rootouders mogen geen vlein- dnderen adopt eren £eidóe6oma/rit Kamerdebatten in de huiskamers Haars houdt vast aan vertrek Turkse christenen Autobezit en autogebruik Krappe meerderheid verwerpt haven-cao fwaalf chauffeurs krijgen rust opgelegd Kamervragen over censuur pers in Libanon Betaald verlof nodig voor werkende examenkandidaten 9 BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 PAGINA INZALTBOMMEL VOOR EEN DUBBELTJE PER MAAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ie inwoners van Zaltbommel, die aangesloten zijn op het plaatselijkt' kabelnet, zullen waarschijnlijk n?l ingang van okto ber dit jaar de vergaderingen van de Tweede Kamer op hun radiotoes tel kunnen beluisteren. Dat doordat de exploitant van het kabelnet een aansluiting wil aanleggen. De kosten voor de Zaltbommelaars zijn uiterst gering: een dubbeltje per maand. Tweede Kamervoorzitter Anne Von deling vertelde dit gisteren, nadat hij het startsein had gegeven voor de actie „Sluit U Aan". Vijfentwintigdui zend potentieel geïnteresseerden krij gen een brochure toegestuurd, waar in het hoe en wat van het luidspre- kersnet wordt uitgelegd. De prijs voor een gewoon abonnement is organisaties, instellingen, lagere over- voorlopig door de PTT vastgesteld heden, bedrijven en het onderwijs, op f 140.- per maand. Daarbij komen Een initiatief als van Zaltbommel dan nog de eenmalige aansluitkosten juicht Vondeling echter van harte van f 200.-. Een abonnement geeft te- toe. Inmiddels heeft zich ook al een vens recht op het gratis ontvangen tweede exploitant van een kabelnet van de agenda van de tweede kamer. gemeld. Of de debatten via kabelnet- Gezien de prijs verwacht voorzitter ten beluisterd zullen kunnen worden Vondeling niet, dat veel particulieren is nog niet geheel zeker. Dat hang er zich zullen abonneren. Potentiële vanaf of het ministerie van CRM klanten zijn naar zijn mening veeleer daarvoor toestemming geeft. WETSONTWERP AANVAARD Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren uilgesproken tegen een voor stel van SGP-fractieleider ds. Abma om grootouders de mo- elijkheid te geven een klein- lind van hen te adopteren, let voorstel kreeg alleen teun van SGP, GPV en Boe enpartij. Geen loonkorting bij sociale werkvoorziening Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft na 'overleg met de ambtenare- norganisaties besloten dat de 'circa 72.000 werknemers die vallen onder de werking van de wet sociale werkvoorzie ning met ingang van 1 janua ri 1979 de volledige prijscom pensatie krijgen. Dit meldt de algemene chris- elijke federatie van over- leidspersoneel (ARKA en iCBO), die verheugd is over eze beslissing van de staats ecretaris. is de bonden leveren ele WSW-werknemers toch al i, omdat zij op sociale uitke- ngen zijn aangewezen. ïogere vergoeding iro deo-advocaten >EN HAAG De vergoedin- cn aan de toegevoegde raad- lieden in strafzaken en in urgerlijke zaken, de zogehe- „pro deo-advocaten", wor- met ingang van 1 januari 979 verhoogd. De verhoging oudt verband met de loon- d prijsstijgingen. burgerlijke zaken wordt de ergoeding voor de behande- /an een kort geding, oor de president van de echtbank, 790 in plaats van 750. Voor zaken bij de kan- onrechter waarin de tegen- lartij geen verweer voert rordt de vergoeding ver- ioogd van 300 tot 315. Is wel verweer dan wordt de ergoeding 485 (was 460). lis er een tussenvonnis of issenbeschikking was wordt vergoeding 630 (was 00). strafzaken wordt de ver- Deding voor behandeling van en zaak voor de kantonrech-. 575 (was 55Q). Bij een aak voor de politierechter ordt de vergoeding 635 in laats van 605, en bij een aak voor de rechtbank of oor het gerechtshof 1190 in 'laats van 1135. De tegenstemmende fracties waren het eens met minister De Ruiter (Justitie) dat het generatieverschil een sterke belemmering kan vormen bij de opvoeding van een klein kind door grootouders, en dat er bij een dergelijke vorm van adoptie ook familierechte lijke problemen zouden ont staan doordat het geadopteer de kind dan in feite een broer of zus van de eigen va der of moeder zou worden. Ds. Abmï had het voorstel ingediend bij de behandeling van het unaniem door de Ka mer aangenomen wetsont werp, dat de mogelijkheid biedt tot adoptie van een kind door één van zijn eigen ouders en een stiefouder. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn als een gescheiden moe der, die een kind bij zich in huis heeft, hertrouwt. Haar nieuwe echtgenoot kan dan door middel van adoptie de wettige vader «van het kind worden. De echte vader van het kind kan zo'n adoptie echter te allen tijde tegenhou den. Amphicar zoekt naar vermiste broers uit Dronten De 46-jarige Zwollenaar H. J. E. van de Vegt heeft'de politie van Dronten, die al ruim zeven weken zoekt naar de vermiste broers Aad en Ste ven van de Dries, een uniek hulpaanbod gedaan. Hij wil met zijn Amphicar, uitgerust met sterke halogeenlampen, die aan de bodem van het voer- /vaartuig bevestigd worden, verschillende trajecten van kanalen en rivieren afzoeken waar de twee jongens uit Dronten mogelijk in terecht zijn geko men. Zoals gemeld is het tweetal nooit aangeko men in een Zuidlimburgs stadje, waar zij een mo torcoureur als monteur zouden helpen. Amphi- cars, die zich zowel op het land als in het water kunnen voortbewegen, zijn vrij zeldzaam in Ne derland. De heer Van de Vegt wil de kanalen en rivieren waar de jongens langsgekomen kunnen zijn "s nacht afzoeken, omdat hij dan minder last zal hebben van de weerkaatsing van licnt en om geving op het water. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Ook de Neder landse huisartsen kunnen binnenkort beschikken over een computer waarin de ge gevens van hun patiënten worden opgeslagen. De kaar tenbak met patiëntengege vens kan dan worden opge ruimd. Dit althans is de me ning van de Stichting Toe komstbeeld der Techniek en de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Genees kunst. Stichting en Maatschappij hielden vandaag in Utrecht een symposium onder het Huisarts stopt straks patiënt in computer motto: „Arts en gegevensver werking". Ook bij deze toe passing van de computer is de privacy belangrijk. Op het symposium werd daarover op gemerkt dat er technisch en organisatorisch voldoende mo gelijkheden bestaan om de persoonlijke levenssfeer af te schermen. Het grote probleem ligt bij de vraag welke patiën- ten-gegevens wèl en welke niet in het computersysteem mogen worden opgeslagen en overgedragen. Daarbij gaat het vaak om een combinatie van gegevens,' die iemands privé-leven kan raken. Als voorbeeld werd genoemd: ad- minstratieve gegevens over de huwelijksdatum en de geboor tedatum van het eerste kind. Op zichzelf zijn deze gegevens onschuldig; samengevoegd kunnen zij soms bedreigend zijn voor de privacy. Lubbers sprak zich toch uit tegen nucleaire lance heeft CDA-fractieleider Lub bers enkele weken geleden op een symposium van de Vrije Universiteit in Amsterdam wel degelijk gezegd dat hij de beslissing de lance-raket uit te rusten met een nucleai re kop betreurt, en dat die ontwikkeling ten onrechte niet stopgezet is. Lubbers ontkende in een brief aan minister Scholten van Defensie die opmerkingen te hebben gemaakt, nadat De Vries, er vragen over stelde. De Vries heeft echter, zo blijkt uit een brief die hij gis teren Lubbers heeft gestuurd, de band laten afdraaien waarop de woorden van Lub bers tijdens het symposium staan. Letterlijk zegt Lubbers op de band: „Hardop moet gezegd worden dat in feite de beslis sing van de lance van vorig jaar in die zin te betreuren beslissing was. Je moet het volgens mij ook zien, als iets dat op de rails stond en wat ten onrechte niet meer ge stopt is". De CDA-fractieleider heeft in middels een brief terugge stuurd: „Het vraagstuk van de kernbewapening is te ern stig om er politiek op de vier kante centimeter mee te be drijven", aldus de CDA-frac tieleider. Kamerlid D'66 wil onderzoek naar brandstichtingen DEN HAAG (ANP) Het D'66-kamerlid Wessel-Tuinstra wil dat er op korte termijn een onderzoek wordt inge steld naar de oorzaken en achtergronden van brand stichtingen. Volgens haar vrezen de verze keringsmaatschappijen dat zij over dit en vorig jaar meer uitkeringen moeten doen dan in 1977, toen per week een miljoen gulden aan schade claims werd uitgekeerd. De directeur van de Psychiatri sche Onderzoek Klinifek, prof. F. Beyaert, heeft onlangs ook op snel onderzoek aangedron gen, omdat er geen enkel in zicht zou bestaan in de oorza ken van de toenemende brandstichtingen. Het door de WD gelanceerde plan om de motorrij tuigenbelasting te laten verdwijnen en ervoor in de plaats extra belasting op de benzine te heffen heeft veel positiefs. Maar dat positieve schuilt niet direct in de door de WD genoemde eerste doelstelling, namelijk het overbodig maken van het controle-apparaat van de dienst motorrijtuigenbelasting. Het positieve zit veel meer in het feit, dat op wel zeer directe wijze het selectief autorijden wordt bevor derd door een verschuiving van de belastingheffing van de vaste naar de variabele autokosten. Want door het wegnemen van de motorrijtuigenbelasting valt een vaste last voor de autobezitter weg, en wordt dus het autobe zit bereikbaar voor een grotere groep inkomenstrek kers. Het autogebruik echter wordt door de duurdere benzine extra belast, waardoor men minder gemakke lijk voor iedere kleinigheid in de automobiel zal stap pen. Wanneer nu tegelijkertijd een stimulerend beleid voor het openbaar vervoer wordt gevoerd, dan zal de automobilist eerder dan nu het geval is besluiten om bepaalde trajecten met het openbaar vervoer af te leg gen, inplaats van met de auto. HET tot standbrengen van een regeling in deze rich ting is des te wenselijker, omdat het economische en politieke klimaat errop wijst dat er al op vrij korte ter mijn onherroepelijk extra lasten op de automobilisten zuÜen worden gelegd. Als dat via een verhoging van de motorrijtuigenbelasting gebeurt, wordt het autobezit voor modale en lagere inkomens steeds meer onbereik baar, waarmee het autorijden weer net als in het verle den een privilege van de beter gesitueerden dreigt te worden. AlS de onafwendbare extra belasting echter op de va riabele kosten van het autorijden wordt gelegd, blijft het autobezit binnen vrijwel ieders bereik, maar zullen minder autokilometers afgelegd (kunnen) worden. En ook dat is van het allergrootste belang, omdat de vele files nauwelijks meer op te lossen zijn met het aanleg gen van weer nieuwe wegen (zowel om financiële als milieutechnische redenen). Het is hierom dat het voor stel van de WD overweging verdient in het beraad, dat het kabinet volgende maand houdt over de opstel ling van de ontwerp-begroting voor volgend jaar. Artsenverbond tegen abortuswet Utrecht „Het is een bittere ervaring dat juist in een tijd als de onze, waarin de soci aal-economische mogelijkhe den tot bijstand groter zijn dan ooit tevoren, de regering zo verregaand en onnodig te gemoet komt aan de ont waarding van de menselijk heid". Het Nederlands Artsen Verbond zegt dit in een brief aan de bijzondere commissie inzake het wetsontwerp af brekingzwangerschap. ROTTERDAM (ANP) - De werknemers in de havens van Amsterdam en Rotter dam hebben de resultaten van de cao-onderhandelingen met 55 tegen 45 stemmen verworpen. De bresprekingen zullen nu opnieuw geopend moeten worden. Als gevolg van de afwijzing dreigen gro te spanningen in de havens te ontstaan tussen vóór- en tegenstanders van de nieuwe De afwijzing van de bereikte overeenkomst is ook voor de vervoersbonden als een pijn lijke verrassing. Na negen zeer moeizame onderhande lingsronden hadden de verte genwoordigers van werkne mers en werkgevers namelijk op 3 april j.l overeenstem ming bereikt over een nieuwe overeenkomst, waarin tevens vervroegd uittreden voor 63ja rigen en verlenging van de vakantie was opgenomen. De achterban echter verwierp de resultaten. BISSCHOP BLUYSSEN BLIJFT BEMIDDELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Haars (Justitie) houdt vast ^an haar beslissing dat nu al 20 van de 200 Turkse christe nen, die de St. Janskathedraal in Den Bosch bezet houden, ons land moeten verlaten. Het twintigtal krijgt nog drie we ken de tijd om voorbereidingen voor htm vertrek te treffen. Zij hoeven niet persé naar Turkijke terug, want zij mogen ook een ander land als bestemming kiezen. Zoals bekend pro beert bisschop Bluyssen van Den Bosch voor hen een tijde lijk onderkomen in België te vinden. De staatssecretaris heeft haar voornemens gisteren meegedeeld tijdens een onderhoud met de Kamercommissies voor Justitie en Buitenlandse Zaken, waarbij ook minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) aanwezig was. De minister beloofde de commissies dat hij door de Nederlandse ambassade in Turkije een onderzoek zal laten instellen naar de leefomstandigheden van christenen in Turkije. De commissies achten dit onderzoek gewenst. Mede op grond van het feit dat de slechte behande ling van christenen in Turkije slechts een regionaal karakter heeft, beschouwt staatssecretaris Haars de bezetters van de Bossche kathedraal niet allemaal als politieke vluchtelingen. Minister Van der Klaauw zegde de Kamercommissies toe dat hij volgende week, tijdens de bijeenkomst van de Raad van Europa in Straatsburg, de situatie van de Turkse christenen in ons land zal bespreken met de Turkse premier Ecevit. Mevrouw Haars liet de Kamerleden weten dat zij de aanvraag Qm verblijfsvergunningen van de overige in de St. Jan verza melde Turken van geval tot geval zal laten bekijken. Slechts als er „klemmende redenen van humanitaire aard" aanwezig zijn, zal er een definitieve verblijfsvergunning worden ver strekt IIJ VERKEERSCONTROLE: I0STERHOUT (ANP) - Bij en verkeerscontrole op de jiksweg van Breda naar lorkum werden vannacht eertien chauffeurs aangehou- en die het rijtijdenbesluit tilden overtreden. Vaalf vrachtwagenchauf feurs kregen een gedwongen rust opgelegd. Ze moesten hun wagen aan de kant zet ten omdat ze te lang achter het stuur hadden gezeten. Ook werden er personenau to's aangehouden waarbij 122 bestuurders op overtredingen werden betrapt. Het ging daarbij voornamelijk om ver keerde verlichting, het niet bij zich hebben van rij- of kente kenbewijs en het ontbreken van de gevarendriehoek. Er werden bij de controle geen overtredingen geconstateerd van de wet op het vervoer van gevaarlijke stoffen. Nederlands Fietsenboek in 't Japans AMSTERDAM Neder land staat als fietsland in het buitenland volop in de belangstelling. Met gro te regelmaat komen des kundigen uit de gehele wereld naar Nederland om hier f ietsvoorzieningen te bestuderen. Van het door de Stichting: Fietsen in Amsterdam uitgegeven voorlichtingsboekje „voor zieningen voor het parke ren en onderbrengen van fietsen" is zelfs een Ja panse editie verschenen. In Japan kampt men met grote moeilijkheden inza ke het stallen en parkeren van fietsen. Met de Ne derlandse informatie over dit onderwerp hoopt men daar wat orde te kunnen scheppen in de fietsencha- DEN HAAG (ANP) Het PvdA-kamerlid Roethof heeft staatssecretaris Van Lent van defensie gisteren gevraagd wat er waar is van berichten dat de staatssecretaris Neder landse journalisten in Liba non gevraagd heeft zelfcen suur toe te passen. Volgens Roethof zou de heer Van Lent de Nederlandse mi litairen ook een spreekverbod hebben opgelegd. Het kamer lid vraagt zich af of het op leggen van een spreekverbod niet in strijd is met de grond wet en wil weten hoe de op roep aan de journalisten tot zelfcensuur zich verhoudt tot de vrijheid van meningsuiting zoals die in de grondwet is vastgelegd. LEERKRACHTEN WILLEN WETTELIJKE REGELING (Van een onzer verslaggevers) EMMEN Werkgevers dienen werknemers financieel te helpen bij het volgen van een opleiding in hun vrije tijd om zich verder te ontwikkelen. Hun afwezigheid voor het afleg gen van examens ter afsluiting van hun stu die, die overdag worden afgenomen, zou dan moeten worden doorbetaald. Dit zijn de wen sen van de Vereniging van Besturen van Avondscholen en avondscholengemeenschap pen in Nederland. Het komt namelijk regel matig voor dat examenkandidaten zich moe ten terugtrekken, omdat zij loon moeten der ven bij het opnemen van snipperdagen voor het examen/ De avondscholen stellen zich op het standpunt dat hiervoor een landelijke regeling moet ko men. De besturen hebben zich daartoe ge wend tot het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. De wet geeft voor het zoge naamd verlenen van betaald verlof aan werk nemers voor examendoeleinden overdag tot nu toe geen ruimte. Het verzoek om de kwestie bij het ministerie aanhangig te maken is afkomstig van de heer W.M.M.Niland uit Emmen, directeur van het avondcollege voor Zuid-Oost Drente. Hij vindt dat ook de werkgevers- en werknemersorgani saties in het overleg over wettelijke voor-' schriften moeten worden betrokken. Ervarin gen hebben volgens hem geleerd dat nog te veel werkgevers zich hard opstellen tegen het verlenen van faciliteiten aan werknemers die hun vrije tijd opofferen voor het volgen van een opleiding om zich verder te ontwikkelen. U zoekt een wasdroger die u gewoon overal kunt neerzetten. Een wasdroger dus, die geen afvoerslang en geen wateraanslui ting nodig heeft. Die met heel weinig stroom 4,5 kg wasgoed naar keuze strijkdroog of kast- droog maakt. En die zelf „voelt" wanneer het wasgoed droog is.Dan is er maar één die hier aan voldoet: de AEG-Lavatherm de Luxe. En zo heeft AEG voor elk waspro- bleem een op lossing. AEG laat je niet in de steek. AEG-TELEFUNKEN Nederland N V. Aletta Jacobslaan 7.1066 BP Amsterdam, telefoon: 020-5116333. De vooruitzichten voor mor gen geven weinig reden tot optimisme. Met winden tussen noordwest en zuidwest wordt koude lucht aangevoerd, waarin regen-, hagel- en nat-, te-sneeuwbuien voorkomen. Van tijd tot tijd trekken ge bieden met een verhoogde buienactiviteit over, waarbij ook onweer mogelijk is. Tus sendoor schijnt nu en dan de zon. Middagtempera turen van tien graden zijn al hoog te noemen. In de nacht kan tij dens opklaringen en een afne mende wind hier en daar nachtvorst optreden. In grote trekken wordt het weer be paald door een lagedrukge bied boven Scandinavië en een hogedrukgebied bij de Azoren. Laatsgenoemd sy steem vertoont neigingen om langzaam naar het oosten te trekken. Op grond hiervan lijkt een gematigd optimisme voor het weer op wat langere termijn niet misplaatst, al wordt van een temperatuur stijging tot de voor de tijd van het jaar mormale waarde nog niet verwacht Vooruitzichten voor zaterdag: Enkele buien, ook af en toe zon. Geleidelijk minder koud. Weer Max Neer- lamp. aiag Dealen Eelde Eindhoven Dan Helder Luchth. R'dam Twente Vllssingon Z.-Limt>urg Aberdeen Athene Berlin Bruseei1" Frankfort Genéve Helsinki Innsbrück Kiagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg regenbui h.oew. h.bew. regenbui sneeuwbui Beiroet TeiAvfv Tunla

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11