Katholiek Documentatie Centrum tien jaar bezig met twee eeuwen kerk wereld Griekse grond tekst Nieuwe Testament in nieuwe uitgave TOYOTA CARINA1600 DE LUXE NERGENS ANDERS ZOVEEL AUTO VOOR UW GELD... TOYOTA IrvÖÖRDEELBCÏNl Een service vanuwkrant. SECRETARESSE BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 ME11979 PAGINA.] Het Katholiek Documentatie Centrum in Nijmegen, dat zoals eerder gemeld tien jaar bestaat, zal dit tweede lustrum vieren met open dagen op zaterdag 5 mei, donderdag 10 mei en vrij dag 11 mei in het gebouw van de universiteitsbiblio theek, aan de Erasmuslaan in Nijmegen. Daarnaast is er tot 12 mei een expositie in de universiteitsbiblio theek met stukken van het documentatiecentrum, die een beeld geven uit het da gelijkse katholieke leven in de negentiende en twintig ste eeuw. Dinsdag 8 mei is de officiële herdenking. Dan zal prof. Dr. A. G. M. van Melasen een inleiding houden over de bedoelingen van de ka tholieke universiteit met een katholiek studiecentrum en een Katholiek Documentatie Centrum. In de tien jaar van zijn be staan heeft het Katholiek Documentatie Centrum (KDC) reeds een onvoorstel bare hoeveelheid materiaal verzameld over het katholie ke leven in Nederland van de 19e eeuw tot heden. Al leen het bestaan van het KDC heeft talloze archieven van al dan niet opgeheven instellingen, organisaties, kloosters en dergelijke gered van „Liefdewerk Oud Pa pier" of de „kringloop". Om die archieven zoveel mogelijk te ontsluiten voor wetenschappelijk onderzoek worden zij geordend en be schreven. De inventarissen ervan worden gepubliceerd in de serie Archieven van het Katholieke Documentatie Centrum". In voorbereiding is een archiefgids, waarin een beknopt overzicht wordt gegeven van de op het KDC aanwezige archieven. De bibliotheek van het KDC verwerft zowel zuiver weten schappelijke studies als meer populaire publikaties. Onder de boeken en brochu res bevindt zich ook een unieke collectie van meer dan zesduizend Nederlandse gebedenboeken uit de 19e en 20ste eeuw, naast lees-, taal-, en geschiedenisboekjes, ge denkboeken en allerlei ande re uitgaven van katholieke instanties. De bibliotheek omvat ook een uitgebreide verzameling periodieken, waaronder 1500 abonnemen ten, een collectie dag- en weekbladen en jaarversla gen. Ruim 12.000 titels zijn beschreven in een re pertori- De zogenoemde categoriale documentatie van het KDC bevat weer totaal andere verzamelingen, zoals knip sels, maar ook bid- en devo tieprentjes, affiches, foto's, platen, dia's en filmstroken. Hier bevindt zich ook de do cumentatie, die het KDC ontvangt van meer dan 250 parochies en dekenaten en die het KDC in staat stelt een representatief overzicht te krijgen van het kerkelijke leven aan de basis. De doelstelling van het KDC is voornamelijk wetenschap pelijk, zowel voor eigen on derzoek als voor hulpverle ning bij onderzoekingen van anderen. In het kader van het eigen onderzoek ver schijnen jaarlijks veel publi caties van het KDC, onder meer de befaamde jaarboe ken. Het KDC werkt ook nauw samen met talrijke wetenschappelijke instellin gen in binnen- en buiten land. Ter gelegenheid van het tweede lustrum heeft het KDC een van zijn publica ties, namelijk de nogal be sloten Memo-reeks, een ope ner karakter gegeven tenein de een breder publiek te kunnen informeren over as pecten van een deelgebied der katholieke historie, na melijk de katholieke lectuur- geschiedenis. In dit cahier vertellen uit gevers, boekhandelaren en consumenten hoe het katho lieke volksdeel vroeger van lectuur werd voorzien, welke normen er waren, welke boeken werden geweerd of verboden en dan ook in de bilbiotheken van seminaries of kloosters terecht kwamen in wat toen „het gifkastje" of „de hel" werd genoemd. Uit het beschikbare materi aal heeft het KDC de con clusie kunnen trekken dat vooral in de vorige eeuw enorm veel werk is verzet om dit deel van de culturele emancipatie der katholieken te doen slagen. Tijdens zijn algemene au diëntie van deze week heeft paus Johannes Paulus II de hele wereld aan Maria toe gewijd. In zijn toespraak tot een menigte van onge veer honderdduizend men sen zei hij „de gehele we reld toe te wijden aan Ma ria, moeder van Christus en moeder van de kerk". Ma ria, zo zei de paus, is de moeder van alle volkeren der aarde, van alle mensen. Hij riep vooral de jonge mensen op tot verering van Maria en stelde met name priesterstudenten en aspi rant-kloosterlingen onder haar bescherming, alsmede de mensen, die lichamelijk of geestelijk lijden of die bloot staan aan ongerechtig heid. Hij herinnerde in zijn toespraak aan de maand mei, die in de rooms-katho lieke kerk bijzonder aan Maria is toegewijd. Op zondag 20 mei zal er weer een bedevaart zijn naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Om een urn- is er die dag een plechtige mis met als hoofdcelebrant mgr. Th. G. A. Hendriksen. De preek zal worden gehou den door pater B. Boeyc- KORTE METTEN kens sj. Na afloop is er een plechtige processie. In de middag is er een plechtig sluitingslof met rozenhoedje en preek. Ook op zaterdag 18 augustus en op zondag 7 oktober zijn er bedevaarten naar Heiloo. Inlichtingen zijn te verkrijgen op de adressen Markengouw 219 te Amsterdam en Wilgenlaan 6a te Heiloo. De nieuwe generale synode van de gereformeerde ker ken (de synode van Delft) zal dinsdagochtend 15 mei worden geopend in het kerkgebouw het Open Hof aan de Storklaan te Delft. Onder meer zal een nieuwe praeses worden verkozen in de plaats van ds. C. Mak van Hengelo, praeses van de synode van Zwolle, die niet in de nieuwe synode terug keert. Maandagavond 14 mei zullen de synodeleden, na een dienst van schrift en ta fel, worden ontvangen door burgemeester en wethouders van Delft in het stadhuis aan de Markt In het Johannes-centrum aan de Floridadreef te Utrecht-Overvecht zal zater dag 19 mei een landelijke ontmoetingsdag worden ge houden voor allen die be trokken zijn bij het werk van Nes Ammin, de ruim vijftien jaar oude christelij ke nederzetting in Galilea, die zich beijvert voor een goede verstandhouding tus sen joden en christenen. Het merendeel van de bevolking ervan bestaat uit Nederlan ders. In Nederland wordt he^ werk van en in Nes Am- min door vele duizenden ge steund. Toegang tot de ont moetingsdag verkrijgt men via schriftelijke aanmelding bij het bureau van de stich ting Nes Ammin Nederland, Van Lynden van Sanden- burglaan 43 te Utrecht. De aartsbisschop van West- minster, kardinaal Basil Hume is gekozen tot voor zitter van de katholieke bis schoppenconferentie van En geland en Wales. Kardinaal Hume komt in de plaats van de aartsbisschop van Birmingham, George Pa trick Dwyer, die deze func tie de laatste drie jaar heeft vervuld. Over enkele maanden verschijnt de zesentwintigste druk van „Novum Testamentum Graece", de wetenschappelijke uitgave van de Griekse grondtekst van het Nieuwe Testa ment De nieuwe druk is diepgaand herzien door protes tantse en katholieke experts op het gebied van het Nieuwe Testament. Sedert dc eerste editie in 1898 is de Griekse grondtekst de basistekst geweest voor universitaire studie, voor officiële vertalingen en wetenschappelijke commenta ren. De nieuwe druk is jarenlang voorbereid door Kurt Alland, Matthew Balck, Carlo Martini, Bruce Metzger en Allen Wikgren, deskundigen uit verschillende kerken. De stand aardtekst is gelijk aan de derde druk van het Griekse Nieu we Testament, dat door de Wereldbond voor Bijbelgenoot schappen al wordt uitgegeven voor bijbelvertalers. Om tot de geheel nieuwe opzet te komen heeft het Instituut voor Nieuwtestamentisch Tekstonderzoek in Münster vijfdui zend handschriften doorgewerkt Nog nooit tevoren is een dergelijk grondig onderzoek verricht Het geheel vernieuwde voetnotenapparaat bevat nu alle opmerkelijke afwijkingen van de standaardtekst, die in die handschriften te vinden- zijn. Sedert de eerste druk van de hand van Nes tlé-All and in 1898 zijn al ruim 600.000 exemplaren van deze wetenschap- pelijke uitgave van de Griekse tekst verspreid. Het boek is generaties lang door theologen gebruikt en wordt door alle theologische faculteiten in de wereld voorgeschreven. Het Griekse Nieuwe Testament verschijnt bij de „Deutsche Bibelstiftung" in Stuttgart. Rond september zal het ook ini Nederland verkrijgbaar zijn bij het Nederlands Bij beige-1 nootschap. De Wereldbond van Bijbelgenootschappen zal de: 26ste druk gratis ter beschikking stellen van de theologische* faculteiten in Oost-Europa, die erom vragen en die niet m« staat zijn het boekwerk zelf aan te schaffen. Ruim. \toor de inzittenden. En voor de bagage. Want de kofferruimte is indrukwekkend, zelfs als u de speciaal voor Toyota ontwikkelde LPG- installatie laat inbouwen. Komfortabel. De rijk-beklede bucketseats en achterbank bieden, te meer door de grote inwendige ruimte van de wagen, een subliemezit. De bestuurder profiteert van een geraffineerd bedieningsgemak, "t Geluidsniveau is opvallend laag Kompleet. Alles wat u wensen kunt is in de Carina de Luxe aanwezig. Druktoetsradio Achterruitverwarming. Zonwerend glas rondom. Kwartsklok. \ferlicht bedieningspaneel voor het verwarmings- en ventilatiesysteem met 3 snelheden blower. Aansteker met rand- verlichting. Etc. CARINA 1600 DE LUXE. Kijkt u maar, vergelijkt u maar. Voor deze pri/s vindt u nergens anders een auto met zoveel ruimte, komforten temperament. Veilig. Kooikonstruktie.Vteiligheids-stuurkoloin. Automatische 3- puntsrolgordels.Gescheiden remcircuits Rembekrachtiger. Remdruk- begrenzer. Staalgordel-radiaalbanden om de stalen sportvelgen. Schijfremmen op de voorwielen Zijclignoteurs. Achteruitrijlampen. \bortreffelijk uitzicht door 't grote glasoppervlak zelden in de werkplaats komt. U kunt op een lange levensduur en lage rijkosten rekenen. Zo kan het dat.u 2 JAAR GARANTIE krijgt ongeacht het aantal kilometers. Er is al een Carina 1600 vanaf 14.595,- maakt uw keus eenvoudig Importeur LOUWMAN RftRQUI Ve 2 jaar garantie J3229H0 TiJel. 070-209353 Autom.bedr. J. J. van der Geest Westkanaalweg 37 Ter Aar Tel. 01722-2132. Garage Dijksman B.V. Oegstgeesterweg 17-23 Rijnsburg Tel. 01718-20500/20941 Garage Heemskerk Schenkelweg 109 Zoeterwoude Tel. 01715-1220. Autom.bedr. Vlasveld Haarlemmerweg 49-A Leiden Tel. 071-134689/142855. Volglas zeehengel 2.40 mtr. en DATVVA zeewerpmolen voor vele jaren visplezier. SP prijs f69,- Handige Tuigen koffer uitneembare lade Ruimte voor binnenwaterwerpmolen SP prijs f22,50 Viskist21adiggrootfl4,- (3) Albatros volglas 2.10 mtr. boot hengel met uitstekende aktie. SP prijs f39,- Voor de bezorging moeten wij f 5,- in rekening brengen. Bestellingen boven de f50,- worden gratis thuisbezorgd. Eurofish klapnet SP prijs f 12,- ©j I Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart. Stuur mij aanbieding LI Nr.OOOOOO I (Aanbiedingnummcr invullen) Naam Adres Bon in gesloten envelop sturen naar Sijthoff Pers Extra, Machtiging no 17,2280 WB Rijswijk. Garderen/Veluwe, Door omst. heden bieden wij op korte termijn onze lux* recr. bungalow te koop aan, gesitueerd in een excl. park temidden van de bossen en heidevelden en nabij de randmeren Deze mod bung, staande op plm. 575 m2 eigen grond, bevat o a li ving, open haard. 4 sl.kamers, zonneterras, heeft dubbele beglazing en is het gehele jaar te bewonen. Prijslndikatie 1249.500.- k.k. Int. tel. 05776.713. vragen voor het agentschap Voorschoten BEZORGER Niet beneden 15 jaar. Inlichtingen: MEVR. LAMMERS, Vredenhoefstraat 10. Gevraagd Part-time Kennis medische terminologie gewenst. Werktijden nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Dr. J. D. HOLTZER, internist Diaconessenhuis, Houtlaan 55, Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14