Prestigeverlies maakt Connors eerzuchtig Zoetemelk stevent op zege af Van Slobbe naar hoofdtoernooi Betty Stöve treedt af als voorzitster tennissters Vertraagde koersen op Duindigt Gesnapte" atleten soepel bestraft ooo SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 PAGINA DALLAS Jimmy Connors stelde uit eindelijk de sceptici in het ongelijk. Na zijn ondubbelzinnige nederlaag afgelo pen weekeinde in een toernooi in Las Vegas tegen zijn aartsrivaal Björn Borg en de geruchten omtrent zijn vinger blessure leek de tijd rijp om de vorm van de Amerikaan ter discussie te stel len. Temeer daar de Bellvill Kid on langs ook zijn eerste positie op de we reldranglijst, een classering die hij met onderbreking van slechts één week sinds de helft van 1974 innam, moest prijsgeven aan de man aan wie hij vo rig jaar na zijn verloren finale op Wim bledon de oorlog verklaarde door te zeggen, dat hij Borg tot in alle hoeken van de aarde zou volgen. Juist prestige verlies werkt bij Connors als een rode lap op een stier. Eerzuchtig als weinig anderen wil de Amerikaan slechts één ding: 's werelds beste rijn. En een eer ste aanzet tot de herovering van de topklassering op de tennisparade moet de eindronde van WCT in Dallas zijn, waar op papier beide giganten elkaar zullen ontmoeten in de finale. Gisteravond leek het er lange tijd op dat Connors' pogingen om het verloren gegane terrein terug te winnen zonder resultaat zouden blijven. De aanstaande vader trof namelijk in Gene Mayer een uiterst lastige tegenstander. Mayer, die in twee toernooien achtereen finalist was in Houston tegen Higueras en de laatste vier bereikte in Las Vegas tegen Borg, bleek geenszins geïmponeerd door de staat van dienst van Connors, die hij voor de eerste keer ontmoette. Hij zwaaide onvervaard met zijn buitenspo rig grote ragfcet en zijn klappen waren dermate doeltreffend dat hij de eerste set ermee veroverde. Mayer, die wat on verschillig oogt en voor het ontvangen van de service eerst even wat ronddren telt alvorens een vaak dodelijke return los te laten, forceerde de beslissing ech ter pas in tweede instantie (7-6). Waar een ander wellicht mentaal ietwat zou zijn aangeslagen door een vermoeiend verloop in de eerste set, was bij Jimmy Connors totaal ge.en sprake. „Ik had wat tijd nodig om aan het spel van Mayer te wennen", verklaarde hij na af loop. Dat bleek Connors overigens na die eer ste reeks snel onder de knie te hebben. Hij ging wat intensiever de backhand van zijn opponent bestoken en hoewel deze af en toe de meest onwaarschijnlij ke passeerslagen en fraaie lobs losliet bleek dit effectief. Mayer, die zijn rac ket tweehandig hanteert, omdat hij daar ooit als tweejarige door te weinig kracht mee begon, liet zich verleiden mee te gaan in het krachttennis van zijn tegen stander. En dat brak hem op. De cijfers van de tweede set spraken wat dat be treft duidelijke taal: 6 -1 voor Connors. Daarmee was de balans in evenwicht, hoewel de wijzer eigenlijk alleen maar kon doorslaan naar de ex-nummer één van de wereld, die in die tweede reeks de basis leek te hebben gelegd voor als nog een snelle afwikkeling van het duel. Maar Gene Mayer wenste zich niet zonder slag of stoot gewonnen te geven. De 23-jarige New Yorker tracht te door vertragen het spel van Connors te ontregelen en daarin leek hij aardig te slagen. Hij kreeg na een reeks door braken van beide kanten op 4 - 4 de kans een voorsprong te forceren, maar hij school op die beslissende momenten te kort. Driemaal ging hij in de fout en van der gelijk mistasten maakt Connors door gaans gretig gebruik. Zoals ook dit maal. Eenmaal op 5 - 4 gekomen maak te de oud-Wimbledon kampioen gedeci deerd de set uit. 6 - 4. De laatste set werd een formaliteit. Gene Mayer, die na zijn toetreding tot de profrijen (ruim twee jaar geleden) af zakte van een 48 plaats naar een positie ver boven de 100, maar inmiddels als 25e speler van de wereld geldt, kon zijn opponent steeds minder van repliek die nen, terwijl Connors vleugels leek te krijgen. Met 6 - 1 in nauwelijks 22 mi nuten besliste hij het duel, dat de eer der gespeelde partij tussen McEnroe en Alexander 6 - 4, 6 - 0, 6 - 2) verre in kwaliteit overtrof. „In de tweede en vierde set speelde Connors zoals de Jimmy van '74 en '75", verklaarde Gene Mayer na afloop. „Alleen sloeg hij in die tijd alles raak, nu zitten er wat meer ups en downs in zijn spel". De winnaar toonde zich tevreden over zijn optreden: „Aan het eind van dit duel was ik weer in topvorm." FRANK WERKMAN BENICASEVI Joop Zoetemelk is op weg de Ronde van Spanje te winnen. Een andere conclusie is niet mogelijk na zijn overtuigende overwinning in het tijdritje (11,3 km) in Be- nicasim. Zoetemelk, in betere vorm dan ooit, voldeed in de Vuelta op de eerste negen dagen volledig aan de verwachtin gen van een potentiële winnaar. Zoetemelk zegevierde in de proloogtijdrit, schudde zijn concur renten Pollentier, Van Impe, De Wolf en de Spanjaarden van zich af in de enige zware bergrit (vorige vrijdag) en nam op nieuw afstand in de tweede tijdrit Gistermiddag reed hij. on danks de korte afstand, Pollentier op 24 seconden. De rest liep nog meer achterstand op. De enige smet, die (nog) aan zijn Spaanse triomftocht kleeft is het mankeren van de leiderstrui om zijn schouders. De gele trui bleef na de tijdrit in het bezit van zijn knecht Christian Levavasseur, al bleef er van dieVis voorsprong van 50 seconden slechts een tweetal over. Indien Zoetemelk de gebeurtenissen nog elf dagen blijft con troleren, zoals tijdens de eerste negen dagen, wordt hij in Ma drid de tweede Nederlandse winnaar sinds Jan Janssen in 1967. Gisteren kwam hij voor de tijdrit ook geen moment in moeilijkheden. De rit over 150 kilometer van Sedavi naar Be- nicasim kende weer enkele bergjes. Het peloton werd dan ook uit elkaar gescheurd, maar de groep vooraan was met 28 ren ners toch nog omvangrijk. Zoetemelk onderstreepte zijn fris heid door als niet-sprinter achter Kelly, De Wolf en Lasa de vierde plaats voor zich op te eisen. Dat hem dit geen kracht kostte bleek in de tijdrit, waarin hij superieur was. Het werd zijn tiende overwinning van dit seizoen. Het algemeen klassement na de achtste etappe: 1. Levavasseur (Fra) 39 57 sec.; 2. Zoetemelk (Ned) op 2 sec.; 3. Yanez (Spa) op 1 min. 39 sec.: 4. Galdos (Spa) op 2 mi: min. 5 sec.; 6. Esparza (Spa) op 2 mi mm. 23 sec.; 8. Van Impe (Bel) op 2 i min. 30 sec.; 10. Pollentier (Bel) op 2 ir lingen op 18 min. 52 sec.; 41. Jan Cees Bal op 25 rr 63. Frits Pirard op 34 min. 45 sec. sec.; 5. De Wolf (Bel) op 2 !1 sec.; 7. Torres (Spa) op 2 27 sec.; 9. Lasa (Spa) op 2 31 sec.; 40. Adri van Houwe- Houwelingen op 19 min.; 55. Joop Zoetemelk blonk gisteren uit in de Ronde van Spanje. Afstraffing basketbalsters Seoel Nederland heeft in de laatste wedstrijd van de Ikwalificatiegroep een afstraf fing van Canada gekregen, 184-58 na een ruststand van 41-30. Het gevolg is dat de nationale damesploeg verder speelt in het troosttoernooi met basketbaldreumesen als Senegal. Maleisië en Bolivia. De punten voor Nederland, in de wedstrijd waarin bijna al les mis ging dat mis kon gaan, werden gemaakt door Lia van Reemst (2), Carla de Liefde (12), Irene Maarschal en Anita Blangé (16). Overige uitslagen: groep a; Zuid- Korea-Bolivia 106-38: groep b: F rankrijk-Brazilië 76-64. De eindstanden zijn (nrs. 1 en 2 naar halve finales): groep a: 1 Ca nada 3 6; 2 Zuid-Korea 3 5; 3 Ne derland 34:4 Bolivia 3 0. Groep b: 1 Japan 3 5; 2 Frankrijk 3 5; 3 Brazilië 3 5; 4 Senegal 3 0. Groep c; 1 Australië 2 4; 2 Italië 2 3; 3 Maleisië 2 2. Volleybalteam kansloos ATHENE Het Nederlands volleybalteam heeft gisteren in Athene, in het kwalifica tietoernooi voor het Europees kampioenschap, de eerste wedstrijd tegen Tsjechoslo- wakije, kansloos verloren met 0—3. De setstanden wa ren 6-15,7-15,14—16. In een andere wedstrijd ver sloeg het Griekse team Enge land met 30. (15—1, 154, 15-5). In een bar slechte wedstrijd was de Nederlandse ploeg slechts in de derde set een se rieuze bedreiging voor de Tsjechoslowaken. Toen stond Krieger in. de basisopstelling en hij zorgde voor het nodige gevaar in aanvallend opzicht. Bondscoach Jaap Korsloot heeft vooral in de eerste twee sets veel wissels toegepast. ..Ik wist vantevoren dat Tsje- choslowakije te sterk voor ons zou zijn. Daarom heeft ie dereen een kans gekregen om zich de wedstrijdomstandighe den eigen te maken. De ont moetingen met West-Duitsland en Griekenland zijn voor ons van veel groter belang", aldus Korsloot. W.K. TAFELTENNIS INDIVIDUEEL PJONGJANG Op de eerste dag van het toernooi om de individuele wereldkampioen schappen tafeltennis in Phongjang werd be gonnen met de kwalificatiewedstrijden. Voor Nederland waren Bettine Vriesekoop en Bert van der Helm vrijgesteld omdat zij regelrecht geplaatst zijn voor het hoofdtoernooi. Na de eerste dag is ook Nico van Slobbe doorgedrongen maar zijn Han Gootzen en Anne Vlieg uitgeschakeld. Bij de dames spe len Marjan van der Vliet en Sandra de Kruiff verder maar Brigitte Kooter is ook uit de strijd. Nico van Slobbe kwam in rijn eerste wed strijd tegen de Luxemburgse nummer drie, André Hartman, achter de tafel. Van Slobbe had vijf games nodig om verder te spelen, 15-21, 19—21, 21—19, 23—21. 21—11. Zijn tweede partij was van beter gehalte, hoewel hij het in de tweede game erg moeilijk had. Na een achterstand van 1920 trok Van Slob be toch de winst tot zich met 2321. Hij won in drie games (21—12. 23—21, 21—12) van de kampioen van Nepal, Imad Suwal Pachandra. Zijn laatste hindernis naar het hoofdtoernooi was de Iraakse kampioen Imad Jehad. Voor Van Slobbe leverde hij erg weinig moeilijkhe den op: 21—10. 21—8.21—15. Voor Anne Vlieg was er weinig eer te beha len. Hij ontmoette in de eerste ronde de Fin Jarmo Jokinen en deze liet er weinig twijfel over wie de sterkste was: .1821, 1621. 921. Ook voor Han Gootzen was 'het toernooi snel afgelopen. Tegen de linkshandige Robert Tuc ket uit Melbourne kreeg hij weinig kans; 17— 21,19—21,17—1. Marjan van der Vliet speelde in de eerste ronde haar Oostenrijkse tegenstandster Car men Traunig taktisch van de tafel. Opvallend was daarbij haar punten verzamelen met haar backhand. Met 21—15, 19—21, 21—13, 21—11 drong zij door tot de tweede ronde waarin de Indiase Nico van Slobbe: drie overwinningen. Shah Vyma haar opponente was. De pas 17- jarige nummer drie van India moest haar meerdere erkennen in Van der Vliet met 21— 14, 21-18, 21-19. die nog een winstpartij no dig heeft om het hoofdtoernooi te bereiken. Hetzelfde geldt voor Sandra de Kruiff, die na een bye in de eerste ronde de tweede ronde doorkwam met een zege van 2112, 21—11, 21—16 op Vliai Tantiereaboon uit Thailand. Brigitte Kooter die in de eerste ronde vrijloot- te en daarna een walk-over had door het niet opkomen van de Vietnamese Do Thuy Nga. werd uitgeschakeld door de Noordkoreaanse Chol Jong Hui met 21—11,21—4,21—11. MADRID Het Europese damescircuit, dat deze week in Madrid is begonnen, vormt het afscheidscadeau van Betty Stöve als presidente aan de Women's Tennis Association. In september is het drie jaar geleden, dat ze de voorzittersha mer overnam van Chris Evert, de tweede in de lijn van op volging, die begon bij Billie Jean King. Betty Stöve acht het dan een passende gelegenheid om af scheid te nemen. ;,Vorig jaar wilde ik al stoppen, maar toen ben ik overgehaald het nog een jaar te doen, omdat men mij als Europese speelster moeilijk kon missen bij de voorberei ding van»het Europese circuit". „Europa heeft, met uitzondering van Scheveningen, alert gere ageerd. De acht toernooien fourneren een prijzengeld van meer dan één miljoen dollar, zodat Betty Stove zich met een gerust hart kan terugtrekken. Wie haar opvolgster wordt, weet ze nog niet. Er bestaat niet veel belangstelling voor". Goed debuut Het Nederlandse damesteam heeft de wedstrijd tegen Argen tinië in het toernooi om de Federation Cup in Madrid afge sloten met een overwinning van 3-0. Nadat Elly Vessies en Betty Stöve dinsdagavond in de enkel spelen een beslissende voorsprong van 2-0 hadden genomen, brachten Stöve en Marcella Mesker de volgende ochtend de eindstand op 3-0. Ze versloegen de in dubbele fouten grossie rende Adriana Villagran en Emilse Raponi met 6-0,6-4. Het debuut van Marcella Mesker in het toernooi om de Fede- Betty Stöve houdt het voor gezien. ration-Cup verliep zo bevredigend, dat zij ook zal worden op gesteld in het dubbel van de tweede ronde, vandaag tegen Ja pan: De 19-jarige Haagse verloor eenmaal haar opslag. Dat was in het begin van de tweede set. toen zowel zij als Betty Stöve even mmder geconcentreerd speelden als gevolg van de geringe tegenstand van Argentijnse zijde. Uitslagen tweede ronde: Tsjechoslowakije-Zweden 2-1; Zwitser- land-Roemenië 2-1, Groot Brittannië-Belgie 3-0, Rusland-Lu xemburg 3-0. 1 Dakar Het bestuur van de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie heeft zich soepel opgesteld ten opzichte van de zeven atleten, die in 1978 op het ge bruik van stimulerende middelen zijn betrapt. Tijdens het congres, dat in Dakar is ge houden, heeft het bestuur van de IAAF besloten de gebruikers van doping een schorsing van anderhalf jaar op te leg gen. Daardoor zijn allen, theoretisch, in staat uit te komen op de Olympische Spelen in Moskou. Tijdens de Europese atleitiekkampioen- schappen, die vorig jaar in Praag Wer den gehouden, reageerden de vijfkamp- sters Nadesja Tsjatsjenko en Jekaterina Gordienko. kogelstoter Jevgeni Mironov en speerwerper Anatoli Jersjov (allen Rusland) positief, alsmede de Bulgaarse kogelstootster Elena Stojanova. Zij wer den allen gediskwalificeerd en uit de uit slagen geschrapt. De andere twee betrap ten zijn de Westduitsers Hein-Direck Neu (discus) en Joachim Krug (kogelstoten). Het tweetal reageerde positief bij een do pingcontrole tijdens de finales van de Westduitse clubkampioenschappen van vorig jaar. Feyenoord verliest in Portugal LISSABON Feyenoord heeft gisteravond in Lissabon i verloren van het nationale elftal van Portugal. In de 57e minuut van het duel maakte Alves het enige doelpunt uit j een strafschop. Voor Portugal was deze ont-i moeting een oefenpartij met het oog op de wedstrijd tegen Noorwegen op 9 mei in Oslo in de kwalificatieronde van het toernooi om het Europees kampioenschap. ]V ADVERTENTIE Nu tuinmeubelen kiezen op onze permanente show, groot 500 m2. U vindt er alle bekende merken kompleet met fraaie kussens en parasols. Wacht niet tot de laatste zaterdag voor moederdag. Als u iets wilt geven, er is nu volop keuze. U bent van harte welkom blf: Tuinbouw en hobby-artikelen JAN VAN DER MEER b.v. Noordeinde 45, tel. 01713-9008 Roelofarendsveen WASSENAAR Ruim vijfen dertig minuten moesten de koersliefhebbers gistermiddag wachten op de start van de eerste draverijen. Oorzaak: Rasch Hanover met Hans Pijl was in de sloot geraakt. Hoe wel het paard er weer snel uit was, duurde het opnieuw inspannen veel te lang. Het matig opgekomen publiek was hier zeker niet mee inge nomen. Alkmaar gaat zondag van start met twaalf draverijen. Immers, voor uitbreiding van het aantal koersen per mee ting hebben totalisator en dé Stichting Nederlandse Draf en Rensport vorige week toe stemming gekregen van de" overheid. Vertragingen zoais gisteren op Duindigt mogen dan zeker niet voorkomen. Sven Westlandia won gister middag de eerste koers in handen van Gerard van Eyke- lenborg. Diens zwager Wirn Velis was helemaal uit Lim burg gekomen met Silvio Ulandia. In de laatste bocht liet de favoriet het door een fout afweten. Wim Velis: „Dat wachten in de kou heeft mijn paard geen goed gedaan. Ik was er vast van overtuigd dat ik zou winnen". De uitslagen: BLOESEMPRIJS, 2040 meter: 1 Sven Westlandia (G.W. van Eyke- lenborg) 1.25.5; 2. Rodachs; 3. Ro bijn Kid. Toto winnend: 3.60, plaatsen 1.90. 3,10, 7,20, kop pel 53,60, trio 1122.70. GOLf STRA-PRIJS, 1800 meter: 1. Our Jeremy (T. Cain) 1.59,6; 2. Brehon Law; 3. Lady Maxine. Toto winnend: 3,60, plaatsen 2,40, 2,20, 3,40, koppel 9,80. BOLLENPRIJS, 2040 meter: 1. Romientje (J.G. Offenberg) 1.26,4; 2. Okido; 3. Ros Performer. Toto winnend: 6,20, plaatsen 1,50, 4,10, 1,80, koppel 39,00, trio 593,10. TIEL-PRIJS, 1600 meter: 1. Right van Boko (M.A. Pools) 1.26,4; 2. Rio del Sol, 3. Pier Pander. Toto winnend: 13,00, plaatsen 4,80, 1.10, koppel 13,10. SIR RELKO-PRIJS, (2c afdeling) 2000 meter: 1. Corkstone (T. Cain) 2.16,1; 2. Une de Roi; 3. Money Boy. Toto winnend: 2,50, plaat- 1,20, 1,70, 3,60, koppel 1.23,6; 2. G Orson Anjo; 3. Os mond. Toto winnend: 1.30, plaatsen 1:10, 1,40, 2,00, kop pel 7,50. LISSE-PRUS, 2040 meter. 1. Rik Fortuna (M. Bouwhuis) 1.21,0; 2. Peter Snell; 3. Pijlsnel. Toto win nend: 1.30, plaatsen 1,10, 1.10, 1,20, koppel 5,00, trio 18,00. SIR RELKO-PRIJS (le afdeling) 2000 meter: 1. Chmese Royal (Mej. P. Ooms); 2. Soling. Toto win- Mai Regina (J.H.M. v.d. Pijl) 1.21,9; 2. Limbus Hanover; 3. Micky. Toto winnend: 51,30, plaatsen 1,10, 1,10, 1,10, kop pel/ 299,30, trio 2329,80. BETUWE-PRIJS, 2520 meter 1 Sammy D (M.C. Vergay) 1.26,7; 1 Shamrock; 3. Raphaela D. Toto winnend: 2,30, plaatsen 1,20, 1,90,/ 4,60. koppel 8,40. Totalisatoromzet: 243.260,00. 4.6 of 254.2( Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats. Stuur als dank voor de moeite h9t Dart-spel naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16