deTijd B m m HP II NIEUWSNET Eigen woningbezit in 20 jaar meer dan verdubbeld II 1 (telefoontjes Moeders van Nederland. Kruis hieraan wat u leuk of mooi vindt, en laat deze pagina dan onopvallend op tafel liggen VROOMS DREESM ANN LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME1197! DEN HAAG Het eigen-wo- ningbezit is in ons land tus sen 1956 en 1975 meer dan verdubbeld: van 740.000 tot 1,6 miljoen woningen. Dit blijkt uit het zojuist gepu bliceerde rapport „De eigen- doms- en huurverhouding deel I" dat deel uitmaakt van het woningbehoefte-onderzoek 1975 van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening. In 1975 was 39 procent van de woningvoorraad in het be zit van de bewoner tegen 29 procent in 1956. De door de eigenaar bewoonde eigen wo ningen zijn overwegend een gezinswoningen. Ze zijn gro ter, vaker voorzien van tuin, centrale verwarming, garage e.d., kortom, ze hebben ge middeld een hogere woonkwa liteit dan huurwoningen. De gemiddelde geschatte ver koopwaarde van een door de eigenaar bewoonde woning bedroeg in 1975 84.000. De gemiddelde huurprijs van een woning was toen 171 per maand. In doorsnee waren de huur woningen van particuliere in stellingen duurder dan die van woningcorporaties terwijl de gemiddelde woonkwaliteit dezelfde was. Huurwoningen van particuliere personen en van gemeenten e.d. blijken in het algemeen een lagere woonkwaliteit te hebben dan die van woningcorporaties en particuliere instellingen. Het eigen-woningbezit lag in 1975 het laagst in Noord- en Zuid-Holland en het hoogst in Gelderland, Limburg en Zee land. In 1975 bleek nog in 8 procent van alle woningen een badgelegenheid geheel te ontbreken. In dat jaar was in ongeveer de helft van de tota le woningvoorraad centrale verwarming aanwezig: van de eigen woningen 61 procent, van de huurwoningen 42 pro cent. Computer volgt vrachtwagens tijdens rit ARNHEM (ANP) Neder landse transportbedrijven kunnen binnenkort kennisma ken met een systeem dat een automatische verbinding met de wagens op de weg moge lijk maakt. Gegevens over la ding. kilometerstand, laden en lossen kunnen daardoor op elk gewenst tijdstip op een beeldscherm zichtbaar worden gemaakt. Met dit systeem, dat uit Zwe den afkomstig is, kunnen de transportbedrijven hun route planningen verbeteren, contro leren en zonodig tijdens de rit bijsturen. Alle gegevens wor den in een computer opgesla gen. Het systeem bestaat uit de computer en een beeld scherm met toetsenbord die mobilofonisch in verbinding staan met de vrachtauto's. In de wagens wordt een appa raat aangelegd dat de gege vens zoals de kilometerstand automatisch doorgeeft. Het kan echter ook door de chauffeur worden bediend. ELSEVIER schildert een por tret van de nieuwe PvdA- voorzitter Max van den Berg. „Een grote politieke carrière ligt voor hem in het verschiet. Doelbewust gaat hij voort op zijn pad, met een scherp oog voor het eigen oordeel, zoe kend naar sympathiën, mani pulerend en liquiderend mét een vriendelijk, innemend ge zicht. Domheden la Ien van den Heuvel zal hij niet be gaan". Voorts een verhaal over de marine die afgunstig kijkt naar de speciale behan deling van onze soldaten in Libanon. „Een schandalig ver schil waarnaar een officieel onderzoek moet worden inge steld'. Het politiek hoofdarti kel voorspelt: „De regering zal in het najaar niet ontko men aan tal van vervelende maatregelen. Een daarvan zal waarschijnlijk een wet zijn om te kunnen ingrijpen in de lonen. Het bedrijfsleven blijkt zelf niet in staat een inko mensmatiging te realiseren. Dan moet de regering het heft wel in handen nemen". Ook een groot artikel over kloosterlingen die een nieuwe uitdaging zoeken. „Weet u, re laties tot mensen, maar ook tot God, zijn heel subtiel. De gevoeligheid die je daarvoor moet ontwikkelen, is in het verleden zo vaak afgeknot. We moeten opnieuw leren ge richt te staan op anderen, ook buiten de communauteit". Een interview tenslotte met de Duitse schrijver Günter Grass. „Mensen zonder com plexen, daar ben ik bang voor. Mensen die met geremd zijn. zijn gevaarlijk; dat wor den beesten. Stel je voor, dat we geen ingebouwde rem hadden die ons belette te moorden. Als een ideologie zo'n rem buiten werking stelt, dan krijg je bloedbaden, gas kamers, terreuracties, liquida- p DE HAAGSE POST blikt na op het PvdA-congres en laat Relus Ter Beek zeggen: „Er zijn nu zoveel vriendenclubs ontstaan, er zijn nu, zoveel dwarsverbindingen gekomen dat er nooit meer optimale resultaten uit kunnen komen. Dat was met Nieuw Links wel het geval. Maar nu krijgt dan de een, dan de ander zijn zin". Voorts een uitvoerig por tret van Drees sr. Mansholt herinnert zich hem zo: „Ik heb hem eens gevraagd mee te gaan varen op de Kaag. Een drukke zondag. Lieftinck verscheen in shirt en korte broek. Drees in dat zwarte, wat oudmodische pak met de vadermoordenaar en ging op de voorplecht zitten als een soort boegbeeld. En al die mensen: daar heb je Drees. Het past allemaal in het beeld: zijn huis; dat hij nooit een auto heeft gehad. Het was bestudeerd". Een onthul lend verhaal tenslotte over hoe de Julianafilm tot stand is gekomen. Anton Koolhaas: ..Ik wilde zo graag dat mens laten zien. maar daar is bitter weinig van over gebleven. Ik voel me genomen door de omstandigheden. Het zijn al met al vier zeer onaangename maanden geweest. Bij de pre mière zei de koningin tegen me, dat ik haar nooit meer kon zien. Dat wijst niet be paald op het ontstaan van een persoonlijke relatie, nee". NIEUWSNET heeft een ge sprek met CHU-er Kruisinga, die zegt nooit uit de politiek weg geweest te zijn. „De oud minister zou dezer dagen een hoge functie hebben afgesla gen die hem door de wereld gezondheids organisatie was aangeboden. Hieruit en uit z'n sterke betrokkenheid, hoewel op de achtergrond, bij de Ne derlandse politiek wordt ge concludeerd, dat hij weer in de Kamer wil komen. Echte tegenstellingen worden er in de CHU daarbij niet ver wacht". Voorts een terugblik op de verkiezing van Max van den Berg tot PvdA voor zitter. Kamerlid Patijn: „Onze echte leider blijft fractievoor zitter Den Uyl. Ien van den Heuvel werd ook teruggeflo ten als zij in de fractieverga dering te kritisch was". En Gortzak: „Ik vrees dat hij in een vicieuze cirkel terecht zal komen. Hij heeft zijn verkie zing te danken aan het onge noegen van de basis dat het bestuur teveel aanpakt en niet let op de prioriteiten van de basis, maar diezelfde basis wil niet dat er in zijn in spraak wordt gesneden". Ook in dit blad een interview met Günter Grass: „Ideologieën verdraag ik niet". VRIJ NEDERLAND praat met Ton Pauka die als advi seur mede verantwoordelijk is voor het succes van Max van den Berg. „Het omhelzen van het principe van de geheime strategie - dat kan niet. Dat is binnen een partij als de PvdA volstrekt verderfelijk, afgezien van het feit dat al die handige politieke dieren dank zij dit soort grappen op een gegeven moment zonder pardon hun nek breken. Den Uyl heeft er helaas ook een handje van. Het is tactisch en principiëel volkomen uit den boze. Dat zijn trucs die je binnen het CDA kunt uitha len". Voorts een groot inter view met Kitty Courbois, voornamelijk over de liefde tussen haar en Hugo Claus. Onze verhouding heeft drie jaar geduurd. Hugo zei altijd: „Woensdag om half elf kan het afgelopen zijn. Ik werd daar razend om. Ik vond: je houdt van iemand of niet. Daar ben ik voorgoed vanaf. Ook van het gelieg en be drieg. Ik zeg nu alles meteen. Door dat liegen zijn we zo in de vernieling geraakt". Een boeiend verhaal ook over het krijgsgevangenkamp Prins Bernard, waar de Nederland se ondergrondse in de oorlog Duitsers vasthielden. Het ex tra katern is gewijd aan het Nederlandse voetbal in de oorlog. DE TIJD tekent bij het PvdA-congres aan: „Heeft de partij zich nu uit de markt geprezen voor een hernieuwd optreden in de regering? Op het eerste gezicht zou je het wel denken, omdat het er niet naar uitziet dat het CDA van nu kan regeren met een coali tie partner die al met een been buiten de NAVO staat". Ook in dit blad aandacht voor de kloosterlingen in Ne derland. „Wé zijn in onze kloosters een tikje te snel ver- maatschappelijkt. De welvaart heeft ook hier sporen nagela ten. Anderen kunnen ons be trappen op onze verburgerlij king. Wij willen de kern van religieus leven behouden, maar moeten ons nu wel af vragen wat die kern dan is". Een interview voorts met Her man Brood. „De mensen den ken dat ze mij nodig hebben, maar het is puur wederzijds. Als ik daar sta, is het enige wat ik wil, mezelf binnenste buiten keren. Zij vallen erbij neer, of ik val erbij neer. Heti succes, alles wat je e steekt, krijg je ook weer rug. Altijd". Het blad heeft een boekenextra. HERVORMD NEDERLAND over PvdA en NATO: „Politi ci staan voor de vraag hoe greep te krijgen op dit dui- velscircus, hoe een opening te maken in de cirkel die de we reld in het verderf zal stor ten. De druk die daarbij van 'onder af op hen wordt uitge oefend is zo slecht nog niet. Die hebben ze nodig om niet achter de wapenfeiten aan te blijven hollen" Voorts een ge sprek met de bekende arts en publicist Ivan Wolffers: „In de hulpverlening wordt nog vaak gedacht dat iemand die om hulp vraagt, geholpen moet worden. Ik vraag me al tijd af: help ik iemand echt als ik hem hulp verleen? Vaak pak je alle initiatief van de mensen af. Er is veel humbug in de medische we reld" Ook een interview met mr. P. van Heijnsbergen, op steller van de verklaring over de rechten van dieren en planten: „Ik ben gaan inzien dat we het met de milieuwet ten, zoals we die nu hebben, niet redden. We moeten door stoten tot de grondslagen van het rechtstelsel. Waar het ons principieel aan ontbreekt, is respect voor het niet mense lijk leven op aarde. Wanneer dit respect deel had uitge maakt van ons rechtsysteem, hadden allerlei aanslagen op natuur en milieu nooit kun nen plaatsvinden". Theun de Vries tenslotte praat over vrijheid. „Onze burgerlijke democratie wordt teveel ge zien als een verovering voor eens en altijd". PIET SNOEREN 4,46 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden niet I groter dan 12 letters). leder woord mèèr 27 ct. exclusief 4% BTW I 071*122244 I BU PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen slechts 2> betalen op 6 achtereenvolgende dagen slechts 3i betalen regel-teleloontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letter- korpsen 31 ct. per mm. Opdrachten worden teiefo- msch en schnfteli|k aange- 1 nomen tot de dag voor plaatsing 13 00 uur. 'TB* BIOLOGISCH. DYNAMISCH. GE TEELDE AARDAPPELEN, groen te en fruit, brood, wijn en kaas. baby- en kindervoeding. Zaai ling. Hooigracht 34. tel. 071- 146917. Telefonische bestellin gen worden op vrijdag thuisbe zorgd. Koop uw nieuwe PEUGEOT bij uw nieuwe dealer. Auto Forehol- te b.v.. Jac. van Beierenweg 31, Voorhout. Tel.: 02522-11341 - 10105. HUWELIJKSREPORTAGE. Foto van Bemmelen, Kerklaan 2. Zoe- terwoude. Tel. 01715-1353 b.g.g. 1994. Bij ontwikkelen er. afdrukken van uw kleurenfilm (20—24 en 36 opnamefilms) gratis nieuwe KODAK KLEURENFILM ASA 400 voor de halve prijs. Foto van Bemmelen. Kerklaan 2. Zoeter- woude. Tel. 01715-1353. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2 - 4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30. Fa. v. Berge Henegouwen. Schelpenkade 47. Leiden. Tel. 120794. Voor al uw TIMMERWERK Fa. Arbouw-Sieval. tel. 071-762117. 071-310822. Gevestigd: gediplomeerd PEDI CURE. beh. volg. afspraak, ook bij u thuis. Ook aanm. van steun zolen en steunkousen. Verkoop van gezondheidsschoenen (D; Scholl). Mevr. L Laken-d Vreugd. Sitterlaan 66A. Leider tel. 071-131034. i Te koop faangeboden GEBROKEN RUITEN, glas-in- lood reparaties worden door mij met spoed hersteld. Ook levering van ventilatoren. Glasreparatie bedrijf D. Galjaard. de Sitterlaan 76. fel. 071-132916. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanleymes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woningrichting, Mare 98. Vrouwensteeg 9. Tel. 123913 NERGENS ZO'N KEUS. VER LICHTING. hang-, wand- en staande lampen. Fa. De Lange. Molenstraat 49. Noordwijk. Tel. 01719-11500. levering door de gehele Bollenstreek. KUIKENBOUTEN, kilo nu 4.95. geldig t/m 5 mei. V.d. Krogt. poeiier, Oude Rijn 11. Leiden. Hittebestendige glazen theekan met geïsoleerde kunststof greep Handige hulpjes in de huishouding Leuke, handige en mooie kadoos en kadootjes. Kleintjes, voor kinderen met kleine beursjes. En wat grotere, voor wie wat meer centjes heeft. Maar altijd zullen ze recht uit 't hart komen En daar gaat 't om. Bijpassend glazen theelicht ^750 Gedecoreerd Keukenrolhouder met 3 Melittarollen (1 rol keukentissue. 1 rol plastic foJie en 1 rol aluminium folie). In bruin of beige"j^5 Zilver siert moeder Prachtig bewerkt echt Bijpassende echt zilveren collier met zilveren armband veiligheidssluiting ^9 Mooi én handig: luxe byouxdoos in koffermodel, met spiegel en laden. In zwart of middelbrutn Gourmetset voor gezellig tafelen. Met 2 branders en 2 pannetjes, voorzier van anti-aanbaklaag. Kompleet ^5- Het plezier van mooie tafeldingen Fonduestei kompleet met 6 vorkjes en hoyten onderbord 9-Delig moccaservies van Beiers porceléin met keuze uit twee prachtige barok-decors. Bestaande uit 1 moccakan, 1 suikerpot. 1 melkkan en 6 koppen met schoteltjes qq Moeder mode in leer Portemonnee met vakken voor papiergeld, cheques, foto's etc., plus'n extra ritsvak. In de kleuren zwart, bruin, cognac en rood j^95 In de kleuren zwart, bruin, navy en ice De horloges van deze tijd LCD-horloge in spor tieve stijl, met chroom kast en stalen band. Geeft de juiste tijd en de datum. Met ver lichting. 12 Maanden schriftelijke garantie 59- LCD-horloge in sie/- lijke doublé kast met doublé band. Met ver lichting. Geeft juiste tijd en datum Zo blijven herinneringen op hun mooist Houten fotolijst met anti-reflexglas. in diverse formaten Enkele voorbeelden: 28x35 cm 37.50 15x20 cm 25.- 10x 15 cm I59S Foto-wissellijst in zwart of wit. met anti- re^lexglas. in diverse formaten Enkel voorbeelden 30x40 cm 21.95 24x30 cm 14.95 21x30 cm 12.95 10x15 cm 5 l<ado voor moeders die van Voor lijnende (veel) planten houden moeders Jolly plantenspuit. Met reservoir van 5 liter. draagband en spuitpistool dat regelbaar is v dunne straal tot fijne nevel. Nu water geven en nevelen in één keer, zonder steeds maar weer dat heen en weer gedraaf 2950 Soehnle personenweeg schaal met velours opstapmat en afgewerkt met chique franje. Weegt tot 125 kg In cognacbruin of mos groen Zo is moeder nooit meer iets kwijt Naaibox van oersterk kunststof in beige met bruin deksel. Veel vakjes. Afm. 34x23x20 cm. 995

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6