NS beperkt treinenloop Leiden naar Den Haag Turbulente verkiezing van Sassenheimse wethouder UITVOERING CENTRUMPLAN SASSENHEIM VORDERT Katwijk begint aan bouw Bad- centrum" tytwy$ Rijstepap halve liter tijdelijk WD LOOPT WEG UIT RAADSVERGADERING KORTWEG Onrust over achterstallig onderhoud in Voorschotense binnensportaccommodaties REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 ME11979 PAGINA 4 Sassenheim doofi verlichting raadhuis SASSENHEIM De ver lichting van het raadhuis van Sassenheim in de avonduren zal na 6 mei gedoofd worden. Ook aan de verschillende Sassen- heimse kerkgenootschap pen wordt gevraagd de buitenverlichting uit te doen. Dit naar aanleiding van een verzoek van het CDA in Sassenheim, in navol ging van het energiebes parende beleid van de rijksoverheid. Een soort gelijk verzoek is ruim twee jaar geleden tever geefs gedaan door de raadsfractie Progressief Sassenheim. Het WD- raadslid Ciggaar merkte in de rondvraag van de gisteravond gehouden raadsvergadering op „dat de licntinstallatie blijft staan en op hoogtijdagen ook nog in werking kan worden gesteld". Feestelijk bezoek aan markt Oegstgeest Dank zij de medewerking van de Oegstgeest stichting Winkelcentrum Lange Voort, de winkeliersvereni ging „Oegstgeest Actief" en de Ambulante markthandel bezochten de feestvierende Rustenborchers en Van Wijckersloothers gistermiddag in groten getale de Oegstgeester Markt. Het vormde een van de on derdelen van een groots feestprogramma dat deze week ter gelegenheid van de officiële ingebruikstel ling van het complex aan de Rhijngeesterstraatweg wordt afgewerkt. De ouderen vonden het een mid dagje om niet snel te vergeten en zij werden op de markt onthaald met plantjes, hapjes en „kaas uit het vuistje". Het vervoer van en naar de markt werd verzorgd door de middenstandsvereniging Oegstgeest Aktier, de tractatie door de stichting Winkelcentrum Lange Voort: allen werden ontvangen in de bistro „Chez Henri" voor een kopje koffie met gebak Het was een drukte van jewelste. Alle marktkramen hadden er de vlag bij uitgestoken. ROVER: „INKRIMPING VOOR NIEMAND EEN VERBETERING" WASSENAAR De Stichting Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat en de Nederlandse Spoorwe gen geprotesteerd tegen het verminderen van het aantal treinritten op het traject Leiden - Den Haag HS Rotterdam CS. Dit gebeurt met ingang van 27 mei, als de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Een groot aantal stations langs deze spoorlijn gaat er in belangrijke mate op achteruit, stelt Rover in haar brief. „In wezen komt het er op neer dat de doorgaande stoptreinen Leiden - Den Haag HS - Rotterdam CS worden opge heven, behalve in de spitsuren. De fre quentie wordt in veel gevallen verlaagd van een kwartierdienst naar een halfuur- dienst. Dit geldt met name voor de stati ons Voorschoten-Wassenaar, Den Haag Laan van NO Indië en Delft-Zuid. Veel reizigers zullen door de slechtere aanslui tingen een omweg moeten gaan maken via het Centraal Station van Den Haag. Dit brengt naast een keer extra over stappen ook langere reistijden met zich mee." De reizigersorganisatie vreest dat door de inkrimping passagiers zullen worden afgestoten, wat weer tot verdere inkrim pingen kan leiden. Opvallend noemt Ro ver het dat juist in het traject Den Haag - Leiden een inkrimping plaats vindt. En kele jaren geleden werd na veel protes ten afgezien van de aanleg van de Leid- se Baan, een autosnelweg door het na tuurgebied tussen Den Haag en Leiden. Daarbij werd toegezegd dat het open baar vervoer zou worden verbeterd. Hiervan is tot op heden weinig terecht gekomen, stelt Rover vast „Zo laat de o- pening van de geprojecteerde stations Leiden De Vink en Leiden Merenwijk nog steeds op zich wachten. SASSENHEIM De mislukte uitverkoop van Progressief Sassenheim en het frustrate weglopen van de voltallige VVD-fractie, kenmerkte de gisteravond gehouden raads vergadering, waarin het raadslid TTi. G. van der Plas werd gekozen tot wethouder als opvolger van de om ge zondheidsredenen vertrekken de wethouder Mazee. De heer A. M. Mazee komt overigens wel terug als raadslid voor het CDA. Voor de derde maal in successie is een ditmaal door alle politieke par tijen ondersteunde poging om in Sas senheim te komen tot een afspiege lingscollege (een college dat de ver houdingen in de gemeenteraad weer geeft) mislukt Naast wethouder P. Westerbeek neemt wederom een CDA- raadslid als wethouder zitting in het college van burgemeester en wethou ders. En dan deze keer voor het eerst uit een CDA, ^dat serieus heeft willen praten over een wethouder uit pro gressieve of liberale kringen. Allereerst werd de heer Mazee offi cieel van de collegetafel naar een raadszetel verwezen. Maar dan niet zonder een trap na van de WD en PS, die zich hadden geërgerd aan uit spraken van het „nieuwe" CDA-raads- lid in een in Sassenheim verschijnend huis-aan-huisblad. De VVD had zich de mening van de voormalige wethou der, die al 12 jaar zitting heeft in het gemeentebestuur, zo aangetrokken, dat de liberale fractie niet heeft willen deelnemen aan het afscheid van de wethouder. CD A-fractievoorzitter J. van der Fan- ge stelde dit jaar medewerking te heb ben willen verlenen aan de totstandko ming van een „open"-college. De WD en PS mochten van het CDA geza menlijk met een kandidaat voor het omstreden wethouderschap komen. Van de zes liberale en progressieve raadsleden kwamen evenwel volgens het CDA vier raadsleden niet in aan merking. Dit had de confessionele par tij in een gesloten enveloppe aan de twee concurrerende fracties laten we ten. „Wij hebben de eerste stap in de rich ting van een afspiegelingscollege gezet Maar met name de WD heeft geen concessies aan ons standpunt willen doen", zo concludeerde Van der Fan- WD-fractievoorzitter B. Rotteveel noemde de onderhandelingen van het CDA „een spelletje". „Al spoedig bleek dat Progressief Sassenheim zich uit de markt zou prijzen in de poging om te komen tot een programcollege met het CDA of het maken van ver schillende werkafspraken". Als ideale oplossing zag de liberale fractievoor zitter de benoeming van een derde wethouder in het enigszins overbelaste college. Weinig waardering kon Rotte veel opbrengen voor de geheime „zwarte" lijst van bij voorbaat uitge sloten kandidaten voor het wethouder schap. „Het CDA in Sassenheim is een een- heidsblok van machtsdenken. De WD krijgt nu de schuld van de afstuitende onderhandelingen, maar het CDA kan beter eens in eigen ziel kijken", zo stelde de roodaangelopen Rotteveel, die het CDA een „Club voor Demago gie en Arrogantie" noemde. Hierop verliet Rotteveel met zijn fractiegeno ten Ciggaar en Horstman de raadsver-. gadering. Uitverkoop Progressief Sassenheim wilde wel meewerken aan de benoeming van een CDA-wethouder, als van tevoren door het CDA ingegaan zou worden op eèn aantal progressieve eisen. Zo verlang de fractievoorzitter mevrouw T. Hen stra onder meer een eerste stap in de richting van openbaarheid van be stuur. Dit dan door het plaatsen van verslagen van een aantal commissie vergaderingen in de gemeentelijke in formatierubriek in „De Sassenheimer". Een uitbouw van de bestuursdemocra- tisering zou volgens PS later ter spra ke komen. Progressief Sassenheim zag nu de kans om de felbegeerde open heid te bewerkstelligen. Het CDA ging echter na een korte schorsing niet in op de progressieve uitverkoop en koos hierna, zonder de steun van Progressief Sassenheim,. wethouder Van der Plas. SASSENHEIM Met het be schikbaar stellen van een ex tra krediet van 50.000 gulden heeft de Sassenheimse ge meenteraad gisteravond weer een stap gedaan in de rich ting van de renovatie van de woningen in de omgeving van de Sassenheimse Zand- slootkade. Het krediet is no dig voor de ontmanteling van 5 leegstaande woningen om de renovatiemogelijkheden nog eens te bekijken. In sep tember van dit jaar verwacht het gemeentebestuur de uit eindelijk beslissing over de woningen. Als de renovatiekosten boven 60% van de nieuwbouwprijs uitkomen, is sloop en nieuw bouw het enige door de rijks overheid gegeven alternatief. De ontmanteling van de wo ningen aan de Zandslootkade kan in deze zomer gebeuren. Hierdoor wordt het mogelijk inzicht te krijgen in de staat waarin de woningen in het renovatiegebied verkeren. Het gemeentebestuur wil de nu leegstaande vijf woningen zo snel mogelijk na de ontmante ling weer bewoonbaar maken, om zo leegstand te voorko men. Zowel de betrokken bewoners als het gemeentebestuur zijn van mening dat indien moge lijk, renovatie de beste oplos sing is voor de Sassenheimse woningen. De relatief lage huurprijzen kunnen bij reno vatie gehandhaafd blijven. Centrum In dezelfde raadsvergadering Weer onderzoek renovatieZandslootkade trok de Sassenheimse raad een krediet van ruim 900.000 gulden uit voor grondwerk zaamheden in het plan Cen trum. Het progressieve raads lid mevrouw Van der Brug gen maakte bezwaar tegen de onderhandse aanbesteding van de grondwerkzaamheden. Dit strookt niet met de opvat tingen van Progressief Sas senheim over openbaarheid van bestuur. Wethouder P. Westerbeek zegde toe de on derhandse aanbestedingen nog eens te zullen bespreken in de commissie volkshuisves ting. Ook gaf de gemeenteraad me dewerking aan een door het college van b en w voorge stelde grordruil in het be stemmingsplan Centrum. Door enkele kavels grond te ruilen met een Amstelveen se bouwmaatschappij, kan het college de mogelijkheden voor een woon/winkelerf in de Hoofdstraat ter hoogte van de Oude Haven behouden. Door een niet te verhinderen indu strievestiging op het terrein aan de Hoofdtstraat dat de gemeente nu wil kopen, zou het felbegeerde winkelerf bij de Oude Haven uitgesloten worden. Door de ruiling met een naastgelegen stuk grond kun nen de bouwmaatschappij en de gemeente Sassenheim hun plannen uitvoeren. Met het kopen en vasthouden van het stuk grond met de officiële bestemming „bedrijven" wil de gemeente industrievesti ging in het centrum voorko men. KATWIJK De eerste paal voor het Badcentrum in Katwijk is gisteren symbo lisch geslagen. Dit gebeurde door burgemeester C. A. Bos, die, onder gejaagd draaiorgelmuziek, drie vuur pijlen de lucht in liet vlie gen, waaruit op wonder baarlijke wijze de Katwijk- se tweekleur zich ontvouw de. Hierna nam de heer C. van Rijn een grote mechani sche spa ter hand, om de eerste kuil voor zijn schoe nenwinkel, waarmee de bouw in het centrum be gint, te graven. De geschiedenis rondom het centrumplan is lang. Al in 1948 heeft men besloten, dat er in het centrum van Kat wijk iets speciaals gebeuren moest. Hoe speciaal dit ge worden is, blijkt wel uit de lange tijdsduur voordat het Centrumplan gerealiseerd is. Aan deze realisatie werd gis teren officieel de eerste hand gelegd. Het Centrum- plan in Katwijk moet een geheel gaan vormen met de nu bestaande situatie, dat wil zeggen dat het aan de Katwijkse sfeer moet wor- den'ingepast. In februari 1974 heeft de ge meenteraad van Katwijk de opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp-be- bouwingsplan aan Geopro- ject b.v., die de architectuur en de begeleiding zal verzor gen. Het ontwerp zelf, is van H. M. van Diest. De bedoeling is, dat het Centrumplan wordt aange past aan de omgeving. Eén van de kenmerken van deze omgeving is de kleinschalig- Burgemeester Bos ontsteekt het vuurwerk, zodat de Katwijkse tweekleur zich feestelijk in de lucht zou aftekenen. wel voor alleenstaanden als gezinnen. Onlangs heeft de gemeente raad besloten, om de par keergarage, die aan de noordkant komt, onder de grond te stoppen. Hierdoor is een kleine wijziging in het plan nodig. De parkeergara ge, die plus minus twee-en- een-halve meter onder de grond komt, schept boven de grond bebouwingsmoge lijkheden. Men denkt daarbij ook aan woonhuizen, met daaronder kleine, zoals H. M. van Diest zegt, ambachte lijke bedrijfjes. Hij denkt dan hoofdzakelijk aan een schildersbedrijf, antiquair e.d. De tevredenheid lag bij alle aanwezigen duidelijk op het gezicht. Wel te verstaan te vredenheid, omdat er einde lijk gebouwd wordt, en niet bij iedereen tevredenheid met het plan. Een woord voerder van de winkeliers uit de Badstraat liet weten nog steeds bezwaren te heb ben tegen gedeelten van het Centrumplan. Wel geloofde hij, dat het col lege van burgemeester en wethouders binnenkort aan hun bezwaren gehoor zal ge ven. Voorlopig speelde het draaiorgel echter nog alle bezwaren weg, en verplaat ste -het buitengebeuren zich naar binnen, om het een en ander op gepaste wijze te vieren. heid, waarin een stuk tradi tie herkenbaar is van de be- bouwingswijze van oud Kat wijk. Door voortzetting van deze kleinschalige struktuur hoopt men een evenwicht tussen oud-bouw, het gedeel te Voorstraat, Badstraat, Wilhelminastraat, en Emmas- traat, en nieuwbouw moge lijk te maken. Ook is door het besloten karakter van het plan rekening gehouden .net de beschutting tegen weersinvloeden. Een ander kenmerk van het Centrumplan is de verwe venheid van funkties ais wo nen, werken, winkel en vrij etijdsbesteding. Volgens de architect H. van Diest, dient deze verwevenheid om het centrum het gehele jaar door te gebruiken. Vandaar dat er boven de winkelbe drijven woningen komen, zo- Een deel van het Centrumplan, ontworpen door ar chitect H. M. van Diest. VOORSCHOTEN De commissie financiën wil uitgezocht zien de verantwoordelijkheid van het onderhoud van de binnensportaccom modaties. Aanleiding is het verzoek om 53.000 gulden ter beschikking te stellen voor het achterstallige onderhoud aan gymna stiek- en andere sportzalen. Met het bedrag gaat de commissie akkoord. Wethouder Van Dalen (WD) meent dat de raad natuurlijk het college van b. en w. ter verantwoording kan roepen. Burgemeester en wethouders hebben het beheer van de spor taccommodaties gedelegeerd aan de commissie voor sport en recreatie. Juristen mogen gaan uitzoeken of onder dat beheer ook onderhoud gerekend moet worden. Zowel Visser (PvdA) en Meershoek (CDA) waren zeer ongerust over het totale toezicht op alle gemeentelijke eigendommen. Bij controle van een gymnas tiekzaal bleek van een stel ringen diverse be vestigingsklinknagels te ontbreken. Met de toe zegging van de wethouder dat zeer spoedig de hele zaak van contróle en verantwoordelijk heid uitgezocht wordt, ging de commissie ak koord. B. en W. overwegen om bij de provin cie een verzoek in te dienen voor verkeerslich ten op de driesprong Leidseweg-Voorschoter- weg bij de Zilverfabriek. De Keuning (WD) stelde enige vraagtekens bij het nut van die verkeerslichten zo lang de andere verkeer slichteninstallaties nog niet aangepast zijn. Van Leeuwen (PvdA) pleitte voor een snelle realisatie omdat juist tijdens de spitsuren fiet sers moeilijk de kans krijgen de weg over te steken. Wethouder Van Dalen meende dat er een redelijke kans is om die installatie door de provincie te laten betalen, maar er zal nog wel een jaartje over heen gaan. Omdat ergens begonnen moet worden met een zgn. „groene golf" en dus gevoelige installaties is De Zil verfabriek ook volgens de verkeersnota een goed begin. Het merendeel van de verkeerson gevallen geschiedt op de verkeerstraverse Leidseweg-Kon. Julianalaan-Veurseweg. Uit het overzicht van de politie blijkt dat vorig jaar de snelheidsovertredingen sterk zijn afge nomen. De commissie zet daar grote vraagte kens bij en veronderstelt dat de politie de contróle op die overtreding drastisch beperkt heeft Omdat dit een zaak is welke alleen in de commissie algemene zaken behandeld kan worden, werd het totale rapport van de politie terug verwezen naar die commissie. Bebouwing bij Leiderdorpse brug heet „Voordorp" en „Bijdorp" LEIDERDORP - Het college van burgemeester en wethou ders van Leiderdorp hebben de namen „Voordorp" en „Bijdorp" gegeven aan de be bouwing aan het Ockenrode nabij de Leiderdorpse brug. In de volksmond had dit stukje grond al jaren de naam „Voordorpterrein". De naam „Voordorp" is geko zen voor de toegangsstraat van de flatwoningen. Het straatje tussen de Tollenaer- singel en Loevestein heeft de naam „Bijdorp" gekregen. Dit wordt het adres van alle een gezinswoningen. Er moet een eind terug ge gaan worden in de geschiede nis voor een verklaring van deze namen. Van het huis Voordorp is al in 1717 sprake. Het moet een fraai-ogend bui ten zijn geweest, met een tuinmanswoning, een stalling en een koetshuis. Over Bijdorp is veel minder bekend. Het moet een boerde rij geweest zijn die later moest wijken voor de aanleg van de Leiderdorpse brug. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. LISSE Ren- en Toervereni- ging „De Bollenstreek" orga niseert op zondag 6 mei een 100 kilometer lange toertocht door de Noord- en Zuidhol landse duinen. Van 08.00 uur tot 08.30 uur kan gestart wor den bij het clubhuis van de vereniging aan de Spekke- laan. Voor beginnende wiel renners zijn er ook ritten van 35 en 65 kilometer. VOORSCHOTEN De Kunstkring Duivenvoorde geeft morgen in de Marotzaal van kasteel Duivenvoorde in Voorschoten, haar eerste con cert van een serie van acht met een optreden van Wouter Möller aan de cello en Bob van Asperen aan het Clavecy- mbel, in een Bach-program- ma. Aanvang 20.30 uur. VOORSCHOTEN De Jazz club Voorschoten houdt zater dag 5 mei een openingscon cert in café „Het Wapen van Voorschoten", aan de Voor straat in Voorschoten. Ter ge legenheid van deze opening zullen twee jazz-formaties op treden. Als eerst treedt de Big Band van Frits Landes- bergen op met werk van Count Basie, Woody Hermen enz. Daarna treedt het „Quar tet Dolf Delprado" op. Aan vang 21.00 uur. VOORSCHOTEN „Terre des Hommes" van Leiden en omgeving houdt op zaterdag 5 mei een markt in Voorscho ten in het kader van het In ternationale jaar van het Kind. Ook Unicef, het Rode Kruis en de Wereld-kinderen werken mee. De markt wordt gehouden op het plein rond de dorpskerk. De Stichting „Terre des Hommes" helpt kinderen in nood, die het slachtoffer zijn van oorlogen, natuurrampen, onderdrukking en vluchtelingen waar ook ter wereld. De markt met vele aktiviteiten begint 's morgens om 10 uur. LEIDERDORP In potterij Zaalberg aan de Zoeterwoud- se Rijndijk 12, wordt van za terdag 5 mei tot 12 mei een expositie gehouden over ont wikkelingen in Ikebana en vormen in steengoed. Tel. 071- 411409.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4