drie anderen beschuldigd van samenzwering om een ex-mannequin, Norman Scott, uit de weg te ruimen. Scott beweert, dat hij met Thorpe een langdurige homofiele re latie gehad heeft Zijn vroegere vriend en beschermheer wordt er ook van be schuldigd de gewezen vice-penningmees ter van de liberale partij, David Holmes, aangespoord te hebben Scott te vermoor den. De vier beklaagden ontkennen alle schuld. Afgelopen december is de kleine rechtbank van Mainehead in West-Enge- land evenwel na een voor-onderzoek van drie weken tot de conclusie gekomen," dat de zaak-Thorpe belangrijk genoeg was om behandeld te worden door de Old Bailey van Londen. Dit hoge ge rechtshof houdt zich onder meer bezig met moordzaken. De maximum straf die de vier beklaagden kunnen krijgen is tien jaar gevangenis. Thorpe heeft afgelopen week de liberale Lagerhuiszetel van het kiesdistrict Noord-Devon, die hij twintig jaar lang bezet had, verloren ten voordele van een conservatieve kandidaat. Zijn nederlaag was het rechtstreekse gevolg van het ho mofiele schandaal waarvoor hij ook in 1976 ontslag heeft moeten nemen als lei der van de Britse liberale partij. Hij werd toen opgevolgd door David Steel. Het is duidelijk, dat Thorpe zijn vroege re vriend Norman Scott, die momenteel aan de kost komt als africhter van paar den, een tijdlang beschouwd heeft als een ernstig gevaar voor zijn politieke carrière en het imago van de Britse libe rale partij. Thorpe beweert wel, dat alles wat hem ten laste gelegd wordt, op leu gens berust. Maar het is ook een uitge maakte zaak, dat hij zelf leugens verteld heeft aan de politie, onder meer over het gebruik vein bepaalde hoge geldbedragen, afkomstig van een weldoener en bestemd voor de liberale partij. De beschuldigingen jegens Thorpe en de drie anderen, steunen op een incident dat zich vier jaar geleden voorgedaan heeft op een eenzame heide in West-En- geland. Een ex-piloot, Andrew Newton, schoot daar de hond van Norman Scott dood. Newton zegt, dat John Le Mesu- rier, een van de vier beklaagden, hem vijfduizend pond betaald had om Scott te vermoorden. Maar het was diens hond die er het leven bij liet. Scott trok zich dit erg aan en ging naar de politie. n ra Ltie di AMSTERDAM (ANP) De 27-jarige Amsterdammer F. M. is gisterochtend in het Rembrandtpark in Amsterdam door een politiekogel in de bil getroffen. 3 De schietpartij vormde het slot van een zoekactie naar de a man. Volgens de politie hadden vier agenten M. betrapt bij 5 het oefenen met een pistool en hem gesommeerd het wapen af 1 te geven. De man nam echter de benen en verschool zich in 3 het park. Toen een van de agenten hem korte tijd later ont ij dekte bedreigde M. hem met het pistool. Om zijn collega te J redden vuurde een andere agent een schot af op de benen van j de verdachte. Deze kon daarna worden aangehouden. Pas op i het politiebureau bleek dat M. in de bil was gewond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Mr. De Beaufort coördinator opsporing oorlogsmisdadigers 1 DEN HAAG (ANP) De Amsterdamse officier van justitie, mr. jhr. L. A. R. J. de Beaufort, zal worden benoemd tot 1 coördinator bij het opsporen en de eventuele vervolging van i oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten, zo is door het 1 ministerie van justi tie meegedeeld. I Mr. De Beaufort krijgt opsporingsbevoegdheid in de negentien J gerechtelijke arrondissementen in Nederland. Hij moet onder- I zoeken of in het buitenland wonende misdadigers naar Neder- !j land kunnen worden gehaald. Voorts krijgt hij de bevoegdheid I om onderzoek in te stellen tegen oorlogsmisdadigers die nog 1 niet vervolgd zijn. ARNHEM (ANP) Tientallen hotels in Gelderland en Over ijssel zullen deze zomer hun prijzen verlagen, in sommige ge vallen met 30 procent. Met de actie wil men aantonen dat Nederlandse hotels niet te duur zijn in vergelijking met het buitenland en dat er ook niets schort aan de dienstverlening in de hotels. De Nederlanders blijken als gevolg van het slechte weer nog weinig reis- en vakantielustig te zijn. De boekingen voor kampeerterreinen en hotels komen volgens de Gelderse VW veel later en langzamer op gang dein in andere jaren. Ook be- Staat er een „ontzettende aarzeling bij het Nederlandse publiek om in eigen land te blijven". De genoemde prijsverlaging van de hotelprijzen past in het streven van de VW's om de Ne- Uerlanders warm te maken voor een korte vakantie in dit ge leden- r geve® irerdw e be igdalft g. Jan in. P* lgeme- g een id.. AMSTERDAM (ANP) De 65-jarige mevrouw Ch. Helders is saterdag bij een brand in haar woning in Amsterdam om het leven gekomen. Het vuur woedde in de woonkamer, waar de brandweer het slachtofffer vond nadat de brand was geblust Over de oor saak is niets bekend. Een dronk op de goede afloop van het ontvoerings-avontuur. Van links naar rechts: Soldaat B.Hogeboom uit Kampen, soldaat-1 F. Crombach uit Ubach over Worms en sergeant-majoor B. Giezen uit Leiderdorp. (Van onze speciale verslaggever) TEL AVIV „Of ik geschrokken ben van die ontvoering? Ach, je hebt 't te druk om te schrikken. Je bent er wel voor opgeleid, maar toch kom je dit soort situaties op de Veluwe weinig tegen. Maandag ga ik weer terug naar m'n stekkie, want daar liggen m'n sigaren". Een lakonieke reactie van sergeant majoor P. Giezen uit Leiderdorp, commandant van de post Ol-Hin, die vrijdag met twee soldaten, B. Hogeboom uit Kampen en F. Crom bach uit Ubach over Worms, door de christelijke militie in Zuid-Liba- non werd ontvoerd, en een twaalf uur later weer op vrije voeten werd gesteld. SM Giezen: „Vrijdagmorgen, even voor negen uur stonden vier gewapende milities voor de poort van de post. Ze sommeerden ons naar buiten te komen, en dreigden ons daarbij met hun automatische wapens. We speelden het spel maar mee, want we zagen dat ze anders hun wapens zouden gebruiken om ons neer te schieten". Giezen werd „.et de twee soldaten naar het dorpje Marouahine gebracht ,waar we werden vastgehouden in een huis, waar een familielid tijdens de beschieting van Na- koera was omgekomen. We werden kennelijk aangezien voor degenen die de dood van die militie-man op hun geweten hadden. Dood sangst? Als je een paar maal een wapen op je gericht krijgt, ligt het er maar aan hoe je dat opvat", aldus de 35-jarige sergeant-majoor. Het kwalijkste moment voor het viertal kwam toen zij met een jeep naar een vijf kilkometer verder gelegen verlaten klooster werden ge bracht. jHet zag daar uit als een soort execu tieterrein; de muren zaten vol kogelgaten. We moeten op stenen blokken gaan zitten en daar wachten. Dat zijn wel de moeilijkste ogenblik ken van de ontvoering geweest. Unifil heeft er zaterdag in toegestemd de fa milie van het omgekomen lid van de Christe lijke militie een schadevergoeding uit te beta len. Maar, zo werd op het Libanese hoofd kwartier van de VN aan toegevoegd:,, De be taling geschiedt louter om humanitaire reden mag niet worden opgevat als een erkenning van de verantwoordelijkheid van Unifil en is zekere geen precendent voor dergelijke geval len in de toekomst". Op Schiphol zei gisteravond voorzitter Cre- mers van de algemeen christelijke organisatie van militairen, die Libanon heeft bezocht, dat alle problemen verlof, lang wachtlopen, post- vertraging, toelagen) nog steeds bestaan. „Maar het gaat te ver als men van een „klachtenbataljon" spreekt". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De NAVO is een gTOot succes. Dat mag best gezegd worden. Bij alle kritiek die men er op kan hebben in verband met de ontspanning, behoort ons land een loyaal deelnemer van de NATO te blijven. Ook al spreekt het congres van de PvdA in Amsterdam zich daartegen uit. Eenzijdige ont wapening kan niet". Dat zei zaterdag minister-pre sident Van Agt in Den Haag tijdens het begin van de CDA-campagne voor de Euro pese verkiezingen. Hij wees op de ontstellende spanning waarin we leven, tussen het bewaken van de vrijheid en het beteugelen van de wapen wedloop die bijna krankzinni ge vormen aanneemt. „Daar voor zijn geen eenvoudige op lossingen aanwezig. Wie zegt van wel maakt de mensen wat wijs", aldus Van Agt Sprekend over het terrorisme zei de premier dat de bestrij ding daarvan ons uitdaagt tot vergaande veiligheidsmaatre gelen, die echter de vrijheid beperken. In dat verband sprak hij van een geweldige beproeving voor de democra tische rechtsstaat. De aanslag kortgeleden op de Engelse ambassadeur toont aan hoe machteloos we eigenlijk staan, aldus Van Agt. „Iedereen kan mij op dit mo ment van kant brengen. Er is geen beveiliging om mij heen. Als we wel tot dergelijke maatregelen zouden overgaan, komen we terecht in een on vrije samenleving". VOORSTEL PvdA: Inkomens boven f 50.000,- hoger belasten (Van onze parlementaire re dactie) HILVERSUM - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer gaat donderdag bij de voort zetting van het debat over de voortgangsnota Bestek '81 voorstellen, de hoogste schij ven in de inkomstenbelasting één procent omhoog te bren gen. In de praktijk komt dat er op neer dat de inkomencatego rieën boven 50.000,- per jaar één procent meer belasting gaan betalen over het bedrag dat ze boven die 50.000,- verdienen. Een alternatief zou zijn het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie. Functionarissen curie benoemd ROME Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de 71-jarige Italiaanse curiekar dinaal Paolo Bertoli benoemd tot „camerlengo" (kamerheer) van de rooms-katholieke kerk. Bertoli volgt in deze functie kardinaal Villot op, die 9 maart op 73-jarige leef tijd overleed. De kamerheer bestuurt de r.k. kerk in de periode na de dood van een paus tot de ver kiezing van de volgende. Tot nieuwe plaatsvervanger in het pauselijk staatssecretariaat benoemde de paus de Spaan se titulair aartsbisschop Edu- ardo Martinez Somaio (52 jaar oud), pauselijk nuntius in Columbië. Tot nieuwe secretaris van de raad voor openbare zaken be noemde de paus de 55-jarige Italiaan mgr. Achille Silvestri- ni, plaatsvervangend secreta ris van deze raad. Zwaar gewonde bij explosie in Vlissingen VLISSINGEN (ANP) Bij een ontploffing in zijn flat is zaterdag een 28-jarige man uit Vlissingen ernstig ge wond. De gaskachel was volgens de politie niet goed aangesloten. De kamer was vol gas gelo pen en toen de man een siga ret opstak, volgde een grote explosie. Deze was zo hevig dat de bovenverdieping van het gebouw werd verwoest Een beginnende brand kon snel worden geblust De scha de wordt geschat op enkele tonr»*»" Een depressie in de omgeving van Schotland breidt zijn in vloed naar de Noordzee uit Een regengebied, dat met de depressie samenhangt, bevond zich vanmorgen juist ten noorden van de Waddeneilan den. Het ziet er naar uit, dat de regen zeer langzaam naar het zuiden zal tekken zodat het in het zuiden van het land nog vandaag de hele dag droog en zonnig zal zijn. Mor gen zal echter in het gehele land de depressie-invloed merkbaar zijn. Er zal dan vrij veel wind zijn en ook veel be wolking, waaruit het nu en dan zal regenen. Vooruitzichten voor woens dag: Perioden met zon, later kans op regen. Middagtempera tu ren ongeveer 13 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Het riet er naar dat we een paar dagen met vrij wisselval lig weer tegemoet gaan met middagtemperaturen van zo'n dertien graden, af en toe re gen en nogal wat wind. Dealen Eelde Eindhoven Barcelone Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen sE;: H'L Sr

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5