Keuze voor aansluiting op kabelteevee wordt opgedrongen Dag van de arbeid uitbundig gevierd Huisarts moet zelfonderzoek naar borstkanker stimuleren STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 ME11979 „Kabel Netjes" maakt ernst met stappen tegen flatverhuurders: LEIDEN Het is de Leidse vereniging „Kabel Netjes" ernst om zo snel het maar kan via een kort geding een uitspraak aan de Haagse rechtbank te ontlokken over de contractbreuk waaraan verhuurders van flats in het Morskwartier (ENNIA Vast Goed N.V., woningbouwvereniging „De Goede Woning" en de Leidse Woningstich ting) zich schuldig zouden maken. Volgens de verhuurders zijn de bewoners van de flats verplicht hun medewerking te verle nen bij de aansluiting op de Centrale An tenne Inrichting (C.A.I.), het stadskabelsys- teem in de gemeente Leiden. De enige mo gelijkheid om de aansluiting niet te realise ren. zo stellen de verhuurders, wordt de be woners gelaten als de „overgrote meerder heid" tégen het plan stemt. „Ogenschijnlijk een heel democratisch gebaar van de ver huurders, maar in wezen niets anders dan een slimme truc. Onder valse voorwendsels probeert men de bewoners voor hun karre tje te spannen. Tientallen bewoners met ou dere huurcontracten waarin nog niet over de kabel-tv is gerept kunnen namelijk zon der meer tegen de aansluiting bezwaar ma ken, omdat zij destijds nergens toe ver plicht werden gesteld. De meerderheid hoeft dus niet te beslissen. Als men geen stadskabei wil, dan neemt men hem ge woon niet", aldus P. Duivenvoorden, woordvoerder van de verleden week opge richte vereniging „Kabel Netjes". De flats in het Morskwartier zijn nagenoeg aangesloten op de Gemeenschappelijke An tenne Inrichting (G.A.I.) Over twee weken dient dit systeem te worden vervangen door de stadskabei, een uitvinding die de Leidse televisietoestellen aansluit op de program ma's van onder andere Duitsland en België. Iedere Leidenaar, op enkele uitzonderingen na, kan weigeren zijn t.v. of radio op de ka bel te laten aansluiten. De t.v.-antenne blijft in een dergelijk geval gewoon op dak staan om de ontvangst te verzorgen. Voor aange slotenen op de G.A.I. (voornamelijk in flats) ligt dat wat anders. Hier is weigeren niet zo gemakkelijk. De meeste bewoners hebben zich bij het huren van een flat\voning con tractueel verplicht om indien de verhuurder dat noodzakelijk acht de aansluiting via G.A.I. op C.A.I. te „gedogen". Die contractu ele verplichtig is iets van de laatste jaren. Voordien werd er namelijk in geen enkel huurcontract van gewaagd dat de bewoners tot medewerking bij het aansluiten van de C.A.I. verplicht zijn. Bijelkaar leven er in de Morswijk honderden bewoners, die al ja renlang in een flat zitten en derhalve geen enkele verplichting hebben tegenover de verhuurder als het gaat om het accepteren van de stadskabel. Het aansluiten van de C.A.I. zou voor niemand een probleem zijn als het toevallig niet zo was, dat de meer derheid van de bewoners tegen de kabel-t.v. is. Bezwaren bestaan er in verscheidene gra daties. En niet in de laatste plaats tegen de wijze waarop de verhuurders recentelijk met behulp van allerlei „trucs" de bewoners voor de stadskabei hebben proberen te paaien. De heer Duivenvoorden, bewoner van een flat aan het Diamantplein/Opaalstraat (ver huurder: ENNIA) hierover: „Ik schat dat minstens 50 procent van de bewoners in de flats van het Morskwartier in het bezit is van oude huurcontracten. Dat geval ligt eer der hoger dan lager. Dit hier is namelijk een doorstromingsflat waarvan het bewo nersbestand nogal wisselt. Ik baseer het per centage op gegevens die wij uitsluitend in deze flat verzameld hebben. Het bereik van „Kabel Netjes" betreft evenwel het hele Morskwartier. Ik denk dat er in andere flats nog meer mensen met oudere huurcontrac ten tegen kabel-t.v. zijn dan hier het geval is. De contractbreuk waaraan de verhuur ders zich schuldig maken zit ons erg hoog. Het is natuurlijk kolder dat deze partijen via aankondigingen met mooie vignetjes erop mensen tot een beslissing dwingen die zij helemaal niet hoeven te nemen. Wij heb ben uiteindelijk niet als groep een huurover eenkomst gesloten maar als individu. Er is geen artikeltje in het oude contract te vin den waar ook maar met een woord gerept wordt over de stadskabel. Men is dus so wie so nergens toe verplicht". Voor de bewoners die nog niet zo lang in een flat wonen is weer anders bepaald. Zij hebben wel een overeenkomst getekend waarin een artikel met betrekking tot het „gedogen" van de kabelaansluiting is opge nomen. Bij ENNIA is dat artikel 19 van het huurcontract De ondertekenaars van dit contract worden echter weer verleid om een mening over de aansluiting te geven, wat eventueel negeatief zou kunnen zijn, terwijl zij in wezen al vóór een eventuele stadska bel bij het betreden van de flat gekozen hebben. Dat is ook zo tegenstrijdig als wat Een heleboel .bewoners stemmen dus vóór kabeltelevisie omdat zij zich hier destijds toe verplicht hebben. Kiezen is dus een far ce geworden. Het komt er dus op neer, dat je „nee" mag stemmen, maar contractueel genoodzaakt bent om „ja" tegen de C.A.I. te zeggen. En als je voet bij stuk zou houden dan zit je als nee-stemmer over twee weken zonder televisie, want dan verdwijnt de G.A.I. uit de lucht; terwijl de verhuurders volgens de overeenkomst verplicht zijn om aan de huurder goede ontvangst van radio en televisie te verschaffen." Ergerlijk vindt „Kabel Netjes" eveneens het feit dat enquêteurs langs de huizen gaan en de bewoners proberen te overtuigen van de nadelige consequenties die er aan het weige ren van de aansluiting verbonden zijn, ter wijl een groot percentage van deze mensen rechtens nergens toe verplicht is. Kabeltele visie is een mooie zaak zegt de vereniging, maar niet als de werving onder valse voor wendsels gebeurt Voor de bewoners van de ENNIA-flat aan het Diamantplein is er nog een ander onver kwikkelijk aspect aan de stadskabel verbon den. Zouden de bewoners namelijk kiezen voor de handhaving van hun huidige ont vangst zonder uitbreiding op andere kanalen dan gaat men veel meer betalen dan men nu voor de G.A.I. betaalt. Voor de G.A.I. betaalt men thans 7,40 per maand, maar voor de C.A.I. komt er nog eens 7,50 bij. Dit is wel wat veel van het goede voor een flat waar de meerderheid van de bewoners nu niet zo happig is op internationale tv.- programma's. PIETER VIERING LEIDEN De „Dag van de Arbeid" (1 mei) is gisteren uitbundig in Leiden gevierd. On danks het slechte weer werd het slot van de manifestatie die in het St. Antoniusclubhuis aan de Lange Mare werd gehouden bezocht door ettelijke honderden belangstellenden van diverse politieke pluimage, waaronder de 1KB, JS, PPR en PSP. Met cabaret, discussie, muziek en zang werd 1 mei uitgeluid. Thema I van de avond was: „Arbeid of werkloos- I heid?", een onderwerp dat volgens de organi serende partijen op dit moment alle aandacht verdient. Geertrude Brust (FNV-Vrouwen) die gistera vond het onderwerp als eerste spreekster aan sneed, deed vooral een beroep op de aanwezi ge vrouwen in het gezelschap om lid te wor den van een vrouwenvakbond. De organisatie graad van vrouwen was naar haar mening nog erg laag in het land. Ook de huisvrouwen zouden zich moeten verenigen. „De tijden dat i op kantoor alleen maar goed zijn om te notuleren en om thuis koffie te zetten die nen eindelijk eens beëindigd te worden. Werk dat evenwel toch in het gezin wordt gedaan door vrouwen zou beloond moeten worden (met bijvoorbeeld méér creches en wasserijen) zodat de vrouwen meer tijd voor zichzelf over houden. Ook in het gezin wordt belangrijk maatschappelijk werk gedaan", aldus me vrouw Brust, die in haar betoog tevens een lans brak voor de gelijkschakeling van man nen- en vrouwenwerk. Verder traden er in het Anthoniusclubhuis de volgende groepen op: het vrouwenkoor De Si renes (emancipatie), de cabaretgroep „Geen bezoek geen bloemen" (politieke satyre), het Leids Vrouwenorkest en De grote Bluf. Vlak voor de samenkomst in het Anthonius clubhuis had een delegatie van rond 70 socia listen zich begeven naar het terrein van de voormalige Grofsmederij waar een demonstra tieve bijeenkomst plaatsvond. Thema hier De vlag in top op het terrein van de voormalige Grofsmederij. was: „Leiden voor werk". Muzikaal werd het een en ander omlijst door het koor „De Een heid", de blazersgroep „De onderste steen". Ter besluit werd door een ex-werknemer van de Grofsmederij, de heer F. Mentzij, de vlag van de KNG gehesen. Fancy Fan- Stuur bloemen als ze erdoor zijn Fleurop-interfiora omspant de wereld met 43.000 aangesloten bloemisten. LEIDEN Speeltuinvereni ging Westerkwartier organi- seert vrijdag 4 en zaterdag 5 mei een fancy fair. De op brengst van deze fancy fair is bestemd voor de aankle ding van het pas opgerichte majorettenpeloton „Wester kwartier Girls". De fancy fair omvat tal van aantrekkelijke activiteiten, zoals Rad van Avontuur, schiettent, rommelmarkt etc. De fancy fair wordt gehouden in clubhuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a en begint vrijdag om half acht (duurt tot elf uur). Op zater dag wordt de Fancy Fair ge hóuden van tien tot twaalf uur. Op het programma staat ook nog een optreden van het majorettenkorps „The Fourty- Four Degrees", zaterdagmid dag om half twee. Nadere in lichtingen: H. Blansjaar, Ge- nestedstraat 108a, tel. 768263. Rabobank in Merenwijk LEIDEN De Rabobank opent donderdag 3 mei het nieuwe bijkantoor aan de Papiermolen 2 in de Merenwijk. Om half vier zal de voorzitter van het bestuur, de heer Th. Dekkers, het gebouw officieel in gebruik nemen. ;Om iedereen in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te ne men in het nieuwe kantoor wordt donderdag 3 mei van zeven tot negen uur „open huis" gehouden. Tot nog toe was de Ra bobank gevestigd in een stacaravan in de Merenwijk. Het nieuwe kantoor werd gebouwd door Niersman b.v. uit Voor schoten. Beheerder van het nieuwe kantoor is mevrouw G. D. M. van Aalst-de Winter. Ter gelegenheid van de opening organiseert de Rabobank een spaaractie en een prijsvraag waarmee een vijfdaagse reis voor twee personen naar Londen of Parijs is te winnen, of een van de overige vijftig prijzen. Nadere informatie hierover is in te winnen in de hal van het nieuwe kantoor. ADVERTENTIE LEIDEN Het stimuleren en onderwijzen van het zelf onderzoek van de borsten teneinde in een vroeg stadi- I um tumoren te ontdekken is I van het allergrootste belang, i Dat is de mening van de j heer W. de Jong in een proef- I schrift dat hij heeft gewijd aan het bevolkinsonderzoek op borstkanker dat in 1975 in Leiden werd uitgevoerd. De taak om dat zelfonderzoek door vrouwen te bevorderen ligt bij de huisarts, aldus De Jong. De heer De Jong is tot deze conclusie gekomen om dat een nationaal routine-on derzoek op borstkanker in Nederland onuitvoerbaar is vanwege het tekort aan man kracht en financiële middelen. Het Leidse onderzoek was al leen uitvoerbaar omdat de fa ciliteiten en artsen "goed koop" beschikbaar waren en er werd gewerkt met een team van vrijwilligsters. Het is zeer de vraag of een derge lijke unieke situatie zich een tweede keer zou kunnen voor doen in Leiden, laat staan el ders. Evenzeer van groot be lang acht de heer De Jong de rol van de zogenaamde "mammografie", waarbij door middel van röntgen-appara- tuur tumoren worden opge spoord. "De rol van de mam mografie zal, indien aan hoge eisen wordt voldaan, steeds belangrijker worden. Vrouwen die een extra verhoogd risico lopen moeten regelmatig mammografisch gecontroleerd worden", aldus De Jong die de doorverwijzing door de huisarts in deze belangrijk ge wicht geeft. De heer De Jong, chirurg in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit van Am sterdam promoveerde van daag tot doctor in de genees kunde aan de Leidse universi teit op zijn proefschrift. Pro motor was prof. dr. Zwave ling, hoogleraar in de heel kunde met een bijzondere op dracht in de klinische oncolo gie te Leiden. Opkomst Het bevolkingsonderzoek werd in 1975 gehouden onder vrouwen van 35 jaar en ou der. Er werden ruim 23.000 vrouwen opgeroepen, en daar van verscheen 70 procent. On geveer 2500 vrouwen kregen naar aanleiding van het fy sisch onderzoek een mammo grafisch onderzoek. Bij 42 vrouwen werd een tumor in de borst ontdekt. Buiten het bevolkingsonderzoek om wer den nog 40 borstkankers in Leiden ontdekt in 1975. Door het Instituut voor Socia le Geneeskunde van de uni versiteit werd een onderzoek naar de opkomst ingesteld. Eén van de conclusies was dat het ontbreken van vol doende medische kennis angst veroorzaakt waardoor vrou wen geneigd zijn om niet naar het onderzoek te gaan. Veel niet-komers sloegen de genezingskansen voor borst kanker zeer laag aan, geloof den niet in het nut van een o- peratie en hadden bekenden die aan borstkanker gestorven waren. 15 procent van de ge ïnterviewde vrouwen zei niet naar tv-programma's over ernstig ziekten te willen kij ken noch erover te willen le zen. 30 procent wilde er nooit over praten uit angst dat de ziekte daarmee zou worden "opgeroepen". De angst voor kanker is bij een aantal men sen onoverkomelijk groot. Een kwart van de niet-komers had praktische problemen en maakte geen gebruik van de mogelijkheid om een individu ele afspraak te maken. Overi gens gaf eveneens een kwart van de niet-komers aan dat hun borsten reeds onderzocht waren. De Leidse vrouwen die wel waren gekomen wa ren over het algemeen tevre den over de uitvoering van het onderzoek. Alleen werd de tijd die verstreek voordat de uitslag van het onderzoek bekend was vaak als lang en zenuwslopend ervaren. Op merkelijk was dat in Leiden bij het opkomstgedrag geen verschillen werden gevonden naar sociale laag of beroep. Buitenlandse onderzoeken hebben vaak uitgewezen dat de opkomst bij lagere sociale klassen relatief lager lag. Wel waren er grote verschillen per wijk (50 tot 90 procent) waar door geen duidelijke verkla ring is gevonden. Onder de niet-komers waren meer oudere en meer alleen staande vrouwen. Niet-komers bleken minder vaak met an deren te overleggen over het onderzoek en gaven vaker aan dat zij de steun van hun omgeving hadden gemist. De onderzoekers hebben gemeend te mogen afleiden dat een be langrijke verhoging van de opkomst niet te verwachten is. De uitwerking van het on derzoek zal naar alle onder vraagde vrouwen worden op gestuurd. Aan veertien „Leidse" sportvissers is onlangs een Ierse visonderscheiding uitgereikt. Een en ander geschiedde tijdens de hengelsporttentoonstelling Visma in Rotter dam. De onderscheidingen worden ieder jaar uitgereikt aan sportvissers die een vis boven een bepaald gewicht hebben gevangen. Eerste rij van links naar rechts: de heren T. Smit (Leiden). P. Brouwer (Leiden). P. v.d Zwet (Roe- lofarendsveen) en C. Schreuder (Leiden). Tweede rij van links naar rechts: R. Schoonderwoerd (Leiden). D Verhey (Alphen aan den Rijn), O. de Graaf (Leiderdorp). C. de Graaf (Leiderdorp). D. de Graaf (Leiderdorp). K. Ooms (Bodegraven) en W. Bousie (Leiden). Rijn en Schiekade De bewoners van het eerste gedeelte van de Rijn- en Schiekade houden vanavond een vergadering over wat er met de straat moet gaan gebeuren. Door enkele bewoners zijn er al wat voorstellen gedaan om de straat leefbaar der te maken. Zo zou er een duidelijk gemarkeerd loop pad moeten worden gemaakt. Voorts zouden er maatrege len moeten worden genomen om het sluipverkeer tegen te gaan. De bewoners verwachten dat het sluipverkeer aanzienlijk zal toenemen wanneer in de toekomst de Wit te Singel ten behoeve van de uitvoering van het Witte Singel Doelenplan enkele malen zal worden afgesloten voor verkeer. De vergadering, die in sociëteit „Troef" aan het Noordeinde 2 wordt gehouden, begint om kwart over acht. Overheidspersoneel De katholieke bond van overheidspersoneel houdt maan dag 7 mei in een van de zalen van de Vredeskerk aan de Vollenhovenkade de jaarlijkse vergadering. Tijdens deze vergadering, die om acht uur begint, zullen zeven jubilarissen worden gehuldigd. Transvaal De bewoners van de buurt Transvaal buigen zich vana vond weer over de problemen in de buurt. Aan de orde komt het verbeteringsplan dat onlangs door de gemeente voor de buurt is opgesteld. De vergadering, die om acht uur begint, heeft plaats in de gymnastiekzaal van de Prinses Beatrixschool aan de Morsweg 188. J rouw en werk Het comité „Vrouw en werk", een bundeling van progres sieve vrouwen, houdt een enquête onder personen die het Gewestelijk Arbeids Bureau bezoeken. Door middel van dit onderzoek wil Vrouw en Werk" nagaan hoe werkzoe kenden de voor hun door het GAB verrichte werkzaam heden. en-aren. „Vrouw en Werk" wil ook mannen en vrouwen die wel bij het GAB zijn ingeschreven, maar dit bureau slechts sporadisch bezoeken, in het onderzoek be trekken. Maandag tot en met vrijdag tussen vijf en zeven uur is de groepering via de telefoonnummer 125.883 en 143.184 te bereiken voor het aanvragen van enquêtefor mulieren. Twee Jezus kinderen Onder de titel „Twee Jezuskinderen" houdt de heer F. Storm vanavond een lezing in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De lezing heeft plaats in het kader van een serie lezingen over het christelijk op standingsmysterie, in het licht van de Rudolf Steiner Anthroposofie. De lezing begint om acht uur. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. Piramidekracht De heer D. Agter houdt morgen een lezing in het Ge sprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 over piramidekracht. Dit is de kracht die ontstaat door de vorm van de piramide, waardoor zieken gezond worden en levensmiddelen worden geconserveerd. De lezing be gint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Carlsberg De Amsterdamse rock and roll groep „Carlsberg" treedt vrijdagavond 4 mei op in het Leids Vrijetijdscentrum. De groep kreeg ondermeer bekendheid door een succesvolle tour met Fleetwood Mac, Jan Akkerman en Kaz Lux. Zij brengt een agressieve stage-act in een swingende en stampende show. Verscheidene malen is de groep op de radio geweest ondermeer in een special van Rik Zaal in het programma Amigos de musica. De zaal is open vanaf negen uur. Het concert begint rond halftien. De toegangs prijs is vijf gulden (voor CJP-houders vier gulden en voorLVC-leden driegulden). „Sport In 79" De „rommelmarkt Sport In" heeft dit jaar voor de der de maal plaats in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan. Het doel van de rommelmarkt is de sportverenigingen de gelegenheid geven in hun stand geld te verdienen. Ook dit jaar zullen drie stille, maar harde werkers van een van de verenigingen gehuldigd worden. Op alle da gen zullen enkele orkesten optreden. Voor kinderen zijn er enkele speciale kleine attrakties. Voor de meest origi nele stand wordt een prijs uitgeloofd. Openingstijden: Vrijdag 4 en zaterdag 5 mei van 10.00-23.00 uur, zondag 6 mei van 10.00-23.00 uur. Toegangsprijs f 1,50. Tuinierproject Het Leids Vrijetijdscentrum houdt donderdagmiddag 3 mei eom twee uur een informatie-bijeenkomst over het tuinierproject. Het tuinierproject is opgericht voor werk lozen, WAO'ers, AOW'ers, RWW'ers en voor anderen die overdag geen werk hebben. De bedoeling is om samen een stuk grond aan de Besjeslaan te bewerken. Tuinier servaring is niet nodig, er is een kundige leiding. Zij, die mee willen doen (er is nog plaats) of die nog iets meer willen weten worden verzocht even contact met het Leid se Vrijetijdscentrum op te nemen (tel. 146449). Zij worden dan donderdagmiddag om twee uur verwacht. Deelne ming aan het projekt is gratis. Peter Duivenvoorden, woordvoerder van „Kabel Netjes'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3