Thatcher is een nachtmerrie voor David Steel ONLUSTEN TIJDENS TURKSE 1 MEI-VIERING Voorstel opheffing apartheid in fabrieken HET BOEK VAN DE MAAND IS DIT KEER EEN BOEK VOOR DE JEUGD. 7l\ BUITENLAND LEIOSE COURANT WOENSDAG 2 ME11979 PAGINA 7 LIBERALE LEIDER BANG VOOR ZETELVERLIES AAN TORY'S 3 mei verkiezingen in Groot- Brittannïe (3) Radioactief gas ontsnapt uit kern centrale in VS IN ZUID AFRIKA historische foto's en documenten. Kortom, 100 jaar geleden is een leerzaam en tegelijkertijd een lekker spannend lees-en kijkboek. ZION (AFP) Door een technische fout is giste ren een hoeveelheid radi oactief gas ontsnapt uit een kerncentrale in Zion, in de Amerikaanse staat Illinois. Volgens de federale com missie van toezicht op kernenergie is er geen sprake van gevaar voor de werknemers van de centrale of de omwonen den. Er lekt nog steeds radio-actief water vermoe delijk door een ventiel van het koelsysteem bin nen de mantel die de re actor bij Harrisburg van de buitenwereld afsluit. In april is de hoeveelheid lekwater verdubbeld. Het staat nu bijna manshoog in de centrale. De pom pen, die het water nor maal uit de binnenruimte zouden moeten opzuigen werken niet 100jaargeCederi? IÉ! LONDEN David Steel (41), de kleine maar kordate leider van de Britse libe ralen, wordt al meer dan een jaar ge plaagd door een steeds terugkerende nachtmerrie. In die vreselijke droom ziet hij een nieuw Lagerhuis, waarin de conservatieven onder Margaret Thatcher de grootste politieke partij vormen. Om te kunnen regeren heb je evenwel libe rale steun nodig, net zoals dit in de af gelopen jaren het geval was met de so cialistische minderheidsregering. Labourleider Callaghan heeft Steel al spottend gewaarschuwd voor de riskante aspecten van een eventueel huwelijk met mevrouw Thatcher. Callaghan en Steel kunnen goed met elkaar opschieten, maar tussen Thatcher en Steel botert het niet. De Toryleidster heeft trouwens al gezegd, dat zij als premier géén coalitie met de liberalen zal beginnen. Een con servatieve minderheidsregering: Thatcher zou de voorkeur geven aan een kort be wind dat snel gevolgd wordt door nieu we algemene verkiezingen. David Steel is dan ook van oordeel, dat de Britse liberale partij geen politieke toekomst heeft behalve aan de linkerzij de van het centrum. Hij verbergt zijn anti-conservatieve gevoelens niet, maar moet het evenmin hebben van Labours linkervleugel. Een liberale stem, zegt Steel, is voor de Britse kiezer het enige middel om zich uit te spreken tegen het linkse en het rechtse extremisme. In zijn ogen wordt dit laatste verpersoonlijkt door de zeurderige Margareth Thatcher. De Britse liberale partij bestaat nu 102 jaar. Ze is al 61 jaar niet meer aan het bewind geweest William Ewart Gladsto ne, die door zijn moderne volgelingen nog steeds de „Grand Old Man" ge noemd wordt, was de vader van het mo derne Britse liberalisme, de hoop en in spiratie van alle mensen met radicale ideeën. In zijn glorietijd trok Gladstone zonder moeite 30.000 man op verkiezing sbijeenkomsten. Zijn begeesterende toe spraken duurden uren. David Steel is ook een vlotte redenaar, maar hij maakt het minder lang. Toen hij drie jaar geleden plotseling de opvol ger werd van Jeremy Thorpe, heeft Steel getoond, dat hij niet in de schaduw wil blijven staan. Zijn pact met de Labour- regering gaf hem de gelegenheid om het socialistische bewind in een niet geringe mate te beïnvloeden. Op een gegeven moment wist Steel de socialisten zelfs te Opinieonderzoek: lichte voorsprong voor Labour (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - De Britse conservatieven zijn gisteren lelijk geschrokken toen ze via het dagblad Daily Mail vernamen, dat een nationale opiniepeiling, die maandagmiddag gedaan werd, aan de Labourpartij een verkiezingsvoorsprong gaf van 0,7 procent. Als die steekproef betrouwbaar is, zal premier Callaghan in de parlementaire verkiezingen van donderdag nog op het kantje af als overwinnaar uit de stem bus kunnen komen. Nauwelijks drie weken geleden hadden de conservatieven een voorsprong van 20 procent op Labour. Hun leidster, Margaret Thatcher, verklaarde dapper, dat ze weinig geloof hechtte aan de uit slagen van al die voorbarige opiniepei lingen. „De enige peiling die telt, is die van donderdag", zei ze. Premier Callaghan van zijn kant be weerde triomfantelijk, dat er geen fut meer in de conservatieven zit. David Steel, leider van de liberalen, voorspel de dat zijn partij minstens 20 zetels zou veroveren. De Britse conservatieven zijn nog minder geneigd dan de socialisten het traditione le kiesstelsel overboord te gooien. Voor de twee grote partijen heeft dit systeem immers tot gevolg, dat de parlementaire verkiezingen in feite beslist worden in zogeheten marginale districten, die géén vaste conservatieve, liberale of socialisti sche burchten zijn. Als daar ongeveer de helft van de kiezers die in oktober 1974 liberaal gestemd hebben, op 3 mei hun stem uitbrengen op een conservatieve kandidaat, verovert de partij van Marga ret Thatcher practisch voldoende zetels voor de volstrekte meerderheid. Van de dertien liberale zetels zullen er dan niet veel meer overblijven. Maanden geleden al voorspelden sommige libera len, pessimistisch en onder vier ogen, dat er na de volgende verkiezingen nog slechts twee liberale afgevaardigden zou den zijn. Op de vraag wie die zeldzame eer dan wel te beurt zou vallen, werd meestal individueel geantwoord: „Jo Grimmond en ik." ROGER SIMONS dwingen een nieuwe belastingverhoging op de benzine zonder meer in te trekken. Om zo lang mogelijk aan te kunnen blij ven, deden zij alles wat hij van hen ver langde. Domineeszoon David Steel is de zoon van een Schotse Presbyteriaanse dominee. Met zijn vrouw Judy, hun twee zoontjes, een dochter en een pleegzoon woont hij de Ettrick Brid ge in Selkirk, een landelijk deel van het Schotse grensgebied. Steel heeft staal blauwe ogen, die zijn naam waardig zijn. Zijn vrouw neigde oorspronkelijk tot de Schotse nationalisten. Ze was echter al liberaal geworden voor ze hem leerde kennen. In zijn jeugd heeft David Steel er ooit aan gedacht zijn vaders voetsporen te volgen. Met zijn ouders bracht hij vier jaar door in Kenia, waar dominee Steel verbonden was aan de Schotse kerk van Nairobi. Kenia was toen nog niet onaf hankelijk. Uit die tijd dateert Steels grondige afkeer voor racisme en gods dienstige discriminatie. Later studeerde hij Rechten aan de uni versiteit van Edinburgh. Maar hij begon zich geleidelijk meer bezig te houden met politiek dan met zijn studies. Steel werd de organisator van de geslaagde campagne om Jo Grimmond, de toenma lige leider van de Britse liberalen, die nog steeds erg populair is, te doen ver kiezen tot rector van de Edinburghse universiteit, een jaarlijks ereambt Daar na bleef David Steel bij de liberalen. Als inwoner van het Schotse Laagland ergert hij zich dood aan de Engelse men taliteit die gebaseerd is op sterke klas senverdeling. Als David Steel zondags thuis is, gaat hij met zijn kinderen ja gen, vissen of uit rijden. Hij weet dan dat zijn ruitersfoto's in de Britse kranten bij veel Engelsen de ongunstige reactie uitlokken, dat de leider van de liberale partij in feite een vermomde conservatief is. Thorpe In de twee parlementaire verkiezingen van 1974 waren de toenmalige liberale leider Jeremy Thorpe en zijn partij een geschikt alternatief voor ontgoochelde conservatieven. Het was echter nooit dui delijk welke richting Thorpe zou uitgaan. Twee jaar later werd hij van zijn voet stuk gehaald. Zijn homofiel schandaal, dat de Britse liberale partij veel schade berokkend heeft, wordt onmiddellijk na de parlementaire verkiezingen van 3 mei voor de Old Bailey van Londen gebracht in een sensatieproces dat minstens twee maanden zal duren. In afwachting daarvan is Thorpe mo menteel opnieuw kandidaat voor de La gerhuiszetel van zijn traditioneel kiesdis trict in Devon. Hij wil aan heel de we reld tonen, dat niet iedereen hem de rug toegekeerd heeft Van de zaak-Thorpe wordt in de huidige verkiezingscampagne niet gerept. Het lijdt echter geen twijfel, dat David Steel zich zorgen maakt over mogelijk zetel verlies ten gevolge van de Thorpe-affai re. Nog ernstiger zijn de mogelijke nade lige gevolgen van het liberale pact met Labour. Hoewel Steel die politieke over eenkomst tijdig opgezegd heeft en hij er nog altijd de nadruk op legt dat het zeer voordelig is geweest voor het land, staat het toch als een paal boven water, dat heel wat ex-conservatieve kiezers hem dit pact kwalijk genomen hebben. Margaret Thatcher en haar aanhangers spelen in op die wrevel om de verdwaal de schapen opnieuw in de conservatieve stal te lokken. Van het welslagen van die JOHANNESBURG (UPI) Een regeringscommissie heeft gisteren aanbevolen dat Zuid- Afrika begint met opheffing van de apartheid in de fa brieken. De zwarten zouden daar dezelfde rechten als de blanken moeten krijgen. In een rapport van de commis- sie-Wiehahn werd gezegd dat de zwarten toestemming zou den moeten krijgen voor het vormen van bonden en het gebruiken van de toilet-facili teiten van de blanken en dat zij op dezelfde basis zouden moeten kunnen strijden voor banen met dezelfde lonen als de blanken. Het rapport werd bij het par lement ingediend voor bespre king door de leden en voor commentaar door de regering. De commissie heeft ruim een jaar overleg met verscheidene pressiegroepen gepleegd. Verwacht wordt dat de zwar te activisten van mening zul len zijn dat de voorstellen lang niet ver genoeg gaan en te laat komen. Blanke conser vatieven zouden dergelijke maatregelen afwijzen omdat zij te ingrijpend zijn en te vroeg komen. De commissie zei dat de rege ring voorzichtig en behoed zaam zou moeten optreden bij het uitvoeren van de voorstel len. „De commissie is echter van mening dat, als de wijzi gingen met de nodige voor zichtigheid en behoedzaam heid worden geïntroduceerd. het verzet daartegen tot een minimum teruggebracht zal worden". In het raport werd er de na druk op gelegd dat de aanbe velingen voortsproten uit de spanningen en aspiraties bin nen Zuid-Afrika, maar er werd ook gewezen op de druk die op het land werd uitgeoefend door buitenlandse regeringen en ondernemingen met dochtermaatschappijen in Zuid-Afrika. „Het zou naïef zijn het feit te ontkennen of het resultaat te negeren van internationale pogingen tot beïnvloeding van het beleid op het gebied van de arbeid en andere zaken in Zuid-Afrika". LeiderEskader des Doods" verongelukt SAO PAULO (UPI—ANP) De vermoedelijke chef van het beruchte Braziliaanse „Eskader des Doods", com missaris van politie Sergio Paranhos Fleury, is gisteren bij een val op zijn jacht om het leven gekomen. Een politiewoordvoerder zei dat Fleury, hoofd van de af deling criminele zaken van de politie van. Sao Paulo, met fa milie en collega's op de Eha Bela-jachtclub aan de Atlanti sche khst bij Sao Paulo was, toen het ongeluk gebeurde. Toen hij aan boord van zijn jacht wilde gaan gleed Fleury uit en vieL Hij sloeg met zijn hoofd tegen het dek en liep daarbij dodelijk schedelletsel op. Fleury stond bekend als een zeer harde figuur, die zich herhaaldelijk schuldig maakte aan folteringen. Groenland heeft zelfbestuur GODTHAAB (AP) In to taal 21 saluutschoten hebbes» gistermiddag om twaalf uur op Groenland het einde van 250 jaar Deense voogdij ge markeerd en een nieuw tijd perk van zelfbestuur voor de Groenlanden aangekondigd. Terwijl de kanonschoten weerkaatsten tussen de heu vels en ijsbergen rond de fjord en de daaraan gelegen hoofdstad Godthaab, overhan digde de Deense koningin Margareta II een gebonden kopie van de wet waarin het zelfbestuur is geregeld aan het eerste Groenlandse parle ment De verkiezingsstrijd in het Verenigd Ko ninkrijk is zijn laatste fase irjgegaan. In die laatste fase riep de leidster van de Britse Conservatieven Mar garet Thatcher de kiezers van het kies district Stretford op. om hun stem uit te brengen op sir Win ston Churchill, klein zoon van de grote Winston. Tussen Churchill en Marga ret Thatcher in Chur- chills vrouw Minnie. tactiek hangt Thatchers overwinning af. In dat geval zal het liberale zetelverlies aanzienlijk zijn. In het parlement dat kort voor Pasen ontbonden werd, hielden de liberalen maar dertien zetels bezet en dit ondanks het feit dat in oktober 1974 bijna één vijf de van het electoraat libera le gestemd had. Kiesstelsel Die uitslag bewees eens te meer hoe on gunstig het Britse kiesstelsel is voor de kleinere partijen. Elk van de 635 Britse kiesdistricten kiest één Lagerhuisafge vaardigde. Wie de meerderheid van stem men haalt komt als overwinnaar uit de bus. David Steel en zijn twaalf collega's zijn er niet in geslaagd de Britse socia listische partij ertoe te bewegen een kiessysteem van evenredige vertegen woordiging in te voeren, dat iedere partij een aantal zetels zal geven naar evenre digheid van het aantal stemmen dat in het land uitgebracht werd op haar kan didaten. In Istanboel zijn gisteren op 1 mei zijn een groot aantal arrestaties verricht toen linkse sympathisanten tegen het verbod van de regering in toch de straat op gingen. „100 jaar geleden" in speciale Boek van de Maand oplage f 19ÜQ. Na 2 juni f34,50. Deze aanbieding is geldig t/m 2 juni. Echter zolang de voorraad strekt Een jeugdboek voor kinderen van 10-16 jaar. 100 jaar geleden heet het en het speelt rond 1860. De hoofdpersoon is Claartje Haas. Een meisje dat van een klein dorpje in Friesland via een aantal omzwervingen in de grote stad Amsterdam terechtkomt Jeugdboeken romantiseren vaak historische feiten en vergeten veelal de vervelende kanten van het leven in die tijd. In dit boek maakt de jonge lezer kennis met de werkelijk heid van toen. Het doen en laten van gewone mensen. (En dat „gewone" betekende honderd jaar geleden meestal: f gewoon arm). 100 Jaar geleden is ge- Vj schreven door het schrijverscollectief: Hans Dorrestein, Karei Eykman, Ries Moonen, Fetze Pijlman, Arie Rampen, Jan Riem en Willem Wilmink. Het bevat vijftig schit terendetekeningen in kleur van Fiel van der Veen en veertig De 1 mei-viering in de Franse hoofdstad is niet zonder strubbelin gen verlopen. Op de Place de la Republique kwam het tot een hand gemeen tussen oproerpolitie en betogers. Op de voorgrond ligt een neergeslagen be toger. Mogelijk is dat gedaan door de politieman links; hij heeft al thans een gebro ken vuurwapen in da hand. DEN HAAG Miljoenen arbeiders in de hele wereld hebben gisteren met demonstraties en manifestaties de internationale dag van de arbeid gevierd. In Turkije ging dat ge paard met ernstige onlusten, met name in Istanboel waarbij ruim duizend mensen werden opgepakt, toen zij het uitgaansverbod fiat was afgekondigd wegens de politieke on rust in het land, negeerden. In Chili werden 348 mensen gearres teerd toen zij tegen de politiek van de regering wilden protesteren. De Chileense politie drong met geweld de San Salvadorkerk in Santiago binnen waar op dat moment een 1 mei-manifestatie plaats vond. Onder de aanwezigen in de kerk was ook een FNV-delegatie onder leiding van Wim Spit De politie voerde in de kerk een charge uit waarbij een aantal aanwezigen verwondingen op liep. Na bemiddeling van de hulpbis schop konden de deelnemers de bij eenkomst die georganiseerd was door het illegale Chileense vakver bond zonder problemen verlaten. In Moskou werd voor het eerst in elf jaar weer een militaire parade gehouden. De Russische partijleider en president Leonid Brezjnjev bleek bij het bestijgen van het Lenin— mausoleum ondersteuning nodig te hebben om de massale parade te aanschouwen. Men vermoedt dat de terugkeer van militair vertoon bij de traditionele viering op het Rode Plein gericht was China na de inva sie van dit land in Vietnam. In Iran kwam het tijdens de 1 mei betogingen tot botsingen tussen aan hangers van de ayatollah Khomeini en leden van de communistische partij Tudeh.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7