Rommelmarkt Sport-In trok 13.000 bezoekers Groen licht voor integratie katholiek lager- en kleuteronderwijs Geen reclame Grift heater: woord voor woord sprakeloos Vandalen houden huis NA!f STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 7 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN „Een bijzonder succes", dat was volgens de terugblikkende organisatie van „Rommelmarkt Sport-In 1979" het evenement in de Ton Menken IJshal dat in de afgelopen drie dagen ruim 13.000 bezoekers naar de Vondellaan had getrokken. Er was wederom in vergelijking tot voorgaande jaren een re cord verbroken. Dit maal was het de organi satie gelukt om nog beslagener op het ijs te komen dan voorheen. Maar liefst 66 vereni gingen hadden een stand op de ijsbaan opge richt en de verkoop van de diverse negotie aldaar liep uitstekend. Het is het derde jaar^dat een dergelijk groots opgezette rommelmarkt in Leiden werd gehoü- den. De opbrengst van deze spontaan ingeza melde marktwaren komt ten goede aan de verschillende sport- en andersoortige vereni gingen die de stad rijk is. Vanaf vrijdag, de start van de rommelmarkt, konden de hande laren zich al van meet af aan verheugen in de brede belangstelling van het publiek. Aller eerst gingen de grote, dingen tegen „zachte" prijsjes van de hand. Daar was veel antiek onder (meubilair en ook schilderijen). Of er nog miljonairs uit dit voordelig inkopen wer den geboren is nog niet bekend, maar men kreeg in ieder geval „waar" voor zijn geld. Zaterdag waren de meeste kostbare stukken al verkocht. Langzaam stapte men over op de bekende bric-a-bracspulletjes zoals spiegels, snuisterijen, ouderwetse t.v.-toestellen die ogenschijnlijk nog op een kaarsje liepen en meubilair. Boekenliefhebbers konden de afge lopen dagen hun hart ophalen. Er werd een grote variëteit van lectuur voor een habbe- krats aangeboden: kreten van „20 boeken voor een piek" waren niet van de lucht. Er was een keuze te maken uit werkjes als „O, dokter ik bemin je zo" tot aan het wat „bete re" literaire product in de trant van „O, Muze in het morgenlicht". Zaterdagavond viel er een kleine terugval in de markt te beleven. De verkoop was nog tot 's avonds elf uur ge pland, maar de verschillende programma's van Nederland 1 en 2 (André van Duyn en Willem Ruis) bleken te grote concurrenten te zijn. Vrijdag en zaterdag trok de rommelmarkt bij- elkaar naar schatting 7000 mensen, terwijl gis teren dit aantal bijna werd verdubbeld. Behalve de attractie van de stands zelf was er voor kinderen bijzonder veel te beleven. Zo kon men bijvoorbeeld touwtrekken, sjoelen, naar prijsjes in de tombola graaien en naar hartelust over de met lucht gevulde kussens van de „Moonwalk" dansen. Op verschillende plaatsen werden lootjes uitgedeeld waarvoor men leuke prijzen in de wacht kon slepen. De verenigingen en clubs waren na afloop van net geslaagde festijn dik tevreden. De totaa lomzet moest gisteravond nog worden bere kend, maar bedraagt volgens een voorzichtige schatting ruim een ton. Volop belangstelling voor andermans rommel in de Menkenhal. Een 23-jarige Leidenaar raakte gisteravond rond acht uur licht gewond toen hij met zeer hoge snelheid de macht over het stuur verloor en een reclamebord ramde. De map, vermoede lijk onder invloed van alcohol, snelde vanaf de Hooigracht in de richting van de Pelikaanstraat; Ter hoogte van de brug over de Oude Rijn verloor hij de macht over het stuur, schoot het trottoir op en belandde'tegen het reclamebord. TWINTIG LEIDSE SCHOLEN ADVERTENTIE 2 plane iterami :ondei 0 Ope Sho>> BI* Dr. A. PAIS morgen in LEIDEN 8 mei Stadsgehoorzaal De minister spreekt over ziekenhuiswerk en school- en studentenwereld Voorts spreken de liberale Tweede Kamerleden J. 20 uur zaal open 19.30 u dan speelt Liberal Swing formation Blaauw en L. Hermans Liberaal gewoonjezelf zijn. i j LEIDEN De Stichting Katholiek On- derwijs Leiden heeft deze week toestem- ming van het Ministerie van Onderwijs I gekregen om haar scholen in de Sleutel- stad mee te laten doen aan een zoge- I naamd „activeringsplan" dat voor het kleuter- en lager onderwijs is opgesteld, j Bij elkaar zullen er twintig scholen i (tien lagere en tien kleuterscholen) aan r dit vernieuwingsplan meewerken. Het is I de bedoeling dat de Leidse scholen in I het schooljaar '79-'80 met rijkssteun in I staat worden gesteld om zich al wat voor te bereiden op de situatie die in 1983 zal ontstaan. Want dan zal name- lijk zowel het kleuter- als het lager on derwijs moeten verdwijnen en plaats maken voor het algemene begrip „basi- sonderwijs", het nieuwe kostuum waarin scholieren van vier tot twaalf jaar zul- j len worden gestoken. De oude onder- wijsvorm, zoals iedereen die tot nu toe I gekend heeft, komt hiermee op de hel ling, de wet op het basisonderwijs treedt in werking, wat er onder meer op neer komt dat het klassieke jaarklas sensysteem definitief overboord gaat. Directeur W. Sanders van de Stichting Katholiek Onderwijs hierover: „Het tota le onderwijs van nu gaat verdwijnen. De aanzet hiertoe werd twee jaar geleden gegeven door ex-minister Van Kemenade, die een concept van de nieuwe wet had opgesteld. Pais zette dat werk voort. Het jaar 1983 mag gezien worden als een mijlpijl voor de lagere- en kleuterscho len. Alle scholen in Nederland zullen dan „basisschool" gaan heten. Op dit moment 'is men in het land aan het uitproberen hoe het een en ander mogelijk moet wordt gemaakt. Hiertoe zijn er, zoge naamde experimentele scholen in het le ven geroepen, die de nieuwe structuur heel intensief, in de diepte proberen te realiseren. Het gaat hier om een aantal' van elf scholen. Nu zijn er ook nog an dere scholen, telkens een kleuterschool en een lagere school, die in tien groepen van elk tien scholen zijn ondergebracht, waar het activeringsplan in de breedte, dat wil zeggen op onderdelen wordt be studeerd. Van deze „activeringsscholen" gaat het Katholieke onderwijs in Leiden in het jaar '79-'80 deel uit maken. Dit komt er op neer dat nagenoeg alle Ka tholieke scholen in Leiden bij het active ringsplan betrokken worden. Het ministe rie heeft ons deze week toegezegd dat we geldelijke steun voor dat jaar kunnen verwachten en de faciliteiten krijgen dm de vernieuwing meer nadruk te geven". Om tot de categorie van activeringsscho len gerekend te mogen worden was er vanuit het Katholieke onderwijs in de stad (met als animator de Stichting) een commissie „Basisschool" gevormd, diex tijdens de voorbereidingen op de nieuwe wet tot de ontdekking kwam dat men in het activeringsplan thuishoorde. Om de deelname kans van slagen te geven heb ben de commissieleden eén projectplan bij het ministerie ingediend, dat deze week werd goedgekeurd. Revolutionair Bij elkaar dus twintig scholen die zich vanaf het nieuwe schooljaar gaan bezig houden met het basisschool-idee. In to taal zullen zo'n 2000 leerlingen van vier tot twaalf jaar in deze overgangsperiode kunnen wennen aan het revolutionaire systeem. Revolutionair omdat nd 1983 voorgoed een eind komt aan een brokje onderwijsgeschiedenis dat velen hebben meegemaakt. Maar ook omdat er iets voor in de plaats komt dat in Nederland niet eerder werd toegepast, namelijk het afschaffen van de jaarklassen. Dit kan bijvoorbeeld inhouden dat er onderwijs projecten zullen ontstaan waaraan zowel kleuters als eersteklassers gelijktijdig kunnen deelnemen. Er is dus sprake van een soort vervloeiing van de klassen. Zo zouden er expressievakken gedoceerd kunnen worden, die door alle klassen te gelijk kunnen worden bezocht. Leerlin gen van de eerste klas die samen met leerlingen uit de zesde klas aan het boet seren zijn, dat is ongeveer het beeld dat de heer Sanders hierbij voor ogemstaat De vergoeding die de scholen gedurende de gewenningsperiode van een jaar van Den Haag krijgen stelt hen in staat om het nodige aangepaste lesmateriaal aan te schaffen. Ook zullen alle betrokken scholen er een extra onderwijzer bij krijgen, die een ochtend of een middag in de week op het nieuwe leerproces kan inspelen. Alles bij elkaar opgeteld houdt dit in dat wat het aantal uren betreft er twee volledige arbeidsplaatsen bijkomen. De schoolad viesdienst mag eveneens een vergoeding van het rijk verwachten, omdat men veel werk heeft verricht in de commissie „Ba sisschool" en uiteindelijk ook betrokken is bij de verdere begeleiding van het plan. In Leiden treden er inmiddels al drie scholen naar buiten als basisschool, te weten de Pacellischool, de Alphons Ariënsschöol en de R.K. Merenwijk- school. Terwijl de Paus Johannesschool in augustus van het zogenaamdè klassen- verband zal afstappen, dit in navolging varr de „Zonnewijzer" (Zijlwijk), die dit twee jaar geleden al deed. De activeringsscholen die in „koppelver band" (een lagere schooi samen met een kleuterschool) in het volgende schooljaar gaan samenwerken zijn de vólgende: 1) de Sb Antonius(kleuter)school, 2) St Jo- sephschool en Duimelijn, 3) Pacelli(kleu- ter)schooI, 4) Alphons Ariënsschool en 't Klompje, 5) R.K. Merenwijkschool en 't Waterhoentje. 6) H. Hart(kleuter)school, 7) Hartebrug(kleuter)school, 8) Paus Jo- hannes(kleuter)school, 9) Kard. Alfrink- school en 't Pippeloentje en 10) de „Zon- newijzer(kleuter)school. Lodewijkskoor pauselijk onderscheiden LEIDEN De heer Hendri- 'kus Prins, voorzitter van het Lodewijkskoor, is gister ochtend (zondag) in de St. Lo- i -dewijkskerk aan de Leidse -Steenschuur met de pauselij ke Pro Ecclesia onderschei den De heer Prins viel deze hoge onderscheiding ten deel vanwege de vele verdiensten zijn 25-jarige loopbaan v het bekende zangkoor, istoor drs. A. M. E. Th. Vreeburg speldde hem de ver sierselen hiervoor op. De heer Prins, zelf tenor in Lodewijkskoor, is in de Pastoor Vreeburg speldde de heer Prins de Pro Ecclesia versierselen op l U Vreel •1 h< kwart eeuw die achter hem ligt onder meer actief geweest als penningmeester, secretaris en nu de laatste zeven jaar als voorzitter. Tijdens de Hoogmis die gisteren in de Lodewijkskerk werd gehou den werden door het koor on der andere werken van Bruchner, D. Bortnianski en van O. di Lasso gezongen. Na afloop van de plechtigheid werden vrienden en kennissen van de heer Prins in de ont vangstzaal van Wienerwald aan de Steenstraat in de gele genheid gesteld om hem te fe liciteren. De heer Prins sprak in deze gezellige ambiance van een „geweldige" dag. De verdiensten waarvoor hij werd geprezen schreef hij toe aan de inzet van het hele koor. „Als eenling kan je na melijk niets beginnen", was het commentaar van de heer Prins. LEIDEN Het mimetheater zit de laatste jaren in de lift. Na een periode waarin weinig acteurs zich iets aan mime gelegen lieten, komen nu steeds meer mimegroepen tot stand. Vele doorgewinterde theatergangers weten echter niet wat ze met deze theater vorm aanmoeten. Dat bleek zaterdagavond weer uit de ge ringe opkomst bij „Vertrek", een voorstelling van het Grif- teater in het LAK. Mime vereist een andere in stelling van de kijkers dan het gangbare toneel. Om mis verstanden te voorkomen, mime is niet hetzelfde als pantomime, waarbij spelers doen alsof ze niet aanwezige voorwerpen gebruiken. Wat mime wel is, is moeilijker te zeggen. Gewoonlijk overheerst de taal alle andere facetten van een toneelvoorstelling zoals licht, kleur, ruimte, mu ziek enz. Mimegroepen bren gen nu taal naar hetzelfde ni veau als de andere elementen, of laten hem geheel weg. Pas dan wordt de toeschouwer zich bewust hoezeer woorden de boventoon voeren in het toneel, en hoezeer de overige onderdelen verwaarloosd wor den. Ik heb „taal" even ge bruikt in de betekenis van „gesproken taal, woorden". Maar als we alles dat dient om elkaar iets duidelijk te maken als taal beschouwen, dan omvat het begrip „taal" veel meer. Manieren om zich door de ruimte te begeven, het maken van geluiden, de wijze waarop men reageert, dit alles is betekenisvol, of wordt betekenisvol gemaakt binnen een mimevoorstelling. De betekenis van een mime voorstelling is vaak niet van te voren door de spelers be dacht. Veelal moet elke toe schouwer voor zich beslissen wat het getoonde voor hem betekent; afhankelijk van de persoon kan zo een voorstel ling op de één heel afstande lijk, op de ander heel direct overkomen. Het Grifteater had in zijn stuk gebruik gemaakt van cir kelgang, verdubbeling, ritmiek in woorden, geluid en gebaar. Aan kleur besteedt het Grifte ater van oudsher veel aan dacht. Het decor was sober en mooi: drie wanden van gaasdoek, afhankelijk van de belichting doorzichtig dan wel ondoorzichtig. Elke acteur speelde rond een eigen thema, vuilniszak/honger, agressie enz. In ieder geval was het de moeite waard eens een optre den van het Grifteater of een andere mimegroep bij te wo- nen, om op een andere ma nier naar het toneel te kijken. JACQUELINE MAHIEU VVD en Europa Qe WD-Leiden houdt morgen een propagandabij een komst in de Stadsgehoorzaal. Minister A. Pais van On derwijs en Wetenschappen zal praten over de Europese verkiezingen. De bijeenkomst begint om acht uur. Russische film De Russische speelfilm „De jeugd van Iwan" wordt van avond vertoond in het Kijkhuis, Vrouwcnkerkkoorstraat 17. De film van de beroemde Russische regisseur Andrei Tarkovsky is de eerste van een serie Russische speel films, die het Kijkhuis gaat vertonen. De film speelt in de Tweede Wereldoorlog; de ouders van Iwan zijn door de Duitsers vermoord en Iwan zint op wraak. Er zijn twee voorstellingen, de eerste begint om 20.00 uur en de twee om 22.15 uur. De toegangsprijs is vier gulden vijf tig en voor leden twee gulden vijftig. Rudolf Steiner De serie lengen over de visie van Rudolf Steiner op de vier evangeliën wordt woensdag 9 mei in het Gespreks- centrum Vrouwenkerkkoorstraat 17 besloten. Een inlei ding wordt op deze avond gehouden door Frank Storm, geestelijke van de Christengemeenschap. De aanvang is om 20.00 uur, de toegangsprijs is drie gulden voor leden gratis toegang. Indianenavond .„Het geschonden verdrag", onder deze titel wordt don derdag 10 mei in het Gesprekscentrum aan de Vrouwen kerkkoorstraat een bijeenkomst gehouden over de pro blematiek van de Indianen van Noord Amerika. De film „Het geschonden verdrag" wordt vertoond en Wessel Huisman houdt een inleiding. Aanvang om 20.00 uur, toegangsprijs is drie gulden. Kledingactie Het aktiecomité van de Stichting, Mensen in Nood houdt zijn jaarlijkse kledinginzameling op zaterdag 12 mei tus sen 10.00 en 12.00 uur. Het actiecomité hoopt, dat veel in woners hun afgedankte kleding, liefst in kartonnen doos of plastic zak op de verzamelplaatsen af zullen geven. De ingezamelde kleding wordt in een centraal magazijn op geslagen. Bruikbare kleding wordt verstuurd en niet bruikbare kleding wordt verkocht De opbrengst wordt gebruikt om de kosten van acties en transport te dekken. Er zijn vijftien inleveringsplaatsen. (Ook in Zoeterwoude). Inlichtingen en adressen voor inlevering van de kleding zijn te krijgen bij mevr. Vijverberg Franchimontlaan 13 Leiden, (tel. 071-141195). Kernbewapening Het Interkerkelijk Vredesberaad in Leiden en de Leidse werkgroep „Stop de N-bom" houden morgen een bijeen komst over kernbewapening in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat. De gevaren en vooral de ont wikkeling van kernwapens in Europa komen tijdens deze bijeenkomst aan de orde. Professor Rasker houdt een lezing en de cabaretgroep „Zwart op de loer" treedt op. Tot slot is geruime tijd voor discussiëren uitgetrok ken. De aanvang is om acht uur en de toegangsprijs be draagt een gulden vijftig. Tsjechov-film De cyclus van Russische speelfilms wordt maandag 14 mei voortgezet met het vertonen van de film „Oom Wan- ja" van de schrijver Tsjechov. De film heeft als onderti tel „Scenes uit het leven op het land". Er zijn twee voor stellingen de eerste begint om acht uur en de tweede om kwart over tien in het „Kijkhuis" aan de Vrouwenkerk koorstraat Toegangsprijs vier gulden vijftig (voor leden twee gulden vijftig). Surrealisme Twee films die Luis Bunuel met Salvodor Dali maakte, worden donderdag 17 mei in het Kijkhuis, Vrouwenkerk koorstraat vertoond. Het zijn de films „"Un chien Andalou en L'age d'or. De schrijver Jean-Pierre Plooij houdt een lezing over surrealisme. Verder wordt in het bijzonder het surrealisme van Luis Bunuel behandeld. De bijeen komst begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig. Expositie Schilderijen van de twee Leidse kunstenaars Gerard de Reus en Theo Loos worden tentoongesteld in het „Kijk huis" aan de Vrouwenkerkkoorstraat. De schilderijen zijn gedurende de gehele maand mei te bezichtigen. De expo sitie is geopend tijdens de diverse aktiviteiten in het „Kijkhuis". Vrouwenfilm De film „Zij Tweeën" wordt donderdag 10 mei vertoond in het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Brees traat 66. Deze film van de Hongaarse regisseuse Mata Mészaros, die onder meer de films „Adoptie" en „Negen Maanden" heeft gemaakt, gaat over de problematiek van vrouwen in socialistische landen. De hoofdpersonen van de film zijn twee vrouwen, die allebei huwelijksproble men hebben en zich daardoor tot elkaar aangetrokken voelen. Zij weigeren de dingen te accepteren zoals ze zijn en steunen elkaar in hun strijd. De voorstelling begint om negen uur en de toegangsprijs is voor niet-leden vier gulden, voor CJP-houders drie gulden rijf tig en voor LVC-leden drie gulden. Schoolbockevtoernooi De gemeentelijke schoolsportcommissie houdt zaterdag 12 mei een hockey-toernooi voor leerlingen van het voorge zet onderwijs. De beste schoolteams komen in aanmer king voor de wisselbeker. De wedstrijden worden ge speeld op sportpark Roomburg en duren van 9.00 onge veer 16.30 uur. LEIDEN Het welhaast traditionele Leidsé weekeindvanda- lisme heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag weer eens haar onmiskenbare bestaan aangetoond. In de Haarlemmer straat gooiden vermoedelijk jeugdige vandalen de ruiten van bruidshuis Sloos aan diggelen. Behalve de schade aan de ruit liepen ook enige artikelen in de etalage schade op. Ook de vitrine-ruiten van het Rex-theater moesten het ontgelden on der de vernielzucht van de jeugd. Aan de Plesmanlaan viel de regelkast van de verkeerslichtin stallatie ten prooi aan de ijverige slopershanden. Hoewel de kast zelf flink werd beschadigd, bleef het regelmechaniek on aangetast. Aan de Jan van Houtenlaan bleek de robuust ogen de lectuurbox van het Rode Kruis niet bestand tegen de des tructieve ijver van twee jeugdige Leidenaars. De box werd ge sloopt en de voor zieken en bed legerigen lectuur werd over straat gesmeten. Beide daders, 18 en 19 jaar oud, konden de politie bij aanhouding geen verklaring geven voor hun sloop- vaardig gedrag. Zij werden evenwel na verhoor heen gezon den. De politie zelf heeft evenmin een verklaring voor de vele vernielingen. Wel stond volgens haar vast dat deze dit week einde ernstiger waren dan „normaal". Overigens was het afge lopen zaterdagavond bijzonder rustig.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3