Renteverhogini Nu tot maarliefst Het feest op Soestdijk was vooral herkenbaar Arbeidsti j dverkorting zonder loonsverlaging is een ramp" Twee jongens uitDronten nu zeven weken vermist Duitse politie houdt tien Arabieren aan BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? postgiro en rijkspostspaarbank BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA 9 Ook koninginnedag in Libanon HARIS (ANP) Ver van Nederland in het zuide lijk deel van Libanon is gisteren door de Neder landse militiaren van het VN-detachement ook ko ninginnedag gevierd- Zij het op een wat aangepaste wijze en „voor zover de dienst het toeliet". Er tal Koningin Juliana bekijkt geïnteresseerd een map met een bloen lezing uit de goede wensen en gedachten die de mensen op hun overschrijvingen voor het nationaal geschenk hebben ge i activitei ten georganiseerd en voor iedereen was er een „Oran jepakket" uit het vader land. De bataljonscomman dant hield 's middags een receptie voor onder meer de andere VN-commandan ten en hun staf. Ook de burgemeesters uit het Ne derlandse gebied en de Li banese commandant kwa men een heildronk uitbren gen op de jarige vorstin. (Van één onzer verslaggevers) SOESTDIJK Een indrukwekkende manifestatie van wederzijdse harte lijkheid, zoals ook in andere jaren alleen, er waren nu, bij de 70e ver jaardag van koningin Juliana nog veel meer mensen op de been dan in die voorgaande jaren het geval was. In de paleistuin, waar het défilé zou plaatsvinden, maar ook daar buiten op straat, waar naderhand een korte rijtoer zou worden gehouden. Het begin: de koninklijke familie staat Dp het bordes van paleis Soestdijk, ir de eerste zorg van de koningin dat de allerkleinsten van haar kleinkinderen zich niet zo ver zullen wagen dat ze van de trap vallen. Dat herkenbaar voor degenen die het zien. Prinses Christina krijgt een stoel. Zij is in verwachting en moet al die tijd dan maar niet staan. Herkenbaar de mensen die het zien. Eén van de eerste deputaties heeft het gezonde idee gehad, de allerjongsten op het bordes een partij ballonnen aan te bieden. Ze zijn er geruime tijd zoet mee geweest Ook dat was herkenbaar voor mensen die kinderen en kleinkin deren hebben. Voor het overige koud, kil weer. De beloofde hagelbuien ble ven tenminste uit, maar de straalka cheltjes die het paleispersoneel op het bordes had gezet, hebben wel goede diensten bewezen. Evenals het bont manteltje, dat de koningin had omge slagen. Op deze dag van gedenken waren er ook eenheden die zelf een gedenkda- tum vierden en die daarin gerede aan leiding vonden om blijk te geven van hun verbondenheid met koninklijke familie, land en volk. Het district Nij megen van de International Police As-, sociation bestond twintig jaar en zond een afvaardiging uit een aantal Euro-' pese landen plus de Verenigde Staten, nooit eerder samen opgetreden, met als oudste politiekorps in ons land de Koninklijke Marechaussee. Er waren ook de jubilerende garderegimenten Grenadiers en Jagers, die een tenten kamp in oude stijl hadden opgeslagen, compleet met marketenster mevrouw. Hanneke Mohr uit Schaersbergen. Zij boden de koningin een zilveren krui wagen aan, de eerste van de 3.600, die verkocht zullen worden in het kader van de actie „Geef begrensden de ruimte". Voor de kleinkinderen van de jarige vorstin kwam de grote attractie, toen een reddingsboot uit Ameland arri veerde, getrokken door paarden, zoals daar nog gebeurt. Ze mochten alle maal een eindje meerijden, renden daama terug naar het bordes, vlak langs de paarden van de volgende groep. De omstanders hielden hun hart vast, maar het ging allemaal weer goed. De presentatie op het ga zon wilde ditmaal eens duidelijk ma ken, wat het toch betekent dat de Oranje-vorsten bij bepaalde gelegenhe den de woorden „enzovoort, enzovoort, enzovoort" gebruiken als verwijzing naar de overige titels, die van oudsher door het geslacht mogen worden ge voerd. De koningin zag zich zo terug als barones van Liesveld, als vrouwe van Bredevoort, als markiezin van Vee re en om in de terminologie te blijven, enzovoort Maar wat een in spanningen waren gedaan om gestalte te geven aan deze titels, die indertijd bepaald niet als formaliteit op papier werden gezet. De koninklijke familie, rondwandelend door deze manifestatie uit het verleden, waarin zo sterk de band met het héden werd gelegd, was er duidelijk door getroffen. En, voor het eerst sinds 1976, toen de koningin haar regeringsjubileum vierde, was er weer een rondrit over de Amsterdam sestraatweg in Soestdijk. Daar hadden veel mensen op gewacht, al urenlang staande achter de afrasteringen. Het werd een goed besluit van een ont moeting tussen de jarige koningin en velen van hen, die deze verjaardag met de koninklijke familie wilden Dr. Zijlstra wel voor geleidelijk invoeren korter werken 77 AMSTERDAM - „Een snelle invoering van een verkorte werkweek is een ernstige zaak, omdat de Nederlandse loonkosten al onaanvaard baar hoog zijn. Arbeidstijd verkorting is een logisch complement van technische vooruitgang, maar ze moet dan wel langs wegen van ge leidelijkheid worden inge voerd. Later intreden in en vervroegd uittreden uit het arbeidsproces zijn aanvaard bare wegen, maar invoeren van een 35-urige werkweek in een beperkt aantal jaren noemt hij een sprongvariant, die grote ongelukken moet teweeg brengen. Zonder een evenredige loonsverlaging zou zij een ramp betekenen voor de werkgelegenheid, in ernst te vergelijken met die van de oliecrisis van enkele jaren geleden. En die loonsverla ging (2,5 procent per uur ar beidstijdverkorting) ziet hij niet zitten. Op een wezenlijke bijdrage van de regering te rekenen is een illusie, want de schatkist is leeg. De on dernemingen kunnen het niet dragen. Men kan slechts ho pen, dat hier redelijke inzich ten zullen prevaleren.", aldus dr. Zijlstra in het vandaag De stijging van de binnen landse consumptie met 3 tot 4 procent in verhouding tot de stijging van de productiegroei van de bedrijven met 2,5 pro cent, moet volgens dr. Zijlstra de belangrijkste verklaring zijn voor het huidige ontbre ken van evenwicht Daarbij komt dan nog, dat er zeer veel consumptieve kredieten (persoonlijke leningen e.d.) zijn verstrekt Dr. Zijlstra vindt het dan ook begrijpe lijk, dat zij zo'n overbesteding de overheid de kredietverle ning wil gaan afremmen. Eén van de redenen, dat het met de schatkist zo zorgelijk is gesteld is, dat de overheid zeer veel (8,7 miljard) bij draagt aan de sociale fondsen om de premiedruk te verlich ten en daarmee een afwente lingsproces in de lonen af te remmen. Desondanks zijn de loonkosten te hoog opgelopen ten koste van rendementen van de bedrijven en van de concurrentiepositie, terwijl ten aanzien van het overheidsbud get onvoldoende orde op za ken is gesteld, zodat uitwijken naar monetaire financiering (dat is het bijdrukken van bankbiljetten) onvermijdelijk is geworden, aldus dr. Zijl- RIT NAAR ZUID-LIMBURG EINDIGDE IN HET NIETS (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Afgelopen zondag was het exact zeven weken geleden dat Aad en Steven van de Dries hun ouderlijke wo ning in Dronten (Oostelijk Flevoland) verlieten. In een donkergroene Ford Tau- nus Combi, kenteken 75-58 UR ging het tweetal op weg naar Wijnandsrade in de buurt van Beek in Zuid-Limburg. Daar zou hun vriend Marco Bonke, een bekend nationaal motorcoureur, die dag wedstrij den rijden. Aad van de Dries, een ver woed motorliefhebber, zou hem als mon teur terzijde staan en broer Steven had ook wel zin in een dagje Limburg. Maar aan hun reis naar Zuid-Limburg is tot op de dag van vandaag nog steeds geen ein de gekomen. Het tweetal is nooit in Wij nandsrade gearriveerd. Ergens tussen Dronten en dat Limburgse dorp is het ge beurd. Maar wat? Het houdt de gemoede ren onder de buurtbewoners en veel mo torliefhebbers nog dagelijks bezig. Broer Co van de Dries: „Soms heb ik er wel eens moeite mee om maar te blijven zoeken. Algemeen wordt aangenomen dat de jongens ergens met de auto in het wa ter terecht zijn gekomen. Maar zo af en toe denk ik dat het best wat anders zou kunnen zijn. Dat ze gepakt zijn door le den van een soort Baader-Meinhofgroep of dat ze geronseld zijn als heroïnekoe- riers. Je weet het maar nooit Toch gaan we door. Alles moet geprobeerd worden om de jongens terug te vinden. En daarbij worden we erg geholpen door vrienden, familie en buren, maar ook door mensen van buiten de polder. De duikclub uit Urk zoekt bijvoorbeeld regelmatig bepaalde plekken af'. Rechercheur Cor de Vries van de Groep Dronten van de rijkspolitie, die met het onderzoek belast is, zegt dat hij er zo af en tbë moedeloos van wordt. „Ik zou heel i Nederland wel willen laten leeglopen om dat ik voor 99 procent ervan overtuigd ben dat de jongens met de auto ergens in het water terecht zijn gekomen. Ik kan me anders niets voorstellen. We hebben geen enkele aanwijzing dat er een misdrijf in het spel zou zijn. Aad was gek op mo toren maar het sfeertje daaromheen zei hem niets. Alleen het motorisch gedeelte, daar ging zijn belangstelling naar uit Hij wilde een motorzaak in een nieuwbouw wijk van Dronten beginnen. Alles was zo'n beetje in kannen en kruiken. En dan dit. Je wil dat niet, maar de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat we in feite op een dood spoor zitten. Het enige wat we kunnen doen is het afdreggen van alle wateren tussen de ouderlijke woning in Dronten en Wijnandsrade. En dat zijn er heel wat". Vooral in de eerste dagen na de verdwij ning werd op grootscheepse wijze gezocht In totaal veertig vrijwilligers plus man schappen van de rijkspolitie reden talloze keren verschillende routes naar Zuid-Lim burg. Waar ook maar aanwijzingen in de vorm van bandensporen werden gevonden, werd gedregd of gedoken. Maar alles zon der enig resultaat. De enige hoop die re chercheur De Vries nog heeft is de hulp van de genie. „We hebben een aantal prio riteiten gesteld, er zijn stukken water waar wegen langs lopen die niet beveiligd zijn. Dus geen brede berm of vangrails. Dat zijn vaak kilometers lange stukken die onmogelijk door de rijkspolitie te wa ter bewerkt kunnen worden. Ik wil nu proberen met manschappen van de genie die trajecten te gaan dreggen. Misschien dat ze een dergelijke actie als oefening kunnen plannen". Een van die stukken weg is langs het Apeldoorns KanaaL De 21-jarige Aad ken de die weg als zijn broekzak. Hij heeft namelijk in Apeldoorn op de Auto techni sche School gezeten en volgde die smalle en bochtige sluiproute dagelijks. Als spor tief rijder vond hij het bochtenwerk aan trekkelijk. Maar het gaat om een stuk van in totaal vijftien kilometer lengte. Boven dien is het niet het enige traject langs wa ter op de route. „We hebben dertig punten aangegeven waar de jongens eventueel in het water geraakt zouden kunnen zijn. Achttien kilo meter langs de Zuid-Willemsvaart, twaalf kilometer langs de Noordervaart bij Weert en dan nog achttien kilometer langs het kanaal Nederweert-Wessem. Alles in Lim burg. Verder zijn er nog talloze bruggen, enkele op- en afritten van pontveren en een paar loswallen. Theoretisch plaatsen waar iets gebeurd kan zijn", aldus De Vries. De rijkspoitie Dronten heeft in de loop van de zeven weken dat Aad en Steven van de Dries verdwenen zijn vele tips ge kregen. Vooral van de kant van helder zienden of mensen die denken dat ze die gaven bezitten. Er zijn op aanwijzingen van dergelijke personen huizen en garages onderzocht. Ook is er afgelopen zaterdag in Dodewaard gedregd op aanwijzingen van de paragnosten Croiset en Tholeri. Maar alles tevergeefs. Voor rechercheur De Vries een versterking van de mening dat de jongens volgens hem, hoe graag hij ook hoopt het verkeerd in te schatten, er gens in de auto onder het donkere opper vlakte van een water of kanaal liggen. En dat nu al zeven weken lang. „Het is vrese lijk naar voor de familie, maar aan de an dere kant is de kans nu wel zo klein ge worden dat er iets anders gebeurd is. Je moet zo af en toe realistisch zijn. We gaan door tot alle mogelijkheden onderzocht zijn. Maar voor de familie en ook voor ons hoop ik dat de jongens nu snel gevon den worden". stra. „Dat er derhalve moet worden besnoeid en bijgesteld in het uitgavenpeil van de ge hele collectieve sector is - of men het wil of niet - onont koombaar." Dr. Zijlstra wijst erop, dat dit nog niet eens behoeft te leiden tot absolute verlagingen, het gaat om ver traging van het stijgingstem po. Maar zelfs daar wil men nog niet aan. „Bij de uitgaven wordt licht het interessante voor wenselijk, het wenselijke voor dringend en het dringen de voor onafwendbaar gehoü- den", aldus de bankpresident, die er echter wel op wijst, dat de rekening van al dat enthousiasme voor een ver groting van de uitgaven ten slotte wordt gepresenteerd in de vorm van een financiering stekort, dat niet meer uit ech te besparingen (het opleggen van belastingen en het uit schrijven van leningen) kan worden gedekt. „De inflatoire financiering die dan plaats vindt, is in wezen zelfbedrog. De rekening wordt altijd ie mand gepresenteerd. Zij wordt aan het buitenland aangeboden in de vorm van een tekort op de betalingsba lans - en dat mogen wij niét willen, want wij belijden, al thans met de mond, dat wij T met de andere rijke landen reële middelen aan de derde wereld moeten overdragen - óf zij wordt gepresenteerd aan al diegenen, die in de in flatoire wedloop tussen inko mens en prijzen tussen de deur geklemd raken." Dr. Zijlstra noemt het dan ook onontkoombaar, dat de regering (evenals trouwens het vorige kabinet) met een plan kwam tot beperking van de stijging van de collectieve uitgaven. Het financieringste kort moet immers terug naar een omvang, die inflatoire fi nanciering overbodig maakt. Dat tekort mag, zo zet dr. Zijlstra nog eens uiteen, in principe niet meer dan 4 pro cent van het nationale inko men bedragen. Onder de hui dige omstandigheden kan 6 procent als een bovengrens worden gezien, gelet op inves teringsniveau en conjunctuur, maar deze 6 procent mag niet als een rustpunt, maar moet als een keerpunt worden be schouwd. „De dreigende over schrijding ervan is dan ook een zeer verontrustende zaak, denoodremprocedure, die de regering in overweging heeft, lijkt intussen welhaast onont koombaar. IN BEZIT VAN EXPLOSIEVEN EN VALSE PASPOORTEN :LTEN (DPA) - Met de aan- louding van twee Arabieren ondag aan de Nederlands— )uitse grens bij EIten heeft le Duitse politie tonutoe tien Arabieren gearresteerd die, laar zij vermoedt, terroristi- che aanslagen zouden willen liegen in de Bondsrepubliek, lij zouden verbindingen heb- ten met de PLO. De twee ondag aangehouden Arabie- en reisden op vermoedelijk raanse vervalste paspooorten ivenals de eerder aangehou- len verdachten in respectie- elijk West—Berlijn en Pas- Iondag werd in Bonn de Tees uitgesproken, dat Pales- ijnse commando's aanslagen Egyptische en Israëische 'estigingen in de Bondsrepu- iliek zouden willen uitvoeren. )e bij Passau aangehoudenen ïadden 56 kg explosieven bij ich en bovendien negen pas porten, die warén verborgen n een transistor-radio. De in Pest —Berlijn gearresteerde Arabieren, vermoedelijk Llba- zouden van plan zijn geweest een benzine—depot aldaar op te blazen. In ver band hiermee waren enkele dagen eerder al vier Libane- zen gearresteerd. 1 De zondag bij Elten aange houden vreemdelingen reden in een auto met een Frans kenteken. In de wagen zijn geen explosieven gevonden, wel elf paspoorten. De man nen zijn in verzekerde bewa ring gesteld, omdat de Duitse politie vermoedt, dat zij con tacten hebben met de eerder gearresteerde Arabieren en bomaanslagen zouden willen voorbereiden. Lijk in gracht AMSTERDAM In het wa ter van de Oude Zijds Voor burgwal in Amsterdam is gisteren door een voorbijgan ger een een lijk ontdekt. De politie vermoedt dat het hier gaat om een man van Turkse nationaliteit; zijn iden titeit kon nog niet worden vastgesteld. Evenmin is iets bekend over de doodsoorzaak. Regering oneens met PvdA kerncentrales gaan niet dicht ANTWERPEN (ANP) „De egering is niet van plan in gaan op de uitspraak van iet congres van de PvdA vo- ige week, dat de kerncentra- n Nederland gesloten noeten worden". Volgens mi- lister Ginjaar van volksge- ondheid en milieuhygiëne, lie dit gisteren in Antwerpen ei, krijgt het parlement nog leze week een overzicht over Ie gebeurtenissen in de kern centrale van Harrisburg. Op grond van de Amerikaan se en Nederlandse gegevens over de ramp aldaar meende de regeringdestijds, dat de kerncentrale van Borssele (Zeeland) niet gesloten be hoefde te worden. „Er is geen reden om dat standpunt nu te wijzigen", zei de minister gis teren in Antwerpen, waar hij met zijn Belgische collega Dhoore van gedachten wissel de over de problemen rond de kernenergie. De rente op beleggingsbewijzen is per 1 mei 1979 verhoogd. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. (De rentevergoeding op vóór 1 mei afgegeven beleggingsbewijzen blijft dus ongewijzigd). De looptijd kunt u zelf vaststellen op 3,4 of 5 jaar. De rente op spaardeposito's is ook per 1 mei 1979 verhoogd. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. De rentevergoeding op vóór 1 mei gestorte spaardeposito's blijft dus ongewijzigd. LOOPTUD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1000,- f 1.259,71 8 5000,- 6.298,56 8 4 JR. 1000,- 1.385,86 8M>% 5000,- 6.929,29 8'/2% 5 JR. 1000,- 1.538,62 9 5000,- 7.693,12 9 LOOPTUD VASTE RENTE 1 JR. 7V«% 2 JR. 73/«% 3 JR 8 4 JR 8M>% 5 JR. 9 6 JR 9 Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd knjgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. Koninginnedag was gisteren stormachtig en te koud met temperaturen tussen zes en acht graden. Na 1945 was 30 april niet meer zo koud ge weest Mei blijft ook voorlo pig koud met nu en dan re gen. Een buienstoring trok vanmorgen over Noord-Neder land naar het oosten en gaf daar enkele uren sneeuw. In het noorden van Groningen en Friesland zag het land schap vanmorgen wit door de sneeuwval, zoals deze eeuw alleen in 1957 en 1941 is voor gekomen. Een storing boven Zuid-Engeland komt naderbij en geeft in de avond en nacht opnieuw regen. Wij blijven deze week overwegend in de koude noordwestelijke stro ming met buien. De tempera tuur komt weinig hoger dan acht tot tien graden. Vanmor gen ook sneeuwval in Zuid- Duitsland en de Alpen en ha gelbuien in Schotland. Alleen in de Balkan en in Zuid- Spanje ziet het kwik nog kans om boven de 20 graden te komen. Vlissingen regen Z.-Limtxjrg regen Aberdeen hagelb. Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen Z

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9