-aravan 'eer aan oorjaars- schoonmaak toe Nieuw systeem tegen diefstal „Linkse" rijders lokken rechts inhalen uit Autonieuws" Luchtzak als manusje van- alles DRUK OP DE KNOP: KOFFER OPEN AUTOGRAMMEN LEIDöE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1979 PAGINA 9 et wordt tijd een caravan of vouwwagen die nog in een interstalling staat, eruit te halen. Het is voorjaar en hoog jd de caravan te inspecteren en in orde te maken voor hei iderendc seizoen. Of u de vakman inschakelt of een doe-het- i Iver bent, schoonmaken en smeren, controle en eventueel trandering van de indeling moet nu gebeuren. li sn caravandealer kan zich bezighouden met smering en even- leel bijstelling van zaken als koppeling, lagers, reminstallatie, tdraaisteunen en dergelijke. Controle van kachels, watervoor- ening, gaslampen en« koelkasten kunt u door hem laten doen zelf ter hand nemen. Evenals het schoonmaken van de on- irkant en het bijwerken van roestplekken met staalborstel en lassislak. Is de voortent nog ongeschonden evenals de mar- ezenrail, zijn gordijnen en vloerbedekking niet aan vervan- ng toe, is de ventilatie in orde? Allemaal vragen die aan de de komen. blijft misschien nog wat te knutselen aan bergkasten,tafels keukenindeling. Denk er y/el aan dat een caravan een zelf- agende raamconstructie heeft waarin de bekleding, vaste leubelen en de raamconstructie één geheel vormen. Bij het lertimmeren" van uw zomerverblijf tfïoet u trouwens ook de wichtstoename in de gaten houden et beste onderhoud voor de carrosserie, de opbouw, is een- judig: wassen. Gemoffelde aluminium beplating kan het best ins in de was worden gezet. Wacht niet met de zomerinpectie vlak voor de eerste warme dagen; ze komen eerder dan we nog verwachten. Bovendien is de vakman minder druk be- t en kan er ruim aandacht aan uw caravan worden besteed. ragen over kamperen nder de titel „Kamperen? Vragen staat vrij" heeft de Stich- iig Nederlandse Kampeerraad een vouwblad uitgegeven. Doel de recreanten en kampeerders voorlichting te, geven over in- 'llingen die op het gebied van de verblijfsrecreatie informa- i kunnen verschaffen of vragen beantwoorden. Het vouwblad ordt over het gehele land verspreid, o.a. via de balies van eristische organisaties. De folder is aan te vragen bij de Ne- irlandse Kampeerraad, Utrechtseweg 223, 3818 EE Amers- Kirt, telefoon 033-19948. aravan huren en plaats reserveren nieuwste ontwikkeling op het gebied van serviceverlening r kampeerders is de Camping Reserverings Centrale, die fen een redelijke vergoeding tijdig alle problemen regelt e zich zouden kunnen voordoen tussen kampeerder/caravan- tr en de campingeigenaar in het buitenland bij het huren en serveren van een camping of caravan. Er kan een keuze ge lakt worden uit een lijst van ca 350 tot 400 campings in landen, alle getoetst door de ANWB. iravan verhuren bestaat ook een organisatie die onder de naam Caravan oulatie Nederland caravans verhuurt aan particulieren. Cara- anbezitters die hun caravan zo rendabel mogelijk willen ma- en, kunnen tegen betaling van f 17,50 hun caravan door mid- el van deze organisatie te huur aanbieden. Inlichtingen - tele- )on 072-129256. ïaravan-instructie ok gevorderde caravanners kunnen moeite hebben met de jne kneepjes van het rijden met een aanhanger. Plaatselijke fdelingen van Veilig Verkeer organiseren al enige jaren in menwerking met militaire rij-instructeurs cursusssen. De NWB startte in 1977 caravan-instructies vanuit de wegen- achtstations. De cursus duurt drie uur, men rijdt met de ei- tn caravancombinatie. De kosten bedragen f72,50 en daar- oor ontvangen de deelnemers tevens het boekje „Caravanin- ructie". Telefonische afspraken kunnen gemaakt worden via 10-264426, toestel 2468. euring trekhaak uto's voorzien van een nieuwe type goedgekeurde trekhaak loeten voor het verkrijgen van een „aanvullingsblad" gecon- oleerd worden door de Rijksdienst voor het Weg\'erkeer. De umiddelde wachttijd is drie weken. Het zogenaamde montage- lorschrift van de trekhaak dient te worden meegebracht naar keuring. Adressen van de districten zijn verkrijgbaar bij de ijksdienst, telefoon 070-889466. Ook de afd. centrale informa- e van de ANWB in Den Haag kan adressen verstrekken, anneer iedereen wacht tot hei seizoen aanbreekt, kan er met Is vorig jaar een lange wachttijd ontstaan. De luchtzak kan men zelf opblazen... Deze Air-Jack won als noviteit van het jaar op de Jaarbeus te Utrecht de Persprijs 1979. Het is een opblaasbare zak, waarmee men onder andere zijn auto gemakkelijk kan opkrikken Hij bestaat uit een synthetisch rubbe ren zak, met een uit twee delen be staande slang, waarin snelkoppelingen en een mondstuk. In opgevouwen toe stand neemt de „luchtzak" 50x3 cm ruimte in beslag. Eenmaal opgeblazen is de hoogte 70 cm. De lengte van de slag is 3,5 meter. Door zijn opvouw baarheid kan de Air-Jack makkelijk onder de stoel van de auto gestopt worden om te voorschijn te komen als de nood aan de man is. Bij pech 'langs de weg, waarbij een of twee wielen moeten worden verwisseld; bij het blijven steken in modder, sneeuw of zand; als kussen wanneer een wa gen door een ander opgeduwd moet worden. Ook geschikt voor watersport (te gebruiken als koevoet of hefboom bij te water laten van de boot); ver voer van bedlegerige patiënten (even tueel met extra verkrijgbaar, verrijd baar onderstel). En bij het vervoer van knotsen van meubels als piano's, kussenkasten etc. Dit manusje van alles, dat ook nog buiten als_. zitplaats kan dienen, kost f 125,- (excl.BTW). Verkrijgbaar in auto- en campingshops, groot-waren huizen. (J. Kersten BV en M.W. Tra ding verzorgen import en distributie. Tel. 030 - 317929 en geven eventueel gaarne verdere inlichtingen.) Elk jaar worden duizenden auto's gestolen en tienduizenden worden leeggeroofd. Een elektronisch be veiligingssysteem schrikt professio nele autodieven af en gelegenheids- dieven worden er meteen al mee op de vlucht gejaagd. Goedkoop zijn ze niet, die beveiligingen, maar je kunt ook zo rekenen: één maal een diefstal ermee voorkomen en het geld is eruit. Hella, bekende accessoire-leveran- cier heeft een nieuwe beveiliging op de markt gebracht, geschikt voor elke auto. De set bestaat uit een elektronisch schakelrelais, scherp- steller (aan- en uit-schakelaar), con tactschakelaars, voorgemonteerde kabelset en signaalhoorn. Als een Vein de deuren, koffer- of motor ruimte wordt geopend, klinkt een halve minuut een alarmsignaal. Zou de dief wachten tot dat doordrin gende geluid voorbij is, dan kan hij de auto toch nog niet starten omdat de ontsteking is uitgeschakeld zo lang de installatie op scherp staat (de schakelaar moet dus wél op een verborgen plaats zitten!). Met extra schakelaars zijn radio of andere kostbare accessoires te beveiligen. Handige doe-het-zelvers kunnen de set zelf inbouwen. Prijs 145.- (Hel- la-Sluiter b.v., Postbus 9688, 3506 GR Utrecht). >erfe !N1*ick-up Renault 4. 'n oliepeil in het carter geregeld gecontroleerd Een naar werkje met Er is nu een ap- het voor u doet.- Het heet Oil-O- bestaat uit een peilg- knop dat op het kan worden ge plakt. Een rode vloeistof geeft aan of er genoeg olie in het carter zit als er op een rub- berknop wordt gedrukt. Een doe-het-zelver kan het monte ren. Prijs f 42,- excl. BTW. (Imp. Amtech nv, Helicopter- straat 28 Amsterdam, tel. 020- 176551). Ook op het dashboard valt nu af te lezen hoeveel brand stof er nog in de LPG-tank is (voor wie op gas rijdt uiter aard). De meters worden al leen geleverd via American Parts Service, BK-Gas, Vialle Autogasapparatuur en in- bouwstation van LPG-installa- ties. Er is nu een rekbare reserve V-snaar in de handel voor als de V-riem breekt. De snaar kan, zodra de gebroken snaar is vervangen, weer opnieuw worden gebruikt. In drie ma ten verkrijgbaar, (imp. Henzo techniek, Neuweg 239, Hilver sum, tel. 035-40472). Nieuw is een apparaat voor verse lucht in de auto. Het zorgt voor constante aanvoer van negatieve ionen. Vervui ling van lucht wordt namelijk veroorzaakt door positieve io nen en omdat de autocarros serie een stalen kooi is wordt het binnendringen van nega tieve ionen verhinderd, vooral als de verwarning aanstaat, ér onvoldoende luchtventilatie is, er gerookt wordt etc. Het Mobilon-ionisatie-apparaat pretendeert ook wagenziekte te voorkomen. Eenvoudig te monteren. Prijs f 198,- (Imp. In-Aut bv Rotterdam, postbus 29004, tel. 010-136540). Zij-windschermen ziet men steeds meer voor de zijruiten. Zij moeten zorgen voor een tochtvrije ventilatie. Nieuw merk: Seplex. Aan te brengen zonder te boren. Voor vrijwel alle populaire merken. Leve ring alleen via garages. Prijs om en nabij f 120,- per paar. (Imp. Service Best, postbus 45, Best, tel.04998-4110). General Motors zal binnen kort een nieuwe generatie van Het kofferdeksel kan nu automatisch vanaf de bestuurdersplaats worden geopend. Ford heeft een nieuw accessoire op de markt gebracht: een elektrisch bediende kofferdekselopener. Als dit mechanisme ingebouwd is, kan de bestuurder vanaf zijn zitplaats het kofferdeksel openen door eenvoudig een knopje op het dash board in te drukken. Het pakket gaat f94,50 kosten, inclusief btw, maar exclusief de inbouwkosten. Het complete pakket bevat o.a. de nood zakelijke bedrading, relais en andere on derdelen. Dit mechanisme is geschikt voor alle nieuwe Ford personenauto's, maar wordt niet aanbevolen voor stationwagens en 3- deurs wagens zoals de Ford Fiesta en Capri. ER LOPEN DUIZENDEN - MENSEN ROND, DIE ONGELUKKEN HEBBEN VEROORZAAKT ZONDER HET TE WETEN Op wegen waarvan de rijbanen in twee, drie of meer rijstro ken zijn verdeeld, wordt volgens Veilig Verkeer beslist onvol doende rechts gehouden. Het zonder noodzaak links blijven rijden, lokt vaak rechts inhalen uit. Veilig Verkeer wijst er met klem op dat dit een tot schrikreacties leidende, levensge vaarlijke manoeuvre is in een land waar nog steeds wordt uitgegaan van het principe van links inhalen. Volgens de al gemene verkeersdienst van de rijkspolitie is het stug-op-de- linkerstrook- blijven ook de indirecte oorzaak van menig on geval op autosnelwegen. Volgens Veilig Verkeer lopen er duizenden mensen rond, die zonder het te weten en ongewild brokken hebben veroorzaakt door hun gedrag op de linkerstrook. Deze keiharde uitspraak wordt door Veilig Verkeer met het volgende voorbeeld toege licht. Op de tweestrooks rijbaan van een snelweg rijdt een automo bilist al een poosje links, met in zijn kielzog een rij auto's die hem niet voorbij kan. Op een gegeven ogenblik ziet hij op flinke afstand vóór zich op de rechterstrook een weggebruiker die, omdat hij inloopt op een langzamer rijdende voorligger, naar links wil om in te halen. De bestuurder op de linker strook kan maar moeilijk verkroppen dat daardoor „zijn" strook wordt bezet Hij voert zijn snelheid op in een poging de ander geen inhaalkans te geven. Dit „in de fuik rijden" mis lukt evenwel, want voordat hij die ander dicht genaderd is, heeft deze nog gelegenheid gehad om op de linkerstrook te ko men. Daar moet de automobilist die meer gas had gegeven om vóór te kunnen blijven, noodgewongen wat remmen om een botsing met zijn nieuwe voorligger te voorkomen. De bestuur ders van de auto's die weer achter hém rijden, moeten op hun beurt eveneens remmen. Even een te late reactie van één van hen en er ontstaat een kettingbotsing. De weinig toegeeflijke automobilist waarmee het eigenlijk allemaal begon, heeft ech ter niets in de gaten. Het ongeval gebeurt immers ver achter zijn rug. Er zijn legio bestuurders die ooit wel eens hebben gehandeld zoals hij en door hun „links" gedrag onbewust ongevallen heb ben veroorzaakt Naleving van de regel dat bestuurders zoveel mogelijk rechts moeten houden, draagt volgens Veilig Verkeer beslist bij tot de verkeersveiligheid. Rijden op de rechterstrook is trouwens een stuk gemakkelijker, omdat je dan niet steeds hoeft te kij ken of je een medeweggebruiker die van plan is in te halen, de weg verspert. En bovendien, zo voegt de algemene ver keersdienst van de rijkspoltie er aan toe, is de rechterr ij strook volgens de ongevalsstatistieken de minst gevaarlijke. kleine Amerikaanse wagens met voorwielaandrijving in Europa introduceren. Er zit een dwarsgeplaatste vier of zescilinder motor- in V-vorm in. „Klein" betekent in dit ge val met afmetingen van een Europese middenklasser. Ook in 1978 is de Fiat 127 de meest verkochte auto in Eu ropa geweest. Er werden in totaal bijna 409.000 stuks ge registreerd. Tweede plaats is voor de VW-Golf (400.909), derde Renault 5 (376.212). Het is voor de zesde achtereenvol gende keer dat Fiat 127 als eerste uit de bus kwam se dert in 1973 de VW-kever werd onttroond. Op de lijst van 1978 staan verder: Ford Taunus (371.316), Ford Fiesta (346.138) en Opel Ascona (292.660). De Fiat Ritmo heeft de titel Style Auto '78 gekregen. De onderscheiding wordt jaarlijks georganiseerd door het vak blad Style Auto en verleend door een jury van Europese, Amerikaanse en Japanse ex perts van ontwerp-afdelingen van autofabrieken, in totaal 118 man. De volgende op de ranglijst waren: 2 Opel Sena- tor-Monza, 3 Mitsubishi Colt, 4 BMW Ml, 5 Audi 80. 6. Simca Horizon, 7 Ford Mus tang, 8 Renault 18, 9 Citroen Visa en 10 Mazda RX-7. De gemiddelde aanschafprijs van een personenauto (incl. De speciale Lente-topper van Volvo. combinatiewagens) in ons land is in acht jaar ongeveer verdubbeld. In 1970 was de gemiddelde koopprijs van een auto f 7.468,-, in 1972 f 8.877,-, in 1974 f 10.359,-, in 1976 f 13.438,- en vorig jaar onge veer f* 15.700,-. Er komt een eenvoudige ver sie van de Renault 18. Tech nisch identiek aan de 18 TL. Prijs f 15.400,- plus afleve- ringskosten van f 283,-. De Renault Alpine A 310-V6 is sedert kort standaard met een vijf versnellingsbak uitgerust (f 47.800,- plus f 313,-). En nu we toch op de Renault-toer zijn: zijn bedrijfsauto-gamma is uitgebreid met de 4-1100 Pick Up. Met laadbak dus, eventueel af te dekken met een huif. De nieuweling kost incl. BTW f 10.200,-en de huif isf 375,-extra. Wijlen S.J. van den Bergh, de industrieel van Unilever moet eens verzucht hebben: „Als alle Chinezen nu eens één stukje Sunlightzeep pier jaar jaar zouden kopen....". In het huidige China vallen nu ook zaken te doen, in ieder geval de voorbereidende stappen. Zeven grote autofabrikanten voeren er dag en nacht (bij wijze van spreken) besprekin gen. Het zijn General Motors, Ford, Chrysler, Citroen, Re nault, Volkswagen en Datsun, die gegadigde zijn voor de uitbreiding van de bestaande personenautofabriek in Sjang hai. Daar worden nu 2.500 auto's per jaar gemaakt, gro tendeels nog met de hand en van een erg verouderd type. Auto's voorzien van een nieuw type goedgekeurde trekhaak moeten voor het krijgen van het „aanvullings blad" gecontroleerd worden door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Gemiddelde wachttijd is nu al drie weken, zegt de ANWB. Wacht er dus niet te lang mee, want tegen het seizoen komt u helemaal niet meer aan de beurt Wijk eventueel uit naar een ander district (welke die zijn kan de Rijksdienst u telefonisch ver tellen: 070-889466). Volvo brengt een speciale Lente. Volvo 343 DL Variant Beperkt produktie-aantal, Bchtgroen metallic gelakt, groene strepen aan de zijkan ten, zwart interieur, toerentel- ler, lichtmetalen velgen, brede banden, verwarmde bestuur dersstoel, halogeen lampen, koplampwissers, getint glas en spoiler. Voor de lenteprijs van f 18.750,- handgeschakeld en f 19.950,- met automaat Van alle jongens en meisjes tussen de 6 en 19 jaar wil' tweederde graag een eigen auto. Van de jongens van 18 en 19 jaar heeft 20 procent al een auto. Aldus een rapport van het Nationaal Onderzoek Jongerenbladen 1979, aange haald door het blad Adforma- tie waaraan RAI-Actueel het weer dankbaar ontleende. En dat doen wij nu dan ook maar. In Duitsland behoort elke vierde auto op de weg aan een vrouw. 68 Procent van de vrouwen vindt autorijden een waar genoegen (van de man nen 58 procent). Eenzelfde percentage rijdt er dagelijks mee naar het werk. In 1985 zullen drie van de tien Duitse vrouwen boven de 18 jaar een eigen auto hebben, aldus een rapport van Aral, de Duitse benzinegigant

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9