Jan van Tongeren in De Lakenhal Zoeterwouds plan voor eigen „Porgy and Bess" Ursula Andress bijna voorde kannibalen Slap aftreksel van „The 39 steps" Keep it Cool Deze week in de bioscopen Vier kunstenaars in galerie De Sluis LEIDSE COURANT VRIJDAG4 ME11979 PAGINA 7 ZOETERWOUDE Een kleine groep enthousiaste mensen is van plan om sa men met diverse groeperin gen uit Zoeterwoude aan een theaterprojekt te gaan werken. De keuze die de initiatiefnemers hebben ge maakt is de negeropera Porgy and Bess. Al eerder heeft men eens een eigen bewerking van Jezus Christ Superstar gemaakt De uit voeringen waren toen erg succesvol en de toen opge dane ervaringen lijken een goede start voor Porgy and Bess, die door zijn grote opzet geschikt is om door diverse groepen te laten uitvoeren. Zo zullen er naast de 18 so listen, een popgroep en een blazersensemble ook een groot koor, een groep kin deren, een balletgroep, een vocaal ensemble ter onder steuning van het koor en verschillende geluids-, licht en andere technici nodig zijn om de bewerking te re aliseren aldus de initiatief nemers. Zo zal de opera die George Gershwin in 1935 schreef, niet alleen muzi kaal omgezet moeten wor den in een eigentijdse be werking en geschikt ge maakt worden voor een amateuristische bezetting. Verder dienen er oplossin gen gevonden te worden voor de voortdurende wisse lingen van het decor en de belichting. Voordat Ferry Moorman, Harry Diederiks (beide Noordbuurtseweg 8, tel. 2512) en Hans Rijns (Noord buurtseweg 13, tel. 2336) aan dit karwei beginnen, willen zij eerst bij de Zoe- terwoudse bevolking polsen of er belangstelling bestaat om aan een dergelijk project deel te nemen. Daarom zullen zij ook in de komende maanden diverse verenigingen bezoeken om hun voorstel nader toe te lichten. Als alles naar wens verloopt zullen dan in het seizoen 79/80 audities en in leidende repetities voor de koren en solisten plaats vin den. Vanaf september 1980 zal wekelijks gerepeteerd worden om dan in het voor jaar van 1981 de premiere te kunnen brengen. Ieder een die belangstelling heeft of zich op wil geven voor deze grootse onderneming kan bij een van de initia tiefnemers terecht De cabaretier Henk Elsink brengt op za terdag 5 en maan dag 7 mei zijn nieuwste show „The ater en thuis" in de Leidse Schouwburg. In deze show verwerkt Henk El sink twee belangrij ke facetten van zijn leven: de artiest op het toneel en de ar tiest thuis. Voor de pauze staat de show in het teken van het theater, na de show in het teken van thuis, maar „thuis" is in dit geval ook „theater". Vertrek Het Griftheater speelt op zaterdag 5 mei het stuk „Vertrek" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Voor het eerst heeft het Griftheater gewerkt vanuit een door een derde geschreven mi- mografie en ook nieuw is de intensieve samen werking met een com ponist. De inhoud van het stuk laat zich moei lijk omschrijven. Tij den, plaatsen en ge beurtenissen lopen door elkaar. Verdubbe ling en cirkelgang spe len een belangrijke roL Aanvang 20.30 uur. EN VERDER Ei'ïo": treiking van enkele weken gele den, viel dit product van regisseur Michael Cimono vele malen in de n (vierde week). III Outrageous (16) Film over een schizofreen meisje en een homosexuele jongen die hun weg zoeken in een maatschappij die niet op hen is afgestemd. Een zeer goede film. (tweede week). STUDIO Animal House (aJ.) Een dolle comedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragen de student, die de bloemen eens flink buiten zet (vierde week). TRIANON Juliana in zeventig bewogen jaren (16) Een voortreffe lijk werkstuk over de vorstin, dat ver uitstijgt boven het obligate vertonen van oude journaalopna men en dergelijke. Veel draagt koningin Juliana daar zelf aan bij door een zeer plezierig gesprek, (tweede week). REX In 80 bedden de wereld rond (16) Prikkelwerk van de ge bruikelijk. matige kwaliteit. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Juliana in 70 bewogen jaren (zie Trianon). EUROCINEMA II (Alphen) The deer hunter (12) zie Lido I. EUROCHINMA III (Alphen) De vier vuisten de lucht in (12) Actie film voor de liefhebber. EUROCINEMA IV (Alphen) De gendarme ziet ze vliegen (a.l.) Nieuw avontuur van de Franse komediant Louis de Funès als het kleine, driftige politiemannetje. De nauwelijks opvallen. Ursula Andress temidden van nog vriendelijke inboorlingen. LUXOR The mountain of the cannibal gods (16) met Ursula Andress en Stacey Keach. Re gie: Sergio Martino. Van één ding mag regisseur Sergio Martino niet worden verdacht, en dat is subtiliteit. Voor de rest valt hem van alles in de schoe nen te schuiven, want zijn „The mountain of the cannibal god" is een op sensatiezucht geënt maakwerkje dat alleen verteerbaar Is voor de heel sterken onder ons. Onder het mom een speelfilm te gaan maken, heeft Martino acceptabele sterren als Ursula Andress en Stacey Keach naar Australisch Nieuw Guinea gehaald. Althans, daar heet alles zich af te spelen, maar de eerste de beste geo graaf zal me waarschijnlijk weten te vertellen dat het hier om elders in Zuid-oost Azië gaat. Het doet er niet bar veel toe, wanfc het verhaal dat Martino verfilmd lijkt ter plekke bedacht en aangepast. Stacey Keach, in elk geval de beste acteur van het stel. heeft denkelijk ergens on derweg de brui aan het tripje gegeven, en als hoofdfiguur verdwijnt hij wat merkwaardig op driekwart van het verhaal langs een rotswand naar beneden de film uit. Het gaat allemaal om Ursula Andress die haar man terug moet vinden die op een geheimzin- LUXOR The mountain of the can nibal gods (16) met Ursula Andress en Stacey Keach. Regie: Sergio Mar tino. nig eiland weg is geraakt. Onder weg begint de ellende: De filmploeg laat even een aapje ope ten door een slang, een soort leguaan levend villen en nog meer moois dat ik u moet ont houden omdat ik m'n ogen dicht had, dat alles breed uitgemeten als voorbereiding op de komst van een uitgestorven geachte stam kan nibalen, die de verdwenen echtgenoot tot god hebben verheven met een geigerteller op de plek van zijn hart. Ursela moet godin worden, de rest is of wordt hapklaar gemaakt. Maar het komt goed, nadat we diverse speren smakelijk door lichamen hebben zien boren, slangen le vend hebben zien verorberen en ingewanden uit mensenlichamen hebben zien halen. Bij de kannibalen af, heet zoiets. BERTJANSMA LEIDSCHENDAM In de galerie De Sluis aan de Sluiskant 24 te leidschendam exposeren tot 28 mei Mar cel Bierenbroodspot (kleurpotloodtekeningen), Hanny Re- neraan (etsen en litho's), Geri van de Rest (keramiek- plastieken) en Hanneke de Vilder (olieverfschilderijen). De tentoonstelling wordt zaterdag 5 mei om 3 uur geo pend door de voordrachtskunstenares Mavienne, De gale rie is open van woensdag tot en met vrijdag van 12 tot 18 uur, donderdagsavonds van 7 tot 9 uur, zaterdags van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur en verder volgens afspraak. Marcel Bierenbroodspot vindt zijn onderwerpen in de sfeer van het sprookje of wat er in een sprookje zou kunnen gebeuren. Zijn tekeningen zijn humoristisch en vaak enigszins karikaturaal. Hij is 23 jaar en tevens werkzaam als leerling-glazenier. Het is zijn eerste exposi tie. Hanny Reneman (31) studeerde kunstgeschiedenis aan de Leidse universiteit en volgde grafieklessen aan de Vrije Academie in Den Haag. De natuur is in haar werk een steeds terugkerend thema, realistisch veelal maar soms ook surrealistisch, dromerig, satirisch en soms wat humoristisch. Zij exposeerde eerder in Delft en Breda. Op de schilderijen van Hanneke de Vilder staat voorna melijk speelgoed, clowns en dieren. Haar perfecte tech niek komt haar ook goed van pas in haar portretten. Zij kreeg les van onder andere Frans de Haas. Werk van de 35-jarige Hanneke was te zien in Amsterdam bij de Gale rie Mokum en in Groningen. De keramische plastieken van Geri van de Rest hebben voornamelijk gezellige, dik ke vrouwtjes tot onderwerp. De kleding maakt zij door de klei in een stof te drukken. Geri werd ruim 45 jaar geleden in Rotterdam geboren. Ook haar werk werd niet eerder geëxposeerd. Het thema van de expositie van de vier kunstenaars zou het best kunnen worden omschre ven met „het verhaal", meteen de reden waarom een voordrachtkunstenares werd verzocht de tentoonstelling te openen. LEIDEN De Amsterdamse kunstenaar Jan van Tongeren schildert al veertig jaar stillevens. Toch verschilt het werk van 40 jaar geleden van de hand van deze kunstenaar aanzienlijk van het werk dat hij nu vervaardigt. Stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 heeft een expositie gewijd aan deze in 1897 te Oldenbroek geboren kunstenaar. Die wordt gehouden tot en met 17 juni. Jan van Tongeren, die sinds 1921 in Am sterdam woont debuteerde in 1935. Hij heeft in zijn carrière niet alleen stillevens gemaakt, maar het is wel zijn belangrijk ste werk. In ruim veertig jaar veranderde weinig in de keuze van onderwerpen. Jan van Tongeren schildert gebruiksvoorwer pen van alledag zoals flessen, dozen, mes sen, theedoeken, potten, kannen en vazen etc., het geheel meestal gerangschikt op het blad van een eenvoudige houten tafel. Ontwikkeling was er wel, maar op een an der vlak dan dat van de voorstelling. Het is mogelijk dat een steelpan uit een schil: derij van 1935 terugkeert in een schilderij van 1975, maar die ziet er dan wel heel anders uit. Van Tongerens vroegere werk, streng in vorm en vaak origineel in de rangschik king van de motieven is gebaseerd op een nauwgezette, zakelijke en tamelijk volledi ge weergave van het onderwerp. Naast stillevens van tijdgenoten als Dik Ket en Harm Kamerlingh Onnes blijven ze inter essant, maar vallen niet bijzonder op. Van Tongerens latere stillevens zouden dat wel doen, ze zijn veel markanter, veel duidelij ker van hem alleen. Het verschil is in fei te niet meer dan een accentverschuiving, ondanks een veel radicaler verschil in het visuele resultaat, dus in de vroege en late schilderijen zelf. Abstract De weergave van de dingen in de latere stillevens van Jan van Tongeren is minder volledig dan in vroeger tijd. Kleur en op pervlaktestructuur zijn abstracter opgevat, vorm, ruimte en licht werden hoofdzaak. Ook een heel ander aspect ontwikkelde zich tot hoofdzaak, tot uitgangspunt zelfs: dat van de abstracte ordening, zowel van de voorstelling als een geheel van plasti sche vormen die samen in een ruimte staan als van de vormen, tegenvormen, kleur en wat dies meer zij in het platte vlak van het schilderij. Van Tongerens meer recente stillevens la ten zich ervaren als abstracte harmonieën van vorm, licht, kleur en ruimte. Deson danks zou het niet juist zijn om hen in te lijven bij de abstracte kunst. Er zijn wel degelijk ook flessen, dozen theedoeken en vijzels op zijn schilderijen te zien, en wel te tastbaar, te duidelijk nog zichzelf om als louter ornament in. een abstracte har monie te worden opgevat. Wat de orde ning spannend houdt is het feit dat ze af gedwongen is aan aardse zaken, die zich verzetten tegen ordening en tegen de rangschikking in sluitende harmonieën. Het is ook deze tegenstrijdigheid die het werk van Van Tongeren opvallend en on verwisselbaar maakt. Ook naast de ande re, inmiddels meer bekende realisten van de generatie van '30 waartoe hij behoort blijft het ^ls onvervangbaar overiend. Ars Aemula Naturae Van 3 tot en met 13 mei eren leerlingen van Jan van Tongeren bij Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht 9 de kunstenaar na 25 jaar leraarschap met een expositie van hun werk in de exposi tiezaal van Ars Aemula Naturae. Het gaat 'om Edith Imkamp de Willeboy, Emmie Joosten-Eerdmans, Jan Makkes, Nico Rol- le (postuum), Aat Veldhoen. Louis Vor- kink, Marjo de Vries-Asbeck Brusse, Wim van Aken, Eva Bachra Pestakovsky (pos- thuum), Mart van Bork-van Dijk, Anita van Boxsel-Voüte, Jan Budding, Jan van Fucht en Babs Gestel-Remmers. Geopend op weekdagen van 14 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 22.00 uur, op zaterdag en zondag van 12 tot 16.30 uur. Jan van Tongeren - stilleven Werk van Hanny Reneman Gruppo Trutto Dramatico, een amateurgroep die werkt binnen het LAK brengt vanavond de première van de nieuwste produktie „Keep it Cool". Meer nog dan in vori ge stukken staat in „Keep it Cool" het stukgelopen con tact tussen mensen die elkaar niets meer te zeggen heb ben centraal. Het gebruik van tekst is minimaal; het stuk gaat over vijf mensen die een feest geven waarop nie mand verschijnt, zodat ze op elkaar zijn aangewezen het geen spanningssituaties in de hand werkt Aanvang 20.30 uur. Het stuk wordt herhaald op zondag 6 en woensdag 9 mei. LIDO 2 The thirty nine steps (16) met Ro bert Powell en David Warren. Regie: Don Sharp. is kleurloos als de inge nieur, die kort voor de eer ste wereldoorlog toevallig betrokken raakt, bij een Duits spionagecomplot en heel wat af te lopen heeft in de Schotse hooglanden, waar zijn achtervolgers hem het vuur na aan de schenen leggen. In het nokje van de Big Ben speelt zich de letterlij ke climax af, die, terwijl Powell aan een wijzer hangt om het tijdmechanis- me van een bom te ontrege len, de meest primitieve achtergrondprojektie te zien geeft. Veteranen als Eric Porter en David Warner mogen de schurken spelen. J.A.F. CAMERA Once upon a time in the west (12) De beroemde western van Sergio Leone met in de hoofdrollen Charles Bronson, Henry Fonda en Claudia Cardina- le. Met name de filmmuziek is van superkwaliteit. Vele jaren heeft de langspeelplaat op de hit lijsten in vele landen geprijkt, (re prise, derde week). LIDÓ I The deer hunter (16) Robert de Niro en John Savage in een aangrijpende film, waarin het Verenigde Staten van nu zijn frustraties over de oorlog in Viet nam afreageert Bij de Oscarui- Nieuwe versies van oude Hitchcocks zijn zelden suc cesrijk, vooral wanneer ?e niet door de meester zelf zijn gemaakt en dat is, op „The Man who knew too much" na, altijd het geval. „The 39 Steps", na bijna 45 jaar nog steeds zeer geniet baar, is in 1959 al eens ge dupliceerd door Ralph Tho mas, met Kenneth More bijna in de kluchtsfeer. En nu komt Don Sharp met een tweede imitatie, die zo'n slap aftreksel van het origineel is geworden, dat hij er maar beter niet aan had kunnen beginnen. Hij heeft uit het boek van John Buchan een kinde rachtige kostuumthriller ge distilleerd en kan er hoog stens prat op gaan, dat hij als enige zich aan de voor geschreven periode (1914) heeft gehouden. Het ver schil met Hitchcock is voor al aan de identieke scènes, zoals de treinreis en de ge dwongen lezing voor de li beralen, af te zien. Maar ook overigens heeft Sharp meer interesse voor oude auto's en mooie japonnen, dan voor zijn personages en de suspense. Robert Powell

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7