Nïcotine-arni roken en tochaanjetrekkn komen roLights. Nieuwe pro-secretaris Casaroli Willy Brandt van Vaticaan Korte metten kerk wereld Gereformeerde en hervormde synoden in oktober bijeen onderwijzer(es) onderwijzeres) onderwijzeres) GEfllEEflTE OE6/TGEE/T ervaren timmerlieden en ervaren gietbouwstelleurs ri CABALLERO PAGINA 8 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 Deelneming bepleit van basisbeweging in' Raad van Kerken Dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlands hervormde kerk. pleit voor deelname van de Nederlandse ba sisbewering van kritische groepen en gemeenten aan de landelijke Raad van Kerken. Hij doet dit in het con gresnummer van de infor matiebrief voor basisgroe pen. die op 12 mei in Amsterdam weer bijeen zullen komen Ds. Van den Heuvel con stateert dat de thema's van het programma van de basisbeweging theo logie. maatschappij en kerk in de oecumeni sche discussie voortdu rend ter sprake zijn en dat daarbij de basisbewe ging als directe gespreks partner node gemist wordt. Hij vraagt de ba sisbeweging het risico vroegtijdig te worden in gekapseld. toch te nemen, om samen met de kerken tot een voor beiden nood zakelijk hoor en weder hoor te komen, in het zoeken naar de gehoorza me gestalte van kerk-zijn in deze dagen De benoeming van mgr. Agostino Casaroli tot pro-secretaris van het Vaticaan vormt een aan wijzing. dat het Vaticaan zijn streven naar bete re betrekkingen met de landen van Oost-Europa wil voortzetten. In deze landen wonen zestig mil joen rooms-katholieken. Mgr. Casaroli is een typische curie-ambtenaar die praktisch zijn hele priesterleven doorbracht bin nen het Vaticaan. Hij werd op 24 november 1914 geboren in Castel San Giovanni in de buurt van Piacenza. Als telg uit een familie die verscheidene pnesters heeft opgeleverd, ging hij in 1929 naar het college in Alberoni. een ware kweekplaats van toekomstige Vaticaanse diplomaten. Hij rondde zijn studie af aan de Pontificia Acca- dernia Ecclesiastica in Rome. Priester gewijd in 1937 werd hij drie jaar later, in het oorlogsjaar 1940. onder Pius XII benoemd tot staatssecretaris. In 1961 werd hij ondersecretaris en naderhand se cretaris van de Commissie voor Algemene Zaken van het Vaticaan. In deze functie heeft hij zich onder supervisie van de kardinaal staatssecretaris Jean Villot en. uiter aard. de pausen, beijverd voor de verbetering van de betrekkingen met de landen van Oost-Europa. Dat gebeurde na de in 1961 in Wenen gehouden conferentie der Verenigde Naties over de diploma tieke betrekkingen. Hij tekende namens het Vati caan akkoorden met de regeringen van Hongarije en Joegoslavië en bereikte in Praag overeenstem ming met de Tsjechoslowaakse regering over de vrijlating van mgr. Beran. Verder was mgr. Casaroli de eerste Vaticaanse di plomaat die in contact trad met het Kremlin in Moskou, nadat de betrekkingen vijftig jaar ver broken waren geweest. Door zijn bemoeienissen kreeg hij de bijnaam ..De Willy Brandt van het Mgr. Casaroli was afgevaardigde van het Vaticaan op de conferentie van Helsinki en maakte ver schillende reizen naar de DDR. Polen. Bulgarije en Cuba. Hij was de uitvoerder van de nieuwe richtlijnen van paus Joannes XXIII en daarna van Paulus VI ten aanzien van de betrekkingen met de communistische wereld. Met inbegrip van het kortstondige pontificaat van Joannes Paulus I dient mgr. Casaroli thans onder zijn vierde paus. Vooral met Polen, een waar katholiek bolwerk in de communistische wereld, heeft het Vaticaan op goede voet proberen te komen. In het kader van deze inspanningen heeft mgr. Casaroli veelvuldig overleg gepleegd met de regering in Warschau. J J nog voordat kardinaal Wdjtyla uit Krakow tot paus werd gekozen. Deze laatste heeft hij toen wel van zeer nabij leren kennen. De verheffing tot kardinaal van mgr. Casaroli valt thans spoedig te verwachten, wellicht reeds bin nen enkele weken. Mogelijk wordt tegelijkertijd aartsbisschop mgr. Giuseppe Caprio tot kardinaal verheven. Hij is door de paus belast met de lei ding van het beheer over de Vaticaanse bezittin gen. een taak die voorheen eveneens aan de kar dinaal-staatssecretaris toeviel. Deze functie wint aan gewicht nu zich voor het Vaticaan ernstige fi nanciële zorgen aandienen. Als toekomstige kardi nalen worden verder genoemd aartsbisschop Bal- lestrero van Turijn. Torna O'Feaich van Armagh in Noord-Ierland en mgr. Franciszek Macharski, die de paus is opgevolgd als aartsbisschop van Krakow. Verder zijn een aantal kardinaalszetels vrijgeko men door het overlijden in het afgelopen jaar van de kardinalen Frings (Duitsland). Gracias (India), Yoshigoro Taguchi (Japan). Trinh-Nhu-Khue (Viet nam) en Yu Rin op Taiwan. Deze laatste kardi naalszetel wordt mogelijk verplaatst, afhankelijk van hetgeen de onderhandelingen met de nieuwe machthebbers opleveren. „Samen kerk zijn in de nabije toekomst", is het thema voor de eerstvolgende gezamenlijke vergadering van her vormde en gereformeerde synoden, die op maandag 8 en rfin^Hag 9 oktober in het conferentiecentrum De Blije Wereld te Lunteren zal worden gehouden. Voor de (nieu we) gereformeerde synode van Delft betekent dit het be gin van haar eerste werkweek in Lunteren. In een nota, die momenteel wordt voorbereid, zal de eer ste bezinning worden vastgelegd op een aantal vragen, samenhangend met de leer van de kerk, in verband met het samen op weg gaan van hervormden en gereformeer den. Het bestuderen van deze zogeheten ecclesiologische vragen behoorde namelijk tot de opdrachten die de vori ge gezamenlijke vergadering van de beide synoden in 1976 aan deze werkgroep gaf. De raad van deputaten „Samen op weg" hoopt voorts een verslag aan te bieden, waarin nieuwe beleidsvoorstel len worden geformuleerd voor de volgende fase van de samenwerking. Ook zal worden gerapporteerd op welke wijze aan vele andere opdrachten is gewerkt, die de ge zamenlijke vergadering van de beide synoden in 1976 aan de raad heeft gegeven. De president van Mozam bique, Samora Machel. heeft tijdens een één-mei bijeenkomst in Maputo de katholieke kerk ervan be schuldigd het socialisme te dwarsbomen. Eerder had de regering een verbod af gekondigd op het bouwen van kerken en aanverwan te gebouwen. Tevens werd bepaald, dat de invoer en verspreiding van religieuze literatuur via overheidska- nalen moet lopen. Paus Jo hannes Paulus heeft on langs zijn bezorgdheid uit gesproken over de situatie van de katholieke kerk in Mozambique. De stichting Lavra Netofa houdt zaterdag 26 mei in het klooster St.-Anna te Oudenbosch een ontmoe tingsdag voor al degenen, die betrokken zijn bij de hulpverlening aan de kloos tergemeenschap op de berg Netofa m Galilea. Dit is een twaalf jaar geleden door pater Willebrands ge stichte grieks-katholieke ne derzetting met als doel de verzoening tussen joden en arabieren. In Europa steunt een. Nederlands-Bel gische werkgroep (Forellen- daal 247 te Den Haag) het op de berg Netofa. die voor genoemd doel bidden en werken en ook het con tact- willen onderhouden él. De bekende filosoof Josef Pieper viert morgen zijn vijfenzeventigste verjaar dag. Pieper is vooral be kend geworden door zijn studies over Thomas van Aquino en door zijn trac- taten over de vier kardina le deugden. Zijn omvang rijk werk werd tot nu toe in twaalf talen vertaald en bereikte een totale oplage van meer dan een miljoen exemplaren. Hij is emeri tus-hoogleraar in de wijs gerige anthropologic aan de universiteit van Mün- ster. Het oudste, nog bestaande, cisterciënzerklooster in de wereld, Stift Rein in Stier marken bestaat dit jaar 850 jaar. Ter gelegenheid daarvan is er tot 30 sep tember een tentoonstelling ingericht, die onder het motto „850 jaar cultuur en geloof" de voornaamste punten van het kloosterle ven. de geschiedenis en de cultuur van het klooster belicht. Het klooster werd in 1129 als achtendertigste vestiging van de orde ge sticht. De cisterciënzer ordë zelf werd in 1098 in Citeaux (Cistercium in het latijn) gegrondvest door de abt Robert van Molesme, die zich inzette voor de strenge observantie van de regel van de heilige Bene- dictus. Paus Johannes Paulus II heeft deze week zijn eerste twee zaligverklaringen uit gesproken. Het betrof de Spaanse dominicaan Fran cisco Coll en de Fransman Jacques Laval van de pa ters van de Heilige Geest. De paus noemde beide echte katecheten en riep op hun voorbeeld te vol gen, ook al werd het in de vorige eeuw gegeven. Francisco Coll wijdde zich vooral aan de opvoeding en vorming van arme kin deren op het platteland. Jacques Laval werkte op het eiland Mauritius en wordt daar vereerd als „apostel van de bevrijding van de slaven". Bij het openbaar lager onderwijs te Oegstgeest zijn pe 1 augustus a.s. de volgende vacatures te vervullen TERWEESCHOOL Terweeweg 106, telf. 15 43 13. Hoofd: de heer M.K. Koning. van de lagere klassen. Ervaring strekt tot a FLORASCHOOL Lange Voort 2, telf. 15 43 14. Hoofd: de heer J.N. Gelok. ter verlichtingvandetaak van het schoolhoofd voor twee schooltijden per week. Ervaring strekt tot aanbeveling, evenals belangstelling voor de expressievakken handvaardigheid en tekenen. DE SPRINGPLANK Lange Voort 255, telf. 15 07 89. Hoofd: de heer G. Eegdeman. Gevraagd wordt een die in de klassen 2 t/m 5 les zal geven in de vakken muziek, biologie en gymnastiek. Daarnaast zal hij/zij les geven in een met de klasseleerkracht overeen te komen Sollicitaties - met uitvoerige inlichtingen, vermelding van aktenbezit en opgave van referenties - binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan burgemees ter en wethouders van Oegstgeest, Postbus 1270, 2340 BG Oegstgeest. Smit s Bouwbedrijf bv te Beverwijk is een werkmaat schappij van de S B B. Bouwgroep. die vestigingen heeft in Beverwi/k. Haarlemmermeer, Maastricht, Spanje en België. Binnen deze groep vormen wij een middelgroot bouw bedrijf met 550 medewerkers en zijn gespecialiseerd op het gebied van woningbouw en de realisatie van utili- teitswerken. Wij vragen voorwerken in Rotterdam. Spijkenisse. Zoetermeer, Utrecht. Hillegom.Hoofddorp en Amsterdam Naast een goed loon bieden wij u uitstekende secun daire arbeidsvoorwaarden en de mogelijkheid tot deel neming aan een bedrijfsspaarregeling en een aktieve perspneelsvereniging. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken, Parallelweg 8 1948 NM Beverwijk, Telefoon (02510) 29041. 's Avonds en in het weekend, na 20.00 uur (02513) 10664, de heer A. van Veen. smit's bouwbedrijf bv Caballero Lights bevat slechts 9.0 mg teer en 0.7 mg nicotine en smaakt uitstekend. 't Is tenslotte een Caballero. TEER NICOTINE A I iwn mmwmvmm'm\

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8