5 Weekblad Times toch verschenen DeLeidse Courant op uw vakantie adres CeidaeGowumt Nederlandse dames dolblij met behoud eerste divisieschap Ecuador terug naar democratie onder gematigd linkse leiding Mgr. A. Casaroli staatssecretaris Caïro roept personeel ambassade uit Iran terug BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 ME11979 PAGINA 11 QUITO De 38-jarige advo caat en hoogleraar in de rechten Jaime Roldos is ze ker van de overwinning bij de presidents- en parlements verkiezingen die afgelopen zondag in Ecuador gehouden zijn. Roldos, die gesteund wordt door de „Bundeling van volkskrachten" (CFP) en „Democratisch Links", was na het tellen van drie kwart van de stemmen zeker van 62 procent. Zijn tegenstander Sixto Duran, de burgemeester van Quito, die gesteund wordt door de militaire jun ta, had slechts 28 procent De officiële uitslag wordt pas over enkele weken bekend. Als officieel vaststaat dat de gematigd linkse Roldos de verkiezingen gewonnen heeft, f neemt hij op 10 augustus de 'leiding over van de militaire junta die uit drie man be staat. Hij wordt dan de eerste burgerpresident van Ecuador sinds zeven jaar. Rechts had gedreigd met een burgeroor log ingeval Roldos zou win nen, maar de minister van binnenlandse zaken van de junta, admiraal Victor Garces, heeft zondag plechtig beloofd dat de strijdkrachten in au gustus de macht zullen over dragen aan de officiële win naar. volk voor verandering geko zen heeft ,Jk heb die bood schap gehoord en daaraan zal ik gehoorzamen". Hij beloofde te streven naar sociale recht vaardigheid, vrijheid en eco nomische ontwikkeling. De nieuwe leiders zijn van plan in bepaalde sectoren, zoals energievoorziening, wapenpro- duktie en staalindustrie, tot nationalisaties over te gaan, aldus de tot vice-president ge kozen christen-democraat Hurtado. De partijen die Roldos steun den hebben veel zetels in het parlement gekozen. De traditi onele partijen boekten slechte resultaten. Zuidoostelijk Oeganda bevrijd NAIROBI Met het inne men van de steden Tororo, Malaba en Mbale Pusia heb ben Tanzaniaanse troepen nu het gezag van de nieuwe re gering in heel Zuidoost-Oe- ganda gevestigd, zo werd gis teren uit Oeganda en Kenia bericht. Nu de Tanzaniaanse militairen de belangrijke grensovergang bij Malaba hebben bereikt kan de be langrijkste verkeersader per spoor en over de weg tussen Kampala en de Keniase ha vens weer in gebruik worden genomen. Het beheersen van deze route is een voorwaarde voor het beginnen van de gi gantische taak van de weder opbouw van het onder Am in geruïneerde Oeganda. De Tanzanianen meldden dat ze op weinig verzet zijn ge stuit. Oeganda zal weer Nederland se ontwikkelingshulp ontvan gen. Minister De Koning voor Ontwikkelingssamenwerking heeft desgevraagd meegedeeld dat in EEG-verband noodhulp zal worden verstrekt. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Verscheidene duizenden exemplaren van het eer ste nummer van de internationale Times zullen deze week over heel de wereld verkocht worden. Ondanks de incidenten van afgelopen zondag in Frankfurt, is de Times-directie er gisteren toch in geslaagd een andere Westeuropese drukker te vinden. Alle informatie hierover wordt evenwel geheim ge houden. Het nieuwe internationale Times-weekblad is niet bestemd voor verkoop in Groot-Brittannië en Ierland. De krant gelijkt evenwel als twee druppels water op een gewone dagelijkse Ti mes, die al sinds 30 november niet meer verschijnt wegens een computerconflict Hoewel het weekblad dunner is, bevat het toch de voornaamste traditionele Times-rubrieken, waaron der sportnieuws, brieven van lezers en een aantal advertenties. Het eerste nummer van de internationale Times staat in het teken van de Britse parlementaire verkiezingen van 3 mei en moest dus vóór die datum verschijnen. Het weekblad bevat o.m. een hoofdartikel waarin de *nmes partij kiest voor de Britse conversatieven, ook al worden die geleid door Margaret Thatcher. „Maar kom", zegt de Times, „de convervatieven heb ben vroeger ook wel leiders gehad, die niet noodzakelijk daar voor geschikt waren". Simon Wiesenthal, de onvermoeibare speurder naar nazimisdadigers, heeft in Los Angeles, in aanwezigheid van de gouverneur van Califomië, Edmund G. Brown, het Wiesenthal Centrum voor studies over jodenvervolgingen aan de Yeshiva Universiteit ge opend. Tijdens een persconferentie zei Wiesenthal dat. naar zijn schatting, ongeveer 3000 nazimisdadigers in de VS zijn onder gedoken. Carter: afdoende controle op SALT WASHINGTON (UPI) - Pre- sident Carter heeft op een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten afdoende kunnen nagaan of de Sovjet- Unie zich houdt aan de bepa lingen van een nieuw SALT- verdrag. Voor goedkeuring van het SALT-verdrag in de Senaat is een meerderheid van tweederden vereist. Nu hebben noch voor- noch te genstanders voldoende stem men om het verdrag te aan vaarden of af te wijzen. Te genstanders van het verdrag hebben de laatste dagen ge wezen op het wegvallen van controlemogelijkheden door de situatie in Iran. Carter verklaarde dat de Ver enigde Staten geen enkele ac tivist voor de mensenrechten in de Socjet-Unie, die gestraft wordt of gevangen zit, zal vergeten. Overstromingen in Minnesota Het lijkt wel erg romantisch: Dit oude plattelandsschoolgebouw bij Oslo In de Amerikaanse staat Minnesota in een immense plas water. De overstromingen in deze Amerikaanse staat zijn allerminst romantisch. Grote gebieden kwamen onder water te staan, toen de Red-rivier buiten haar oevers trad. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren de Italiaanse aartsbis schop Agostino Casaroli be noemd tot waarnemend staatssecretaris van het Vati- caan, als opvolger van de in maart overleden Franse Kar dinaal Jean Villot. Volgens Vaticaanse kringen zal de 64- jarige Casaroli later dit jaar tot kardinaal worden verhe ven en dan formeel worden benoemd tot staatssecretaris. Tevens heeft de paus aart sbisschop Giuseppe Caprio belast met de leiding van het beheer over de Vaticaanse be- Casaroli speelt al jaren een leidende rol in de diplomatie ke dienst van het Vaticaan. Hij staat bekend als overtuigd voorstander van- het onder houden van betrekkingen tus sen het Vaticaan en commu nistische landen. Traditionalis ten hebben hem daarom wel een slappe houding tegenover het communisme verweten, er op wijzend dat Casaroli in 1974 het terugtreden heeft ge regeld van kardinaal Josef Mindszenty, de fervent anti communistische primaat van Hongarije. CAIRO (AP) Egypte heeft gisteren de diplomatieke be trekkingen met Iran verbro ken en de Egyptische diplo maten in Teheran opdracht gegeven naar Egypte terug te keren, nadat Iran had be kendgemaakt, dat het de be trekkingen met de regering van president Anwar Sadat verbrak, naar aanleiding van de ondertekening van het Egyptisch-Israëlisch vredes verdrag. Iran is het 17e land in het Midden-Oosten, dat de betrek kingen met Cairo heeft ver broken. Slechts Oman, Soe dan, Djiboeti en Somalië heb ben tot dusverre hun formele banden met Egypte gehand haafd. Het officiële persbureau voor het Midden-Oosten kondigde aan, dat Egypte de relaties met Iran verbrak als verge lding voor het Iraanse besluit Het beschuldigde Iran ervan „te hebben toegewezen aan de naties die het vredesverdrag hebben afgewezen" teneinde „interne problemen te verhul len". Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken, die niet bij naam genoemd wenste te worden, verklaarde dat de maatregel „een beetje verras send was", maar dat overi gens reeds uit Iran was ge meld, dat een afbreken van de relaties tot de mogelijkhe den behoorde. De ajotoilah Khomeini heeft zich onlangs opgesteld achter de Palestijn se bevrijdingsorganisatie. De Egyptische functionaris ver klaarde dat Egypte verwacht, dat de Arabische naties uit eindelijk terug zullen komen op hun „emotionele reactie" en de vredesinspanningen steunen. 4DVERTENTIE- Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk vol doen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke 'spel regels' moeten voorleggen. ♦Opgave van vakantieadressen zal. ook voor weekabonnees. uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. ♦Voor een korrekte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk dat de bon uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is. ♦Uiterlijk 14 dagen voor u' vertrek ontvangt u van ons i bevestiging van de opgave. Mocht u deze niet tijdig ont i] vangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met onze abonnementenafdeling telefoon 071-122244. De aan toezending van uw krant ver bonden kosten zijn: 2.10 per week voor Nederland en België: ƒ2,- per dag voor overige Europese landen. Buiten Europa dagtarief. Voor betaling van de verzendkosten wordt u een acceptgirokaart toegestuurd 'Cl j *Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonne mentsgeld in het op de acceptgirokaart aangegeven bedrag zijn opgenomen. De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. iWij moeten u erop wijzen dat er - alle goede zorgen ten spijt - toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het. in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat de krant in het geheel niet op de plaats van bestem ming terecht komt. Voor gebeurtenissen die zich voordoen nadat uw krant is ver zonden kunnen wij uiteraard geen ver antwoordelijkheid dragen. Vakantieadres jjfj- Datum binnenkomst postcode postcode Datum vanaf Datum t/m Huidig adres Ik ben jaar/kwartaal/weekabonnee. TUDENS WK TAFELTENNIS: PJONGJANG De Nederlandse kolonie heeft gisteren in Pjongjan de landenwed- strijden in het 35e wereldkampioenschap met tevredenheid afgesloten.'Het behoud van het eerste divisieschap van de dames door een zege (3-1) op de Verenigde Sta ten, wat later door verlies tegen Frank rijk (0-3) resulteerde in een 14e plaats, plus de 21e klassering van de heren door een zwaar bevochten overwinning (54) op Bulgarije stemden het twaalf leden tellen de oranje gezelschap content. In vergelij king met Birmingham 1977 was vooruit gang geboekt. In de Engelse stad eindig den de dames op de 19e plaats, hetgeen promotie naar de eerste categorie inhield en bezetten de heren de 25e stek. De sombere verwachtingen over het be houd van het eerste divisieschap van het damesteam, die zondag opgewekt waren door het teleurstellende spel tegen Frank rijk, werden een dag later in het degrada tieduel tegen de Verenigde Staten door een herboren team de kop ingedrukt. Bettine Vriesekoop, die in de voorafgaande dagen een veelvuldig wisselende prestatiecurve had laten zien, ontdeed zich van de grillig, heid en stelde de terugkeer van het dames team op het hoogste niveau bijna in haar eentje zeker. In de eerste partij tegen He Ja Lee, van origine een Zuid Koreaanse, gaf de nationale kampioene al blijk haar vorm en vechtlust hervonden te hebben, ongelooflijk vast, taai en fel spelend dwong zij de 26-jarige tegenstander in twee games (21-19, 22-20) tot overgave. Daarna kreeg ze alle gelegenheid het spel van haar volgende opponente Bushnan Sook, die korte metten maakte met Sandra de Kruiff (21-12,21-7), te bestuderen. In het dubbelspel werd nog eens onder streept dat de combinatie Vriesekoop-Mar- jan van der Vliet, die in Birmingham ook al uitstekende prestaties had afgeleverd, de best sluitende in Nederland is. Met 21-16, 16-21 en 21-16 sleepte het duo het tweeQx. punt voor Nederland binnen. Het hoogte punt lag in de partij tussen Bushnan Sook en Bettine Vriesekoop. Sook, ook een Zuid Koreaanse van afkomst, is een taaie verde digster die zodra de slagwisseling daartoe het minste of geringste kansje biedt de aanval overneemt Tegen Vriesekoop ont stonden adembenemende rallies, die bijzon der veel aandacht trokken van de duizen den toeschouwers. Donkere wolken pakten zich samen toen Vriesekoop de eerste game met 19-21 na 10-5 moest inleveren. Op het kritieke moment echter hervond de 17-jarige scholiere zich. Verbeten vechtend in een alles-of-niets poging trok ze ten aan val. De spanning dreigde teveel te worden toen zij in de tweede op 19-16 achter el kaar drie punten moest inleveren: 19-19. De extra belasting vormde geen bezwaar. Met 21-19 forceerde ze een derde rond gang. De zege in de tweede game had haar het benodigde zelfvertrouwen bijge bracht. In de derde was zij heer en mees ter, wachtte geduldig tot Sook een fout maakte en strafte die koelbloedig af. Met 21-16 stelde zij het eerste divisieschap vei lig. De heren hebben het duel tegen Bulgarije om de 21e plaats opgevat als een presti gekwestie. Het beschamende verlies in de Europese competitie (0-7) lag de Neder landse ploeg nog bijzonder zwaar op de maag en moest gewroken worden. Boven dien betekende deze interlandwedstrijd het afscheid van Van der Helm en Van Slobbe op internationaal niveau. Met volle overgave werd Bulgarije te lijf gegaan. Binnen de kortste keren stonden de Oost-Europeanen met 4-0 achter door overwinningen van Van Slobbe, Van der Helm (2) en Anne Vlieg, die de stemming opperbest aanvoelde en de Bulgaarse kam pioen Stoianov van tafel speelde. Hongarije veroverde voor het eerst sinds 1952 de wereldtitel bij de heren. In de fi nale versloeg de Hongaarse ploeg titelver dediger China mef 5-1. De Hongaarse equi pe bestond uit Klampar, Gergely en Jony- er. China werd wereldkampioen tijdens de twee vorige toernooien in Calcutta (1975) en Birmingham (1977). Bij de dames be haalde China wel de gouden medaille. De Chinese speelsters verdedigdenin de eind strijd hun titel met succes tegen Noord-Ko- rea. Zij wonnen met 3-1. De eindstand bij de dames in groep a is: 1. China; 2. Noord-Korea; 3. Japan; 4. Sovjet- Unie; 5. Hongarije; 6. Zweden; 7. Tsjechoslowaki- je; 8. Joegoslavië; 9. West-Duitsland; 10. Roeme nië; 11. Hongkong; 12. Engeland; 13. Frankrijk: 14. Nederland; 15. Verenigde Staten; 16. Bulga rije; 17. Polen. Polen, Bulgarije en de Verenigde Staten degrade ren, India en Finland zijn grpromoveerd naar de a-groep. De eindstand bij de heren is: 1. Hongarije; 2. China; 3. Japan; 4. Tsjechoslowa- kije; 5. Franknjk; 6. Noord-Korea; 7. Sovjet-Unie; 8. Zweden; 9. Joegoslavië; 10. Engeland; 11. West- Duitsland; 12. Australië; 13. Polen; 14. Denemar ken. Iraanse P.G. wil terug naar rechtsherstel TEHERAN (UPI) De pro cureur-generaal va i Iran heeft de revolutionaire comi- té's verboden zich te be moeien met de rechtsspraak, waarmee hij poogt de rol vau gewapendemilitie-organi- saties verder te bespreken. In een rondschrijven aan de comité's en de officieren-van- justitie in het hele land, deelt de procureur-generaal mee dat rechters juridische on schendbaarheid genieten. Klachten tegen hen kunnen alleen ingebracht worden bij de procureur-generaal. De duizenden comité's van gewapende burgers, ogen schijnlijk trouw aan ajatollah Khomeini, die na de omwen teling van midden-februari opdoken, vormen een aanflui ting van leger en politie, ge rechtshoven en andere rech tsinstanties die voor de revo lutie bestonden. In Teheran bestaan veertien van zulke comité's die de goedkeuring genieten van Khomeini, maar volgens ge rechtelijke kringen werken er in verschillende delen van de hoofdstad wel 1.500. Khomeini heeft voorts in een brief aan Amnesty Internatio nal de executies door zijn re volutionaire comité's verde digd. Het schrijven van Khomeini was een reactie op een brief van de Canadese coördinator van Amnesty International, B. C. Osborg, die er bij de aja tollah op heeft aangedrongen om op humanitaire gronden de executies te staken, de te rechtzittingen openbaar te maken en een hoger-beroep- sprocedure in te stellen. Khomeini wijst er in zijn brief aan Amnesty Internatio nal op dat degenen die nu ge ëxecuteerd worden, verant woordelijk zijn voor in het verleden begane misdaden on der het regime van de sjah. ,Muldergate" omvangrijker dan gedacht KAAPSTAD (Reuter) Het Zuidafrikaanse informatie schandaal dat bekend gewor den is onder de naam „Mul- dergate" is nog veel ingewik kelder dan gedacht werd en de regering kan nog niet al les overzien, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken. Roelof Botha, gisteren meegedeeld. Er is een bedrag van onge veer 14 müjoen rand (onge veer 28 müjoen) mee ge moeid, zei hij. Botha nam de verantwoordenjkheid voor de voorlichtingsdienst over, na dat het ministerie van voor lichting vorig jaar augustus was ontbonden. Soweto-leiders schuldig bevonden JOHANNESBURG (Reuter) - Elf studenten uit Soweto, tien mannen en een vrouw tussen de 19 en 24 jaar, zijn schuldig bevonden aan opruing en het nemen van de leiding bij de bloedige opstand van 1976 in de negerwoonwijk Soweto bij Johannesburg. Onder de Zuidafrikaanse wet staat er geen minimum- of maximumstraf op opruing. Het proces heeft zeven maan den geduurd. Publiek wielerronde furieus NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft gister middag ternauwernood kun nen voorkomen dat publiek bij de wielerronde van Noordwijk' een toeschouwer te lijf ging die een ongeval in het peloton veroorzaakte. De 30-jarige Noordwijkse on verlaat liet namelijk zijn hond los op het parcours aan de Koningin Wilhelmina-boule- vard, waardoor een wielren ner kwam te vallen. De 52-ja- rige Noordwijkerhoutse fietser moest met een gebroken sleu telbeen en vele schaafwonden naar het Leidse Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. Vernielers in kraag gevat NOORDWIJK - Twee jon gens van 17 en 19 jaar uit Noordwijk en Amsterdam zijn vannacht op heterdaad betrapt bij het vernielen van verschillende auto's in de Noordwijkse Hoofdstraat Door een tip van een burger kon de polditie het tweetal moeiteloos in de kraag vatten. De jongens moesten vandaag op het politiebureau blijven tot alle schademeldingen bin nen waren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11