VN-functionarissen onderhandelen met majoor Haddad Wé Kreisky: alles of niets Amerikanen in verwarring na verkiezingen Rhodesië Oliemaatschappij en in de VS berekenen te hoge prijzen THE WOMAN WHO CAN SAVE BRITAIN pi ra - GIVE THE GIRL1 A CHANCE! Mirror Britse stembureaus blijven geopend tot vanavond 10 uur Stern: Scheel opvolger Luns Pretoria goeddeels akkoord met arbeidswetgeving VOOR OF TEGEN MOEZOREWA? Begin: Israël geeft Golan niet op Meer politie ingezet tegen geweld in Parijs BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 PAGINA WASHINGTON (ANP) Het Amerikaanse ministerie van ■nergie heeft zeven oliemaatschappijen in de Verenigde Sta len ervan beschuldigd dat ze de afgelopen zes jaar te hoge i rijzen voor ruwe olie uit Amerikaanse bodem hebben be re iend. Het zijn Texaco, Gulf Oil, Standard Oil of California, Ulantic Richfield, Marathon, Standard Oil of Indiana en itandard Oil of Ohio. Jamen hebben ze volgens het ministerie 1,7 miljard dollar te- berekend. Texaco zou in zes jaar maar liefst 338,3 mil- dollar teveel hebben gevraagd. Gulf Oil 578 miljoen en ■Standard Oil of California 101,6 miljoen. Voor de overige maatschappijen gaat het om minder dan 100 miljoen. In strijd met de bepalingen hebben de maatschappijen volgens hel ministerie de maximumprijzen voor „nieuwe" olie toege past op „oude" olie. „Oude" oüe is olie die voor 1972 is ont dekt „Nieuwe" olie is afkomstig uit reserves die na dat jaar zijn aangeboord. Voor „nieuwe" olie geldt een maximumprijs van 12 dollar. „Oude" olie mag niet boven de zes dollar wor den verkocht. veel oen Christine Kuby: levenslang HAMBURG (AFP)-De 22-ja- rige Westduitse Christine Kuby is gisteren door een rechtbank in Hamburg ver oordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens mede plichtigheid aan terroristi sche acties. Zij is beschuldigd van een Eoging tot moord op twee po- tie-agenten die haar wilden arresteren toe zij in een apo theek was. Zij werd daarvoor gezocht in verband met een bomaanslag op het paleis van justitie in Zweibriicken. Zij is lid van de „Rote Armee Frak- tion" Een Iraanse politieman zoekt dekking tijdens een schietpartij tussen muitende gevangenen in de cen trale gevangenis van Teheran en revolutionaire troepen. De gevangenen hielden een aantal bewakers in gijzeling, nadat ze eerder geprobeerd hadden uit het gebouw te ontsrtappen. Later droegen ze de gegijzelde bewakers over aan de revolutionaire troepen. Iran rouwt om vermoorde geestelijke TEHERAN (AP) - Naar schatting dertigduizend men sen hebben vanochtend in Te heran de rouwdienst bijge woond voor ayatollah Morteza Motahari, de Iraanse moslim leider die dinsdagavond door moordenaarshand werd ge veld. De Iraanse regering had na de aanslag voor vandaag een dag van nationale rouw afge kondigd. Duizenden demon stranten verschenen in de straten na de bekendmaking van het nieuws van de aan slag. Scholen en winkels wer den gesloten en arbeiders leg den het werk neer. In een toespraak via de radio ver klaarde Khomeini dat men niet zou buigen voor de ter reur. llëXPRESS Bail a at» BJaü EQ THE GUARDIAN Thatcher casts net for floating votes fg? vEhrPailnSflfgra life be like.. UNDER MRS THATCHER'S BROOMSTICK? ft h/ by TERENCE LANCASTER - Sommige Britse dagbladen weten het al: de Conservatieven, met Margaret Thatcher aan het hoofd, gaan' de verkiezingen van van daag winnen. Zij ruimen op hun frontpagina's dan ook veel plaats ir wat zij zien als de eerste vrouwelijke premier in Europa. BOOKMAKERS GOKKEN OP THATCHER LONDEN Tot tien uur vanavond blijven de Britse stembu reaus open om de kiezers de gelegenheid te geven hun stem uit te brengen op een van de kandidaten voor de 635 zetels van het Lagerhuis. Gisteren hebben de politieke leiders hun campagne besloten in het vooruitzicht van een parlement waarin geen van de partijen de absolute meerderheid zou kunnen hebben en waarin het dus op een samenwerking aan zou komen. Toch zeiden zowel Labourleider Callaghan als de Conservatieve leidster Thatcher zeker te zijn van de overwin ning. Als de laatste zou winnen, zou zij de eerste vrouwelijke premier in Europa worden. NAKOERA (ANP) Hoge VN-functio- narisscn van het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Nakoera in Libanon hebben vandaag in Metulla in het noor den van Israël een ontmoeting met majoor Sa'ad Haddad de leider van de christen-milities „Het al een van de belangrijkste gesprekken tot nu toe wor den Een van de agendapunten is het feit dat de milities nog altijd tal van wegen in hun gebied voor iedereen ook voor VN-eenheden, gesloten houden" verklaarde gisteren de Nederlandse ko lonel J. Tjassens hoofd operatiën van Unifil, in Nakoera Volgens hem kan deze situatie niet voortduren. Sommige wegen in het zui den gaan dagelijks voor enkele uren open. „We zullen toch op een- bepaalde manier samen moeten werken met el kaar, anders gaat het niet. Het mag niet voorkomen, dat drie Ierse waarneming sposten, gelegen in het gebied van de milities, nu al 20 dagen volkomen geïso-, leerd zitten", aldus de kolonel. Hij kreeg overigens gisterochtend te horen, dat deze drie posten weer konden worden bevoorraad. Ook zal Nakoera van Haddad verlangen, dat de kustweg naar het noorden en het zuiden vrij toegankelijk wordt voor de VN. „Het is ons goed recht te eisen dat het VN-hoofdkwartier niet geïsoleerd mag raken. We willen niet afhankelijk zijn van anderen", meent de kolonel, die donderdag eveneens het probleem van de circa 80 burgers wil aankaarten die aanvankelijk op het hoofdkwartier werk ten. Vlak voor de beschieting zijn ze ver trokken en er bleken militie-aanhangers onder hen te zijn. Nu staan zc dagelijks voor het hek en willen weer worden toe gelaten. Gisterochtend bleek nog eens hoe men op zijn tellen moet passen voor. deze rechtse christenen. Ze hebben op de kustweg ten noorden van Nakoera een zwaar bewaakte versperring en na de beschieting isoleerden ze daarmee Na koera vanuit het noorden gedurende en kele dagen. Gisterochtend werd het hoofdkwartier meegedeeld, dat een aan de noordkant van deze post wachtende Nederlandse YP (gepantserd wielvoertuig met mitrailleur) moest verdwijnen anders werd het opgeblazen. „Men voelde zich bedreigd", was de lezing tegenover Na koera. Aan het verzoek werd gevolg ge geven en het voertuig reed een km. te rug en wachtte daar op de terugkomst van Nederlandse verlofgangers uit Israël. Voor het eerst na de beschietingen van Nakoera lukte het woensdag een Neder landse journalist (ANP-verslaggever) het kamp te bezoeken. De ruim 800 VN-mili- tairen hebben het zwaar te verduren ge had en iedereen spreekt van „een won der" dat bij deze gevechtshandelingen geen doden zijn gevallen. Geen enkele van de ongeveer dertig houten prefab barakken is gespaard gebleven. Overal zijn kogelgaten en scherf inslagen zicht baar en in veel gevallen zijn de' kogels dwars door de barakken gegaan. Ook het hoofdkwartier zelf is geraakt en een Ierse commandant, die hier logeerde, zag een granaat enkele centimeters boven z'n bed in de muur verdwijnen. Het granaat- vuur trof eveneens enkele barakken van het hospitaal. HAMBURG (AP) Volgens een bericht in het weekblad Stern zou Walter Scheel, de Westduitse president die binnen kort aftreedt, de opvolger kunnen worden van de Nederlan der mr. Josef Luns als secretaris-generaal van de NAVO. De Westduitse minister van defensie, Hans Apel, zou daarvoor moej,teÜAebben gedaan tijdens de verleden week gehouden ver gadering van de N.P.G. (Nuclear Planning Group) van de NAVO'Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Homestead in Flo rida. aldus het blad. Het ministerie in Bonn het bericht niet willen ontkennen of bevestigen. De bookmakers houden het op de Conservatieven, waarbij de winstkans steeg van 2 tegen 7 naar 2 tegen 8. De kansen voor Labour daalden van 12 tegen 4 naar 11 tegen 4. Vier opinie peilingen van conservatieve bladen gaven gisteren een voor sprong voor de conservatieven aan van 2 tot 7 procent. Ande re opiniepeilingen laten de kansen ongeveer gelijk liggen. De partij die 318 zetels verovert beschikt over de volstrekte meerderheid. Om probleemloos te regeren heeft een partij ech ter een ruimere voorsprong nodig. Labour veroverde in 1974 319 zetels, maar door sterfgevallen en de daaruit voortvloeien de tussentijdse verkiezingen verloor' de partij spoedig zijn meerderheid, waardoor de noodzaak van een akkoord met de liberalen ontstond. De liberalen eisen een systeem van evenre dige vertegenwoordiging, omdat zij in vergelijking met de stemmen die zij krijgen, zo weinig zetels veroveren. De twee grote partijen weigeren echter het voor hen voordelige distric tensysteem op te geven. Ginzboerg: liever gevangenisstraf dan ballingschap NEW YORK De Sovjetrussische dissident Alexander Ginz boerg heeft gezegd dat hij liever in de Sovjet-Unie zijn gevan genisstraf zou uitzitten dan in ballingschap leven in het bui tenland. In een televisie-interview zei hij dat de uitwisseling van hem en vier andere Russische dissidenten tegen twee Rus sische spionnen eigenlijk een poging was tot het om de tuin leiden van de Verenigde Staten aangezien deze uitwisseling niets van doen had met mensenrechten. De Russen kregen hun agenten terug en raakten mensen kwijt die toch maar in de wegliepen, aldus Gizboerg. PARLEMENTSVERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK Behalve in Engeland wor den deze week (zondag 6 mei) ook in Oostenrijk parlementsverkiezingen gehouden. Maar in het Al penland is van een spek takel zoals op het Kanaa leiland geen sprake. Onze correspondent in Bonn was in Wenen en geeft hierbij weer waar het in Oostenrijk om gaat. (Van onze correspondent Ami van Vree) WENEN „Ik mag ze niet", een korte re, eerlijker omschrijving van de tegen partij hoort men zelden in een verkie- zingstrijd. Het zinnetje is opgetekend uit de mond van de huidige bondskanselier Bruno Kreisky die daarmee de grootste oppositiepartij, OEVP (Oostenrijkse Volkspartij), ais mogelijke coalitiepartner van het tapijt veegt. Want Kreisky speelt bij de komende parlementsverkiezingen op alles of niets: als zijn partij, de socia listische partij van Oostenrijk (SPOE) niet voor de derde keer sinds 1970 de absolute meerderheid van de stemmen behaalt, zal hij in de oppositiebanken te rugkeren, of het politieke toneel verlaten als zijn partijgenoten wel een coalitie willen aangaan. Het is moeilijk om er achter te komen of Kreisky's stellingname eerlijk ge meend is of dat hij er zijn potentiële kie ners mee voor het blok wil zetten. De be- aarde regeringsleider, ook wel „de Zon nekoning" of „Keizer Bruno" genoemd, s immers een eenzaam licht aan het ver ier vrij duistere firmament van de Oos- cnrijkse politiek. Zijn populariteit is 'norm en het is de vraag wat er met uJn partij gebeurt als hij er eens niet neer zal zijn. In zoverre lijdt de Oosten-' "Ukse politiek van dit ogenblik ook on- 'er een ontwikkeling die zich in zeer 'eel westerse democratieën manifesteert. namelijk dat hij bij verkiezingen niet meer om controversiële problemen gaat, maar om personen. Wat dat betreft is de SPOE duidelijk in het voordeel bij de oppositiepartijen OEUP met zijn wat kleurloze lijstaan voerder Josef Taus en de kleine zich li beraal noemende maar in werkelijkheid uiterst rechtse. Freiheitliche Partei (FPOE) van de reac tionaire dr. Alexander Goetz. Toch zal het komende zondag een nek-aan-nek race worden: bij de laatste verkiezingen kreeg Kreisky's SPOE een meerderheid van 50,4 procent en daarmee 93 van de in totaal 183 parlementszetels. De opposi tie beschikt over slechts drie zetels min der (resp. 80 en 10). Als het de SPOE zondag niet lukt om met name de kie zers in Wenen naar de stembus te lok ken, is een nederlaag voor de sociaal-de mocraten (van socialisme is in Oostenrijk geen sprake) niet uitgesloten. De uitslag van de verkiezingen hangt dus eens temeer af van de weersomstan digheden en van de willekeur van de kiezers, een gegeven waarmee tevens tot uiting komt dat er eigenlijk helemaal geen grote twistpunten bestaan in het huidige Oostenrijk. Met de conjuctuur gaat het bergopwaarts, de werkloosheid is gering, en de muntwaarde is aan een niet al te grote inflatie onderhevig. Be langrijke verkiezingsthema's zijn er dan ook nauwelijks. De regeringspartij be roemt zich op de resultaten van haar be wind en ziet in de komende tijd als het grootste probleem het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. De oppositie valt de regering vooral aan vanwege de in haar ogen niet meer te verantwoorden staatsschulden en glijdt verder weg in het aantal onbelangrijke zaken als het aantal nieuwe kostuums van de minister van Financiën Androsch en andere al of niet opgeblazen schandaaltjes. Zoals Kreisky zich vastlegt op zijn weigering een coalitie aan te gaan, zo houden de beide oppositiepartijen een mogelijke partnerkeuze zorgvuldig open. Beiden weten zij dat een eventueel samengaan van OEUP en SPOE, in deze samenstel ling een uiterst conservatief span, bij veel liberale Oostenrijkers de rillingen over de rug doet lopen. Als om strijd herhalen zij dan ook dat zij tegenover welke coalitie dan ook „volledig open" staan. Het meest; waarschijnlijke is dat er na de zesde mei niets zal veranderen en dat iedereen weer opgelucht tot de rustige orde van de dag overgaat. Het voorjaar komt er toch wel al is dat dan niet „het nieuwe voorjaar" waar de volkspartij mee werft. Wat dat betreft zijn de soci aal democraten dichterbij de waarheid als zij op ettelijke verkiezingsplakkaten beweren „Kreisky, Oostenrijk heeft hem nodig. KAAPSTAD (UPI-AP) - De Zuidafrikaanse minister van arbeid, Fanie Botha, heeft meegedeeld dat de regering in beginsel de meeste aanbe velingen van de commissie- Wiehahn tot schrapping van wetten die bepaalde banen aan blanken voorbehielden, had aanvaard. Hij zei tegen verslaggevers dat de voorstel len tot amendering van de bestaande wetgeving binnen twee weken bij het parle ment zouden worden inge diend. De door de regering benoem de commissie, onder leiding van arbeidsdeskundige prof. Nic. Wiehahn, heeft dinsdag haar rapport aangeboden. Zij beval aan dat zwarten en blanken gelijke lonen en mo gelijkheden zouden krijgen in handel en industrie. Botha verklaarde dat de wet ten die de huidige geregis treerde bonden verbieden po litiek actief te zijn\ tevens zul len gelden voor de zwarte bonden die onder voorwaarde, van tot dusverre niet gespeci ficeerde criteria erkenning krijgen. Hij voegde hieraan toe dat de werknemers die geen vaste woonplaats bij hun werk heb ben, naar schatting twee mil joen, zich niet bij een bond kunnen aansluiten. Het voornaamste argument voor de incorporatie van zwarten in het blanke sy steem is geweest dat de zwar te bonden onder controle ge bracht moeten worden, opdat deze niet kunnen worden ge bruikt om de aspiraties van de 19 miljoen zwarten in Zuid-Afrika te ventileren. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Dick T<- et) WASHINGTON De verkiezingen in Rhodesië, hebben de Amerikaanse presi dent Carter voor een moeilijk dilemma geplaatst. De enige winst, die Carter op dit moment kan maken, is tijdwinst. Maar ook die winst is beperkt, want volgende maand moet Carter een oor deel vellen over de vraag, óf de verkie zingen in Rhodesië vrij en eerlijk zijn geweest en of de nieuwe regering onder leiding van bisschop Moezorewa vol doende bereidheid heeft getoond om te trachten met de guerrilla-groeperingen tot een vergelijk te komen. Carter is wettelijk tot een dergelijke be slissing verplicht door een vorig jaar in het congres aanvaard voorstel, waarin het al dan niet voortzetten van de econo mische sancties tegen Rhodesië afhanke lijk werd gesteld van dit oordeel. Hoewel de kwestie Rhodesië in de met energie-, inflatie- en SALT-problemen worstelende Amerikaanse publieke opinie geen al te grote rol speelt, loopt de zaak m politiek Washington hoog op. De scheidslijn loopt globaal tussen erkende conservatieven en uitgesproken progres sieven met daartussen een grote groep twijfelaars. Woordvoerders van de voor standers van onmiddellijke opheffing van alle sancties tegen Rhodesië is de repu blikeinse senator Helms (North Carolina). Hij beoordeelt de Rhodesische verkiezin gen als „de meest vrije en open verkie zingen, die ooit in Afrika zijn gehouden". De liberalen in het Congres, voor wie de New Yorkse democraat Solarz zich als belangrijkste woordvoerder heeft opge worpen, vinden dat in ieder geval voorlo pig nog een afwachtende houding aange nomen dient te worden. Solarz, voorzitter van de commissie voor Afrikaanse zaken uit het Huis van Afgevaardigden, meent dat de onverwacht hoge opkomst (bijna 64 procent), op zichzelf nog geen garan tie vormt voor vrije en eerlijke verkiezin gen. „Bij de laatste verkiezingen in de Sowjet-Unie was er nog een veel hogere opkomst", aldus Solarz. Een probleem is, dat de rapporten van Amerikaanse waarnemers bij de verkie zingen erg verdeeld en weinig concreet zijn. De beoordeling is over het alge meen nogal positief, maar de voornaam ste reden daarvoor lijkt het feit, dat de verwachtingen bijzonder laag gespannen waren. De progressieven in het Congres vrezen, dat een voor Rhodesië positief Ameri kaans besluit de toegenomen goodwill voor de Verenigde Staten in zwart Afri ka in één klap kan vernietigen. Veel van die de laatste jaren gekweekte goodwill, wordt toegeschreven aan Carters speciale beschermeling Andrew Young, die een fervent voorstander van een voorlopig zo neutraal mogelijke positie van de Vere nigde Staten in de kwestie Rhodesië is. Young meent, dat pas aan de de voor waarde van de sancties is voldaan, als er verkiezingen zijn gehouden onder toe zicht van de Verenigde Naties en als een VN-vredesmacht in het land controle kan uitoefenen. U wilt zonder veel omhaal wassen en centrifugeren, zo goed als maar kan. Met een echte wasautomaat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toestel, dat jaren lang trouw en probleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Kortom: een werkpaard. Dan is er maar één die hier aan voldoet: de AEG-TURN AM AT. En zo heeft AEG voor elk wasprobleem een oplossing. AEG laat je niet in de steek. AEG-TELEFUNKEN Nederland N V. Aletta Jacobslaan 7.1066 8P Amsterdam, telefoon. 020-51163 3a TEL AVIV (REUTER) - Pre mier Begin van Israël heeft gisteren verklaard dat Israël zich nooit zal terugtrekken van de hoogvlakte van Go lan, zelfs niet op basis van een vredesverdrag met Syrië, dat de Golan in de zesdaagse oorlog van 1967 aan Israël heeft verloren. Ook benadrukte de premier in een radio-interview op de onafhankelijkheidsdag van Is raël nog eens dat Israèl niet bereid is zich terug te trek- ken van de Westelijke Jor- daanoever. „We zullen de Golan nooit op geven, aldus Begin. Je kan veiligheid niet opgeven in ruil voor vrede. Er is geen vrede zonder veiligheid en er is geen veiligheid zonder de Go lan". PARUS De Franse regering heeft gis teren aangekondigd .extra politieman schappen te zullen inzetten om het ge weld dat in Parijs de kop opsteekt, te onderdrukken. Alleen al dit jaar zullen ruim duizend agenten meer worden on- De Franse hoofdstad is in de nacht van dinsdag op woensdag het toneel geweest van bomaanslagen, die gericht waren op politieposten, winkels, banken en kanto ren. Verschillende mensen hebben zich in anonieme telefoontjes verantwoorde lijk gesteld voor de aanslagen, die ge- In Frankrijk duiken de laatste tijd „au- tonomisten" op, studenten afkomstig uit de middenklasse, die de maatschappij willen bestrijden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13